Rhododendrons „Diva" Jenny Lind: de Zweedse nachtegaal zonder schandalen BEROEMDE PRIMA DONNA'S (VI) Zaterdag 24 november 1962 Pagina 2 ten dreigt 't in de hersentjes van al die Jongens en meisjes spaak te lopen en daarmee zyn ze niet ge baat. Als dan de enige, échte Sinter klaas 5 december op de daken ver schijnt, gelooft geen ziel meer ln hem. zyn talryke schyn-voorgangers hebben 't sprookje van het heer- HJk avondje allang bedorven Nee dat moet liever niet ge beuren. Hoezeer de „commercie" er ook naar snakt een prachtig op- getuigae Sinterklaas ln de wil te hebben Iets. dat de vert altyd hogelijk stimuleert li we toch vooral zuinig zyn op i baardige heren, die met milde i heid pepernoten strooien en jeugd van te voren al in een i van opwinding trachten te brenj De talloze bisschoppen op 1 schimmels, feestelijk ontvan door de hoogste stedelijke aut teiten en omstuwd door leden de Hermandad, beantwoorden geen enkel opzicht aan het b< van de Heilige van Myra, die IK in stilte zijn gaven uitdeelt, werpt hU wel eens een luidrud en waarschuwend „Boeh door de schoorsteen. Doen we 't dus maar kalm i Alleen gespannen op de te avond" uitkijken of „ware" om de hoek komt en b met gepaste eerbied groeten. E( dan is er het grote moment, i kinderen hun „Dag, Sinterklaai kunnen roepen en de ouderen i de dagen van hun Jeugd mo| herinneren, waarop zij dat nog vol vertrouwen deden. Sinterklaas heeft langzamerh» téveel kapers op de kust gekreg die voor hem het „grote spel" I derven. Als dan straks ook nog Kerstman in 't geweer komt, sti de verwarring ten top. Een leger van „witte-mannt staat klaar u zijn geschenken te prijzen, wat iets anders is. d oorspronkelijk de bedoeling wal Gaan wij op die manier met ze decemberfeesten niet de v< keerde kant uit? FANTAS' rp AL van grote prima-donna's deden niet alleen door haar -I- kunst, maar ook door haar ongebreidelde levenswandel van zich spreken. Jenny Lind. wellicht de grootste van allen, leverde zelfs aan de vrijmoedigste roddelaars geen stof. Zij was ,,een diva zonder schandalen". Zeker dreef de Anglicaanse bisschop het wat erg ver, die haar in zijn preek ,,een Heiland in vrouwen gewaad" noemde, „uit de hemel neergedaald om door haar zang onze zielen van zonde te bevrijden". Maar haar eerlijke vroom heid en haar onbegrensde offervaardigheid staan vast. En het aureool van kuisheid droeg zij stellig niet ten onrechte. Haar stem schijnt iets onstoffelijks te hebben gehad, dat haar zang als het ware boven het aardse uithief. Wilde tonelen deden zich l voor tijdens de Amerikaanse f tournee van de „Zweedse nachtegaal". Deze éne reis leverde na aftrek van alle kosten 743.000 dollar op, wat neerkwam op ruim f. 20.000.- per concertavond. begeleider en van een zanger om het programma aan te vullen. Jen ny Lind aarzelde, maar tekende het contract ten slotte. Dat was het begin van de grootste triomf tocht die in de loop der geschiede nis ooit door één kunstenares kon worden geboekt. Amerikaanse opwinding Beter dan lange verhalen druk ken karikaturen uit die tijd de opwinding uit, die zich van de Amerikanen meester maak te. Eén van die tekeningen laat een Amerikaan zien, op weg naar het bespreekbureau om zich een toegangsbewijs aan te schaffen. HU wordt gevolgd door een hele stoet onder geldzakken gebukte negersla ven. Op een andere karikatuur biedt een Amerikaan have en goed. Ja zelfs zijn vrouw te koop aan, om aan geld te komen voor het con cert van Jenny Lind. Andere te keningen beelden het Amerikaan se publiek uit tijdens een concert, niet zittend of staand, maar in aanbidding voor de primadonna op de knieën. Senatoren trekken het rijtuig waarmee de zangeres naar haar hotel terugkeert. En impre sario Barnum sluit de Zweedse nachtegaal voor alle zekerheid 's avonds op in een speciaal daar toe vervaardigde gouden kooi. De werkelijkheid overtrof eigen lijk nog deze fantasieën. Twintigdui zend nieuwsgierigen liepen te hoop toen Jenny Lind in New York aan kwam en tweehonderd zangers zon gen haar een welkomstlied toe. Haar Newyorkse concerten trok ken elk 10.000 betalende bezoekers en velen daarvan hadden 500, 600 en zelfs 825 dollar voor een plaats bewijs neergeteld. De ondernemen de Barnum zelf incasseerde 12.000 tot 16.000 dollar per concert. De zangeres was wel een beetje onder de Indruk van al die bewij zen van bewondering, maar het geld imponeerde haar nauwelijks. Zij liet tot Barnums teleurstelling de laatste zestig van de voorgeno men honderdvijftig concerten schrappen en daarmee ongeveer 40 pet. van een ongekend honorarium Toen 4j naar Europa terugkeer de, bleek haar tournee door de Verenigde Staten na aftrek van al le kosten een bedrag van 743.000 dollar te hebben opgeleverd, ge middeld ruim f. 20.000.- per con cert. Jenny Lind kreeg daarvan „maïr" 208.000 dollar, terwijl im presario Barnum 535.000 dollar van de winst opstreek. Gelukkig huwelijk Overigens bracht de Zweedse nachtegaal uit Amerika nog een andere schat mee terug dan die 208.000 dollar. Haar ken nismaking met de pianist die haar op de Amerikaanse tournee aan de vleugel begeleidde, de sympa thieke musicus Otto Goldschmidt. een leerling van Chopin, had een huwelijk tot gevolg. Twee kinderen werden uit deze verbintenis gebo ren, die 36 Jaren duurde en die JENNY LIND „Lind"-gedrang In haar korte toneelloopbaan zong Jenny Lind 27 operarol- len, waaronder de titelrollen in Donizetti's „Lucia di Lammermoor" en „La fille du régiment", Sponti- ni's „De Vestaalse maagd" en Bel lini's „Norma", ook de partij van Amina in „La Sonnambula". Het waren stuk voor stuk creaties die waarschijnlijk nadien ook door de grootste zangeressen niet meer zijn overtroffen en die niet alleen door een sublieme zangtechniek, maar bovenal door menselijke warmte en dramatische overtuigingskracht frappeerden. Ook in Nederland heeft Jenny Lind bij herhaling ge zongen, onder meer in Handels „Messiah" met Johannes Verhulst als dirigent. Hoe groot haar operasuccessen ook waren en hoeveel moeite zy zich gaf zich in haar personages ln te leven, toch voelde zij zich in de theaterwereld nooit werkelijk thuis. Op het toppunt van haar roem nog pas 29 Jaar oud, besloot zij het toneel voorgoed vaarwel te zeggen. zy hield zich ook onwrik baar aan het eenmaal genomen be sluit en heeft zich na 1849 nog slechts op het concertpodium la ten horen. Maar dat dan ook tot haar 63ste jaar toe en al die tyd vrywel onverminderd beschikkend Rnododendrona zorgen voor veel kleur in uw tuin. Niet al- leen in de voorzomer, doch ze zyn groenbiyvend en ook 's win ters heeft u er dus plezier van. Over het algemeen worden er trouwens te weinig groenblyven- de struiken gepoot. Er zijn vele mooie coniferen en groen- blijvende heesters en met die verschillende tinten groen kan men heel mooie effecten berei ken Rhododendrons kan men in vele soorten bestellen. Er zyn echte botanische soorten met kleine bloempjes; zy zyn mooi, doch over het algemeen zal men meer belangstelling hebben voor de grootbloemige soorten en die kan men ook in diverse tinten bestellen. De bekende Pink Pearl met mooie roze bloemen zal heel beslist in de smaak vallen, doch er zyn ook heel mooie rode en witte tinten en vergeet dan niet de fraaie lila en paarse kleuren. Met rhododendrons kunt u niet in elke grondsoort terecht. Styve kleigronden zyn niet goed Dan moet men ruime plantgaten maken en die opvul len met een mengsel van geiyke delen oude mest. bosgrond en turfmolm. Als men het zó doet. zullen ze prima groeien. Ook kalkrijke grondsoorten zyn voor hen niet goed; in de heidestre ken is de grond kalkarm en daar kan men dus zonder veel aan de grond te doen heel goede resultaten bereiken. In kalkryke grondsoorten daarentegen dient men precies als op de kleigrond flinke plantgaten tc maken en deze met het genoemde mengsel vulien. Riiodo's hebben er een hekel aan als de zon op de wortelkluit kan branden. Er dient dus diep gepoot te worden, doch zet ze ook vrij dicht by elkaar. Ze kunnen wel ver van elkaar, doch dan moet men de grond koel houaen door er laagbiyvende beplanting tussen te zetten. Heidesoorten kan men er heel goed tussen zetten, doch andere laagbiyvende planten zullen hetzelfde effect geven. Zorg er voor (en ook nog in deze tyd van het jaar!) dat de vezelige wortelkluiten doornat de grond ln gaan; dus eerst even in een emmer water zetten en vol gend voorjaar elke week een e.Timer water geven. Dit dient u ook na de bloei vol te houden; ze kunnen enorm veel water hebben, maar vooral als ze pas gepoot zyn. G. Kromdljk. over haar uitzonderiyke stemmid- delen. Haar optreden was van de opper ste Ingetogenheid. Er stak niet het allergeringste in van wat wy in onze dagen „show-business" noe men. Des te opvallender is, dat zelfs in het bezadigde Engeland het publiek ware veldslagen lever de om zich toegangsbewyzen voor haar concerten te veroveren. In het gedrang voor de kassa scheur den elegante dames elkaar de kle ren van het ïyf en moesten bU herhaling zelfs in zwtfm gevallen heren worden weggedragen. De uit drukking „een Jenny-Lind-ge- drang" werd spreekwoordeiyk. Het honorarium van de zangeres was met deze belangstelling evenredig. Lumley, de directeur van Her Ma jesty's Theatre in Londen, keerde haar over vier maanden 120.000 franken uit, destyds de tegenwaar de van bUna f. 60.000,- een bedrag dat in koopwaarde uitgedrukt stel lig een half miljoen van onze he dendaagse guldens te boven ging. Maar geen enkel Europees land maakte het zo gek als Ame rika. Van Phineas Barnum. de Amerikaan wiens naam aan het vermaarde circus Barnum en Ba- ley verbonden bleef, bereikte Jen ny Lind een aanbod voor een Ame rikaanse tournee die 150 concer ten zou omvatten, tegen een ge garandeerd honorarium van 1000 dollar per optreden en na 75 con certen nog vermeerderd met 20 pet van de totale inkomsten. Barnum zou alle onkosten voor zyn reke ning nemen: die van reis en ver- biyf, van een stoet van verzorgers en verzorgsters, van een pianist als Alsjeblieft niet téveel Sin terklazen! Dat maakt de kindertjes zenuwachtig en brengt ze ln ver- warr g. Dit goed en wys advies klonk in de Groningse gemeenteraad en ik ben 't er van harte mee eens. By zóveel Klazen en zóveel Pie- Jenny Lind in Donizetti's „La fille du regiment" keurig de plaatsen af waar de Zweedse destyds gezongen had en hield zich ook strikt aan dezelfde programma's. Liefdadig Wat Jenny Lind betreft, na haar terugkeer uit Amerika gaf zy de met haar zang verdiende sommen nog met guller hand uit dan tevoren, zy bedreef haar grootscheepse liefdadigheid uit een werkeiyke behoefte des harten en niet met de bybedoeling er haar populariteit mee te ver sterken. wy weten van vele instel lingen die met haar geld in het leven werden geroepen: kinderte huizen, tehuizen voor kunstenaars, ziekenhuizen. Ontelbaar zyn de in stellingen waaraan zy grote be dragen schonk. Toch drong maar een deel van haar sociale arbeid ïn een villa te Wynds F op Malvern Hill by Londen, Jenny Lind haar laatste jaren, bescheiden koriste zong zy in het Bachkoor van haar n die negen jaar jonger was zy, maar haar by na twintig zou overleven. Onsterfelijk Zij werd ziek. Iedereen, ook zelf, begreep, dat het ei van haar levensweg naby i Op een mooie herfstochtend op de haar dochter Jenny het r» om de zon binnen te laten. Z« J?s zong de stervende het lied, Robert Schuman meer dan v« jaar tevoren voor haar had componeerd: „O Sonnensehein Sonnenschein, wie sehelnst du ins Herz hinein!" Met een g! lach nam zij afscheid van de reld. Zy stierf op 2 november I Maar zij zal het onsterfelijke sj bool blijven van een volmai zangkunst. Zij werd in Stockholm geboren, op 6 oktober 1820. Haar vader was een onaanzienlijk boekhoudertje, haar moeder verbitterd door de schrijnen de armoede, waarin het gezin gedoemd was te leven. Die armoede was ook oorzaak, dat de ouders haar opvoeding aan draagkrachtig er famüie- leden toevertrouwden. Toen de negenjarige Jenny bij verschillende gelegenheden door haar zingen opgevallen was, moest zij graaf Pake voorzingen, de directeur van de Koninklijke Schouwburg van Stockholm. Deze, zelf zangpedagoogbesefte dadelijk haar grote mogelijkheden en bezorgde haar een studiebeurs van de staat. Maar hij had nog heel wat moeite om de tegenstand van Jenny's moeder te ovenvinnen, die in het theater slechts een poel van verderf" kon zien. Dezelfde opvattin gen bewogen Jenny zelf trouwens al vóór haar dertigste jaar, het toneel voor altijd de rug toe te keren. Strenge school Na wat onbeduidende rolletjes debuteerde Jenny, 17 Jaar oud te Stockholm als Agathe ln Webers „Freischütz". Het was op 7 maart 1888 en het typeert haar, dat zy deze datum haar hele ver dere leven met religieuze ernst als een tweede verjaardag is biy- ven vieren. In korte tyd was zy de lieveling van het Zweedse pu bliek. Maar zy begreep, nog heel wat te moeten leren. Zodra zy er voldoende voor byeen had gespaard ging zy naar Parys, naar de ver- maardste zangleraar van die tyd, Manuel Garcia. „Mejuffrouw, watu wellicht aan stem hebt gehad, bent u kwyt"! was het verpletterende vonnis, dat deze velde, zy moest zes weken volkomen zwygen, be gon daarna onder Garcia's leiding met een langdurige en strenge leer- tyd volgens de klassieke Italiaan se tradities. Toen zy zes Jaar na haar Stockholmse debuut opnieuw debuteerde, ditmaal te Beriyn en als Norma, was zy op slag een Europese beroemdheid. Meyerbeer, Mendelssohn en Schumann waren haar bewonde rende vrienden. Ze stelden er een eer in, werken speciaal voor haar stem te schrijven. Het bekendste voorbeeld is de 9opraanparty in Mendelssohns oratorium Elias, waarvoor de componist een uitge breide studie van haar stem, haar zangtechniek en haar voordracht maakte. Mendelssohn noemde Jen ny Lind: „Een der grootste kun stenaressen van alle tyden en de grootste die ik ken". De sprookjes dichter Hans Christian Andersen, tot over de oren verliefd, waagde zelfs een huweiyksaanzien, maar kreeg nul op het rekest. men veilig tot de gelukkigste kun- stenaarshuweiyken mag rekenen. Jenny Lind vond er eindeiyk haar verlangen naar stille huiselykheid in bevredigd, Otto Goldschmidt kon zich, nu hy niet meer om den bro de piano behoefde te spelen, vooral op componeren toeleggen. De tournee van Jenny Lind door de Nieuwe Wereld is voor de Ame rikanen een magische herinnering gebleven. In 1920 vierde Amerika de honderdste geboortedag van de Zweedse nachtegaal met een ge» trouwe nabootsing van die muzika le zegetocht. De toen geliefde so praan Frieda Hempel, die vele malen met Enrico Caruso op de planken stond, kleedde en kapte zich als Jenny Lind, reisde nauw- tot de openbaarheid door. z zy nimmer toestond, dat er in 1 tegenwoordigheid pry zend haar zangprestaties werd ga ken, zo beschouwde zy ook del aan minder met aardse goed< bedeelden als een zuiver per» lyke aangelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 16