Een week werk: heerlijke trui 'T IS EEN MEIDENTRUI RIEP HENKIE Initiatief LVCs cursus 99ltulp aan bejaarden99 UIT en THUIS Neem eens paprika of bleekselderij STOPT! (W) ETENSWAAR D Zaterdag 24 november 1962 Pagina 3 Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Dat is véél verstandigerl Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Uit (gerust)... goed voor hem! De vorige week is in Leiden de cursus „hulp aan bejaar den" begonnen. Het initiatief is uitgegaan van het Leids Vrouwen Contact, waarbij vrijwel alle Leidse vrouwen organisaties zijn aangesloten. De cursus bestaat uit twintig lessen en wordt gegeven in de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg. Het is de bedoeling, dat de deel neemsters na afloop van de cursus bejaarde mensen thuis bezoeken en hen tegen een kleine vergoeding een paar uur per dag helpen met allerlei kleine karweitjes als hand werkjes en bijvoorbeeld het leren invullen van girobiljetten. Het is bepaald niet zo, dat de bezoekster als een soort werkster zal fungeren. De cursisten zijn niet gebonden aan een leeftijdsgrens, maar men verwacht niet dat er veel jonge mensen aan zullen deelnemen, om dat de verdiensten gering zijn- „We zien het meer als ontspanning voor huisvrouwen, die er tijd voor heb ben". zegt mevrouw N. C. Key- Stuurman, voorzitster van het Leidse Vrouwen Contact, dat zij als toenmalig bestuurslid van de Ned. Ver. van Huisvrouwen mee heeft helpen oprichten. Het be staan van deze dinsdagochtend lessen is kennelijk nog niet erg bekend, want het aantal deel neemsters is zeker nog voor uit breiding vatbaar. De cursus kon in Leiden worden georganiseerd dank zi) het feit, dat aan de Vakschool na 'n opleiding voor bejaardenhul pen is verbonden. Deze hoed Gele organza van gebrand stro werd getoond op een show in Knightsbridge bij Londen, werd gebruikt voor de draperie en de strik. Honderd vrouicen n<i(ir de top van de Mont-Blanc Honderd vrouwen gaan West- Europa's hoogste bergtop, de Mout Blanc, beklimmen. Aan de expeditie nemen dames uit alle landen van Europa deel. Zij zijn van plan om hun stoute voornemen in de eerste twee we ken van Juli ten uitvoer te bren gen. De tocht wordt georganiseerd door de Italiaanse Alpinistenclub ter ere van haar eerste eeuwfeest. Ook zal de nagedachtenis van de eerste vrouwelijke alplnlste die het ooit heeft gewaagd de Mont Blanc in de winter te beklimmen, Isabelle Stratton, worden geëerd. zy maak te deze ijzige tocht in 1876 met haar gids Jean Charlet, met wie ze later in het huwelijk trad. De „operatie Mont Blanc" staat onder leiding van de bekwame al- pengidsen Camille Tournier en En rico Rey, bijgestaan door een tien tal andere gidsen. De Franse politie heeft de hon derd dames hulp toegezegd en twee artsen hebben zich bereid ver klaard de expeditie te vergezellen. De klimsters zullen eerst in Mi laan samenkomen, vandaar gaan ze naar Courmayeur en dan naar Chamonix, de „springplank" voor de barre tocht. idviezen Het Leids Vrouwen Contact is op gericht in 1949 en heeft zich in 1956 aangesloten bij de Nederlandse Fe deratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. De organisatie is vertegenwoordigd in de vrouwenad viescommissie voor de woningbouw en de vertrouwensraad „melksane- ring" en heeft o.a. steun verleend aan de BB (watersnood in 1953», de Vluchtelingenhulp, het Koningin Wilhelminafonds, bij het organise ren van cursussen (Veiligheid in huis, Individuele Zelfbescherming», collectes (voor polio en kinderuit zendingen), de verkoop van zomer- zegels en al die andere sociale ta ken, waarvoor de hulp van de Leid se huisvrouwen werd ingeroepen. In de regel neemt het L.V.C. het initiatief, brengt een verzoek over aan de vertegenwoordig sters van de aangesloten orga nisaties en laat de uitwerking aan de leden over („wij hebben zelf immers geen geld"). Zo is het ook gegaan met het verzoek van de Federatie om de actie „Open het Dorp" te steu nen. Verscheidene vrouwenver enigingen hebben al hulp toege zegd. Het L.V.C. onderhoudt goede contacten met het ge meentebestuur, dat vaak om ad vies vraagt in aangelegenheden, die speciaal vrouwen betreffen. Veertien leden Aangesloten zijn de vrouwenver enigingen van de Partij van de Ar beid, de VVD en de CH. de ver eniging van katholieke arbeiders vrouwen, de Ned. Chr. Vrouwen bond, de vrouwenbond van het NVV, het Katholiek Vrouwengilde, de Ned. Herv. Vrouwengroep, de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, de Ned. Ver eniging van Vrouwen met Acade mische Opleiding, het Ned. Coöpe ratief Vrouwencontact en de Sorop- timistenclub. Elk van deze organi saties heeft *n vertegenwoordigster in het LVC. Mevrouw Key is het veertiende lid, dat boven de partijen staat- Samen met de dames Kriest en Wondergem vormt zij het dage lijks bestuur. Bleekselderij Is een typische herfstgroente. Deze fijne groente kunnen we voor heel rede lijke prijzen blijven kopen tot een nachtvorstje een einde maakt aan de aanvoer. De bleeksel derij is echter niet algemeen bekend en veel huisvrouwen weten niet, hoe deze groente moet worden klaargemaakt. Toch is het echt niet moeilijk. Hfcel brede strepen of een grof tweedbreisel in zwart en wit, wat trekt u het meest aan voor een warme zachte en heel moderne wintertrui? Wilt u het lange, comfortabele model, dat zo in de mode is, met een een voudige „kale" hals, een klas sieke kraag, een boord, rol- of sjerpkraag of met een aange breide capuchon? En wat denkt u van een gebreide muts er bij, al dan niet met pompon of een gebreide haarband? Al dit moois kunt u dit seizoen klaar kopen, maar in uw eigen huiskamer kunt u het ook <en heel wat goedkoper) zelf maken. Uw handwerk behoeft geenszins onder te doen voor wat u in de winkeis ziet liggen, wanneer u een keus maakt uit de mooie, moderne wolscorten en een aparte kleuren combinatie aandurft in de breed gestreepte truien, wanneer u bo vendien uw werk niet te krap en te kort maakt, goed perst en netjes in elkaar naait. Het zal gauwer gaan dan u denkt. De moderne, dikke trui, die zeker twee keer zo groot Is als het korte truitje uit fijne driedraads- wol dat jaren geleden mode was, is twee maal zo snel klaar. Het feit dat tegenwoordig zelfs de teenagers kianteD in de wolwinkel zvjn bewijst ai dat het breien van een moder ne tru' geen moeilijk, tijdrovend wernje is dat op moeders schouders moet worden geschoven. De moder ne vaak heel zachte wol is zo dik, dat ze met naalden nummer 5 of 5 y2 kan worden gebreid en wat gaat vlugger? De moderne modellen zijn dood eenvoudig, recht toe, recht aan, met een raglanlijn die moeilijke arms gaten vermijdt en in tricotsteek, een van de gemakkelijkste (en mooiste) steken. Brede strepen Onze breed gestreepte trui heeft eer. horizontale, rechte halslijn (fig. 1), die echter vervangen kan worder» door een aangebreide of (beter nog) losse, grote rolkraag (lig. 2» ofwel een aangebreide of losse capuchon (fig. 3). De kleuren in de eerste versie zijn van -boven naar beneden: wit, bronsgroen, olijfgroen, antraciet. In het twee de model: cerise, jadegroen en an traciet. in dezelfde gechineerde wol, terwijl in het derde model de kieuren zwart, moesrood. zwart en orame voor de strepen zorgen. Denk er bij het kiezen van de kleu ren asn, dat u ue donkerste kleur daai gebruikt waar u het smalst wilt lyken en de lichtste waar een aan 't begin, respectievelijk 't einde van een naald na de eerste, res pectievelijk voor de laatste steek wordt gemaakt. Voor een raglan lijn die een decoratieve, brede rand vormt, worden de eerste drie ste ken van de naald normaal ge breid, waarna de vierde en vijfde steek worden samengebreid <aan het einde van de naald wordt in de vijfde en vierde voorlaatste steek geminderd). De raglanmindering wordt in voor- en rugpand en beide mouwen op dezelfde wijze gewerkt. Tot slot: pers alle delen zorgvul dig voordat het werk in elkaar wordt gezet, en naai de naden in stiksteek met een draad wol aan een. er op lettend dat toeren in de naad tegen elkaar vallen en niet verspringen. Pers tot slot de na den op de verkeerde kant en op de goede kant, onder een vochtige doek, een vouw in schouders en mouwen. Uw werk zal er dan pri ma uitzien. j.v. De stengels moeten van elkaar worden losgemaakt, (voor zover no dig» de harde vezels afschrappen of schillen, goed wassen en daarna in stukjes van 10 cm gesneden in ongeveer 45 minuten gaar stoven of koken. Uitgelekt en opgediend met een pittige kaassaus «eventueel in de oven laten gratineren) zal deze bleekselderij een traktatie zijn. Wilt u eens iets bijzonders, geef dan „bleekselderij spéciale", dat op de volgende wijze wordt toebereid: Maak van twee struiken bleeksel derij de stengels schoon en kook ze in 45 minuten gaar. Wikkel ze in een plak ham en leg ze in een be boterde vuurvaste schotel. Schenk hierover 3 dl blanke saus, waaraan 100 g geraspte pittige kaas is toege voegd. Het geheel bedekken met ge raspte kaas en paneermeel, daarna met klontjes boter en het gerecht in de oven in ongeveer 20 minuten een bruin korstje geven. Een vruchtgroente, die op het ogenblik ook volop te krijgen is en ook nog vrij weinig wordt gebruikt, Ls de paprika. Dat is eigenlijk jam mer, nant het vitamlne-C-gehalte van paprika is bijzonder hoog en er zijn vele toepassingsmogelijkhe den: bijvoorbeeld gevuld met blokjes kaas, wat ragout en als on derdeel van een rijstschotel. De prijs kan geen beletsel zijn. Het Ls een misverstand, dat papri ka scherp zou zijn, want de mooie rode en groene vruchten, die we bij de groenteboer zien. zijn de zoete variëteit van de Spaanse peper. De scherpsmakende soorten worden verwerkt tot specerij: paprikapoe der. Een paar paprika-recepten: Gegratineerde paprika met kaas Snijd vier schoongemaakte papri ka's in kleine stukjes en laat ze in een half uur in wat boter smoren. Doe ze in een vuurvaste schotel en bedek zt met 4 dl blanke saus. Hier over 4 lepels geraspte kaas strooien en er enkele klontjes boter op leg gen. In 20 minuten in een vry hete oven gratineren. Gevulde paprika's Vier gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en de inhoud verwijderen. De helf ten in een platte vuurvaste scho tel leggen, met zout en peper be strooien en met boter en wat water tien minuten smoren. In elke helft dobbelsteentjes belegen kaas leggen en daar een ei op breken. De pa prika's in de oven zetten tot de eieren zijn gestold. breed effect niet misstaat. De eer ste trui bijvoorbeeld is dank zij zijn witte schouderstuk bijzonder geschikt voor iemand met smalle schouders, terwijl de donkere on derste streep over de heupen goed afkleedt. Geen denkwerk Nu kunt u aan het werk. Als u maandag begint is de trui zondag klaar want meer dan twintig urn- werk zit er niet aan. Zelfs breisters met weinig tijd en niet te veel moed kunnen hem dus in tien tot veertien dagen af hebben, zonder dat ze er ook maar een televisie programma voor hoeven te laten staan Want „denkwerk" zit er am per aan. Als eenmaal de steken zijn opgezet en geteld, breit u maar recht toe recht aan. De enige minderingen die «n de trui voorkomen zijn die voor de raglanlijn: wanneer de hoogte voor het armsgat is bereikt, wordt op de goede kant aanweerszijden twee steken geminderd, daarna in elke volgende rechte naald aan weers zijden 1 steek, totdat het werk voor de hals wordt afgehecht. De enige meerderingen die er in voorkomen zijn die van de mouwen: te begin nen na de polsboord iedere vier centimeter 1 meerdering aan weerskanten van het werk. De één- recht-één-averecht heupboord is niet meer dan 4 cm. hoog, evenals de polsboorden. Zonder patroon Of u zo'n trui zonder breipa- troon kunt breien? Gemakkelijk zelfs, met behulp van een centi meter is er niets aan. Elke goe de breister neemt eerst immers haar eigen maten: heupomvang (losjes te meten), lengte van armsgat tot zoom en van hals- kuil tot zoom. En elke goede breister breit al tijd eerst een proeflapje, tien ste ken breed en voor deze trui in tricosteek om uit te maken met welke naalddikte het mooiste resul taat verkregen wordt en om te be palen hoeveel steken er moeten worden opgezet. Het aantal steken dat voor het voorpand, en ook voor het rugpand, wordt opgezet is: de halve heupwijdte vermenigvuldigd met 10 en gedeeld do«>r de breedte van het. proeflapje. Gebruik voor de ribboorden een stel naalden dat één nummer dunner is dan dat dat voor de rest van de trui wordt gebruikt En vergeet niet dat voor een goed resultaat de eerste steek van elke nieuwe naald niet wordt gebreid, maar afgehaald en dat een meerdering of een mindering In mijn jeugd had ik enige maanden op een naaischool doorgebracht, omdat mijn ou ders meenden, dat ik coupeuse moest worden. Dat was een vergissing, want na vier maan den kon ik nog geen naadje rechtstikken, had ik twee naai machines vernield en ruzie ge maakt met alle leraressen. Er zat niets anders op dan van school te veranderen, met gevolg dat ik nu drie talen spreek, maar voor elk kinder bloesje en het simpelste schort je ben aangewezen op de con fectiewinkels. Dat is wel eens lastig. Altijd wanneer ik kennissen ontmoet, die mjj enthousiast vertellen hoe zij de laatste creaties van het huis Dior hebben nagemaakt voor het verbluffende bedrag van twee tien tjes, bekruipt mij een vaag gevoel van berouw. Ik zou ook graag goed gekleed willen gaan voor bijna niets, ik zou ook wel eens met gretige handen in een lapjeskraam willen woelen om opgetogen met de veroverde schat ten thuis te komen, een naaimachi ne open te gooien en een Japon in elkaar te smijten die eruitziet of hy vierhonderd gulden kostte en de verbaasde vriendinnen vertellen, dat het hele geval op nog geen rijksdaalder kwam. Of juist niets vertellen en hen in de waan laten Helaas, deze triomf is mij nu eenmaal niet gegeven en dus ben ik genoodzaakt van tijd tot tijd op jacht te gaan in de stad, terwijl ik mijzelf als troost voorhoud daar mee mijn bijdrage te leveren aan de volkswelvaart en de hausse in de confectie-industrie. Maar al kun je niet naaien, je kunt toch breien, betoogde een nichtje. Gunst lk brei alles voor de kinderen: truien en rokjes en soms hele Jurken. Heerlijk warm in de winter en zo voordelig! Ja, breien kan ik wel. zij het niet snel en beslist zonder geestdrift, omdat ik echter met alle geweld een béétje op een huisvrouw wil lijken, toog ik naar de winkel, sloeg een halve baal wol in. een stuk of tien breipennen en een patro- nenboek. Ik besloot te beginnen met een trui voor Adriaan. ^Tïïoederlijke overpeinzing Het boek gaf aan: honderdtwin tig steken opzetten, maar dat leek me rijkelijk veel voor een knaap met slanke heupen en bovendien allesbehalve voordelig. Dus nam ik er veertig minder. En breide. Wan neer ik wachtte op de melkman, wanneer de aardappels juist wa ren opgezet, wanneer de scheme ring viel en het toch nog te licht was om de lampen aan te draai en dan breide ik. De lap onder mij nhanden groei de, nogal smal zo te zien, maar dat zou wel uitrekken mettertijd. 't Rekte niet uit, want moderne wol bezit niet langer de slechte eigenschappen van vroeger. De trui werd te nauw, dat bleek al spoedig en ik besloot hem dan maar voor Henkie te bestemmen, die veel ten gerder is dan zijn broer. Marian, altijd tuk op iets nieuws, dwaalde jaloers om mij heen. Die kleur staat Henkie toch niet, zei ze, hetgeen juist was. En de mouwen zijn ook te klein, daar kan-le nooit in.ging ze voort, zei ze. hetgeen juist was. Moet-le met zijn hoofd door dat kleine gaatje, dat gaat nooit. En wéér had ze gelijk. De trui groeide wel, maar niet hard ge noeg. Henkie keek er misprijzend naar en verklaarde categorisch, dat hij weigerde het ding ooit aan te trekken. Ja, ik ga me daar voor gek lo pen 'tls een meidentrui. Treurig staarde ik naar het mis lukte werkstuk, waarin zoveel kos telijke uren waren meegebreid en dat bedoeld was om mijn reputatie van „huisvrouw" te bevestigen. Laat my eens passen, bedelde Marian. Hy is jou te groot. Puk. zei lk triest, zy antwoordde niet, trok het ding uit myn handen en liet het over haar hoofd giyden. De arms gaten zaten ter hoogte van haar middenrif, de schouders hingen over haar bovenarm. Ik paste de mouwen er in; zy slobberden vre- seiyk. Marian draaide zich om en om voor de spiegel en juichte. Ja. ik wil hem hebben, hy is prachtig. Omdat ik de gedachte al het werk voor niets te hebben gedaan, niet kon verdragen, kreeg zy haar zin. Een week later ging zy met de nieuwe trui aan naar school. Ik schaamde me, maar kon het niet verhinderen. Angstig zag ik haar terugkomst tegemoet. Ik verwachtte een kind-in-tra- nen, dat my de gruwelykste verwy- ten zou doen. In plaats daarvan zei Marian nauwelyks iets. En ik durfde niets vragen. Wat heeft uw dochtertje een schattige trui. zei de onderwyzeres, toen ik Marian op een stormach tige dag buiten de school opwacht te. Zo lekker warm en ruim. zy ïykt precies een miniatuurteenager. Ik vind u maar knap, hoor. Zó komen de misverstanden in de wereld. In elk geval is het hele dorp er van overtuigd, dat ik toch een goede huisvrouw ben. Ik ga nu een trui breien voor mder en laten we dan hopen dat Henkie er veel plezier van heeft. THEA BECKMAN leidsch' DAGBLAD WRCiiiiiiiiHWiiiiiiiuiiiiuiiiiiHiHiinnTniiiiiiiiiininiimiiiiiiiiiiiiinbm ,JIet bestuur van de A.V.S.V. (de Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging moet U weten) heeft de eer de moeders van de eerstejaars uit te nodi gen voor een thee". Dat is een jaarlijks weerke rende plechtigheid, die wellicht ook aan andere universiteiten plaats heeft, maar dat weet ik niet zeker. In ieder geval had den zeker honderdvijftig van der gelijke moeders zich korte en lange reizen getroost, zelfs van uit Friesland, Limburg en Zee land, om zich dat evenement niet te laten ontgaan. En dat zullen ze wel niet zo zeer gedaan hebben om de thee met doodgewone kaakjes, maar meer om ten eerste dat roemruchte clubhuis aan de He rengracht eens van binnen te bekijken, van de keuken, via de stuur skamer (waar iedereen zich in optima forma door de eigen dochter liet presenteren aan het bestuur) tot en met de zolder, waar de groene jonge- dochters enkele weken tevoren plat op de grond hadden zitten breien, en al breiende hun Brei- lied hadden gezongenom ten tweede eikaars dochters en elkddr te bezichtigen en ten derde om: te praten. Dit is n.l. wel een van de voor naamste indrukken, die men van zo'n thee meeneemt: Moeders van eerstejaars kunnen met el kaar een schier oorverdovend stemgeraas veroorzaken. Wat na tuurlijk wel een bewijs is, dat da stemming er in zat en dat vela nieuwe, zij het wellicht vluch tige, kennissen gemaakt werden en ook dat vela oude hartj vriendinnen elkaar na jaren weer terug vonden. ,jNee maart Jij ook hier?! Heb jij ook al stu derende kinderen? Oo, wat wor den we toch oud!!" Een gek scherend gezegde, maar van weerskanten vergezeld van een scherptaxerende blik, reken maar! 't Was dus bepaald niet nodig dat een speciaal daartoe geïn stalleerde commissie zich uit sloofde om de oudere generatie aangenaam bezig te houden. Ze amuseerden zich zelf wel. Ik zoutrouwens wel een paar idee'tjes aan de hand kunnen doen. B.v.: een wedstrijd in ge lijkenis. Welke dochter lijkt het meest op haar moeder? (Zon een spannende strijd kunnen worden, want er liepen frap pante voorbeelden rond. Je zou ook bij iedere eerstejaars de bij behorende ma kunnen laten zoeken, waarbij het restant twij felgevallen stellig verrassende situaties op zou leveren. Mijn dochter fluisterde me toe: ,JZeg mamma wij lijken helemddl niet zo veel op elkaar, merk je wel?,. Of ze daar maar blij om was ook, vermeldt de his torie niet. En als ze er eens een héle dolle boel van willen maken, moeten ze een A V.S.V.-moeder van het jaar" verkiezing op touw zetten. Want we waren wel allemaal naar de Herengracht getogen met het idee: 't' Kind moet goed met me voor de dag kunnen komen!!". Iedereen had haar uiterste best gedaan er zo chique, zo vlot, zo deftig, en vooral zo jeugdig mogelijk uit te zien, veelal met opmerkelijk suc ces: Sommige moeders leken precies op ouderejaars studen ten. Eén van dezulken, die blijk baar zelf ook gestudeerd had, maakte de opmerking: „lk ge loof nooit dat zo'n thee in onze tijd een succes geweest zou zijn! Onze moeders waren veel „ou der", lang niet zo vlot en gezel lig. 't Zou vast een stijve boel ge weest zijn!". Nu een stijve boel is het anno 1962 beslist niet. En de dames studenten waren ook te vreden na afloop. ,Zie zo", zeide ze, „dat zit er weer op. Alle nieuwsgierigheid is voor dit jaar weer bevredigd, wat in ieder geval alweer een hele rust is. Hermine G.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19