Oud Leidenaar jongste YVY - directeur in Nederland Invasie van dansen Bird: de Bach van de Bop KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS p., e.p. en singl 9lh zocht zo" 11 haun9,zegt 22-jarige Caret Swaan Hobby's komen nu J van pas 5 Middeleeuwse straf: twintig zweepslagen Definities IAZZ op 'el SCHOLIER NAAR JEUGDFORUM IN NEW YORK rap Zaterdag 24 november 1962 „Ik zocht zo'n baan", zegt de 22-jarige Carel Swaan met nadruk. En hij glim lacht tevreden, want hij heeft gekregen wat hij zocht. Met ingang van I januari kan hij zich directeur van de Zaanse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer noemen. In de ruime rood-wit-blauwe zolderkamer („wel een beetje veel blauw", zegt hij zelf) die hij met zijn jongere broer deelt, vertelt de jonge Haarlemmer, hoe hij het vindt straks de jongste VW-directeur in Nederland te zijn. „Fantastisch! Het is een bijzonder gelukkige samenloop van omstandigheden, dat ik nu van mijn verschillende hobby's en interesses mijn werk aan maken." Een jazzgebeurtenis van beteke nis is voor het Nederland de komst van de bekende moderne tenorsaxofonist John Coltrane. Volgende week zaterdag geeft zijn kwartet twee concerten, en wel 's avonds in de Kurzaal te Scheveningen en "s nachts in het Concertgebouw te Amster dam. De drie begeleiders van Coltrane zijn pianist McCoy Tyner, drummer Elvin Jones en bassis Jimmy Garrison. De Everley Brothers treden van avond n i e t op in Den Haag en Amsterdam. Hun Europese tour nee. die in Nederland van start zou gaan, is afgelast in verband met de ziekte van een van de twee broers. Don Everley. Negen schooljongens in Stock holm van ongeveer aeventien Jaar hebben in een voetbalpool samen een bedrag van ongeveer twaalfduizend gulden gewonnen. Zij willen er in de eerste plaats autorijlessen van bekostigen. Toen hun werd gevraagd wat zy dachten te doen met het geld dat zou overblijven, antwoordde een van de jongens: „Als er wat overblijft In Manilla, de PhllippiJnse hoofdstad, mogen voortaan jon gelui beneden de achttien jaar niet meer na negen uur 's avonds zonder geleide op straat komen. Dit besluit is genomen ter be strijding van Jeugdcriminaliteit. Al in september heeft hij ontslag genomen bij het Am sterdamse accountantsbureau waar hij zowel voor als na zijn diensttijd ongeveer een half jaar heeft gewerkt om zich serieus voor te bereiden op zijn nieuwe werkkring. Hij is be gonnen met het bestuderen van de bezienswaardigheden in de Zaanstreek. ..En dat zijn er nogal wat. Momenteel ben ik een beetje met de molens aan het knoeienzegt hij losjes. ..Aan de molen heeft de Zaanstreek namelijk zijn op komst te danken". En na enig gegoochel met jaartallen: ..Zes honderd molens waren er om streeks 1680. maar daar zijn er slechts enkele tientallen van overgebleven". Hij reist ook al geregeld op en neer naar Zaandam. „Onlangs ben ik er een hele week geweest om al lerlei vergaderingen by te wonen. Op die manier raak je op de hoog te". De kennismaking met de Zaanstreek is hem trouwens uitste kend bevallen. „Het is een onvoor stelbaar dynamisch gebied. Als je er niet bent geweest, heb je er geen idee van". Over de inwoners heeft hij ook al een zeer vleiend oordeel: „Een apart slag men sen. Keiharde werkers. Zakelijk, maar ook vriendelijk. Ze zyn erg eerlijk tegen elkaar en nemen je snel in hun kring op. Aspiraties In militaire dienst reeds, waar hij sergeant-administrateur van een compagnie was. kwam hij tot de conclusie, dat hij zich niet tot de accountancy geroepen voelde. De cijfertjes spraken te weinig tot zijn verbeelding. „Misschien komt het doordat mijn vader in de reclame zit. maar ik kreeg aspiraties in de richting van de publiciteit en de propaganda". Hij begon links en rechts te sol liciteren en ging daarmee ijverig door. toen hij weer op zijn oude plaats in het accountantskantoor zat. En plotseling was daar die ad vertentie: medewerker gevraagd voor de WV Zaanstreek. „Tot der tig jaar" stond er bij. Carel, toen Drie hoofden. Links dat van Brigitte Bardot, rechts dat van Count Basie en daarboven dat van Carel Swaan. die de beide andere tekende. pas 21, solliciteerde. Hij was één van de circa zestig gegadigden. Niet te jong „Of ze me niet een beetje Jong vonden? Nee. daar hebben ze het helemaal niet over gehad", aldus Carel, die bij zyn solllcitatiebezoek merkte dat zijn hobby's nu wel bij zonder van pas kwamen. Zijn ken nis van moderne talen, z'n belang stelling voor alles was met publici teit en propaganda heeft te maken, zyn vaardigheid met de teken schrift (z|jn grootste hobby) zyn organisatietalent (overgehouden uit de dienst) het waren even zo vele pluspunten. Overigens heeft Card niet alleen degelijke hob by's. „Ik hou van veel lezen, van jazz en" hy schiet in de lach »'k ga vaak naar de bioscoop". Carels officiële titel wordt ad junct-directeur, maar hij krygt de bevoegdheden van directeur. „Er zijn namelyk plannen voor het aanstellen van een soort supervisor, die de werkzaamheden van de VVV en de gemeentelijke Stichting Voorlichting Zaanstreek zal moeten coördineren. Het gebeurt bijvoor beeld herhaaldelijk, dat er buiten landers komen die wat van de be drijven willen zien plus enkele be zienswaardigheden; tot nu toe loopt het organiseren van dergelijke ge combineerde excursies nog steeds over twee instanties". Het beroep van dansleraar wordt steeds moeilijker. Er komen namelijk steeds meer dansen bij. Sinds de rock 'n roll uit de gratie raaktehebben we de twist, de wiggle, de ma- dison. de locomotion en de bossa-nova gekregen. Wat de bewegingen (van passen kun je niet meer spreken) van de twist zijn, is intussen genoegzaam bekend. De wiggle is een vinding van Mr. Showbusiness, de ex-Plat ter Jack Hammer. De locomotion werd in Amerika geïntrodu ceerd door de 18-jarige Little Eva en in ons land door de 16-jarige Wanda. De madison is vooral in Frankrijk populair gemaakt door Johnny Halliday, die zich al eerder dank zy rock en twist ruim in zyn onderhoud heeft kunnen voorzien. Volgens de Amsterdamse dansleraar Daniels hebben al deze dansen maar één doel: „En dat is volkomen ontspanning, een overgave aan het ritme". De bossa-nova is echter iets an ders dan een verkapte twist. Deze dans stamt uit Brazilië. In Ameri ka werd eerst de jazzsamba ge ïntroduceerd. waaruit de bossa-no va is afgeleid. Tegen de tijd dat de dansleraren al deze dansen onder de knie heb ben en kunnen onderrichten, zou den zij de passen van de tango en de Engelse wals weieens vergeten kunnen zijn. ..Of ze me niet een beetje te jong vinden? Nee. daar hebben ze het niet over gehad" Reclame Automatisch komt het gesprek steeds weer op de Zaanstreek. „Het gebied heeft zó'n" een bekend gebaar met de duim „historie. Erg interessant. Ik kan het u wel aanraden." Carels moeder schiet in de lach: „Kijk, hij maakt nou al reclamel" Carel knikt: „Ik ben nu al een Zaanse chauvinist", en hij schildert voor de zoveelste keer de Zaankanters als „vooruit strevende, harde werkers" af. „Het is nu al een van de be langrijkste industriegebieden van Nederland met 110.000 inwoners vertelt hij verder. „Maar in 1980 zullen er dank zij de Coentunnel 250.000 mensen wonen. Een van mijn grote taken wordt al de men sen die zich daar zullen vestigen, wegwys te maken, door middel van trips door de Zaanstreek en zo". Een omvangrijke taak. dunkt ons, maar goed. Carel heeft er dan ook 17 jaar de tijd voor. Oud-Leidenaar De Swaans zijn geboren Leide- naars. Acht jaar geleden zijn ze naar Haarlem verhuisd, moesten ze verhuizen in verband met vader Swaans werkzaamheden. „Maar ik verlang nog steeds naar Leiden terug, bekent mevrouw Swaan. Haar zoon schudt zijn hoofd: „Ik heb daar niets meer te zoeken". Ver volgt mevrouw Swaan: „Dit jaar hebben we voor het eerst het 3- oktoberfeest overgeslagen, het kon niet anders. Maar we hebben wel hutspot gegeten!" In hef vooruitstrevende Amerika bestaan middeleeuwse straffen. In de staat Delaware is een jongen van twintig jaar veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en twintig zweepslagen. De jongen zal in het openbaar worden gegeseld. De slagen worden op zijn blote rug met een zweep met negen knopen toegediend. De jonge Amerikaan werd vo rig jaar december voor waardelijk veroordeeld tot drie jaar en twintig zweep slagen wegens diefstal van een auto. Toen hij kortgele den weer schuldig werd be vonden aan diefstal, besloot de rechter de voorwaarde lijke straf ten uitvoer te leg gen. De wet die voorziet in het toe dienen van zweepslagen, dateert van 1717! Delaware is de enige Amerikaanse staat die deze straf nog kent. De laatste geseling had plaats in 1952. De pu blieke belangstelling voor dit middeleeuwse schouw spel was toen bijzonder groot In het schoolblad van het Enschedees Lyceum lezen we de volgende defi nities. Socialisme: Je hebt twee koeien en je geeft er een aan je buurman. Communisme: Je hebt twee koeien. De regering neemt ze allebei en geeft jou de melk. Fascisme: Je hebt twee koeien. De regering neemt ze allebei en verkoopt jou de melk. New Dealism (Roose- velts plan tot nationaal herstel): Je hebt twee koeien. De regering neemt ze allebei, schiet er een dood, melkt de ander en gooit de melk weg. Kapitalisme: Je hebt twee koeien. Je verkoopt er een en koopt een stier. Charlie Parker, Miles Davis e.a. „Charlie Parker All Star Sex tet" (Roost LP 2210 - l.p.). Air conditioning - Don't blame me - Bird feathers - Embra- ceabie you - Dewey Square - Scrapple from the apple - Qua simodo - Crazeology - My old flame - Klactoveedsedtene - Out of nowhere - Bongo bop. In kort bestek is het haast niet doenlijk de grote betekenis van Charlie Parker als musicus en „hervormer" tot zijn recht te laten komen. Natuurlijk, we zouden een hele pagina aan hem kunnen wij den, maar alles wat over Parker te schrijven valt, is al geschreven, in boeken en tijdschriften en op de hoezen van de vele platen die van hem zijn uitgebracht en waarvan zich altijd wei enkele in de collec tie van elke serieuze jazzdiscofiel moeten bevinden. Daarom mogen we, dunkt ons, er wel op vertrou wen, dat Bird voor de jazzfans een begrip is, even goed als Bach dat is voor de liefhebbers van klassieke muziek. Klaas-Jan Vos (17) uit Amstel veen. leerling van de vierde klas HBS-B-afdeiing van het Christelijk Lyceum Buitenveldert. is deze week naar New York vertrokken om twee weken lang deel te nemen aan het jeugdforum van het dagblad „New- york Mirror". Hy is een van de dertien uitver korenen. die als speciale niet-Ame- rikaanse gasten voor het forum zyn uitgenodigd. Alle overige deelnemers. Jongens en meisjes van omstreeks 16 jaar, zyn afkomstig van een tach tigtal Amerikaanse middelbare scho len. KlaasJan heeft zyn verkiezing feiteiyk te danken aan de actieve rol. die zyn vader in de Jeugdbewe ging speelt. Deze is voorzitter van de Benelux afdeling der Y's Men's Club. de service-club van de YMCA, die in Nederland bestaat uit AMVJ en CJV. Vla de Neder landse ambassadeur en het minis terie van O. K. en W. bereikte de uitnodiging kandidaten te stellen voor het jeugdforum de Neder landse Jeugd Gemeenschap en op een vergadering van de NJG met andere jeugdleiders gaf de heer Vos desgevraagd zyn zoon op als kandidaat. Klaas—Jan heeft van de direc teur van zyn school permissie ge kregen veertien dagen de lessen niet te volgen. „Wat hy in Ameri ka in deze twee weken kan leren, kunnen wy hem in zo'n korte tyd hier niet bybrengen", vond de di recteur. Op het Jeugdforum worden aller lei uiteenlopende wereldproblemen aan de orde gesteld. De leiding van het forum berust in handen van scholieren, die als voorzitters fun geren. Reeds tydens zyn leven was Par ker een legende. Nu, nog geen ne gen jaar na zyn dood, is hy even onaantastbaar als Bach. Er valt in de jazz eigeniyk nog maar één fi guur aan te wijzen die even bewie rookt is als Bird: Louis Armstrong. Maar ligt Armstrongs betekenis vooral in het verleden, de invloed van Charlie Parker doet zich nog steeds gelden. Tientallen vooraan staande Jazzmuzici (en niet alleen de saxofonisten) profiteren nog nog steeds van zyn baanbrekend werk. Want hy was het, die, toen men meende dat de jazz op een dood spoor was geraakt, de wissel omgooide en de verstarring van de late swing definitief doorbrak. Terwyi men in Amerika in ar ren moede de oudjes (die het ove rigens niet zo heel best deden) uit New Orleans en Chicago weer liet opdraven om het publiek toch maar eens wat anders te brengen, legde Parker de grondslag voor een nieu we. krachtige, mannelyke muziek: de bop. Niet uitgedacht in een stu deervertrek, maar „gevonden" ty dens een avond experimenteren in een nachtcabaret, toen hy het eens probeerde met grotere intervallen, dienovereenkomstig moduleerde en aldus nieuwe mogeiykheden voor de Jazz ontdekte. Had Parker op het jazzpodium ongekend groot succes, in zyn pri- vé-leven had hy te kampen met moeiiykheden waartegen hy eigen iyk niet was opgewassen. Hy nam zyn toevlucht tot verdovende mid delen. In 1946 stortte hy in en moest hy een half jaar kuren in een rusthuis. De opnamen die op de plaat „Charlie Parker All Star Sextet" byeen zyn gebracht, date ren uit 1947, toen hy pas was her steld. zy behoren tot het beste dat Parker heeft gemaakt. Wie nog nooit van Parkers sextet heeft gehoord, kunnen we gerust stellen: we hebben hier te doen met het befaamde kwintet, dat enkele Jaren triomfen vierde in het New- yorkse „The Three Deuces". De vaste leden van deze combo waren behalve Bird zelf trompettist Miles Davis drummer Max Roach, pianist Duke Jordan en bassist Tommy Potter. De talentvolle trom bonist Jay Jay Johnson speelde slechts incidenteel mee; hy is de zesde man, die we horen in „Air conditioning", „Bird feathers", „Quasimodo", Crazeology" en ..Bongo bop". Toch zijn deze vjjf bop-num- mers, hoe vurig en gedurfd ook, niet de indrukwekkendste die op deze langspeler staan. Hoewel Par ker zelfs by de allerhoogste tempi virtuoos en geïnspireerd kon impro viseren, zyn het merkwaardig ge noeg toch vooral de langzamere nummers, met name de ballades, die het sterkst het stempel van zyn meesterschap dragen. Werke lijk onvergankelijke meesterwerken in al hun beknoptheid zyn dan ook „Don't blame me", „Embracea- ble you", „Scrapple from the apple", „My old flame" en „Out of nowhere". Verder willen wy nog wijzen op de geraffineerde improvisatie van Miles Davis in „Embraceable you' ook in de andere nummers geeft hy de meester trouwens prachtig party en de gevoelige plano-solo van Duke Jordan In „Scrapple". Charlie Parker, Dizzy Gil lespie, Miles Davis, Thelonious Monk e.a. „The Essential Charlie Parker" (Verve MMV 609). Kim - Bloomdido - Confirma tion -Au Privave - Now's the time - She rote - The song is you - Chi chi - Swedish schnapps - K.C. Blues. Minder groots, maar ook min der kostbaar is deze „bloemlezing" uit het omvangryke werk van Par ker. Toch staan ook op deze 25 cm l.p. enkele meesterwerkjes die elke jazzliefhebber moet kennen. „Bloomdido" by voorbeeld, dat bril jante nummer waarin Bird als te genspeler zyn vroegere Min ton- partner Dizzy Gillespie heeft en als begeleiders pianist Thelonk*w Monk, bassist Curty RumtU an drummer Buddy Rich, In IMS op- genoemen onder supervisie ran Norman Granz. En minsterie van dezelfde kwaliteit is JS'ow'i the time", een van de fraaiste snelle blues die Parker, hier geassisteerd door pianist Al Haig, bassist Percy Heath en drummer Max Ro&oh, ooit heeft gemaakt. In „K. O. Blues" brengt Btrd met Ml les Davis, Max Roach, pia nist Walter Bishop en bassist Teddy Kotick een hommage aan een bopper van het eerste uur, drummer Kenny Clarke, die we overigens zelf aan het werk horen In „Swedish schnapps". Er komen op deze plaat vyf ver» schillende bezettingen voor met steeds Parker als middelpunt. Drie ervan hebben wy genoemd; de twee andere zyn: Parker met pianist Hank Jones, Max Roach en Teddy Kotick („Kim"), en Parker met Kenny Clarke, trompettist Red Rodney, pianist John Lewis en bassist Ray Brown („Swedish schnapps").

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17