TUMULT IN BONDSDAG OM SPIEGEL- AFFAIRE Nieuwe Congres in VS vooruitstrevender dan de oude samenstelling j Adenauer voorbarig: „Augstein verdient aan landverraad Mevr. Eleonore ROOSEVELT op 78-jarige leeftijd overleden ©u</ 1 Communisten gearresteerd in India Riante villa zet zijn deuren open Gerechten in N.-Katanga Een dei de Amerikaanse grootste vrouwen uit geschiedenis Mi r V x Gunstige tijd voor verbod kernproeven Goed nieuws: slanke-iijn-brood ieitws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 No. 30802 LEIDSCH li Directeur: E. A. E. van Dishoeck 1 Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) I„De hoofdredacteur van Der Spiegel, Rudolf Augstein, \verdient aan landverraad, en dat vind ik gemeen. Hij lverdient het aan campagnes tegen de coalitiepartijen men dat vinden de socialisten mooi". Met deze woorden ontketende gisteren in de Bondsdag kanse lier Adenauer een van de grootste tumulten, die het Westduitse parlement sinds zijn bestaan heeft beleefd. Socialisten en ook liberalen gaven luidkeels blijk van hun verontwaardiging over Adenauers uitspraak, die de indruk wekte dat Augstein en zijn medewerkers al schuldig zijn bevonden aan landverraad, terwijl ü!in werkelijkheid pas een eerste onderzoek gaande is en zelfs nog geen officiële aanklacht tegen hen is ingediend. De plaatsvervangend liberale fractie-voorzitter Döring. ant- woordde Adenauer dan ook met de woorden: ,.Ik protesteer er in naam van mijn vriend Augstein tegen, dat de kanselier hier een- li voudig beweert dat hij landver raad pleegde". Niet alleen dat zei de kanselier, !die door driemaal in het debat in te jgrypen het parlementaire gesprek oideed ontaarden in een opgewonden Schreeuwparty. Adenauer vond ook, lat het verschrikkelijk is. als door •n blad met een oplage van 500.000 /stematisch landverraad gepleegd 'ordt om daar geld aan te verdie- en. De kanselier nam het op voor Ie politie-autoriteiten, die wegens ïun optreden tegen Der Spiegel in linnen- en buitenland gekritiseerd rorden. Ook de dubieuze arrestatie van ipiegel-redacteur Ahlers in Spanje immentarieerde Adenauer op zijn rpische manier: ..Ik wind me daar .et over op. Als Ahlers in Duitsland u zijn geweest, zou hij daar zijn „ngehouden. Nu is dat in Spanje •ebeurd. Als dat niet correct is toe- ;egaan. moet dat maar onderzocht 'orden". Op de bres Van socialistische kant zag men deze zaak „ietwat" anders. „Wij staan niet aan de kant van landverraders", aldus afgevaardigde Erler, „maar wij staan wel op de bres voor de rechts staat. en die is hier in het geding" Het opgewonden debat dat op leen gegeven moment zo hoog liep. 'dat de liberale fractie-voorzitter, 1 nister van Justitie, de liberaal Deh- ler. maakte Adenauer zich met zijn uitlatingen schuldig aan belediging van Der Spiegel. Dehler, die gister avond een verkiezingsredevoering hield in Wiesbaden, zei verder dat hy de hele actie tegen het weekblad be treurde. De drie aangeklaagde re dacteuren van het blad, Augstein, Jacobi en Ahlers, hebben grote ver diensten voor de Duitse zaak. aldus Dehler. die verder zei dat deze drie journalisten op het juiste moment de noodzakelijke dingen gezegd hebben, toen anderen vele andere wegen gin gen. Opvallend was het, dat de liberaal Döring gisteravond 'n bezoek bracht aan kanselier Adenauer. Men neemt aan, dat dit in verband stond met een opmerking van Döring tijdens het Bondsdagdebat, die inhield dat Der Spiegel het slachtoffer geworden zou zijn van de strijd tussen twee geheime diensten in de Bondsrepu bliek, nl. de officiële contra-spiona- ge, die onder leiding staat van de voormalige nazi-spionageman Geh- len, en de militaire veiligheidsdienst van het ministerie van Franz Jozef Strauss. Spanje verbaasd In Spaanse officiële kringen is met verbazing en bevreemding kennis genomen van de verklaring van de Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Höcherl, als zou de arrestatie in Spanje van Ahlers niet op verzoek van de Westduitse afde ling van Interpol in Wiesbaden zijn geschied. Men wees erop. dat de in schakeling van Interpol duidelijk blijkt uit het telegram uit Wiesba den, waarvan dinsdag fotokopieën aan de pers werden verstrekt. Een woordvoerder van de Spaanse rege- ing merkte nog op. dat het toch wel niet nodig zou zijn om te verklaren dat dit telegram niet vervalst is. De politie van India heeft giste ren ruim veertig communisten ge arresteerd. onder wie Ranadive, een van de leiders van de pro-Chinese groepering in de Indiase communis tische party. Ook de andere arre stanten behoren tot deze groepering. De meeste Indiase communisten steunen de regering in het grens conflict met Rood-China. Zo hebben de leden van de communistische fractie van het parlement laten we ten. dat zij ieder een maand sala ris zullen afstaan voor het nationa le verdedigingsfonds van India. De 57-jarige Ranadive was van 1948 tot 59 algemeensecretaris van de Indiase communistische party. Dieperiode was er een van com munistische verzet tegen de regerirg. Premier Nehroe heeft het ontslag aanvaard van Krisjna Meno\ die het departement van Defensiepro- duktie beheerde nadat hij vorige week was „afgedankt" als minister van Defensie. Vandaag is het Indi ase parlement in spoedzitting bijeen gekomen. Mende, een overigens mislukte po ging deed om aan het hele debat een einde te maken was gistermorgen begonnen met een „vragenuurtje", waarin de Bondsregering antwoord gaf op een aantal socialistische vra gen over de Spiegel-affaire. Hoewel de regering had aangekondigd een aantal duistere punten op te helde ren, werd niemand wijzer in dit uur tje. Op geen enkel punt noch de arrestatie in Spanje van Ahlers. noch het lamleggen van de hele Spiegel- redactie en evenmin het niet-in- lichten van minister van Justitie Stammberger werd opheldering verschaft. Minister van Binnenland se Zaken Höcherl. die ook vra<?en beantwoordde namens de ingestorte Stammberger. bleek maar uit te zijn op één doel: zoveel mogelijk zwijgen over de werkelijke achtergronden van de kwestie. Na dit vragenuurtje debatteerde men eerst betrekkelijk rustig enkele uren over financiën. Toen nam on verwacht de socialist Ritzel het woord om namens zijn partii een verklaring voor te lezen, waarin ge steld werd dat de reden voor de so cialistische vraag naar de Spiegel- affaire verkeerd begrepen was. „Er is geen sprake van dat de so cialistische fractie laks wil ziin te gen landverraad", aldus Ritzel. „maar aan de andere kant staan wij op het juist toepassen van de juridi sche spelregels en zyn wij tegen elke vorm van willekeur tegen staats burgers". Met die verklaring begon het tu mult met het klappen van lessenaar- deksels. geroep en gejoel. Bondsdag- president Gerstenmaier moest aan een stuk door zijn grote bel hanteren om orde te bewaren. Advertentie N.V. IMENEXCO, Hoge Ryndyk 25 (te Lelden, zet zijn deuren voor u open laat u genieten van een prach tige tentoonstelling. In 5 modern Ingerichte toonzalen kunt u dwalen ïgs vele fornuizen (Ico-Küppers- >usch!), ovens en koelkasten. Wan- »r komt u? Dan kunt u zelf eens istig genieten van de wonderen van ïuft die het leven van u, moderge luisvrouw. zo comfortabel maken Ideaal-keukens, wasmachines, cen- „Juges. wastafels, geisers, stofzui gers, aluminium keukengerei en nog veel meer. Elke werkdag (beh. 's zaterdags) kunt u vrij binnenlopen tussen 8.30 f en 17.30 uur. gezellig rondneuzen en "leeën opdoen. Zien we u deze week jnog? Aanklacht Gisteravond werd bekend, dat Der Spiegel een aanklacht tegen Ade nauer zal indienen. De rechtbank wordt gevraagd de kanselier te ver bieden nog verder over het onbewe zen landverraad van het blad te spreken. Volgens de voormalige mi- Het nationale Kongolese leger heeft dinsdagavond vanuit Kaseja, Loeboenda. M'bila en Kabejamai een „hevige aanval" ingezet tegen de Noordkatangese plaats Kongolo, zo is van Katangese regeringszijde ver nomen. Volgens de eerste berichten zijn twee Katangese gendarmes ge sneuveld en verscheidenen gewond. In een communiqué van de rege- ring-Tsjombe wordt gezegd, dat pre mier Adoela van de centrale rege ring een militaire overwinning zoekt om de VN tevreden te stellen en zyn verloren prestige te herwinnen. üi üi üi 5 aai] :t! u: :e x üi 'iH iiS gggj p a lil li: t:: ::s Imenexco Hoge Ryndyk 25, Leiden WEERBERICHT AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewol- S king en weinig of geen regen. Aan- Vankelijk matige tot krachtige noordoostelijke wind, later afne- mend. Weinig verandering in tempe- latuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 november Zor op: 7.48 uur; onder: 16.59 uur. Maan op; 16.22 uur; cider. 3.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.41 en 13.07 uur laar water te 8.52 «n 21.09 uur. zij reeds als kind had gekend. Kort na zijn huwelijk begon Roosevelt aan j zijn politieke loopbaan, waarin hij viermaal tot president zou worden gekozen. In 1921 werd Roosevelt door de kindei-verlamming getroffen. d;e hem voor de rest van zijn leven het lopen onmogelijk zou maken. Gedurende de acht jaar, dat Roosevelt ziek was. nam zijn vrouw een groot gedeelte van zijn werk over. Zy hield hier mede op, toen Roosevelt in 1928 tot gouverneur van de staat New York werd gekozen. Dit betekende echter niet, dat Ele- anore zich voortaan alleen met haar huishouden zou bemoeien. Zij ver diende. in hoofdzaak ter besteding voor liefdadige doeleinden, geld door het schryven van artikelen en door optreden voor de radio. Franklin Roosevelt werd in 1932 voor de eerste maal tot Amerikaans president gekozen. Dit zou zich nog drie maal herhalen, waarmede zyn echtgenote tevens de eerste Ameri kaanse vrouw werd. die zich gedu rende vier presidentiële ambtstermij nen (de vierde was een gedeeltelijke, daar Roosevelt vóór het einde van deze termijn overleed» de „eerste vrouw" der Verenigde Staten kon noemen. De Russische vice-premier Mi- kojan en de Cubaanse premier Fidel Castro tijdens hun ontmoe ting in Havanna. Slot op pag. 2 I Dit nummer bestaat uit 18 pagina'» Mr. A. E. van Braam Houck- geést. die met ingang van 1 jan. a s. benoemd is tot particulier .secretaris van Prins Bernhard. Op de bres voor de verdrukten Mevr. Eleanore Roosevelt, de weduwe van de vroegere presi dent der Verenigde Staten Franklin Delano Roosevelt, is gisteravond op 78-jarige leeftijd Premier C'hroesjtsjow heeft giste ren aangekondigd, dat de Russische serie kernproeven, die thans aan de gang is tegen 20 november zal ein digen. Het is thans voor Oost en West een gunstige tyd om het eens te worden over een verbod van atoom proeven, zeide hy. Maar tijdens een marathon van heildronken en praten met Weste lijke correspondenten tijdens een ga lareceptie ter gelegenheid van de verjaardag van de revolutie, wees de premier het idee thans een topconfe rentie over die proeven of over welk andere kwestie ook te houden, van de hand. „Daartoe bestaat op het ogenblik geen noodzaak", zei hy. in haar woning in New York overleden. Zij was de vorige maand voor een longinfectie en bloedarmoede in een ziekenhuis opgenomen, doch inmiddels naar huis teruggekeerd. Haar toe stand was de laatste dagen zo sterk achteruitgegaan, dat de uitslag van de verkiezingen haar niet meer meegedeeld kon wor den. Mevr. Roosevelt was lid van de Democratische partij van president Kennedy. Mevrouw Roosevelt was niet alleen de echtgenote van haar beroemde echtgenoot president Roosevelt, de man. die na de grote crisis van 1929 de strijd tegen de ruïneuze gevolgen van die economische ineenstorting aanbond. Zij had vóór het presid' nt- schap van haar man reeds geijverd voor armenzorg en gelijkberechtiging van de vrouwen. Na de dood van haar echtgenoot in 1945 heeft zy zich verdienstelijk gemaakt als afge vaardigde van haar land by de Ver enigde Naties. Anna Eleanore Roosevelt was een nicht van Theodore Roosevelt (1858- 1919), die van 1901 tot 1909 president der Verenigde Staten is geweest. Zy werd op 11 oktober 1884 geboren Vóór haar twintigste jaar bracht ztf drie jaar voor studie 'n Europa door In 1905 trad zij in het huwelijk I met Franklin Delano Roosevtlt, die I oordeel voor president Kennedy (Van onze correspondent in Washington) Sedert 1934 heeft geen rege ringspartij het er bij een tussen tijdse verkiezing zo goed afge bracht als thans Kennedy's Democratische aanhang. In de Senaat boekten de Democraten enige winst: de oude samenstel ling was 64 Democraten tegen 36 Republikeinen, thans is de verhouding 68 tegen 32 en nog vier onbekend. De oude samen stelling van het Huis van Afge vaardigden was 261 Democraten en 174 Republikeinen, thans is die 258 tegen 176, nog onbe kend één. Hier gingen dus en kele zetels verloren. Wat de gouverneurs aangaat: tegenover voorheen 35 Democraten en 15 Republikeinen is de verhouding thans 33 tegen 14, nog onbe kend 3. Advertentie Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Heerlijk knappend bros Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Smaakt voortreffelijk met boter en normaal beleg. Finnbrod is krokant- brood. volgens een uniek procédé 'van binnen uit' diepdoorbakken. Daarom blijft het altijd kersvers. Koop vandaag nog een pak. U kunt kiezen: wit of bruin. Heerlijk ont- byt, gezonde lunch! Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. worden gedwarsboomd als in het oude. Zoals men zich herinnert, kreeg de president ook op het gebied van de buitenlandse handelsbetrekkingen de steun van het Congres, die hij verlangde. Voor Richard Nixon betekent de nederlaag in Californië waarschijn lijk zijn politieke dood. Men had met die mogelijkheid wel rekening gehou den maar nu zij een feit is geworden kan men het nauwelijks nog geloven dat deze felle politieke vechter van het toneel is verdwenen. Brown won het gouverneurschap met een meer derheid van een kwart miljoen stem men. Een aanzienlijk ruimere marge dan aanvankelijk het geval leek te zijn. De kwestie Cuba Het is moeilijk te zeggen hoeveel invloed de kwestie-Cuba op de uit slag heeft gehad, maar vooral in dit soort races, die spannend zijn, kan de manier waarop president Kenne dy is opgetreden, de doorslag hebben gegeven ten gunste van de Democra- Expositie van Formule-meubelen te WaddinxveenSchielandstraat 1 en te AmsterdamOude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom! Wat echter belangryker ls dan de uitslag in cijfers: men krygt de in druk dat zowel de Democraten als de Republikeinen een wat vooruitstre vender en liberaler vertegenwoordi ging in het Congres zullen hebben dan tot dusver Daarom zal het moei lijker zyn voor de oppositie, die totnutoe bestond uit de Republikei nen plus de conservatieve Democra ten. om president Kennedy de voet dwars te zetten. De oppositie verzette zich voorna melijk tegen Kennedy's suggesties op binnenlands terrein, zoals de medi sche steun aan ouden van dagen of de regeringssteun voor het onderwijs. Zou president Kennedy in de komen de twee jaar wederom weinig succes hebben met zijn binnenlandse ini tiatieven. dan zou het hem moeilij ker vallen in 1964 wederom het pre sidentschap te winnen. Vandaar, dat men in het Witte Huis is ingeno men met de verschuiving, die thans waarschijnlijk lijkt. Kennedy's bui enlandse politiek zal la het nieuwe Congres evenmin ten. Illustratief ln dit opzicht is de strijd om de Senaatszetel voor In diana. De Republikeinse senator Ca- pehart betoogde enige weken geleden reeds dat de Russen een gevaarlijke basis op Cuba aan het inrichten wa ren. Hij drong sterk aan op krach tige maatregelen, liefst een invasie. Kennedy ging speciaal naar Indiana om te waarschuwen tegen deze bor reltafelstrategie van Capehart. Toen kort daarna Kennedy tot krachtige maatregelen overging, kon Capehart natuurlijk betogen, dat hij zelf reeds lang voor een stevig optreden had gepleit. Men kon zich afvragen of Capehart zou profiteren van zijn vroeg tot uiting gebrachte waarschuwing inzake Cuba. De kie zers hebben Capehart echter beloond voor zyn inderdaad riskante speeches. Toen Capehart hierover sprak kon Kennedy nog niet tot een actie overgaan. Pas toen de Ameri kaanse regering het onomstotelijk fotografisch bewijs had van Ruslands aanvalswapenen op Cuba kon presi dent Kennedy hopen op de steun van Latijns-Amerika en de NAVO- landen. Toen moest het voor de we reld duidelijk worden, dat Amerika handelde uit zelfverdediging en tot defensie van de vrije wereld. Ken nedy volgde een krachtige midden koers op het Juiste moment. Cape hart propageerde een nog krachtiger radicaler koers in een te vroeg sta dium. Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Nov. 1862: In de nabijheid van Parijs waren op zekere landhoeve eenige roovers erin geslaagd de wachthond onschadelijk te i maken. De ganzen maakten echter zoo'n geweld dat de dieven het hazenpad kozen Men wil uit Sperzia het berigt ontvangen heiben, dat men aan Garibaldi de kroon van Griekenland zal aanbie- den.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1