Compromis bereikt over systeem van loonvorming Laat inenten Drie vliegtuigrampen eisen 56 mensenlevens Kernpunten van SER nu toch gehandhaafd Beroep minister op alle liondebezitters: Ongelukken in V.S., op Le Bourget en eiland San Thome REGERING MAAKT FIKSE OMMEZWAAI PRINSES WILHELMINA'S GEZONDHEID DELICAAT Gereserveerde informaties van Soestdijk VEEL INDIASE SOLDATEN ACHTER CHINESE LINIES WEERBERICHT Broodprijs op vele plaatsen teveel omhoog Klacht tegen I Luikse arts BANANEN (9ud tetttvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 No. 30818 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse corespondent) Er is tussen de regering en de Stichting van de Arbeid vol ledige overeenstemming bereikt over het in de toekomst te volgen nieuwe systeem van loonvorming. Althans voor 1963. „Daarna is er immers een nieuw kabinet", merkte minister Veldkamp) (Sociale Zaken) gisteren op, toen hij na urenlang beraad het bereikte compromis bekend maakte. De kernpunten van het advies, dat de Sociaal Economische Raad in juli uitbracht, ivorden toch gehandhaafd. Dit was niet het geval in de „beslissing van de regering", die volgens minister Veldkamp in eerste instantie niet gewijzigd kon worden. Hij zou slechts voor ver duidelijking zorgen. Het is echter anders gelopen, want op de be langrijkste punten van kritiek heeft de regering een fikse omme zwaai gemaakt. Gisteren zijn 'de jager ..Fries land'' en het fregat ..Kortenaer'' uit Nieuw-Guinea in Den Hel- Abbé Pierre de bekende pries-1 Een stampvolle kerk luisterde ter. heeft gisteren in Bilthoven geboeid naar zijn woorden, die een interkerkelijke dienst geleid. I door een tolk werden vertaald. (Van onze Haagse correspondent) De geestelijke en lichamelijke gezondheid van Prinses Wilhel- mina is reeds geruime tijd een gevolg van haar hoge leeftijd delicaat te noemen, zo vernamen wij uit hofkringen. De ouder- domsverschijnselen, die zich thans voordoen, zijn geenszins abnormaal, maar hebben slechts een grotere medische aandacht wenselijk gemaakt. Prinses Beatrix, die voor haar ver trek uit Nederland op^de hoogte was van de toestand van liaar grootmoe der, krijgt geregeld brieven van haar moeder. Daarin wordt ongetwijfeld ook over Prinses Wilhelmina geschreven. Daarnaast zorgt het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ervoor, dat in het yoortdurende con tact met de woordvoerder van Prin ses Beatrix deze volledig op de hoog te wordt gesteld van de situatie. Tot nu toe heeft het ministerie alleen het bericht, dat donderdag door de Regeringsvoorlichtingsdienst werd verspreid, naar Manilla door gegeven. De Prinses heeft dan ook verklaard geen aanleiding te zien haar reis door Azië voortijdig af te breken. Koningin Juliana heeft, naar ver luidt, te kennen gegeven, dat het in het huidige stadium niet gewenst is medelingen te doen over de toestand van Prinses Wilhelmina. De Koningin zou zich daarbij op het standpunt stellen, dat het haar moe ders wens altijd is geweest, na haar abdicatie als privëpersoon te worden beschouwd. Een standpunt, dat uiter aard gerespecteerd dient te worden, doch dat niet behoeft te betekenen, dat het Nederlandse volk ook geen belangstelling meer zou betonen voor de gezondheidstoestand, waarin Prin ses Wilhelmina, die een halve eeuw zijn Koningin is geweest, verkeert. Tot zover onze Haagse correspon dent. De speciale verslaggever van het A.N.P., die Prinses Beatrix volgt oj» haar reis door Azië, seinde giste ren uit Manilla, gebleken is, dat de Prinses nog niet op de hoogte is van de achteruitgang in de toestand van haar grootmoeder. Een functionaris van de Neder landse ambassade zei officieel ner gens van te weten en voor zover hem hekend is Prinses Beatrix zich ook van niets bewust. In feite komt het bereikte compro mis op de volgende punten neer. Als de Sociaal Economische Raad in zijn rapport over de econo mische mogelijkheden niet precies in een enkel cijfer kan opgeven, hoe de loonkostenontwikkeling zal zijn. kan ook worden volstaan met een globale aanduiding van minimale en maxi male cijfers. Fundamenteel Overeenstemming tussen rege ring en Stichting van de Arbeid is niet noodzakelijk om een CAO te la ten „draaien". Alleen als het verschil in visie zo duidelijk is, dat er van een fundamenteel verschil gesproken kan worden, kan de regering ingrijpen (en de bevoegdheden van het Colle ge van Rijksbemiddelaars laten her leven). De Stichting van de Arbeid heeft namelijk een eigen verantwoor delijkheid en wenst geen verlengstuk van de regering te zijn. Een CAO, eenmaal door de Stichting van de Arbeid aanvaard, behoeft niet vier weken te blijven liggen, doch kan onmidellijk in wer king gesteld worden. Het College van Rijksbemiddelaars kan wel het „rode licht" hijsen, d.w.z. de regering ad viseren de CAO nietig te verklaren, maar indien het College van Rijks bemiddelaars dit nalaat, gaat de CAO volledig in werking. De minister kan dat advies van het College opvolgen. Hij behoeft het niet te doen. Doet hy het. dan is hij en niemand anders verantwoordelijk. Prijsrepercussies Tenslotte is het nu zo. dat als de Stichting van de Arbeid een CAO aanvaardt, zij dat dan doet naar loonpolitieke normen. Als van werk geverszijde verklaard is. dat aanvaar ding van de CAO gevolgen zal heb ben voor de prijzen een voorbeeld daarvan is de CAO in het bakkers bedrijf dan kan de CAO beoor deeld worden door de Stichting, waarna deze de CAO doorzendt naar de minister van Economische Zaken, voorzien van de mededeling, dat ze loonpolitiek bezien aanvaardbaar is. De minister van Economische Zaken beslist dan over de aanvaardbaarheid van een eventuele verhoging der prüzen. der teruggekeerd. In verband met een besmetting wandluis op de Kortenaer werden de af- 4 halers door mariniers op veilig afstand van het schip gehouden Zo gezien staan de ministers van i Sociale Zaken en van Economische Zaken voor de verantwoordelijkheid van aanvaarden of afwijzen. Zij zijn het. die door de volksvertegenwoor- diging ter verantwoording geroepen j kunnen worden. Het is jammer dat „de brief met verduidelijkingen", die de regering aan de Stichting van de Arbeid zond in aansluiting op die van 6 november niet is vrijgegeven. We waren er bij zonder nieuwsgierig naar. Een van de vele voorlichtingsfunctionarissen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde ons mede. dat deze brief vernietigd zal worden. Australië zegt levering van unpens en munitie aan liet Indiase leger toe Minister Marijnen (Landbouw en Visserij) heeft gisteravond in een televisietoespraak een beroep gedaan op alle eigenaars van honden om mee te werken aan de verplichte massale inenting tegen hondsdolheid. Samenwerking van Britten en Amerikanen In kringen van de Indiase Congrespartij van Nehroe is men weinig geneigd in te gaan op het Roodchinese bestands aanbod en de voorstellen tot het terugtrekken van de strijdkrach ten. Het bestuur van de parle- mentsfractie sprak van „onaan vaardbaar", nadat men zich had laten voorlichten over de gevol gen van de Chinese voorstellen. Deze gevolgen zouden o.m. zijn, dat India zijn grensposten in Dhola, Khinzemane, Kibitoo en Walong aan de noord-oostelijke grens en andere posten in de streek van Ladach (noord-west) zou moeten prijsgeven. Deze posten zijn thans door de Chine zen bezet. Volgens welingelichte kringen in Nieuw-Delhi hebben de Indiase troe pen aan Je frontlinies order gekre gen geen enkele „provocerende" actie te ondernemen. De regering van In dia zet inmiddels haar politiek van afwachten voort. Men wijst intussen op het volgende facet: als de Chine zen zouden trachten de Indiase troe pen achter de Chinese frontlinies krijgsgevangenen te maken, zouden deze zich ongetwijfeld verzetten en aldus een „provocatie" kunnen ople veren voor de Chinezen om de mi- litaire acties te hervatten. Naar 1 schatting is ongeveer tweederde deel van de gevechtskracht van het In diase leger afgesneden. De vlakte van 1 Assam met zijn olieterreinen en De bezitters van katten raadde hij aan, om hun dieren vrijwillig te la ten immuniseren. Diegenen, die mogelijk niet hebben voldaan aan hun aangifteplicht voor de gemeentelijke hondenbelasting, spoorde hij aan. zich niet uit vrees voor controle aan de inenting te ont trekken De bewindsman verklaar de, dat de registratiegegevens alleen bestemd zijn voor zijn departement en dat zij ddar zullen berusten. Meer verkeer De laatste 40 jaren is er in Ne derland geen hondsdolheid meer voorgekomen. Gedurende die tijd is het verkeer in snelheid en inten siteit sterk toegenomen. Gebieden waar honddolheid heerst, en die U KOMT BESLIST TERUG op onze overheerlijke Kip-specialiteiten Rest. DE NACHTEGAAL", Lisse. Tafelres. 02530-3400 HOGERE TEMPERATUUR Blijkens het overzicht, dat het KNMI. om tien uur verstrekte, zal er in het weekeinde veel bewolking zijn. Plaatselijk zal er wat regen of motregen vallen. De temperaturen lopen langzaam verder op. De win den zullen in kracht afnemen. Zij blijven in hoofdzaak zuidelijk. 25 NOVEMBER. Zon op: 8.15 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 5 51 uur: onder: 16.17 uur Hoogwater te Katwijk te 2.10 en 14.24 uur. leagwater te 10.15 en 22.24 uur. (21/11 hoogwater te 2.46 en 14 55 uur .laagwater te 10.50 en 23.03 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's eD een Bijvoegsel 1 Minister De Pous heeft mede na men» zijn collega Marijnen (Land bouw en Visserij) in antwoord op Ivragen van het Tweede-Kamerlid, de hee- Engelsman (P.v.d.A.) medege deeld, dat inderdaad op vele plaatsen |de brooaprijs met drie cent is ver hoogd en in sommige gevallen zelfs met nog méér centen, hoewel naar de mening van de beide bewindslie den de stijging van de broodprijs niet meer dan tweemaal één cent had mogen bedragen. In antwoord op de vraag van de heer Engelsman, welke maatregelen de ministers overwegen om de „ken nelijl uit de hand gelopen brood- prijsuntwikkeling weer in juiste ba- r.er. te leiden en te bevorderen, dat een overzichtelijke en controleerbare situatie met betrekking tot de brood prijs onistaat" delen de bewindslie- dei mede. dat met de Nederlandse Bakkeri; Stichting overleg plaats vinoi inzaxe de vaststelling van de hoogte van de broodprijzen De mi nister s geven er onder deze omstan digheden de voorkeur aan het resul taat van dit overleg af te wachten, alvorens eventuele maatre^eler te treffen. anda een huwelijksaanzoek gekregen met het voorstel meteen in de An golese hoofdstad te blijven. Zü had dit aanzoek echter afgeslagen en zij was. met de andere meisjes, in Loe- anda aan boord van het vliegtuig ge gaan, dat Lissabon als bestemming had. De Skymaster is op een cacao plantage op het eiland San Thome neergekomen. Tevoren had zich een hevige ontploffing voorgedaan, aldus meldt het Portugese persbureau Lusitania. Ook Russen horen waarheid over Stalins kampen Zesenvijftig mensen hebben gisteren het leven verloren bij drie vliegtuigongelukken, een in de V.S., een in Frankrijk en het derde op een afgelegen eiland voor de westkust van Afrika. In een Hongaars passagiersvliegtuig van het type Iljoesjin (viermotorige turboprop) kwamen 21 mensen om toen het kort voor de landing op het Parijse vliegveld Le Bourget bij dichte mist neerstortte. In Amerika stortte een Viscount van de United Airlines bran- In een artikel in de Prawda onder dend op een boerderij bij Ellicott City in Maryland. Alle reven- ?ne ïaam^an"?.™ "even 5£3t"tof tien inzittenden kwamen om het leven. toegezwaaid aan de schrijver A So- Een Skymaster van de Portugese luchtmacht verongelukte bij v?°r z^n ro5?an getiteld t i j c T-i 3 .Een dag van Iwan Denissowitsj" het vertrek van het eiland San 1 home in de Golf van Guinea die in het tijdschrift „Nowyi Mir" (westkust van Afrika). Hier vielen achttien slachtoffers: tien wordt gepubliceerd. Dit verhaal han- bemanningsleden en acht passagiers. Idelt over een c<m«ntrati<*amp in i „Onze literatuur" aldus schrijft de RjkL-oawl „„Lw,..,!,, van deze tak van wetenschap in de „Prawda" h*t blad van de Sowjet- HCICvI UC wereld. Hij kwam terug van een in- russische communistische party, „is i i cc ternationaal medisch congres in verrijkt met een schrijver van een Ollder Slaclltotters I Boedapest. zeldzaam talent die. -oals dat men Drie andere slachtoffers waren le- ware kunstenaars het geval is. ons 111 1*51 Tl Ia 1*11L den van een Hongaarse culturele geschiedenis heeft verteld 111 r I dlIKI IJK afvaardiging, die op weg was naar d,e meer ka" een ^"dd,e on' "cht ln d' °"n leraar Louis Frohling. een der groot- Saarse culturele overeenkomst. De ..Prawda" schrijft dat de strijd ste specialisten op het gebied van de Onder de doden van de Portugese tegen de gevolgen van de persoons- pathologische anatomie. Als directeur Skymaster bevonden zich vijf koor- verheerlijking uit de tijd van Sta- van het Instituut voor pathologische meisjes, die voorstellingen hadden lin ongetwijfeld nog meer werken anatomie maakte hij dit tot een der gegeven voor Portugese eenhedenvan steeds grotere artistieke waarde modernste en best uitgeruste centra 1 in Angola. Ec n van haar had in Loe-1 tot stand zal uocn komen. thee-ondernemingen is bijkans weer loos- De regering van India heeft een aanbod van Australië voor de le vering van wapens en munitie aan vaard, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De regering heeft voor deze steun haar grote erkentelijkheid betuigd. Averall Harriman, als hoofd van de Amerikaanse hulpcommissie voor India. John Tilney, de leider van de Britse missie en generaal sir Richard Hull, de chef van de Britse generale staf. hebben gisteren in Nieuw-Delhi overleg gepleegd over coördinatie van hun besprekingen met de Indiase regering. De Britse minister voor zaken be treffende het Gemenebest, Duncan Sandys, is gisteren uit Londen naar Nieuw-Delhi vertrokken voor bespre kingen met premier Nehroe. Vóór zijn terugkeer in Londen, zal minis ter Sandys ook een onderhoud heb ben met president Ajoeb Khan van Pakistan. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft beschuldigingen van de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken inzake een militair verdrag tussen de Verenigde Staten en India „volslagen ongegrond" genoemd. Pa kistaanse bladen noemden de over eenkomst, die in 1958 en een week geleden was verlengd, een „geheim militair verdrag". Amerikaanse krin gen echter zeiden, dat de bedoelde overeenkomsten volledig bekend wa ren gemaakt. Mohammed Ali, minister van Bui tenlandse Zaken van Pakistan, heeft een uitnodiging voor een bezoek op een nader te bepalen tijdstip aan China, aanvaard, aldus een medede ling uit Rawalpindi. vroeger op veihge afstand van West- Europa lagen, zUn hierdoor dichter bij gekomen. De minister achtte het daarom achterof beschouwd niet verwonderlijk, dat Nederland nu ook oog in oog met deze gevreesde ziekte is komen te staan. Niet voor niets hebben wij een vijftal Jaren ge leden reeds uit voorzorg de invoer van honden afhankelijk gesteld van inenting tegen hondsdolheid. Een dergelijke maatregel kan echter nim mer een waarborg vormen, dat de ziekte buiten onze landsgrenzen blijft". Alles op alles „Vier mensen zijn nu al het slacht offer geworden van rabiës en wij zullen alles op alles moeten zetten om te voorkomen, dat nog meer per sonen ten offer vallen. Wij moeten het risico vermijden achter de ont wikkeling aan te lopen. Ieder men senleven weegt daarvoor te zwaar. Daarom Is tot de verplichte inenting besloten „Laat u echter vooral niet in pa niek brengen. U krijgt heus niet zo maar hondsdolheid", zo stelde mr. Marijnen zijn publiek gerust. „De besmetting kan. zoals u weet. slechts worden overgebracht door het speek sel van een besmet dier of door een lik op een plaats waar uw huid een wondje heeft. U moet er dus in de eerste plaats voor zorgen, dat u zelf niet gebeten wordt, maar daarnaast rust op u de zware verantwoordelijk heid en de plicht er voor te waken dat uw medemens door uw hond of kat worden gebeten of gekrabt. Advertentie Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen Advertentie ■Zvyrx lexk&}-- (Van onze Brusselse correspondent) De procureur-generaal van Luik heeft een klacht ingediend tegen de Luikse arts dokter Hertin. Deze is als getuige gehoord in het softenon-pro- ces en hij heeft toen verklaard dat h(j als hü er zeker van was geweest dat niemand anders op üe hoogte zou zijn geweest van de wijze waarop de baby werd gedood dan hijzelf rn de ouders, op het bewijs van overlijden een natuurlijke doodsoorzaak zou hebben ingevuld. Tijeen? het onderzoek zou de dok- j ter ook rog hebben verklaard dat j de advccaat-generaal hem een voor i die stelling gunstig advies zou heb ben gegeven Het nieuwe i iderzoek zai zeker ook een verhoor van dokter ."•asters en van mevrouw Suzanne j Vandepuc nodig maken. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Nov. 1862: a (Advertentie) - Aangeboden' l Een nagenoeg nieuwe Alma f Viva (deftige heerenmantel) a met kwasten en fluweel, ruim 12 ellen wijdheeft f80 ge kost en nu voor de helft. Br boekh. J. W. v. Leeuwen. Breedestraat. Te Frankfort raakte een oude heer verward in de cri noline van een dame en werd na een val zwaar gewond. De dame nam ijlings de vlucht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1