Overtreding tegen Sjaak Swart voor Zwitsers catastrofaal J Verheugde Elek Schwartz in kleedkamer: HAAK een verrassing Fons van Wissen was de ster van het veld Sporttoto Reusachtige afwas en karrevrachten vuil i „Modern voetbal zou ik zeggen NEDERLANDSE OVERWINNING DE VALREEP Pechvogel Duim omhoog Opstellingen Rondom een interland Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 november 1962 Vierde blad no. 30805 Je moet maar pech hebben. De 13-jarige Elmer Van der Berg uit Amstelveen had een jongens kaartje veroverd voor Nederland —Zwitserland en was zondag al heel vroeg naar het Stadion om een goed plaatsje op de staan- tribune te veroveren. Dat was Elmer ook gelukt, maar door de geringe beheersing, die de vol wassenen op de staantribune aan de dag hebben gelegd, heeft de jongeman zelfs niet de aftrap van de wedstrijd kunnen zien. Erger nog. Tien minuten voor bet begin raakte de Amstelveen- se knaap tijdens het gedrang op de tribune onder een hek, dat finaal van zijn basis afknapte, bekneld en brak zijn linker on derbeen. Toen Tonnle van der Linden de bal aan het rollen bracht was Elmer van der Berg al in een ziekenauto onderweg naar het Luthers Diaconessen- huis, waar hij ter verpleging is opgenomen. PAARDESPORT (Vrenken kampioen terreinrijden op ^Olympisch" paard De nationale kampioen terreinrü- n 1961, de Enschedeër, G. J. Wage- ir, heeft zaterdag zyn titel moe- i afstaan aan F. J. M. Vrenken, mals Wagelaar lid van de Olym- che trainingsploeg. Vrenken be- ilde het nationale kampioenschap, irin zaterdag werd gestreden op it landgoed „De Eese" bü Steen- j jk, in een samengestelde wedstrijd, i taande uit een dressuurproef, twee ;parcoursen, een cross-country en i springconcours, op Queeny, welk aard eigendom is van de Neder- tndse Hippische Sportbond en is af- estaan aan de Olympische commis- Mej. R. van Hout eindigde met Country G op de tweede plaats, ter- ipjjl Wagelaar op Ariane de derde èrus behaalde. Zowel in 1961 als in *960 behaalde Wagelaar het kam pioenschap op Eddy. De kampioen *959, Rob Kouwenberg (toen op fcaquillah), plaatste zich nu met Szu Csong als vijfde. De uitslag luidt: 1. en kampioen in Nederland: F. J. M. Vrenken op .ueeny, 440 3 4 punt, 2. mej. R. van [out op Country G, 422 1/4 p., 3. G. 7agelaar op Ariane. 418*2 p., 4. J. 'ïllemsen op Sinia 416 14 p., 5. R. 'ouwenberg en Szu Csong, 408 1 4 p., H. J. v. d. Wal op Radja, 404 1 4 7. M. Roelofsen op Sirus 395 3/4 p. P. Aarts op Poebi, 387 3/4 p., 9. J. Ruiterkamp op Silvertop, 382 p. (Van onze sportredacteur) „Waarom deed je dat nou Deze vraag zullen de Zwitsers na afloop van de wedstrijd NederlandZwitser land (31) ongetwijfeld vele malen gesteld hebben aan hun ploeggenoot-„zon- de bok", die een goed kwartier voor het einde van de strijd zijn voet zó grof om die van Sjaak Swart haakte, dat zelfs de flegmatieke arbiter Joaquim Campos uit Portugal het noodzakelijk achtte in sneltreinvaart naar de plaats des onheils te ijlen Vanzelfsprekend al is het dat natuurlijk niet er gebeuren in een voetbalwedstrijd wel meer ongeoorloofde zaken. Kijkt U maar eens naar Kootje Prins, die wat dat betreft deze middag weer dik in de hoofdprijzen viel. Maar in de vreemde opvatting, die Kootje er over de wijze waarop voetbal gespeeld dient te worden, op na houdt, valt tenslotte nog enige zin te ontdekken. De overtreding ten opzichte van Sjaak Swart was evenwel vol komen zinloos de aanvalspoging was op dat moment al uitzicht loos en voor de Zwitsers catastrofaal. Want Sjaak Swart zelf kogelde uit de door Van Wissen genomen vrije trap het leer langs doelman Ansermett en in dezelfde minuut bracht Henk Groot profiterend van de verwarring in de roodwitte defensie de stand op 3 1 In de verdedigingslijn terug. En dit maal was dat toch echt niet noodza- I kelijk. Waarom, nadat Van der Lin- I den in de elfde minuut fortuinlijk j via de schouder van Stehrenberger 1 had gescoord, niet doorgezet Muller en Fons van Wissen waar- schijnlijk was dit een opdracht gingen echter Pronk c.s. seconde- j ren en de gekortwiekte aanvalsspits I 'Tonny van der Linden) kwam in het luchtledige te hangen. Deze tac- I tiek was ditmaal minder gepronon ceerd dan in Deurne. maar bepaald vruchtdragend was zij ook nu niet. Terreinwinst Twee doelpunten in één minuut door in eerste instantie een stommiteit van een Zwitserse ver dediger. Het bracht in één klap de duimen van het Nederlands publiek, die, vóór dit opwindende moment, afkeurend omlaag hadden gewezen, opgewekt omhoog. In een luttele minuut werd de zware onvoldoende, die men het oranjeteam al toebe deeld had, omgebogen in een „nou ja, het was tenslotte niet onaardig". En in diezelfde minuut ook werd een streep gehaald door de rekening van de Zwitsers, die op een gelijk spel in Amsterdam „gespeeld" had den om daarna via een overwinning op eigen grond, waarop zij zich sterker achten (SI maart a-.s.) de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenploe gen te bereiken. Deze door de Helveten geprojec teerde draw heeft er overigens lange tijd ingezeten. Men had laten we eerlijk zijn de mogelijkheid op Nederlandse doelpunten, op het moment dat ze toch genoteerd moch ten worden, al lang opgegeven. Weliswaar had er na rust in het Nederlands aanvalsspel aanzienlijk j meer vaart gezeten, doordat oranje het lf-2-Ii-systeem in die periode soe-1 peler toepaste dan ervoor, toen de I ploeg zich er al te consequent in I vastbeet, maar de wijze waarop de aanvalspogingenmet een falend binnentrio, werden afgewerkt, was totaal uitzichtloos. W aaroiii Beide ploegen bedienden zich trou wens van het 4-2-4-systeem, of iets wat daarvoor moest doorgaan, maai de uitwerking ervan had al even wei- I nig succes als destijds tegen de Bel gen het geval was. Ook nu weer trok- j ken de schakelspelers zich te snel Door deze „angst" van de Neder- i landers konden de Zwitsers, die het systeem fantasierijker toepasten, ter- I relnwinst boeken. Overigens bleef dit j overwicht lange tijd zonder vrucht, i Hun aanvalsspel, hoewel het soms zeer snel werd uitgevoerd, imponeer- I de niet en men kon er de stoot- kracht volledig aan ontzeggen, j Enerzijds vormde de muur van Ne- I Iderlandse verdedigers een te zware hindernis voor de Helveten, ander- zijds kozen zij naar onze mening de totaal verkeerde weg in hun po- j gingen het doel van Van der Merwe I te bereiken. De Zwitsers legden het zwaarte- punt van hun aanvalswapen op Guus 1 Haak, de debutant in wie zij de zwakke stee meenden te weten. Het was een misrekening. De jonge ADO- baek liet zich niet slachtofferen. Hij Zoals te verwachten viel heeft het voor een groot gedeelte „Engelse pro gramma" van de sporttoto de Inzet doen teruglopen. Het totaal door 663.829 deelnemers ingelegde bedrag beliep f 802.886, waardoor de eerste prijs f 145.724 groot was, de tweede prijs f 79.486 en de extra prijs voor de vijf gelijke spelen f 39.743. Grote moeilijkheden leverden de Engelse wedstrijden niet op, getuige het aantal van 20 meldingen van foutloos ingevulde kolommen. Enkele honderden toto-isten meldden zich reeds met 12 goede uitslagen. Voor de extra prijs waren er zon dagavond ongeveer 10 kandidaten. Juist ingevuld zag het totoformu lier er als volgt uit: 1—1—2—1—3—1 werd niet van de wijs gebracht door de „spook-switches" van de Zwitsers Dan weer kreeg hjj rechtsbinner Hertig tegenover zich, dan weer linksbuiten Allemann. die hij vol gens de opstelling, die de Zwitsers pas enkele minuten voor de aanvang prijs gaven, als vaste tegenstander had moeten ontmoeten, dan weer probeerde de fameuze rechtsbinnen Vonlanthen hem van de wijs te bren gen. Het liet Guus Haak koud FONS VAN WISSEN, Je grote man van Nederland Zwitserland, in duel met de Hel- veet Pottier. verslagen verdediging voor zich had Van der Linden moeten scoren. De ze tegenslag had zijn invloed op het Nederlandse aanvalsspel. Swart. Groot. Prins en Clavan gingen zich weer verliezen in combinaties, die in eerste instantie goed werden opgezet, maar die afbraken op slordigheid .Op het moment dat de Zwitserse ver dediger zich vergat ten opzichte van Sjaak Swart, een kwartier voor tijd, was in feite de kans op een Neder landse zege een weliswaar vrome, maar niet tot uitvoering te brengen wens. Hoe Swart en Groot in die éne, beslissende minuut de stand op 3-1 brachten, kunt u lezen in het wedstrijdoverzicht. Spelers Tenslotte nog iets over de spelers. Voor Guus Haak, de relevatie van deze wedstrijd, was er veel applaus 1 Minder op dreef was zijn collega back Ouderland, die bepaald niet in zijn zondagse vorm stak. Fons van —1—1- Gaston Roelants won cross in Miel De Belgische Crossloper Gaston Roelants. Europees kampioen op de 3000 meter steeple, zegevierde zondag in een internationale cross over 8000 meter vóór de Britten John en Dave Cook. De beste Nederlander was Fons Velthuizen, die tezamen met Gaston Roelants tot 7 km voor de eindstreep de leiding had. Daarna ging Roe lants weg. achtervolgd door Velthui zen en de Britten, die onze landge noot klopten. De club met de beste lopers was Dynamo-Middelburg vóór Beerschot MOC '17 Roosendaal. De uitslagen waren: 1. Gaston Roe lants (Belg.) 25.02.2, 2. John Cook (Gr.-Br.) 25.12.4: 3. Dave Cook (Gr - Br.i 25.15; 4 Fons Velthuizen 'Ned 25.22. 8 Hein Cujé (Ned.) 2536. 11. Mulder (Ned.), 12. De Bruin (Ned.), 16. Van den Heede (Ned.). Nederland: Doel: Van der Merwe; achter: Haak en Ouderland: midden: Van Wissen, Pronk en Muller; voor: Swart Henk Groot. Van der Linden, Prins en Clavan Zwitserland: Doel: Ansermett: achter: Schnel- ter en Tacchella: midden: Grobety, Kuhn en Stehentoergervoor: Hertie, Vonlanthen, Esohmann, Pottier en Allemann. De Amsterdammer A. W. C. Jacobs is te Den Haag kampioen eerste klasse 47/2 geworden. Hij speelde het toernooi met een gemid delde van 19.76 en promoveert daar door naar de ereklasse. Wissen wa® de ster van het veld en met hem kunnen Haak en de in uit stekende vorm stekende doelman Peter van der Merwe tot de besten van de ploeg gerekend worden. Met het noemen van de ruime voldoendes voor Bennie Muller en Swart heb ben we de positieve punten, die deze strijd heeft opgeleverd, gehad. Stop per Pronk was dikwijls te traag en greep er ook enkele malen lelijk naast. Ouderland, Groot en Van der Linden hebben we reeds eerder ge noemd. Rest nog Mick Clavan. die in het begin een fraaie rentree in de nationale ploeg leek te zullen ma ken, maar allengs naar het tweede plan afzakte en Kootje Prins wiens spelinzicht ons inziens te onduidelijk is om met een voldoende gehonoteerd te worden. Dé Ajacied is wel ijverig, maar hij breekt meer af dan hij goed doet. Wedstrijdverslag op pagina 3 Sportblad t t 11 Veertien minuten, nadat het Ündsignaal van de Portugese \heidsr echter Joaquim Campos geklonken, kwam dokter Pan- iekoek in de deuropening van de tderlandse kleedkamer, die voor- 20 had het bondsbestuur «n de KNVB bepaald herme- fisc/i gesloten was geweest. ,.De per Coler verzoekt de heren bin- ien te komen", zo luidde het uit- digende woord van de bonds- is tot de in de catacomben sa- ngeschoolde journalisten. De vachting, dat de spelers met ndscoach Elek Schwartz aan M hoofd in gelid zouden staan ygesteld, om het spervuur van de urnalisten lijdelijk te onder aan, ging niet in vervulling. De ''uch.es dampten nog, terwijl an- kren juist de eerste kledingstuk ken om de lendenen hadden ge- yrd. In een hoekje verscholen zat sociale leider van het elftal, heer Toon Martens, met de 'dbuidel om ieder zijn premie an 350 gulden uit te betalen. De ïreugde om het behaalde succes nd van de gezichten af te le- t, ook bij bondscoach Elek chwartzdie zijn oordeel over de joedstrijd ten beste gaf en daarbij R/tt tevredenheid uitte over de früdlust, die de jongens aan de 'ag hadden gelegd. Modern Wij hebben „normaal" voetbal Itopeeld, met een variatie op het Mopperspilsysteem. Modern voet bal, zou ik zo zeggen. Na de rust üjn wij los gekomen en zijn erin kunnen slagen de Zwitsers, die als ten wervelwind opereerden, in te faken. De Zwitsers hadden een uitstekende conditie en hadden op alle posten technisch goede spelers. Over de vleugels met cross-passes zijn wij de tegen stander tegemoet getreden en, U heeft het gezien, met succes. Juist daarom ben ik zo blij met de over winning en omdat ivij nu van hieruit met de opbouw kunnen beginnen". Op de lijn Guus Haak, de enige Neder landse debutant, stond uiteraard in het middelpunt van de belang stelling. „Ik geloof nooit dat ik die bal achter de lijn gestopt heb" was zijn besliste en waardige com- Een ietwat blote Elek Schwartz houdt persconferentie in de kleedkamer, die na veertien mi nuten al voor de Nederlandse journalisten openging. Het ver bod van een half uur is blijkbaar j gereserveerd voor nederlagen. mentaar. „Ik stond zelf op de lijn en al durf ik er geen eed op te I doen, het lijkt me uitgesloten dat de bal echt achter is geweest. Er I is een foto van gemaakt, dus mor- I gen zullen we het wel weten j Zijn clubgenoot Mick Clavan, die april 1957 zijn laatste inter- l land speelde, was wat minder spraakzaam. Bijna „zwijgend" stond hij de pers te woord. „Het viel wel mee", klonk het aarzelend als waren zijn woorden goud waard. „Ik vind het wel zwaarder spelen als linksbuiten. Hoewel ik minder hoef te lopen is het voor mij toch moeilijker. Ik moet nu eenmaal kunnen „gaan" om mijn spel te kunnen spelen". Prettig „Na rust ging het best, in de eerste helft duurde het te lang. Eindelijk hebben we weer eens prettig gespeeld", stelde aanvoer der Fons van Wissen vol vreugde vast. Peter van der Merwe was al even enthousiast. „Fijne wedstrijd. Geen moment heb ik het echt moeilijk gehad. Het klopte bij ons achter gelukkig goed". „Met het schieten lukt het niet al te goed", stelde een als altijd goed-gehumeurde Tonny van der Linden vast. „Vooral na de rust ivas het een fijne wedstrijd. Ik vond die Zwitsers vaak bijzonder snel". Zwitsers De Zwitserse kleedkamer was aanvankelijk verboden gebied voor de Nederlandse journalisten. Heel behoedzaam toerden aanvan kelijk een zestal Zwitsers toege laten. Toen, na zo'n half uur, ook de Nederlanders toegang kregen, had de van nature cd sombeYe Karl Rappan, nauwelijks nog woorden over. „Het is wel verdiend, maar tioee doelpunten verschil is te veel. En, vergeet niet, wij hebben weinig geluk gehad". Meer had de Zwitser niet te zeggen. Het was trouwens hele maal angstwekkend stil in die kleedkamer van de Helveten. Zwijgend stonden de spelers onder de douche, zwijgend trok ken ze de trainingspakken weer aan om snel in de bus te stappen die hen terugbracht naar het ho- I tel. waar ze hun toilet konden voltooien. Dit is de foto waarop Guus Haak met ongeduld heeft ge- wacht. Volgens de in het doel liggende ADO-back was door hem de schuiver van Hertig op de lijn gestopt. De foto maakt ons niets wijzer Saai De strüd was inmiddels verzand I tot een saaie vertoning. Een on- machtige Zwitserse aanval, die ten slotte enkele minuten voor rust een door Hertig omstreden gelijkmaker liet aantekenen, een dito Nederland se, die het omslachtig in de breedte zocht en dat zó slordig deed. dat het door de noordooster geteisterde pu- bliek tenslotte uitweg voor zijn gram schap zocht in een fluitconcert voor Henk Groot. Inderdaad, Henk Groot beweeg' zich wat moeilijk, maar men mag I van hem toch zeker wel verwachten dat hij in de combinatie Sjaak Swart begrijpt, met wie hij wekelijks in Ajax speelt Maar zelfs op dat punt faalde hij. Enfin, voor Henk Groot zou er tenslotte nog een prettige pleister op de wonde komen in een goed doel punt, in de zesendertigste minuut van de tweede helft gescoord. Trou wens, de tweede helft was van Ne derlandse kant in zijn geheel aan zienlijk beter. Met het loslaten van de konsekwente doorvoering van het 4-2-4-systeem en zo moet het natuurlijk ook gespeeld worden kwamen er vele snelheden meer vaart in het oranjespel. Dat wavoornamelijk te danken aan de schitterend spelende Fons van Wissen, die met een verbazingwek kende stuwkracht en een geweldige energie de voorhoede tot aanvallen dwong! Ook Bennie Muller, overi gens eveneens behoorlijk spelend, maakte zich gemakkelijker los van Pronk c.s. en het resultaat was, dat de ploeg die voor rust als los zand aan elkaar had gehangen, meer ver band kreeg. Terwijl de meeste toeschouwers van de interland Nederland-Zwitserland van welk deel van het land zij ook waren gekomen, alweer hoog en breed bij de warme kachel zaten, waren zes mensen in catacomben van het stadion nog steeds bezig met de reusachtige afwas, die het legioen had achtergelaten. Men realiseert zich nooit na het eind signaal hoeveel werk er verricht moet worden om het stadion weer in een normale schone toestand te brengen. Door de kou van deze dagen waren warme dranken en gerechten zeer in trek. Restaurateur Hein kon dan ook weer vergenoegd de han den wrijven. Niet minder dan 23.000 „bakjes" koffie en van die bakjes zijn verreweg de meesten papieren bekertjes, die men nu eenmaal niet meer naar huis neemt 3.000 koppen soep, 4.000 warme croquetten. 2.000 broodjes en een paar honderd liter sterke drank vormden voor hem het tastbare be wijs van de naderende winter. Daarnaast had de massa zich te goed gedaan aan 1800 flesjes bier. 700 flesjes limonade, 3000 flesjes chocolademelk. 15.000 zakjes pinda, 16.000 koeken en 3.000 rollen peper munt e.d. Speurder» Kansen De combinaties lukten beter, de Zwitsers moesten in de verdediging en de kansen kwamen. Vooral voor Tonny van der Linden. De DOS- midvoor schoot echter wel veel. maar niet zuiver, scoorde een buitenspel- doelpunt en liet in de 25ste minuut wat hij niet had mogen doen de kans van de dag liggen. Uit een pass van Henk Groot en met een De heer Hein stuurt de dag na een interland twee man de tribunes op om achtergebleven flesjes op te sporen. Zij hebben een dag werk maar jaarlijks raakt hu aan glas werk toch altijd 6 tot 8 procent van het aantal uitgegeven flesjes kwijt. Die zijn dan meegenomen en wor den bij de eigen leverancier inge wisseld voor het statiegeld De directie van het stadion is er al vele jaren geleden toe overgegaan' om het schoonmaken van de tribu nes op te dragen aan een particu lier beditff. „Dat kunnen we onmo gelijk met eigen personeel doen", aldus bedrijfsleider Chris Berger, die echter nog steeds met verba zing staat toe te kijken als er kar revrachten vuil worden afgevoerd. Nog kaarten Voor alle voetballiefhebbers bU Ne derland-Zwitserland moet de aan blik van de mensenmenigte op de tribunes van het Olympisch Sta dion tot de conclusie hebben geleid dat ook dit keer het stadion weer uitverkocht was. Dit is niet helemaal waar. Maar ook de vrees van de stadiondirectie en de KNVB dat men met een groot aantal plaatsen zou blijven zitten is ongegrond gebleken. Vooral nadat officieel bekend was gemaakt, dat er geen televisie-uit zending in Nederland van de wed strijd zou komen, is de kaartver koop vlotter gaan verlopen. Nog in de laatste week zijn duizenden toe gangsbewijzen verkocht en ook zon dag tot vlak voor het begin van de interland werden vla de loket ten tientallen liefhebbers aan een kaartje geholpen. Toen men tenslotte de balans ging opmaken bleek, dat 70 zitplaatsen waren overgebleven, feitelijk een te verwaarlozen getal. Maar het sta dion was dus niet uitverkocht Tevreden politie De politie-autoriteiten, die de taak hadden het verkeer in ordelijke ba nen te leiden en de gang van zaken in- en direct om het Stadion te controleren, zijn bijzonder tevre- des naar huis gegaan. Evenals de laatste malen bij interlands in het Olympisch Stadion zat iedereen op zijn plaats toen de volksliederen gespeeld werden en ook na afloop zijn er geen ernstige stremmingen geweest. Anderhalf uur na het laatste fluit signaal konden de agenten, die voor de verkeersdienst waren opgeroe pen, naar huls gaan. Het langst heeft de afvoer geduurd In de richting van de Berlagebrug en de Utrechtseweg maar behoudens wat „bllk-schade" hebben zich ook hier geen ernstige ongevallen voor gedaan. Bij de aanvoer is de politie overigens tot de merkwaardige conclusie ge komen, dat er minder auto's waren uit de richting Den Haag en dat terwijl er nu twee Hagenaars Haak en Clavan - in de Oranje, ploeg waren opgesteld

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11