davitamon mo FIJNZINNIGE VONDSTEN IN ,AS YOU LIKE IT" Uday Sliankar en zijn troep naar ons land "Je krijgt er nooit genoeg van!" Ol voering van Ensemble Meesterlijke niise en scene van regisseur Karl Gnttman li;li <£>B FRANKRIJKS LITERAIRE PRIJZEN VOOR 2 VROLWEN Hiiuloe-dansen en muziek kunst kaleiöoscoqp Griine Poli'ist na negen jaar Nederlander Literatuurprijs voor P. J. Jouve Engelands scheepvaartmuseum exposeert 17e eeuwers Tv-automatiek (pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 november 1962 Derde blad no. 30812 Van de overige bijna dertig rollen noemen wij nog Ben Aerden als de hertoe in ballingschap, de oude Corijn van Dick Scheffer, Willem de boerenknaap van Louis van der Steen en de herderin van Diana Dobbel- man. Er w aren "oloemen voor Sigrid Koetse en Marja Habraken. Minutenlang appl a us Een minutenlang durend, staande gebracht applaus legde getuigenis af van de ingenomenheid van het pu bliek De op dinsdag 20 november bepaal- dge voorstelling gaat niet door maar volgt op donderdag 20 december. Woensdag 21 november eerste voor stelling van ..Naar het U lijkt" van K. en O. De op donderdag 22 novem ber bepaalde voorstelling van K. en O. vindt plaats op donderdag 13 decem ber a.s. B.H. BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 I'llif.'i.S J OOR het schouwburgabonnement bracht het Toneelgezel schap .Ensemble" gisteravond Shakespeare's wijd en zijd ekende „Naar het U lijkt" in de vertaling van dr. L. A. J. Bur- ersdijk. Dit is wel één van de charmantste blijspelen wij mogen de ihoud bekend veronderstellen! van Engeland's grootste drama- urg, waarin de liefde in schier alle toonaarden bezongen wordt. Ofschoon alle rollen niet even sterk pet waren is de regisseur Karl uttmann erin geslaagd een zéér ijzenswaardige voorstelling tot and te brengen! In de scènes tus- n Rosa lindeCeliaOrlando legde jj met onuitputtelijke fijnzinnige jndsten zijn meesterschap ten aan- en van mise en scène vast! Het dient erkend dat hij in Sigrid oetse als Rosalinde een medewerk er vond die alle roerselen van een Het speelse brons van Mascheri- ni's „Levensvreugde", dat de Eindho- venaren „Lollig Liesje" noemden, is in de nacht van zondag op maan dag in het Dommelplantsoen van de Lichtstad van zjjn voetstuk gehaald liefde meisjesziel puntig en met en vernield. Het beeldje dat een ukkeliike lichtheid van toon ver- fragiel onderstuk heeft, is indertijd jocht kenbaar te maken. Haar vir- ,voor f20.000,- op de expositie Sons- ioze spel inspireerde Marja Habra- beek '58 gekocht, in dusdanig dat zij zich op hetzelfde De gemeente Eindhoven heeft er 3n wist te handhaven. nooit een goede plaats voor kunnen Julien Schoenaerts speelde Orlando vinden. Pas het vorig jaar werd het lisschin iets te ernstig ™aar van de gemeentewerf gehaald om er 'otp....in'n.^r^'c.e .bewogenheid. Op yje^ parK aan de Bilderdijklaan mee te verfraaien. De bedoeling was om •lijk uitzonderlijke wijze vertolk- Jan Retèl de melancholicus icques. Doeltreffend in elke zin, on- jnks zijn grote soberheid! Max Croiset legde als Toetssteen de idruk meer op de vaak wijsgerige trekking van zijn betoog dan op het Sigrid Koetse verrukkelijk speelse karakter daarvan, wat hij echter in zijn liefdesspel met Doortje, door Carla Dura fris gespeeld, ruim schoots inhaalde. „Lollig Liesje' gestolen Residentie-Orkest 14 april naar Y.S. ALLE CONCERTEN ONDER VAN OTTERLOO H.M. de Koningin heeft zich lereid verklaard het patronaat fan de Amerikaanse tournee van iet Residentie-Orkest in het 'oorjaar van 1963 te aanvaar- in. Op 14 april zal het orkest met K.L.M.-charter vliegtuig aar New York vertrekken. De erugreis is bepaald op 18 mei uit 'hiladelphia. In de V.S. zal het rkest met bussen reizen, met itzondering van het traject ,ittle Rock-Chicago, dat gevlo- en wordt. Het eerste concert indt plaats op 16 april, het laat- te op 17 mei. In deze periode het Residentie-Orkest 27 oncerten geven, die, op uit- rukkelijk verzoek van de Ame- kaanse impresario, alle door Villem van Otterloo zullen (orden gedirigeerd. De mogelijkheid bestaat, dat c twee concertmeesters van het lesidentie-Orkest, Theo Olof n Willem Noske, in enkele laatsen als solist zullen op reden. het straks naar het gazon van het Van Abbemuseum te laten verhui zen. Prix Goncourt en l'rix Renaudot Prijs Schone kunst voor Luis Toeboscb De Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Brabant, dr. C. P«4 M. Kortmann, heeft zaterdag de pro vinciale prijs voor Schone Kunsten die voor 1961 beschikbaar gesteld waê a t P O' T .A voor de muziek, uitgereikt aan de Anna Lang us en Sunone Jacquemard Bredase musicus de heer Luis Toe- 1 bosch. De commissie van advies vooe de toekenning van deze prijs was sa- (Van onze Parijse correspondent) Tensresif,1.<?1 uit J\ere" *Jenk J*3- dings, Willem Goedhart, Hein Jor- De twee eerste vruchten van Frankrijks literaire prijrenboora. heeften"!" b«wS£ de Prix Goncourt en de Prix Renaudot, zijn gisteren in handen komst, die behalve door leden van V3n iwep- vrouwen opvallen Ged* staten en van Prov. Staten, ook 9 Dl A r Cl dof>r verte6:enwoordigers van alle ge- De 43-)arige rranc;aise van Poolse origine Anna Langlus kreeg ledingen van het Brabantse culturele voor haar roman ,,Les bagages de sable" met zes tegen vier stem- leven werd bijgewoond, het rapport men de Prix Goncourt. Frankrijks meest begeerde letterkundige onderscheiding. De 38-jarige Parisienne Simone Jacquemard heeft de Prix de Renaudot na» de 13 stemmingsronden, die nodig bleken verworven met haar roman ,,Le veilleur de nuit" (De nacht waker). Men kan Simone Jacquemard, diele souffre", waarmee zij in 1960 al een heel oeuvre van gedichten, no- reeds bijna de Prix Goncourt ge- velles en romans op haar naam heeft staan, in dit toernooi wel als een out sider karakteriseren. In de vele voor beschouwingen in de kranten werd wonnen had. beschrijft Anna Lang- fus die verschrikkingen van concen tratiekampen en vertelt zij ook hoe al haar familileden in Polen door de De beroemde Indiase danser Uday Shhnkar komt met zijn uit 7 danseressen en dansers en 7 musici bestaande gezelschap een zevental voorstellingen in ons land geven, in aansluiting op een juist volbrachte toernee door Amerika. Dat is te danken aan de heer H. J. da Silva, directeur van Record Master Folklore en een bekend Haags kenner op het gebied van exotische muziek, die daarvoor de medewerking van de am bassade van India kreeg. Nu is het niet voor het eerst dat Uday Shankar naar ons land komt maar zijn laatste bezoek dateert van 1936. Voor de oorlog waren hij en de danseres Menaka degenen die, ieder met hun eigen troep, het Europese publiek kennis deden maken met de zeer eigen schoonheid van de Indiase dans. De kunst was zich toen aan het herstellen na een periode van verval en terwijl men enerzijds streefde naar een herleven van de enkele dui zenden jaren oude vormen was het vooral Uday Shankar. o.a. gestimu leerd door de dichter Tagore, die het waagde eigentijdse mensen en eigen tijdse problemen tot onderwerp van zijn scheppingen te maken, naast de traditionele goden- en heldenver halen die hij ook weer op zijn reper toire nam. Shankar heeft vele invloeden van het Westen ondergaan <zo heeft hij in 1924 samen met Anna Pawlova een serie voorstellingen van Radha- Krishna gegeven), maar steeds volg de op zijn tournee een periode van bezinning en verdieping van de eigen cultuur in India. Na zijn optreden in 1951 in Londen heeft hij een tiental jaren Azië niet verlaten. Van de voor deze tournee nieuwgevormde en ge trainde groep maakt ook zijn jonge vrouw Amala weer deel uit en de be roemde zangeres Lakshmi Shankar. De nu 62-jarige Uday Shankaj- is nog altijd de ziel van de troep. In zijn choreografie krijgt men te zien het avondvullende dansdrama Sa- manya Kshati (lichte schade), naar het gelijknamige gedicht van Tagore. Het tweede programma bestaat uit verschillende klassieke nummers in de vier voornaamste Indiase dans stijlen. De muziek voor Samanya Kshati is gecomponeerd door zijn broer Ka di Shankar, die in '57 en '58 in ons land muziekrecitals heeft gegeven. Het gezelschap heeft meer dan 100 verschillende muziekinstrumenten en een grote collectie kostuums bij zich. Gisteren is in Laren de Hen- riette Roland Holstprijs door prof. Garmt Stuiveling reikt aan de dichter Mok. haar naam als kandidate echter bij- i Duitsers waren uitgemoord. Zij debu- na nergens genoemd en weinig critici schenen gisteren haar bekroonde ro man al gelezen te hebben. Daarentegen werd Anna Langfus steeds al een der grootste kansheb bers genoemd voor de Prix Goncourt. Als Poolse emigrante kwam zy in 1946 naar Frankrijk, na in. haar va- uitge- .derland alle ontzettingen ie hebben Maurits beleefd- die de oorlog, de nazi's en de „bevrijding" daar hadden opgele- I verd. In een vorige roman, „Le sel et teerde in Frankrijk echter niet met een roman, doch met een toneelstuk (Les lepreux». dat in 1956 met een bescheiden succes in Parijs werd op gevoerd. AUTOBIOGRAFIE ran de commissie voorgelezen. Daarin wordt gewezen op het werk van dp heer Toebosch als componist van koor. orgel, orkest- en kamermu ziekwerken. Bijzondere waardering wordt toegekend aan zijn kerkmuziek. En zijn werkzaamheid als koorleider heet. o.a. van het door hem in 1953 opgerichte koor „Orlandi di Lasso" te Breda. Tenslotte wordt gewezen op zijn grote bekwaamheid als organist en pedagoog. De Commissaris der Koningin zei dat Gedep. Staten met. vreugde het advies van de commissie gevolgd heb ben. omdat Brabant, reeds grote ver» plichtineen aan deze talentvolle mu sicus heeft. De heer Toebosch heeft in zijn dankwoord een lans gebroken voor het werk van componisten en uitvoe rende musici van eigen bodem. HU toonde tenslotte ziin capaciteiten als dat als Prix Goncourt koorleider en componist door met het Eerste 't.v. cursus Openb. Kunstbezit In januari begint naast de ze vende radio-cursus, doch daar van geheel onafhankelijk, de eer ste televisie-cursus van de Stich ting Openbaar Kunstbezit. Deze zal bestaan uit 20, elk 15 minuten durende tv-uitzending en, ver moedelijk op maandag, eens per veertien dagen. De abonnements prijs is gelijk aan die van de ra diocursus (f9.75). Om het gemis aan kleur te com penseren en de snelle vervluchtiging van het geziene te beperken, ont vangen de deelnemers per uitzending een kleurenreproduktie met daarbij twee bladen met kleinere afbeel dingen in zwart-wit. Dit bleek nood zakelijk omdat de auteurs zich bij hun bespreking niet tot één enkel kunstwerk zullen bepalen. Een maand na de uitzending ontvangt men 'n samenvatting van de gespro ken tekst. Het is de eerste maal in ons land dat een t.v.-cursus buiten de televisie om wordt begeleid door materiaal daarover. Prof- dr. Fr. W. S. van Thienen spreekt in de eerste uitzending over Logisch, want Lego biedt legio mogelijkheden. Geen ander speelgoed blijft de kinderen zó boeien en is tegelijk zó opvoedend. Lego zet de fantasie aan het werk. Scherpt het voorstellingsvermogen. Ontwikkelt de beste eigenschappen in Uw kind. Een ideaal cadeau voor het kind dat al Lego heeft? Méér Lego! Want: je krijgt er nooit genoeg van! Nu ook met wielen waarmee auto's echt kunnen rijden, molens werkelijk kunnen draaien. Kiihstflitsen In het Groninger Museum heeft zaterdagmiddag de directeur de heer W. J. de Gruyter de ten toonstelling van primitieve kunst „Kunst uit verre landen" ge opend, die is samengesteld uit bezittingen van een aantal Gro ningers, onder wie prof. dr. Th. P. van Baar en. De tentoonstelling duurt tot en met 16 december. Drie tekeningen van Pablo Picas so, waarvan de waarde op f. 6.000 per stuk wordt geschat, zijn uit de Londense woning van de Britse romanschrijver en dichter Sir Osbert Sitwell ontvreemd. 1 De tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh in het Nationale Museum van Warschau is gisteren gesloten. In de afge lopen zes weken hebben in totaal 220.000 mensen de expositie be zocht. I De „Freie Volksbühne" in Berlijn heeft zaterdag haar Gerhart Hauptmann-prijs 1962 ten be drage van 4.000 mark toegekend aan de schrijver Martin Walser. De in 1927 in Wasserburg (C>p- per-Eeieren) geboren Walser 4 vooral als romanschrijver bekend-1 geworden door zijn werk „Halb-1 zeit". Zijn toneelstuk „Eiche und Angora" het tweede dat hij schreef werd dit jaar bij de Berlijnse „Festwoche" voor het eerst opgevoerd. De 29-jarige Westduitse schrijver Konrad Hansen heeft zaterdag voor zijn hoorspel in het platduits „Den Eenen sien Uhl" de naar Hans Böttcher genoemde prijs van 2.500 mark gekregen. Deze prijs wordt met vyf andere toe gekend door de „Feiherr von Stein"-stichting in Hamburg. Op een veiling in Sotheby te Londen heeft een Londense anti quair een Stradivarius uit 1719 gekocht voor rond f. 75.000. De kunstkring „Amicitia" in Bilthoven houdt op 12 januari 1963 een nationale jeugdwed strijd in voordrachtkunst voor „Stille wenken in de schilderkunst". Het hoofd van de educatieve dienst van het Rijksmuseum de heer E. R, Het boek, nu zeker een oplage van 150.000 200.000 exemplaren zal halen, heeft eveneens een duidelijk autobiografi sche inslag. Hoofdpersoon is een Poolse jodin, die zich als emigrante in Frankrijk van de verpletterende last van haar verleden poogt te ont doen, door een verbintenis te sluiten met een oudere man met wie zij zich in de Franse Provence v«stigt. Zij probeert daar haar eigen jeugd weer tot leven te verwekken, door al haar krachten in te zetten voor een groep verwaarloosde kinderen, met wie zij enige tyd lief en leed blijft delen. Na het sterven van een klein jon getje echter, dat zij aangrijpend be schrijft, vervalt zij zelf weer in haar vroegere staat van neerslachtigheid koor ..Orlando di Lasso" ken uit te voeren. Meijer verzorgt twee uitzendingen en wanhoop. En de conciusie van over portretten van bekende figuren j haar relaas blijkt dan ook wel te en dr. Jos W. de Gruyter twee over zijn, dat de generatie der concentra- Vincent van Gogh, Verder komen er tiekampbewoners als voor eeuwig programma's over: Rembrandt en de [verloren zal moeten worden blijven bijbel, de Etruskische bronzen in het beschouwd. Rijksmuseum voor Oudheden te Lei den, Mondriaan en moderne archi tectuur. Rond de nationale herden kingsdag zal men een uitzending wij den aan het mausoleum van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. De zevende radiocursus der Stich ting Openbaar Kunstbezit, waarop reeds meer dan 60.000 personen in schreven, begint op maandag 14 ja nuari. Het bestuur van de Stichting heeft besloten een drietal uitzendingen van .Openbaar Kunstbezit in Vlaanderen', waarmee de Belgische radio en tv via de zender Brussel-Vlaams begin nen, op te nemen in het Nederlandse programma. Openbaar Kunstbezit wil op deze wyze een begin maken met een vooralsnog bescheiden uitwisse ling van programma-onderdelen in Europees verband. In de genoemde uitzendingen wor den schilderijen besproken van: Je roen Bosch. Pieter Breughel en Hen ri Evenepoel. Het tweede deeltje in de reeks kunstboeken, uitgegeven door de Stichting in samenwerking met 'het Prins Bernhard Fonds, is uitge komen. Het gaat over de unieke ver zameling Egyptische kunst in het Rijksmuseum voor Oudheden te Lei den. Anna Langfus werd onlangs in het avondblad Simon geprezen vanwege haar ta lent: „Zij maakt figuren levend, de atmosfeer voelbaar en bezit een so bere intense stijl". Henriëtte Roland Holst prijs uitgereikt aan dichter Mok In de Singer-concertzaal te Lar^n is gisteravond de Henriëtte Roland - Holst-prys door prof. Garmt Stuive ling uitgereikt aan de dichter Mau rits Mok. Prof. dr. P. Minderaa, voorzitter van de jury, las het jury-rapport voor. Met name voor zyn dichtbundel „Gedenk de mens", verschenen in 1957, is de prijs toegekend. De dich ter en zijn werk voldoen aan de eisen. Reeds voor de oorlog verscheen van Mok sterk etische werken. Hoe- De ex-opperwachtmeester van de Grüne Polizei Josef Henneboel heeft na negen jaar de Nederlandse natio naliteit gekregen. Als Joep Henne- böhl werd hij in Berge in Duitsland geboren. Als reservist werd hij in de oorlogsjaren ingedeeld by de Griine i -vi 5 5 £JPolizei. Omdat hij het niet met het Le Monde door Henri Nationaal Socialisme eens was heeft hij tijdens de bezetting honderden Nederlanders, vooral Amsterdammers geholpen uit de handen van de Duit sers te ontsnappen. „Het enige, wat ik heb gedaan is, dat ik mens ben ge bleven", zegt hij daar nu over. Na de oorlog werd Henneboel direct gearresteerd. Tot 1950 was het hem verboden in Nederland te komen. Toen hij een jaar na de oorlog ille gaal in ons land verbleef om bewijs materiaal voor zijn correcte houding tijdens de bezetting te verzamelen, werd hij door de politieke Opspo ringsdienst aangehouden. In 1953 diende hij een verzoek schrift in om de Nederlandse natio naliteit te verwerven. In 1957 trouw de hij met een Nederlandse vrouw. Bij deze gelegenheid kreeg hij 600 brieven van Nederlanders, die hem niet vergeten bleken te zijn. In 1959 opende voormalige Grüne Polizei een sigarenwinkel aan de De Wittenkade in Amsterdam. Meer dan honderd bloemstukken onderstreepten toen de sympathie, die hij in de hoofdstad geniet. Sinds het indienen van het ver zoekschrift in 1953 is zijn houding tydens de oorlog uitvoerig onderzocht, wat geresulteerd heeft in de publika- tie in de Staatscourant van 1 no vember, waarbij Henneboel de Ne derlandse nationaliteit is toegekend. „Ik heb willen bewijzen, dat niet alle „Grünen" hetzelfde waren. Ik geloof, dat ik nu mag zeggen, dat ik daar in geslaagd ben, gezien de in williging van mijn verzoekschrift. Ik ben erg blij met de Nederlandse na tionaliteit. Ik hoop te bewijzen, dat ik het waard ben", aldus sigarenhande laar Henneboel. De Franse grote literatuur prijs is gisteren toegekend aan de dichter en romanschrijver Pierre-Jean Jouve. De bekendste werken van de thans 75 jaar oude Franse kun stenaar zijn "Le paradis perdu" (1929), "Les noces" (1931), "Sueur et sang 1935), 'Langue' (1954) en zijn romans: ..Histoi- re sanglante", "Le monde de sert", "L'Aventure de Catherine Crachat" en "Le don Juan de Mozart" (1944). De literatuurprijs werd in 1951 ingesteld. Feike Asma terug uit Amerika Gisterochtend is de Amsterdamsè organist Feike Asma na een tournee van 5H week door Canada uit New York op Schiphol teruggekeerd. „Het is me reusachtig bevallen", zei de heer Asma na zijn aankomst. „Ik heb er 34 oonoerten gegeven.". Het was de derde tournee die hij heeft gemaakt in Amerika en Cana da. „Het meeste succes heb ik gehad Invloed von Hollanders en Vlamingen (Van onze Londense correspondent) Engelands Nationale Scheepvaartmuseum in Greenwich is uitgebreid met een belangrijke collectie van 17e eeuwse Nederlandse en Vlaamse zeeschilderijen. Deze collectie, nagelaten door de Engelse marine-oj f icier captain Eric Palmer, bestaat uit 79 werken en is thans tentoongesteld in de Print Room van het museum, dat vroeger een paleis is geweest. Mevrouw Palmer heeft de collectie voor de zeer schappelijke prijs van 50.000 pond een half miljoen gulden) van de hand gedaan. Voor deze transactie ontving het museum een regeringssubsidie. van iv-iuft. ölciiv cusLiic wei fwfii. nut- acnn wel zyn dichterschap zich na de we- p rhf.rrh ^i^r mfin «li reldoorlog heeft ontwikkeld naar een hehheï nraTi fiJ meer individuele lyriek. is het in de Slar bespS had het forLdabele aantal van 120 stemmen." Binnenkort zal hij weer te beluis teren zijn in de Oude Kerk te Am sterdam, waar hij jaarlijks circa 200 concerten geeft. Clifford Bax - 76 - overleden De Britse toneelschrijver en dichter Clifford Bax is gisteren in zyn wo ning te Londen overleden. Hij was 76 jaar. Tussen de twee wereldoorlogen werden in Engeland ruim tien toneel stukken en muzikale komedies van zijn hand opgevoerd. Zijn eerste to- bundel „Gedenk de mens" de levens aanvaarding die de sociale bewogen heid van de dichter beaamt. Na Maurits Mok de prijs te hebben over- I handigd bood prof. Stuiveling de dich ter ook namens de Vereniging van Letterkundigen zijn gelukwensen aan. Maurtis Mok zei zich bijzonder dankbaar te gevoelen voor de onder scheiding, vooral omdat hieraan de naam van Henriëtte Roland-Holst is verbonden. Gedichten van Henriëtte Roland- Holst werden voorgedragen door Ali ne Markus en Otto Sterman. Nap de Klijn, (viool) en Liesbeth Rumke- Hoppen (piano) voerden werken uit van Bach en Pijper, terwijl prof. Stuiveling een herdenkingsrede hield. Onder de aanwezigen bevond zich ook de dichter A. Roland Holst. Aanstaande zomer zal de collectie - - - definitief worden ondergebracht in jongeren tussen 14 en 23 jaar. ^et ^Queen's House", waar zich even- De deelnemers moeten binnen eeng de ancjere schilderijen van het vyf minuten een door henzelf museum bevinden, zodat daar dus de meest uitgebreide verzameling van 17e eeuwse zeeschilderyen ter wereld te zien z tl zijn- gekozen oorspronkelijk gedicht of stuk proza voordragen. Als prijzen worden boekenbonnen beschikbaar gesteld. Nadere in lichtingen worden verstrekt door de secretaris van „Amicitia" Leyenseweg 83 in Bihhoven. De nieuwe collectie vormt tevens een belangrijke kunsthistorische by- I drage. De schilderyen zyn zodanig (Van onze Londense correspondent) De Britse regering is van plan het systeem waarbij de televisiekijker onmiddellijk betaalt voor hetgeen hij ziet namelijk door middel van een muntstuk in de gleuf van een speci aal in het toestel aan te brengen apparaat een zo goed mogelijke kans te geven. Verwacht wordt dat binnenkort drie regionale gebieden in Engeland voor deze proefneming zullen worden aangewezen. Er be staan reeds maatschappijen voor de ze televisie „automatiek", waarbij ook speciale lijnprogramma's zullen worden betrokken. De regering heeft op grond van het Pilkington-rapport over de om roepen, dat vijf maanden geleden is verschenen, een 'ingrijpende reorga nisatie van de Engelse commerciële televisie in voorbereiding waarbij grotere macht zal worden toegekend aan de Independent Television Authority, het toezichthoudende opgehangen, dat de invloed van de unieke Hollandse en Vlaamse zee schildersschool op de Engelse schil ders uit die tijd kan worden bestu deerd. Jan Porcelhs is met zijn „vissers boot op ruwe zee" de typische verte genwoordiger van de overgang naar het Hollandse realisme, dat in scher pe tegenstelling staat tot het manie- risme van zyn voorgangers, zoals de perk. neelstuk dat werd opgevoerd, was het overheidsorgaan, in 1912 geschreven stuk „The poetas- £>e tot nu toe fantastische en daar- ters of Ispahan Zijn beroemdste om algemeen bedenkelijk geachte werk was waarschynlyk het uit 193- winsten van de commerciële televi- „The rose without a in Greenwich eveneens vertegenwoor digde Jan van Wieringen, van Eert- velt, Vroom, Willaerts en van Plat- tenburg. Porcellis' leerling Simon de Vlieger is eveneens goed vertegen- De jonge Willem van Velde, de vliegers' leerling, ont- I heer was". Desalniettemin schreef hy het gebruik van de zenderappara- breekt natuurlijk evenmin. Een min- nadien nog verscheidene hoorspelen 1 tuur en ook door aftapping tot ma- der bekend man, zoals Hendrik en minstens één toneelstuk. „Golde- I ximaal eenderde van de brutowinst. Staets, wordt hier als een ontdekking Eagle" gebaseerd op het leven van Dit geld zal dan kunnen worden ge daterende stuk thorn". In 1936 maakte hij bekend dat hij nooit meer een toneelstuk zou schrij ven, omdat „dat geen leven voor een siemaatschappijen vorig jaar be droegen deze 26 miljoen pond (260 miljoen gulden zullen belangrijk worden beperkt door het plan hen hogere huur te laten betalen voor beschouwd. Vele kleinere zeespecia listen zorgen voor een zo volledig mo gelijk overzicht van dit schilderstyd- Maria Stuart. bruikt voor speciale programma's In 1932 werd hij Boeddhist Vijftien van culturele en opvoedkundige jaar later schreef hij een hoorspel I waarde welke doov het gezagsorgaan „The Buddha". I zullen worden bevorderd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9