MET ESSO BENT U BETER UIT! Kascommissie bestond uit 'n stel DOMOREN' Badminton competitie Beeld van Oskar Back in het Concertgebouw SUNIL HALEN! DE STICHTING PANTOMIME LEGT BASIS VAKSCHOLING Koptisclie kunst in museum te Utrecht PRACHTIG TANKSTATION 1966 Vmtw2m>! Hulde (tan superieur pedagoog Sportsplinters Taal der beweging DAF- TRUCKS 6EBR. VAN ULDEN «richt 1 maart 1860 Donderdag 22 november 1962 Vijfde blad no. 30813 President in toto-zaak: maken I indeling bekend voor Engelse Voetbalbond heeft de van acht plaatsen bekend ge- waar in 1966 de wedstrijden e eindronden van het toernooi wereldkampioenschap voetbal i worden gespeeld. De eindstrijd uiteraard, in het Londense r Stadion, dat zal worden ge- ïmiseerd. een bedrag van 500.000 pond ruim 5 miljoen gulden uitgetrokken. Als de werkzaam- zijn beëindigd zullen alle toeschouwers die het stadion herbergen zeker zijn van een •dekte plaats, stadions liggen over geheel En- <j verspreid, nl- twee in Londen, in de Midlands, twee in noord en twee in zuidoost Engeland, 'volgende terreinen werden uit toren voor de wedstrijden Arsenal iden). Wembley (Londen), Shef- Wednesday, Aston Villa «Bir- jham), Newcastle, Sunderland, ;on en Manchester United. De ,3 toeschouwers-capaciteit gaat half miljoen plaatsen te boven, tnis Follows, de secretaris van de ilse Football Association, ver arde nog dat de keuze niet geheel initief is. aangezien de Interna- lale Voetbalfederatie in deze het 1ste woord heeft. loewel het Organlsatie-comtié van FIFA nog niet heeft aangegeven gens welk schema de wedstrijden r de eindronden worden gespeeld mt men algemeen aan dat vrijwel zelfde systeem als werd toegepast 1958 (Zweden) en 1962 (Chili) zal •den aangehouden, zodat de 16 ..fi- isten" wel verdeeld zullen worden vier groepen van vier landen. Dit ook de reden waarom de Engelse acht complexen heeft aangewe- voor de eindronden. Gatsonides tocli in Rallye Kaus Gatsonides, met zü" zeven- n starts internationaal recordhou- r, zal toch deelnemen aan de 32e llye Monte Carlo, die van zaterdag tot en met vrijdag 25 januari 1963 idt gehouden. loewel de inschrijving officieel ds gesloten was heeft Gatsonides, 1953 algemeen winnaar, van de or- lisatoren toch toestemming ge- gen om deel te nemen. In 1936 de- eerde hij en na de oorlog sloeg tsonides geen rit over. De Rallye ier uit Aerdenhout vormt een lipe met de heer J. Rupert uit tem endaal. die voor de derde maal deze sterrit naar Monaco uitkomt. combinatie rijdt met een Renault uphine en zal in Monte Carlo star- Twee andere Nederlanders heb- hun inschrijvingen .teruggeno- nl. de Amsterdammer John aab en de Haagse Alfa Romeo- ler Hans Maasland. De laatste zal iter wel aan de rit deelnemen. Hij namelijk co-équipier geworden van rgerhoff Mulder, die uit Parijs I# rtrekt. K Iet totaal aantal Nederlandse uipes dat deelneemt aan de 32e llye Monte Carlo is hierdoor op in gekomen. De officier van Justitie bü de rechtbank te Amsterdam, mr. E. Schilder, heeft tegen een 39-jarige verzekeringsagent uit Amsterdam wegens verduistering van in totaal f 27.534,87 aan toto-gelden, ten nadele van de Amsterdamse voetbalvereni ging Jan Hanzen Kwartier, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdachte, die als voorzitter van de vereniging de toto-admini stratie voerde omdat de penning meester hiervoor niet geschikt was (zoals de officier ter zitting zei), bekende de verduisteringen, die zich hebben uitgestrekt over de periode 1957 tot begin 1962. Tijdens de zitting werd ernstige kritiek geuit op het beleid in deze vereniging. De ver dachte moest het aan de vereniging toekomende deel van de binnengeko men toto-gelden storten op 'n spaar bankboekje op toonder, maar hij bracht slechts een enkele maal een klein bedrag weg. In de boeken werd echter keurig staat gehouden van de inkomsten. De controles door de kascommissie, die eenmaal per jaar werden gehouden in plaats van de volgens het reglement van JHK voorgeschreven viermaal brachten niets aan het licht. „Omdat de ver dachte speelde met de onwetendheid" van de leden van de commissie", al dus mr. Vriesema, die voorts zei, dat het voor hem een raadsel is hoe dergelijke verenigingen zichzelf kun nen besturen. De raadsman van de Biljartdistrict Bollenstreek De uitslagen van de teamcompe titie van het biljartdistriot De Bol lenstreek van de K.N.B.B. luiden: Klass Cl: AmicitiaDe Turk 5-3; SoldaatjeAmicitia 2-6; Oude Haven —De Turk 4-4; Vios—Oude Post 5-2. Klasse CII: De Engel—Luto 4-4; ZeekantPiet Gijs 8-0; De Turk 4 Passage 2-6; Concordia—De Turk 2 0-8; De Turk 3—Sport 0-8; Flora- Centraal 3-5. Klasse CIII: Oude Haven 2—Pas sage 2 2-6; De BeursAmicitia 2 2-6; Berg en DalAmicitia 3 4-4; Royal SportVios 2 8-0; Vios 3Piet Gijs 2 2-6. Klasse CIVA: Oude Post 2—Con cordia 2 8-0; Luto 2Soldaatje 2 6-2; Zeekant 2Sport 2 2-6; Flora 2 —De Beurs 2 4-4. Klasse CIVB: BVB—De Engel 2 4-4; Centraal 2Concordia 3 6-2; Vios 4Luto 3 0-8; Zeekant 3Oude Haven 3 4-4. Klasse CIVC: BVB 2—Zeekant 4 4-4; Passage 3Piet Gijs 3 4-4; De Engel 3—Luto 4 4—4; De Beurs 3— Zeekant 5 6-2. Kampioenschap vierde klasse libre klein Op 14 december begint het toer nooi om het persoonlijk kampioen schap vierde klasse libre klein bil jart van het district De Bollenstreek van de KNBB. Het wordt georgani seerd door de biljartvereniging Sport (Oegstgeest) en heeft plaats in café- restaurant „Royal" in Noordwijk. Uit de voorwedstrijden, waaraan 49 spe lers deelnamen, hebben zich de vol gende acht finalisten geplaatst. Er zal gestreden worden door P. Kuil- wtfk (Soldaatje, Voorhout). J. Wij- nands «Royal Sport, Noordwijk), P. v. Leeuwen en J. Bon (beiden Luto, Lisse), J. v. Houten (Flora, Noord wijk), A. Meier (Passage, Noordwijk) en C. v. d. Zwart (Vios, Lisse), en de kampioen '61-62, W. ten Have (Sport). Als reserves zijn aangewezen J. Duindam «Flora, Noordwijk) en A. Schrama (Vios, Lisse). Tijdens de voonvedstrijden promoveerden K. W. v. d. Klugt «Piet Gijs, Noordwijker- hout), en J. Groenewoud (De Beurs, Noordwijk) naar de derde klasse. S. v. d. Aart (De Engel, Lisse) en L. Pesschier (De Beurs, Noordwijk) de gradeerden naar de vijfde klasse. Een bijzondere prestatie leverden de finalisten J. Wijnands en J. Bon, die verleden jaar promoveerden uit de finalepoule van de vijfde klasse. verdachte, mr. G. H. Stein, zei over de kascommissie: „Wanneer hierin mensen hadden gezeten, die enig be grip hadden van de zaken, waarover zij moesten oordelen, waren de ver duisteringen niet voorgekomen. Het was een stel domoren". De verdachte was, zo bleek uit de rapporten, ln de vereniging een groot man. Hij was van zijn twaalfde jaar lid van JHK, had eerst actief ge voetbald maar was door ziekte ge dwongen geweest daarmee te stop pen. Toen wierp hij zich op het be- stuurswerk en werd in 1954 tot voor zitter gekomen. F. 11.87 De officier zei, dat de vereniging ernstig is gedupeerd. „In plaats van bijna dertigduizend gulden stond er slechts f 11.87 op het spaarbank boekje, toen de verdachte in het be gin van dit jaar zijn medebestuurs leden van zijn fraude op de hoogte bracht. Hij zegt wel steeds, dat hij het geld wil terugbetalen, maar waarvan?" Ook de president, mr. J. Knottenbelt, ging hierop in: „Waar van wilt u in hemelsnaam terugbe talen? Van de voetbaltoto soms, dan is de kans wel erg klein". De ver dachte riep toen snikkend uit: „Het geld moet terugkomen. Eerder kan ik niet leven. Ik moet mijn eigen club toch helpen. Mr. Stein vroeg de rechtbank een gecombineerde straf uit to spreken voor zijn cliënt, die al vijf maanden in voorarrest zit. „Naast uw vonnis is hij al maatschappelijk gestraft, hetgeen voor hem wellicht zwaarder zal wegen dan de gevangenis". De rechtbank zal op 5 december uitspraak doen. KORTENAER V—RACKETEERS I: 3—5 Racketeers I leverde een goede prestatie door met 5—3 te triom feren over het, met een B-klasser als invaller, versterkte Kortenaer V. Tegen deze reserve waren de Leide- naren weliswaar niet opgewassen, hetgeen resulteerde in 3 keer setver- lies «Ie herenenkel, le gemengd- en herendubbel), maar de overige par tijen won Racketeers toch vrij ge makkelijk. Met deze zege kwamen Kramers c.s. tevens aan de kop in de 2e klasse. VEGLO I—VELSEN II; 5—3 Veglo IVelsen II was wederom een spannend duel waarin eerstge noemd team, evenals vorige keer, met Technici kunnen het bewijzen met formu les, U ervaart het op de weg: Esso Extra zorgt voor extra kracht, fellere acceleratie, pingelvrij rijden. Dus... stop een tijger in Uw tank: ESSO EXTRA! in luxe bouwdoos slechts u,« De meeste Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren 53 zegevierde. „Beslist verdiend", moesten de Velsenaren toegeven. Een zelfoverwinning voor deze spelers dat te erkennen, omdat tussen Velsen en Veglo een grote rivaliteit bestaat. Behoudens in de 3 damespartijen, die Veglo verloor, toonde het zich zowel in de herenenkels, het heren en de twee gemengd dubbels iets be ter. MOER WIJK I—SMASH III: 4—4 In een bijzonder snelle en goede match deelden het ongeslagen Moer- wijk I en Smash III de punten, nadat beide formaties beurtelings de leiding hadden genomen. Opvallend was dat Smash voor zijn winstpunten harder moet vechten dan Moerwijk. De thuisclub won namelijk de 4 partijen alle in 2 games, terwijl Smash steeds een beslissende set en daarbij zelfs vaak verlenging nodig had. 'N GESCHENK WAAR U EER MEE INLEGT Hid v&igêim NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Het Engelse voetbalelftal heeft het. Wembley-stadion te Londen in 4-0 zege behaald op Wales. De iststand van deze wedstrijd, die eetelde voor het officieuze kam: oenschap van Groot-Brittannië, as 2-0. Greaves en Peacock scoor- en. Het Uitvoerend Comité van het itemationaal Olympisch Comité en vertegenwoordigers van de inter zonale sportbonden, zijn uitgeno- gd tot het bijwonen van een spe- ile vergadermg van het IOC, die 8 februari 1963 in Lausanne wordt ehouden. Het onderwerp van ge- irek zal zijn: „Sport en Politiek". In aanwezigheid van o.a. Rina odders, miss-world 1962, heeft Hys oky in Den Haag voor ruim 2^00 leschouwers in de eerste thuisw. - ryd roor het toernooi om de in- irnational Cup met 8-4 gewc.iren an Düsseldorf. De tussenstanden 'ren 2-2, 1-1, 5-1. Op de gisteren gehouden ver- adering van het Verbond van Ver- ftigingen van Langebaandraverijen Rennen «te Zwolle is het Neder lands kampioenschap op de 800 meter voor 1963 toegewezen aan Emmel- oord. Het Russische ijshockeyteam heeft in Windsor zijn eerste neder laag in een tournee door Canada ge leden. De ploeg werd met 9-2 ver slagen door de Windsor Bulldogs. De tussenstanden waren 3-0. 2-2. 4-0. Voor 45.000 toeschouwers heeft Oost-Duit sland in het Walter Ul- brichtstadion van Oost-Berlijn de eerste ontmoeting voor het Europese toernooi voor landenteams tegen Tsjecho Slowakije op verrassende wijze met 2-1 gewonnen. De doelpun ten werden in de tweede helft ge scoord. De overwinning van de Oost duitsers was volkomen verdiend. De Oostenrijker Max Merkel, oud-trainer van het Nederlands elf tal, had een kort geding tegen zijn vroegere vereniging Borussia Dort mund aangespannen met betrekking tot een aantal premies, die deze club hem nog verschuldigd zou zijn. De eis van Merkel, uitbetaling van 22.000 mark, werd tweemaal afgewezen, maar in hoger beroep werd beslist, dat de Oostenrijker van Borassia als nog 11.000 mark (ongeveei 10.000 gulden) zal ontvangen. In het Concertgebouw te Amsterdam is gistermiddag een borst beeld onthuld van de grote muziekpedagoog Oskar Back. Het is ver vaardigd door de Haagse beeldhouwster Renske Morks. De 82-jarige Oskar Back was zelf bij deze onthulling, welke ge schiedde door de voorzitter van de Raad van Bestuur van het Con certgebouw N.V., mr. J. VI. de Jong Schouwenburg, aanwezig. Ook gaven blijk van belangstelling vijf van zijn oud-leerlingen, t.w. Theo Olof, Herman Krebbers, Jean-Louis Stuurop, Willem Noske en Simon Kooke, allen concertmeesters onzer grote orkesten, als mede een groot aantal vooraanstaande figuren uit de muziekwereld. Mr. de Jong Schouwenburg schelste de superieure kwaliteiten van deze unieke pedagoog, die gedurende 40 jaar zijn leerlingen wist op te leiden tot de grootste hoogten. Het borstbeeld is geplaatst in het trappenhuis van het Concert gebouw, waar de talrijke muziekliefhebbers getroffen zullen worden door de treffende gelijkenis van de man, die zo ontzaglijk heeft bij gedragen tot het niveau der huidige muziekbeoefening. Oskar Back sprak hartelijke woorden van dank en huldigde de beeldhouwster voor haar voortreffelijke en kunstzinnige arbeid. ..Ik heb de film ..Les enfants du paradis" driemaal gezien. Ik ben zo gegrepen door de ..taal der beweging"dat ik besloot mij in de mimische expressie te verdiepen. Tijdens 'n werk-weekeinde van de Nederlandse Amateur Toneel Unie hoorde ik van de mimische werkgemeenschap en hier heb ik een jaar lang cursussen gevolgd. Dat jaar is een openbaring voor mij geweest" bijvoorbeeld onderwijs of vormings werk. De opleiding omvat ojn. ook lessen in dans en acrobatiek, terwijl naast de lichaamstechniek en -trai ning grote aandacht wordt besteed aan persoonlijke uitingsmogelijkhe den zoals bijv. de bewegingslo<"ca. Ople iding duurt Peter Faber, 19 jaar. is zo bezeten van de pantomime dat hij sinds augustus een van de zes leerlingen is van de Mimeschool in Amsterdam. Iedere ochtend volgt hij de lessen, iedere middae staat hij als verkoper in een schoenenwinkel. Over drie jaar hoopt hij zijn opleiding tot mimespeler te hebben voltooid en hoewel hij niet verwacht dat hij later als solist of als mimepedagoog een zelfde materiele welstand zal berei ken als een schoenenwinkelier, wil hij van de mime zijn beroep maken. „Hoe langer ik mij met de panto mime bezighoud, hoe fijner ik me in nerlijk voel. Ik merk dat mijn wil er door is versterkt en dat ik geestelijk veel rijker ben geworden. Ik hoop dat ik later diezelfde belevenissen ook bij anderen zal kunnen oproepen". Peter Faber heeft de ULO doorlopen. Be halve de lessen van de mimeschool, neemt hij les in moderne dans. Bescheiden begin De mimeschool staat, als een van de werkgebieden van de Stichting de Nederlandse Pantomime, deze week, in het raam van het 10-jarig bestaan van die stichting, in een grote be langstelling. De lessen in de studio aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal 284a worden deze week als toeschou wer bijgewoond door tal van jongeren van diverse onderwijsinstituten. Het jubileum is door directeur J. Bronk en zakelijk leider Gerard Heystee aangegrepen om na jaren van hard werken binnenskamers eens naar bui ten te treden. „De Mimeschool bestaat al vijf jaar, maar wij hebben er bewust geen ruchtbaarheid aan gegeven, omdat de bescheiden opzet de naam „school'* eigenlijk nog niet verdiende", aldus Frits Vogels, die met de vakopleiding is belast. „De belangstelling voor de pantomime is de laatste jaren enorm toegenomen en wij vreesden meer leerlingen te krijgen dan wjj met de beschikbare pedagogen Ikonden op vangen. Thans zyn wij zover, dat we de schooi wijder kunnen uitbouwen". De belangstelling voor de mime komt niet uitsluitend van manlijke zijde, hoewel de mime ten onrechte vaak als een manlijke kunstbeoefening wordt gezien. Het is daarom verheugend dat de mimeschool ook vrouwelijke leer lingen telt. De vakopleiding is drieledig: het opleiden van a.s. mimespelers. het ontwikkelen van de mime als onder deel van het bewegingspatroon van acteurs, dansers e.d. en het. geven van een basis-vakbekwaamheid aan de genen, die vanuit de mime de peda gogische sector willen benaderen ln kunst kAleiöosmQP In het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht wordt thans tot en met 2 december een kleine, doch zeer exquise tentoon stelling gehouden van Koptische kunst. De Kopten zijn de chris telijke bewoners van Egypte, die daar een minderheid vormen, doch zich ondanks een 1300-jarige Islam-overheersing heeft weten te handhaven. De glorietijd van hun kunst ligt tussen de derde en zevende eeuw van de christelijke jaartelling doch zijn nog altijd op artistiek gebied werkzaam. De aanwezige kunstvoorwerpen zijn afkomstig uit het Ikonen- museum te Recklinghausen. Zij zijn veelal van een imponerende pracht en te beschouwen als herinneringen aan een groots ver* leden. Vrouwenbuste uit de streek van het laat-antieke Antinoë (kalksteen, gepolychroneerd. tijd circa 320-350 na Chr.) o DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Na zeventien jaar gegrepen De Franse politie heeft gsteren een 42-jarige man gearresteerd, die in 1945 bij verstek ter dood w»rd ver oordeeld wegens daden, die hij gedu rende de tweedp wereldoorlog had begaan. De man had zich zeventien jaar lang in het huis van zijn moe der verborgen en was in die tijd geen ogenblik buiten de deur geweest. De politie vond de vluchteling, die in zijn schuilplaats negen talen had ge leerd, tijdens een routine-onderzoek. Moskou bereid tot inspectie met seismografen De Sowjet-Unie zou bereid zijn buitenlandse inspecteurs op haar grondgebied toe te laten, die de zo genaamde „zwarte dozen" (verzegel de seismografen voor registratie van door kernontploffing veroorzaakte I aard trillingen) moeten inspecteren. Het systeem is een controlemiddel op naleving van een verbod van kemproeven, dat inspectie ter plaat se overbodig maakt. Dit werd giste ren van gezaghebbende zijde in Lon den verklaard. De Westerse landen meenden tot dusver, dat dit systeem geen vol waardige vervanger van internatio nale inspectie is, doch zij hebben het niet in zijn geheel afgewezen. Hoeveel van deze seismografen en hoeveel inspecteurs de Sowjet-Unie zou willen toelaten heeft zij, aldus zei men voorts, niet bekend gemaakt- De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren met algemene stemmen op de onthouding van Frankrijk na de resolutie goedge keurd, waarin wordt uitgenodigd de onderhandelingen in Genève over volledige ontwapening te hervatten en voort te zetten tot er overeen stemming wordt .'reikt. SCHILDERIJENDIEFSTAL De in Amsterdam woonachtige kunstschilder J. Cremer heeft bij de politie in Den Haag aangifte gedaan van diefstal en vernieling van een aantal tekeningen, schilderijen en litho's. Deze waren opgeslagen in het atelier van de kunstschilder in de Annastraat in Den Haag. De heer Cremer was gedurende ruim een Jaar, wegens verblijf bui tenslands, niet in zijn atelier geweest. De vernielde schilderijen zijn een zelfportret en een vrouwenportert. De politie stelt een onderzoek in. Sprekende cijfers Volgens de Westduitse minister voor kwesties betreffende geheel Duitsland, Ernst Lemmer, staat ne gentig procent van de Oostduitse be volking vijandig tegenover het com munistische regime. Fr zouden thans ten minste 12.000 Oostduitsers om politieke redenen gevangen zitten. Tot dusver zouden in totaal 100.000 mensen in Oostduitse gevangenissen hebben gezeten. Besloten is reeds dat de conferen tie haar werkzaamheden op 26 no vember zal hervatten. Er nemen 18 landen aan het overleg deel, name» lijk vijf Westelijke, vijf communistic sche er. acht neutrale.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15