Kent u de „nachtsmoking" al? F ju [EN WIELRENNERS IN DE HUISKAMER PARADIJS iarme melkdra I UIT en THUIS p^lliTÉ i°/o zuiver scheerwol Wandelen met Rinus Ragebol en Han Rensenbrink MENU VAN DE WEEK Ideaal geschenk, waarin honderd jaar ervaring is verwerkt Advertentie }dag 10 november 1962 Pagina 3 Wandelen met Han Rensenbrink is heel wat anders dan wandelen met Rinus Ragebol, al hebben beiden hun sportieve prestatie vastge legd op een grammofoonplaatje met de stemmen van dieren. Volgend jaar wordt in Hamburg een tentoonstelling gehouden, waarbij grote aandacht zal worden besteed aan het speeltuinwerk en dan in het bijzonder aan de praktische uitvoering. Op een deel van de wallen rond het oude Hamburg ontstaat op het ogenblik volgens plannen van beken de architecten een speellandschap, dat niet alleen wat betreft aanleg uniek is, maar dat ook pedagogisch, psychologisch en esthetisch aan alle eisen voldoet. 1 p een oppervlakte van 4.000 m2 ontstaan een kinderspeelhuis, een rolschaatsbaan, die ook voor balspelen kan worden gebruikt, een speel- (zon, zandbakken, speelvijvers, een openluchttheater, poppenhoekjes, marmottenheuvels, watermolens en sluizen. (aar de grote attractie wordt ongetwijfeld de abstracte speeltuin van geprefabriceerde stukken beton: surrealistische rijdieren, heuvels en gmbomen. Iet kind wil zijn fantasie vrij kunnen ontplooien. Daarom zijn de pedadogen en tuinarchitecten, die aan de tentoonstelling meewerken, van jening, dat de bizarre takken van de klimbomen, de moderne speelkommen en figuren door de onbepaaldheid van hun vorm het kind veel meer Uien bezig houden dan het traditionele speeltuig. leen ter gelegenheid van de expositie uitgegeven boek wordt gezegd: ,,Het moderne speeltuig heeft iets geheimzinnigs omdat het in de (ntasie van het kind voortdurend veranderingen kan ondergaan. Het kind verdraagt geen vaste, voorgeschreven vorm." t nabootsingslust van kin- h is een natuurwet. Al imi- ld groeien zij op. leren zij toelregels van het leven en. de wetten en gewoon- ian de volwassenen, zonder |e een normale samenleving zou kunnen functioneren. t kleintjes spelen optocht. treintje, ziekenhuis- a1 zij spelen wat zij in H onmiddellijke omgeving s4n hebben. In tijden van thing spelen zij oorlogje, in van rampspoed spelen zij I,romingaardbevinkje of iweerman. spelen, oefenen zich en lukkig. Men oudere kinderen ook? Nou K O, zij kfjken naar de pop- treintjes niet meer om en itij zelf spelen noemen: klaute- bopemmen in verboden water, Lfetes uitvechten, is uitsluitend om de spieren los te maken e veel aan energie te spuien, ook bij die groteren bestaat itatiespel nog. Wanneer een zan een jaar of veertien »je het hof maakt ,is dat eigenlijk heel gek, want aan ge zinsvorming is hij de eerste zeven Jaren, nog niet toe. Maar toch is het belangrijk: het is een spel, hij imiteert de volwassenen en oefent zich. Met evenveel geestdrift imiteert hij door hem bewonderde artiesten en sporthelden. Nu ja, hij bereidt zich voor op 't leven, met een ern stig gezicht enis er van overtuigd dat alles wat hij onderneemt en droomt en zegt. van overweldigend belang is. Dat is 't ook voor hem. Daarom is het een misdaad hem uit te lachen. Lachen wij geen kleuter uit, die een houten scheepje voor een oce aanstomer aanziet? *:Tfloeclerlyke. overpeinzing Tijdens de laatste vakantie deden de zoons ijselijk geheimzinnig. Zij stuurden brieven rond, leenden sta pels papier bij mU, keken hun fiet sen na, pompten de banden op, prutsten aan een oude wekker en bogen zich over wegenkaarten. Zij waren kennelijk een plan aan het uitbroeden. Henkie kwam witte lapjes en zwarte verf lenen om rugnummers te fabriceren. 5n ik heb ook drie lepelvaasjes nodig, zei hij. Liefst allemaal ver schillend. Een wekker, zwarte verf en lepel vaasjes het was een vreemde combinatie. De volgende dag arriveerden een stuk of acht jongens, allemaal met fietsen en rugnummers. Zij verga derden op het tuinpad, één van hen kreeg de wekker en paperassen en plotseling ving ik een woord op: Ronde van de Toekomst. En weg stoven zij, voor de eerste etappe. groentesoep, kalfstong iud ure saus, doperwtjes, aardap- ee, dadels oriëntal. •en Jragoüt. met rijst en gemeng- la kwark of bulgaarse yoghurt J® eraspte appelen. M MG: L'chotel met ham. kaas en c ppelpuree, griesmeelpudding w lessesapsaus. y'SDAG: Mi ie. champgnonomelet, aard- d chocoladevla met partjes li* »PPel. 1 DERDAG: Tsoep met kaas. hutspot met ers Uk. w DAG: .gjj ehakt of verscholen eieren, lidi 1 witlofsla met appelen, Br Ppelen-, drie in de pan. «DAG: eK niet tomaten-kaasragoüt, on. 'eertjes. modehuis Later op de dag kwamen zij terug: moe. bezweet en alle tien tegelijk pratend. De zoons verdwenen naar de huiskamer met de bundel papieren en sloegen aan het rekenen. De an deren wachtten op het tuinpad tot ik ze ook binnenriep, om de tafel drapeerde en de huiskamer aan hen overliet, want jongens vinden het niet prettig op de vingers te wor den gekenken bfj zoiets gewichtigs als het uitrekenen van tour-tijden. Zo ging het de hele week. Elke ochtend verzamelden zij zich aan de voeten van de zoons, bespraken de etappe, stoven weg en kwamen uren later terug: moe. warm, hongerig. Soms, wanneer het regende: doorweekt en koud. Ik draafde af en aan met koffie, koek en limonade. Op zaterdagochtend zaten vader en ik tactvol in de keuken koffie te drinken, terwijl in de huiskamer de 10 jonge stemmen rumoerden en het eindklassement bespraken. Wat voeren ze toch uit? vroeg vader. Ik vertelde hem van de Ronde van de Toekomst van de in prij- zenbekers herschapen lepelvaasjes en het puntenklassement. Intussen vond in de kamer de prijsuitreiking plaats, waarbij Ma rian als Miss Tour mocht funge ren en tot haar grote vreugde de winnaars mocht belonen met een kus. Daarna verdween het hele stel, lachend en zo trots als Ab Gelder mans na zijn grootste successen. Henkie kwam bij ons in de keu ken. Ik ben als vijfde geëindigd, vertelde hij. 't Was leuk mams. Dat vond ik ook. Wanneer in de vakantie je kinderen zelf iets ver zinnen om zich bezig te houden is dat altijd leuk. En de jongens zeiden, dat Adriaan en ik de zaak prima geor ganiseerd hadden. Het klopte alle maal als een bus. We hadden mooie etappes uitgestippeld, zelfs eentje met veel heuvels, 't Zat verdraaid goed in elkaar, dat vonden zij alle maal. Volgend jaar doen we het wéér. Kinderen imiteren hun omgeving. De grote Jongens speelden Ronde van de Toekomst. Maar Henkie en Adriaan speelden organisator, offi cial en initiatiefnemer. Het was een vrolijke week ge weest en de ernst, waarmee zij het spel speelden had mijn hart ver warmd. Waarom zou ik hen dan uitlachen. Ook het initiatiefnemen, het or ganiseren, het uitdokteren, van een evenement moet geleerd worden, desnoods al spelend. De „renners" zijn het volgend jaar weer van harte welkom. THEA BECKMAX Het e.p.tje „Nog een wandeling door Artis met Han Rensenbrink" is verpakt in een keurig albumpje met foto's van enkele dieren, waar van de geluiden zijn opgenomen. Het jongetje Godert vraagt hon derduit en Han Rensenbrink ver telt bijzonderheden over hyena's (wist U dat een hyena het enige dier is, dat splinters kan verteren?), slangen, roofvogels, apen, runderen, stekelvarkens en over de steppevos, die een heel merkwaardig blafje heeft. De tekst klinkt soms een beetje naïef in grote-mensen-oren, maar uw leergierige zoontje of dochtertje zal met aandacht luisteren naar alle bekende en exotische dierengelui den (Fontana). Luie mier Heel wat minder serieus gaat Ri nus Ragebol met zijn dierenvriend- jes om. Het zal U niet verwonderen als U weet, dat achter dit fraaie pseudoniem Eli Asser schuil gaat. Eerlijk gezegd hebben we een beetje ons hart verloren aan de slissende slak met z'n slechte rapport, de glimworm, die in een plas is geval len en toen is uitgegaan, de eek hoorn, die met een sterk Gronings accent beukenoten zit te tellen en aan de mier, die met ingehouden vreugde in zijn stem vertelt waar om hij ligt te luieren: Wanneer je geboren bent als [mier Dan moet je werken met [plezier Maar nooitop Koninginnedag Dan wordt er geen pootje [meer verzet Want iedere mier blijft in [z'n bed Op Koninginnedag. En voor de rest doe je je best Om lekker te klungelen In de buurt van 't mierennest. Dus als je een luie mier [ontmoet Dan weet je voor goed waarom [ie niets doet 't Is Koninginnedag! „Rinus Ragebol wandelt door het bos" heet dit e.p.tje. U zult er zelf ook plezier in hebben. (His Master's Voice) Sinterklaas Ter gelegenheid van de intocht van Sinterklaas is een nieuwe mars geschreven, die onder de naam „Hoor, daar klinkt trompetgeschal" op de plaat is gebracht door het Tl- voli Harmonie Orkest met kinder koor, het geheel staat onder leiding van Hugo de Groot. We geloven niet, dat Sinterklaas bij zyn intocht deze mars veel zal horen, daarvoor zijn de oude Sin terklaasliedjes te dierbaar. Op de achterkant van deze single, de „American Swing March". Zelfde orkest, zelfde dirigent (Tivoli). Max Heijmans maakte voor het Nederlands Katoeninstituut deze japon van zwartgrijze imprimé met een hoed van het zelfde materiaal. Bij de japon hoort een mantel gevoerd met de stof van de jurk. Het is weer tijd voor gezelschapsspelletjes op donkere avonden. We kunnen aan zo'n avond een extra feestelijk tintje geven door een lekkere warme melkdrank te serveren. Warme choco lademelk. slemp- en anijsmelk of warme melk met honing zijn heel gezond en de kinderen zul len het heerlijk vinden. Slempmelk 1 liter melk, 'l kleine pijp kaneel, 6 kruidnagelen, 1 theelepeltje thee, een paai draadjes saffraan, 40 g suiker, citroenschil, iets foelie en zout. De kruiden, de thee en het ci troenschilletje in een lapje binden. De melk met de kruiden en iets zout aan de kook brengen en onge veer 1 uur in een goed gesloten pan laten trekken. De kruiden eruit ha len, do slempmelk op smaak afma ken met suiker en heet opdienen. Dadels oriëntal Rekeii per persoon 6 ontpitte da dels. Bedek deze met een laagje stijfgeslagen room met suiker, waardoor twee eetlepels likeur zijn gemengd. Het geheel bestrooien met iets gezeefde cacao. Koolschotel Vi kg gesneden witte kool, 1 kg aardappelen, 200 g ham. 200 g be legen kaas, melk, boter en kruiden. Stoof de kool in ongeveer 15 mi nuten gaar in een stukje boter en een half kopje water, roer er op het laatst de fijngesneden ham en de in heel kleine blokjes gesneden kaas door. Maak van de gekookte aard appelen, met melk, nootmuskaat en botei een zeer smakelijke en luch tige puree. Leg de kool onderin een vuurvaste schotel en bedek deze met de puree. In ongeveer 20 minuten in een matig warme oven een cro- quant korstje geven. Parijs, nov. '62 De nieuwe kloshakjes, die Roger Vivier (Dior) voor zijn elegante ochtendschoentjes ge bruikt zijn drie of vier centime ter hoog. Heel comfortabel dus en bovendien elegant. Comfor tabel zijn dit jaar ook de hogere en zelfs de hoogste hakjes, want de acht en negen centi meter hoge hakken, waarop we de laatste jaren strompelden, zijn uit de mode. Vivier's hoogste hakken voor de avond- zijn zes en een halve centimeter. Het materiaal, dat hij voor zijn schoentjes gebruikt is even gevarieerd als de modellen en soms even exclusief als de prijs. Hij ontwierp voor het huis Dior schoentjes van Engelse tweed, stropdaszijde en kikkerleer, pumps van lakleer met een boordsel van panterbont. laars jes van breitschwanz en ge klede schoentjes van wit kroko- dilleleer. *d»ertentle Onze nooit genoeg te prijzen fiets is honderd jaar geleden zijn triomf tocht begonnen. Wie had die ont wikkeling voorzienvan de eerste ..loopfiets" en de hoge bicycle tot het fraaie en doelmatige vervoer middel, waarop thans praktisch ons hele volk zich voortbeweegt. Of het nu naar school en kantoor of voor gezonde ontspanning isEn de constructeurs zitten nog niet stil. De tegenwoordige karretjes zijn geheel naar de smaak van deze tijd. Weer lichter, weer sportiever van uitvoering. Duizenden en dui zenden kiezen een fiets als cadeau op onze komende, traditionele ge schenkendag En nog eens duizen den en duizenden vervolmaken op Sint-Nicolaas de fietsen van kin deren of man of vrouw met een van de vele handige toebehoren die tegenwoordig te koop zijn. Tip voor u: ga morgen eens kijken b'j uw vakman - fietsenhandelaar. U komt er vast op een goed geschenk-idee. Weet u al wat „nachtsmoking" is? Een herenpyjama, maar geen gewone. Pierre Cardin, de Parijse haute couturier, ontwierp de nacht smoking voor onze echtgenoten en de reden waarom het ding niet een voudig pyjama heet, is dat het jasje een blouse is en dat die blouse net zo over de borst is uitgesneden als een smokingjasje en voorzien is van een zwart zijden sjaalkraag. Het verschil met een gewone smo king is dat de stoere borst onbe dekt blijft. Gestreepte natuurzijde is de aangewezen stof voor deze exclusieve pyjama. Cardin schrijft voor, dat er een fluwelen kamerjas (rood blauw of groen) bij moet worden gedragen, die tol de heup of bijna tol de knie reikt en die gelijk een Russische tuniek links opzij sluit U hebt misschien een Chanel- pakje. al heeft de bejaarde Coco het zeil nooit gezien. Er zitten ge wone knopen op. Mocht u de lust bekruipen, ze te vervangen door „echte" zonder op Chanel's dure deur te kloppen, dan kunt u elders in Parijs goedkoper terecht. In de Rue St.-Anne (no. 63) na melijk is een bescheiden, druk be zocht zaakje, waarbij vele van de grote Parijse couturiers hun kno pen betrekken. En daar, voor de prijs van 2 tot 4 nieuwe Franse franken liggen dezelfde knopen, die Chanel en Cardin en Laroche en andere groten, ook gebruiken. Vooral de chanelknopen gaan grif van de hand: ze zijn er in goud en in zilver, met een leeuwe kopje er op en van doperwt tot gulden-formaat. Het zijn knopen voor vrouwen van deze tijd, die wil len hebben wat een ander ook heeft Voor wie echter juist wil hebben wat een ander niet heeft is er een ander knopen- adres. Wanneer u uw klassieke wollen cardigan een persoon lijk cachet wilt geven, gaat u, net als prinses Gracia van Monaco, naar de zaak van madama Fondeur om er een serie aparte knoopjes uit te zoeken. Madame Fondeur leeft voor, van en midden tussen antieke knoper in allerlei soorten en haar domein in de Rue d'Anjou (no. 18) is een kr.ooenopen- baring. Zelfs na aftrek van de drie ge beeldhouwde houten knopen, waar mee wij onze eigen confectieman- tel minder confectie hebben ge maakt. vindt u bij madame Fon deur een enorme knopenkeus voor prijzen die liggen tussen de vieren- eenhalve gulden en meer dan hon derdvijftig (voor de museum stukjes) Er zijn knopen van paarlmoer, stro, tropisch hout, ijzer, porcelein en gevlochten haar, er zijn kleine gouden filigrainknoopjes en enorme knopen van echt schildpad, zilve ren knoopjes met dierenmotieven en handgeborduurde fluwelen knoopjes, juweeltjes van metaal en emaillc en eenvoudige minuscule knoopjes, die in hun eerste glorie tijd schoenknoopjes waren en nu een tweede bloei kennen als garne ring op poppenkleding. Knoopjes, die eens de finishing touch van waardige herenvesten waren, zijn nu ideaal voor een per soonlijke noot op een cardigan. Wellicht hebt u zelf nog wat an tieks in de knopendoos? De onze leverde een aantal knoopjes op met de handhavende Nederlandse Leeuw, dfe in de Eerste Wereld oorlog op vaders militaire uniform zaten. Op onze nieuwe zijde blouse lijken ze bijna echt antiek. J.V. De hakken van deze schoe nen uit de wintercollectie van Jacques Heim zijn nog uder- wets" hoog. maar de bekleding is op en top modieus: veertjes, die u op gevleugelde voeten door het leven doen gaan. fniiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiini Er was eens enkele tiental len jaren geleden in Djakarta een vrouw, die in het kerkelijk en maatschappelijk leven een vooraanstaande plaats innam. Zij was een bekwame en alom gerespecteerde persoonlijkheid. Met de grote stroom van re- patriërenden is zij meegekomen, intussen al oud gewordenlos gerukt uit haar milieu, ontwor teld, eenzaam. Een verloren fi guurtje tussen de vele duizen den die met haar kwamen. Ten slotte sprak men van haar als „dat zielige oudje, dat helemaal kinds is geworden En zo werd ze behandeld en toegesproken: alsof ze een kind was. Als ze tegen haar zeiden: „Toe -Opoe- tje zing nog eens! Je kunt zo mooi zingen!", dan zong ze: „Toen onze mop een mopje ivas en als men vroeg: „Waar is je baby'tje, opoe?", dan knuffelde ze een als een popje in elkaar gerolde servet tegen zich aan. Kinds! Wat je tegen haar zegt, hoe je het zegt, komt er dus zo veel niet meer op aan en je kunt haar maar 't beste in bed stoppen. Twee jaar lang lag ze dus in bed tot ze tenslotte belandde in een bejaardentehuis voor gere- patrieerden in de buurt ian Zwolle. Nu gaat men er in ieder goed bejaardentehuis, en zeker in een, waar Indische Nederlan ders verzorgd worden, van uit dat iedere bejaarde, ook zij die .Jcinds" zijn, niet alleen met liefde maar ook met respect be handeld moeten worden. Zo ge beurde het dat op den duur bij die vrouw uit Djakarta de nevels wat begonnen op te trekken: ze werd weer een beetje mens, om dat ze als mens behandeld werd. En op een gegeven moment verraste ze haar verzorgsters door duidelijk en goed een vol ledige zin uit te spreken. Ze zei: „Mijn bril is kapot". Haar bril kapot!!?? Er werd gezocht tus sen haar spullen en wat bleek? Ze had werkelijk een oude ka potte bril. Toen de dokter die zag begreep hij meteen: wie zo'n bril moet dragen, is zonder die bril vrijwel blind! Omdat ze bo vendien hardhorend was, was ze dus al die tijd volkomen afgeslo ten geweest van de wereld, die haar toch al zo vreemd voor kwam. Kinds?? Na een tijdje las ze weer wat, praatte ze, ging ze weer lopen en bloeide ze weer op. Ze is oud, héél gebrekkig en hulpbehoevend, maar ze heeft weer iets van haar vroegere waardigheid teruggevonden. Dit verhaal hoorde ik op een bijeenkomst voor gerepatrieer- denzorg en bejaardenzorg en daar is het nog eens te meer duidelijk geworden hoe de komst van de vele gerepatrieerden uit Indonesië op veel punten een verrijking van onze samenleving kan betekenen. Het is n.l. ty pisch westers om van een be jaardenprobleem te spreken, en van het „benaderen" van be jaarden. Dat veronderstelt im mers dat er een afstand gekomen is? In 't Oosten kent men dit niet in die zin als probleem en is er niet die afstand. Iemand die oud is, is het middelpunt van de familie en wordt geëerd en ge ëerbiedigd juist vanwege die hoge leeftijd. Iemand die zijn 50ste verjaardag viert wordt extra gelukgewenst, „waiit dan bent U al een béétje oud". Wij zijn geneigd ons te schamen voor onze leeftijd, want als je echt oud bent tel je immers niet meer mee? Een bejaarde die dit niet neemt en zich bewust of onbeivust verzet is een „lastig oudje", iemand die niet zo vin nig is en er zich maar bij neer legt is een „lief oudje En 't eerste wat bejaardenhelpsters geléérd moet worden is: niet kinderachtig te wouwelen van opoe en opa. Maar de mensen mijnheer en mevrouw te noemen zoals ze dat ook vroeger gewend waren. Van de week zagen we in een t.v.-filmpje een treffende illu stratie van deze oostelijke ma nier van omgaan met een oude re: reporters waren op bezoek in een Pakistaans gezin, waar ze gastvrij en met onderscheiding ontvangen werden. Maar de al lergrootste eer die hun te beurt viel toas, dat ze werden voorge steld aan de oude moeder van de gastheer: deze kleine, veelzeg gende plechtigheid, was het hoogtepunt van het bezoek. Deze, we kunnen wel zeggen, levenshouding, die mogelijk alle „Oosterlingen" kenmerkt, kan dacht ik een waardevolle in breng zijn van de Indische Ne derlanders in onze samenleving. Hermine G.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19