Sydney bepaalt politiek tegenover Indonesië Amerikanen en de godsdienst: DE „BLOKKEN" IN AFRIKA Djakarta vriend en geen vijand Oostenrijk draaischijf van internationale spionage verdraagzaam of onverschillig Austra 1 isch Nieuw-Guinea het hele jaar SANOSTOL houdt iedereen gezond Jachtterrein voor 50.000 buitenlandse „agenten" Twee Sinten in Aalsmeer Antisemitisme in Rusland 'ericht 1 maart 1860 Woensdag 21 november 1962 Zesde blad no. 30812 (Van onze correspondent in Sydney) „Australië" zal Oostelijk-Nieuw-Guinea verdedigen in geval van gewapende aanval", zei onlangs de Australische minister voor territoriale gebiedsdelen, Hasluck, in een vergadering van Jnbtenaren. „Bij een gewapende aanval zou Australië op zijn fendgenoten rekenen", zo voegde de minister er aan toe. Wie, als [ederlander, dit leest, voelt iets knagen. Had niet ook Nederland aanzien van West Nieuw-Guinea op bondgenoten gerekend? NOODZAKELIJKE LEVERTRAANVITAMINEN GEVEN U WEERSTAND VOOR DE WINTERI Feuilleteau de Bruyn uit Den Haag. In die circulaire waarschuwt deze oud-gediende uit de Nederlands-Ko loniale wereld, de Australische par lementsleden, dat Rusland met z'n wapenleveranties aan Indonesië dr. Soekarno helpt om Ambon in te rich ten als een springplank voor een aanval op Nieuw-Guinea. Rood-China. Het nieuwe bewape ningsprogramma van Australië is ge baseerd op de theorie, dat Indonesië j een vriend en geen vijand van Au stralië is. Een schenking van Austra lië van een installatie voor radio communicatie aan Indonesië ter waarde van vijf miljoengulden Is van die vriendschap eveneens een bewijs. Australië is er op uit om de harmonieuze betrekkingen tussen beide landen te bevorderen, want vooral sinds Engeland besloten heeft zich bij de Europese Economische Dr. De Bruyn heeft klaarblijkelijk Gemeenschap aan te sluiten, wordt niet ingezien, dat de politiek van Australië zich steeds meer bewust Australië juist gebaseerd is op de be- van zyn geografische positie als zelf- wapening van Indonesië. standige eenheid met een blanke be- De Australische regering ziet die v°Udtagr in een wereld van Aziatische laar er ls enig verschil ln de sl- waardoor een vergelijking niet ■naai opgaat. Australië, het nd-continent zelf, heeft een derheidsgroep de Inboorlingen, aanzien van «le Australiërs als volk enigszins schuldig voe- wegens het onrecht, dat het Iralische volk hen heeft aange- door hen van hun gronden te Elven en hun nakomelingen te delen als tweederangs burgers, geweten van vele leidende poli- bi den lande drijft hen er, be- I of onbewust, toe om de Pa- t's een beter lot te willen doen adelen en aan hen goed te ma- wat de abo's (inboorlingen op jasteland) werd onthouden, rerigens zit Australië met de- de problemen als eertijds de Ne- inders in West Nieuw-Guinea. de woorden, die de Australische dei gebruiken, vertonen overeen- ït met die der politieke leiders in (rland. „Australië zal het pri- re recht van de Inwoners van ?a en Nieuw-Guinea om over eigen toekomst te beschikken, lhaven", zei minister Hasluck. dergelijke woorden niet ook in Haag gebruikt? inister Hasluck heeft er aan toe- fcegd„Australië zal de Papoea's verlaten aleer het naar het oor van de Australische regering en «gering van Papoea en Nieuw- zijn taak opvoeding tot Itandigheld heeft beëindigd, volk kan kiezen voor zelfrege- of onafhankelijkheid. Australië IfJe Inboorlingen niet aan hun lot daten en evenmin de mensen, die hun samenwerken". !|t is dezelfde taal, die Nederlands ra eertijds gebruikten. Zal de be- worden waargemaakt? bewapening van Indonesië" niet on- TO,ken om heen. gaarne, want zy meent, dat daar- Australië'» politiek wordt Aziatisch door een buffer wordt gevormd tegen en niet Europees gericht. dat in de meeste landen al lang niet meer bestaat". Deze televisie-uitzen ding, die vele malen werd herhaald, was verzorgd door de Australische Omroepcommissie, een onafhanke lijk lichaam, maar door de regering in 't leven geroepen en met 'n door de regering benoemde voorzitter. De re portage heeft aangetoond voor welk 'n grote taak Australië zich geplaatst ziet. niet alleen om de Papoea's op te voeden, maar ook de blanke Austra liërs. die in Oostelijk Nieuw-Guinea wonen, zowel particulieren plan- ters, handelaren als ambtenaren, want blijkens de reportage is de eeuw i van „verlichting" in Australisch Nieuw-Guinea nog niet aangebroken I Het zal de taak van de jonge Austra liërs zijn om ln de komende jaren die verlichting te brengen. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK (Van onze Weense correspondent) Kort geleden werd de Tsjechische spion Frantisek Nesvadba in Oostenrijk gearresteerd. Zijn kof ter had een geheim vak, waarin zich spionage-materiaal tegen Oostenrijk bevond. Zonder enige twijfel zal deze Tsjech enkele jaren in een Oostenrijkse gevangenis moeten doorbrengen, omdat zijn actie tegen Oostenrijk was gericht. De meesten van zijn „collega's" gaan vrij uit, ook al worden zij be trapt, omdat zij niet tegen Oostenrijk, maar tegen een ander land spioneren. Dit laatste is namelijk hier niet strafbaar. Hierin ligt dan ook de verklaring voor het feit dat de geheime politie het aantal I ,jagenten" in Oostenrijk op 50.000 schat. Tijdens de tweede wereldoorlog en ontwikkelde. Hier worden de voor kort daarna waren Zwitserland. Zwe- naamste informaties verzameld en den en Spanje de beste centrales, uitgewisseld, informaties over troe- maar langzamerhand werd het nensterkte, militaire installaties, di- 7waartepunt naar Oostenrijk ver- plomatieke contacten en het werk j legd. dat zich intussen tot draal- van de contra-spionage in Oosten- schyf van de internationale spionage rijk zelf en in andere landen. Parlement fclen vrezen, dat Indonesië niet rusten aleer ook het oostelijk van het eiland in Indonesische ien is. maar de Australische re- bg deelt die vrees niet. Haar be- gebaseerd op vriendschap en llllendheid. Critici beweren, dat ieleid juist voortkomt uit vrees, palie's politiek, zo zeggen zij, is mengsel van achterdocht en |iitstrevendheid, die beide uit worden ingegeven, critici zijn meestal de dragers ren oud-koloniale geestcsgcstcld- die knagen aan Australië'» re lic, dat zij eigenlijk geen koloni- ^logendheid is maar onder houding als zodanig wordt ge- d. Onlangs heeft een tele- -uitzending duidelijk aan het j gebracht, dat er nog vele kei- je „kolonialen" zyn die in Austra- Nieuw-Guinea een superieure ping tegenover de inboorlingen Australische dagbladpers noem- reportage een beschamende baring van „rassenvooroordeel fn ergst", van „geloof aan su- riteit van de blanke, een geloof, Vrees Het staat nu wel vast, dat Austra lië met inachtneming van het rap port van de Verenigde Naties waarin snelle ontwikkeling van Nieuw-Guinea tot zelfstandigheid wordt bepleit met de richtlijn in dit rapport rekening zal houden. Reeds heeft de in het rapport ge uite wens dat tegen 1964 een eigen parlement van honderd leden wordt ingesteld, er toe geleid, dat de Aus tralische regering zich over 'n parle ment van 65 leden gaat beraden. Het onderwijs zal worden uitgebreid. De Instelling van 'n universiteit voor 1966 is aangekondigd enreeds dringt het Australische parlement op snel lere Invoering aan. Het verbod voor inboorlingen om alcoholische dran ken te gebruiken wordt opgeheven. Australië is erop uit om moeilijk heden door discriminatie te voorko men. Sir Garfield Badwick, minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een televisie-interview gewezen op de politieke moeilijkheden, die er voor Australië bestaan, sinds Indonesië het andere deel van het eiland heeft (Van onze correspondent in Washington) Onlangs ontspon zich in een internationaal universitair milieu een levendig gesprek over de godsdienst in het moderne Ameri kaanse leven. Natuurlijk werd daarbij gegeneraliseerd en tot defi nitieve conclusies kwam men niet. Gelukkig maar. Daarvoor was het onderwerp te complex. Enkele aspecten van de conversatie zullen een niet-Amerikaans publiek wellicht interesseren. Het begon zo: een Scandinavlër had tot zijn verbazing gezien, dat men in Amerika, in trams en bussen, reclame maaktevoor de kerk. Hij had aanbevelingen gezien zoals „Ga deze zondag naar de kerk uwer keuze" of „Ga met uio hele gezin naar de godsdienst oefening". Dat deed bij deze Scandinaviër de vtaag opkomen: zijn Amerikanen zo verdraagzaam, dat zij zonder meer hun medemensen aanraden naar een of andere kerk te gaan? Een buitenlandse jood in het gezelschap maakte de opmerking: „Echte godsdienst is altijd onverdraagzaam. Wanneer men zo maar een willekeurige kerk aan raadt, dan is dat een blijk van onverschilligheid". En daarmee was dan het gesprek op gang. Het zou uren duren nieren. Maar zonder naar nu verder over uit te weiden, zal het wel dui delijk zy», dat het gevaar van een zekere karakterloosheid niet denk beeldig is. Uitzondering Wanneer men Jaren in Amerika gekregen, en zei„We moeten de heeft gewoond, dan vindt men het uitdaging om Oost-Nieuw-Guinea economisch en politiek tot ontwik keling te brengen, accepteren, ook al betekent dat een zware en vermoe delijk een blijvende financiële last voor ons". De voortgaande bewapening van Indonesië heeft intussen onrust bij vele Australiërs gewekt, maar Sir Garfield heeft in het parlement ver goelijkende woorden gesproken en sprak over „overdreven berichten". Circulaire De critici, die de macht van Indo nesië met angstige vermoedens zien toenemen, werden in die angst ech ter versterkt, toen parlementsleden een circulaire ontvingen van dr. W. heel normaal, dat de kerkgangers, na aflüop van een dienst in een aangrenzend zaaltje een kop koffie gaan drinken. Men ontmoet daar vrienden en bekenden en het is ze ker niet noodzakelijk, dat daar over de preek wordt nagepraat. Het is meer een soort cocktail-party zon der alcohol, een bijeenkomst, waar de mensen vaak beter gekleed zijn dan op de party's die men op weekdagen bezoekt. Maar een Ca nadees bi ons gezelschap, die nog niet zo lang in de Verenigde Sta ren was kon nog altijd niet aan die gewoonte na kerktijd wennen. Voor hem was dat koffie drinken een be wijs te meer, hoe maatschappelijk, hoe society-achtig de godsdienst in de Verenigde Staten geworden was. „Ja", zo viel een ander hem bij. „alleen ln de zogenaamde revival diensten plaats men de mens nog voor een strikte, ethische keus. Maar in het algemeen toont men zoveel be grip vooi de ingewikkeldheid van het leven, dat de dominee zijn gehoor niet strike wil voorschrijven hoe men in een concreet geval verplicht is te handelen De ethiek en de moraal worden opzettelijk vaag gehouden. Men voedt de mensen op „om soepel door het leven heen te laveren". Daar is wel iets van waar. Of de dominee het nu doet of een ander, de Amerikaan wordt zo opgevoed dat hy gladjes, zonder te kwetsen en met strijkages die tot een twee- ïe natuur worden, de relaties tussen mens en medemens vriendelijk en warm weet te houden. Dat is goed coor de zaken, voor 's mensen bloed- druk en dat getuigt zelfs van een gelegd. Ze was heel verrukt geweest zekere volwassenheid en goede ma- over haar kerstcadeau en hield zich De predikanten die de populaire revival-diensten leiden, vormen een uitzondermg op de regel. Zij stellen in hun bekerings-diensten de mens wel degelijk voor een directe keus en nopen hem. In de zoge naamd kleine beslissingen van het leven, niet te laveren, maar steeds een principiële keus te doen. Het suc ces. dat deze laatste soort van dien sten nog steeds heeft in Amerika, zou er op kunnen wijzen, dat al thans een deel van het volk behoef te heeft aan een streng ethisch re gime en dat het een afkeer gevoelt voor de sociale wonderolie, waarme de veel kerkgangers hei ver hopen te brengen. Het gesprek ln onze internationa le groep was al een hele tijd op gang toen op een bescheiden ma nier een Koreaan het woord nam. Hijzelf, een leerling van Confucius, sprak uiteraard met enige aarzeling over een godsdienst, die niet de zij ne was. En in het begin leek het wel alsof hjj helemaal niet over gods dienst praatte. Kerstmis Hy vertelde dat hy eens Kerstmis had meegemaakt in het huis van welgestelde vrienden in New York. Die vrienden hadden een dochter van 14 jaar en dat meisje was op kerstochtend al heel vroeg opge staan om te kijken wat Santa Claus voor haar onder de kerstboom had in haar reacties strikt aan de fictie, dat Sant?. Claus inderdaad in zijn met renu eren bespannen slee van de Noordpool was gekomen om haar "<at geschenk te brengen. Natuurlijk wist een meisje van J4 wel beter, maar zij acteerde zoals het hoorde: „Het was", zei de Koreaan, „alsof zij dat olficiële kindergeloof niet wil de prijsgeven. Misschien wel uit angst", zo voegde hij eraan toe. „dat anders de hele mooie kerstsfeer ver stoord zou worden". Pas na dit verhaal kwam hy tot wat hij eigenlijk wilde zeggen: „Zou het ook niet zo gaan met veel vol wassen Amerikanen? Houden zy niet cfficieei vast aan een leer en aan vormen waarin zij eigenlijk niet meer geloven"? zy zouden dat doen, omdat zit beducht waren anders wellicht de hele sfeer van hun christelijke traditie te verstoren en die wilden zij niet verliezen. En de Koreaan was bescheiden genoeg om te vertellen dat men ook in zyn eigen land dergelyke ver- schynseler. kende. Op dc verjaardag van een overleden vader of groot vader zet men voor deze gestorven oloedverwant gerechten op tafel als of hy opnieuw zal komen mee eten. En men laat de deur open, opdat hy binnen zal kunnen komen. Wie inzicht heeft ln deze traditie, zal weten dat dit alles het symbool is van respect en genegenheid voor de oudere familieleden, maar men houdt vast aan gebruiken, die uiterlijk zyn, zoals hcc openzetten van de deur en het opdienen van voedsel, omdat men door aan die gebruiken vast te houden in wezen te kennen geeft trouw ta willen zyn aan de respectabele traditie van eerbied voor ouders en voorouders. p onze A'damse oorrespondent) het bloemendorp Aalsmeer knen zaterdagmiddag a.s. om \drie getuige kunnen zijn van finkomst van tivee Sinterkla- Er zal er één per helikopter \et Raadhuisplein neerdalen jtzelfde ogenblik, dat een an- van Zwarte Pieten vergezelde Ihop per auto arriveert op het honderden meters verder )en Pompplein. Beide Sinten n na de begroetingsplechtig- een rijtoer door het dorp in. Vele ouders vragen zich be zij hun kinderen in het n van een efiig echte Sin- kas moeten duidelijk maken, oorzaak van deze gang van Ms de felle concurrentiestrijd Jtn twee winkeliersverenigin- De winkeliersvereniging Cen- heeft namelijk een etalage- trijd georganiseerd, waaraan \iddenstaTidsorganisatie Zuid mag deelnemen. De zuid- kliers zijn toen een tegenac- \egonnen om te voorkomen, hun klanten bij de con- hten Sint-Nicolaas-inkopen doen. De meningsverschil len zo hoog, dat het onmo- _J bleek samen te werken bij tocht van Sint-Nicolaas, die lang tevoren op zaterdag November was vastgesteld fotte besloot men ieder een Sint-Nicolaas te laten ko- rgemeester G. G. Loggers had reeds bereid verklaard de he- iter-Sint welkom te heten, later vernam hij, dat op /I 'Ifde tijdstip de cuto-Sint zou omen. Hij zal nu trachten de fomsttijd van één van de bis Het Ls met symbolen soma vreemd ge«teld Neem de kerstboom. De her komst gaat terug tot het heidendom in West-Europa. Maar ln de laatste tijd is Qie boom toch het centrum geworden van de kerstfeestviering. Een christeiyk feest, zou men zeg gen. Maar ln Amerika hebben ook verscheidene Joden een kerstboom en ze hangen erzelfs een Davids ster in. Kenneiyk Is die boom met lichtjes bet symbool aan het worden van een huiselijk winterfeest. Waarom atheist 7 Om terug te komen op het uit gangspunt: zijn de Amerikanen ver draagzaam? Wanneer men iemand vraagt, wat voor godsdienst hy heeft. Kan hy zeggen protestants, katho liek of joods en in de meeste krin gen zal men dat een bevredigend antwoord vinden. Maar zegt hy atheist te zijn, dan zaï men nogal eens de wenkbrauwen optrekken en de man misschien vragen: „waar om"? Die christeiyke, humanitaire tra ditie. ook al is de ethiek niet strikt, geeft veel Amerikanen een veilig ge voel: zo hoort het. Atheïsme of ag nosticisme dat in Europa in vele kringen wordt geaccepteerd wekt hier een zekere argwaan. Sommigen zullen meteen aan ren connectie denken met de vyandige ideologie van het communisme. Het Ls daarom niet verwonderiyk dat conservatieve vaderlandslieven de organisaties, zoals de American Legion, reclame in trams en bussen betalen waarmee de menwn worden aangespoord naar de kerk te gaan. Want dat is niet alleen goed voor hun ziel. maar ook voor de Verenig de Staten Men beschouwt Oostenryk als by- zonder gunstig en als het veiligst, omdat spionage hier niet strafbaar Ir, behalve wanneer deze actie zich tegen Oostenrijk zelf richt. Boven dien is de „markt" op dit gebied hier goedkoper dan byvoorbeeld in Zwit serland of West-Duitsland. Een in formatie waarvoor men in Zwit serland 10.000 franken betaalt, is in Oostenryk slechts hetzelfde bedrag in shilling waard das maar een zesde van de Zwitserse prys. Tenslotte biedt Oostenrijk als neu traal la no een zekere bescherming en beveiliging tegen overvallen en er zijn hier geen buitenlandse troepen gestationeerd die ongewenste perso nen kunnen laten verdwynen of za eenvoudig ontvoeren. De helft communisten Van die 50 000 „agenten" wordt on geveer de helft gedirigeerd door Mos kou en zyn satellieten. In Oostenryk deponeren zij ongestraft hun erva ringen uit niet-communistische lan den. en na grondig te zijn uitgewerkt worden cleze informaties van hier ge makkelijk overgebracht naar de cen trales achter het ijzeren gordijn. Oostenrijk is in dit opzicht een ideaal jachtterrein, omdat het land aan de ene kant grenst aan drie Westelijke staten (Duitsland, Zwit serland en Italië) en aan de andere kant aan drie communistische lan den (Tsjecho-Slowakye. Hongarye en Joego-Slavië). Bovendien wordt Oostenrijk en voornameiyk Wenen, gebruikt als laatste springplank voor aankomen de spionnen. Na hun eigeniyke op leiding „thuis" krygen zij in Wenen de gelegenheid om te wennen aan het Westelijke klimaat, voordat zij bijvoorbeeld naar Amerika gaan. De bekende Russische meesterspion Abel is ook via een langer verbiyf in We nen naar de Verenigde Staten ver trokken. Maar Oostenrijk wordt even goed door Westelijke staten als draalschyf gebruikt. Hier krijgen de agenten hun laatste instructies alvorens zij naar een communistisch land gaan en vooral treden zy hier als tegen- pionnen op. die het doen en laten van hun Oostelyke „collega's" con troleren. Ook gevaarlijk werk In veel gevallen ls deze activiteit niet gevaarlijk, omdat de.informaties die men van belde kanten verzamelt niet „brisant" zijn, doch zich voor nameiyk beperken tot zuiver econo mische plannen, die echter indirect van militaire betekenis kunnen zyn. Maar dat er in Wenen ook gevaar- iyke opdrachten worden uitgevoerd blijkt uit de volgende, nog altyd niet opgeklaarde voorvallep: Ongeveer een Jaar geleden werd de gevluchte Hongaar dr. Aurel Abranjl onder geheimzinnige omstandigheden met geweld uit Oostenryk ontvoerd. Hy schynt zowel voor het Westen al? voor het Oosten te hebben ge spioneerd. De Hongaarse AVO-lultenant Beia T.apusnjik zocht enkele maanden daarna contact met de Amerikaanse geheime dienst, maar 24 uur voordat hij uit Wenen naar West-Doltsland wilde vertrekken, stierf hrj op myste rieuze wijze. Twee weken geleden begaf de vroe gere communistische spion Emll Sveo zich naar de Tsjechische grens, doch werd daar onmiddeliyk gearresteerd. Hy schynt van de Oostelijke spiona gedienst op de Westeiyke te zyn overgegaan. In de afgelopen maand september werd de autobuschauffeur Stefan Johaczy uit Linz plotseling in Praag gearresteerd, omdat hy in opdracht van een Westelijk informatiebureau geheim materiaal uit Tsjecho-Slo wakye sou hebben gesmokkeld. Advertentie NU MODERN WASSEN iltchti IS cent met Rcclcftti WASMACHINE BLAUW Statengroepen in Afrika. Men kan verschillende groepen van staten onderschelden in Afrika. Men kan de indeling maken volgens de betrekkingen tussen de Afrikaan se staten onderling, maar ook vol gens de betrekkingen tussen de Afri kaanse landen en andere landen. Onze twee kaarten laten de verschil lende groepen van staten zien. Afrikanen onder elkaar De Monrovia-groep welke werd gesticht in mei 1961, omvat Tune sië. Ethiopië, Libië, Togo, Somalië. Sierra Leone, Nigerië alsmede de 12 /u iu/1 ti is vu is uv vso- voormalig Franse gebieden die ppeu te verschuiven. Een 0kt0beI i9»si de Afrikaans-Mada- pijkheid daarbij is, dat hij gaskische Unie stichtten, namelijk, roen, Gabon, Kongo (Brazzaville), Centraal-Afrika en Madagascar. Deze staten hebben als beginselen aanvaard de vreedzame coëxistentie en de erkenning van de bestaande politie'ke verhoudingen. Zij veroor delen vreemde inmenging in binnen lands)' aangelegenheden en achten de tijd nog niet gekomen voor een federatie van Afrikaanse staten met institutioneel karakter. Tot de Casablanca-groep behoor den aanvankeiyk (januari 1961) Egypte (V.A.R.i Marokko, Mali, Guinea, Ghana, Libië en de voorlo pige Algerijnse regering. Libië ech te: is inmiddels uitgetreden, terwijl bet thans onafhankelijke Algerye nog niet is toegetreden. In de schoot van de Casablanca-groep hebben wie van beiden de echte Mauretanle. Senegal. Ivoorkust. Vol- Ghana. Guinea en Mali de Unie 'ta, Niger, Tsjaad, Dahomey, Kame- 'van Afrikaanse staten gvormd. De Unie van Afrikaanse staten beoogt dc totstandkoming van een federatie van alle onafhankelijke Afrikaanse lander, de Zuidafrikaanse Republiek uitgezonderd. De leden van de Casablancagroep voeren een politiek van neutraliteit ten opzichte van de twee blokken (Verenigde Staten en Sowjet-Unie) en streven naar het vestigen van een gemeenschappeiyke economische po litiek en een gemeenschappelyk verdedigingsstelstel. EEG en Gemenebest Onze tweede kaart laat zien. wel ke Afrikaanse landen geassocieerd zijn met de Europese Economische Gemeenschap en welke landen deel uitmaken van het Britse Gemene best. Vier onafhandelyke landen. namelyk Ghana. Sierra Leone, Nige- rie en Tanganjika, alsmede zes Brit se gebieden (koloniën en protectora ten» te weten Gambia. Oeganda. Ke nia. Zanzibar, de federatie van Rho- desië en Njassaland en voorts Swaziland maken deel uit van het Britse Gemenebest. Vermoedelijk zal Oeganda zich in oktober aansluiten bij de onafhankelyke landen die tot het Britse Gemenebest behoren. Wat betreft de landen die geasso cieerd zyn ni-t de Europese Econo mische «Gemeenschap, tot deze groep behoren de landen van de Afrikaans- Madagaskische Unie (zie boven» en verder Mali. Togo, Somalië. Kongo i Lecpoldstad), Roeanda en Boeroen- di. Voorts zyn ook Frans Somaliland en d«» Comoren Franse gebieden dus) geassocieerd met de Europese Economische Gemeenschap. Prof. Ten Doessehatt verlaat Hoogovens c1 Commissarissen en directie van de Koninkiyke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. be treuren het zeer te moeten medede len, dat prof. dr. J. F. van Does- schate om gezondheidsredenen heeft besloten aan het einde van 1962 zyn functie als directeur van Hoogovens en Breedband neer te leggen. In 1946 beëindigde prof. Ten Does- schate zyn wetenschappelyke car rière als hoogleraar in de bedryfs- huishoudkunde aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam teneinde de functie van direc teur van Hoogovens te kunnen aan vaarden. Na de oprichting van Breed band N.V. werd hij tevens directeur van deze vennootschap. De directiewerkzaamheden, die tot Eman el Muravehlk, „National field director of the Jewish Labor comitee", heeft op een persconferen tie in Chicago gez-egd, dat in de Sow jet-Unie een antisemitische campag ne wordt gevoerd, waarbij „economi sche vergrijpen" dienen als stok om de hond te slaan. Muravehlk wees erop dat zestig procent van de mensen, die in de Sowjet-Unie terechtstaan op beschul diging van het begaan van econo mische vergrypen. en daarvoor ver oordeeld en terechtgesteld worden, joden zUn. Muravehlk zei zijn gegevens te ont lenen aan bronnen binnen en bul ten de Sowjet-Unie en dat ze thans bestudeerd werden door de V.N.-com_ missie voor de mensenrechten. Volgens Muravchik kunnen de ge- d gvaarde joden zich niet ten -olie verdedigen en hebben de processen het karakter van „showprocessen". „Ze worden veroordeeld en geëxecu teerd op beschuldigingen die dateren uit de tsarentyd, toen antisemitische acties aangewakkerd werden door diepgewortelde schynheiligheid", al dus Muravchik. dusverre door prof. Ten Doesschate werden verricht, zullen worden over genomen door drs. P. L. Juttman Jacob.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17