oldaat Schweyk: buitengewone Creatie van BOB DE LANGE d kunst kalei óos^ggp w1 Uitreiking van Reina Prinsen Geerligsprijs Breclits stuk zelf „vlees noch vis HE Tv als 's werelds grootste theater PREMIERE BIJ HAAGSCIIE COMEDIE Spanning is niet constant Jeugdige auteurs onderscheiden 1 Viert Paus kerstfeest in Jeruzalem en Bethlehem EEN stuk in ELF landen „Bezetting" van Der Spiegel opgeheven Kou Boeroeudi in ons land ORDEZUSTER VERGIFTIGDE COLLEGA'S iht 1 maart 1860 Maandag 26 november 1962 Derde blad no. 30816 CHWEYK in de tweede wereldloorlog": dit toneelstuk van Berthold Brecht met muziek van Hanns Eisler, beleefde zijn ddpremière in 1957 in Warschau door het Poolse Leger eel. aterdagavond werd dit reeds in 1947 geschreven bijtende elstuk in de Kon. Schouwburg in ons land voor het eerst r de Haagsche Comedie opgevoerd. recht, in 1898 in Duitsland geboren, week in 1933 naar andere 1. len uit, uit vrees voor het Hitlerregime. Hij heeft gelijk gehad: ■tr zou hem zeker niet gespaard hebben Misschien komen ^vlijmende satires, die op het ogenblik aan de orde van de dag wel wat als mosterd na de maaltijd. „Actueel", in de zin van ogenblik, waarop zij gecomponeerd werden, zijn zij nu zeker meer. Wat niet wegneemt, dat de gedachten van deze expres- Wistische dichter en auteur, nog altijd het overdenken waard V als grote les voor het nageslacht. Te kluchtig foor hen, die de oorlog zelf laakten, is er echter iets dat Brecht, geïnspireert door iman van Jaroslaw Hoska Abenteuer des braven Sol- Schweyk". speciaal in de latische bewerking van Max (van 1927), trekt alles ons gevoel te zeer in het itig ridicule, zoals dit in de rdagavond gebrachte opvoe- wel zo bijzonder sterk tot essie kwam. dan dat men de macabere gruwelijkheid de oorlogsjaren voldoende gend geconfronteerd zou len. hweyk. met verve en in vele fa- n briljant vertolkt door Bob de is de „clowneske kleine man", assen alles wat „de groten der >$te" uitspoken, wil blijven door la- Eigenlijk een soort van colla- teur, niet meer zo goedmoedig n de eerste versie van Hosak en léél wat sluwer, in een tijd hij zelf zegt „waar je zó druk bent met in leven te blijven, je gewoon geen leven hebt", t schipperen door alles heen t hij tenslotte niet vol: aan het is niet meer te ont- ;n en hij wordt naar het front usland gestuurd. geheel speelt zich af in het ïctoraat Bohemen en zeer spe- in het café „De Kelk", waar de hem moeilijke situaties voor het apelen liggen, evenals in het olapo-kwartier. waar Schweyk zijn voorgewende onnozelheid al iedereen voor de gek houdt en er niet achter kan komen of hy zinnig is dan wel niet. ker: Schweyk Is onnoemelijk "te- Bob de Lange maakt er in z(jn rat „Johan Kaartachtige" crea- tts buitengewoon geestigs van. namelijk in samenwerking met de Hartogh. de fotograaf Ba- die er alleen maar aan denkt, hy zün hongerige maag moet 8*n. met de waardin van „De Anny de Lange, die er op uit ider geen beding „politiek" in taak toe te laten en Prochazka. aanbidder, wiens heldhaftigheid verder reikt,, dan zijn liefde t is. Schweyk laveert van vroeg laat, laveert verder als hij aan [L)front staat en daar zelfs Hitier noet, Hitier als levensgrote Car- rol van Schweyk oogstte na vele knap gevonden geestigheden her haaldelijk „open doekjes", een nog te teerhartige Anny de Lange zong voor een actrice lang niet onverdien stelijk. de geslaagde grammofoonop namen. waaraan „in de hogere sfe ren" Otto Ottens leen te „mooi" ge zongen Hitier», Simon Meerdink (Goering), Emil Linssen (Himmler) en Paul Hameleers als generaal Von Bock en leden van het Residentie- Orkest. het geheel o.l.v. Felix de No bel deelnamen, alsmede het knappe pianospel van het duo Harrie Broek huizen en Sipke de Jong, verdienen aparte vermelding. Evenals het sterk gescandeerde koor der soldaten zit tend op een tank aan het Oostfront: een luguber schilderij in een luguber décor waarvan de sfeer door jagende sneeuwvlokken een prachtige vondst! geaccentueerd werd. Hoe men ook over dit stuk mag denken: het staat als een paal bo ven water dat Bob de Lange een op merkelijke creatie leverde, waarmee hij zijn talent bevestigde. Een groot aantal nevenfiguren, o.a. Carl van der Plas als de Gestapo- agent, Brettschneider en Broes Hart man als de Scharfürer Bullinger toch niet een volkomen rasechte! verleenden medewerking aan een stuk. dat In de grond vlees noch vis is. Een trouvaille was de tot hilariteit opwekkende introductie van de kunst matige keeshond, die Schweyck handelaar in honden als hij is ten tonele voert en die tenslotte tot biefstuk vermalen wordt. Een wel wat goedkoop suc cesje, eerder thuishorend in een Ter Hallrevue en zeker niet in overeenstemming met de diepe ernst van het in de grond zo wrange gegeven. Intussen oogstte deze .Schweyk' de vijfde première in korte tijd der Haagsche Comedie, een langdurig applaus bij het pu bliek, dat blijkbaar reeds al te ver van een baarlijke oorlog met al zijn kolossale verschrikkingen verwijderd stond, om te onder kennen. dat in eerste instantie de snijdende spot het pleit ge wonnen had H. navalsfiguur, gelijk Brecht ons ook met Himmler, Goering en generaal Von Bock in kennis brengt. Te opzettelijk ELNUdie combinatie van enorme poppekastfiguren. van toneel, cabaret, fotografische, filmische en geluidseffecten, van mu ziek door middel van twee piano's worden de gezongen „schlagers" bege leid ontstaat een conglomeraat van elementen, welke met het eigen- lijke „toneel" niet veel meer van doen hebben. Er is hier wel sprake van originaliteit, zij het een te op zettelijk gewilde originaliteit, waar op men al spoedig uitgekeken raakt, ondanks alle knappe, messcherpe dia- logen. De typische Brechtstyl in optima forma, maar deze te lang volgehou den, verliest de onontbeerlijke span ning. Men wordt niet meer constant geboeid. Men blijft zitten bij die éne figuur: Schweyk, aan het slot zwevend tus sen „droom en werkelijkheid", sla pend in de sneeuw rond Stalingrad, terwjjl op de achtergrond scènes op doemen uit zijn geliefd Praag. Schweyk nog steds in de ban van z(jn diepgaande haat tegen de Nazis, gevoelens, die Brecht in dit frag mentarische stuk met ongebreideld esprit spuit. Heksentoei voor Joris Diels ET moet voor de regisseur Joris Diels een heksentoer geweest om alle genoemde elementen tóch tot een zekere eenheid samen te voegen. Er was in die regie veel be wonderenswaardigs, waarbij de sug gestieve décors met vele changemen ten van Hep van Delft in sterke ma te bijdroegen. De met onvervaard élan gespeelde Aan Steven Membreclit (25) en Abraham Hendrik de Vries (25) DE Reina Prinsen Geerligs-prijs 1962 voor Nederland is toe gekend aan de 25-jarige auteur Steven Membrecht (pseu doniem) uit Amsterdam voor zijn roman ,,Het einde komt vanzelf" en de prijs voor Zuid-Afrika aan de eveneens 25-jarige Abraham Hendrik de Vries, die aan de universiteit van Amster dam studeert, voor zijn verhalenbundels ,,Hoog teen die heuning- krans" (1956). ..Verlore erwe", (1958), en „Vetkers en neonlig" (1960), De uitreiking der prijzen geschiedde zaterdagmiddag in de aula van de universiteit van Amsterdam in de Lutherse kerk aan het Spui. Het was de dertiende keer dat deze prijs werd uit gereikt. welke ingesteld werd ter nagedachtenis van de in hei concentratiekamp Sachsenhausen gefusilleerde jeugdige verzets strijdster Reina Prinsen Geerligs. hartverwarmend GEZELLIGE MENSEN Lange duur van concilie brengt grote gevaren met zich mede (Van onze correspondent te Rome) Het belangrijkste nieuws wat het oecumenisch concilie betreft is de benoeming door de Paus van de leden der bijzondere com- missie, belast met de volledige herziening van het schema inzake de bronnen der openbaring. Aan het hoofd der commissie staan twee voorzitters, de kardinalen Alfredo Ottaviani en Agostino Bea. Dit zyn de twee grote tegenstan ders in het eerste ernstige conflict tijdens het concilie. Kardinaal Bea, die aan het hoofd staat van het se cretariaat ter bevordering van de eenheid onder de christenen, is een Duitse Jezuiet. Hij is 82 jaar oud, maar nog zeer strijdbaar. Zijn tegen- Ettelijke miljoenen televisiekijkers in Europa zudden op 6, 7 en 8 december aanwezig zijn in wat met recht genoemd zou kunnen worden het „grootste theater ter we reld". Op deze dagen namelijk zal in elf verschillende landen, van Finland tot Italië en in negen verschillende talen, éen en hetzelfde televisiespel worden uitgezonden: een uniek eve nement. waarvan men hoopt, dat het zal uitgroeien tot een jaarlijks weer kerend gebeuren. De plannen daar voor liggen al klaar. In opdracht met de bij de E.B.U aangesloten landen heeft als eerste de bekende Engelse toneelschrijver Terence Rattigan «bekend van onder meer het televisiespel ..Met eervol ontslag", dat de A.Vit.O. enkele maanden geleden uitzond) een spel geschreven, dat in 't grootste thea ter ter wereld" opgevoerd zal wor den. Praktisch geheel Europa voor zover althans voor het IJzeren Gor dijn gelegen, zal vrijwel tezelfder tijd getuige zyn van de opvoering ervan, waarmee op originele wijze een dui delijke Europese eenheid, zij het dan met behoud van eigen individualiteit, wordt gedemonstreerd. Het is name lijk zo. dat hier niet gesproken kan worden van een Eurovisie-uitzen ding. zoals wij die in de afgelopen ja ren hebben leren kennen: een over name door een bij de Eurovisie aan gesloten land van een programma uit een ander, eveneens van de Euro visie deeluitmakend land. In dit spe ciale geval zal ieder land zelf de pro- duktic verzorgen en uiteraard ook de presentatie in eigen hand houden. De bedoeling van dit initiatief is, om de ontwikkeling van een televisie theater op internationale basis te be vorderen: een gigantisch project, dat een enorme voorbereiding en vooral ook samenwerking vereist. Met name is daarvoor de medewerking noodza kelijk van auteurs, die een speciaal voor du doel bestemd spel willen schrijven. Verschillende schrijvers hebben zich echter al bereid ver klaard cm aan het project mee te werken. Onder hen zijn klinkende namen als Georges Simenon. Fried- rich Durrenmatt en René Clair. Na Terence Rattigan zal het volgende jaar de Italiaanse schrijver Diego Fabbri zyn bijdrage aan het „groot ste theater ter wereld" leveren met het stuk „Transmissione interrotta". Zaterdag werden in Amster dam de Reina Prinsen Geerligs- prijzen uitgereikt. De winnaars Steven Membrecht uit A'dam (rechts) en Abraham Hendrik de Vries uit Zuid-Afrika (links) in gezelschap van de heer Prin sen Geerligs. Door het oog van de naald pundscherm als zwaard van Damocles (Speciale berichtgeving) 0 !n vijftiental houtblazers van Overijssels Filharmonisch eest is vrijdag tijdens een k etitie in de Schouwburg te schede door het oog van de Md gekropen. Niet minder het brandscherm. met een zicht va'n een slordige 4000 heeft als een zwaard van modes boven hun hoofden 1 langen, omdat een onbe- ide op een verkeerd >pje heeft gedrukt. Dit ge- t irde tijdens de koffiepauze. de schouwburg is een belletje in do kantine overgaat om de 'i iedrinkers weer op de been te gen Toen iemand op het ver- 3 de knopje drukte kwam heel r. saam het brandscherm naar be- 8 n. Inmiddels begaven de mu- zlch al naar het podium. Door zeer ongelukkig toeval bleef het nde scherm boven het voorste ge- te van het podium op een houten ouw hangen, maar dc motor, die scherm in beweging brengt, bleef ig doordraaien. De kabels, die gewicht van het scherm torsen, 5 men slap te hangen. Plotseling lekte de toneelmeester het drei- de onheil. ij sloeg onmiddellijk alarm, waar- de musici in allerijl het podium u duchtten. Door snel ingrijpen kon wellicht zeer ernstig ongeval wor- 3i voorkomen. Zo was het geluk j t de 15 houtblazers van het or- l, die anders precies gezeten zou- hebben onder de plek waar het trm nog op de ombouw rustte. Prof. Wmckebach warm herdacht In de aula van dc Technische Hogeschool te Delft is zater dagmorgen met een korte en sobere plechtigheid prof. L. O. Wenckebach herdacht die enige weken geleden te Noordwijker- hout overleed. Prof. Wencke bach is meer dan 25 jaar ver bonden geweest aan de afdeling Bouwkunde van de Hogeschool. Prof. dr. E. H. ter Kuile sprak de herdenkingsrede uit. Hij schetste prof. Wenckebach als een man die met harstocht het leven beleefde. Hij leefde lichamelijk en geestelijk tot de grenzen van zijn capaciteiten. Die capaciteiten waren veel in aan tal en groot. Hij scheen de meest uiteenlopende vaardigheden te be heersen alom tegenwoordig en vol strekt onvermoeibaar. Met een ver bazingwekkende volharding en taai heid maakte hij zich manuale tech nieken eigen om zich daarin uit te leven. Hy leefde met papier, hout, klei, steen en metaal, grafische in- trumenten en met zijn beeldhouwers gerei Hy kende als weinig medici het menselijk lichaam dat de drager was en bieef van al zijn verbeeldin gen. Zijn technisch vakmanschap was bewonderenswaardig. Hij heeft geworstelo en gevochten met de ma terie en zichzelf, niet tevergeefs. „Met hom is ons een bijzondere persoonlijkheid ontvallen in wie wij onszelf mochten bespiegelen", aldus spreker. Hij was een man van een onbevangen en warme menselijkheid, waaraan w|j ons tegoed konden doen. „Met Oswald Wenckebach heb ben wij", zo besloot spreker, „een vriend, collega, medestander, leer meester en leider verloren zoals men in het le\en niet veel kans heeft er meer aan te treffen". Joh. Admiraal: 25 jaar dirigent Op 30 november a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Admiraal als dirigent verbonden werd aan het Chr. Gemengd koor „Cantate Domino" te Noord wijk. Dit zilveren jubileum zal ge vierd worden met een receptie in het Verenigingsgebouw, en wel op de jubileumdag van 7—8.30 j uur 's middags. Zinloosheid De jury, bestaande uit Nel Noordzij. Mies Bouhuys. J W. Schul- te Nordholt, Karei Jonckheere en Paul de Wispelaere beoordeelde 45 inzendingen <18 gedichtenbundels, 3 toneelstukken. 1 filmscenario, 23 ro mans en novellenbundels». De voor keur van de meerderheid der jury ging uit naar het werk van Steven Membrecht. In haar rapport zegt de jury: „Evenals in zijn eerste roman „Wachten op de zon" onderneemt Membrecht in „Het einde komt van zelf" een poging om de zinloosheid van het huidige bestaan en de on mogelijkheid tot contact met de an der te evoceren. Typerend voor zijn werk is niet dat hij die zinloosheid zin tracht te geven en die eenzaam heid probeert te doorbreken. Inte gendeel: aan het einde van de ro man keert de hoofdpersoon leger dan hy wegging op zijn punt van uit gang terug. Membrecht onderscheidt zich met deze roman door de origi nele compositie en een zorgvuldige schrijftrant van het merendeel van zyn jonge collega's, ook al leidt deze tot een zo jeugdig auteur bewonde- rendwaardige perfectie wel eens tot gemaniëreerdheid en cerebrale con structies. Dat Steven Membrecht er echter in slaagt de eigen innerlijke spanning voortdurend voelbaar te maken in de gesprekken, de „mono logues interieurs" en de dagboek bladen van zyn hoofdpersonen is een bewijs dat men hier met een waar achtig schrijver te doen heeft. „Het werk van Steven Membrecht houdt, volgens de meerderheid van de jury, goede beloften in voor de toekomst van onze letteren". Verfrissend De jury voor de prijs voor Zuid- Afrika bestond uit: de professoren dr. G. Dekker, dr. D. J. Opperman, dr. N. P. van Wijk Louw, dr. W. E. G. Louw en dr. H. van der Merwc Scholtz. „Het is een van de Vries zyn verdiensten, dat hij zich waagt aan thema's en situaties, die in het huidige stadium zijn hanteringsver mogen overschrijden. Hij kent de mensen waarover hij schrijft, dikwijls mensen in wie eenvoud en subtiliteit verrassend samengaan. Hij kent ook hun taal, hij schrijft een verfrissend „spreektaalproza" soms een „volks- taalproza", een proza dat echter be ter zal worden door zorgvuldigers sti listische verzorging" aldus het jury rapport dat besluit met „en laatste maar seker nie die minste nie: De Vries kan al seer behoorlik vertel". Na een „bezetting" van ruim vier weken, heeft de Westduitse justitie zondagavond de laatste redactieloka len van het weekblad Der Spiegel vrij gegeven. Zowel de ambtenaren van het federale parket als de politie mannen. die met de bewaking van de inbeslaggenomen bureaus belast waren, zyn teruggetr kken. De Westduitse militaire attaché in Madrid kolonel Oster, zal in de loop van 1963 wegens het verstrijken van zijn ambtstermyn na?'- Bonn terug keren, waar hij v «creerst, in afwach ting van zyn benoeming op een nieuwe post. op het ministerie van Landsverdediging te werk zal wor den gesteld. Hij zal worden opge volgd door luitenant-kolonel Schwarz. Kolonel Oster werd, als bekend, in geschakeld bij de arrestatie in Span je van de waarnemende hoofdredac teur var het Westduitse weekblad Der Spiegel. Conrad Ahlers. De Westduitse minister van Justi tie. Stammberger, heeft op een pers conferentie gezegd, dat zijn collega van Defensie. Strauss, „tot in het kleinste detail" van de Spiegel-affare de zaken geleid had. Hij zei. dat Strauss beweerd had persoonlyke in structies van Bondskanselier Ade- stander. kardinaal Ottaviani, is tien jaar jonger. Een bijzonder krachtige figuur en het hoofd van de conser vatieve richting, hetgeen trouwens be grijpelijk is voor een geestelijke, die reeds sedert vele jaren eerst als pro secretaris, dan als secretaris aan het hoofd staat van het heilig officie. Het mag nauwelijks verwacht wor den. dat deze .commissie reeds voor de zitting van mei aanstaande een hécht getimmerd schema aan de va ders kan voorleggen. De eerste com missie heeft daartoe drie jaren ter beschikking gehad en het resultaat was onbevredigend. Het is dus waar- schijnlyk, dat dit onderwerp eerst later weer aan de orde zal komen. Lange duur van concilie In dit verband is het van belang erop te wijzen, dat de lange duur van het concilie grote gevaren meebrengt. In de eerste plaats is er de interna tionale toestand. Een onverhoopt uit breken van een ernstig conflict zou natuurlijk de bisschoppen noodzaken terug te keren naar hun bisdommen. Dat is ook het einde geweest van het I eerste Vaticaanse concilie, dat on- lltClU'S derbroken moest worden door de 1 Frans-Duitse oorlog van 1870. Verder zou het overlijden van de Paus een zelfde gevolg hebben. In tijdens van sede vacante, dit wil zeggen, by ont stentenis van een Paus, kan er geen concilie zyn en de bisschoppen zou den, wanneer de Paus onverhoopt mocht sterven, onmiddellijk Rome moeten verlaten. Nederland Het spel van Rattigan, dat in Ne derland de titel „Van man tot man" heeft gekregen, zal onder regie van Ton Lensink en in de vertaling van Alfred Pleiter in het A.V.R.O.-pro- gramma van donderdagavond 6 de cember door de N.T.S. worden uitge zonden. De hoofdrollen zullen worden vertolkt door onder meer Luc Lutz, Bep Dekker, Egbert van Paridon, Ka rin Haage en Johan Fiolet. Dat ook het buitenland de nodige waarde hecht aan deze televisie-ma nifestatie moge blaken uit hetf eit, dat de B.B.C. voor het vervullen van de hoofdrollen onder meer beeft uit genodigd Kenneth More en Sir Ralph Richardson. Zweden de acteur Gun nar Bjornstrand, een naam die in (•ns land vooral bekend Is geworden door de Ingmar Bergman-films en Oostenrijk de actrice Ellen Schwiers, die men kort geleden nog heeft kun nen zien als een van de hoofdrolver tolksters In de film „Polikoesjka", die door de N.T.S. is uitgezonden. lllg VUIl (Van onze Haagse correspondent) Mwami (Koning) Mwamboetse IV van Boeroendi, vergezeld van zyn hofmaarschalk prins Leon Ndenzako en de minister van Buitenlandse Za ken L. Nimoebona en de minister van Economische Zaken F. Katikati, is gisteravond per trein uit Brussel in Den Haag gearriveerd. De Koning werd namens Koningin Juliana welkom geheten door haar opperceremoniemeester, luitenant-ge neraal C. F. Pahud de Mortanges, en namens de Nederlandse regering door de chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr. R. B. baron van Lynden. Aanvankelijk zou Koning Mwam boetse per vliegtuig op Schiphol aan komen, maar door de mist bleek dit niet mogelijk. De T.E.E.-trein bleek overigens nog 40 minuten vertraging te hebben ge had. zodat de Koning eerst om enkele minuten voor half negen op het sta- tion-H.S. aankwam. De Koning gebruikte vandaag bij Hare Majesteit de Koningin in Paleis Soestdijk de lunch. In de ochtend heeft hij prof. De Quay bezocht. Voor vanmiddag stond voorts een be zoek aan het instituut voor de tro pen op het programma. Koning Mwamboetse logeert in Kasteel Oud-Wassenaar. Vanavond biedt de Nederlandse regering hem een diner aan in Hotel des Indes te Den Haag. Morgen zal de Koning een bezoek brengen aan Philips in Eindhoven. In een sensationeel proces voor een jury-rechtbank in de Noordportugese Dat is voorgeschreven door het ca nonieke recht en de reden is waar schijnlijk dat men beducht is dat z(J door hun aanwezigheid invloed zou den kunnen uitoefenen op de kar dinalen, die zich dan voorbereiden op het conclave en de keuze van een nieuwe Paus. Een nieuwe Paus kan het concilie doen voortzetten, maar hij kan ook anders besluiten. Het is te hopen dat Paus Johannes het einde van zyn grote onderneming moge zien. In de congregatie van za terdag heeft men opnieuw gesproken over de instrumenten voor de sociale communicatie. Dit is een schema dat de algemene goedkeuring wegdraagt, ook al zyn er sprekers die aandringen op wat meer daadwerkelijke invloed van de kerk op pers, radio, cinematografie, tele visie enz. Het is niet voldoende, zegt men. om te critiseren. De kerk moet hererzyds gebruik maken van de he dendaagse techniek. Zelf Journalisten, regisseurs, toneelspelers en dergelijke aan het werk zetten om inlichtingen en ontspanning op een van religieus standpunt gezien verantwoord niveau aan de gelovigen te kunnen brengen. Bij de opening der zitting heeft de algemene secretaris een gelukstele gram voorgelezen dat werd gezonden namens alle concilievaders aan de Paus. in verband met diens 81ste verjaardag. Kerstfeest in Bethlehem Er doen te Rome geruchten de ronde dat Paus Johannes het kerst feest zou willen vieren in Jeruzalem en Bethlehem. De burgemeester van Florence. Giorgio la Pira, een links georienteerd christen-democraat, is dezer dagen naar Tel Aviv geweest en naar het heet zou hij daar. in op dracht van de Romeinse curie, heb ben geïnformeerd hoe men een even tueel bezoek van de Paus aan Israel daar zou zien. Het heet dat hij is teruggekomen met de indruk dat zo wel de Israëlische overheid als ook de Arabieren, die een deel van de stad Jeruzalem bezet houden, een dergelijk bezoek op prijs zouden stel len en zouden meewerken tot het welslagen daarvan. nauer t( hebben gekregen om mi- Mirandela Is dit weekeinde een nister Stammberger niet van de toen J1_JariS« room-katholieke ordezuster op handen zijnde actie tegen het wegens doodslag tot acht jaar tucht- week blad op de hoogte te stellen huisstraf veroordeeld. Bovendien Toen de staatssecretaris van Justi- I?0V. zll -van haar tie. dr Walter Strauss, de voorgeno- l1?®?*0"*1? 220;°®0 ecsudo's (ongeveer men actie ter ore kwam, wilde hij onm.ddellyk zijn chef op de hoogte brengen. De minister van Defensie. Franz-Josef Strauss, zou toen gezegd hebben: „Daar kan geen sprake van zijn". Volgens hem hoefde dit niet omdat de instructies rechtstreeks van de Bondskanselier kwamen. MACMILLAN naar Parijs (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Macmillan zal op 15 en 16 december op eigen verzoek een bezoek brengen aan presdlent I)e Gaulle, met wie hy een voorbespre king zal voeren in verband met het Macmillans daaropvolgende bezoek aan president Kennedy. Macmillan zag president De Gaulle voor het laatst in juni en Kennedy in april. Met beide presidenten zal hy de in ternationale situatie in het licht van Cuba en de Chinees-Indiase crisis be spreken. Maar voor de Britse premier is het van het grootste belang dat hij zijn door de tussentijdse verkiezingen verzwakte positie versterkt door zijn internationaal leiderschap. Het bezoek aan De Gaulle heeft in de eerste plaats tot doel de Franse president gunstiger te stemmen voor Engelands intrede in de E E G. Mac millan zal De Gaulle duidelijk maken dat zyn conservatieve regering in groot gevaar verkeert door de tegen stand by een steeds toenemend aan tal Britten tegen Engelands a s. lid maatschap van de EEG. onder de huidige voorwaarden. Volgens som migen zouden de Fransen bereid zyn tot betere voorwaarden voor toela ting van Engeland tot de EEG. in ruil voor Britse steun voor een ge meenschappelijke Europese - atoom strydmacht. onafhankelijk van de Verenigde Staten. De Gaulle was voorstander van een zelfstandige H-bom-macht. maar de daaraan ver bonden kosten en technische moei lijkheden zouden te groot zijn. Van daar dat de Fransen bereid zouden zyn met Engeland in zee te gaan. Zo als men weet verzetten de Verenigde Staten zich tegen een afzonderlijke 25.000 gulden) betalen. De ordezuster. die in een asiel in Eur°Pese atoomstrijdmacht, de buurt van Mirandela werkzaam was, werd beschuldigd van receptver valsing met het doel, andere ordezus- ters te vermoorden. Drie ordezusters en een in het asiel opgenomen zieke waren aan vergiftiging gestorven. De zuster, die zich al sinds haar mis daad in februari 1960 in hechtenis bevond, werd verminderd toereke ningsvatbaar geacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5