IWAPENS ZWIJGEN AAN HET INDIASE FRONT ADVERTENTIE- KNIPSELPRIJSVRAAG Alle honden inenten Innesenhouden (voorlopiq) woord: Nieuw Delhi staat sceptisch tegenover „vredesoffensief II ontrouwen ONZE \\u \600 GULDEN AAN MUZEN Minister Marijnen gebiedt: In Zuid-IIollaiul vóór 15 januari Akkoord zal normaal van kracht blijven (§ud ?füeuWS 59 DE QUAY DINEERDE MET JAPANSE COLLEGA IKEDA SINT-NECOLAAS René Coty (80) over leden WEERBERICHT Amerikaanse reservisten naar huis Minister Luns in New ork: Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 No. 30813 EIDSCH krecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR utlDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 stand en de onderhandellngsvoor- waarden als een „ultimatum" en me nen dat het land volledig achter Neh- roe staat wanneer deze weigert. De Hindoestan Times zegt, dat aanvaarding ..volledige demoralisa tie van het volk en het leger en twij fel bij onze vrienden ten aanzien van hulpveriening aan ons zal verwek ken De Indian Express vindt, dat Chinese strijdkrachten die in de telijkf sector ..tot voorbij Bomdi- bij de operaties ter zelfverdedi- ll zijn opgerukt" ongeveer 100 km len terugtrekken op stellingen ordelijker dan die welke op 20 ok- en 8 september werden ingeno- Ihina wil in het geheel geen aan- aken op Indiaas grondgebied. De tinesc grenswacht wil slechts „de auzinnige aanvallen van de India- troepeu afslaan, de veiligheid aan grens verzekeren en voorwaarden ïeppcn voor een vreedzame rege- Do Chinezen beschouwen zich- met als overwinnaars en willen r onredelijke eisen aan India stel- China doet integendeel enorme ïcessitc op eigen initiatief, aldus t blad. let beëindigen van het grenscon- ct. hangt geheel van India af, nu oral van het positieve antwoord de Indiase regering, schrijft het ilksdagblad. ..De vooruitzichten vooral ernstig, wanneer aan het nerikaanse imperialisme wordt toe- staar. zich met deze zaak te be- jien. Het huidige geschil zal dan een oorlog uitgroeien waarin Azi- Aziaten bestrijden." In het ofdartikel wordt verder gemeld, de Chinese besluiten en voorstel- niet vooruitlopen op de aanspra- n van beide zijden. fan Indiase zijde beschouwt men Chinese „vredesoffensief" met ntrouwen De leiders van de Indi- t parlementsfracties, de commu- iten uitgezonderd, hebben gisteren j verklaring uitgegeven, waarin zij J Chinese besluit om het vuren te j Advertentie warring te stichten,, noemen. Zij spraken voorts hun vertrouwen uit, dat de Indiase regering zich daar door niet zal laten misleiden en voortgaat met de versterking van het leger. Wan) rouwen bleek ook uit de woor den dif premier Nehroe vanochtend in het parlement sprak Hij zei op 14 november Tsjoe En-lai een brief te hebber, gezonden, waarin hij zegt dat de gebeurtenissen sinds 8 sep tember „elke hoop op het regelen van het grensgeschil volgens de normale principec die bij elke beschaafde re gering in acht worden genomen, de bodem is ingeslagen." De voornaamste dagbladen in Nieuw Delhi zien het Chinese be- Amenka stuurt twaalf grote trans portvliegtuigen met bemanning naar India. De toestellen zijn inmiddels uit Frankryk naar India vertrokken. De wapenleverenties van de VS en En geland gaan gewoon door. Kort voor het ingaan van het be stand zijn de Chinese troepen in het noordoostelijk grensgebied nog door gebroken naar het dorp Foothills, dat op de weg van Bomdila naar Texpoei ligt Van de 30.000 inwoners van Tezpoer zijn er inmiddels 23.000 gevlucht Een nieuwe aanval op het vliegvelo Tsjoesjoel in de westelijke sector werd afgeslagen. Premier Nehroe van India heeft vanochtend het parlement leegedceld. dat het vuren aan de grens is gestaakt. „Sinds gister- jrond en zelfs eerder is er geen schot meer gelost", verklaarde hij. )e premier voegde er aan toe, dat India niettemin paraat blijft, Nehroe zijn woord moet houden en andaag zijn Amerikaanse en Engelse afvaardigingen in India nezen gezmverd U °Deof tal .to^Ld„d.e,ls„? ingekomen om zich van de Indiase behoeften voor de strijd met öia- „Het hele punt waar de nieuwe 3 i /-i ji x ii manoeuvre van Peking op neerkomt, unistisch-China op de hoogte te stellen. Nieuw Delhi te verleiden het ge- Hef Pekingse Volksdagbladhet orgaan van de Chinese com- unistische partij, maakte vanochtend veel ophef van het ingaan sti« verwaarden an het bestand. Het staken van het vuren en het terugtrekken, op december, van de Chinese troepen op posities 20 km achter de onwettige" MacMahonlijn „houden een zeer ernstige poging van Chinese regering in om op eigen initiatief het grensconflict snel beëindigen, de onderhandelingen te hervatten en de grenskwestie reedzaam te regelen", aldus het blad. n het hoofdartikel van het „Volks- i staken „niets anders dan een van jblad" wordt er op gewezen, dat hun gewoonlijke manoeuvres om ver O Slot pag. 2 De Japanse premier, de heer H. Ikeda, die gistermorgen in ons land arriveerde heeft gistermiddag om kwart over vier een beleefdheidsbe zoek gebracht aan de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay. Bij het onderhoud, dat ongeveer een kwar tier heeft geduurd, waren ook de Ja panse minister van Staat, de heer K. Miyazawa en de Japanse ambas sadeur in Nederland, de heer A. Miyazaki, aanwezig. Premier Ikeda, vergezeld van de heren Miyazawa en Miyazaki, heeft in aansluiting daarop in het gebouw van de Eerste Kamer een bezoek ge bracht aan de voorzitter van die Ka mer, mr. J. A. Jonkman. Wonderen van Gezondheid Prinses illielminu laat te wensen over De gezondheidstoestand van Prin- I ses VVilhelmina laat de laatste tijd 1*1 Cm. te wensen over. Reden voor enige technisch vcrillltt ongerustheid is er echter niet. Der- I hrlve is er ook geen aanleiding voor I het uitgeven van een officiële verkla- villa ring^ Prinses Wilhelmina is in au«*us- 111 1 ïante lllcl I tus 82 jaar geworden. I Sedert enige weken hebben zich bij »n de Hoge Rijndijk 25 in Leiden de Prinses enige ouderdomsverschijn- int een belangrijke ontdekking selen geopenbaard, die strenge medi- n. N V. Imenexco (importeur van sche controle gewenst maken. de fameuze Ico-Küppersbusch j De Koningin en Prins Bernhard muizen) houdt daar permanent een werken hun agenda ongewijzigd af, deling van een Spaanse student tot scinerende expositie die voor waaruit ook valt af te leiden, dat de doodstraf. Onder invloed van de lereen toegankelijk is. U kunt dan voor grote bezorgdheid nog geen daad van de Spaanse studenten in uw gemak de vele ovens, koel- plaats is. Ook Prinses Beatrix zet j Milaan werd de doodstraf gewijzigd Voorw aar< lel ij k" voor ontvoerders Spaanse consul De ontvoerders van de vice-consul van Spanje in Milaan. Elias, zijn door de rechtbank in Varese tot voor waardelijke gevangenisstraffen ver oordeeld, variërend van zeven tot vijf maanden. De rechtbank hield reke ning met het feit, dat de daders ge dreven werden door morele en bij zonder sociale motieven. Het doel van de ontvoering was namelijk de aandacht te vestigen op de veroor sten en fornuizen bewonderen die vijf moderne ingerichte toonzalen tan opgesteld Kom eens langs, at uw gedachten en blikken 'ns an over al die wonderen van fonisch vernuft, die het leven van moderne huisvrouw, zo comfor- lel maken: Ideaal-keukens, was- achines, centrifuges en noem maar ke werkdag (beh. 's zaterdags) van 30 tot 17.30 uur kunt U er binnen- pen. Vrijblijvend rondneuzen en :eén opdoen, anneer komt U? haar reis door Azië voort. in dertig jaar. Daarna keerde de Japanse rege ringsleider naar zijn hotel, kasteel Oud-Wassenaar terug. Prof. dr. J. E. de Quay, en zijn echtgenote hebben de Japanse mi- nister-president en mevrouw Ikeda gisteravond in Hotel Wittebrug in Den Haag een diner aangeboden. Aan het begin van det diner heeft de heer Ikeda een toost uitgebracht op de Koningin. Deze toost beant woordde prof. De Quay met een dronk op de Japanse keizer. Minister-president De Quay heeft er in een toespraak aan herinnerd dat de betrekkingen tussen de twee landen teruggaan tot het begin van de zeventiende eeuw. Hij zei, dat de twee landen erin zijn geslaagd de „zware last weg te nemen, waaraan onze betrekingen in een meer recent verleden hebben blootgestaan, en de oude banden te herstellen en te ver sterken". „Het besef, dat de twee landen de- zelfdfe politieke idealen verhoging van de levensstandaard van iedereen, verbreiding van de democratie en be scherming van de vrijheid koeste ren, brengt ons dicht bij elkaar", al dus prof. De Quay. Premier Ikeda heeft in zijn dank woord gezegd, dat het Japanse volk „boven alle Europese landen, speciale gevoelen van vriendschap voor Ne derland heeft". Hij deelde mee. dat de techniek die Nederland heeft ont wikkeld voor inpolderingen, de aan dacht van zijn land heeft getrokken en met veel succes in Japanse pro jecten is opgenomen. De heer Ikeda zei, dat men eraan moet denken dat, nu de economische toestand van West-Europa vooruit gaat. „er een kracht werkzaam is, die probeert een situatie te doen ont staan waarin Europa, de Verenigde Staten en Japan elkaar tegenwerken met als doel in troebel water te vis sen". Hij sprak als zijn overtuiging uit dat West-Europa, de Verenigde Staten en Japan „als drie hecht ge plaatste pijlers, het gebouw van de vrije wereld dienen te ondersteunen'. Tot de belangrijkste gasten behoor den behalve de heer en mevrouw Ikeda. de vice-minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de Belgische ambassadeur en deken van het Corps Diplomatique, baron F. X. van der StratenWaillet, de Japanse ambassadeur, de heer A. Miyazaki, en de Japanse minister van Staat K. Miyazawa. Minister-president prof. De Quay en zijn echtgenote hebben gisteravond een diner aange boden aan de Japanse premier en mevrouw Ikeda, die een offi cieel bezoek aan ons land bren gen. Van links naar rechts de Japanse ambassadeur Miyazake. minister-president Ikeda, mevr. Luns. prof. De Quay en mevr. Ikeda. De Franse oud-president René Coty is vandaag op 80-jarige leeftijd in Le Havre overleden. Coty leed reeds enige tijd aan een griep, waar bij zich complicaties aan het hart voordeden. Hij werd vanochtend door zijn familieleden dood in bed aange troffen. De advertentie-knipselprijsvraag, welke wij gisteren en vandaag ter ge legenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen. Het is wederom op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel desondanks niet mochten kennen, laten wij hieronder nogmaals de spelregels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waar schuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke adverten ties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvra- gen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's bijeengebracht, terugvindt Deze knipsels zijn genummerd van 1 tot en met 237, zodat U meteen weet hoeveel advertenties in deze prijsvraag betrokken zijn. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 237 waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend I zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam van het i volledig adres van de inzenders, dienen uiterlijk zaterdag 1 december in het bezit te zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op I de enveloppen het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnen komende inzendingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.w.: lenexco, Hoge Rijndijk 25, Leiden i WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR De Bilt, verwacht van heden- tot ïrgenavond Nu en dan opklaringen, maar ook er en daar enkele sneeuwbuien, aatseliik mist. zwakke tot matige nd in hoofdzaak tussen zuid en 1st. Vannacht op de meeste plaatsen hte vorst Overdag ongeveer de- ^de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 NOVEMBER in op. 08 12; onder 16.40 uur. aan op: 03 40; onder: 15.36 uur. log water te Katwijk: 0.47 en 13.10 ir; laagwater 8.49 en 21.02 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina'» Alle honden in Nederland moeten tegen hondsdol heid worden ingeënt. Binnenkort verschijnt in de Staatscourant de beschikking, waardoor in etappes voor het gehele land een bepaling van kracht zal worden, die verbiedt zich op de openbare weg te begeven met een hond. die niet tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. Dit alles staat te lezen ln een brief, die minister mr. Marijnen van Landbouw en Visserij gisteren heeft gestuurd naar de Eerste en Tweede Kamer. Een massale inenting kan zo'n belangrijke bijdrage leveren om ons land binnen afzienbare tijd weer vrij van rabiës te maken, dat het niet verantwoord zou zijn voorschriften terzake achterwege te laten, stelt de bewindsman. De verplichting honden aan de lijn te houden blijft daar naast voorlopig onverminderd van kracht Wel zal het mogelijk zijn. daar waar een inuilkorfplicht gold. deze plicht te doen vervallen. Dit geldt ook voor het vervoersverbod van honden uit Amsterdam en Nieu- wer-Amstel. De inëntlngsverplichting zal om I praktische redenen niet op /.eer kor- 1 te termijn voor het gehele land ge lijktijdig van kracht kunnen worden. Daarom is voorzien in een geleidelij ke invoering, te beginnen met de ge meenten Amsterdam en Nieuwer - Amstel (per 15 januari 1963), ver volgens in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht (15 februari 1963) en tenslotte voor het overige deel van het land (1 maart 1963). Etappes De enting zal dus telkens een maand voor de genoemde data moe ten hebben plaats gehad. Ook met deze geleidelijke invoering zal het odig zijn net optreden van de be schikbare dierenartsen te versterken door speciale organisatorische maat regelen. waarbij op bepaalde plaat sen gelegenheid zal Gestaan tot mas sale inenting. Met de gemeenten wordt overleg gepleegd, teneinde de hiervoor benodigde ruimten en hulp personeel ter beschikking te krijgen Via de Koninklijke Maatschappij voor Diergeneeskunde is reeds mede werking verkegen bij de vaststelling van de beloningen van de hierbij in te schakelen dierenartsen. Op de ze wijze zal de inenting voor hem, die van deze mogelijkheid gebruik maken, oelangrijk goedkoper kunnen worden. Ongeveer 14.000 reservisten van de Amerikaanse luchtmacht, onder de wapenen geroepen wegens de crisis om Cuba, zijn gisteren gedemobi liseerd. De Amerikaanse marine heeft nu be kendgemaakt, dat er 63 schepen aan de blokkade van Cuba hebben deelgenomen. Aan het eind van deze week zullen zij allen op hun bases zijn teruggekeerd. De con trole op de schepen die de Russi sche straalbommenwerpers van Cuba wegvoeren, zal geschieden door vliegtuigen. Zij zullen de sche pen fotograferen. Ook de militaire vliegtuigen die tij dens de Cubaanse crisis in het zuidoosten van de Verenigde Sta ten waren gestationeerd, hebben opdracht gekregen naar hun ba ses terug te keren. Het Amerikaanse ministerie van De fensie deelde mee dat de speciale paraatheid van de kernbommen werpers. die op het hoogtepunt van de Cubaanse crisis was afgekon digd, is opgeheven. EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN I F N HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRIJZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN f. 100.— f. 75— f. 50— f. 25— en voorts f. 10— t. 5.en f. 2.50 De prijzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die blijkens hun advertenties in ons Blad van gisteren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der prijzen beslist uitsluitend onze Redactie; er is daarover geen discussie of correspondentie mogelijk. Men kan aan zijn of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van volstrekte gelijkgerechtigheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wij wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen en veel succes. Ex-spionne procedeert tegen K.R.O. Een oud-verzetstrijdster uit Wasse naar heeft een kort geding tegen de K.R.O. aangespannen, die voor nemens zou zijn in een serie spio nageverhalen voor de televisie ook een deel uit te zenden over de be levenissen van deze vrouw als spionne (het verhaal van „Louise"). „Louise"). Deze reeds begonnen tv-serie is ge maakt naar de oorspronkelijke Katten Ook voor katten zal de gelegenheid tot inenting op deze wijze worden opengesteld. Overigens zijn politiële maatregelen, zoals die voor honden zijn getroffen, ten aanzien van kat ten praktisch niet doorvo^rbaar Aan de wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties zal advies wor den gevraagd omtrent het vraag punt welke rol katten in de ver spreiding van de hondsdolheid spelen en welke maatregelen bijgevolg ten aanzien van katten in het belang van de hondsdolheidsbestrijding nog zouden kunnen worden getroffen. Intussen zal in i^der geval worden voortgegaan met het zoveel moge lijk opruimen van zogenaamde wilde katten. Minister Marijnen zal in het NTS- proeramma van morgenavond om 21.35 uur. direct na afloop van hef i programma „De bezetting", een toe lichting eeven op de maatregelen, die tegen de hondsdolheid genomen zijn. I Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in New York gezegd, dat hij van mening is. dat de door de V.N. be krachtigde overeenkomst tussen Nederland en Indonesië, waarbij het bestuur over Nieuw-Guinea in mei van het volgend jaar wordt overgedragen van kracht zal blijven. Tijdens een persconferentie zei de minister, dat hij dacht, dat de Indo nesiërs niet zouden aandringen op een ee dere overdracht van het be stuur, dat tijdens de interim-periode door de V.N. wordt gevoerd. De minister, die zei, dat hij de overeenkomst met de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, besproken had zei: „Ik heb er vertrouwen in, dat de V.N. en de heer Thant de overeenkomst tussen In donesië, de V.N. en Nederland zullen uitvoeren niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest, waarin deze tot stand is gekomen". verhalen van wijlen luitenant-ko lonel Oreste Pinto, die tijdens de oorlog lid is geweest van de En gelse Secret Service en de Neder landse contra-spionagedienst in Londen. De oud-verzetstrijdster is van me ning, dat zij door de vertoning van deze aflevering ernstig in haar eer en goede naam zal worden geschaad. Aan de president van de Amster damse rechtbank, voor wie maan dagochtend dit geding zal dienen, wordt gevraagd de KE.O. te ver bieden de reeds opgenomen ge wraakte televisie-aflevering uit te zenden, met een dwangsom van een halve ton voor overtreding van dit verbod. De K.R.O. heeft voor deze afleve ring al opnamen gemaakt. De rol van de spionne werd daarbij ge speeld door de blonde Ingrid Va lerius, Uit het Leidsch Dagblad van 21 Nov. 1862: Te Haarlem had een wed strijd van metselaars plaats Onder de overwinnaars was ook een Leidenaar, genaamd G. Star. Mevr. de Wed. van Legden Gael heeft gelegateerd aan de bewaarschool in de Groene- steeg een kapitaal van f 4500 2V2 pet. Werkel Schuld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1