Regering houdt vast aan zelfstandige reclame-t.v. Weer SLACHTOFFER van HONDSDOLHEID Djakarta bereid K.L.M. landingsrecht te geven 1 HEROINE TUSSEN LADING GEVONDEN V. T.S. kan voorlopig ook tien uur op het tweede net Dercle net geheel voor „zuilen In Amsterdams ziekenhuis: 55 In Nederland talent genoeg FEIJENOORD - VASAS TOCH OP T.V. Uitgepraat over kolonialisme l-erste sileeuw WEERBERICHT Inenting niet aangedurfd Waarde van 300.000 gld. Honderdduizend viel op 8511 Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 No. 30806 LEIDSCH DAGBLAD •recteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer L DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De regering houdt vast aan commerciële televisie te verzorgen door een zelfstandige pro- ammamaatschappij, die haar inkomsten uit reclame opbrengsten zal verkrijgen. Dit staat te lezen in de uitvoerige memorie van antwoord (met bijlagen 48 pagina's), die door staatssecretarissen Scholten (O. K. en W. en Gijzeis (Economische Zaken) aan de Tweede imer is gezonden n deze memorie wordt echter wel enigszins tegemoet gekomen aan wensen van de Nederlandse Televisie Stichting. Op het tweede televi- tiet zou aan de commerciële concessionaris wie dat zal zijn. staat nog t vast. Er is nog geen enkele belofte gedaan. De situatie is nog ieel open), twintig uur zendtijd per week kunnen worden gegeven en de NTS en de omroepverenigingen bijvoorbeeld tien uur. Deze situatie i duren tot een derde zendernet in 1969 gereed zou zijn. Daarna zou het eede net geheel vrijkomen voor de commerciële concessionaris en het rde net aan N.T.S. en omroepverenigingen kunnen worden toegewezen. iet tijdelijke aandeel van N.T.S. omroepverenigingen in het twee- net zou wellicht uit kijkgelden men worden bekostigd. De be llieden zijn niet van plan het igeld te verhogen. Zij menen, dat volledig tweede programma van 1ig uur niet uit het kijkgeld zal inen worden betaald. (verleg zou moeten worden ge- igd of de extra 10 uur op tweede net zowel aan N.T.S. en roepverenigingen ofwel allen aan N.T.S. ten goede zouden moeten len. Daarbij is dan ook de ver lig veertig-zestig tussen N.T.S. en iiügingen in het geding, en andere oplossing zou zijn om de N.T.S. door middel van een >r de stichting op te richten rechts- ioon voor de genoemde tien uur temming te geven reclametelevi- te verzorgen. De voorwaarden voor op te richten rechtspersoon zou- over het algemeen dezelfde moe zijn als die voor een andere con- ionaris. De N.T.S.-reclameuitzen- ;en zouden dan geheel onder ver- voordelijkheid van deze stichting •ten staan, uit de opbrengsten be- igd moeten worden en buiten de oeienis van de Programmaraad en. De staatssecretarissen willen ERRES-service aan zijn cliënten. Na het bekend worden van de mededeling, dat de belang rijke voetbalwedstrijd FeijenoordVasas om de Europa Cup, a.s. woensdag- ivond NIET op de t.v. zou worden uitgezonden, heeft de directie van ERRES onmid- lellijk contact opgenomen net de betreffende instanties. ERRES verklaarde spontaan :ich garant te stellen voor de Eventueel niet afgenomen ilaatskaarten. lierdoor is het mogelijk ge worden, dat U woensdag via de oeeldbuis toch getuige kunt Zijn van de 2e helft van dit mgetwijfeld spectaculair voet- Jalduel. Wij wensen U een 4 genoeglijke ERRES-avond. in dit geval vermijden kijkgeld te besteden aan deze N.T.S.-reclamete- levisie, omdat anders zowel de an dere concessiehoudera ls de pers daar door schade zouden leiden. Regering en Kamer willen immers ook deze belangen veilig stellen. Terwille van de vrijheid van keuze voor de kijker willen de bewindslie den in ieder geval een reclame-vry programma handhaven. Wensen vervuld Met deze oplossingen menen de staatssecretarissen aan de wensen van de N.T.S. tegemoet te komen. I)e N.T.S. immers was niet van plan in de eerste jaren meer dan tien uur op het tweede net te zenden om daarna rustig uit te breiden. In 1969 bü het tot stand komen van het der de net, zullen omroepen en N.T.S. over 60 uur zendtijd, de commerciële concessionaris over 30 uur zendtijd kunnen beschikken. De staatssecretarissen houden vast aan hun wens om door middel van commerciële tv waarborgen te schep pen voor goede en verantwoorde pro gramma's. De concessionaris zal een programma-maatschappij moeten zijn en geen reclame-maatschappij. De te levisie als maatschappelijk verschijn sel behoort naast pers en radio een communicatiemiddel te zijn, dat „tot overdracht van geestelijke, culturele en maatschappelijke waarden als ook de opinievorming dient", en voorts de burger in de gelegenheid stelt zijn burgerschap in staatkundige en maatschappelijke zin waar te maken" Reclame mag niet a priori wor den buitengesloten. Ook de pers staat voor reclame open. De staatssecreta ris van O. K. en W. merkt voorts op, dat hij de nota niet heeft inge diend om belangen van het be drijfsleven te behartigen. Hij meent, dat het tot zijn taak behoort aan spraken van bepaalde groepen van de bevolking op het medium televi sie te beoordelen en te toetsen aan neming van deze bestaande belangen is het toelaten van een nieuwe con cessionaris een uitvloeisel van het be ginsel van gelijkheid voor de wet en van het beginsel van vrije me ningsuiting. Een eis van democratie derhalve. Met inachtneming van openbare orde en goede zeden moet alles, wat aan inlichtingen, menin gen en ideeën voorhanden is in be ginsel voor vrije uitwisseling vatbaar zyn. Men heeft recht op datgene, wat een ander wil mededelen, even goed als hij, die gedachten en ideeën heeft, het recht bezit deze te uiten. Ook bij het concessiebeleid ten aan zien van radio en televisie heeft de overheid de internationale rechtsre gels neergelegde plicht daarmee re kening te houden. Bij concessies kun nen wel degelijk eisen op grond van algemeen belang gesteld worden. Geen dreiging Met nadruk wordt ontkend, dat re clame de geestelijke volksgezondheid zou bedreigen. Gewezen wordt op de voorwaarden inzake de reclameraad en de reclamecode. De bewindslieden achten het in het belang van de kijkers om door middel van recla metelevisie binnen afzienbare tijd een volledig tweede Nederlands te levisieprogramma zonder verhoging van kijkgeld te verwezenlijken. De bewering, dat reclame-televisie het peil der programma's zou verlagen achten zij een onderschatting van J het Nederlandse publiek en van de preventieve kracht, die van de voor waarden aan de concessionaris zal uitgaan. In de memorie van antwoord wordt gewezen op de mogelijkheden 1 van Telstar- en andere satellietver- bindingen. Zolang deze over het schakelcentrum Brussel lopen kan de regering daarop invloed uitoefe- 1 nen. Bij rechtstreekse ontvangstmo- 1 gelijkheden echter zullen de conse- j quenties nog groter zijn. 0 Slot op pag. 2 Een bijeenkomst van de Alge mene Vergadering der VN. die gewijd zou zijn aan het vraag stuk van het kolonialisme, is gis teren afgelast wegens gebrek aan sprekers. Er werd geen nieu we datum vastgesteld. Mr. Y. SCHOLTEN tegemoetkoming het algemeen belang vanuit zijn ver antwoordelijkheid voor culturele aan gelegenheden. Meningsuiting Op grond van het Verdrag van Rome voeren de bewindslieden aan. dat 'n zendmachtiging niet geweigerd mag worden omdat een gegadigde recla- me-tv wil bedrijven. Uit dit verdrag tot bescherming van de rechten van de mens vloeit voort, dat de over heid nauwlettend tegen onvoldoend gegronde beperking van de vrijheid van meningsuiting moet waken. Daar om kan zij ook niet uitsluitend zend tijd verlenen aan hen. die er al over beschikken, of identiek zijn aan de zulken. Bestaande organisaties moe ten beschermd worden. Met inacht- t eerste sneeuw in ons land is dit al vroeg gevallen, maar van de e pakken is nog geen sprake. Vaals bleef een paar centimeter e sneeuwlaag enige tijd liggen, in vele andere plaatsen dwarre- gisteravond vlokken naar bene- Maar vrijwel nergens blijft de tuw lang liggen, omdat de grond te veel warmte afgeeft. PLAATSELIJK MIST e Bilt verwacht van heden- tot genavond: Veel bewolking met en daar enige regen of mot- in en plaatselijk mist. Weinig ver ging in temperatuur. Matige tot kke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 NOVEMBER op: 07.57; onder 16.51 uur. &n op: 19.13; onder 10.41 uur. 'fgwater te Katwijk: 4.30 en 16.46 laagwater te 0.21 en 12.38 uur. oummer bestaat uit 16 pagina'9 (Van onze Amsterdamse correspondent) Artsen en verpleegsters van het Welhelminagasthuis in Am sterdam voeren sinds zaterdag een hevige strijd om het leven te redden van de 60-jarige Amster damse loodgieter Jan Rijkhof. die aan hondsdolheid lijdt. Hij is het vierde slachtoffer, dat de rabiës onder mensen heeft ge maakt. In de afgelopen maanden zijn twee Amsterdammers en een Zaandammer aan deze ge vreesde ziekte overleden. De man is zaterdag met spoed op de afdeling besmettelijke ziekten van het Wilhelminagasthuis opgenomen, nadat hij verschijnselen van epilep sie vertoonde. Al spoedig stond de diagnose rabiës vast, doch uit piëteit met de familieleden heeft de afde ling voorlichting van het stadhuis, die als enige instantie bevoegd is ge gevens over de hondsdolheid bekend te maken, tot gisteravond gewacht met publikatie. Het slachtoffer is op 30 juli ge- heten door een klein wit hondje met een blauw halsbandje, dat hy als 7.\verfhondje op straat had aangetrof fen en in zyn auto had meegeno men. Het dier gedroeg zich zeer agressief en de man stopte tenslottte in de j Westerstraat in de Jordaan, om het ondankbare beest weer de vrijheid I te geven. Toen hy de hond uit de auto tilde, werd hy in de hand ge beten. Hond genas niet De man besteedde aanvankelijk geen aandacht aan de hondebeet. De eerste berichten over hondsdolheid verschenen immers pas in oktober. Omdat de wond echter niet wilde genezen, besloot de man op 19 okto ber. toen in de kranten werd ge meld, dat de G.G. en G.D. door hon den gebeten mensen oproep, naar het keuringsbureau aan de Nieuwe Ach tergracht te gaan. De arts. die hem onderzocht, acht te het wenselijk te vaccineren, maar de man weigerde. Wel kwam hy de volgende dag te rug. In de volle wachtkamer hoorde hij echter zulke afschrikwekkende verhalen over de inenting, dat hij weer naar huis ging. Zaterdag klaagde de man over een stijve arm. Hij ging naar zyn huis arts, die een dusdanige verslechte ring van de lichamolyke toestand constateerde, dat hij ziekenhuisopna me noodzakelijk achtte. Het eerste slachtoffer van de ra- bies, de 3 Vz-jarige Adri Echthuizen uit Amsterdam, overleed op 8 septem_ ber. Op 30 oktober stierf, na een dag in het Wilhelminagasthuis te zenn verpleegd, de 16-jarige jon gen Henny Bambergen, eveneens uit Amsterdam. Op 3 november werd uit Zaandam gemeld, dat aldaar een va der van twee kinderen aan honds dolheid was overleden. andere opslagplaatsen in de hoofd stad is niet bekend, maar de politie ac£t een schatting van 10.000 tot 15.000 niet overdreven. De politie had de jacht op zwerf katten, o.a. in het Amsterdamse Bos, Het Russische staatsensemble ..De Georgiërs". dat voorstelling gen geeft in Amsterdam, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de begraafplaats van de in april 1945 op Texel gesneuvelde Russen, die de slachtoffers wa ren van de zogenaamde ..Rus sen-opstand". welke door de Duitsers bloedig werd onder drukt. De artistieke leider van het gezelschap Zoukhichvilli legde een krans en strooide Georgische aarde over de gra- reeds geopend. De katten werden zonder pardon doodgeschoten. In overleg met de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren zal nu een humaner methode worden gevolgd. Een metaalfabriek heeft opdracht gekregen een groot aantal kooien te vervaardigen, die overeenkomst ver tonen met de constructie an muizen vallen. In de kooien zal een uit een stuk bokking bestaand aas worden be vestigd. Zodra de katten het aas aanraken, valt achter hen een klep dicht. Op verzoek van de dierenbe scherming zal onder de klep een ruimte van 2 centimeter blijven, om te voorkomen dat de uitstekende staart in de knel komt. De gevangen gatten worden ln kooien naar het asiel gebracht, waar zij pynloos worden afgemaakt. OP NEDERLANDS SCHIP Douane.ambtenaren ln de Austra lische havenstad Sydney hebben ruim een kilogram heroïne in beslag ge nomen. Aan boord van het Neder landse schip „Tjiwangi", dat een ge regelde passagiers- en vrachtdienst onderhoudt tussen Japan, Hongkong, de Philippijnen en Australië. De in beslag genomen heroïne heeft een waarde van ruim 300.000 gulden. Dit was de grootste vangst, die op het gebied van verdovende middelen ooit in Australië is gedaan. Het goedje J was in 65 plasticzakjes verpakt tus- hdtteil jdcllt r*n de ladin|! verborgen. I De „Tjiwangi" (8624 ton) is eigen dom van de Koninklijke Java-China Paketvaartlynen. De schepen van deze maatschappij doen Nederland nooit aan. Het schip kwam van Hongkong en had 146 Witrussen aan boord. Een aantal opvarenden lijdt De Amsterdamse politie zou van daag een begin maken met het uit zetten van speciaal geconstrueerde kattenvallen, om zwerfkatten te vangen. Het aantal zwerfkatten op bouwterreinen, in havenloodsen en Ter gelegenheid van de tach- i Koning arriveert in gezelschap tigste verjaardag van Koning I van Koningin Louise en de zes- Gustaaf Adolf van Zweden tienjarige Kroonprins Carl Gus- werd in het stadhuis van Stock- taaf. kleinzoon van de huidige holm een receptie gegeven. De l vorst. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Socbandrio heeft dr. E. van Konijnenburg van de KLM officieel meegedeeld, dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landingsrechten in Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van ge dachten worden gewisseld. I gisteravond, dat hij in de loop van de middag telefonisch contact had gehad j met dr. Van Konijnenburg, waarbij deze hem had medegedeeld een brief van dr. Soebandrio, by zich te heb ben. Dr. Van Konijnenburg gaat op 21 november naar Djakarta voor het voeren van slotbesprekingen. Hij heeft een volledige volmacht om te I ondy* indelen over een regeling riet Journalisten hebben gistermiddag op Schiphol vergeefs op de aankomst van de KLM-directeur uit Djakarta gewacht. Omstreeks half acht werd echter bekend, dat dr. Van Konijnen burg in Düsseldorf was geland en vandaar per auto naar Den Haag is gereden. De president-directeur van de KLM drs. E. H. v. d. Beugel, vertelde ons I Indonesië voor een eventuele over- dracht van de luchtvaartmaatschap pij „De Kroonduif" op Nieuw-Guinea i èn besprekingen te voeren over even tuele landingsrechten. Verwacht wordt, dat voor het einde van deze maand een definitieve overeenkomst ten aanzien van „De Kroonduif" tot stand zal zyn geko men. Pas dan zullen daarover bijzon derheden worden medegedeeld. Over de aanvangsdatum en de frequentie van de landingsrechten zal nu nader van gedachten worden gewisseld. Het visum van dr. Van Konijnenburg, dat aanvankelijk voor een maand was verstrekt, is in Djakar"" voor zes maanden verlengd. aan een besmettelijke dysenterie. Het schip kwam op 31 oktober in Sydney aan, voer later door naar Melbourne en is op het punt de te rugreis naar Azië te aanvaarden De heroïne is in beslag genomen, maar van de eigenaars is geen spoor ge vonden. Het was reeds lang bekend, dat koopvaardijschepen worden gebruikt voor het smokkelen van heroïne uit communistisch China naar de Ver enigde Staten. In Europa zijn tot nu toe slechts kleine partijen gevonden. Toch hebben de met de bestrijding van de handel in verdovende mid delen belaste autoriteiten in Amster dam vernomen, dat ook in Nederland de laatst etijd heroïne door verslaaf den zou worden gebruikt. Het is een zwaar vergif. In de 557e staatsloterij, 4de klasse, tweede lijst, is een prys van f. 100.000 gevallen op lot nr 8 511. Het lot, waarop de hoofdprijs is gevallen, is verkocht in zes series, t.w. in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en in Tiel, Zeist en Bever wijk. (§t<d Qïteuivs te Uit het Leidsch Dagblad van 12 Nov. 1862: Beroepen tot predikant Oude en Nieuwe Wetering classis LeidenDs. H. D Westerouen van Meeteren. thans te Kesteren in Gelder land. t t Aanbesteding, Burgem. en t J Weth. van Soeterwoude, ma- t J ken bekend dat 17 Nov. 1862 J zal worden aanbesteed het J dempen der doorvaart onder J de Leugenbrug gelegen nabij f de Koepoort.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1