Fransje van Deur sen dacht op evenwichtsbalk„Daar GA ik" Zaterdagelftal tegen Zwitsers? Verrassende Nederlandse zege Sporttoto DAWN FRASER 111 YARDS IN 59.6. Belangstelling Interlandbelevenissen van Leidse turnkampioene SVL start Wedstrijd op zeer hoog peil met zege Peter de Jong goede tweede in NOORDWIJKERHOUT Tweede plaats voor Van Dijk Afgelasting NODIG LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 ATLETIEK Al plienaar Verkerk tweede in Goudse Herfstloop Jan ZUderlaan uit Gouda won za terdag onder winterse omstandig heden de Goudse herfstloop, een wedstrijd over 5000 meter, die in de omgeving van het Vanbergen IJze- rendoornpark werd gehouden. De uitslag was: 1. J. Zyderlaan Gouda i 15.122\ 2. Verkerk AAV '36 Alphen) 15.14.6; 3. De Lange (Hellas-Utrecht) 15.19.-; 4. Mol <A1- tis-Amersfoort) 15.25.8; 5. Roelofsma AVVOG-Apeldoorn) 15.39.-; 6. Smits (AAV '36-Alphen) 15.42.-. Homau (Leiden) tweede in Breda De Rotterdammer Dirk de Bruin heeft gisteren in Breda de Jubileum cross van Sprint gewonnen. Hij legde de 6600 meter over het zware Trip- pelenberg-parcours af in 21 minuten en 6 seconden. Aad Steijlen finishte met een achterstand van vijftien se conden als tweede. Bij de dames, die 1000 meter liepen, ging de overwinning naar Toos Adri- aansen. De Bataven-atlete Ton Ho- man werd tweede. Markusse (MOC 17, Bergen op Zoom) was de sterkste A-junior. De uitslagen luiden: Heren: 1. Dirk de Bruin (Minerva, Rotterdam) 21.06, 2. Aad Stellen (Shell, Vlaardingen) 21.21.6, 3. Jan van Grlnsven (P.H., Vught) 21.24.5. Dames: 1. Toos Adrlaansen (Sprint, Breda) 3 36.7, 2. Ton Homan (Bata ven, Leiden) 3.30.9. Het Spaanse voetbalelftal heeft zich gekwalificeerd voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams. Welis waar verloren de Spanjaarden de tweede wedstrijd zondag in Boeka rest met 3—1 van Roemenie, maar aangezien de eerste wedstrijd tussen beide landen in Madrid een 60 overwinning voor Spanje opleverde, waren zij verzekerd van een plaatsje in de tweede ronde. Er was in Roemenië een ongekende belangstelling voor het optreden van het verjongde Spaanse team, dat in de pers was afgeschilderd als een soort wonder-elftal. Voor een plaatsje in het stadion van de „23ste augus tus", - dat 100.000 bezoekers kan bergen, waren één miljoen driehon derdduizend aanvragen binnengeko men, zodat twaalf van de dertien liefhebbers de wedstrijd vanaf het televisiescherm moesten volgen. Het Haagse ijshockeyteam Hijs Hokij heeft zaterdagavond in Dort mund de Westfalenhalbokaal gewon nen, door in de finale Eintracht Dort mund met 6-3 te verslaan. De grote man ir. het Nederlandse team was de Canadees Pat Adair, die drie doel punten voor zijn rekening nam. Hijs Hoky had reeds eerder op de dag met 8-0 gewonnen van het Canade se team The Eagles uit Metz. (Van een onzer redacteuren) ,,lk heb een bijzonder leuke interlandwedstrijd meegemaakt, maar over mijn eigen prestaties ben ik niet helemaal tevreden. Ik geloof dat ik beter kan. In Zwolle, bij de halve finales voor het kampioenschap van Nederland, kwam het er allemaal een tikje sterker uit. Maar ja, je kunt nu eenmaal niet elke dag in topvorm zijn". Dat is het oordeel over haar eigen prestaties van de Brunhilde- turnster Fransje van Deursen na haar eerste interland voor Nederlands publiek. De Oranjeploeg, waarvan Fransje deel uitmaakte, klopte zaterdagavond in de tot de laatste plaats gevulde Veilinghal te Aalsmeer het team van West-Duits- land op verrassende wijze met 183.30 tegen 182.75. Dat maakt hun oefeningen losser en zwieriger. Ballet is bij ons eigenlijk te laat ingevoerd". „Je oefening aan de brug was bij zonder goed. De toeschouwers hebben je daarvoor stromachlig toegejuicht. Dééd je dat wat?" „Natuurlijk deed me dat wat, voor al na die ongelukkige balk-oefening. Het is een grote voldoening om te horen dal duizenden vinden dat je iets goeds hebt gedaan. Ik vind die brug bo\endien zo'n heerlijk toestel. was toch niet btizonoer «nuwachtlB. f' k.Vnt er 10 lrkk" keer Zaalhandbal De vele honderden turnliefhebbers hebben een wedstrijd gezien, die niet alleen zeer spannend was. maar bovendien turnen op hoog peil bracht. De Nederlandse ploeg toonde zich op de onder delen paardspringen en brug duidelijk de sterkste. De Duitse meisjes waren absoluut superieur in de vrije oefening en iets beter op de evenwichtsbalk. Wervelwind De beste turnster was zonder twij fel de Westduitse Gundula Piepen- burg. die in het individuele klasse ment met 37.10 de eerste plaats be zette. Haar voorsprong op nummer twee, Ria Rietveld, bedroeg welis waar slechts 0.1 punt, maar dat was hoofdzakelijk te wijten aan een (on begrijpelijk) zwakke paardsprong. Aan haai oefening op de balk (9.40 en vooral haar vrije oefening (9.50) kon niemand tippen. Dit dappere Duitse meisje zij vluchtte van oost naar west stormde als een wervelwind over de mat, met grote technische beheersing de moeilijk ste „stcf" demonstrerend. Derde in het persoonlijk klassement werd Thea Bclmer, die in Zwolle zo ver rassend boven Ria Rietveld uitkwam, met 36.90 punten. Zij won de onder delen paardspringen (9.35) en brug (9.35). Het totaalresultaat bleef tot het laatste ogenblik onzeker. Ria Rietvela moest als laatste turnster op de brug de zege voor Nederland veilig stellen. Wel gespannen. „Dat ben ik altijd. I Saan Dat moet je geloof ik ook wel zijn om tot een behoorlijke prestatie te komen. Toen het Wilhelmus werd ge speeld met al die duizenden mensen voor me, zei ik tegen mezelf: Nou móet Je het toch wel goed doen, hoor. Die mensen zijn niet voor niets gekomen. Ik geloof dat die gespan nenheid Je alleen maar inspireert." De vrye oefening van Franje werd met 8.90 beloond, dat was de op één na laagste score van de 12 deelne mende meisjes. Een Duitse deskun dige, die met grote belangstelling de verrichtingen van Fransje had ge volgd, zei desgevraagd: „Ze kan een hoger peil bereiken, maar dan moet ze meer stof en grotere variatie in haar oelenlng brengen". Te kort Gevallen Onze stadgenote Fransje van Deursen begon goed met een paard sprong, die door de jury met 9.10 werd gehonoreerd. Op de balk was zij bijzonder ongelukkig. Bij het in- t urnen viel zij tot twee keer toe van de balk en stootte de laatste keer hard met haar kaak tegen het hout. Zij voerae haar oefening desondanks met grolt accuratesse en lichtvoetig heid uit. Maar bij de afsprong kwam zij in „zitstand" op de mat terecht. De jury trok daarvoor bijna een vol punt af. Een wat te zware „straf" want het had er daardoor veel van weg of zij gewoon van de balk was gevallen. „Ik voelde bij het afspringen, al dus Fransje, dat ik verkeerd zou neerkomen. Die hal is zo hoog en ik had geen herkenningspunt om aan vast te houden". Ik dacht: Oh jé, daar ga Ik. En daar zat ik dan ook. In een gewone wedstrijd heb ik nooit moeite met die afsprong. En juist nu moest me dat overkomen. Ik had mezelf wel wat kunnen doén". Het was overigens niet zo verwon derlijk dat Fransjes vrije oefening er niet helemaal uitkwam. Zjj heeft hem door omstandigheden in veel te korte tijd moeten instuderen. En iedereen begrijpt dat er zowel aan uitvoering als aan muzikale aanpas sing dan nog heel wat te schaven valt. „Hoe vond Je die vrije oefeningen van de Duitse meisjes?" „Prachtig, daar hebben we alle maal van genoten. Hun bewegings vormen zyn zo anders dan de onze. Bij ons komt bijv. een pirouette uit de benen, bij hen begint hij al in de heupen. De reden daarvan is dat vele Duitse meisjes van kind af aan al balletscholing hebben gekregen. Gesj Dunnen Fransje van Deursen voor haar in het bijzonder waren heel wat Lei- denaren naar Aalsmeer getrokken -v RIA RIETVELD de Nederlandse kampioene uit Bodegraven, in actie op de even wichtsbalk. Zij behaalde in de landenwedstrijd tegen Duitsland de meeste punten van de Neder landse dames. Bewondering Bewondering heeft Fransje vooral gehad voor Ria Rietveld, die in de laatste brugoefening de zege voor Nederland moest verwezenlijken. „Ria hel hangt van jou af, hoor", hadden haar teamgenoten gezegd. De landskampioene, die midden on der haar oefening ineens de begrij pelijke gedachte „Als ik ei NU maar niet afval" kreeg, bracht ondanks die druk een prachtige oefening, met een schitterende afsprong. Fransje van Deursen gaat elke week een keer naar Bodegraven om met Ria Rietveld te trainen. Leiden beschikt namelijk niet over een brug-ongelijk. Of beter er ziin er wel een naar. maar één is defect, de ander is niet ge schikt voor training voor een be langrijke wedstrijd, en dan is er nog één waarover zij niet kan beschikken. „Ik heb ten einde raad. zei Fransje, het stadhuis maar eens opgebeld en gevraagd: Meneer, wanneer is die brug klaar, want ik moet toch heus een beetje oefe nen voor al die kampioens- en interlandwedstrijden"Om een Een wel danig verjongd eerste van SVL, wjj misten de vertin I gezichten van John Burleyh, I Kagie, Ebe Duurs etc., heeft competitieg oed ingezet. De Au reserves die waren versterkt nut kele spelers uit het eerste moesten in de tweede helft duli hun meerdere erkennen in een r en goed combinerend SVL. Dat het duel een zege voor Lucas c.s. zou opleveren was rigens in de eerste fase van de niet te voorspellen. Animo 2 toen de technisch betere SVL- val behoorlijk in toom houden. 20 werd het 22, 33, Theo Zwartjes en Cyril Graan hun ploeg definitief de leiding bi ten, 4—3 en 53. Animo 2 zag kans meer de achterstand we werken. De Haagse aanvallers q den daarvoor te doorzichtig. Me rust was de stand 84 voor Na de hervatting kwam SVL ei lijk pas goed las. Kees Lucas we zich geducht, maar ook zijn m aanvallers gaven van hun aan* heid blijk. Ray van Gurp en Ch. noldus toonden een goed oog te ben voor de Juiste positie aan de kei. Opvallend was voorts dat passes bij SVL veel beter ven waren dan bil Animo 2. Vooral afspelen van de bal op de cirkel de roodwitten aanmerkelijk bete dan hun tegenstanders. In het doel gaf Walter Görtz een partij doelverdedigen weg. Zo st hij halverwege de tweede helft keihard door Rob de Graaff schoten strafworp. Via 9—6 en zegevierde SVL tenslotte met 1 Een goed beginI lang verhaal kort te maken: die brug is nog niet klaar. En daar om moest Fransje naar het aan zienlijk kleinere Bodegraven om „te keer te gaan op die heerlijke brug-ongelijk" Uitslag 1. Gundula Piepenburg (D.) paard sprong 8.90. balk 9.40. vrye oef. 9.50, brug 9.30, totaal 37.10: 2. Ria Riet veld (N.) 9.30. 9.10, 9.30, 9.30, 37.— 3. Thea Belmer <N.) 9.35. 9.10, 9.10, 9.35, 36.90; 4. Ursula Schepen <D.) 9.05, 9.20, 9.25. 9.25, 36.75; 5. Grietje van Essen <N.) 8.85. 9.20, 8.95, 9.30, 36.30; 6. Magda Lindauer (D> 9.10. 9—, 9.15, 9.—. 36.25: 7. Evi Winsinger <D.) 9.—. 8.95, 9.15, 9.15, 36.25; 8. Jannie Vierstra (N.) 9.05, 9.05, 9.25, 8.80, 36 15: 9. Nel van Zetten (N.) 9.10, 890, 8.80, 9.30, 36.10: 10. Elvira Valenta (D.) 9.10, 8.90. 9.35. 8 60, 35 95: 11. Helga Klein <D.) 8.95, 8 80, 9.10. 9—, 35.85: 12. Fransje van Deursen <N.) 9.10, 8.—, 8.90, 9.30, 35.30. Een archieffoto van Fransje van Deursen. Voor 50.000 toeschouwers ben de voetbalteams van Buig en Oostenrijk zondag in Sofia 1-1 tegen elkaar gelijkgespeeld, de rust leidden de Bulgaren met Het was de eerste wedstrijd vai Oostenrijkers op Bulgaarse bo De Nederlandse junioren j ploeg <van de N.J.J.B.) heeft dagmiddag in het AMVJ-gebouw kleine zege behaald op West-Di/ land. Beide teams wonnen een g aantal partijen maar de punten* dering voor de diverse prestaties tenslotte de doorslag voor Neder! (30-22). Swi ft- Com bin a tie veil oor De Swlft-Comblnatie heeft het In de clubontmoeting tegen de wieler vereniging Sassenheim en Omstreken niet tot een zege kunnen brengen. De Leidse vereniging bracht te weinig renners aan de start, omdat de Swift- leden uit Alphen zonder voorkennis verstek lieten gaan. Voorts was Bert Boet wegens militaire dienst niet be schikbaar en moest Gerben Karstens in de amateurrace de strfjd door een lekke band staken. In de amateurs- en nieuwelingen- course over ruim 40 km met o.a. P. v. d. Lans, J. de Zwart. A. Ravens- bergen, A. Valk (Sassenheim) en A. Kloosterman, P. de Jong, G. Kars tens, J. v. Amsterdam. P. Akerboom, P. van Diemen (Swift) had de be slissende slag plaats in de zesde ron de. Peter de Jong uit Roelofarends- veen overbrugde de kloof die hem van de leiders scheidde (800 m.) en ging direct door. B(j het ingaan van de laatste ronde had hU nog de lei ding, maar de sterke Piet v. d. Lans voegde zich weldra bij hem. Peter de Jong. die alles had gegeven, moest het in de eindsprint natuurlijk af leggen tegen de Sassenheimer. In de eerste ronde waren J. v. Amsterdam en J. de Zwart als animators van enkele ontsnappingspogingen opge treden. In de vierde ronde deed zich een valpartij voor, waarbij Piet Nach- tegeller het slachtoffer was. Hij moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Uitslagen 1. P. v. d. Lans, S.heim. tijd 1 uur 4 min. 50 sec., 2. P. de Jong (Swift), 3. J. de Zwart (S.heim), 4. J. v. Am sterdam (Swift). 5. v. Biemen, 6. A. Ravensbergen (S.heim). 7. A. Kloos terman (Swift). 8. A. Valk (S.heim), 9 J. v Beek (Swift), 10. W. v. Die- men (Swift). A adsplranten (17 km. 400 meter): 1. A. Wassenaar (S.heim) tijd 30 min. 38 sec, 2. B. v. d. Berg (S.heim). 3. 5 v. d. Lans (S.heim), 4. P. v. Pelt (S.heim), 5. S. Brandt (Swift). B adsplranten (11 km. 600 meter): 1. D. v. d. Mev (S.heim) tijd 23 min. 10 sec., 2 B v d. Vlucht (Sheim), 3. H. v. d. Mey (Sheim), 4. B v. d. WIELRENNEN De Nederlander Van Dijk uit Lisse is zondag te Baelegem (België) tweede geworden in een internatio nale cyclecross over 24 km. De zege was voor de Belg Willy van Nuffel in 21 min. Van Dijk had een achter stand van 45 sec. PETER DE JONG Hulst (Swift), 5. R. Besschaps (Sas senheim). Totaal uitslag: Sassenheim en om streken 167 punten, Swift-Comb. 85 punten. Voor de sporttoto van deze week 'hebben 731.38? deelnemers een be drag van f. 912.672 ingelegd. Voor de eerste prys is een bedrag van f. 165.650 beschikbaar, voor de twee de f. 90.355, De dubbele extra prijs bedraagt ditmaal f. 89.383. Zondagavond hadden zich al 25 deelnemers bij het bondsbureau van de KNVB in Den Haag aangemeld, die een volledig goede voorspelling hadden Ingezonden. Het aantal mel dingen met 12 goede uitslagen be droeg ruim 200. Het ziet er naar uit dat degenen die de vijf gelykc spelen goed heb ben voorspeld ditmaal het beste uit de financiële bus zullen komen. Zon dagavond was er voor deze prijs nog maar één melding binnengekomen. Juist Ingevuld ziet het totoformu lier er als volgt uit: 2-1-2-2-1-1-1- 1-3-1-2-3-1. Het afgelasten van het gehele wedstrijdprogramma van j.I. zaterdag was ogenschijnlijk een goede maat regel gezien de situatie van de voor gaande dagen. Doch wie. zoals wij zaterdag verschillende terrein heeft gezien, waagt het toch 'fe juistheid van het besluit te betwijfelen. Zeker, er zou wellicht een groot deel van de wedstrijden niet zijn doorgegaan, doch nu er geen enkele achterstand bestaat en met het vooruitzicht van inhaaldagen in december, had men het risico kunnen nemen. Per slot van rekening is de KNVB er om te laten voetballen en niet om elke grasspriet te sparen. Datzelfde kan men zich ook af vragen voor het amateurprogramma I van zondag. Naar wy vernemen zal het Nederlands zaterdagelftal in het vroege voor jaar van 1963 een uitwedstrijd spelen tegen het nationale Zwitserse amateur- elftal. Het ligt in het voornemen hiervan een jaarlijks terugkerende wed strijd te maken, waardoor het zaterdagelftal een welkome aanvulling krijgt van zijn internationale kalender. Men zal echter moeten waken voor een opeenhoping van wedstrijden in een kort tijdsbestek. De wedstrijden tegen België en Frankrijk voor het drielandentoernooi zullen traditie getrouw, steeds In het voorjaar moeten worden gespeeld. Indien kan worden bewerk stelligd de wedstrijden tegen Zwitserland steeds in het najaar te spelen, wordt de zoveer gewenste spreiding bevorderd. Na de teleurstellingen met Westduitsland,, Wales en Schotland is dit voor het zaterdagvoetbal een prettig bericht! Tijdens Empire Games Weer zijn er tijdens de Spelen van het Brite Geme best twee wereldrecords zwemmen verbeterd. I Australische fenomeen, de 25-jarige Dawn Fraser, beterde haar wereldrecord op de 110 yards vrije s opnieuw met een fameuze tijd van 59.6 sec., terwijl Olympische- en Europese schoolslagkampioene op 200 meter, de Britse Anita Lonsbrough, als vanz< sprekend, het goud won op de 220 yards schoolslag 2 min. 51.8 sec., hetgeen eveneens een nieuw were record betekende. Anita Lonsbroug Wereldrecord voor Voor Dawn Fraser, die een maand geleden als eerste vrouw ter wereld de één minuut-grens doorbrak met een tijd van 59.9 sec. en wiens positie op deze afstand ongenaakbaar is, was het een nieuwe triomf. Haar landge note Robyn Thorne werd tweede in 1 min. 03.8 sec. en de Canadeze Mary Stewart derde in 1 min. 04.4 sec. Dia na Wilkinson, de Britse favoriete eindigde als vijfde. Goede zwemty- den kwamen er eveneens te voor schijn in de series van de 110 yards schoolslag. Linda Ludgrove zwom 1.11 en de Australische Pam Sergeant 1.11.4, terwijl de Australiër Ian O' Brien het snelste was in de series 220 yards schoolslag (2.38.1). Atletiek De beste prestatie tijdens de atle tiekwedstrijden kwam ongetwijfeld op naam van de jonge atle?t Bruce Kidd uit Toronto. Hij won met ruime voorsprong de 6 my! In 28 min. 26.6 sec voor de Australiër Dave Power in 28.34 en Welshman John Merri- man. De prestatie van Bruce Kidd betekende een nieuw record voor de Spelen evenals de 2.10 meter van Paul Hobson (Australië) bjj het hoogspringen. Nog twee gouden medailles en wel voor Trevor Vincent op de 3000 meter steeplechase en de speerworp van 78.10 meter door Mitchell gingen naar Australië, terwijl Valerie Slo per-Young (Nieuw Zeeland) het ko gelstoten damens won met een af stand van 15.22 meter. Nog meer be dreigd dan anders wordt de atletiek- hegemonie van Engeland. Want in tegenstelling tot de vorige spelen was het bijvoorbeeld op de 100 yards de schrale sprinter Seraphino An- tao, die in een keiharde finale de eerste gouden medaille voor Kenia op de sprint veroverde. Antao sprintte de afstand in 9.5 sec. en ein digde v-ór Tom Robinson (ahamas). digde vóór Tom Robinson (Bahamas) Harry Jerome, de Canadese atleet, die dit jaar tweemaal 9.2. sec. liep, onderging evenals in Rome het be droevende lot om halverwege de strijd te moeten staken in verband met een spierblessure. De strijd op de 880 yards gaat ongetwijfeld tussen George Kerr (Jamaica», Peter Snell (Nw. Zeeland) en de Jonge Austra liër Tony Blue. Zij noteerden in de halve finaies respectievelijk 1.50.4, 1.50.5 en 1.50.7 De eerste wedstrijd voor het Europese toernooi van zaalhandbal- kampioensclubs dames tussen Niloc (Amsterdam) en de Parijse club Iv- ry, die zondag in de Sporthal Zuid te Amsterdam werd gespeeld, eindig de in een 8-6 overwinning voor Ni- loc. De ruststand was 3-3. De re- turnwedstrijd vindt op 8 december plaats ii' Parijs. Het Nederlandse rugbyteam heeft zondag in Amiens met 24-6 verlo ren van Noord-Frankryk Bij de rust hadden de Fransen reeds met 3-0 de leiding. DAWN FRASER Zitvolleyballers uit Leiden op liegende plaats Met toestemming van de minis! van Defensie werd in de gymnastifi zaal van de Frederik Hendrikkaz< ne te Blerlck zaterdag voor mllitai oorlogsslachtoffers een zit-volleybi toernooi gehouden. De kazernecommandant, overste van den Breemer, verwelkomi 's morgens de zwaar getroffen oui militairen. Het toernooi, waaraan beste-zit-volleybalploegen uit ons las deelnamen, kreeg ditmaal een inte nationaal karakter doordat twi teams uit Duitsland deelnamen. Nadat 's morgens de voorrondf waren gehouden, zegevierde 's mil dags in de strijd om de derde vierde plaats Haarlem met 20 osi Den Haag. Na een zeer spannende f nale won Amsterdam tenslotte m' 21 van de winnaar van het vori jaar, Eindhoven. De eindstand luidt: 1. Amsterdam. 2. Eindhoven Haarlem, 4. Den Haag, 5. MaastricU 6. Nijmegen, 7. Venlo, 8. Bergen o Zoom, 9. Leiden, 10. Geldern (Duiti land). Na afloop van de wedstrijden wer den in tegenwoordigheid van tal va autoriteiten de prijzen door Sinter klaas uitgereikt. De dag werd besl( ten met een gezamenlijk diner.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 6