Het verkeer in Leiden Papoea's uit Djakarta WERELDVOEDSELPROGRAM 100 miljoen dollar in drie jaar Congres over raadsel van Noordzee: haring Lezers seh ri j ven Verkeerschaos mede gevolg van eenrichtingsverkeer Boxtel helpt terug in I\ieiiw-Giiiiiea overlevenden van de brand Kleuterschool in lichterlaaie Ontwikkelingslanden zeer geïnteresseerdzegt ir. Boernia Geliefde prooi LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 Behartenswaardige suggesties Zeer geachte redactie, Daar u van mening is dat het mis- ichien nuttig zou zijn, wanneer van joveel mogelijk zyden suggesties wer den gedaan voor een oplossing van de moeilijkheden, waarvoor het weg- terkeei te Leiden is geplaatst, en die van zodanige aard ztfn, dat de uit voering van een behoorlijke dienst regeling van de bussen daardoor on mogelijk wordt, heb ik daarover ook mijn gedachten laten gaan. Omdat het hier moeilijkheden be treft. die binnen een zo kort moge lijke tijd uit de weg moeten worden geruimd, hebben al zulke maatrege len die onmogelijk spoedig verwezen lijkt kunnen worden, geen zin. Dat geldt o a van het dempen van grach ten afgezien nog van de vraag of men niet beter ruimte kan schep pen door het afbreken van huizen blokken dan door iets te doen dat Leiden zijn karakter van Hol landse grachtenstad te zeer zou doen verliezen. Een maatregel, die daarentegen wel ipoedig tot stand kan worden ge bracht. acht ik de verplaatsing van de woensdagse en de zaterdagse markt. Als de enige bruikbare paral- lelroute voor het verkeer over de Breestraat beschouw ik namelijk die .ver Gangetje. Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt of Apothe- ;dijk. en die is op woensdag en gaterdag uitgeschakeld zolang op die dagen de Botermarkt voor het ver keer is afgesloten in verband met de markt aie daar wordt gehouden. Wanneer nu de invoering van één richtingverkeer op de Breestraat kelijk is voor het behoud van usdiensten naar het centrum van de stad, en 't belang daarvan zwaar der weegt dan belangen, die men schaadt door geen markt meer te houden op de Botermarkt, doet zich de vraag voor, waarheen die markt ?ou kunnen worden verplaatst. Nu 15 daarvoor geen ruimte te vinden op of in aansluiting aan de plaatsen waar de rest van de markt wordt ge houden en de noodzakelijkheid dat de markt een aaneensluitend geheel tlijft vormen, brengt dan ook mee dat de Rehele markt elders in de stad wordt ondergebracht. Het verkeer in de stad zal daarmee overigenj zeer gebaat zijn, want in het gcnelc gebied waarop woensdag er zaterdag markt wordt gehouden, wordt het op die dagen sterk belem merd. Het spreekt vanzelf dat bij de keuze van een andere plaats voor de gehele markt zoveel mogelijk reke ning wordt gehouden met de belan gen van het verkeer. Doch tevens zal de markt centraal gelegen moeten blijven. De Jan van Houtkade, die wel als plaats voor de markt is genoemd, jigt byv reeds te ver van het cen trum verwijderd. Een ruimte in de binnenstad, die te veel afgezonderd ligt van de verkeerswegen, zoals bijv. ret Pieterskerkhof en de Hooglandse Kerkgracht, is echter ook niet ge schikt voor een markt, die zich te genwoordig uitstrekt vrm de Hoog straat tot de Karnemelksbrug, is trou wens meei nodig dan een enkel ter rein waarop het publiek zich moet verdringen tussen dicht opeengeplaat- ste rijen kramen. Een drukke markt trekt de men sen, maar door gedrang worden zij afgeschrikt. De keuze is derhalve be perkt. en ik weet dan ook slechts één gebied in de stad te vinden, dat aan de genoemde eisen voldoet. Het is een gebied waar betrekkelijk wei nig verkeer is, terwijl het wel in de onmiddellijke nabijheid van verkeers wegen ligt. De Garenmarkt, waarop reeds lang het oog is gevallen bij het roeken naar een marktterrein, maakt er dee' van uit. Wij mogen verwach ten dat zij door sloping van het hui zenblok dat begrensd wordt door het Levendaal, de Garenmarkt de Korte Raamsteeg en de Korevaarstraat spoedig tot een vrij ruim plein zal zijn vergroot, dat aan een groot aan tal marktkramen plaats biedt. Doch lang niet voor alle kramen van de zaterdagse markt; daarvoor is het Schapen naar het Schuttersveld? Als bewoner van de Nieuwe Bees tenmarkt zou ik graag het volgende willen opmerken. Bij een verplaat sing van de schapenmarkt naar het Schuttersveld, dient men zich te realiseren, dat daar voor de boeren en kooplieden geen enkele accommo datie aanwezig is, terwijl de Bees tenmarkt reeds jarenlang ingesteld is op de verzorging van de markt- bezoekers. Bij slechte weersomstan digheden vluchten de boeren nu de cafe's in. Waar zijn die op het Schuttersveld? Leiden heeft de grootste schapenmarkt van Neder land. maar bij een verolaatsine en in zulke omstandigheden zou dat wel eens verleden tijd kunnen worden. Handel en verkeer zijn beide be langrijk. Dat wil zeggen, dat de han del niet altijd hoeft te wijken voor het verkeer. Mag ik de automobi listen iets voorstellen? Zij kunnen gemakkelijker en vooral vlugger op hun bestemming komen door in plaats van het Centrum, van de bui tenwijken en de stads-zomen ge bruik te maken. Vermijding van het punt Kort Rapenburg zal daar zeker ln dit geval toe bijdragen. P. VAN DER STEL. Nieuwe Beestenmarkt 2. Rijn- en Schiekade en Stationsplein Namens meerdere bewoners en gebruikers van de Rijn- en Schie- kadp wil ik nog eens ernstig wijzen op de zeer slechte toestand van het wegdek, na het leggen van een kabel deze zomer, langs de waterkant. Ook de beschoeiing van de water kant laat veel te wensen over; het slechtste is de toestand op het smalle gedeelte van deze weg, waar boven dien voor de huizenkant auto's ge parkeerd staan. Mede door het drukkere verkeer, dat hier gekomen is door de ver binding met de Telderskade. moet hier van een zeer gevaarlijke toe stand worden ge: proken. Kunnen hier geen verbeteringen worden aangebracht, laat men dan in ieder geval waarschuwingsborden plaat sen. Voorts wil ik nogmaals wijzen op de chaotische toestand voor het Sta tionsgebouw, waar een complete rij wielstalling is ontstaan. In de gemeenteraad zijn reeds meermalen maatregelen toegezegd, maar daar blijft het tot nu toe bij. Met dank voor de plaatsing. Opmerker. niet groot genoeg. Was tussen de Ga renmarkt en de Doezastraat nu nog de grote ruimte, die voorheen als de „ruïne" werd aangeduid, dan zou len wanneer die straat niet meer in de richUng naar het Kort Rapenburg bereden zou mogen worden; voor die richting zou dan de reeds genoemde men daar met gemak de gehele narallelroute beschikbaar moeten zijn markt kunnen onderbrengen. Het ge- Evenals by het Kort Rapenburg kan deelte oaarvan dat nu het van der ook bij het kruispunt aan het an- Werfpark vormt, kan beter als het j dere eir.de van de Breestraat een enige park van de binnenstad behou den blijven, dan dat het voor markt plaats zou worden ingericht. Mis schien zou het park of de naaste omgeving ervan bestemd kunnen worden voor de handel in bloemen en planten; die zouden daar meer tot hun recht komen dan op de Boter markt of de Nieuwe Rijn. Een rus tig park nabij een drukke markt is overigens ook wel iels waard. De overzijde van het van drr Werfpark, het Steenschuur, lijkt mij echter ze ker niet minder geschikt voor het opstellen van marktkramen dan de Nieuwe Rijn. Aanvoer van koopwaar over het water kan daar even goed geschieden, en er is veel minder ver keer. De rest van de markt zou ten lotte nog kunnen worden onderge bracht op de Doezastraat. aan de zijde van het van der Werfpark. en. zo nodig, in de Lange Raamsteeg en cp de Sint Jacobsgracht. Wij komen nu voor de vraag te staan hoe éénrichtingverkeer bevor derlijk kan zijn voor het rijden van bussen volgens dienstregeling. Het heeft wellicht een gunstige invloed cp de doorstroming met vervoermid delen, doch daarbij kan nog iets an ders komen: minder belemmering van het verkeer door stoplichten. Volgens uw blad van 9 dezer be pleit de NZH daarom invoering van eenrichtingverkeer op het Noordein de. dat dan alleen in de richting naar Den Haag ingereden zou mo gen worden, terwyl in de andere richting het verkeer van de Haag- weg naai de Morsweg zou moeten worden geleid. Het zou dan evenwel op de Haagweg links moeten afslaan naar de Rijnzichtbrug, en dus het tegemoetkomende verkeer moeten kruisen Doch het verkeerslicht bij het kort Rapenburg voor het verkeer uit de Breestraat zou kunnen verval- verkeerslicht vervallen, namelijk wan neer voor het Gangetje het rijden ln de richting naar dat kruispunt wordt verboden. In plaats van over het Gangetje te gaan. kan het ver keer ir. dat geval gebruik maken van de Watersteeg. Door een volledig eenrichtingver keer (dus ook voor wielrijders» voor de Hogewoerd in de richting van de Plantage in te stellen, zou men zelfs kunnen bereiken dat tegelijkertijd het verkeer van de Breestraat naar de Korevaarstraat, en dat van de Korevaarstraat naar de Breestraat zou kunnen worden doorgelaten, waarbij dan alleen nog het links af- «rlaan naar het Gangetje en het Steenschuur moeilijkheden zou kun nen opleveren en daarom verboden zou kunnen worden. Aldus zou met behulp van een richtingverkeer voor de busdiensten wel Iets te bereiken zijn, in afwach ting dat de totstandkoming van nieu we verkeerswegen volgens het we genschema uitkomst brengt. Doch eenrichtingverkeer kan voor weggebruikers ook niet te onderschat ten moeilijkheden opleveren, vooral wanneer zij ter plaatse niet bekend zijn Ir. hoeverre eenrichtingverkeer op de ..parallelroute" gewenst zou zijn, laat ik hier buiten beschouwing. op wijzen dat een richtingverkeer op de Apothekersdijk in de richting van de Prinsessekade ten gevolge zou hebben dat het ver keer over de Stille Rijn en de Stille I Mare naar de Haarlemmerstraat geen gebruik meer zou kunnen maken van i de Apothekersdijk. (De Haarlemmer- i traat zelf mag niet bij de Prinsesse kade worden ingereden) Wegens de betekenis van de Apothekersdijk voor het verkeer is deze ongeschikt voor kerstbomenmarkt. Hoogachtend, F. P. Muller. Rijnsburgerweg 102. Werkeloosheid in Noord-Brabant De heer W. J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer <K.V.P.) heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schriftelijk gevraagd of er inderdaad flinke werkloosheid heerst onder de bouwvakarbeiders in Noord-Brabant. De heer Andriessen vraagt de be windsman of het juist is. dat op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Veghel een groot aantal bouwvakarbeiders als werkloos staat ingeschreven en dat dit aantal in de komende weken waarschijnlijk nog beduidend zalsty- gen. „Is deze werkloosheid toe te schrijven aan het niet geven van vol doende goedkeuringen voor bouwob- jecten?", aldus het Kamerlid. Gistermiddag is tijdens een dienst- bespreking op het districtsarbeidsbu reau in 's-Hertogenbosch een mo mentopname gemaakt van de werk loosheid in de bouwvakken in Noord- Brabant. Hierbij kwam men in totaal op 568 werkloze arbeiders in deze sector. De vaklui van dit aantal ge registreerde werkzoekenden. 37 met selaars en 33 timmerlieden, wonen allen in Oost-Brabant. Overigens is het overgrote deel van het resterende aantal werkloze bouwvakarbeiders, onder wie 282 grondwerkers, eveneens in Oost-Brabant geregistreerd. „Door de ruchtbaarheid, die eraan is gegeven, zyn er inmiddels", zo ver telde de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Veghel. de heer J. Bakx, „een aantal telefoontjes ge komen van aannemers uit Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Oss, die nog mensen gebruiken konden. Het ziet er naar uit dat de thans in Veghel geregistreerde werkloze bouwvakar beiders, zij het buiten het GAB.- rayon hierdoor weer aan de slag zul len kunnen". Met grote verwondering las ik de suggestie van de heer A. in de ru briek „Lezers schrijven" in Uw blad van 13 november. Daarbij wil ik er op wijzen, dat vervoermiddel beslist niet synoniem is met belang, evenmin als openbaar synoniem is met algemeen. Het voor rang verlenen aan een openbaar ver voermiddel is dan ook zeker geen algemeen belang. Verbetering van de bijna hopeloze verkeerssituatie in Leiden zou bevor derd kunnen worden door het weer intrekken van de ingevoerde één- richtingverkeersbepallngen. Daarmee zou van een invoering van een één richtingverkeer voor de Breestraat geen sprake kunnen zijn. Door het invoeren van éénrichting verkeer wordt de af te leggen weg in vele gevallen groter, hetgeen neer komt op verhoging van het aantal voertuigen, dat op bepaald tijdstip aan het verkeer deelneemt. Ander zijds wordt door éénrichtingverkeer een deel van de beschikbare weg on gebruikt gelaten. Door de recente invoering van één richtingverkeer worden b v. de Steen - straat en de Stationsweg (voor Lei den brede straten) slechts voor de helft gebruikt. Deze' twee factoren, bovendien sa menwerkend, hebben aan het invoe ren van éénrichtingverkeer een ave rechtse uitwerking gegeven. Het hoeft daarom niet te verwonderen, dat U juist nu (direct na het invoeren van éénrichtingverkeer) de aandacht Houdt uw stad rein Mag ik de aandacht van de des betreffende autoriteiten vestigen op de onmogelijke toestand waarin reeds geruime tUd de sloot langs de voormalige trambaan op de Lam- menschansweg verkeert? Omwonen den deponeren er hun huisvuil. Wel iswaar is de sloot onlangs leegge haald. doch sindsdien heeft de Plant soenendienst de beplanting ter plaat se gesnoeid en de takken niet opge ruimd met het gevolg dat de sloot wéér vol ligt. Kunnen voorts de vuil nismandjes. welke aan de lantaarn palen bevestigd zijn niet tegelijk met het ophalen van het huisvuil worden geleegd? Het duurt soms weken voordat dit gebeurt, zodat de jeugd er de brand in steekt. Hoogachtend. Mevr. C. Stroebel. moest vestigen op een bijna onhoud bare verkeerssituatie. Spoedig plaatsen van verkeerslich ten bij zebrapaden en mogelijke in voering van voorrangswegen (voor grote verkeersaders) zouden eveneens enige verlichting kunnen geven. Daardoor zou het verkeer sneller kunnen worden afgevoerd, hetgeen in feite de enige mogelijkheid voor het ogenblik is. Overigens zou de N.Z.H. zelf ook tot enige verbetering kunnen bijdra gen. Het verkeer in de binnenstad zou dan verzorgd moeten worden door stadsbussen. De buitendiensten zouden dan aan de periferie op deze stadsbussen moeten aansluiten. Dat er b.v. 10 bussen waarbij lege of half-lege) in een file kunnen ko men, kan voor de N.Z.H. geen reden tot klagen zijn. Met deze 10 bussen heeft de N.Z.H. deze file grotendeels zelf gemaakt. W. J. VAN DER VLIET. (Van onze E'hovense correspondent) De gemeente Boxtel gaat voor de families Beekmans en Van Esch, waarvan twee weken geleden bij een nachtelijke brand de vaders overle den. twee woningen onder één dak bouwen. Dit is het voorstel van burgemees ter Van Heivoort, die over zyn plan gezwegen heeft tot na de begrafenis van redder Van Esch. die gisteren heeft plaatsgehad. De driehonderd bouwvakkers van Boxtel hebben toe gezegd, dat zij de beide woningen in hun vrije tyd zullen bouwen. B en W. van Boxtel zullen de grond aanwijzen waarop gebouwd zal wor den. De aanloopkosten kunnen nu reeds bestreden worden uit de voor lopige opbrengsten van een actie lo pend over Rode Kruis en de gemeen te-ontvanger van Boxtel. Voor de huizen is een totaal-bedrag van f 30.000,- nodig. Het gironummer van de Boxtelse gemeente-ontvanger is 1 07 3 49 5. Gen. Ter Poorten vandaag 75 jaar (Van onze Haagse correspondent) De grondlegger van de militaire (en daarmee ook van de burger-) luchtvaart in het voormalige Ne derlands Indië, luitenant-generaal b. a Hein ter Poorten, bereikte van- De Nieuw-Guineraad zal morgen j bouw van het land. Zoals velen reeds voor hem gedaan hebben uitte hij zijn ontevredenheid over de ernstige werkloosheid in Nieuw-Guinea. Hij verklaarde goede hoop te hebben, dat de gehele Nieuw Gulnearaad de wenselijkheid van een vervroegde overdracht zal onderschrijven. De twee helften van een nieu we brug van voorgespannen be- ton over de Medway in Enge I land zijn zo dicht naar elkaar ge- groeid, dat men een smal wankel loopbruggetje tussen de einden kon spannen. in een speciale geheime zitting bij eenkomen waarin de gisteren te ruggekeerde delegatie, die een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, ver slag van haar bevindingen zal uit brengen. Welingelichte kringen zijn van mening, dat het belangrijkste punt van bespreking de kwestie van de vervroegde overdracht van het be stuur van Nieuw-Guinea aan Indo nesië zal zijn. De heer Elisir Bonay, de leider van de delegatie van de Nieuw-Gui- nearaad, die vier weken lang in In donesië is geweest, bevestigde bij aan komst te Hollandia, dat de delegatie leden te Djakarta 'n verklaring heb ben ondertekend waarin overdracht van het bestuur per 1 Januari wordt bepleit. Volgens Bonay zijn zij tot de overtuiging gekomen dat een ver vroegde overdracht slechts voordelen In Tilburg In een kleuterschool aan de Hoek- sestraat in Tilburg is gisteravond brand uitgebroken. Omwonenden ontdekten het vuur, dat met razende snelheid om zich heen greep. Toen de brandweer met heeft „De „Untea" is hier voor de groot materieel ter plaatse verscheen handhaving van veiligheid, rust en orde", aldus Bonay, die hieraan toe voegde: „Gebleken is dat deze taak overbodig is". De leider van de Parna was voorts van mening, dat er thans in het ge heel niet gewerkt wordt aan de op daag de leeftijd van 75 jaar. In de loop vai: de ochtend werden in zijn woning aan de Zonnebloemstraat 181 te Den Haag, al vele bloemen-WWL huides bezorgd, waaronder die van de chef luchtmacht staf als een eer betoon van de Koninklijke Lucht macht. Nederlandse directeur sprak in Zwolle stond een groot gedeelte van de school, grenzend aan een klooster, reeds in lichterlaaie. De brandweer kon aanvankelijk wegens een tekort aan druk op de waterleiding, weinig uitrichten. Een ware vonkenregen stortte zich over de nabijgelegen woningen uit. Het gebeuren werd door een grote menigte gade geslagen. De brandweer moest omzichtig te werk gaan, omdat in de school, die al enige tijd niet in gebmik was we gens verbouwing en waarin tevens een centrale verwarming werd aan gelegd, zuurstofcilinders aanwezig waren. Buiten het gebouw bevonden zich nog andere zuurstof-cilinders, die ijlings in veiligheid werden ge bracht. Nadat het dak van het mid- dengedeelte van de school was inge- j stort en ook de vloer van de boven verdieping het had begeven, sprongen I met daverend geweld enkele cilin ders uit elkaar. Brokstukken vielen in omliggende straten, terwyl tal van ruiten van tegenover de school staan- I de woningen sprongen. Intussen von den de vlammen een weg naar de nok van het klooster, waar men tenslotte Het „Wereldvoedselprogramma" is op 1 juli j.l. begonnen met steunver lening aan landen, die hulp nodig hebben. Voor de komende periode van drie jaar is een bedrag van ongeveer honderd miljoen dollar beschikbaar, een som, die weliswaar bescheiden Is in vergelijking met de hulp, die Ame rika en Canada door levering van een zekere bijdrage betekent voor de economische en sociale ontwikkeling van de z.g. ontwikkelingslanden, al is het dan nog geen belangrijke bij drage. Dc betekenis van het pro gramma ligt hoofdzakelijk in het feit, dat hier voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Naties on der haar auspiciën een sociaal-eco nomisch experiment wordt uitge voerd, dat, als het slaagt, grote in vloed kan hebben op de internatio nale landbouw- en voedselvoorzle- ningspolitiek. Het bovenstaande is in de alge mene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité te Zwol VN (Economische en Sociale Raad,. ,?t1' voedseloverschotten aan de minder- le medegedeeld door de directeur van 1 ontwikkelde landen geven, maar toch dit Wereldvoedselprogramma van de ir. A. H. Boerma. De heer Boerma deelde verder mede, dat medewer king aan dit programma is toegezegd door 33 landen, terwijl ook andere landen voornemens zijn later hun steun te verlenen. Voor dit programma is een voed- selpool gevormd. Daarvoor zijn ver schillende voedingsmiddelen beschik baar gesteld maar slechts weinig sui ker en geen rijst. Daarom worden nu besprekingen gevoerd met verschil lende landen om ze te bewegen als nog naar verhouding meer rijst en suiker ter beschikking te stellen. Vooral het ontbreken van rijst in de pool, zo zei de heer Boerma, vormt een zeer belangrijke lacune, omdat dit het voornaamste voedingsmiddel is voor miljoenen mensen in een I groot deel van de wereld. Verder worden er pogingen aangewend, om landen die naar verhouding te veel goederen en te weinig contanten heb- i ben toegezegd, er toe over te halen deze verhouding ten gunste van een hogere bijdrage in contanten te wij- zigen. Over gebrek aan belangstelling van de zijde van de onderontwikkelde landen valt niet te klagen, vertelde de heer Boerma Er is een aantal groepen deskundigen uitgezonden naar Indonesië, Somalië, Tanganjika en Brazilië. Deze groepen zijn met een veertigtal projecten ln Rome te ruggekeerd Ongeveer vijftien van deze projecten worden thans in de tail uitgewerkt in overleg met de des betreffende regeringen. Ook verschil lende andere regeringen hebben in middels reeds projecten ingediend, die thans nader worden bestudeerd. Op grond van een kritische beoorde- stig verliep de brand aan een ander gedeelte van het schoolgebouw, waar bovenal alle materiaal was opgesla gen. De brandweer kon niet voorko men, dat een belangrijke deel daar van verloren ging. Na een uur van hevige strijd was de brandweer het vuur meester. De nablussingswerkzaamheden vorder den geruime tijd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade is zeer aanzien lijk. Herziening van salaris lierv. predikanten De synode van de Ned. Herv. Kerh behandelde in haar zitting van gis teren een voorstel van de Raad voor de predikantstractementen tot ver andering van de salarissen van de predikanten, mede in verband met do invoering van de wet op de kinder bijslag. Het voorstel beoogt aan de predikanten ten laste van de kerk voogdij de premies voor AOW, AWW en AKB te vergoeden tot een bedrag van f900,- en de kerkelijke kinder gelden af te schaffen. De vrijgekomen gelden zouden dan gebruikt kunnen worden om een aan zienlijke verhoging van de periodieko verhogingen mogelyk te maken. Bo vendien worden de tractementsgrond- slagen opgetrokken, waar tegenover echter de vakantietoeslag komt te vervallen. Na uitvoerig beraad werd besloten om de voorstellen in de eerste lezing te aanvaarden en aan een daartoe aangewezen instantie de constituaties te zenden. Vervolgens hield de synode zich bezig met de verklaring van de com missie voor zaken van de Remon strance Broederschap. Een aantal hervormde predikanten die lid zijn van de Bossche gespreks- kring (een groep van reformatorische en rooms katholieke theologen) heef! zich met een schrijven tot de synode gericht naar aanleiding van de door de synode aanvaarde richtlijnen „Reformatorische houding jegens de R.-K. Kerk en haar leden". De pre dikanten willen op grond van hun ervaring in het theologisch gesprek daaruitgewonnen inzichten als hun bijdrage aan de gedachtenwisseling, die in de richtlijnen wordt gewenst, ter beschikking stellen. In hun schrij ven noemen de hervormde predikanten een aantal bezwaren tegen de richt lijnen die bij hen leven, waarvan ze menen dat het goed is deze openlijk te bespreken Het moderamen van de synode heeft reeds een bespreking met leden van deze gesprekskring gehad. De volgende synodevergadering wordt gehouden van 18 tot 20 fe bruari 1963. In 1963 te IJinuiden Haringbiologen uit tal van landen zullen volgend voorjaar in IJmuiden een conferentie houden, waarin zij zullen be raadslagen over het grote raad- ling van het resultaat van de acti- I sej Van de Noordzee: de haring. Vir.Pitpn ïntrpvolfTp npt u-prpIHvnpHcpl. n viteiten ingevolge het wereldvoedsel- in .cl»i j c programma zullen de Verenigde 'deskundigen uit ochotland. tn Naties en de FAO te zijner tijd be- slissen, wat er na de experimentele periode van drie Jaren moet gebeu ren. De nationale feestdag in Mo- een skelterbaan. Prins Albert j boden. Naast hem Prinses Caro- naco begon mei de opening van j kreeg een kleine skelter aange- line en links Prinses Gracia. Oudste kokmeeuw Dezer dagen vond de heer C. H. Holleman op Vlieland ln zijn tuin een uitgeputte kokmeeuw. Hij bracht het diei naar de bosbouwkundig amb tenaar de heer D. Buitenhuls, die de ring, welke de vogel om zUn poot droeg, veiwUderde en opstuurde naar het Natuurhistorische museum alhier. HU kreeg een brief waarin stond: gefeliciteerd, u bent in het bezit van e oudste kokmeeuw van Europa". Het bleek dat de meeuw ln 1932 als nest- jong op Vlieland was geringd. Dit soort komt ook nog vrU veel voor op het eiland. Hoofdzakelijk op het eiland. HoofdzakelUk op het Posthuis wad. geland, Denemarken, Duitsland, Nederland en waarschijnlijk ook uit Frankrijk, Polen en Rusland zullen dan hun laatste ervarin gen uitwisselen. De haring vormt Inderdaad een branden i probleem voor de onder zoekers Het is een van de meest ge liefde prooien van de visserU in ge noemde landen, voor sommige zelfs de hoofdschotel en het is dan ook van het grootste belang dat men er achter komt wat precies de factoren zijn die het al of niet verschynen van de haring, en vooral de veelvul digheid van zUn verschUning beïn- vi oden. Van 1954 af is de haringstand in de Noordzee sterk teruggelopen, vooral in het zuidelUk gedeelte. Komt dit nu werkelUk door de overbevls- sing? Het ls een klemmende vraag en nog steeds durven de biologen niet met zekerheid het antwoord hierop te geven. Toch is dit ant woord zeer belangrijk, want het zal de gehele visserUpolitlek sterk kun nen beïnvloeden. Bij een overbevissing als oorzaak is namelyk het ingrypen van de mens de beslissende factor en dan kan men maatregelen nemen al heeft de prak- tUk wel geleerd dat dit niet zal mee vallen omdat men altyd te doen heeft met tal van tegenstrijdige be langen. Een kenmerkend voorbeeld is wel de maaswydte-kwestie! De Nederlan ders vissen haring o.a. met treilnet- ten en zy zetten daarby nogal eens kwaad bloed by andere landen (En geland). De maaswydte van deze netten is namelyk kleiner vanwege de haring en als ze dan eens meer byvis dan haring vangen wordt gauw het verwyt gemaakt dat die haring maar een uitvlucht is om rondvis te kunnen vangen met nauwe mazen. Dergelijke verwyten komen nogal eens voor, maar men Ls toch wel zo ver, dat er op hoog niveau conven ties zijn vastgesteld. Het moet uit eindelijk toch mogelyk zijn in te grUpen als dit noodzakelijk mocht biyken. Men kan dan een beperkte visserii voorschryven. Dal zou voor de gehele Noordzee kunnen gelden of voor bepaalde plaatsen. Men zou ook de visserij gedurende een be paalde tijd kunnen stoppen. En men zou naturlyk via de maaswUdte ;ets kunnen doen. Maar dit laats'e zal tij haring toch wel niet zoveel kunr.en uitmaken omdat er bij haring steeds de kwestie van de jaarklassen in het geding ls. Do biologen hebben tot nu toe niet de Indruk gekregen dat de verminde ring van de haringstand wordt ver oorzaakt door het vangen van de jonge haring. Het gaat er meer om, dat ln het paaisetaoen alle schepen zich op de paaiende haring storten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7