CINDERELLA B. de KONING Verwijten over „lakse" aankoop van gronden i HÈT LAKEN DAT HEM 'T BESTE LIGT GROOTSTE KEUZE VINDT U BIJ PRONONCE Alle Cinderella artikelen voorradig Wat beschikbaar was, is gekocht, antwoordt wethouderZaiid] tergen N. Zwetsloot nog even blijven liggen.: tot de thee klaar is. Hij kan zich nog eens lekker uitstrekken terwijl voor zijn bed n nieuwe dag wacht, vol beloften /-te-beleven-dingen.Hij voelt zich fit, fris en"rijk".'n Koning te rijk... GOEMAAT GRATIS CORONA In de raad van RIJNSBURG „0.1. school is ideale school Waterleiding Afrikaanse associatie met EEG in gevaar gebracht door Bonn Avond-ulo in Rijnsburg? erelid VT li Haarlemmerstraat 174 - Telefoon 20888 Herenstraat 9 - Telefoon 24099 VLEES VLEES VOETONDERZOEK ADVIES ff. de Vie gemeub. woonruimte VERKOOPSTER De behandeling van de Rijnsburgse gemeentebegroting verliep gisteravond vrij soepel. Tevredenheid en instemming werden niet door kritiek overschaduwd. Deze feiten namen evenwel niet weg dat de vergadering pas na het middernachtelijk uur gesloten werd. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 De heer C. van Egmond (AR) hield lis eerste spreker een algemene be- ichouwing. Hij deed een suggestie om voor het lorpshuis een stichting in het leven e roepen waarin o.a. uit elke fractie ien lid zitting zou nemen. Hij had lier op het oog de heren W. L. v. d. Jugten, P. Ravensbergen en D. van der Meij. Tevredenheid sprak hij uit over de plotte gang van zaken met de bouw n de Collegiantenstraat. „We zullen topen. dat plan West en de grens wijziging mogelijkheden bieden voor pen vlotte bouw in de toekomst. Het inderwijs geeft eveneens reden tot evredenheid. Kan er echter niet iets lan de grondprijs voor de tuinbouw- lagschool gedaan worden? Kan de politie misschien wat Tachtiger optreden tegen allen, die Ie Vliet nog steeds als vuilnisbak ge- iruiken? Hetzelfde geldt voor de ilantsoenen waar de jeugd vaak ver- ïielend optreedt. Hoewel de heer W. L. van der Gug- en (CHU) op veel punten de mening an B. en W. is toegedaan vindt hij och dat B. en W. wat te optimis- isch zijn over het aantal woningen flat in 1963 (108) gereed zal komen. Verder vraagt hij zich af, wanneer le verbindingswegen binnen de be- louwde kom, zo gemaakt zullen wor- len, dat overlast aan huizen, door iet zware verkeer, voorkomen wordt, loe denkt het college over de lijst pan woningzoekenden die hoger is dan ooit tevoren? Met klem wijst de heer Van der Gugten op de onderhandelingen over Plan West, nadat er zo spoedig mo gelijk met het bouwrijp maken be- gonnnen kan worden. Kunnen we niet, door wat meer dan de begrote f 5000.- uit te trekken de vuilnisbelt geheel laten verdwijnen? Schertsend zei de heer Van der Gugten: „Doe wat aan de Vinkenweg, anders be raden de bewoners ervan zich bij Voorhout aan te sluiten". Het zwembad ziet de heer Van der Gugten nog als een vrome wens. Is de verwarming van de O.L. school niet wat aan de zuinige kant gehouden? Kan deze aangelegenheid nogeens bezien worden. Hierna voerden beide afgevaardig den van de PvdA, n.l. de heren D. v. d. Mey en J. Kromhout het woord. De heer Van der Mey heeft in de saneringsplannen een duidelijk om lijnd plan gemist. Naast de bejaar denzorg die zijn volledige instem ming had zag hij de noodzaak van een verzorgingshuis voor ouden van dagen, zodat zij in plaats van naar elders te moeten, onder de rook van Rijnsburg kunen blijven. Nuttig vond hij ook de instelling van een sociale commissie bestaande uit de diakonieën van de plaatselijke kerken, die zich zou moeten wijden aan armenzorg e.d. Dank zij de goede samenwerking tussen „Spinoza" en gemeente is er in de na-oorlogse jaren veel bereikt. Verspil geen materiaal meer aan krotten dit remt in secundaire zin de bouwmogelijkheden en men mist het extra contingent. „Maak in plan-West brede straten met parkeerstroken, schep in het sportveldengebied de mogelijkheid voor de moeders er met haar kinde ren te kunnen wandelen. Is een ze brapad op de hoek Langevaart Sandtlaan niet gewenst? Het enige lichtpuntje zag de heer Van Delft (AR), die een lans brak voor de tuinders, in de verlichting benoorden het Kanaal. Hoe en waar moeten we de verdreven tuinders door het voorlopig besluit grenswijzi ging tegemoet komen? Nog steeds worden vergunningen voor beperkte tijd uitgegeven. Dit is funest zowel voor grote bestaande bedrijven als voor beginnende kwe kers. De vrees slaat de mensen om het hart na verloop van enige tijd el ders te moeten beginnen. Tenslotte wees de heer Van Delft op de grote vertraging en de steeds duurder wordende bouw van de tuin bouwschool. Waarom aldus de heer J. Krom hout (PvdA) heben we hier geen „schooltandverzorging?" Evenals in „vroeger" jaren had de heer Kromhout kritiek op de gang van zaken op onderwijsgebied, en de aankoop van gronden, wat het laat ste betreft verwijt hij de gemeente geen enkele poging gedaan te hebben in het verleden gronden in voorraad te nemen zodat de bouw niet behoeft te stagneren. Men schermt steeds met grenswjj- gingen, zoek echter naar andere mo gelijkheden. De culturele ontwikkeling in ons dorp moet ook vele aandacht hebben, aldus de heer Kralt (CHU). Verder pleitte hij voor speelgele- genheden voor kindern in de nieuwe wijken waar het wijken waar hea wijken waar het enigszins mogelijk is. Tenslotte had de heer P. Ravens bergen (AR) in eerste instantie nog drie punten, n.l. de hopeloze toestand waarin de verlichting in de Dubbele Buurt verkeert, de mogelijkheid om eventuele witte strepen aan te bren gen op de hoek Lagewaart/Sandt- laan, zodat verkeer minder in ge vaar gebracht wordt, en voorts het voordeel van de aanplant van essen in plaats van linden, daar deze niet onder de luis lopen. Antwoord De voorzitter bundelde bij de be antwoording een aantal gelijkluiden de vragen. Zijn suggestie over het te bouwen dorpshuis is dat een aantal leden van de fracties het initiatief nemen, zodat niet de gemeente doch de bevolking de commissie dorpshuis sticht. De jeugd wat meer eerbied voor de plantsoenen bij te brengen is meer een taak van buurtverenigingen en onderwijzend personeel dan van de politie. De besprekingen met B. en W. van Oegstgeest over de Oegstgeesterweg, die reeds plaats hebben gevonden, zijn bemoedigend geweest. Er is ech ter nog niet bekend hoe het wegtra- cee zal lopen. De f 5000 begroot voor de vuilnisbelt zijn de kosten voor het onderhoud en niet voor de afbraak. Er zullen t.a. hiervan besprekingen gevoerd worden met Katwijk. De ver betering van de Vinkenweg heeft de aandacht van B. en W. De verwarmlngskosten van de O.L.S. zijn in verhouding tot die van het gymnastieklokaal zeer juist en daaraan dient niet te worden ge tornd. Gunstige ligging, verhuur ('s avonds) en weinig lokalen maken de onkosten van de O.L.S. zo laag. Binnenkort kunnen de raadsleden een uiteengezet saneringsplan voor het gebied tussen Kerkstraat en Brouwerstraat verwachten. De ligplaatsen voor woonboten in het Kanaal waar één van de leden van de raad een vraag over stelde zijn door het Hoogheemraadschap na mondelinge en telefonische onder handelingen geweigerd. De moeilijke situatie van een aan tal tuinders werden door de burge- meeste volkomen onderschreven. Wat de schooltandverzorging be treft zou de voorzitter gaarne zien dat bijv. de bijzondere lagere scholen het voorbeeld geven. Er past de be stuurders van de kleinste school (O.L.School) een zekere bescheiden heid op dit gebied. De inspecteur ziet in de Rijns burgse O.L.School een ideale school. Een oudercommissie kan moeilijk ge realiseerd worden omdat de kinderen uit verschillende plaatsen zoals Val kenburg en Oegstgeest komen. Wel houdt het hoofd geregeld contact met de ouders wkar dit nodig Is. Wethouder Zandbergen haakte on middellijk in op het verwijt van de heer Kromhout over de „lakse" aan koop van gronden. „Wij hebben steeds vrijwel alle gronden gekocht die beschikbaar waren". Aan de hand van een voorbeeld uit de praktijk probeerde hij verder de heer Krom hout te overtuigen, dat zelfs „zeer grote specialisten" op volkshuisves- tinggebied niet altijd juist het toe komstbeeld hebben gezien. Dat de grondprijs voor de te bou wen tuinbouwschool verhoogd is, is een gevolg van de noodzaak van bouwrijp maken van de grond. Ook B. en W. betreuren het dat de realisering van de school zo lang op zich laat wachten. Wethouder de Mooy was, in ver band met zijn korte zittingsperiode als wethouder, zeer bescheiden in zijn repliek. Hij beperkte zich tot enkele punten. Hem bezwaarde de algemene gedachte dat, als de be jaarde ouders in één of ander tehuis gaan, de kinderen aannemen dat zy van elke last af zijn. Doelend op het dorpshuis zei spre ker „als men over financiën spreekt denkt men aan wat noodzakelijk en mogeljjk is. Als we nu overgaan tot stichting van een dorpshuis werken we met de rug tegen de muur daar dit financieel nog niet te realiseren is. De begroting van het waterleiding bedrijf heeft een overschot. Dit ont- lokte de heer D. van der Mey de vraag of het niet wenselijk is te stre- I ven naar een zekere „Waterbescha ving". Hij gaf het college in overwe ging in de onrendabele gebieden (niet alleen van woonhuizen, doch 1 ook in het belang van. agrariër) even eens in een „waterbehoefte" te voor zien. De burgemeester antwoordde dat, wanneer men hiertoe behoefte ge voeld, het initiatief van de tuinders zelf dient uit te gaan. Wethouder Zandbergen zag moei lijkheden in het druksysteem ont staan, als het huizennet zou worden uitgebreid. De heer Teun Kralt zag goed in dat het initiatief van de kwe ker dient uit te gaan, doch wees op het steeds hoger wordende zoutgehal te van het grondwater. Hierna werd de begroting aange nomen. De raadsvergadering in Rijnsburg, voorafgaande aan de bespreking van de begroting, verliep vlot. Zo werd door het bedanken van de heer J. Heemskerk de heer P. van Delft be noemd tot lid van de commissie van schoolverzuim. Het voorstel van B. en W. om een krediet beschikbaar te stellen voor het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan „West", werd met uitzondering van de stem van de heer C. Kralt, aangenomen. Met instemming van de raad werden de salarissen van de wethouders ver hoogd tot f2.500. Verder werd de ver goeding voor het bijwonen van de raadsvergaderingen verhoogd tot f 15 en die voor het bijwonen van de com missievergaderingen tot f 10 per lid per vergadering. De subsidiëring van de avond-ulo te Katwijk had de volledige instem ming van de raad. De heer T. Kralt vroeg of er van gemeentewege geen stappen ondernomen worden om zelf een avond-ulo te stichten. B. en W. beloofden zich over deze kwestie na der te zullen beraden. Ook het voorstel van B. en W. om voor 1963 opnieuw een algemene re geling te treffen, waarbij het college onder bepaalde voorwaarden, ge machtigd wordt vaste geldleningen te sluiten tot een totaalbedrag van maximaal f 1.500.000, goedgekeurd, te vens de machtiging gedurende het jaar 1963 kasgeldleningen aan te gaan, met dien verstande, dat de schuld terzake van kasgeldleningen en wegens in rekening-courant opge nomen gelden op geen enkel tijdstip meer zal bedragen dan f 600.000. Tot slot werd nog de goedkeuring van de raad gegeven om aan enkele pach ters van de gronden in het uitbrei dingsplan Brouwerstraat en omge ving een bedrag van resp. f2500 en f 1000 uit te keren als schadeloosstel ling, t.w. de erven A. van der Meij en de heer Vos. De nieuwe associatie-overeenkomst tussen de Europese Economische Gemeenschap en de achttien Afri kaanse landen dreigt in gevaar te komen door de plotseling tot uiting gekomen Duitse voorwaarde, dat de achttien Afrikaanse landen niet rul len overgaan tot erkenning van Oost- Duitsland. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is van Duitse zijde aan de vijf overige landen van de EEG mee gedeeld. dat de nieuwe associatie overeenkomst niet voor het Duitse parlement kan worden geratificeerd, indien een dergelijke stap vóór die tijd door een van de Afrikaanse sta ten zou worden gedaan en dat de regering in Bonn alle financiële hulp aan de geassocieerde landen in Afrika zal weigeren, indien het na de parle mentaire ratificatie zou gebeuren. In het bijzonder vreest men in Bonn. dat Mali tot een dergelijk besluit zou komen. Na langdurige onderhandelingen zijn de besprekingen tussen de ..Zes" en de Afrikaanse landen de afgelo pen weken in een definitief stadium gekomen. Hoewel nog niet definitief alle on derdelen van het nieuwe verdrag zijn Begrotingen in Straatsburg niet goedgekeurd Het Europese parlement heeft gis teren de begrotingen van E.E.G. en Euratom voor 1963 niet willen goed keuren. De begrotingen hebben na melijk enige bezorgdheid gewekt, om dat de ministerraden niet voldoende voor ogen schijnen te houden, dat de begrotingsmiddelen een onderdeel moeten zijn van het algemene beleid en mogelijkheden moeten bieden dit beleid volledig binnen de gestelde termijnen te verwezenlijken De E.E.G.- en de Eura tomcommissie moeten van hun kant volledig kun nen aantonen dat de kredieten die zij vragen nauwkeurig zijn geraamd en volstrekt noodzakelijk. Het parlement weigerde de begro tingen goed te keuren en sprak al leen de hoop uit, dat de aangege ven feilen in het vervolg zullen wor den vermeden. De ministerraden van de gemeen schappen kunnen de begrotingen on danks dit gebrek aan goedkeurend advies van het parlement echter toch definitief vaststellen. De huishoude lijke begrotingen voor volgend jaar voor de EE.G. in een uit gave van in totaal 47.5 miljoen dol lar (8 miljoen minder dan vorig jaar) en voor Euratom 7.7 miljoen dollar (1 miljoen meer). Het ver schil van 8 miljoen in de E.E.G.- begroting is voornamelijk het gevolg van belangrijke verlagingen van de kredieten voor het Europese Sociale Fonds. Het parlement heeft tenslot te wel, met kleine wijzigingen, de begroting voor onderzoek en inves teringen van Euratom van volgend jaar goedgekeurd. geregeld, is reeds op vele punten overeenstemming bereikt. Een van de belangrijkste pun ton daarvan is het akkoord, dat de Zes in de komende vijfjarige periode de Afrikaanse lan den financiële steun in verschillende vormen zullen verstrekken tot een be. drag van driemiljard gulden. De Duitse formele aankondiging, dat het niet-erkennen van Oost- Duitsland een voorwaarde is gewor den voor het Duitse standpunt, heeft zoals in welingelichte kringen werd verklaard „als een bom" ingesla gen bij de vijf andere EEG-landen. De Franse opvatting, dat de nieuwe associatieregeling met de Afrikaanse landen geen kwestie is van een bila teraal verslag van Duitsland, maar een kwestie die de gehele Europese eemeenschap aangaat, heeft tot dus verre geen verandering in het Duitse standpunt gebracht. Parijs duurste stad ter wereld (Van onze Parijse correspondent) Een onderzoek, dat onlangs door een groot Amerikaans bedrijf werd ingesteld, naar de onkostenrekeningen van 'zijn buitenlandse vertegenwoordi gers heeft uitgemaakt, dat Parijs de duurste en Amsterdam de goedkoopste stad ter wereld is. Wanneer men in New York 100 dollars voor zijn levensonder houd uitgeeft, heeft men in Parijs aan 117 dollars nauwelijks genoeg, terwijl men in Amster dam heel redelijk met slechts 67 dollars uitkomt. In Parijs had de Amerikaanse in specteur ontdekt, dat alleen parfums en cognac wat goedkoper waren dan elders. Voor een comfortabele flat moet ir. Parijs echter 357 dollars per maand worden uitgetrokken, dit is tweemaal zoveel als in New York. En bij het vernemen van de prijzen voor kleding rezen de Amerikaanse inspecteur letterlijk de haren ten ber ge. Buiten Europa kreeg Cairo in het rapport ook nog een slecht cijfer vanwege de exorbitante prijzen, dia in die stad ln nachtclubs en bars werden gevraagd. En Tokio, waar het leven voor de Yankee vroeger zo goedkoop leven was, bevindt zich, volgens hetzelfde document, thans eveneens op een hellend of liever stijgend vlak nu gebleken is dat de jongetjes die daar de toeristen in hun wagentjes voorttrekken, en de meisjes, die als „geisja's" worden aangeduid, hun ta rieven de laatste maanden eveneens ingrijpend hebben verhoogd. Nieuw I Een extra robuust laken Voor U Mevrouw, die de voorkeur geeft aan een extra robuust laken, maakten wij een nieuw type: Cinderella 55. Een laken als-uit-grootmoeders-tijd. Zonder pap, zonder fouten. Vanzelfsprekend met het Spanjaard garantielabel en het Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Kortom, Cinderella kwaliteitGa daarom eens zélf een Cinderella 55 keuren Mevrouw Vanaf fl 8,50 - slopen per paar: vanaf fl 5,50 Het fijne laken dat tot een symbool werdl Veroverde in de 10 jaar van zijn bestaan menig vrouwenhart omdat het zo mooi fijngeweven is. Het laken dat met recht als eerste in Nederland het "Gouden Keurmerk" kreegl Dat de reputatie van de Cinderella kwaliteit vestigde. Zonder pap, zonder fouten, krimpvrij door Sanfor. Geeft U ook de voorkeur aan verfijni Mevrouw? Kies dan een Cinderella 66 I ining in uw slaapkamer Jnderella 66 I Vanaf fl 9,90 - slopen per paar: vanaf fl 6,50 Nieuw I Extra fijn - 'n "sprookjesprinses" laken. Elke vrouw droomt van mooie-dingen-bul- ten-het gewone. Vandaar Cinderella 88 Mevrouw! "Grand Luxe" - exquis fijadroomzacht. Cinderella kwaliteit: zonder fouten, zonder pap, krimpvrij door Sanfor. Met garantielabel en het keurmerk van de Ned, Ver. van Huisvrouwen, 'n Droom! Als U die ook graag tot werkelijkheid wil maken Mevrouw, neem dan een Cinderella 88. Vanaf fl 12,50 slopen per paar: vanaf fl 7,50 ARTIKELEN steeds verkrijgbaar bij: KATWIJK RIJNSBURG Haarl.straat hóek Donkersteeg - Leiden LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 52917 ENORME BIEFSTUKRECLAME 500 gr. van f. 2.50voor f. 2.00 ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG Gehakt h.o.h., niet vet, per kilo1.50 Rookworst, een prachtprijs per Vi kg 0.80 Varkensworst, ook gesneden, 400 gram 0.69 Lappen 1-20 Mager doorregen lappen 1-30 1.40 Mager doorregen lappen1.30. 1.40 Sucade lappen 1-60 Lendelappen 1.'® Rosbleflappen (ook aan stukje) 1.80, 1.90, 2.00 Rundvet 40 ct. per y% kg. (alleen bi) vleea) Alles per 500 gram. Vleeswaren altijd kersvers Rookvlees 200 gr. 1.05 I Pekelvlees 200 gr. 0.65 Ham, 200 gram 0.90 Rosbief, 200 gram 0.90 enz., enz. Dit alles alleen bij t MORSSTRAAT 26 TELEF. 26592 LEIDEN door de bekende voetspecialist van d« DUREA orthopedische schoenfabrieken op vrijdag 23 november 1962 ▼an 1012 en van 25 uur bij Breestraat 165-167 schoenen. Leiden Onze STEUN- en GEMAKSCHOENEN sor tering van de bekendste merken OVER TREFT alles. VLOERWRIJVERS CENTRIFUGES Gevraagd door echtpaar zon der kinderen voor circa half Jaar. ln Lisse of naaste omgeving. Uitsluitend Nieuwe Rijn 57 Brieven bureau van dit blad Telefoon 21155 Dnder no. 21490. PRONONCE vraagt ervaren Bij voorkeur in het bezit van vakdiploma's. Prettige zelfstandige werkkring 5-daagse werkweek. Schriftelijke sollicitaties aan PRONONCE Breestr. 65 of mondeling na tel.-afspraak 21800, 's avonds 31955.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9