Eeuwfeest van N.F.O. Harmonie te Gron. kunst kaleiöoscoop Kanier 1 cn gaat akkoord met y. Goglisticliting Fornuis veroorzaakt de dood van matroos Formule van Wassenaar" heeft maar weinig effect gesorteerd 'de woorden van waardering judste symfonie-orkest van ons land onderscheiden „Free as air" stopgezet KLOOSTERBALSEM Royaal gebaar graag aanvaard Cooper volgende ruimtevaarder Israëlische dirigent moet terechtstaan Edet- toppunt van zachtheid Moderne mensen kiezen Edet Ir. Kruyff (C.S.W.V.) over loonpolitiek Opgericht 1 maart 1960 Woensdag 14 november 1962 Derde blad no. 30807 I Het 100-jarig bestaan van het Noordelijk Filharmonisch orkest o dste symfonie-orkest van Nederland, is gistermiddag her- tijdens een plechtigheid in de aula van het Universiteits- bouw bijgewoond door vele noordelijke autoriteiten, afgevaar- nden van de overige orkesten in ons land, vertegenwoordigers nculturele organisaties en leden en oud-leden van het jubileren- 1 orkest. nCommissaris der Koningin in provincie Groningen, mr. C. L. W. w ck, bracht zijn gelukwensen over ei je' namens de staatssecretaris van u gen W. mr. Y. Scholiten. Hij deel- u mee dat het H.M. de Koningin t;t behaagd de voorzitter van het '1 -uur van de Stichting Noordelijk jarmonisch Orkest, mr. R. A. Vos, onderscheiden tot officier in de de van Oranje Nassau. „Een on- scheiding", zo zei de commissaris, jarin mede het orkest wordt ge- d en waardering wordt uitgespro- ,voor de culturele waarde die het est vertegenwoordigt". Ie Staatssecretaris mr. Y. Scholten zijn vertegenwoordiger mr. J. het jubilerende orkest een monische toekomst toewensen. ^noemde het NFO een voorbeeld de beste vorm die cultuursprei- ;kan aannemen. ie voorzitter van het eeuwfeest- 1 „jl*, dr. E. H. Ebels, deelde mee t het comité bezig is bij particulie- 1 en instellingen, bij handel en nij- r' heid in de provincies Groningen Drente gelden in te zamelen voor passend geschenk, namelijk een Ui tromentenfonds, waaruit kostbare nschaffingen kunnen worden be De voorzitter van het bestuur van de Stichting NFO, mr. R. A. Vos, heette allen hartelijk welkom. Na het Wilhelmus volgde de feestelijke uit voering van de Italiaanse Symfonie van Felix Mendelssohn. In opdracht van het NFO had Hans Henkemans een compositie ge schreven ter gelegenheid van dit eeuwfeest, „Barcarola Fantastica". Dit werk gecomponeerd voor een normaal groot symfonie orkest kreeg bij de eerste uitvoering in Groningen ene goed onthaal. Aan de componist en de dirigent Roelof Krol werd een ovatie gebracht. Na de pauze trad Hans Henkemans als solist op in het concert voor piano en orkest in Es gr. t. KV 482 van Mo zart. Het galaconcert werd besloten met La Valse van M. Ravel. Het enthousiasme van het publiek ontlaadde zich in langdurig applaus. Er waren kransen voor solist en dirigent. Kunstzinnige uitgaven Als eerste deeltjes in de serie „De schilderkunst van het westen", on der redactie van André Held en D.W. Bloemena, zijn bij' J. M. Meulen- noff te Amsterdam verschenen „De Griekse schilderkunst" en „De schil derkunst van de renaissance", resp. met inleidingen van Pierre Devambez, conservator aan het Louvre te Parijs en Franco Russoli, directeur van de Pinakotea di Brera te Milaan. De functie dezer beide auteurs staat borg voor de deskundigheid der be schouwingen. De vertalingen in het Nederlands zijn van L.Th. Lehmann en J.H.M. van der Marck. Beide uoekjes zijn verlucht met een groot aantal kleurenreprodukties en foto's. De illustraties zijn natuurgetrouw en minutieus verzorgd door de Ned.Ro- togravure Mij te Leiden. Deze eerste uitgaven der serie, naar inhoud inte ressant en naar uitvoering voorbeel dig. voorspellen alle goeds voor de volgende. In totaal zal de serie 12 boekjes over schilderkundige onder werpen omvatten. Bij de Uitgeversmaatschappij W. de Haan te Zeist (in samenwerking met Van Loghum Slaterus te Arnhem en Stanoaard Boekhandel te Antwer pen) zijn verschenen in de eveneens bijzonder verzorgde Jupiterreeks: De Franse impressionisten" van Hans Platte in de vertaling van H. Redeker, „Kunst in Afrika" van Albert Theile en „De mens (heden en morgen), in de vertaling van dr. H. Leids. Ook hier is sprake van interessan te en wetenschappelijk verantwoorde uitgaven, versierd met ten groot aan- „BLACK NATIVITY" IN ROTTERDAM Vrijdag 23 november zal in het Lnxor-theater in Rotterdam een nachtvoorstelling worden gehouden van de ,,All negro gospel musical" Black Nativity", 'n stuk dat maan denlang met veel succes is opge voerd in het Phoenix Theatre in Londen, aldus de Rotterdamse Kunststichting, die er in is geslaagd voor dit bijzondere evenement de enige voorstelling in Nederland de originele New York cast te GEEN BELANGSTELLING Financiën uitgeput Gisteravond na de voorstelling van de musical ..Free as air" in het Rembrandttheater te Utrecht deelde de producer-dirigent Joop engageren. De regie berust bij Klein-Essink aan zijn medewer kers mee, dat verdere opvoerin gen moeten worden stopgezet. De belangstelling was zo gering, dat het aantal bezoekers bene den da£ van het aantal artiesten op het toneel bleef. Dit heeft catastrofaal op de exploitatie gewerkt, zeer teleurstellend na de première vrijdagavond j.l., die een bevredigende belangstel ling genoot. Naar de heer Joop Klein-Essink aan zijn medewer kers mededeelde, waren de financiën uitgeput en kon hij geen voorschot krijgen om de voorstellingen voort te zetten. Hij zei de artiesten dat hij zo veel mogelijk de toezeggingen, gebaseerd op het overeengeko men contract t/m. 31 december a.s. zal nakomen. Vinette Carroll. De hoofdrollen wor den gespeeld door Marion Williams, Alex Bradford en Princess Stewart. Tentoonstellingen Huub Gerretsen, voorzitter van de „Haagse Aquerillistenkring" opent vrijdagavond in het Stedelijk Museum te Alkmaar een tot 16 december du rende expositie van werken van Haagse aquarellisten. In het Groninger Museum zal op 17 november een tentoonstelling wor den geopend genaamd: ..Kunst uit verre landen". Deze expositie samen gesteld uit particulier Gronings be zit, wordt ingeleid met een causerie van de directeur van het museum, de heer W. Jos de Gruyter. Zij duurt tot en met 16 december. tal fraaie kleurenreprodukties en fo to's welke de waarde ervan bijzon der verhogen. Gala-concert Gisteravond werd het galaconcert de feestelijk met, bloemen en groen sierde harmoniezaal gegeven. Dit rd bijgewoond door de Staatssecre- i van O K en W, mr. Y. Schol die na afloop van de Kamerzit- per vliegtuig naar Groningen gekomen. Voorts waren en vele ordelijke autoriteiten, o.w. de Com- ssarissen der Koningin in Gronin- j en Drente mr. C. L. W. Fock en ,J. Cramer, leden van Ged. Staten n beide provincies en vele burge- rs en vertegenwoordigers van lerlandse Orkesten. I Flink wrijven met Kloosterbalsem, I de warmteopwekkendo stoften verjagen snel de pijn. Heilzame, diepwerkends verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren, Huisapotheek in 1 potje JU (Van onze parlementaire redacteur) ,,Er is geschreven over de grootste kunsttransactie van de twin tigste eeuw", zei Staatssecretaris Scholten gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de in juli gesloten overeenkomst tussen de Staat der Neder landen en de Vincent van Goghstichting. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Van de zijde der Kamer sprak slechts de voorzitter van de des betreffende kamercommissie, dr. Tilanus (C.H.), die evenals de Staatssecretaris zijn grote erkentelijkheid betuigde voor het royale gebaar van de familie Van Gogh, verwanten van de in 1890 over leden grote kunstschilder, waardoor een unieke kunstverzameling voor ons land behouden blijft. Het is gelijk bekend te doen voor de familie Van Gogh thans be om een bedrag van f.18.4 miljoen, waarmee de stichting door de over heid zai worden gesubsidieerd. De Staat brengt hier een financieel of fer, maar de familie Van Gogh ge troost zich een veel grotere opoffering w omdat de verzameling bij verkoop in 1 langens van de familie Van Gogh te het buitenland een veelvoud zou op- voldoen, terwijl de overheid enige brengen van de genoemde prijs waar- waarborgen moest vragen voor het reid is de kunstverzameling in een Stichting onder te brengen. De besprekingen hebben 2,/2 jaar ge buurd. Staatssecretaris Scholten zei dat het niet zo eenvoudig was ge weest om aan de begrijpelijke ver- rans getijdenboek iraclit 18 mille op Een fraai Frans getijdenboek van Weeks 1490 met 24 miniaturen in kalender en 14 miniaturen die jehele pagina beslaan, is voor mille gekocht op de gisteren be nnen veiling bij het internationaal tiquariaat Menno Hertzberger en N.V. te Amsterdam. Dit getjjden- j tk nerd door een makelaar voor n Duitse cliënt gekocht. Het was l hoogste bod tot nu toe op deze rkoping waar 950 werken uit de lectie A. A. M. Stols onder de ha- tr komen. De collectie omvat enkele incuna- len, enige manuscripten, en ge'fl- itreerde boeken op het terrein der ituurwetenschappen, kunst en cul- yt- Een exemplaar van de eerste ltie van de eerste vertaling in het ans van Thomas More's Utopia, fWd met 12 houtsneden, werd w f3.000 geveild. Een exemplaar o het met gouden letters gedrukte lelboek van J. B. Audebert en p Vieillot werd voor f 12.600 ge- cht. Voor 4 mille vond een boek [t Venetiaanse stadsgezichten een Ier. Ket boekwerk van Maria Sy- l&Meriaen uit 1719 over Surinaam- ^ekten met 72 bladzijden met k handgekleurde platen bracht •000 op. I^Nasa heeft bekendgemaakt, dat jraon Cooper is aangewezen om de «Kende Amerikaanse bemande ™wreis te maken. Deze ruimte- uent in een baan om de aarde, wel- 'n april zal worden gemaakt, zal ngeveer een gehele dag duren", ue 35-jarige Cooper is majoor bij ^uchtmacht. Hij was aangewezen eventuele plaatsvervanger van «iter Schirra die op 3 oktober Jl. «maal om de aarde vloog, wan B. Sheppard, die vorig jaar eerste Amerikaanse ballistische "gevlucht maakte, zal Cooper :en als deze de vlucht niet zou maken. Proef zal niet vóór april kun- worden genomen, omdat het m het gebied van de basis Cape "averal voordien meestal ongun- beheer. Amsterdam zal op morele gronden de voorrang krijgen bij de vraag waar de verzameling moet wor den ondergebracht. Het is het uitdrukkelijk verlangen van de familie Van Gogh en van de Stichting, dat de kunstwerken zul len komen in een apart Rijksmuse um, waar zij een centraic plaats zul len innemen. Over de kosten van bouw van dit museum is nog geen uitspraak gedaan. De collectie omvat: a. ongeveer 150 schilderijen en ten naaste by 400 tekeningen van Vin cent van Gogh, alsmede diens brie ven aan zyn broer Theo, e.a.; b de zgn collectie Theo van Gogh, omvattende meer dan 150 schilde rijen en tekeningen van Corot, Manet, Pissarro, Gauguin. Toulou- se-Lautric, Bernard Monticel- li en vele anderen. ADVERTENTIE i m. Echtpaar Kennedy zag Bolsjoitlieater President en mevrouw Kennedy hebben gisteravond in Washington een gala-première bijgewoond van het Zwanemeer van Tsjaikowsky, uitgevoerd door het Russische Bols- joiballetgezelschap. De 3.300 mensen in dc zaal hoor den het Russische en het Ameri kaanse volkslied staande aan. In de pauze hebben de heer en mevrouw Kennedy de artiesten de hand gedrukt. De president kreeg een boek over het gezelschap en zijn vrouw een borstbeeldje van Tsjai kowsky. Eerder op de dag had mevrouw Kennedy met haar dochtertje Caro line naar een repetitie van de bal letgroep gekeken. Prima ballerina Maja Plisetskaja gaf Calorine films van hoogtepunten in haar loopbaan te geschenke. Een districtsrechter in Tel Aviv heeft gisteren bepaald, dat een di rigent van de Israëlische Nationale Opera, de 52-jarige Hirsch Biren- blatt, terecht zal moeten staan op beschuldiging van misdaden tegen rasgenoten in Duitse concentratie kampen. Birenblatt kwam twee jaar gele den uit Polen naar Israël. Vorig jaar trad hij als muzikaal begelei der op in een nederzetting bij Tel Aviv, toen een man in het publiek verklaarde hem te herkennen als joodse bewaker in een concentratie kamp. die de Duitsers geholpen had, duizenden joden te vermoorden. In afwachting van het proces is Biren blatt tegen een borgstelling op vrije voeten gesteld. Hij werkt als repe titiedirigent bij de Israëlische opera. Meer dan 50.000 mensen bij Perzische kunst De tentoonstelling „7000 jaar Perzi sche kunst" in 't Gemeentemuseum in Den Haag is reeds door meer dan Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de moeilijkheden inzonderheid bij de artiesten zelf heeft gelegen. Zij moesten ervaren, dat hoewel het aantal bezoekers aanvankelijk be vredigend was, de voorstellingen voor zaterdag en zondag j.l. een achter uitgang vertoonden, terwijl maan dagavond de zaal een beeld gaf als de voorstellingen in Rotterdam-zuid, in zekere zin was het aantal bezoe kers in Utrecht meer, want men tel de op de laatste avond 40 verkochte entréekaarten. Het zwakke punt van de musical- produktie ligt ongetwijfeld in de op zet. Als compositie en tekst had „Free as Air" een zekere aantrekke lijkheid, hetgeen trouwens bewezen is door de vele opvoeringen in En geland. In ons land evenwel moest de ge hele opvoering steunen op enkele ervaren artiesten als Rijk de Gooyer, Sylvain Poons, Hans Boskamp e.a., maar de regie bleek niet bij machte om de jonge artiesten op een spel- niveau te brengen dat zij deze op- j voering een verantwoord aanzien j konden geven. Verkoop werken van Louis Favre Vrijdag a.s. zal in het hotel Drouet in Parijs een verkoping plaats vinden van werken uit het atelier van Louis Favre. Deze kun stenaar, die in 1956 overleden is, heeft jaren in Den Haag gewoond, waar hij o.m. als beeldend kunstenaar werkzaam is geweest. Edet toiletpapier, het zachtste dat er ij! Het beste ook. Gemaakt voor moderne mensen, die gesteld zijn op goede persoonlijke verzorging. Men sen die hygiëne belangrijk vinden. Zo kiezen zij hun toiletartikelen, zo wensen zij ook Edet toiletpapier. Edet uit Zweden, voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort Edet, in wit, rose, geel oj groen, bevat ca. 350 vel per rol bijna 3 x zoveel als een rol gewoon closetpapier. Edet King Size alleen in wit) bevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon closetpapier. „Had een loonpauze volgend jaar niet voorkeur verdiend? Ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, heeft op de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden alge mene ledenvergadering van dit Verbond uitgesproken jaarrede, zoals te verwachten was, aan dacht besteed aan verschillende vragen op het gebied der loon politiek. ste verkenningsnota van het Centraal Planbureau en met de wetenschap, hoeveel zorglijker het gesteld is met de gang van zaken in verscheidene bedrijfstakken, adviseren tot het in stellen voor een beperkte tijdsduur van een loonpauze?" Loonvorming O Over het te wijzigen systeem van loonvorming zeide ir. Kruyff. dat de centrale organisaties in eigen kring de inhoua van de brief de regering aan het bestuur der Stichting van den Arbeid nog nader zullen bezien. Op 21 november zal het bestuur van de Stichting opnieuw bijeen komen, voordat het op 23 november het over leg met de regering voortzet. De regeringsbeslissing over het te volgen nieuwe systeem van loonbe- Jeid wijkt, naar het inzicht van ir. Kruyff, „op enkele niet onbelangrijke Ir. Kruyff, die ook voorzitter van punten" af van het S.E.R.-advies werkgeverszijde van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is (drs. D Roemers, voorzitter van het N.V.V. is voorzitter van werknemerszijde van dat bestuur), merkte o.a. op. dat de in Kasteel Oud-Wassenaar in 1961 gemaakte afspraken wel enig resul taat hebben gehad, maar dat dit ef fect zeer beperkt is geweest. Ir Kruyff deelde voorts mede. „het is geen geheim meer" dat er bij de werkgeversleden van de S.E.R. aar zeling heeft bestaan over het advies dat moest worden uitgebracht over de begrenzing van de stijging der 50.000 personen bezocht. Zondagavond Iloonkosten in 1963. „Moest men niet Op Cape Canaveral staat deze van de eerste trap is oogmerk Saturnusraket gereed voor een van deze lancering, ook wil men proef lancering. Alleen de eerste nagaan wat er gebeurt met grote trap van deze enorme raket is voltooid. De andere twee trap pen bevatten thans een grote hoeveelheid water om de gehele combinatie het juiste gewicht te geven. Niet alleen het beproeven hoeveelheden water op zeer gro te hoogte. De ballast van 95 ton water wordt namelijk op onge veer 180 km hoogte in de ijle la gen van de atmosfeer losgelaten. wordt de expositie gesloten. op grond van de cijfers van de jong- van juli jl. de twee voornaamste af wijkingen noemde hij de mogelijk heid tot onverbindendverklaring „die in het S.E.R.-advies niet voorkomt" en in dt tweede plaats het wel of geen overeenstemming bereiken over 1e toelaatbare loonkostenontwikke ling bij het overleg tussen regering en Stichting. Recht Uit de door de regering genomen beslissing is duidelijk gebleken, dat zij een meer directe verantwoorde- Officier eist vrijspraak Radio Veronica breidt zendtijd uit Schipper staat terecht In de zittingszaal van de rechtbank in Den Haag stond gisteren een groot petroleum- fornuis opgesteld. Het zou in de nacht van 19 december van het vorige jaar de dood van een 31-jarige matroos aan boord van het tankschip ..Holland 2" hebben veroorzaakt. De veertigjarige schipper uit Kat wijk aan Zee werd verweten, dat hy De commerciële Nederlandse zen der Radio Veronica gaat met in gang van 30 november op vrijdag en zaterdagavond van elf uur tot één 's nachts ook uitzenden. De lei ding van Veronica heeft speciaal de ze avonden en uren aan het begin I van het vrije lange weekeind daar- onvoldoende toezicht zou hebben ivoor uit8ekozen- uitgeoefend op de toestand waarin het fornuis verkeerde, zodat hij we gens grove nalatigheid terecht stond. Na getuigenverhoor eiste de officier van Justitie echter vrijspraak. Het slachtoffer in deze zaak, N. van der Bendt uit Katwijk aan Zee, en nog een matroos sliepen die nacht in het vooronder van het tankschip, dat in Rotterdam lag. Deuren en ramen waren gesloten en naar la ter bleek, was er een lek in een zo genaamde vonkenvanger, waardoor de dampen in het vooronder kwa men. Door gebrek aan zuurstof kwam matroos Van der Bendt om het le ven. Zijn collega bracht er het leven af. Er werden zes getuigen gehoord, onderwie twee deskundige-Geble-1 op 27 november. ken was, d^t er reeds eerder klach ten over het fornuis waren geuit, doch in september of oktober was het gerepareerd de deskundigen waren van oordeel dat niet van de schipper kon worden geëist, dat hy reeds binnen twee maanden het for nuis opnieuw zou laten controleren. Een termijn van zes maanden werd hiervoor redeiyk geacht. Op grond van deze verklaringen meende de of ficier van Justitie, dat aan verdach te geen grove schuld aan het trieste gebeuren kan worden verweten, waarom vryspraak werd gevraagd. De verdediger, mr. A. D. Nys kon zich hiermee verenigen. Uitspraak lijkheid voor het loonbeleid voor zich zelf wil behouden dan de meerder heid van de Sociaal-Economische Raad in zijn advies van juli wilde inruimen. Ir. Kruyff meent, dat men de re gering het recht daartoe niet kan ontzeggen, al is echter aan de an dere kanr de drang naar meer vry- heid en zelfverantwoordelijkheid van het bedryfsleven in de S.ER.-advie- zen van 1955, 1959 en van juli 1962 duidelyk aan de dag getreden. Ir. Kruyff zeide zeker geneigd te zijn waarde toe te kennen aan de toelichting, die de regering vrydag op de brief aan het bestuur van de Stichting heeft gegeven, een toelich ting die ook nog nader in schrifte lijke vorm zal worden gegeven. „Moet men het niet zo zien dat de regering zich een aantal bevoegd heden heeft voorbehouden, die al leen onder byzondere omstandighe den wanneer klemmende redenen daartoe noodzaken zullen worden gebruikt? In dit licht beschouwd, geloof ik dat er reden is de beslissing der re gering in positieve zin tegemoet te treden". Overigens merkte ir. Kruyff op, dat de brief der regering aan het be ft uur der Stichting voor hem nog wel een reeks materiële en techni sche vragen opwerpt, waar hy niet zo aanstonds het antwoord op weet. Zekerheid Ir Kruyff hield zijn rede aan het einde van de vergadering, die gewyd was aan de ontwikkeling van de so- iale verzekeringen en de pensioen voorzieningen. Om dit onderwerp uit voerig te belichten hadden mr. B. A. van Schaik, president-directeur van ..Centraal Beheer" en mr. W. van Elden, directeur van de Bank voor Handel en Scheepvaart N.V. in Rot terdam het spreekgestoelte beklom men. De eerste gaf zyn visie op de „sociale verzekering van morgen", waarna mr Van Elden zyn licht liet cchynen op de betekenis van de on dernemingspensioenvoorzieningen te gen de achtergrond van de totale oudedagsvoorziening. Mr. Van Schaik noemde het plan voor een arbeidsongeschiktheidsver zekering goed en gedurfd Maar vol gens hem had men betei eerst het probleem van de medische dienst kunnen oplossen. Dan had die ver zekering met heel wat minder pro blemen tot stand kunnen komen. Minister Veldkamps verzoek aan de S.E.R om advies over het sociale zekerheicsbeleid op langere termyn zag mr. Van Schaik als een poging Je te starre structuur van de huidi ge sociale verzekering te doorbreken. „De volksverzekering is tot zekere grenzen nuttig en nodig, maar men moet er bepaald voor hoeden haar als een panacee te aanvaarden voor alle noden" aldus mr. Van Schaik.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5