K A L A N A G Joan O'Brien waagt een gokje en wint HIJ LAAT MEISJES VERDWIJNEN Succesvolle Duitser aan einde van carriere vol stunts en show Twist, madison en rock op 45 toeren iaat raat Jigericht 1 maart 1860 Derde blad no. 30804 Kalanag met zijn eerste assistente mj heet Helmut Schreiber. '->Wie hem uit zijn auto ziet stappen, nkt aan een welgedane industrieel uit t Ruhrgebied met een villa in zuid- itsland en een moois secretaresse voor ■i-zakenreis. 'ten gezette man van tegen de zestig met een vriendelijk wat blozend gezicht. Maar schijn bedriegt en Schreiber heeft juist deze zinsnede uit zijn wapen ■.et. Want maar heel weinig mensen kennen hem als Helmut Schreiber, dui mden over de hele wereld weten daarentegen wèl dat dit Kalanag is. fljbiJn bedriegt en Kalanag be- t een ieder met schijn. Vyf- wjaar lang al in het groot. Van {•ogenblik af, dat hij in Ham ei begon met een magische show de aanwezige Engelse bezet- omroepen. Een vervulling van lang gekoesterde wens was dat. !D ovendien eindelijk een beslis- ®in een tweestrijd die hem Ja- 8 ng had geplaagd. ,j lanag wilde al ver voor de de wereldoorlog de goochelarij ieuwen". Groter werk, om- met show dat was zijn !r De man, die bi) Bavaria- r produktiechef was en die voor pa vertegenwoordiger van Pa- h unt was, de man die „groot q 1' had geregisseerd en als se conder anderen bi) Fritz Lang ..de camera's stond, werd „ma- En stuntman, t laatste vooral. Hij praat er over, deze Schreiber. hij in Buenos Aires de uit- van een voetbalwedstrijd voor- e en prompt negen maanden voor uitverkochte zalen speel- yk hij hetzelfde in Hamburg i Hoe hij als Spaans admiraal u [atirid met een bedriegelijk 5 rm aan in alle nachtclubs N ïüige hulde ontving, s hij de Deense koninklijke n ie in de zaal kreeg bij een Wen in Kopenhagen. Jjntman! Velen herinneren ziin plannen in 1955 om ge boekt in een auto over de bou- •d te rijden. De politie ver bood het, maar de kranten schre ven er dagenlang over. Zoals de kranten vaak en overal dankbaar over Kalanag schrijven. Studeren En toch Die stunts lijken eigenlijk niet bij Kalanag te ho ren. Zeker niet als hij over zijn leven gaat vertellen. Over zijn jeugd, zijn opleiding. Hij stu deerde in München filosofie, dra maturgie en kunstgeschiedenis. En hij nam er deel aan het ur- bulente artiestenleven, dat die Zuidduitse stad van voor de oor log kenmerkte. Schreiber goochelde er al. Hij heette er al Kalanag en hij genoot ook nog naam als voetballer. Een kortstondige, maar opvallende ca- rière als doelman van de „Stutt- garter Kickers" De jonge Helmut Schreiber koos in die tijd voor het toneel, niet voor de boeken of schoon hij ze allemaal doorlas en als gegradueerde de universiteit ver liet. Hij werd assistent-regisseur. Hij speelde toneel en kwam onder het helle licht van de koolspits lampen in de filmstudio's terecht. Tussen de bedrijven door was hij ook nog zijspanpassagier in inter nationale motorraces. Met na tuurlijk.' het nodige succes, want vrijwel alles wat Kalanag aanpakt levert succes op. Toch bleef er, al die tijd al, de magie. En de idee om de toneel- toverij te vernieuwen. Uitgaande van het principe, dat magie ten slotte op altijd maar weer dezelf de grondslagen berust, zette hij een plan op voor een show, met veel beciriegelijke dingen natuur lijk, maar toch ook met muziek en met balletmeisjes en veel gegoochel met lampen en kabels. Het kwam er niet van, want film en theater trokken voor alsnog méér. In het verwoeste Duitsland van een jaar na dc tweede wereldbrand zag hij zijn kans. De gelegenheid om iets, nieuws te beginnen. En in Ham burg, voor de Engelse bezettings troepen, begon Schreiber zijn show. Onder de naam Kalanag. Een naam die een officier van gezond heid hem in 1918, bij een optre den al? wonderkind-goochelaar in een veldlazaret had toebedacht. Triomftocht Het werd de triomftocht van een nieuwe formule. Een tocht, die door zevenentwintig landen over vier continenten voerde. De Kalanag- revue kwam in de wereldpers. Geen wonder eigenlijk. Want wie kon beter een tot in tienden van seconden uitgedachte show in el kaar zetten dan de man, die alles van toneelregie wist uit de prak tijk en uit de boeken die kunst geschiedenis had gestudeerd en die vanuit zijn intellectuele instelling het grote, wonderlijke publiek had bestudeerd en bespeeld? Kalanag liet auto's, motoren, mensen verdwijnen en verschijnen. En daar tussendoor dansten de meisjes, traden zangers, zangeres sen en imitatoren op. „Dit is de ware show-business", zeiden de vakmensen. „Uitgezonderd in Engeland, kent men dit in Europa niet. Dat is de grote verdienste". De formule, die Schreiber in de jaren dertig ontwierp kreeg twintig jaar later succes. Nu, op mijn negenenvijftigste Jaar, heeft Kalanag zorgen. „Ik kan geen opvolger vinden", zegt hij „Hij moet jong zijn en alles van magie weten". Goed, die mensen bestaan. Maar ze moeten ook gevoel hebben voor de show. Dat kan óók nog. „Maar er is niemand die, bij dit alles, zoals ik een troep bij elkaar kan houden. Die het ook administratief allemaal weet te regelen. Die van spelers in een revue een team kan maken". Dat is. men gelove Kala nag, een ernstig probleem op dit moment want de tijd dringt. Nederland zag Kalanag op het to neel en zal hem omstreeks Kerst mis voor de KRO-televisie kunnen zien. Waarschijnlijk voor het laatst. Zo ook Engeland. En andere lan den. Hii is aan de laatste tournee bezig. Volgend jaar houd Schrei ber ermee op dan is hij zestig. Dan zal hij zich terugtrekken in Fornsbach, een klein plaatsje ten zuiden van Stuttgart, waar Hotel Kalanag staat. Met daarnaast Vil la Kalanag een museum met allerlei ongeloofwaardige en curieu ze zaken, met requisieten en herin neringen. En met een bibliotheek van tweeduizend delen over magie en honderden andere boeken over de meest uiteenlopende onderwer pen Er is een secretaris, die dat allemaal weer regelt. In die villa staat ook het brief jeskastje. Een kastje met uitgeknip te boek- en toneelrecensies. Met al lerlei briefjes met korte aanteke ningen en krabbels. „Aliemaal din gen. die ik nog moet lezen, zien en doen", zegt Schreiber. „want ik heb niet overal tijd voor". Als hu eenmaal alles heeft geregeld gaat Kalanag een nieuw leven leiden, dat minstens even druk is als het vorige Een leven, dat zich in Duitsland zal afspelen en in Zuid- Amerika, want in Sao Paulo staat ook een villa Kalanag. Schreiber is getrouwd geweest. Hij heeft een dochter. Brigitte stu deert in Oxford en voelt niets voor de magie. Maar ze is wel een won der, „Een talenwonder", zegt Schreiber voldaan. Hij zegt heel voldaan, want hij vindt, dat hij veel heeft bereikt. Al zegt hij dat laatste niet ronduit. Nog een jaar, dan is er weer een episode uit het leven van de wonderlijke Duitser Schreiber voorbij. En als er vóór die tijd geen opvolger komt, weet nie mand, behalve die oude man in München iviens naam niemand kent en die Kalanag altijd helpt bij de technische vervolmaking van zijn ..wonderen"hoe die merkwaardige man jarenlang duizenden en duizenden in won deren heeft willendoen ge loven. Joan O'Brien heeft enkele ja ren geleden een veelbelovende carrière als zangeresje bij de te levisie opgegeven om een gokje te wagen in Hollywood. Joan vindt het achteraf nog griezelig, wat ze toen gedurfd heeft. Ze was nog geen twintig, maar ze was aardig op weg om naam te maken en ze verdiende grif geld. „Maar ik moest en zou actrice worden", herinnert de half Franse, half Ierse schoon heid zich. „Die wens was zo vu rig, dat ik er soms niet van kon slapen. Toen heb ik plotseling de knoop doorgehakt. Als een kof>- pig kind liep ik gewoon weg. Verschrikkelijk riskant". Het pakte goed uit. Want Joan bracht niet alleen een pittige verschijning en een aardig stem metje mee naar Hollywood, het bleek, dat zij ook over het talent beschikte, dat producers en re gisseurs zo gaarne zoeken in jonge sterretjes. Aanvankelijk stond men wat sceptisch tegen over haar. „Weer zo'n lieftallig zangeresje", oordeelde men vluchtig en aan die heeft Holly wood bepaald geen gebrek. Maar toen ze eindelijk een kansje kreeg, was het ijs snel gebroken. Jn Handle with care' bewees ze meer te kunnen dan alleen paraderen voor een aan trekkelijk plaatje en daarna vond ze sterren tegenover tick als Cary Grant, Tony Curtms en John Wayne. Maar Joan houdt van veran dering. Daarom wilde ze ook wel eens een komedie maken. Ze vroeg aan Jerry Lewis of ze niet eens bij hem zoiets kon probe ren en die had er wel oren naar. In ..It's only money", een van zelfsprekend doldwaas verhaal over een privé-detective, beeldt de blonde Joan O'Brien een ver pleegster uit, die wanhopig ver liefd wordt op Jerry. Op de foto kan men gemakkelijk zien, waar om hij tegen haar gevoelens niet bestand is. de eerste maal in haar film- rrière heeft ook Lana Turner sproken over de mogelijkheid, 1 zij er mee gaat ophouden. heb nu van mün zestiende sr gewerkt, het wordt tyd, dat eens wat anders ga doen", Tkt de bekende blondine op. er echter niet helemaal een st achter zetten. „Als ik spreek mij terugtrekken dan bedoel dat ik het wat kalmer wil oen. Een paar filmpjes nog voor de rest wat reizen en ttig thuis zitten. Gewoon wat er hebben gedurende de rest mjjn leven". Ze zegt dat niet alleen, omdat ze het nu wat rustiger wil hebben. „Voor de eerste keer in mun le ven heb ik geen geldzorgen meer", voegt ze eraan toe. Ze is thans getrouwd met Fred May, een succesvol zakenman en on der zijn invloed heeft ze andere en betere condities bedongen voor haar filmwerk. Daarom meent ze dat ze nu wat kan ontspan nen en kan genieten van andere dingen, die het leven te bieden heeft. Ze somt zelf op: „Mijn huis opnieuw inrichten, reizen en belangstelling hebben in de zaken van mijn man. zoals de racepaarden, die houdt op zyn boerdery". „Merkwaardig genoeg", vertelt La- na: „Heb ik nooit veel gereisd, zelfs niet voor het maken van films. Daarom wil ik met Fred eerst een tijdje naar Europa. En daarna wil ik mü zes maanden vrij maken voor een reis rond de wereld". De rust van Lana zal dus maar betrekkelijk zijn. En het is voor haar te hopen, dat haar huwe lijk niet weer schipbreuk zal lei den. Het is al zo vaak gebeurd. De Amerikanen hebben heus niet het monopolie van de rock 'n roll, twist en madison. In Italië, het land van het bël canto, kan men er ook wel mee overweg. Dat blijkt uit twee Italiaanse plaatjes die in Nederland op de markt zijn ge bracht Op het ene zingt Peppino di Capri een pittige „St. Tropez twist' en een wat rustiger liedje dat hij heel bescheiden„Pep pino" heeft genoemd (Hebra). Óp het andere plaatje horen we de rocker Adriano Celentano in twee nummer die al een paar maanden aan de top van de Italiaanse hit parade staan: „Stai lontana de me" en „Sei rismasta sola"; als toegift op deze single nog een derde num mer, „Amami e baciami" (Clan). De Belgische apotheker die zich Big Brown noemt, weet overigens ook wel raad met twist en madison. Hij doet iets wat men van een eer biedwaardige apotheker niet zou zou verwachten: hü schreeuwl boven het niet te bagatelliseren la waai van 230 schreeuwers uit in „Hey babarebop". Daarentegen vol staat hij met wat gemompel In .Hello Mr. Browr" (Palette). In Nederland zün trouwen de rock- en twist-musici ook niet schaars De Haagse band The Black Albinos heeft zijn platendeouut ge maakt met een exotisch twistnum- mer „Shish Kebab" en een ver- twiste „St. Louis blues" «Delta». Van The Rollers uit Zaandam is inmidaels de vierde single versche nen met „Jezebel" en „Amalia" (Delta). Twister nummer één Is nog steeds Chubby Checker. Zijn nieuwste crea ties zyn het pittige „Popeye the hitschhiker" en het bijzonder ge slaagde „Limbo rock", waarin hij duidelijk naar de Latijns-Ameri kaanse muziek knipoogt «Cameo Parkway). Chubby's grootste rivaal, Joey Dee, dwaalt even van het CHUBBY CHECKER twistpad af met het liefdesliedje What kind of love is this", met aan de andere kant een instrumentaal twistr.ummer „Wlng ding" (Roulet te). Twisten en kussen gaan sa men volgens Ronnie en The Hi- Liters in „Twisting and kissing." Op de keerzijde van dit Artydor- plaatje bezingt Ronnie de tragiek van een trouwlustige teenager in de sentimentele slowsong „I wish that we were married". ..Relax" is het adviea dat The Cousins geven met de bedoeling dat men zich al twistend of madison- nend ontspant op de maat van hun muziekje. Aan de andere kant van het Palette-plaatje spelen zij „The robot". Een in het twist-soort heel goed nummer is „Hully gully baby", ge zongen door The Dovells en gekop peld met „Your last chance" (Ca meo Parkway). Van Sue Thompson is een nieuw plaatje uitgebracht, dat veel kans maakt om een even groot succes te worden als haar „Norman". „James, hold the ladder steady" heet dit ge makkelijk aansprekende, amusante nummer (Funckler). Charles Aznavour laat zich op een Barclay-single van twee kanten kennen: van zUn romantische kant in „Tu n'as plus" en a,,? de vertol ker by uitstek van h.moderne chanson in „Les comédiens". „Der kleine Cornelius", zoals een hier onbekende Duitse zanger zich noemt, heeft het onschuldige „Pack die Badehose ein" (Naar de speel tuin» behalve een straffer tempo ook een pikantere tekst meegege ven. Een schreeuwerige „Kein Parkplatz" vult de keerzyde (Funckierj. The Barry Sisters zijn, naar we ons hebben laten vertellen, de best betaalde zingende zusjes ter wereld en np het beluisteren van hun nieuwste langspeel plaat, getiteld JShalom(Rou lette), kunnen we ons dat best voorstellen. Zijn de meeste .mus jes" met tweestemming zingen aan het eind van haar artistieke Latijn, The Barry Sisters preste ren echt wel meer. Zij vormen een muzikale twee-eenheid met een volkomen eigen stijl, waar van het jiddische idioom het meest typerend is. Zij hebben trouwens alles mee: goede stem men, een levendige voordracht en een gepaste dosis raffine ment. De gevarieerdheid van het repertoire van de gezusters Bar ry komt ook op de plaat tot uit drukking: behalve een jiddische interpretatie van het Griekse ..Nooit op zondag", een dito ver tolking van het Italiaanse „Ma ma" en een gezongen versie van de filmmelodie ..Exodus" ook authentiek aandoende nummers als .Rapirosse"„Chiribom chi- ribom" en Tsi Sapait". Een Nederlandse ster-in-opkomst is de jeugdige Hans Boekhout van Solinge, die in „Savez vous danser sans souliers?". een heel aardig, zangerige melodietje, zijn sterkste troeven uitspeelt. „Zeg meisje!", op de keerzijde van het Omega-plaatje, is minder geslaagd. Het lijkt ons, dat langzame, melodieuze liedjes Hans Boekhout het beste liggen. Hy zou er daarom verstandig aan doen consessies aan twist-fans achterwe ge te laten en zich te bepalen tot het genre waarvan „Savez vous" een goed voorbeeld is. Een tophit met kwaliteiten en dat is tegenwoordig op de hitparde een uitzondering is het vrolijks „Yes my darling daughter', heel pittig gebracht door het zangeresje Eydie Gorme en een dixieland-orkestje. Origi neel gevonden is het slot van dit onstuimige nummer. Aan de an dere kant van dit Delta-plaatje zingt Eydie Al Johnsons bekende ,J5onny boy". Het country e*i western-genre be gint er in Nederland steeds beter in te komen. Jean Shepard vraagt de aandacht van de hillbilly-fans met „So wrong so fast" en „Leave me alone" (Capitol). De Nederlandse prod uk tie van de laatste weken mag er zijn. Pi Scheffer heeft een uitstekend dans- plaatjc laten opnemen met „A Swingin' safari en „Baby elephant walk", twee uitgewogen arrange ment jes (Artone). The Middletown Jazzband brengt een dixieland-versie van „Katinka" en het moet worden gezegd, dat Joop Stokkermans liedje er in deze bewerking wel op vooruit is gegaan. Minstens zo aardig Is de andere kant Tan het plaatje met de „Beer barrel polka" waarin we het solda tenlied „Rats. kuch en bonen" her kennen (CNR). Er Is een Nederlandse versie op de markt gebracht van Nancv Sina tra's succes „Like I do". Het heet nu „Zoals lk doe" en wordt gezon- ELLIS REX gen door Ellis Rex, die verder ver telt wat haar overkomt „Als m'n eigen boy me toelacht" (Omega). De liefhebbers van marsmuziek komen aan hun trekken met een plaatje van de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht o.l.v. kapi tein H. F. W. van Diepenbeek. Op deze CNR-single staan maar liefst drie nummers: „Rockin' rhythm", „Deleware" en „Bill Bailey". De ka pel musiceert in de „moderne styi", hetgeen wil zeggen dat men behoor- lUk vlug moet marcheren om het tempo van Van Diepenbeeks man nen bij te kunnen houden. „Rain, rain, go away" is het nieuwste nummer van het voor Ne derlandse begrippen uitstekende meisjestrio „The Spotlights", dat verder „Sweet violets" uit de mot- tenkist heeft gehaald en opgepoetst (Tivoli).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5