Vandaag uitspraak in sof tenon- proces BERT JONK exposeert in de Boerhaavezaal Kantoren Der Spiegel nog niet vrijgegeven LASSERS KRANTENBEZORGER Tenminste helft van de jury zou voor vrijspraak zijn Nationale Ballet in Carters „Stagioni D TIMMERLIEDEN Ds. BOEGÏVER lid Academie Franga ise Thant stelt Katanga ultimatum Hongaren dansten Cygne Noir* Frismarkant en krachtig Boeiende kwaliteiten in zijn teken- en schilderwerk Strauss gaf opdracht tot arrestatie Beverwijkse jonge moeder terecht Aantrekkelijk r V. VROUWELIJKE KRACHTEN a. LEERLING-PONSKAARTENTYPISTE b. (aankomend) TYPISTE A.S. BRUIDSPAREN FIRMA WIJLING Ford Zephyr Citroën 2 CV 1961 VAN WOENSEL Schoenmagazijnen CAISSIÈRE KOUSENVERKOOPSTER HULPVERKOOPSTER VOLKSWAGEN DE LUXE 54/55 DOKTERSASSISTENTE DOKTERSASSISTENTE villabouw in Waddinxveen V.W. de Luxe 1959 FLORA HCNDEBROOD en FLORITA 12 lesuren voor 49 HANDZETTERS - TELEFOI\IST(E) DRUKKERIJ-BINDER HUISHOUDELIJKE HULP GEROUTINEERDE TYPISTE jongste bediende (mnl.) N.V. LEIDSCHE DRUKKERIJ ECHTPAAR ZOEKT WOONRUI „Sierkunst" WERKGELEGENHEID VOOR STUDENT LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 (Van onze Brusselse correspondent) Luik Vanavond zal het vonnis worden geveld in het Luikse softenon-proces. Hoe zal het luiden? Vrijspraak? Men verwacht die in Luik en eigenlijk overal in België. Duizenden brieven uit België en uit het buitenland hebben tot nu toe het hof, de leden van de jury en de advocaten bereikt. En meer dan driekwart ervan spreekt de verwachting uit dat de vijf beklaag den niet zullen worden veroordeeld. Hoe de jury zal oordelen is nog niet bekend, maar Luik is een kleine stad en de leden spreken natuurlijk met hun vrouwen of met hun vrienden over hetgeen hen thans bezighoudt. Vandaar dat men zegt te weten dat zeker de helft van hen vóór vrijspraak is. Waar schijnlijk uit overtuiging, hoewel bij sommigen wellicht ook de vrees voor door anonieme briefschrijvers aangekondigde molest aan have en goed een woordje zal meespreken. Om op alles voorbereid te zijn is sedert gisteren de rijks-wacht in de si ad versterkt en wordt er door de politie een discreet toezicht gehou den op de woningen van de advo caat-generaal, de rechters en de jury-leden .Ook zullen vanavond de waterkanonnen van de politie rij klaar worden gehouden om eventuele ai te heftige reacties van de bevol king tegen te gaan. Vier pleidooien hebben de jury leden nu na het requisitoir van de advocaat-generaal al over zich heen horen gaan. Eén donderdagmiddag en drie gisteren 's Ochtends heeft mi. Paulus gepleit voor Jean Van- deput en mr. Rozet voor Monique de la Marck en voor haar moeder. 's Middags heeft mr. Henry voor dokter Casters het pleidooi gevoerd. Vanochtend kwamen pas de twee grote figuren van de verdediging aan het woord .mr. Jeunehomme en mr. Mottard. Daarna volgden het re pliek van de advocaat-gene ra al en het dupliek van de advocaten, en het laatste woord was toen aan de beklaagden. Vanavond pas vrij laat waar schijnlijk zou de president aan de twaalf mannen van de jury een aantal vragen voorleggen waarop zij alleen met ..ja" of ..neen" te ant woorden hebben. Is de uitslag van het onderling overleg zo, dat vrij spraak kan volgen, dan gebeurt dat staande de zitting. Zo niet, dan volgt er maandag een nieuwe zitting. De procureur-generaal heeft giste ren veel kritiek van de verdediging moeten dulden. Eén keer. toen mr. Peulus iets over hem zei. ontviel htm een soort meewarig geluid, en ce advocaat reageerde daarop on middellijk met: „Meneer de procu reur-generaal .ik heb u gisteren niet onderbroken, wilt u het mij dan ook n et doen. Ik wacht op uw repliek wanneer het daarvoor tijd is". Incident Er was trouwens bij het pleidooi van deze verdediger nog een inci dent. waarbij de president zich erg opwond. Hij heeft een vuurrood hoofd gekregen, stotterde van opwinding en tikte voortdurend met zijn potlood tegen de microfoon. De verdediger had namelijk een vergelijking ge maakt tussen de rol die Jean de la Marck. Monique's echtgenoot, en die welke Jean Vandeput. bij de ver giftiging heeft gespeeld. Volgens hem was die van eerstgenoemde eens zq belangrijk als die van de vader en hij verwonderde er zich in zijn plei dooi over, dat de vader in de be klaagdenbank zat en De la Marck \rij rondliep, zonder dat hij officieel van rechtsvervolging is ontslagen. Het dispuut ging dus over een proce durekwestie. Op een gegeven ogenblik stonden alle zes de advocaten en spraken zij tegen de president terwijl zij zelfs juridische commentaren bij zich hadden en citeerden. Na een tijdje zei de president echter: „laten wc maar doorgaan" en daarmee scheen het incident gesloten. De drie pleidooien van gisteren waren boeiend en als belangstellend toeschouwer kon men constateren dat de jonge school van de Luikse talie, wat de voordracht van argu menten betreft, zo zou kunnen over stappen op de planken van de schouwburg. De algemene stijl is die van „under-actirig" met bi| som migen zoals bij mr. Henry plotselinge sterke stemverheffingen. Alle drie spraken zij de leden der jury met respect toe en toch ook veer met iets van: wij Luikenaars onder elkaar die weten dat wij over Luikenaars oordelen. Alle drie ook hebben zij er de nadruk op gelegd dat de jury-rechtspraak soeverein is. dat de leden ervan geen verantwoor ding hebben af te leggen aan wie dan ook. dat zij geen bewijzen no dig hebben, dat zij een oordeel niet behoeven te motiveren. Eén voerde het volgende argument aan: De advooaat-generaal had na melijk in zijn requisitoir onder an dere gezegd dat er gestraft zou moe ten worden om een voorbeeld testel len. „Waarom een voorbeeld" riep mi. Rozet uit. „er wordt immers geen Softonon meer in de handel ge bracht en er is dus geen vooroeeld meer te stellen". Wanneer de lezer deze krant onder ogen krijgt, zullen de twaalf jury leden waarschijnlijk zo ongeveer aan hun overleg toé zijn. „Gij zijt" .zei een der advocaten r.og „geen twelve angry men. maar twaalf mannen met vrede in het hart" .Vanavond zal men weten tot welk vonnis deze gemoedstoestand hen heeft bewogen Dominee Mare Boegner, Frank- ryk's meest vooraanstaande protes tantse voorman, is gekozen tot een van de „veertig onsterfelijken" van de Academie Francaise. De 81-jarige Bocgner neemt nu de plaats in van de schryver, Fran cois Albert-Buisson, die onlangs over leden is. Boegner is van 1929 tot 1961 voor zitter geweest van de federatie van Franse protestantse kerken. Van 1918 tot 1953 was hij de prediker voor de rijke Parijse voorstad Passy e^ van 1938 tot 1950 voorzitter van de Na tionale Raad van de Hervormde kerk. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hü door de Duitsers gevangen gezet omdat hij rassenmaatregelen en deportaties openlijk afkeurde. Boegner houdt zich veel bezig met de bestudering van de relaties tussen het protestantisme en het volkeren recht. Oe Thant. de secr.-generaal van de VN heeft donderdag 15 novem ber gesteld als de uiterste datum waarop Katanga zich officieel be reid moet verklaren tot integratie met het Kongo van de centrale re gering in Leopoldstad, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Als Katanga daaraan niet voldoet, za! Oe Thant vermoedelijk steun zoeken voor een embargo op de aan koop van koper en kobalt uit Ka- tanga. In officiële VN-kring is de datum 15 november niet bevestigd. Noorwegen heeft naar aanleiding van een dringend verzoek van de VN om luchtdoelgeschut een batte rij van dit geschut aangeboden, als mede bedieningspersoneel Deze wa pens zullen volgens een VN-woord- voerder uitsluitend worden gebruikt voor de bescherming van personeel er materieel van de VN-troepen in Kongo Het verzoek om deze wapens is volgens de woordvoerder gedaan om dat Katanga zich de afgelopen maanden militair heeft versterkt, vooral met vliegtuigen. Voorts is in VN-kringen vernomen dat Indonesië zich bereid heeft ver klaard het VN-leger in Kongo met 1800 man te versterken. HET Nationale Ballet van Sonia Gaskell presenteerde gisteravond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag de première van „Stagioni", een werk van Jack Carter, een pleizierige parodie op het operaballet uit de 19de eeuw, niet bijzonder belangrijk, maar toch wél aardig om naar te kijken. Het ballet dat vroeger al op het programma van het Ballet der Lage Landen prijkte, oostte veel hilariteit bij het in groten getale opgekomen publiek, wel een bewijs hoe zeer balletopvoerin gen meer en meer in de belangstelling komen te staan. Zo'n parodie behaalt altijd een goedkoop, maar zeker een doorslaand succes en geeft vooral ook de mi met een superieure Leonie Kramer, Ronald Snijders en Sylvester Camp- en Imre Varady in hun pas de deuf uit Tsjaikowski's „Cygne Noiii („Zwanenmeer") in de choreografij van Marius Petipa, gehouden in i typisch Russische versie, met solo] dansen, waarin de virtuositeit glorieus hoogtij vierde. Dat het his af en toe wat erg zoetelijk, zy hp poëtisch toegaat, ligt in de red; Maar het vormde wel een scherr contrast met de daaraan vooral' gaande zoveel markantere Etudes. Het na de pauze volgende „1, prisonnier du Caucase" (Choreogral' fie Skibine, muziek Katchaturiac hebben wij met het oog op het lat) uur helaas moeten missen. In leder geval zagen wij genoef om te constateren dat het JM tionale Ballet zich In prima wei stand bevindt en dat ook de Jon! geren °P de goede weg zijn om d den duur de ouderen tevredenstel lend op te volgen. Toch hopen w(j In de toekom bell in de voornaamste rollen. Van- stellig op een belangrijker premièn mische expressie een goede kans zelfsprekend zal veler routine nog I dan ditmaal! Daarvan is dan ook een ruim ge- groter moeten worden, om tot de Het Kunstmaandorkest onder Ie;. Hding van André Presser omlijstte ht bruik gemaakt door de zeven jeug dige krachten, die er zich aan wijd den. Het sprankelende geheel speel de zich af op de muziek van Verdi's opera „Les Vèpres Siciliennes". waar in ook zulk een ballet voor komt. Persoonlijk heeft ons echter veel meer het openingsnummer getrof fen. het reeds eerder opgevoerde „Etudes", op de eminente muziek van Kundage Riisager. die geïnspi reerd werd door Czerny's Etudes voor piano en in de choreografie van Ha- rald Lander. Ook hier lieten velen der jonge garde zich veelbelovend gelden! In niet minder dan achttien in el kaar overgaande delen werkten zij het ganse technische repertoire af. beginnend met studies aan de barre, dan oefeningen in het „midden" met talrijke originele variaties, zowel in romantisch als neo-classisitische stijl waarop de „Pas de Deux", „Pas de Trois" en „Pas de Quatre" volgen, culminerend in een wervelende fina le. waarbij de langs diagonalen in allersnelste vaart zich voortbewegen- de haast zwevende, dansers voor een virtuoze apotheose zorgen. Hierin was duidelijk merkbaar welk een uitstekende techniek allen door Sonia Gaskell wordt bijgebracht, hoogste prestaties te komen. Interessant was ook de kennisma- «^eel muzikaal en btjsonder acd king met de twee Hongaarse solisten Jraai1- van het ballet, n.l. Margo Miklosy naar bewijsmateriaal voor de aanklacht tegen het blad wegens landverraad. Het constitutionele hof zei verder uitdrukkelijk dat het zich niet wilde uitspreken over de juridische begin- selvraag, of het Openbaar Ministerie terecht haar onderzoek heeft laten prevaleren boven de in de grondwet verankerde persvrijheid. Een beslis sing hierover zal op het komende proces tegen de Spiegel-redacteuren te zeer vooruitlopen, aldus de pre sident van het hof. In de Bondsdag beantwoordde gis termorgen de Bondsregering de laat- (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse constitutionele hof heeft gisteren het verzoek van Der Spiegel afgewezen om op staande voet de redacteuren weer toegang te verlenen tot alle ste vragen over de Spiegel-affaire. bureaus van het blad. Het hof ®!lïst€£ vfP ?,®ferlsj5 dic i-i steeds heeft ontkend dat hij of zijn sloot zich daarmee aan bij de ministerie een rol zou hebben ge- opinie van het Openbaar Mi- «PreM bil de gerechtelijke aclir legen a ir i i j.i Der Spiegel, gaf nu toe dat hij in de nistene in Karlsruhe dat het nacht van 26 op 27 oktober persoon- noodzakelijk is nog verder te i 'Ük met de militaire attaché in Ma- zoeken in de Spiegel-kantoren SSi«»S Ahlers die toen met vakantie in Spanje was, te doen arresteren. Maar Strauss hield vol dat de ar restatie om 3 uur in de nacht van Ahlers niet alleen op verzoek van Oster, maar ook op grond van een nachtelijk verzoek van de misdaad recherche uit Wiesbaden was uitge voerd. Of een dergelijk verzoek werd verstuurd is echter nog steeds niet duidelijk. (Voor een nieuwe Spaanse verklaring inzake de arrestatie van Ahlers leze men elders). Een onderwerp dat veel belangstel ling oogstte in de Bondsdag was de klacht dat telefoongesprekken wor den afgeluisterd. Vooral sinds de Spiegel-affaire merken steeds meer mensen die iets met politiek uit te staan hebben, dat hun telefoons rui sen, dat hun gesprekken plotseling worden afgebroken en dat af en toe vreemde stemmen in de leidingen klinken. Vooral gesprekken met de redactie van Der Spiegel zijn ten prooi aan het „ruisen van oceanen". Op een vraag der socialisten be loofde de regering een onderzoek in te zullen stellen. Het ministerie van Posterijen luistert niet af, evenmin i als de geheime diensten, zo werd I verklaard, maar zoals bekend bezit ten de Westelijke geallieerden als I voormalige bezettende mogendheden nog steeds het recht tot het afluis teren van telefoongesprekken. Hoewel geallieerde woordvoerders I ontkennen dat van dit recht gebruik De 17-jarige Engelse mevrouw, die drie dagen geleden uit Beverwijk verdween na haar zes maanden oude dochtertje ondergebracht te hebben bij een buurvrouw, is gisteravond in Voorthuizen aangehouden In drie dagen was niets meer van haar ver nemen .totdat de politie te Barne- veld gistermiddag een tip kreeg, dat de vermiste jonge moeder vermoede lijk in café ..De Passage" te Voort- huizen zou zijn. Zij was het inder daad. In Amsterdam had zij een lift ge kregen van een vrachtwagenchauf feur. Tijdens een onderbreking van dc rit viel het de chauffeur op. dat zt.jn lifster hem wilde beletten zijn krant te lezen. Hij stoorde zich er niet aan en ontdekte toen. dat naast hem de verdwenen mevrouw uit Beverwijk zat Aanvankelijk ont kende zij het! De chauffeur zette zijn rit voort, maar besloot in Voort huizen te stoppen, waar hij een col lega vroeg de politie te waarschu wen. De zaak was toen gauw opge helderd. Volgens haar verklaring heeft zij al die dagen rond gezwor ven. De Barneveldse politie heeft de politie in Beverwijk gewaarschuwd, oie zich over het vrouwtje heeft ont fermd. E reeds meermalen door ons geprezen 31-jarige Leidsj/ schilder-tekenaar Bert Jonk houdt thans voor het eerst ecu] geheel ..eigen" expositie in de Boerhaavezaal. Eerder exposeerde hij zijn werk op exposities van ..Ars" en htf ..Leids Kunstcentrum"; voorts in 1958 tezamen met Kees Buurraar en in 1959 met een aantal andere Leidse tekenaars in de Lakenhaifi Het is merkwaardig, dat er tegenwoordig in onze stad zovei tekenaars opstaan, nog merkwaardiger, dat van hen in het meen zoveel goeds te zeggen valt. Men zou haast weer van ei Leidse school" kunnen gewagen. behoefte zich aan het moderne es oeriment over te geven en wij achj| ten dit voor hem. gezien zijn inst# lmg en visie, een gelukkige noot Zijn coloristisch palet onderging verschillende wijzigingen: het is boei end genoeg om er alleszins gunst» verwachtingen van te mogen koej. teren. Vooral omdat Bert Jonk zijn poij terie van de hand gedaan heeft nu zeker gelegenheid heeft, zich ter* volle op de schilderkunst te concenj treren De tot voor kort door huw oeoefenóe tekenkunst vormt daart* mede een voortreffelijke technisc* basis. wordt gemaakt, nam ook kanselier Adenauer het woord om de verden king in geallieerde richting te leiden. I „Ik telefoneer niet meer over ver trouwelijke dingen van Rhöndorf uit naar Bonn", zo zei de 86-jarige, „om- I T A 7 dat ik steeds de indruk heb dat ik I \l\l Bert Jonk. wiens krachtige, mar kante. naturalistische werkwijze een opvallend sterk karakter draagt, heeft z?ch dc laatste tijd speciaal intensief met hec schilderen bezig gehouden. De door hem in dit genre gemaakte vorderingen zijn frappant. Wellicht 's hij. wat de felheid zijner kleuren betreft beïnvloed door zijn reis met dr Franken naar Jordanië, waar de ze archeologische opgravingen ver richtte. Er is een aantal bonre en decora tieve stillevens aanwezig, welke al- 'e goed voor de toekomst beloven. Vooral het laatste „De vissen" uit 196?. getuigt daarvan, evenals het meisjesportret Jannie en zijn laatste zelfportret Tarijk zijn ook de voorbeelden van zijr. scherp contrasterende zwart-witte tekenkunst, waarin hy met weinige strakke lijnen verras sende resultaten bereikt Landschappen, stadsgezichten (Ha ventje te Katwyk) en portretten '„Grijsaard" en „Oude man") vor men voorbeelden van grote kundig heid Naast de met krijt, pen en rietpen vervaardigde tekeningen is het aardig ook kennis ie nemen van enkele vlotte schetsjes, die met de balpen gemaakt zijn (No 50. 51 en 52). y geloven, dat Bert Jonk, ge zien zijn nu reeds opmer- word afgeluisterd", een opmerking. I v v kelijke schilderkundige pres- die een parlementariër deed uitroe- faties nog veel zal kunnen bereiken, pen: „Leidensgenosse". Hü gevoelt blijkbaar niet de minste Zijn in menig opzicht aantrekk# lyk werk waaronder ook nog fleuri ge impressies uit Spanje (Costa Br# va) zal zeker niet nalaten de n# illge belangstelling te wekken. Daa# van sprak reeds de grote opkom# ter gelegenheid van de glsteravonl' door de heer L. Segaar geopende ex, positie, welke als geheel een bUzondf- frisse indruk maakt. li KEMPISCHE i CULTUURDAGEN In de woensdag 7 november gehot den bestuursvergadering van Stichting Groot-Kempische Cultuuj dagen, is besloten de Cultuurdagi 1963 te houden op 20 en 21 juli 199 De Groot-Kempische Cultuurdagt 1963 zullen in het, teken staan vJ het. thema „Kunst, en Moraal", f BU de Mechanische Administratie van 's Ryks Be lastingen van het Ministerie van Financiën te 's-Gra- venhage kunnen terstond worden geplaatst (leeftijd 15—20 Jaar). Zij zullen te werk worden gesteld als Tfjdens opleiding volledig salaris. Het diploma machineschrijven wordt NIET ver langd. Vereist diploma machineschrijven. KORTE WERKTIJD - ZATERDAGS VRIJ. Schr. soil, onder no. 2-595/1063 (in linkerbovenhoek brief en env.) met vermelding van de gewenste functie, te zenden aan het bureau Personeelsvoorziening v. d. Rijksoverheid, Prins Mauritslaan 1, Den Haag. of mondeling solliciteren na tel. afspraak (tel. 399970). BRUIDSPAREN BRUIDSPAREN BRUIDSPAREN Uw TROUWKOSTUUM, eerste klas verzorgd, huurt U toch by HOOGL. KERKSTEEG 10—12 TEL. 23294 - 31351 LEIDEN. BRUIDSPAREN BRUIDSPAREN BRUIDSPAREN TE KOOP: van particulier directiewagen. Bouwjaar 1955, billijke prijs. Papengracht 2, Leiden, Telef. 20070. rood-bruin, zonder gebreken, 37.000 km gelopen, f.2800.—. A. G. OOSTERHOF. Spuistraat 15 VRAGEN EEN Den Haag leeftijd boven 20 Jaar. Mulo-opleiding gewenst. Accuraat kunnende werken. leeftijd boven 18 jaar. bekend. Liefst met het vak gehuwd geen bezwaar. Met het vak bekend. GEBODEN wordt: Hoog salaris en provisie. 5-daagse werkweek. 3 weken vakantie per jaar. Pers sollicitaties dagelijks van 9.00—18.00 uur (ook op maandag) of schriftelijke sollicitaties aan Spulstr. 15, Den Haag. (Tel. 070—110399). AANGEBODEN: Te bezichtigen: zondag 4 nov. 10 uur v.m. tot 6 uur n.m. DACOSTASTRAAT 37, Leiden. gevraagd. Bij de Universitaire Gezond- I heids Zorg wordt voor direct I gevraagd een gediplomeerde Salaris volgens Rijksregeling. Brieven met opgave van vol ledige gegevens aan de Uni versitaire Gezondsheids Zorg, Stationsweg 46 (6e verdieping) Leiden. gevraagd voor Aanmelden PARKSTRAAT 71, Leiden. „DE SLEUTELKONING" Bijmaken van alle sleutels, repareren, veranderen en leveren van elk slot. HAARLEMMERSTRAAT 273 Telefoon 33958 (bij de Overdekte). Levering aan Rijk en Gemeente. Zaterdagmiddag en maandagmorgen gesloten. Wasstraat 68 Leiden Wij vragen Scheepswerf GEBR. AKERBOOM N.V. Hoge Morsweg 56 - Oegstgeest TELEFOON 20112, na 6 uur 30677. in z.g.st. Banden matig. Van part. Financiering mogelyk. BREDEROSTRAAT 17. VOORAL IN DEZE TIJD (ook prima voor de poes). 5 MEILAAN 133 Telefoon: 24435 Ook voor SCOOTERS. Modern lesmateriaal gediplomeerde instructeurs. Halen en brengen gratis. Theorie-avonden met lichtbeelden. Erkende Bondsautorijschool „DE CENTRALE", Veerstraat 31 - Leiden - Telefoon 24600 (na 19 uur). voor ons dagblad gevraacl Afwisselend werk. KOM EENS PRATEN MET 0 Sollicitaties mondeling of schriftelijk c N.V. LEIDSCH DAGBLAD - Witte Singe GEVRAAGD: Bij de Universiteitsbibliotheek te Leiden kan met ingang van I december geplaatst worden een Type-diploma strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties met opgave van leeftijd, opleiding en ervaring bij de Bibliothecaris der Rijksuniversiteit, Rapenburg 7074, Leiden. Gevraagd: onversch. welke leeftijd. Event, voor dag en nacht. Mevr. KORSWAGEN, Hondsdijk 1 c, Koudekerk aan den Rijn Telefoon 0 1714567 Notaris J. C. van Eek, Breestraat 56, L vraagt een Wij vragen een flinke voor werkzaamheden op de postkamer ei magazijn. Leeftijd tot 18 jaar. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 2 voor snij- en vouwwerk. Oude Singel 60 gevraagd. Leeftijd boven 20 jaar. I Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Leiden Witte Singel 1, Leiden. Aanbiedingen te richten aan Princestraat 34, Katwijk aan Zee, telefoon 471 Gevraagd: december - januari Brieven aan: C. H. M., Breestraat 125, I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4