ONTROERENDE MIES-MARATHON SLUIT (VOORLOPIG) OP TWAALF MILJOEN Spoedig Amerikaanse verkoping TOTAAL MORGEN BEKEND RAI bestormd door bewogen schenkers „INGEVING" Stem kwijt Raadsvergadering rond televisie gericht 1 maart 1860Woensdag 28 november 1962 Vierde blad no. 30818 X——ttttttttttt tf f linmttittttm lijk niet voldoende tot de bevolking doorgedrongen, dat in het dorp voor- namelijk lichamelijk gehandicapten van 17 a 18 jaar en ouder zullen wor den gehuisvest. Dokter A. Klapwijk, de geneesheer- directeur van de Johanna-stichting te Arnhem en de initiatiefnemer van Het Dorp, die de 23 uur niet van I Mies Bouwmans zijde is geweken j („Wij zijn zo immens dankbaar, dat ik er geen woorden voor heb") zei ons: „Het spreekt vanzelf, dat de goederen, die strikt voor Het Dorp zijn bedoeld daarin zo mogelijk een plaats krijgen. Zo'n stencilmachine of een klok kunnen w(j natuurlijk best gebruiken. De meeste mensen hebben echter duidelijk laten blijken, dat hun giften zijn bedoeld voor de Amerikaanse verkoping. ,Wij hebben in ons landje wel 36 verschillende politieke par tijen en godsdienstige groeperingen, maar we hebben maar één dorp en ook maar één Mies Bouwman". Met deze woorden ver- j tolkte Wim Kan, het klapstuk van de televisie- en radiomarathon, de gevoelens van iedereen, die deze manifestatie op welke wijze dan ook heeft meegemaakt. En getuige het ingezamelde geld was dat iedereen. Op onnavolgbare wijze wist de cabaretier telefonisch de direc- ties van vier grote concerns (,,U staat in Wall Street hoog geno teerd, maar ook hier") een totaalbedrag van een ton uit de zakken j te kloppen en het voorlopige ingezamelde kapitaal op f. 12 miljoen te brengen. ,Ik wou u allemaal bedanken voor de fijnste dag en de fijnste nacht uit mijn leven", riep Mies Bouwman na 23 uur onafge broken over het podium te hebben gedribbeld. ..Het zijn fijne mensen hier in de RAI en ook jullie thuis, jullie zijn allemaal fijne mensen". En haar stem verstikte in de tranen. Er werd gehuild daar in de RAI en in geheel Nederland tranen van ontroering over de door niemand verwachte massale demonstratie van naastenliefde. De Mies-marathon, die alle records heeft gebroken en alle verwachtingen heeft overtroffen, is een weergaloze prestatie geweest, die zo uniek is dat een herhaling uitgesloten moet wor den geacht. Maar naast alle dankbaarheid over de grootheid van hart die hier is ge demonstreerd, zullen velen toch ook zijn getroffen door een beangstigend gevoel van de overweldigende macht, die moderne communicatiemiddelen als radio en televisie kunnen uitoefe nen. In de nacht Tot diep in de nacht is door talloze AVRO-employé's en vrijwilligers, van wie sommigen 40 uren achtereen in touw zijn geweest, gewerkt aan de nasleep van de marathon: het tellen en sorteren van de enorme hoeveel heden geld en het overbrengen hier van naar de kluizen van de spaar bank van de stad Amsterdam, en het expediëren van de duizenden ge schenken, die een groeiende stroom diepbewogen mensen naar het RAI- gebouw had gebracht. Geschenken in een niet te beschrijven verscheiden heid: van een schildpad tot een zak hockeysticks, van teddyberen tot automobielen. En dan de levende have: kalveren, honden, pony's, big gen. kalkoenen, konijnen en zelfs een hert. Oververmoeide mannen en vrouwen van het ontvangstcentrum in het RAI-restaurant. wie de hele affaire tenslotte volkomen over het hoofd liep. grepen het aanbod van Artis, om de dieren voorlopig aldaar in de kinderboerderij te huisvesten, dankbaar aan. De Amsterdamse die rentuin had zelf trouwens al laten weten een kinderboerderij aan het dorp te schenken. Opvallend is, dat een zeer groot deel van de geschenken in natura uit speelgoederen en attributen voor kinderen bestaat. Het is waarschyn- Staande bracht de stampvolle Oosthal in het R.A.I.-gebouiv Tony Vos een ovatie, toen hij namens Radio-Veronica een gift kwam aanbieden. Een vorste lijke gift: veertien maanden lang tienduizend gulden per maand. Terwijl Tony Mies Bouwman met een kus complimenteerde, keek dr. Klapwijk gelukkig toe. zal mij niets verbazen als we daar voor méér dan 23 uur nodig zullen hebben Voor degenen, die de marathon de volle 23 uren hebben meegemaakt, is het een belevenis geworden, die zij hun leven niet meer zullen vergeten. En ook in de huiskamers, waar velen de nacht bij hun televisie- of radio toestel hebben doorgebracht, is het een indringende manifestatie ge worden. „Het is een ingeving geweest", vertelde ideeën-man Geert Elf- ferich gisteren. „Weken geleden vroegen ze mij wat te bedenken voor de geldinzameling. Ik weet niet hoe het gebeurde, maar in eens kwam het luciferdoosje in mijn gedachten. Het is sterk, je bewaarde er vroeger als jongen een kever in of een stukje kauwgom. Iedereen heeft het in huis en je kunt er haast elk denkbaar bedrag in stoppen. Maar dat zijn verklaringen achteraf. Toen ik de lucifer doosjesstunt voorstelde, had ik mij dat alles niet gerealiseerd. Je krijgt zo'n idee voordat je er erg in hebt. Het is ook eigenlijk niets bijzonders". Maandagavond was Geert Elfferich in de RAI-hal. HU zat in spanning of de luciferdoosjes hun werk zouden doen. Pas toen bleek dat de mensen in drom men naar de winkels gingen, had hy rust. „Je voelt je er toch verantwoordelijk voor, ook al valt natuuriyk niet te becijferen of er iets meer door is opge haald". Spoedig Waar de goederen biyven? Terwijl de eerste vrachtauto werd volgeladen omdat de RAI zyn hallen dringend nodig heeft voor de opbouw van de Horecava-tentoonstelling zei AVRO's Siebe van der Zee met enige wan hoop in zijn stem: „Vannacht gaan alle spullen haar Hilversum. Wy hebben een enorme opslagplaats no dig en er wordt hard aan gewerkt die te vinden. Daar zal alles worden ge sorteerd en ik stel my voor dat de dingen, die een plaats krygen in Het Dorp ergens in Arnhem zullen wor den bewaard tot de bouw is gereali seerd. De rest is bestemd voor de Amerikaanse verkoping, die wy zo spoedig mogelijk zullen houden Het Overdonderend In de eerste plaats natuuriyk door de overdonderende stroom geld en giften en de onvoorstelbare prestatie van Mies Bouwman. Maar vooral toch ook door het enorme enthou siasme van de eindeloze rij artiesten. Geen hunner heeft zich van dit op treden, dat volkomen belangeloos was en waarvoor zy zich vaak vele opofferingen getroostten, met een Jantje-van-Leiden afgemaakt. Zy gaven zich tot het uiterste: Toon Hermans, die midden in de nacht het RAI-gebouw tot laaiende vreugde bracht. Piet Muyselaar en Willy Wal den met het kostelyke verhaal van de fietsenbewaker, Johnny Kraay- kamp, die nog nimmer tevoren zo virtuoos op het beeldscherm kwam, de Wama's in een meesterlijke crea tie en Ko van Dijk, die zo wild en thousiast een scene uit Midzomer- nachtsdroom speelde, dat hy met spontane eigen teksten kwam. die de overige leden van de Nederlandsche Comedie het hart deden vasthouden, maar van de uitzending een enorm succes maakten. En dan Wim Son- neveld. die zij het op beeldband toch nog present was en Rudie Carrell, die het voorbeeld van Toon Hermans volgde en zijn aanvanke- lyke besluit om niet mee te doen ver anderde en onmiddellijk naar de RAI kwam. Minstens 100 artiesten die zich vlak voor of gedurende de uit zending aandienden, konden niet meer in het programma worden ge plaatst. Ook een dergelyke sponta niteit is nimmer eerder vertoond. Storm los Velen hebben in het spelen van het Wilhelmus door het Concertge bouworkest kort na één uur gister middag het symbool gezien van de eenheid, die tydens de manifesta tie ons volk in haar ban had ge kregen. De duizenden in de Oost hal van de RAI. die snel voor f 10 een plaats hadden gekocht om te voorkomen dat zij by de na half twee geldende toegangsprijs van f 2.50 geen kans meer zouden kry gen. zongen het volkslied uit volle borst mee. En van één uur af brak een storm los, die op een chaos dreigde uit te lopen. De uitzending had duizenden mensen zo diep in het hart getroffen, dat zij zich spoorslags naar de RAI spoedden met in allerijl ingezamelde geldbedragen. Snel gemobiliseerde eenheden van de Amsterdamse po litie probeerden enige ordening te brengen in de dichte rij van vele honderden meters lengte die zich om het RAI-gebouw kronkelde. Duizen den mensen, met in hun zakken vele tienduizenden guldens en in hun hoofd het vaste voornemen hun gift aan Mies Bouwman persooniyk aan te bieden, drongen op. Onmogelijk een weg naar de Oosthal moest zoe ken, bereikten honderden de grote zaal met het podium Duizenden bezoekers op de tribu nes. verstoken van eten en drinken en de gedachten aan toiletbezoek on derdrukkend 'wie opstond was im mers zyn plaats kwijt), hielden vol, uur na uur. applaus na applaus. Men nam gelaten de moeilykheden met de akoestiek in de grote hal en de uitzicht belemmerende camerawa gens. Men bleef vrolijk en juichte Tot tweemaal toe werd de toestand zo kritiek, dat op verzoek van de met eindeloos geduld optredende Karei Prior een pauze werd ingelast om althans het gangpad voor het po dium te ontruimen. Tientallen came ramannen en technici raakten hier namelijk telkens verstrikt in kluwen mensen, handkarren vol bankbiljet ten of op wagens binnengebrachte zeilboten. De tweede pauze, die om half vijf werd ingesteld, duurde 23 minuten, waarin dokter Klapwijk de mensenmenigte naar allerlei hoeken van de grote hal praatte. Ook Veronica Het is ondoenlyk om de stroom van giften te noemen, maar zy kwa men uit alle lagen van de bevolking en uit alle groeperingen. Vertegen woordigers van andere omroepver enigingen boden sommen geld aan en Radio Veronica bleef zelfs niet ach ter: toegezegd werd het formidabele bedrag van f 140.000 - te betalen uit de winsten van de komende 14 maanden. Mies Bouwman. onvermoeibaar, bleef van het eerste tot het laatste uur charmant, harteiyk en ad rem, zonder ook maar een ogenblik haar spontaniteit te verliezen. Zij gaf iedere schenker, die bij het podium kwam de indruk dat zij juist op dit ene bedrag had zitten wach ten. Het was meermalen een aaneen schakeling van ontroerende momen ten. Een marktkoopman, die zijn laatste f25.- bracht cn als een trotse pauw terugliep omdat Mies had ge zegd: „Ik ben gek op jullie Water- looplein". De invalide fietsenbewa ker. die de belofte kreeg dat Mies Bouwman bij hem op visite zou ko men. Twee jongetjes die een konijn, hun lievelingsdier, met pijn in het hart afstonden. Een 93-jarige oud- Indischman uit Bronbeek, voor as ie een speciale polonaise werd georga niseerd. Een marktvrouwtje van 76 jaar. die niet alleen 600 ingezamel de guldens in haar voorschoot mee droeg maar ook een kist sinaasappe len aanbood: „Je zal wel dorst heb ben. m'n kind". .Mies: .,1' bent een lieve schat". Wachten En elders in het gebouwencomplex werd maar gewacht en gewacht. Een boer met een kalf werd het wachten moe, verkocht zyn dier ijlings voor f 250.- aan een slachter en stortte het geld in een van de kisten. Twee I Haagse kunstschilders, Leon Zelden- j rust en Ton Hoogendorn, die een in- j gelyst biljet van f 100 - wilden aan bieden. zagen zich plotseling met een levend kalf opgescheept De eige naar. een Drentse boer. zei: ..Ze laten mij toch niet bij het podium, maar jullie met je artistieke koppen ma ken wel een kans. Bied namens mij dat dier maar aan". Het heeft de kunstenaars een uur zoeken gekost j eer zij het kalf aan een argeloos echtpaar, dat ook stond te wachten, konden overgeven. Om de ry wach tenden op het Europaplein te plezie ren werden in de namiddag luid sprekers voor het gebouw geplaatst, opdat zy het programma konden volgen. Minister De manifestatie kan men zonder overdyving een grandioos succes noemen. Er is gegeven en geofferd door Koningin en brandweerman, door landarbeider en grootindustrieel De actie „Open het Dorp" groeide uit tot een nationaal evenement, zoals Nederland nimmer heeft gekend. Het sprak dan ook vanzelf dat het slat woord werd gesproken door minister Klompé namens de gehele regering. Zy had de politieke beschouwingen in de Eerste Kamer, waar de minister aanwezig moest zijn. even verlaten om hartstochtelijk te bedanken voor hetgeen die 23 uren was gebeurd. „De regering is vervuld van grote dank en bewondering voor deze golf van spontane, warme menselijkheid, waarmee ons volk meeleeft met de gehandicapte medemens. Niemand van ons had dit in deze harde tech nische tijd voor mogelijk gehouden". Er werden ter afsluiting meer rede voeringen gehouden. Burgemeester (Van onze Hilversumse correspondent) Mies Bouwman is haar stem kwyt. „Eigenlyk zou ik U alle maal binnen moeten vragen, lieve mensen, maar vindt U het heel erg. als ik nu naar bed ga?" ze fluisterde het wat schor. Een beetje aangedaan, wat stil en witjes stond zij aan de in gang van haar woning aan de Torenlaan. „Wat is het toch een fyn dorp", bracht ze nog tranen slikkend uit, „Blaricum weet grote daden naar waarde te schatten". Enkele honderden belangstel lenden drentelden huiverend in de avondkilte heen en weer om „hun Mies" een warm welkom te bereiden. Een daverend, thuis komst, want ook de boerenkapel zorgde voor een welluidende hulde. Zoon Joost (5) mocht op blijven. C. Matser van Arnhem: „Ik ben bU- zonder geroerd en getroffen door het werkelijk nationale, dat ons de afge lopen 23 uur bijeen heeft gebracht". Prof. ir. L. H. de Lange, voorzitter van het stichtingsbestuur van het dorp: ..Ik had nooit gedacht dat het Nederlandse volk tot zo'n emotiona liteit in staat zou zyn." De waar nemend directeur van de AVRO. Henk de Wolf: „Wie had kunnen vermoeden, dat er zoveel geld in Ne derland zou zyn?". En dokter Klap- wyk: „Er is geen vrouw in staat om zo de harten van het Nederlandse volk te bespelen als Mies Bouwman dat heeft gedaan". Twee boeketten rode rozen van elk 23 bloemen voor elk uur één werden in de armen van Mies Bouw man gelegd, die nog snikkend wist uit te roepen, alsof ze het zelf niet ge loofde: „De stand, de stand is op dit ogenblik 12 miljoen gulden De Marathon was voorbij, precies 23 uur en 19 minuten nadat het RAI- gebouw met de huiskamers was ver bonden. Het was voor vrywel iedereen een onmogelykheid op het podium te komen. Zelfs een prolongatie van de marathon met nog eens 23 uur zou niet voldoende zyn geweest om iedere schenker voor de camera's en micro foons te brengen. De menigte bleef aandringen, al was het alleen maar. omdat men immers een kans maakte door het ontvangstcomité te worden geselecteerd voor de groep der ge lukkigen. die tot Mies Bouwman werd toegelaten. Honderden hebben vijf uur of langer dicht opeengepakt gewacht op een gunstige beslissing en gingen tenslotte teleurgesteld naar huis, na hun cadeaus by de stapel te hebben gelegd of hun zakken geld in de daarvoor bestemde kisten te hebben geleegd. Het was een triest facet in deze marathon, maar een onvermijdelijk iets. Zelfs het feit, dat Mies Bouwman zich even in de ont vangstzaal liet zien of het spontane ingrijpen van omroepster Ageeth Scherphuis en t.v.-gastvrouwe Lon- neke Hoogland, die een verlengstuk van mevrouw Bouwman werden, ver mocht de bittere pil niet te vergul den. Het hielp geen zier of de tramcon ducteurs van lyn 4 in hun volgeprop te wagens bekendmaakten, dat men toch geen kans maakte om in de RAI te worden toegelaten. Zij kwamen, de aannemers met soms tienduizen den guldens op zak, de schooljongens met bijeengeschraapte dubbeltjes en stuivers en de mannen, die in een opwelling om ook iets te doen spon taan een schildery van de muur ruk ten of een klok van de schoorsteen mantel weggristen en het huis uit renden naar het RAI-gebouw. Men trok zich niets aan van de po litie, negeerde de dreigementen van de motoragenten en kroop brutaal onder de paardebuiken van de bere den politie door. Er is geprobeerd ramen en deuren van de RAI te for ceren, er zUn harde woorden geval len by de streng bewaakte toegangen. Men moest en zou naar Mies. De po litie moest tenslotte ook in het ge bouw zelf gaan optreden. Er is ge probeerd hindernissen te bouwen in de vorm van ijzeren hekken, waar van de openingen werden opgevuld met gealarmeerde militairen. Ver geefs. De afzetting bezweek onder de j opdringende mensen. Tenslotte wer- 1 den de stalen brandschermen tussen de hallen neergelaten. waardoor theoretisch geen muis meer van de ene hal in de andere kon komen. Maar de wilskracht van de goede gevers om by Mies Bouwman te ko- j men was niet te stuiten. De barrières werden op onbegrypelyke manieren genomen en ondanks het feit, dat men door twee brandschermen en drie enorme ruimten vol bewaking j Wim Kan zorgde voor een stukje zuivere commerciële tele visie als sluitstuk de marathon. Namens de oud-gedienden uit I geldbedrag aanbieden, verza-1 jaarde zorgde voor een der tal- Maar ..Het Dorp heiligde ook Bronbeek in Arnhem kwam een meld onder de andere oude mili- loze hartverwarmende momen~ deze middelen. En het resultaat g^.jarige Mies Bouwman een tairen. De vitaliteit van de be- ten uit deze unieke marathon, van deze overigens verrukke- j lijk verkochte reclame was j fantastisch. In een kwartiertjel een ton (Van onze A'dam correspondent» Morgenavond om zeven uur zal de A.V.R.O via de radio het bedrag bekend maken, dat tydens de 23- uren-uitzending ten bate van de actie „Open Het Dorp" is bijeen gebracht. Er moet nog veel wor den geteld. Maar het staat vast dat het aan het einde van de uit zending oekendgemaakte bedrag van f 12 miljoen, nog verre zal wor den overschreden Bovendien zal hieraan nog de opbrengst van de spoedig te houden Amerikaanse verkoop van de cadeaus worden toegevoegd. Het zal velen zyn opgevallen, dat het scorebord op het podium in de R.A.I, dat om half zes 'smor gens 7.152.022.32 vermeldde, 7 j uur later om twee uur nog „slechts" 7.893.590,70 aanwees. Dat de zeven miljoen in de nachtelyke uren toen snel werden bereikt, lag aan de lucifersdoosjes-actie, waarvan de totale opbrengst van ruim 5 mil joen gulden eerst in de vroege ochtend geheel bekend was. Een miljoen gulden is veel geld ©n er moeren heel wat cheque's en 1 Om zeven uur gisteravond zou de vergadering van de raad van Rheden aanvangen. Op dat tydstip lag de raadzaal in het gemeentehuis in de Steeg echter ^il en verlaten. Raadsleden, publiek en pers hadden zich rond een televisietoestel in de trouwzaal geschaard. Daar speelde zich een der meest merkwaardige vergaderingen van de Rhedense raad af. Staande naast het toestel opende burgemeester mr. J. P. Drost de verga dering en terwijl op het scherm een zichtbaar vermoeide Mies Bouwman onverdroten voortging met het in ontvangst nemen van de giften voor de actie „Open Het Dorp" werd een voorstel van B. en W. in behandeling ge nomen, waarby de raadsleden ongetwyfeld nimmer zo instemmend zullen hebben geknikt. Juichend klonk haikt het „ja" van de raadsleden op het voorstel om als nabuurgemeente van dit kleine dorp in oprichting f 10.000 beschikbaar te stellen. En zij vergaven het B. en W. goedmoedig, dat dit college eigenlyk buiten zyn boekje was gegaan, want in Amsterdam bevond zich reeds een Rhedense deputatie met de cheque, die al voor het raadsbesluit was gevallen, werd aangeboden. bankbiljetten worden binnenge bracht. eer dat is bereikt. Tegen over het massale karakter van de actie met de lucifersdoosjes leek het aanvankelyk met de individue le giften en collectes niet zo'n enorme vaart te lopen. Maar in feite werden in het gehele land reeds zakken leeggeschud en kwa men de-meeste gelden in de mid dag- en namiddaguren binnen. Om tien over zes deelde de enthou siaste Mies Bouwman mee, dat de tien miljoen gulden was bereikt. Het was eigenlyk een vergissing, want op de eindtelmachine in de centrale post lazen wy om kwart over zes het cijfer 9.066.396,56. Maar tegen zeven uur waren de tien miljoen er toch ep daarna in een half uur tijd. werd hieraan een bedrag van f2 miljoen toege voegd. De K RO., die om half acht met het normale televisieprogramma zou beginnen, bood spontaan zend tijd aan om de inzameling even tueel doorgang te doen vinden, maar de A.VJl.O. vond het welle tjes. Trouwens: Mies Bouwman zal de komende maanden nog vele malen met een soort totoquiz op het scherm komen om verder te bouwen aan het stichtingskapitaai van het dorp, dat tot f25 miljoen moet groeien. Het is typerend voor de ernst, waarmee het Nederland se volk aan de inzameling heeft deelgenomen, dat bij de controle slechts één bedrag bi) wijze van IM&gh*

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11