Sint Niklaas in het land van Waas Kom er ACHT-er MEESTERKLASSE Waar men van fritten en mosselen Zaterdag 24 november 1962 Pagina 4 J~\ E WERELD leek groter dan ooit in Sint Niklaas, in het M-J land van Waas, met zijn lange peppelwegen en zijn klare wijde luchten. Dat kwam misschien omdat we ons daar. naar men had gezegd, op het grootste marktplein van Europa be vonden wel wat onwennig, want zo'n enorme bestrate vlakte hadden we in een stadje van nog geen 50.000 inwoners zeker niet verwacht. Hoog welfde de hemel zich boven het gezellige gewoel, dat marktdrukte altijd met zich brengt. Het was donderdag en dus (al sedert 1513) marktdag in Sint Niklaas, een markt met veel vee en ook veel boeren, die een onverstaanbaar dialect spra ken en zich uitsluitend met „fritten" en bier leken te voeden, maar zich verder gedroegen als alle andere boeren op een markt: met dikke stokken rondlopen, luid en veel praten, handenklappend onderhandelen en schande over hem die er kwaad van denkt naar koeien ruiken. En het plein rook mee. toen de markt was afgelopen we maakten er eerbiedig een grote boog om een eenzame stier van behoor lijke afmetingen, die het voor werp was van aandachtige be schouwing door twee mannen en die er zeer strijdlustig uit zag. We hadden er een lief ding voor willen verwedden, dat het dier ook met „fritten" was grootgebracht, zoveel wor den die dingen daar verorberd. Wat fritten zijn? Bruin ge bakken aardappelstaafjeswij noemen ze patates frites. En mosselen worden er ook veel gegeten. Mosselen, en fritten zijn namelijk de goedkoopste eetbare waar in het Vlaamse land vandaar. door H. Krul Zegenend heft Sint Nicolaas de rechterhand boven het kuip je met kinderen symboliek van het wonder dat hij zou hebben verricht met deze (door een wreed man gedode) ziel tjes tot het leven terug te roe pen. Deze voorstelling siert de ingang van de kerk te Gent. van de oudste en grootste St. Nicolaaskerken Vlaanderen. Oost- Geen twijfel is mogelijk DE naam laat geen twijfel bestaan: er is een nauwe relatie met de Goedheiligman. „In het hart van het Waas land gelegen", aldus een boek je, dat men ons in het stadhuis zeer welwillend ter hand stelde „groeide het dorp Sint-Niklaas tot de werkelijke hoofdplaats van de streek. Naast een oud landbouwgebied kwam hier, aan het kruispunt van handels wegen, op het einde der 12de eeuw, een handelsnederzetting tot ontluiken, met de Markt plaats als kern. In 1217 werd dit nieuwe gehucht van Waas munster afgescheiden en ver heven tot zelfstandige paro chie, met als titelheilige: de H. Niklaas, patroon der hande laars". Het dorp is stad geworden - een lief stadje in „het soete Waeslant". Het is zelfs zó ge groeid, dat Sint Nicolaas er wel wat in de knel is geraakt de kerk bedoelen wij. Want of schoon zij de oudste is en de „hoofdkerk" van vele kerken, die er nadien werden gebouwd, men moet wel even rondkijken om haar te vinden, zo dicht is alles er omheen gebouwd. Allicht, dat men. in Sint Niklaas zijnde, zijn schreden het eerst richt naar het bedehuis, waarvan de to ren boven alles oprijst, hoger nog dan het sierlijke Belfort van het niet minder sierlijke neogotische stadhuis aan het marktplein. Een opvallende kerktoren, zeker in staat de belangstellenden te trek ken, omdat een groot verguld ma donnabeeld in plaats van kruis en haan de koepelvormige spits be kroont fonkelend in de zon en van heel ver zichtbaar. En het Belfort compleet met klokkenspel trekt eveneens on weerstaanbaar naar de Markt plaats. die met een oppervlakte van 3.19 hectaren voor alles bruik- baar is, voor concerten en open luchtbijeenkomsten, als parkeerter rein en zelfs als wielerbaan! Elk jaar opnieuw is het „Criterium van Sint-Niklaas" voor beroepsrenners, rond het marktplein, een prachtig volksfeest voor jong en oud. Zo ooit een historische plek. de „kiem cel" van de stad. midden in het hedendaagse leven staat, dan is het wel daar in Sint Niklaas, waar de reuzentorens wel oud lijken, maar het heus niet zijn. Hooguit een eeuw zijn ze, het Belfort zowel als de O.L.V. toren, en naar wer kelijk historische bezienswaardighe den moet echt wel even geïnfor meerd worden, want ze liggen bijna allemaal enigszins weggestopt. Toch behoeft men zich voor dat verleden niet te schamen. Want weet: Mercator E MAN, wiens nagedachte- U nis (behalve die van Sint Nicolaas en enkele andere heili gen) in Shit Niklaas in hoge ere wordt gehouden, Jieette Gerhar- dus Kremer. Hij leefde van 1512- 1594 en zou oorspronkelijk pries ter zijn geworden, maar hij werd iets heel anders. Gerhar- dus Kremer voelde meer voor de technische wetenschappen. Hij maakte instrumenten, glo bes en kaarten, en werd een aardrijks- en zeevaartkundige van naam. fn 1569 deed Kremer iets, waarmee hij onsterfelijk zou worden: hij tekende een wereldkaart in „conforme cy- linder-projectie", dwz. hij pro jecteerde het bolvormige aard- beeld, de halfronden, voor het Merkwaardig is het gebouw van de ..hoofdkerk'' in Sint Ni klaas. gewijd aan de stads- patroon. De toren staat onge veer op het midden van de kerk. die uit verschillende pe riodes dateert er werd tel kens een stukje bijgebouwd. eerst op een rechthoekig vlak en bewees vooral de zeevaart daar mee een grote dienst. Deze me thode, naar Kremer's pseudo niem „Mercator-projectie" ge noemd, is een begrip geworden. Kremer was een Vlaming: hij werd geboren in het Waasland, in Rupelmonde, waar een stand beeld van hem staat. En in Sint Niklaas, in het stadsmuseum, Textiel De sta de geografen van heden te vei e stad Sint Niklaas, zo weten de geografen van heden te vertellen, heeft weef-, brei goed-, tabak-, keramische-, metaal- en houtindustrie. Het is vooral „de textiel", die vermag te boeien, want zij is van oude datum en uit huisnijverheid ontstaan, evenals in Twente. En gelijk in Twente het geval is, interesseert men zich in het land van Waas hooglijk voor de textielgeschiedenis. Er bestaan zelfs hechte contacten over en weer immers Charles de Maere, in dustrieel te Enschede en een der grondleggers van de moderne tex tielnijverheid. kwam uit het land van Waas. Hij woonde in Enschede in de thans nog bestaande villa „Schuttersveld", die men bezoekers uit Oost-Vlaanderen met enige trots toont Maar wat het driemaal grotere Enschede niet kan laten zien, speelt men in Sint Niklaas klaar: aan de ingang van de stad, dicht bij de hoek van de „Staatsbaan" Antwerpen-Gent, wordt een over dekte zweminrichting van bijzon dere allure gepresenteerd Achter een ruim front ligt het daar. met twee verwarmde zwembassins. 300 kleedcabines, solarium, onderwater- kijkramen, feest- en turnzaal, bo dega, luxueuze kuip- en stortbaden. Buiten moet men wel even aan de grijze kleur wennen, maar dat is dan ook vrijwel het enige, dat er op aan te merken zou kunnen zijn. Dat overdfjkte stedelijk zwembad was voor ons een openbaring we kunnen ons voorstellen, dat elke stad bijzonder ingenomen zou zijn met zo'n cadeau la Sint Niklaas. Wie zal het zeggen, misschien heeft de goede Sint nog wat in petto men kan nooit weten hij heeft zijn naamstad in elk geval goed be dacht! Graankiekens en waterzooi P.S. - De kookkunst in het land van Waas valt, achteraf gezien, erg mee. Men weet er ook andere gerechten te waar deren dan uitsluitend fritten en mosselen, want er wordt hijvoorbeeld een voortreffe lijke biefstuk (a la Béarnaise) gebakken. En dan het gevo gelte! Daar worden ware goo cheltoeren mee verricht. Hier enkele produkten. vrij naar een willekeurige spijskaart: graan- kieken „Archiduc"; graankie- Onze bridgerubriek Brldgevraag dezer week: Zuid: Sch. 8 5 4; Ha'A H 9 5 4; Ru A 9 3; KI 6 2 Zuid gever, OW kwetsbaar, parenwedstrijd. Biedverloop: zuid één harten west past noord drie klaveren oost drie schoppen zuid past west past noord vier harten oost vier schoppenzuid doublet west past noord vijf har ten oost past zuid past west vijf schoppen noord past oost past wat moet zuid doen? Sch AH B Ha 5 42 Ru 10 KI B Sch V 8 4 Ha B 8 6 3 Ru H V KI A 9 7 2 75 N W O tul De ko ve Sch 6 2 Ha 10 Ru A B 9 6 4: 3 A KI V 10 6 4 Sch 10 3 Ha A H V 9 7 Ru 8 7 5 3 KI H 5 wordt een „Mercator-verzame- ling" van internationale ver maardheid bewaard zij be staat uit een veertigtal atlassen, een aard- en een hemelbol. Aan deze schat op het gebied van „de wereld in ruimte en tijd" heeft men in onze dagen iets heel moois toegevoegd, namelijk de „Heirmanklok", een astrono mische klok die in het kasteel Walburg, ook in het hart van Sint Niklaas, de tijd staat te verdoen. Slechts een klein stukje van het ruime marktplein in Sint Niklaas ziet men hier. met een behoorlijk front, gevormd door het neogotische stadhuis, dat in 1876 werd gebouwd. Rechts naast het Belfort kijkt de gou den madonna op de kerk van ..O.L. Vrouw. Bijstand van de Christenennog net over het gebouw heen. ken met sla. mayonaise en tomaat: kiekensla: „waterzooi" van kieken: jonge duif „op de manier van grootmoeder". Overigens, bij al dit heer lijks worden meestal fritten ge geten, en de hotelier spaart zich de moeite om ze zelf klaar te maken hij haalt ze vlug even bij het kraampje om de hoek. Hoe bijzonder gering het krachts verschil is tussen de paren, die in de afdeling A der meesterklasse meespelen om het nationale kam pioenschap wordt wel bewezen door het feit, dat de huidige leiders na 180 spellen een gemiddelde noteren van 52.15 percent. Het leidende paar, ir. Bob Kaiser met de Ameri kaan Lewis Barnett verrichtte daarmee al een onverwacht goede prestatie, doch zal in het derde weekeinde (1 en 2 december) hard moeten vechten om zich de talrijke concurrenten van het lijf te houden die zó weinig achterstaan, dat al lerlei verrassingen mogelijk blij ven. In het tweede weekeinde was het spelpeil over het algemeen van lage kwaliteit. De angsto m +110" te scoren waar de concurrenten misschien +120 gemaakt konden hebben, de angst om door de uit komst misschien een overslagje weg te geven enz., veroorzaakte het krampachtige spel dat aan vele van dergelijke competities eigen is. Hoogtepunten waren er natuur lijk óók; het onderstaande spel, ge speeld door Bart Jessurun be schouw ik als één van de fraaiste staaltjes van uitstekend inzicht en speeltechniek: NZ eindigde in vier harten. na^2 dat west tijdens het bieden schoppens had laten horen. West speelde schoppenaas voorfc die oost aanmoedigde. In slag speelde west toch ruiten 10, na, dii oost nam met ruitenaas. Had oosp] ruiten nagespeeld, dan was dit ver rei haal niet geschreven; oost wild f echter een schoppen Introeven a ft speelde dus schoppen na, gewonnei p door west. In slag 4 speelde wesljj, weer schoppen, oost troefde in me harten tien en zuid troefde ova met hartenvrouw. Eén ronde troef door zxid ont 01 hulde, dat west de strijd begonnei was met drie troeven (en zes schop 101 pensï Het lijkt of zuid het spel nu kal f winnen door noords derde en vier- de klaveren te gaan Introeven - doch deze speelwijze is niet bestanl J® tegen nauwkeurige analyse. Jessurun vond de enige Juistiw weg naar winst. Hij speelde dril ronden troef bij de laatste trod^ was de situatie: -•list n if] Sch B 9 7 Ha 5 Ru KI B83 Sch Ha Ru B96 KI V 10 6 4 'iü! p\# <p\ Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Sch Ha B 8 Ru H KI A 9 7 2 N W O z Sch Ha 9 7 Ru 8 7 5 KI H5 Zuid speelde harten zeven, ge nomen met noords hartenboer. Oosl is nu in dwang: gooit hij een kla- vertje ,af, dan volgen klaverheer klaveraas en een klaver van noort wordt vrijgetroefd. Gooit oost rui ten weg dan incasseert noord rui tenheer. zuid komt aan slag met klaverheer en een ruitentje van zuid wordt afgetroefd, wat zuidi laatste ruiten vrijmaakt. H. W. FILARSKI k- Antwoord op bridgevraag: Zuid heeft natuurlijk een minimaal openingsbod, maar uit het bieden van noord zijn drie dingen duidelijk ge worden a> noord heeft een sterk spel met goede klave ren. b) noord heeft enorme hartensteun, en c) noord heeft kennelijk renonce in schoppen wat vooral dui delijk wordt uit zijn laatste pasbod op het kwetsbare vijf- schoppenbod van west. Onder die voorwaarden mag zuid nu wel zes harten bieden en hij zal op tafel vinden Sch Ha 10 8 7 4; Ru H 10; KI H V 9 7 5 4 Zes harten wordt gemak kelijk gewonnen. De tweede keuze is een „doublet", doch de kwetsbare tegenpartij zal slechts twee down gaan <500), wat béter is dan vijf harten, zes gemaakt 480 doch slechter dan de 980 die het slembod waard is. Kom er ACHT-er 1. mond man, 2. arm man zit lager, 3. bal op de grond is weg, 4. geboomte links is groter. 5. vrouw achtergrond is ver plaatst, 6. vensterbank raam is kleiner, 7. strik meisje is groter, 8. haar pop.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 20