PEKING STAAKT VUREN EN TREKT TROEPEN TERUG r V.S. BEEINDIGEN DE BLOKKADE OM CUBA CDU-ministers treden ook af éw Angst voor wraak van woonwagenbewoners Wantrouwen in India - Nehroe blijft op oude standpunt staan Chroesjtsjow zegt verwijdering van bommenwerpers toe EINDE IN ZICHT VAN BLOEDIGE STRIJD IN GRENSGEBIED j Commentaren j op bestaiul Nieuw komplot tegen Nasser? KLAASSENS' KLEDING F I i m St.Nicolaas-knipselprijsvraag SPEELGOED HET HOUTPALEIS Italianen verlaten Alkmaar teuws gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 No. 30812 LEIDSCH DAGBLAD jlrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Statesman in Nieuw-Delhi was mniorgen het eniige Indiase blad. at commentaar heeft geleverd op et besluit van Peking om de Chi- ese troepen terug te trekken. Het lad merkte op. dat hier geen sprake van een nieuw plan en dat India jtecb herhaaldelijk heef', uiteengezet laarom het voorstel om de troepen terug te trekken tot 20 km. achter ie op 7 november 1959 bestaande bdiaasChinese grenslijn, onaan- lardbaar is Zelfs als dc Chinezen ch tot dat 'punt terugtrekken, zou- >n zy zich nog op onrechtmatig - óor hen bezet Indiaas gebied be- Tinden. terwijl de Indiase troepen uth nog verder op eigen gebied zou den moeten terugtrekken, waardoor ten vacuum ontstaat dat China la ter zou kunnen bezetten De Newyorkse bladen noemden het Chinese besluit ..verrassend", „ver bazingwekkend" en ..opzienbarend". De New York Times schreef dat de wereld zal afwachten om ach ter de werkelijke reden van dit be ll uit te komen, omdat ,.de Chinese communisten tenslotte niet in het kerstmannetje geloven". Het blad nht het het meest opmerkelijk, dat het besluit werd genomen terwijl de Chinezen de overwinning in de han den hadden. Hun pogingen om zuid- en zuid- Cust-Azië te overheersen zullen zij teker voortzetten, doch wellicht zul len zij dit nu in verschillende fasen proberen, waarbij de tweede fase (Tibet was de eerste) thans voltooid is Ook de New York Herald Tribune schreef dat men naar de achter gronden slechts kan raden. De be dreiging van India blijft bestaan. De zwakte waarvan India blijk heeft gegeven, zal voor de Chinezen altijd verleidelijk blijven en het valt te venvachten dat zij nieuwe avonturen zullen trachten te ondernemen wan neer zij het internationale klimaat daarvoor gunstig Achten Radio-Amman (Jordanië) meldde gisteravond dat de Egyptische auto riteiten een aantal officieren hebben gfarrestcerd na de ontdekking van «en komplot om president Nasser af Ie zetten. Deze week zouden tachtic •fficieren zijn gearresteerd en aan 170 inderen zou huisarrest zijn opgelegd. De radio noemde geen bron voor deze berichten. Er schijnt voorlopig een einde te zullen komen aan de bloedige strijd, die al vier weken woedt in het Indiase grensgebied. Als een volkomen verrassing maakte de Chinese regering gisteravond bekend, dat de Chinese strijdkrachten opdracht heb ben gekregen vanmiddag om 5 uur Nederlandse tijd (vannacht om 12 uur Peking-tijd) het vuren te staken. Bovendien zullen de Chinese troepen op 1 decem ber beginnen zich terug te trekken tot 20 km achter de lijn die op 7 november 1959 het door India en China feitelijk gecontroleerde gebied scheidde. In de verklaring die in Peking werd uitgegeven, zegt de Chinese regering, dat zij deze besluiten heeft genomen om verwezenlijking te bevorderen van haar uit drie punten bestaande voorstel aan India van 24 oktober j.l. „De Indiase regering heeft indertijd ons voorstel verworpen. Wij willen er nu op wijzen, dat bij aanvaarding van ons huidige voorstel de Chinese grenswachten ver achter de stellingen, welke zij op 8 september j.l. bezetten, zullen worden teruggetrokken". KLASSE KLEDING j BREESTR. II4B iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Voor RADIO - TELEVISIE en HUISH. APPARATEN Persoonlijke Premier Nehroe heeft vanochtend in het parlement verklaard, dat de Chinese bestandsvoorstellen nog niet in Nieuw-Delhi zijn ontvangen, maar dat zij na ontvangst aandachtig zul len worden bestudeerd. Hij zei dat India op het standpunt blijft staan, dat de toestand van vóór 8 septem ber jl. moet worden hersteld. „Wij zijn niet van plan onderhandelingen in overweging te nemen voordat dit is gebeurd." Nehroe* zei voorts, dat India hulp van bevriende landen zal blijven ontvangen. De Chinese regering zegt in haar verklaring ook: ..Indien de Indiase regering ermee instemt overeenkom stige maatregelen te nemen, kunnen de regeringen van India en der Chi nese Volksrepubliek onverwijld ver tegenwoordigers zenden naar plaat sen in de verschillende sectoren van het grensgebied om te overleggen over zaken die verband houden met het over 20 km terugtrekken van de wederzijdse strijdkrachten, teneinde aldus een gedemilitariseerde zone te vormen. Deze afgevaardigden zouden ook moeten spreken over de instelling van controleposten aan weerszijden van de huidige frontlijn en over het uitwisselen van krijgsgevangenen". ..Wanneer de resultaten van dit overleg in de praktijk ten uitvoer zijn gelegd, zouden premier Nehroe en eerste-minister Tsjoe En-lai elkander hetzij in Peking, hetzij in Nieuw- Delhi kunnen ontmoeten teneinde te pogen een algehele overeenstemming over het grensvraagstuk te bereiken". De verklaring vervolgt: „De C'hi- se regering hoopt ten zeerste dat de Indiase autoriteiten op positieve wij ze zullen reageren. En zelfs indien de Indiase regering niet te rechter tijd van een dergelijke reactie blijk geeft, zal de Chinese regering eenzij dig de door haar aangekondigde maatregelen uitvoeren". Voorbehoud Hieraan wordt toegevoegd: ,.Er kunnen zich drie gevallen voordoen, waarin China zich het recht voorbe houdt om de strijd in zelfverdediging voort te zetten. Deze doen zich voor wanneer: De Indiase troepen hun aanvallen op de Chinese grenswachten voortzet ten. nadat deze zich hebben terug getrokken en het vuren hebben ge staakt. De Indiase troepen in de oostelijke frontsector weer oprukken naar de huidige frontlijn, nadat de Chinese militairen zich over een afstand van 20 km hebben teruggetrokken. Dit geldt ook wanneer de Indiase troepen zich in de centrale en wes telijke frontsector niet eveneens over 20 km afstand willen terug trekken. Indien de Indiase troepen, nadat de Chinese eenheden over 20 km zijn teruggetrokken, de huidige front lijn overschrijden en de stellingen gaan herbezetten, die zij vóór 8 september 1962 innamen". „Valstrik" Het eerste commentaar van India se zjjde is een bericht van het pers bureau „Press Trust of India", dat de Chinese bekendmaking „duidelijk een valstrik" noemt „De communistisch-Chinese troe pen zijn thans over een afstand van verscheidene kilometers op India's ge bied doorgedrongen. Zy hebben nu. als by hen gebruikelijk is, een pauze nodig van acht tot tien dagen om een nieuwe stoot voor te bereiden en zij pogen thans de Indiase verdedi gers Sn deze periode in slaap te wie gen. De Chinezen willen in deze tijd ook druk op India uitoefenen, teneinde dit ertoe te bewegen het uit drie pun ten bestaande Chinese voorstel te aanvaarden, dat reeds door India werd verworpen. Chinese communisten zullen na het verstryken van deze periode wel een of andere verontschuldiging vinden om de stryd te hervatten. Indien het aanbod voor een wapenstilstand der Chinese communisten welgemeend is. belet niets hen zich zonder meer van het door hen bezette Indiase grond gebied terug te trekken", aldus dit commentaar van het Indiase persbu- reau. Slot op pag. 2 Prins Bernhard heeft gisteren de ..Zilveren Gaai ontvangen, de hoogste onderscheiding van de Nederlandse Padvinderij. De voorzitter van de Nederlandse Padvindersraad. de heer H. Post reikte hem in Soestdijk deze onderscheiding uit. die hem werd verleend ter gelegenheid van het feit. dat de Prins 25 jaar geleden tot koninlijk commissa ris van de beide Nederlandse Verkennersorganisaties werd ge- I installeerd. nog internationale overeenstemming zal worden bereikt over inspectie op Cuba. hetgeen de weg zou vrijmaken voor 'n vreedzame oplossing van dit geschil en van andere wereldpro blemen. De Amerikaanse onderhandelaars in New York hebben opdracht eerst de zaak-Cuba af te ronden. Pas daarna kan met de Russen over andere aan gelegenheden gesproken worden, zo als ontwapening. Intussen is Washington bepaald niet van plan zich een rad voor ogen te laten draaien. President Kennedy deelde namelijk mede. dat zyn land Alle Sowjetrussische straalbommenwerpers van het type II-1 hï™ joesjin-28 rullen binnen dertig dagen van Cuba verdwijnen. Fresi- rond. die de ondermijnende acties vanuit Cuba een halt moeten toeroe pen. niet zullen staken, maar dit heeft niets te maken met een mili- taire invasie van het eiland. De ver- i klaringen van president Kennedy hebben in de Amerikaanse hoofdstad een gevoel van opluchting teweeg gebracht. Een weigering van de Rus sen hun bommenwerpers van Cuba terug te trekken, zou een crisis heb ben doen ontstaan en scherpe maat regelen van de VS onvermijdelijk hebben gemaakt. Toch zou het voorbarig zyn van Cuba rijn weqqehaald en dat er qeen aanvalswapens meer heen algehele ontwapening te spreken. - -) I i j 1 Zegslieden van de Amerikaanse rege- Russische bedieningsmanschappen r|n8g sUken niet onder stoeien en banken, dat men waakzaam blijft. Uit Kennedy's verklaringen blijkt, geen andere keus. aldus de president, dat, na de verwijdering van de raket- dan zelf de militaire installaties op ten, de tweede fase achter de rug is: j Cuba in het oog te blijven houden, de verwijdering van de bommenwer- Hij sprak de hoop uit, dat er toch pers. Maar er blijven nog problemen In ons nummer van morgen, 22 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag., 21 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.— beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij dezQ prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. dent Kennedy onthulde gisteren op zijn persconferentie, dat pre mier Chroesjtsjow hem deze verzekering had gegeven en dat hij daarin aanleiding had gevonden de Amerikaanse minister van Defensie Mc Namara opdracht te geven de blokkade op aanvals wapens voor Cuba te staken. Chroesjtsjow heeft verer goedgevon den. dat de bommenwerpers woren geteld en dat op verscheping wordt togezien. Kennedy vertelde verder, dat hetbewijs is geleverd, dat de Russische raketbases op Cuba ontmanteld zijn. De Russische pre mier heeft aan Washington meegedeeld, dat alle kernwapens uit J over. De volgende fasen zullen be- staan uit een oplossing van de kwes tie van de internationale inspectie en die van de waarborgen tegen het opnieuw binnendringen op Cuba van offensieve wapenen. Bovendien wijst de waarneming van Russische een heden in uniform en de bouw van havenwerken op de noodzaak van verdere garanties. De jongste ontwikkeling heeft in Washington de indruk versterkt dat president Kennedy de situatie in1 handen heeft en dat het nieuwe Rus sische toegeven een tweede opmerke lijk succes van de Amerikaanse poli tiek inzake Cuba genoemd mag wor den. Het is een bevestiging van de Russische erkenning van de Ameri kaanse overmacht in de Caraïbische Zee en president Kennedy's vastbe-1 slotenheid ze zo nodig te gebruiken. De blokkade zal nu worden opge heven, maar de luchtverkenningen zullen worden voortgezet. Diploma tieke waarnemers in Washington me nen, dat het nog te vroeg is om alge mene conclusies te trekken uit de gang van zaken. De president heeft consequent geweigerd Cuba in ver band te brengen met andere geschil punten tussen Oost en West. Maar hij heeft de hoop, dat de uiteinde lijke afloop van de Cubaanse kwestie de weg zal openen voor een zakelijk en vruchtbaar overleg over andere punten, zoals een atoomstop en wel licht het probleem-Berlijn. In toene mende mate meent men dat de ver houding tussen Rusland en Rood- China een rol zal spelen met als be heersende factor de Chinese agressie in India. gezonden zullen worden. :ullen het eiland verlaten. Geen algehele ontspanning Overigens heeft de Cubaanse rege ring de Verenigde Naties nog geen toestemming gegeven tot inspectie ter plaatse, aldus president Kennedy. Evenmin heeft zij gegarandeerd, dat er geen aanvalsbases meer zullen worden ingericht. Amerika 'heeft dus LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie lumbo spelen - Dincky Toys Match -Box - Huish. artikelen HERENSTRAAT 31 WEERBERICHT WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond bewolkt met enkele verspreide opklaringen, geen neer slag van betekenis. Zwakke tot ma tige wind aanvankelijk zuidoostelijk later draaiend naar noordoost of noord. Vannacht opnieuw lichte vorst tot temperaturen om het vries punt Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 NOVEMBER Zon op: 8.10 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 2.36 uur; onder: 15.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.18 uur; laagwater te 7.49 en 20.07 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's Erg vroeg dit jaar is gisteren mee de mensen op de weg be de eerste sneeuw gevallen, waar- paald niet erg ingenomen waren. Italianen bevinden zien niet de vier j (Van onze Alkmaarse correspondent) Van de 37 Italianen, die in Alkmaar werkzaam waren, zijn er al zeven vertrokken. Zij voelden zich bedreigd door de woonwagenbewoners. die gisteren hun kampgenoot, de 22- j jarige Janus Schouten op de ka tholieke begraafplaats hebben begraven. Zoals bekend werd Schouten door een 25-jarige Italiaan neer- gestoken. De aalmoezenier van het Alkmaar- se woonwagenkamp, kapelaan Straat- hof die ook de mis van Requiem in de St. Laurentiuskerk had opgedra gen, verrichtte de absolute. Een paar honderd belangstellenden woonden de begralenis by. Er waren veel bloe- men. De oorzaak van de moeilijkheden lussen dc Italianen en de kampbewo ners schynt verband te houden met de grote aantrekkingskracht van de 'Italianen op bepaalde Alkmaarse meisjes en met de arrestatie van drie Italianen, die al drie weken in voor arrest zitten, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met meisjes van 15 en 16 jaar uit de ken- nissenkring van de woonwagenbewo ners Niet op werk Onder de uit Alkmaar vertrokken Sardinièis. die vorige week donder dag in Alkmaar aankwamen en die bij de vechtpartij van vrijdag be trokken waren. Zy verschenen maan dag niet op hun werk. Zy vrezen de wraakneming van de kampbewo ners. die zondag op de kist van hun overleden kampgenoot wraak zouden hebber gezworen Een ingewijde ver telde ons, dat dit heus geen bloed wraak zal worden, maar dat de Ita lianen wei een flinke afstraffing kun nen vei w achten, ongeacht of zij bij de vechtpartij betrokken waren of niet. Zondag was reeds één der Italia nen mei de stille trom uit Alkmaar vertrokken en maandag werd hij door nog zes landgenoten gevolgd, van wie er vier zondagavond hun toevlucht hadden gezoent op het po litiebureau. waar zij vertelden, dat zij ir. de nacht in de stad door een auto waren klemgereden. Zij hebben de nacht op het politiebureau door gebracht. Onderhond Gisteren bracht de politie hen met een busje naar het station. Verwacht wordt.óat nog meer Italianen Alk maar zullen verlaten, hoewel hun werkgevers en mede-arbeiders hun werk zeer waarderen en prettig met hen hebben samengewerkt. De directeur van het Gewestelijk Arbeicisbureau had gisteren een on derhoud met de overgebleven Italia nen om hen te bewegen in Alkmaar te blijven Zij zijn werkzaam bij een houthandel, een metaalwarenfabriek en een chocoladefabriek. (Van onze correspondent te Bonn) Na de vijf liberale hebben nu ook de christen-democratische ministers in de Westduitse Bondsregering zich bereid ver klaard af te treden, waarmee voor kanselier Adenauer de weg is vrijgemaakt voor een totale omvorming van het kabinet. De ministers van de Christen-De mocratische Unie en de Christelyk- Sociale Unie kondigden gisteren deze bereidheid aan, nadat het Initiatief hiertoe was genomen door eerste se cretaris Dufhues van de CDU en voorzitter Franz Josef Strauss van de CSU. Uit dit laatste meent men op te kunnen maken dat minister Strauss, wiens aandeel in de Spiegel- affaire nog aanzienlijk groter lijkt te zijn dan bekend is, nu eindelijk bereid is uit het kabinet te verdwij nen. Adenauer Het gisteren nog aan kondigen dat hU vanavond voor de televisie zal spreken over de rege ringscrisis. De liberale partijvoorzitter Mende eiste op een persconferentie in Neu renberg het aftreden van minister Strauss nog eens met nadruk. Ook op een ander departement dan De fensie is Strauss is voor ons onaan vaardbaar. aldus Mende, omdat wy het vertrouwen in de persoon van deze minister hebben verloren. Vol gens Mende moet men de huidige situatie zo opvatten, dat de bestaan de coalitie tussen CDU en FDP op geschort is en weer in werking zal treden als een nieuw coalitie-kabi net is gevormd. De partijvoorzitter zei te hopen dat dit tegen midden december het geval zal zijn. Erge haast met de omvorming van het kabinet lijkt ook Adenauer niet te willen maken. Bekend is al ge maakt. dat voor de terugkeer van Eondspresident Lübke uit Azië op 5 december de ontslagaanvragen van de ministers niet kunnen worden aanvaard. Tot die tijd zullen de hui dige ministers hun zaken dus waar moeten blijven nemen Adenauer hoopt waarschijnlijk dat hij op 5 december Lübke een mirus- terlijst van een nieuw kabinet kan voorleggen, zodat de Bondspresident dan alleen de ontslagen hoeft ln te willigen van die ministers, die niet terugkeren. Het lijkt zeker, dat be halve Strauss ook de liberale minis ter van Justitie Stammberger uit de regering verdwijnt. Verder rekent men min of meer met het niet te rugkeren van Verkeersminister See- bohm en Bondsraadminister Von Merkatz. Uiteraard zal bij de reorganisatie van het kabinet een grote rol spelen jhoe de verkiezingen in de deelstaat Beieren van aanstaande zondag af- j lopen. Komt de CSU, waarvan Strauss de voorzitter is, goed uit de bus, dan zal Adenauer wel verplicht zijn aan deze partij nu wat conces- |sies te doen in ruil voor het verdwij nen van Strauss uit de Bondsrege ring. Van het grootste belang zal na tuurlijk ook zijn, hoe de FDP de veroorzaker van de huidige crisis, zich in Beieren zal houden. Niet minder dan 63 hoogleraren in Bonn hebben inmiddels een brief aan alle afgevaardigden in de Bondsdag gezonden, waarin zij pro testeren tegen de geringschattende wijze, waarop in de Spiegel-affaire met het recht is omgesprongen. De Bondsregering is schuld aan de ont aarding van het politieke leven, al dus de professoren, die betreuren dat het vertrouwen in de democra tische orde door dit alles aan het wankelen is geraakt. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Nov. 1862: Bij de 2e kamer der Staten Generaal is een wetsontwerp ingekomen strekkende tot be taling eener som van 42.000 voor schadevergoeding aan Leiden wegens verlies der vis- scherij in de Haarlemmer meer. Advertentie) - Donderdag 20 Nov. 1862 zal, des namid dags ten 5 ure. tuin en zaal aan H.H. Leden der Liedsta- 1 Jel „de Avondster" worden afgestaan en de koffijkamer na het vertrek van den laat- sten spoortrein gesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1