eis je van Lyceum gestuurd uit gst voor oplaaien familievete Rusk vraagt Moskou om samenwerking op ontwapeningsgebied Homo Homini Lupus adopteert kotter „Catherina Josephine Jouw (44) door room gedood Proefvaart Amsterdams verkeer eist de spoorbaan naar Haarlem op Amerikaanse U-2's uit Engeland „Nieuw-democratiselie partij" doet mee in alle kieskringen Ouders eisen terugplaatsing rinses in een langenfarm" Friendships naar Korea CHROESJTSJOW moet niets hebben van tierelantijnen Jongen (14) ter beschikking van regering «richt 1 maart 1860 Woensdag 21 november 1962 Derde blad no. 30812 voor oneerlijke enningmeester één jaar en zes maanden ge- oisstraf met aftrek van voor heeft de rechtbank in Utrecht ?n een 56-jarige bankbediende trecht veroordeeld, wegens ver- ring van een bedrag van ruim 10,-. dachte. die een dubbele func- kleedde in de K.A.B. namelijk ngmeester van de plaatselijke ng en employé bij een bank in ht. waar de gelden van de elijke afdeling waren belegd, ans gezien zich in een periode area dertien maanden het geld eigenen. Hy had het besteed raktaties, dure taxiritten, diners irgelijke. officier van Justitie had een- straf geëist. 44-jarige mevrouw H. Bom- lk uit de Vortingstr. 13 in Haar- ls gisterochtend tussen half elf lf uur door elektrische stroom wi. Zij was op een binnenplaats laar woning, terwijl het regen- erig geweest met een wasma- en heeft getracht een verleng- dat naar de woning liep, te ppelen van het snoer van de achine. Aan het verlengsnoer *en veer. die in aanraking is n*n met een blank gedeelte, een kostganger, die om half e woning had verlaten, om elf trugkeerde vond hij het lichaam de vrouw. Zy had het snoer in handen. Zü moet op slag dood t«t zijn. ngerencontact uit rechtse raadzaal fgemeester en wethouders van iht hebben in antwoord op ftelijke vragen van ir. H. J. Steenis meegedeeld, dat het juist it het college van B. en W. het lek Jongeren Contact Utrecht gebruik van de raadzaal heeft sgd. Het besluit hiertoe werd ge in, nadat het P.J.C.U. had be- dat het ook het Algemeen Ne eds Jeugdverbond in zijn mid- had toegelaten. Volgent burge- iter en wethouders moet het •V. worden beschouwd als een elorganisatie van de Comrau- che Partij Nederland, t staat ieder vrij te bepalen wie hij van gedachten wil wis- aldus het college, een geheel re vraag is echter, of het ge- itebestuur door het verlenen van iteiten die door generlei Schrift worden gevorderd i meewerken aan het scheppen een uitingsmogelijkheid voor be- ilen, die strijdig zijn met de Ne- Qdse opvattingen van democra- Een aantal Leidse studenten, leden van „Catena" dispuut „Homo Homini Lupus" woonde gisteren, op uitnodiging van de heer P. J. C. Boot de procuratiehouder van de scheepsbouwwerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn, de proefvaart bij van de motorkotter Catharina Josephina KW. 127, die op deze werf voor rekening van de rederij Heuveling en Ouwe hand te Katwijk aan Zee werd gebouwd. Heuveling en de schipper van de Ca- therina Josephine toe waarbij hij tot grote hilariteit van de talrüke opva renden een hengel uit een foedraal haalde en deze de reder aanbood voor het geval de vangst met de netten mocht tegenvallen. Vervolgens reikte hij de drie heren de bul uit ten teken, dat het dispuut het beschermheerschap over het schip op zich heeft genomen. Nadat de heer Dumpel de schipper nog een reageerbuis tegen zeehondsdolheid had aangeboden, hing hU de drie heren het, erelint met de medaille om ten teken. dat. zü tot ereleden van „Catena" zijn benoemd. Nadat, nog een dronk op de succes volle vaart van de Catharina Jose phine was uitgebracht, werd de terug tocht naar de Vlaardingse haven aanvaard. De kotter zal vandaag naar de thuishaven IJmuiden vertrekken. Het, schip heeft, de proefvaart tot grote tevredenheid van bouwer, reders en Scheepvaartinspectie gemaakt. Als bijzonderheid zij vermeld, dat deze Nadat het schip 's ochtends en 's middags een technische proefvaart had gemaakt kwam de tocht voor de overdracht van het schip, door de hevige sneeuwbuien in gevaar, omdat dc heren van de scheepvaartinspectie zolang het sneeuwde geen toestem ming wilden geven af te varen. Pas toen de lucht opklaarde en het sneeuwen ophield werden de trossen losgegooid en voer het schip de Vlaardingse Wilhelminahaven uit. Ongeveer ter hoogte van Maassluis droeg de heer P. J. C. Boot het schip over aan de reder de heer P. Heuve ling. waarna diens echtgenote de In- dustrievlae voor de rederij vlag ver wisselde. De heer Boot dankte voor het in de scheepsbouwwerf gestelde vertrouwen en wenste het schip een goede vaart, toe. Nadat de heer Heu veling woorden van dank had gespro ken tot allen die bij de bouw werk zaam zijn geweest, droeg hij het •chip over aan de schipper. Hengel en reageerbuis Namens de Leidse studenten sprak de heer P. P. Dumpel, de heren Boot. De heren Boot. DumpelHeu veling en de schipper van de KW 127 brengen, omhangen met het erelint van Homo Ho- mini Lupus een dronk uit op de nieuwe aanwinst van de rederij. (Foto Leldsch Dagblad) kotter het honderdste schip ls dat staat, ingeschreven in het. register van de Katwijkse Vereniging van Schip per-eigenaren. DOODVONNISSEN IN IRAK Een krijgsraad in Irak heeft zes mensen ter dood veroordeeld, van wie een bij verstek, en vier tot le venslange gevangenisstraf, van wie drie bij verstek, wegens een poging om oliepijpleidingen bij Kirkoek, in Noord-Irak op te blazen. Premier Kassem heeft gisteren in een interview voor een Iraaks blad verklaard, dat er de laatste tijd kom platten zijn gesmeed tegen Irak, waarvan de aanslag op de pijpleidin gen in Kirkoek in augustus er een was. Hij beschuldigde de Amerikanen ervan, hierin de hand te hebben ge had. Ook (1e vader van Marie-Jeanne in Luik aangehouden Uit het verhoor van de ouders en de lijkschouwing is komen vast te staan, dat de 3-jarige Marie-Jeanne Martle uit Luik door verstikking om het leven is gekomen. De moeder heeft het kind een boterham in de mond gepropt en is boodschappen gaan doen. Toen zy thuis kwam, was Marie-Jeanne overleden. Ook de vader is gisteren aange houden. De ouders houden vol dat zy niet van plan waren zich van het kind te ontdoen. Zij geven toe dat z(j het meisje, dat zes weken geleden uit een inrichting thuis was geko men, dikwijls straften omdat het niet wilde eten. De echtelieden zullen te- rech staan wegens zware mishande ling, de dood tengevolge hebbend (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de plaats waar men thans vanuit de richting Haarlem per trein Amsterdam binnenrijdt, zal men in de toekomst met de auto in de hoofdstad kunnen doordringen. Van de werf van Verolme in Heusden is gisteren een bulk- carrier (vrachtschip voor stort- goed) voor een Ierse maatschap pij te water gelaten door de echtgenote van een der commis sarissen van deze maatschappij. Op de achtergrond oud-minister Hofstra. thans vice-president van Verolme. De Dienst der Publieke Werken van Amsterdam heeft een autoweg ontworpen, die aansluit op de rijks- i weg no 5 (Haarlem-Amsterdam» en met vier rijbanen ten noorden van de Haarlemmertrekvaart naar de omgeving van het Nassauplein voert Vandaar zal het verkeer eveneens vier njbanen vinden door de huidige Haarlemmerhouttuinen naar het Centraal Station en de Prins Hen drikkade (toegang IJ-tunnel). Op tal van punten zijn aftakkingen ge projecteerd naar de binnenstad. In feite is reeds een begin van uitvoering gemaakt met enige onder delen van deze verkeersweg. De onooglijke Haarlemmerhout tuinen, zijn reeds grotendeels is ont eigend en worden spoedig afgebro ken. Het is te verwachten, dat deze belangrijke verkeersader bij de ope ning van de IJ-tunnel in 1967 in gebruik kan worden genomen. Maar het verkeer tussen Amster dam en Haarlem zal ook dan nog gebruik moeten maken van oe thans te smalle Haarlemmerweg tussen Nassauplein en Sloterdyk. Deze weg kan door de aanwezigheid .van de Haarlemmertrekvaart niet worden verbreed. Als enige mogelijkheid wordt een nieuwe vierbaansweg ge zien ten noorden van deze vaart op de plaats waar nu de treinen naar Haarlem rijden. De realisering van dit plan zal moeten wachten op de totstandko ming van de spoortunnel onder het Noordzeekanaal, die de Hemburg moet vervangen. Over deze tunnel bouw moet nog worden beslist en deze zal vermoedelijk niet voor 1970 gereed zijn. D? spoortunnel maakt het nodig de spoorlijnen Amster dam-Zaandam/Haarlem een kilome ter naar het noorden te verleggen. Het Haarlemse traject zal overigens tot Halfweg naar het noorden wor den verlegd. Bij Kaïnerverkiezingen 1963 Amerika heeft zijn vliegtuigen van het type U-2 uit Engeland terugge trokken. Het Britse ministerie van de Luchtmacht deelde mee. dat de toestellen hun program, bestaande in weerkundige onderzoekingen op grote hoogte, hebben voltooid. Amerika had sinds 19 augustus drie U-2's in Engeland. Zij hebben het land maandag verlaten. Volgens waarnemers hield hun aanwezigheid in Engeland nauw verband met de Russiscne reeks proeven met water stofbommen. Rusland deelde onlangs mee dat deze proeven gisteren zou den eindigen. (Van- onze Amsterdamse correspondent) De jongste politieke party in Ne derland. de Nieuwe Demecra' sche Partij, heeft zich bij de kiesraad la ten inschrijven voor deelneming aan de komende Kamerverkiezingen in al le 18 kieskringen. De heer M. Lewin uit Diemen, oprichter, voorzitter en lysttrekker van de nieuwe partij, heeft er het volste vertrouwen In, dat hij in het parlement wordt geko zen. Als tweede op de lüst zal de heer H. Tolsma uit Lunteren ko men. De heer Lewin deed destyds van zich spreken als een der oprichters van de commerciële radio-omroep, waaruit later Radio Veronica is ge boren. Voorts riep hy de Nederland se Volksbeweging in het leven, de voorloper van zijn nieuwe partij. De Nieuw-Democratrische Party heeft een programma van 25 pun ten. waarvan de meest opzienbaren de zijn: het vervangen van alle thans bestaande directe en indirecte belas tingen door een algemene inkomsten belasting met een gelijk tarief voor iedereen, opheffing van de verplichte Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa ties, bedrijfs- en vakgroepen, het ver vangen van de beide Kamers der Staten-Generaal door één parlement met 150 afgevaardigden en de mede werking aan de Verenigde Naties af hankelijk stellen van de els. dat klei ne landen gelijke rechten zullen k4J« gen als de grote naties. „Er is een té grote afstand ont staan tussen de kiezers en de geko zenen. Hierdoor is de democratie in gevaar gekomen", aldus de heer Le win, die voorts van mening is. dat de huidige partijen hun greep op de massa verliezen, waardoor de behoef te aan een nieuwe partij, die frisse ideeën heeft, zou zijn ontstaan. De voorzitter van de nieuwe party voorziet overigens een moeilijke ver kiezingsstrijd. Hij acht het onjuist, dat de zendtijd voor politieke partij en voor radio en tv uitsluitend is voorbehouden aan groeperingen, die reeds in de Kamer zijn vertegenwoor digd. Voorts acht hU het onrecht- vaardig, dat vele gemeenten bij het plaatsen van verkiezingsborden de grootste party het grootste deel van I de beschikbare plaatsen toewyzen. (Van onze Haagse correspondent) Jen onbekookte en willekeurige handelwijze", noemde mr. J. W. Lely in een kort geding gisteren voor de Jent van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, de ssing van het bestuur van het Haagsch Lyceum om de dertien- je Tanja van school te verwijderen. ouders van Tanja hebben met deze maatregel geen genoegen men. ook al omdat het meisje zich in de vijf dagen, dat ze op lyceum is geweest in geen enkel opzicht heeft misdragen. Zij <n een kort geding tegen het schoolbestuur aangespannen en dat Tanja op school mag terugkeren. at het meisje de lagerej>chool jaren gebrouilleerd. Na vijf dagen kreeg Tanja een brief mee naar huis, waarin haar volkomen verraste ouders lazen, dat zy van school was ge stuurd. omdat zy „onrust" zou ver oorzaken. Redmiddel „Op Tanja zelf viel niets aan te merken", aldus mr. Lely. „Het gaat dan toch niet aan een kind van school te sturen. Dat is een uiterst redmiddel. waarvoor wangedrag noodzakelijk is". De tegenpleiter, mr. A. Graftdyk, wees erop. dat Tanja slechts voor wa&rdeiyk ls toegelaten, omdat zij ioorlopen besloten Tanja's dat zy naar een middelbare 'sschool zou gaan, aldus mr. die voor de ouders optrad. Na maanden bleek echter dat voldoende capaciteiten had n lyceum te bezoeken. Na over- et de rector van het Haagsche m werd het meisje op 8 novem- de eerste klas van het lyceum ist. die klas zat ook haar nichtje vie zij het altijd goed heeft vinden. De moeders van de lelsjes waren echter al enkele in nel ses Beatrix heeft gistermiddag ige „slangenfarm" in geheel lezocht. Deze wordt door het ndse Rode Kruis in Bangkok oiteerd. In Thailand leven ve- ige slangen en alleen reeds in ofdstad worden dagelijks min- Iacht mensen gebeten. Op de ïfarm wordt het gif van tien- soorten afgetapt om er tegen- n te maken. De Instelling ex- rt vaccins en sera o.a. naar and. De slangenfarm is een swaardigheid en men toonde Prinses hoe het gif wordt af men haar enkele slangen liet U van veilige afstand riep t „Oh, wat griezelig" en deins- schrokken terug, rolgens bezichtigde zy op het- terrein de bloedbank van het Kruis, waarvan onze ambassa- ln Bangkok een vaste donor ises Beatrix votooide tenslotte rogramma van deze dag met izoek aan een zydefabriek, die lom is van de echtgenote van remier van Thailand. Na een lidlng door het bedrijf ontving Inses een stuk schitterend bro- ten geschenke, terwijl de leden sar gevolg verrast werden met lillende in deze fabriek ver- ïgde produkten. eravond gaf onze Prinses in derlandse ambassade een diner •e van het Thailandse vorste- paar en Koningin Rambhai, van de Koning. daag zou de Prinses ten af- worden ontvangen door Ko- Bhoemibol en Koningin Sirikit, zij in de loop van de middag Philippynen zou vertrek- wat achter was met wiskunde. Mr. Graftdijk erkende, dat het meisje geen moeilijkheden heeft veroorzaakt. Uit een brief van de moeder van Tanja's nichtje was het schoolbestuur echter gebleken, dat er een felle haat bestond tussen de twee families en in het byzonder tussen de twee zus ters. Voorkomen „Het schoolbestuur heeft willen voorkomen, dat de school het Strijd toneel zou worden tussen twee fami lies via hun kinderen, die in dezelfde klas zaten", aldus mr. Graftdyk. En omdat Tanja nog maar enkele da gen op school zat besloot het school bestuur haar van school te verwij deren. „Wij hebben het belang van de school op het oog gehad", zo ver klaarde de rector van het lyceum, die door de president werd gehoord. „Er zouden moeilijkheden zijn ge komen". De moeder van het nichtje van Tanja had reeds aan het school bestuur medegedeeld, dat haar kind „gedeprimeerd" was. doordat Tanja by haar in de klas was geplaatst. De president zal in deze merkwaar dige zaak uitspraak doen op vrydag- morgen a.s. De Fokkerfabrieken hebben op nieuw een order voor de levering van twee Friendships ontvangen. Ditmaal is het de Koreaanse luchtvaartmaat schappij Korean Airlines, die het Nederlandse vliegtuig gaat gebrui- I ken op de binnenlandse luchtlynen en de route naar Hongkong via Oki nawa en Formosa. Advertentie De Amerikaanse minister van bul- tenlandse zaken Dean Rusk, heeft Deze nieuwste opdracht brengt het Sow jet-Unie gisteren opgewekt bij totale aantal bestelde Friendship ,je koniende ontwapeningsbesprekin- machines op 231 en het. aantal af- gen jn Qenève samen te werken in 'n nemers op <3. In Azie is Korea na ..eerlijke poging de bewapeningswed- de Philippynen, Turkye, Pakistan. joop ontjer controle te brengen". India. Japan, Malakka en Birma K het negende land dat Friendschips Rusk zei dit op een bijeenkomst heeft besteld. van de Vereniging voor buitenlandse „Als Lenin nu nog leefde, zou hij last geven om honderden monumen ten. waarby die van hemzelf, voor de smeltoven te bestemmen", aldus zegt premier Chroesjtsjow van de Sowjet- Unie in een rapport aan het Centrale Comité van de communistische partij. Volgens een bericht* van Rfcdio- Moskou eeefr Chroesjtsjow in zijn rapport voorbeelden van verspilling zoals ..het buitensporig gebruik van duur koper uit het buitenland voor allerlei versieringen in stations van de spoorwegen en ondergrondsen en voor monumenten". Nieuwe kotter voor Katwijk Kritiek oefenend op sommige ar chitecten. beschrijft dP Russische lei der een indrukwekkend gebouw in Swerdlowsk vol zuilen en andere or namenten namelijk een openbare badinrichting Gevangenis voor leider jeugdbende De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 18-jarige loswerkman, een van de leiders van de Rotterdam- „Westkruiskade-jeugd", conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot twee en een half jaar jeugdgevangenis. Hij heeft samen met een tiental kornuiten, jongens tussen 15 en 20 jaar, een groot aan tal inbraken in Rotterdam en omge ving gepleegd. De golf van jeugdcri minaliteit, die deze jeugdbende enige maanden geleden over de Maasstad bracht, bereikte zyn hoogtepunt toen in een julinacht een 44-jarige nacht waker door de loswerkman met een staaf yzer en een boksbeugel werd bewerkt en ernstig gewond naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. De jeugdbend® drong die nacht een fabriek in Pynacker bin nen en ontvreemdde een bedrag van f 250. Toen de nachtwaker probeerde te voorkomen dat de daders zouden ontsnappen sloeg verdachte hem neer. Deze daad werd het einde van de rooftochten van de jeugdige Rot terdammers. want korte tijd na de misdaad rekende de politie de bende in. Sinterklaaspakjes vroeg op <le post De P.T.T. staat ook dit jaar weer voor de opgave in de periode van 26 november tot 4 december een aan tal postpakketten en briefpakjes te verzenden, dat tweemaal zo groot is als normaal. De P.T.T. verwacht, dat het aantal te behandelen binnen landse postpakketten in de dagen voor St. Nicolaas ongeveer 900.000 zal bedragen. Een tydige overkomst en bestelling kan in deze drukke dagen alleen worden gegarandeerd, indien de af zenders hun Sint Nicolaaspakketten en -pakjes uiterlyk donderdag 29 no vember ter post bezorgen. politiek In New York. De Verenigde Staten zullen volgende week opnieuw naar Genève gaan. vastbesloten te zoeken naar „specifieke en tastbare" maatregelen om de bewapening te verminderen, aldus de Amerikaanse minister, die de Sowjet-Unie verder vroeg haar vooringenomenheid ten aanzien van spionage te laten varen en inspectiemaatregelen, zoals in het Amerikaanse ontwerp-ontwapenings verdrag in voorgesteld, te aanvaar den. Ontwapening is overigens niet slechts een zaak tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Er zijn andere bewapeningswedlopen, aldus Rusk. Hij noemde het van enige be tekenis. dat in een tyd, waarin de Verenigde Naties voor ontwapening strijden, een aantal landen de Vere nigde staten om militaire bijstand verzoeken. Volgen. Rusk zouden de Verenigde Staten niet tevreden zyn met ontwa pening gebaseerd op louter woorde lijke gaianties. „We hebben zojuist uitgebrtid bedrog op Cuba geconsta teerd. waardoor de Verenigde Staten en het Westelijk halfrond bedreigd werden en geen zinnig inens kan ver wachten. dat ontwapening effectief kan zijn zonder voldoende inspectie", zo besloot hy. De 14-jarige jongen uit Huizen die op 15 oktober 1961 tezamen met zyn 15-jarig broertje zijn 7-jarig zwakbegaafde nichtje Klazina Bun schoten in koelen bloede om het le ven bracht, wordt ter beschikking van de regering gesteld zosJer toe passing van straf. Dit heeft de recht bank te Amsterdam gisteren beslist. De zaak tegen de 15-jarige broer werd aangehouden tot 1 augustus 1963 teneinde een nader onderzoek te doen instellen naar de mogelijk heden van een bepaalde combinatie van straf en een psychiatrische be handeling. De officier van Justitie had in beide gevallen wegens moord ter beschikking van de regering be- eist. Het vonnis komt er op neer. dat de jongen tot zijn 21 ste jaar in een inrichting zal moeten blijven. De kinderrechter mr. B. Kist, die de voor deze zaak meervoudige ka mer van de rechtbank presideerde, deelde nog mee. dat de moord niet werd gepleegd als wraakneming. Ook is er geen zedendelict gepleegd. De beide broertjes lokten op 15 oktober hun nichtje mee naar de Meent in Huizen, twee kilometer van de ouder lijke woning, waar zy het kind om het leven brachten. Twee dagen na de moord vonden militairen het lichaampje in een sloot achter een hooimyt. Proces tegen joden in Sowjet-Unie In Kisjinew, hoofdstad van de Sow jetrepubliek Moldavië wordt een proces gevoerd tegen 36 personen, die beschuldigd worden van het stelen van staatseigendommen. Dit werd ver meld door het Russische dagblad „Sowjet-Moldavia", dat ook de na men van de beklaagden bekendmaak te. Daaronder bevinden zich 31 Jood se namen. Het dagblad schreef ver der, dat de beschuldigden in drie fa brieken werkten en dat zy zich goe deren voor een gezameniyk bedrag van 122.600 roebel hadden toege- etgend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5