BLOEMENPRACHT IN „FLORA" RIJNSBURG Verontwaardiging in Oegstgeest over de grenswijzigingsplannen Prijsuitreiking Katwijks Corso Romantische plekjes en bonte boeketten Onredelijke argumenten van LEIDEN en RIJNSBURG ja: ja! ja! Engelse ambassadeur opent vaktentoonstelling ^lie-sheik inspecteert kapitaal jacht in Lisse Zaterdag weer klaproosdag GEMEENTERAAD EENSGEZIND „GEEF NIET TE VEEL TOE AAN EMOTIES" LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Vletter Rijnsburg, klein goud, G. Verbeek Aalsmeer, klein goud. P. J. van Rijn Warmond, zilver. firma G. Borgman en Zn. Aalsmeer, goud, N. J. van Os Voorschoten, verguld, H. Koene Naaldwijk, verguld. L. A. Hoek Den Haag, goud Hilverda Aalsmeer, goud met lof. Allen zijn we het ermee eens. MIDZA ZEGELS zijn de prettigste zegels om te sparen. Spaarkaart in handig formaat. Op de spaarkaart vindt U alle MIDZA adressen. ^Donkerbruine chrysanten, lichtroze anjers, felrode rozen, zacht- nle fresia's, helderwitte lelies en nog tal van andere bonte boe- Ikten. Bij duizenden tegelijk staan ze op het ogenblik in het Rijns- Ijrgse veilinggebouw te geuren en te kleuren. Bloemen in velerlei ^rmen en variëteiten, bloeiende pronkstukken, die in schoonheid 0t voor elkaar onder doen. Het ene arrangement al mooier dan lt andere. Kortom, het is een grootse demonstratie van vakman- ijiap daar in Flora Met als voornaamste doel het verbeteren m de kwaliteit en de selectie. Dat is overigens een eerste vereiste dl de Nederlandse bloemenkweker zijn goede naam in het buiten- Jid behouden. Want nog altijd wordt de bloem als een waardevol jndelsprodukt van zeer hoge waarde beschouwd. Ook in Rijns- irg, Nederlands tweede bloemencentrum. houdt men terdege likening met de exportmogelijkheden. Vandaar de uitnodiging aan Hl Engelse ambassadeur in ons land om de elfde bloemententoon- iUlling in het onder de rook van Leiden gelegen kwekersdorp te (enen. De ambassadeur en zijn echt- genote bij een van de bloemstuk- ken. (Foto LD./Holvast) Plantkunde kende de volgende groepsprljzen toe: M. Maarse Aalsmeer, verguld, gebr. Spaargaren Aalmeer, klein goud. M. C. van Sta veren Aalsmeer, goud met lof. H. Straathof Roelof arendsveen, goud, M. Lek en Zonen. Nieuwveen, verguld, C. de Koning en Zn. Rijnsburg. ver guld, firma S. de Goede Eist, goud, firma Goosen Aalsmeer, goud, Wei- ma Eveleens Aalsmeer, goud, M. Ver haar Rijnsburg, klein goud, J. van Rootselaar Rijnsburg, verguld, a. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN (-EBOREN Frans Chrlstlaan. z. v. P. de Jongh en H W. van den Berg; Gerrlt. z. v. T Halvemaan en J P. verlind; Helena, d. v. W. Pet en A. A Brouwer; El- bertje, d. v. A. de Wolf en E. B. Ouwersloot; Ronald Johannes, z. v. W. H. de Weerd en C. M. Becker. OVERLEDEN C. van der Keur. 77 J. man; M. E. M. Glaudemans. 57 J.. vrouw; C. J. Grundeken. 59 J.. man; J. C. Str;or*- bergen, 20 J., echtgen. v. A. P. J. ae Goelj Propaganda voor de badplaats Onder grot#» belangstelling had gis teravond in hotel Riche te Katwijk aan Zee de prijsuitreiking plaats van het zevende bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan Zee". De voorzit ter. mr. J. van der Plas. verwelkomde in het bijzonder burgemeester H. Duiker, die bereid was gevonden de prijzen uit te reiken de hoofdinspec teur van politie, mr. J. Blanken, aan wie dank werd gebracht voor de steun, die het. politiekorps verleende bij dP diverse evenementen in het badseizoen en de voorzitter van RUnsburgs bloemencomité, de heer Leeuwenburg Het bestuur stelde het zeer op prijs epn contactavond te kunnen beleggen voor allen, die aan het bloemencorso hun medewerking hebben gegeven. Het is er erkentelijk voor dat zovele zakenlieden er in het badseizoen tijd en freld voor over hebben om het bloemencorso te doen slagen Men moet niet vergeten, dat het Katwijkse corso niet. in de eerste plaats is bedoeld als reclame voor de bloemen doch als propaganda voor de badplaats. Gezien de uitbreiding van de re creatie gebieden in ons land is het zaak met het werk door te gaan om de aandacht op onze badplaats te vestigen Ook werd dank gebracht aan de zes juryleden De voorzitter deelde nog mep dat. iedere deelnemer aan het corso als herinnering een brieven- standaard ontving. Alvorens tot uitreiking van de prij zen over te gaan sprak de burge meester enkele woorden van'waarde ring. Katwijk is een gezellige familie badplaats uit traditie. Hij hoopt dat dit. corso ook een traditie wordt. Hierna reikte dp burgemeester de diverse prijzen uit. Praalwagens: 1. N.V. Zuivelfabriek „De Hoop" kwam definitief in het bezit, van de wisselbeker en kreeg tevens een ereprijs voor de mooiste wagen van het corso. Verder ontvingen een eerste Priis Manufacturenhandel Goemaat N V Leidsch Dagblad. Garage van der Meii te Rijnsburg. Een tweede prijs I ontving V.V. ..Quick Boys" en Sport vereniging „Katwijk aan den Rijn". Bedrijfsauto's: Een eerste prijs ont ving Schoenhandei „Haasnoot' en Pepsi Cola. Een tweede prijs ontving M. Guijt. a. Noordemeer te Katwijk aan den Rijn Een derde prijs „Hout handel Zuid", fa. D. Vooijs en een vierde prijs J. T. Remmelzwaai en N. van Maren Luxe wagens met reclame: Assu rantiekantoor H. Beek en Zn. te Wassenaar ontving een ereprijs als mede een wisselbeker voor de mooiste wagen Ook de fa. Kamsteeg's auto mobielbedrijf te Oegstgeest ontving een ereprijs. Een eerste prijs ontving de fa. P. ZuUderduljn en kledingmagazijn Poot Tweede prijs Schildersbedrijf C. A. Kruijt. en Foto KruUt. Derde prijs Garag? „Modern' en Garage van der Plas. Vierde priis Automobielbedrijf Van der Velde Wassenaar en Assu rantiekantoor D. J. C. Verhaar. Rijnsburg. vyfde prijs fa. H. Planje. Luxe wagens zonder reclame: 3de prijs G. van Duljn. Pony wagentjes: ereprijs Adèle van der Plas: eerste prijs Kees van der Boon en Aat den Heyer: tweede priis Kees Haasnoot: derde prijs Martin Zutiderduijn; vierde prijs Krijna Pronk. De prijzen bestonden hoofdzakelijk uit, bekers en vazen en voor de jeugd uit boekenbonnen. De voorzitter dankte de burge meester voor de uitreiking. Na deze prijsuitreiking werd het bloemen corso. dat op de film was vastgelgd, vertoond. KONING MWAMBOETSA IN EUROPA Koning Mwamboetsa IV van Boe- roendi heeft gisteren op weg naar Genève een tussenlanding in Rome gemaakt wat voor hem het begin be tekent van een langdurig bezoek aan Europa De koning, die uit Teheran kwam za) eerst twee weken rust ne men in Zwitserland en dan een of- liciële reis door Europa ondernemen. Hij zal, naar uit Rome werd gemeld, België, Denemarken. Groot-Brittan- nië. Frankrijk, Nederland, West- Duitslana. Zwitserland en Italië be zoeken. Na zijn bezoek aan Italië gaat hij naar Israël. Op Schiphol heeft Khalifa bin Sulman al Khalifa, sheik van Bahrein en broer van de rege rend vorst van het figuurlijk op olie drijvende eilandje in de Per zische Golf. gistermiddag de hand geschud van de 42-jarige J. Hoekman uit Den Dolder, die hem bij zijn aankomst op het vliegveld kwam begroeten. Onze landgenoot is al tien jaar als technisch adviseur bij de nog jonge sheik in dienst en houdt in die functie toezicht op het on derhoud van diens particuliere vloot van jachten. Die taak heeft hij deze zomer tijdelijk moeten afstaan aan zijn rempla- gant, want de sheik zond hem met vrouw en kinderen naar Nederland terug uitsluitend en alleen om toe zicht te gaan houden op de bouw van een nieuw zeewaardig, dubbel- schroef motorjacht, dat hij besteld heeft bij de scheepswerf Van Aker boom te Lisse. ,.U mag wel weten hoeveel het kost. want dat is toch al bekend", vertel de de heer Hoekman, maar het be drag maakte op hem geen indruk meer: „een miljoen". Minder mededeelzaam was hij over leeftijd en familie van zijn werk gever. „Hij is circa dertig jaar oud" was alles dat hy wilde zeggen. De sheik zelf. opgetogen over de vrien delijkheid die hij bij zijn vorige be zoeken aan Nederland heeft onder vonden. vertelde dat hij een maandje met vakantie was in Engeland en nu even naar Neder land was komen over wippen met Het Nederlandse Oorlogsgravenco- mite is van plan volgend jaar on geveer 600 nabestaanden van Cana dese gesneuvelde militairen uit de laatste oorlog in vijf charter vluchten van 120 man per DC-8 in de gelegenheid te stellen een pel- grimstoch naar Nederland te maken. Deze vluchten zullen in april, mei en in september en oktober van het volgend jaar worden ondernomen. De kosten van het achtdaags ver blijf in Nederland zullen worden ge dragen door het comité. Deze kosten belopen omstreeks f 120.000.-. Het comité hoopt nu. dat deze kos ten uit een hogere opbrengst van de klaproos-collecte van zaterdag bestreden zullen kunnen worden. De collecte bracht vorig jaar f225.000,- op. dus zal dit jaar een bedrag van rond f 350.000 - moeten worden opge bracht. Het Oorlogsgravencomité heeft een gunstige charterregeling kunnen treffen voor het vllegvervoer van deze nabestaanden. In septem ber heeft reeds een groep van 80 van deze nabestaanden een bezoek gebracht aan de graven. Het ls ook de bedoeling, mochten er nog zeer vele Canadese nabestaanden komen, om het verblijf van acht dagen in Nederland te bekorten tot 5 6 da gen. In officiële kringen ln Den Haag :s men niet op de hoogte van het voornemen van koning Mwamboetsa om Nederland te bezoeken. de directeur van de grootste scheepswerf ln Bahrein, Joesoef ben Ahmed Kanoo, om het ln aan bouw zijnde Jacht in Lisse te in specteren. „Ik verwacht dat het volgende zomer gereed is", vertelde hij. Dan zal ik het op eigen kracht met een Neder landse bemanning van vijftien kop pen naar Bahrein varen". Na dat tochtje zullen veertien van hen per vliegtuig naar Nederland terugkeren, maar de vijftiende blijft in Bahrein. Dat is de heer Hoekman, die nu met zijn gezin een jaartje in Den Dolder woont en vandaar uit een of tweemaal per week naar Lisse rijdt om er het jacht-ln-aanbouw te inspecteren, maar wiens werkelijke domicilie nu al tien jaar een fraaie bungalow aan het strand van Bahrein in de Perzische Golf is. „Het wordt een Jacht met een mo torvermogen van 1000 pk", zegt hy, „en een lengte van bijna 35 meter. Het zal 20 slaaphutten krijgen met een badkamer tussen Iedere twee slaaphutten". Reeds eerder heeft de sheik in Ne derland een Jacht gekocht, twee Jaar geleden, maar dat vond hij al spoedig te klein en dus deed hij het weer van de hand. Op de vraag hoe hij aan het uitzon derlijke baantje in Bahrein was ge komen deelde de heer Hoekman mede. dat hU vroeger scheepsma- chinist was bU de V.N.S. In die functie maakte hij ruim tien Jaar geleden een zeereis naar de reeds genoemde scheepswerf in Bahrein, die daar de V.N.S.-vertegenwoor- digde. Hij bleef er meteen hangen en liet zijn gezin ook overkomen. „Nee, lk woon niet in het paleis van de sheik. Die heeft net door een Italiaanse firma een nieuw laten bouwen, dat op het strand uitkijkt. Het staat ln de buurt van Manama, de hoofdstad. Hoe groot zijn perso neel ls, kan ik niet bij benadering zeggen. Honderden BBC-spel en werkelijkheid! Terwijl acteurs-in-politle-unifnrm gisteren ln het televisieoentrom van de B B C aan het repeteren waren voor het spannende „Z-car", een de tective-verhaal waarin misdadigers door polltie-auto'e worden achter volgd, waren werkelijke bandieten bezig in het be taaikantoor van het centrum hun slag te slaan. Zij waren gewapend met knuppels, gemaakt van stukken brandslang, en slaag den erin met aalarlszakjes waarin totaal meer dan f 100.000,— zat, te ontkomen. De voorbereiding van deze overval was met dezelfde zorgvuldigheid ge schied als waarmee een televisieregis seur te werk gaat. De Indringers wandelden de studio binnen alsof zij zelf acteurs waren, trokken daarna nylon maskers over het gelaat en verschaften zich toegang tot het kantoor van de kassier. 3 personen, die daar werkten, werden tegen de grond geslagen, maar een van hen kon nog op de alarmbel drukken. In enkele seconden grepen de over vallers echter de stapels geld en bankbiljetten uit de geopende brand kast en renden ermee de binnen plaats op, waar een groene Jaguar op hen wachtte, zy sprongen erin en de wagen reed weg met de deuren open. Nog voordat een toesnellende portier de hekken kon sluiten, was de auto verdwenen. Jelangrijk voor de export e heer A. N. Noble heeft deze ie«>diging aanvaard en samen met J echtgenote een bezoek aan de I ing gebracht. Hü bewonderde zo- jK8de negentien groepsinzendingen de honderdvyftig iridividuele ln- lingen en zei dat bloemen een fcgrijk deel uitmaken van de Ne- kndse economie. De handel daar- in ieder geval van grote beteke- De ambassadeur twyfelde er niet iof deze bloemenvaktentoonstel- waarvan veel propagandistische de uitgaat, wordt een succes. een klaarbiykeiyke commen- het softenon-proces in Luik dio-Vaticaan gezegd dat de een moeder die doodt, ver- idio-Vaticaan over preoftenon-proces een klaarbiykeiyke comme tt van t ls". et is onmogelijk de subjectieve jasheid te begrepen van 'n moe die doodt. Het is onmogelyk haar d te rechtvaardigen. Het ls absurd idie daad te rangschikken in de kftorie van de liefde Objec- t|lmoreel, wekt zo'n daad het ver ijlen van egoisme. Het is een 1 van opstand tegen de natuur- aP*1 tegen de wet van God God g pefde is. aldus de Vaticaanse ra- Deze prachtige lelies zijn op de bloemenvaktentoonstelling in Rijnsburg te zien. (Foto L.D./Holvast) DEVIEZENBRON De burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans, hield ter gele genheid van deze opening eveneens een toespraak. Hy merkte op, dat bloemen de vriendschapsbanden al leen maar kunnen verstevigen en dat zUn gemeente met deze bloemen een belangrijke deviezenbron in stand helpt houden. „Daarom is het zaak om het tulnbouwareaal zo min mo- geïyk aan te tasten", zei hy. RONDGANG Van hun belangstelling op deze eerste middag gaven verder nog blyk de burgemeesters van Valkenburg, Voorhout, Noordwyk en Warmond. Ook zij maakten een rondgang langs de vele romantische plekjes, die er op deze expositie te vinden zijn. De ar rangeur, Cock Veldhuis uit Lisse, liep trots heen en weer toen hij hoorde, dat ledereen er zich lovend over uit liet. Per slot van rekening heeft hy er heel wat werk aan moeten beste den. KEURING Aan deze tentoonstelling, die tot zaterdagavond tien uur duurt, is ter bevordering van de kwaliteit van het produkt, een keuring vooraf gegaan. De vaste keuringscommissie van de Maatschappy voor Tuinbouw en In de voltallige raadsvergadering van gister avond onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff, heeft de raad van Oegstgeest zich eenparig gesteld achter het pre-advies van B. en W. inzake de grenswijzigingsvoorstellen. Tot de voornaamste punten in dit preadvies, dat grotendeels reeds door ons werd gepubliceerd, behoort de afwijzing van de zienswijze van de minister van Binnenlandse Zaken t.a.v. de toe voeging aan het grondgebied van Leiden van het zuid-oostelijke gedeelte der gemeente (de Mors en de terreinen bestemd voor de uitbreiding der Rijksuniversiteit) en voorts de slotconclusie om de gedane bereidverklaring te handhaven tot af stand aan Leiden van een gedeelte van de Pol der Broek- en Simontjes ten oosten van de spoorbaan, aan Leiderdorp van het gebied in de Boterhuispolder, en aan Rijnsburg van een aan die gemeente grenzend gebied ter grootte van pl.m. 80 ha. voorts om afstand van meer grond resp. aan Leiden en Rijnsburg onder handhaving van de reeds eerder aangevoerde argumenten van de hand te blijven wijzen. Mr. J. G. Bergmeycr deelde na mens de fractie der K.V.P. mede. dat waar iedere argumentatie in de memorie van de minister t.a.v. de grondafstand van Rijnsburg ten enemale ontbreekt, hij het vertrou wen hao dat de Staten-Generaal daaraan hun toestemming niet kan geven. Hy wenste niet in herhalin gen te vallen daar het nu voor de vierde maal is dat de gevoelens van de raad worden gevraagd en vroeger al uitvoerig op velerlei punten is in gegaan Zyn hoop blijft gevestigd op de Kamercommissie en uiteindeiyk op de Tweede Kamer. Geen begrip De heer N. van Weizen voerde na mens de Prot. Chr. fractie het woord. „Onze fractie krygt in tegenstelling lot vorige memories van toelichting de indruk, dat de minister zeer wel 'net oog heeft voor de belangen van de ranogemeenten en derhalve de expansiezucht van Leiden naar rede- lyke proporties wil terugbrengen. Dit houdt evenwel niet in, dat wij kun nen instemmen met de gedachtegang van de minister, dat Oegstgeest zo'n zwaar offer zal moeten brengen. On ze fractie betreurt het dat toen na ernstig beraad besloten werd een po- s'tieve bUdrage te leveren tot oplos sing van de grenswijzigingskwestie nl. het prysgeven van een zeer groot gebied (de Broek- en Simontjevpol der) aan Leiden en een gebied van ca. 80 ha. aan Rynsburg. deze be reidheid by de hogere instanties een zodanige waardering zou hebben on dervonden. dat geen \erdergaande eisen zouden volgen. Helaas blijkt dit niet het geval te zijn, daar én t.a.v. Leiden én t.a.v. Rijnsburg nog aan- merkeiyk meer van ons verlangd wordt. Tot op heden hebben wy wei nig bereidheid ondervonden van Lei den en Rijnsburg om rekening te houden met de belanger van onze gemeente. Leiden heeft voorzover wy kunnen nagaan nooit op enigerlei v/ijze begrip gehad voor onze redelij ke verlangens en het is daarom ver- neugend dat de minister Leiden on- ^er het oog brengt hoe belangrijk de ranogemeenten zijn Rynsburg gaat zelfs zover dat de Indische buurt by zijn grondgebied moet worden gevoegd. Het is onzin te beweren, dat deze buurt meer bij Rijnsburg dan by Oegstgeest hoort". Andere middelen Hierna sprak mevrouw P. H. Smits Witvliet als vertegenwoordigster van de V.V.D. zy zei in de memorie van toelichting te hebben gelezen, dat de stad Leiden zelf als binnenstad eerder minder bewoners gaat tellen dan meer, zoals iedere binnenstad en daarom wil Leiden een groot stuk van Oegstgeest. Dit is volgens haar niet redeiyk. „Wij moeten streven naar andere middelen om de aan was van de bevolking op te vangen dan door het middel van de grens- wyzigingen op de volgende gronden. Ie. op morele gronden, begere men niet hetgeen van zün naaste ls om zelf er groter of beter van te wor den; 2e. op de mogeiykheden, die het structuurplan oplevert in goede sa menwerking te bouwen; 3e. op de historische banden, die de verschillende dorpskernen steeds byeen hielden sinds de Middeleeu wen; 4e. op bestuurs-technische gron den werken grote gemeenten, inge wikkelder, duurder en onpersooniy- ker; 5e. op bestuurlijke gronden, daar men het contact verliest met de be stuurders; 6e. op kerkelijke gronden hangt men als gemeenschap biyvend aan een ook na annexaties. Onbegrijpelijk Mr. P. J. G. Kapteyn, de volgende spreker, zei. dat zyn (PvdA) fractie het volstrekt onbegrUpelljk acht, dat de minister in zo sterke mate tege moet is gekomen aan de wensen tot gebiedsuitbreiding van de gemeente Rijnsburg „Wij achten de grenscor rectie door Oegstgeest aangeboden een alleszins redelijke en bevredigen de oplossing van een soms onzinnige situatie, waarby b.v. de ene kant van een geheel by de dorpskern van Rynsburg aansluitende straat Oegst- geester. de andere kant Rynsburgs grondgebied ls. Maar waarom by deze redeiyke verdedigbare over dracht van ongeveer 80 ha nog eens ongeveer 140 ha. grond toe te voe gen? Wat de gebiedsuitbreiding van Lei den ten koste van Oegstgeest be treft kan de PvdA-fractie veel be grip opbrengen voor het belang, dat Leiden heeft om over voldoende gronden voor de volkshuisvesting te kunnen beschikken, wanneer het de al veel te lang durende, schrynende toestanden ln de binnenstad met haar krotten en onmogeiyke ver keerssituatie gaat saneren. „Van harte stemmen wij dan ook in met de overdracht aan Leiden van het Oegstgeester deel van de Broek en Simontjespolder ten oosten van de spoorbaan, dat ruimte biedt voor meer dan 30.000 mensen. Wat wy echter niet begrypen ls de noodzaak terreinen die niet voor de volkshuis vesting, maar voor de uitbreiding van het Universiteitscomplex dienen, aan Leiden over te dragen. De Dienst Gemeentewerken van Oegstgeest is mans genoeg om deze uitbreiding aan te kunnen, aldus de heer Kapteyn. Hij geloofde niet dat tot dusver de Universiteit over de huidige uit breidingswerkzaamheden enige re den tot klagen heeft gehad. „Het ge meentebestuur van Lelden, dat op het gebied van sanering en uitbrei ding zo'n gigantische en urgente taak heeft uit te voeren zou eigenlijk biy moeten zyn Indien het de uitbreiding van het Universiteltscomplex aan Oegstgeest kan overlaten. En de Universiteit zou wellicht op het ter rein van de hulsvesting van haar staf kunnen profiteren van de bij zondere banden met Oegstgeest. die zullen ontstaan door de aanwezig heid van haar laboratoria op het ge bied van onze gemeente". De heer KapteUn drong er echter op aan. dat de overigens begrijpe lijke emoties, die deze annexatie kwestie ln de raad en elders ln de gemeente heeft opgewekt, niet ont aardt ln een verongelijkt gevoel als straks toch een groot stuk Oegst geest verloren gaat. „Het gevaar, dat Oegstgeest te zij ner tijd geheel wordt opgeslokt door Lelden ls niet denkbeeldig. Er ls zj. slechts één beleid, dat dit gevaar kan afwenden en dat is een uiterst po sitieve houding van Oegstgeest te genover 'n Intercommunlale samen werking ln de Leidse agglomeratie. Toch bereid De voorzitter merkte op dat wan neer de door hem bepleite inter communicate samenwerking wat aanvaard de hele lijdensweg over de grensvyzlging overbodig was ?e- weest. Annexaties zijn uit de tijd en het is z.i. een rampzalige weg die men betreedt. Het destijds aanvaarde structuurplan had uitgevoerd moeten worden. Hoe ook de afloop zal zijn. het gemeentebestuur van Oegstgeest biyft bereid tot onderling overleg en samenwerking. Alleen op deze wijze kunnen problemen ln de Randstad worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11