Frankrijk ongerust over ontwikkeling in Algerije HONDSDOLHEID IN NIEUWER-AMSTEL Adenauer wil breuk in coalitie voorkomen Regering-Ben Bella rekent weinig met akkoord van Evian Bestuur van A.V.R.O. besluit DRIE directeuren te benoemen Koers „Mars I" is regelbaar Als statuten gewijzigd zijn Minister eist genoegdoen in» WEERBERICHT wVijfdaagse een heilloze instelling OVERHEMDEN Peek&Cloppenburg (§uc/ Qïteuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 No. 30799 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer ~3^r^p&5=t=* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In Parijs wordt de politieke en ook economische ontwikkeling, die Algerije sinds zijn onafhankelijkheid doorloopt, door de regering cn door haar niet alleen de laatste week met onge rustheid gadegeslagen. Dat de nieuwe machthebbers kwalijke gewoonten als persbreidel van de vroegere Franse meesters heb ben overgenomen, is op zichzelf zeker storend. Maar in een jonge staat valt zo'n persbreidel mogelijk nog tot de normale kinder ziekten te rekenen. Niettemin is het betreurenswaardig, dat juist het Franse weekblad L'Express, dat zich vanaf het begin van de oorlog de betrouwbaarste steunpilaar in Frankrijk van het Algerijnse nationalisme heeft getoond, nu onder de eerste slachtoffers van die persmaatregelen is gevallen. Overvallen op Frans bezit Premier Ben Bella heeft zaterdag op een persconferentie namelijk medegedeeld dat L'Express voor een jm»r lang in geheel Algerije tot de verboden lectuur zal behoren. Oor zaak van dit verbod is een reportage, waarin de redacteur Jean Cau, de laatste Prix-Goncourt-winnaar, zijn diepe teleurstelling over wantoestan den in het nieuwe Algerije in nogal krachtige bewoordingen had samen gevat, een beschouwing, die onder de lezers zelf overigens ook kritiek heeft uitgelokt. Ben Bella zei wel kritiek doch geen beledigingen te kunnen aanvaarden en op de wereldkaart van Jean Cau en alle andere Fran sen. die het met hem eens zijn, zal Algerije in het vervolg, zo deelde hü mee, zijn uitgewist. In Franse regeringskringen gorden andere voornemens en maatregelen, die door de Algerijnse regering zijn aangekondigd, niettemin nog veel ernstiger geacht. Ben Bella heeft publiekelijk verklaard, dat Frankrijk geen recht meer zal hebben in de Sahara proefexplosies met kernbom men uit te voeren, een vrijheid die het bij de akkoorden van Évian na drukkelijk was toegezegd. Verschei dene andere vrijheden, die de Alge rijnse regering zich eveneens veroor loofd heeft, vormen voor Parijs een bewijs, dat Algiers zich als partner nu nauwelijks meer gedraagt met het minimum aan loyaliteit, dat voor 'n vlotte uitvoering van de Evian-ak- koorden verlangd moet worden. De Algerijnse autoriteiten hebben zonder voorkennis en al weer in flagrante tegenspraak met de ge sloten overeenkomsten, het radio- en tv-station onder eenzijdige controle geplaatst en ook de om- of terug schakeling van de grote rooms-ka- tholieke kathedraal van Algiers tot mohammedaanse moskee is een ini tiatief dat men in Parijs maar met moeite kan verkroppen. En dan is er nog de dagelijks langer wordende lijst van illegale requisities en over vallen op Franse bezittingen waar door de verhoudingen tussen Algiers en Parijs al evenmin beter worden, om van de systematische verwijde ring van Franse monumenten en dito namen op straatborden, die tot de normale bijverschijnselen van het dekolonisatie-proces gerekend beho ren te worden, nog maar te zwijgen. Lankmoedig Tot dusverre heeft de Franse re gering, althans naar buiten, jegens de nieuwe Algerijnse regeerders een opvallende lankmoedigheid gede monstreerd. Het ziet er nu echter naar uit, dat Parijs zijn geduld be gint te verliezen. Binnen één week Is tot tweemaal toe de Franse am bassadeur in Algiers, Jeanneney, naar Parijs ontboden terwijl zijn af wezigheid op de ere-tribune tijdens de onafhankelijkheidsfeesten in Al giers evenmin heeft nagelaten de no dige aandacht te trekken. Niet ge heel toevallig zal zeker ook de offi ciële mededeling van de regering in Parijs zijn, dat de Franse troepen nu in versneld tempo naar Frankrijk zullen worden teruggeroepen. Van de 450000 man die enkele maanden ge leden nog in Algerije gelegerd wa ren, zullen er komende zomer nog maar 80.000 over zijn, die zich dan nog bijna uitsluitend in de Sahara zullen concentreren. De massale te rugkeer van de „Zwartvoeten", waar van de Franse autoriteiten ternau wernood hebben gepoogd hem te weerhouden, wijst ook al duidelijk in dezelfde richting van een verslap ping der wederzijdse banden. De goede verstaander had trouwens al lang vóór de Evlan-akkoorden de finitief gesloten waren, uit de woor den van generaal De Gaulle menen op te mogen maken, dat het staats hoofd weinig hoop meer had op een redelijke kans van een Frans-Alge rijnse samenwerking. Niet van één kant De Franse ambassadeur Jeanne ney zal de Algerijnse regering nu I van de kopers. duidelijk te kennen geven, dat in de ogen van De Gaulle de liefde en de subsidies niet eeuwig van één kant kunnen blijven komen en de politiek van samenwerking zal dan ook moe ten worden herzien indien de Alge rijnen doorgaan met essentiële ver antwoordelijkheden jegens Frankrijk te verwaarlozen. In Parijs vreest men nu vooral dat de economische moeilijkheden, die steeds ernstiger vormen aannemen, spoedig ook tot een nieuwe politieke crisis in Algerije zullen leiden. En volgens het proces, dat in de jonge landen eveneens al tot traditie is ge worden, zou de regering Ben Bella dan vlot en gemakkelijk geneigd kunnen zijn Frankrijk, de voormalige kolonisator, als zondebok aan te wij zen en te exploiteren, een rol waar voor president De Gaulle evenwel geen enkele neiging gevoelt. De Franse autoriteiten volgen in Algerije in het bijzonder de econo mische ontwikkeling op de voet. En aangezien de Franse regering in her vatting van het economische leven in Algerije juist de toetssteen voor vruchtbare samenwerking in de toe komst zoekt, lijkt het niet onwaar schijnlijk, dat Parijs spoedig zal be sluiten de aanzienlijke financiële of fers, die het zich voor het voormalige protectoraat getroost, aan een ingrij pende herziening te onderwerpen. Pacifisten tegen de blokkade van Cuba Een groep van 19 pacifisten heeft in een brief aan de Amerikaanse ambassadeur blijk gegeven van haar verontwaardiging en verontrusting over de militaire blokkade van Cuba. „Dit optreden vormt een directe be dreiging van de vrede en brengt de wereld aan de rand van een atoom oorlog", menen de pacifisten, die voorts te kennen geven, dat de blok kade de soevereiniteit van het kleine Cuba en van alle zeevarende naties aantast. „Het belang van de wereld vrede eist intrekking van deze maat regelen en regeling van geschillen door overleg", stellen de briefschrij vers, o.w. Ed Althof te Amsterdam, dr. M H. Bolkestein te Zeist, L. P. J. Braat te Amsterdam, dr. W. H. van Dobben te Wageningen, Aart van Dobbenburgh te Bentveld, prof. dr. J. de Graaf te De Bilt, prof. dr. C. de Jager te Utrecht, prof. M. Minnaert uit Utrecht, prof. D. J. Fresser te Amsterdam, prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest en Haakon Stotijn uit Amsterdam. Sterrenkundigen van het labora torium voor astrofysica op de Krim hebben volgens Tass foto's genomen van het Russische ruimtevaartuig Mars I, dat op weg is naar de „rode planeet". Andrei Severny, de directeur van het observatorium, zei, dat dit de eerste keer is dat er een interplane tair ruimtevoertuig tijdens hun vlucht is gefotografeerd. Aan de hand van deze foto's kan men de positie van Mars I nauwkeu rig bepalen en de koers van het ruimtevoertuig zo nodig wijzigen. Rederijen over de gehele wereld hebben of zullen dezer dagen van de Britse scheepswerf Cammel Laird te Birkenhead een catalogus ontvangen, waarin standaardkoopvaardijschepen tegen zeer gunstige prijzen worden aangeboden. De werf heeft een assor timent van zes gestandaardiseerde schepen voor droge lading en tankers met een draagvermogen van f3.150 tot f 54.400 dwt en snelheden van 14 tot 17 knopen samengesteld. De schepen kunnen worden uitgerust met dlesel- I motoren volgens de speciale wensen I van de koners. Ook in de gemeente Nleuwer-Am- stel is nu hondsdolheid geconsta teerd. Een herdershond, die aan de ziekte is overleden, heeft een andere hond en een geit gebeten. Beide die ren zijn ook dood. Een tiental per sonen, dat met de hondsdolle hond in contact is geweest, wordt gevac cineerd. De burgemeester van Nieu wer-Amstel heeft met ingang van vandaag een muilkorfgebod afgekon d;gd. Het bevel tot muilkorving ii niet van toepassing op honden, welke op een afgesloten erf aan een ket ting liggen. De kadavers van de hond en de geit, die door de herders hond zijn gebeten, worden nog on derzocht. Volgens een zeer ruwe schatting heeft de politie in en om Amsterdam in het weekeinde 50.000 auto's op de aanwezigheid van honden gecontro leerd. Alle verkeer, dat Amsterdam verliet, werd zaterdag en gisteren tussen acht uur 's ochtends en zes uur avonds op de 24 uitvalswegen aan deze intensieve controle onder worpen. Twee auto's met viervoetige „verstekelingen" aan boord, moesten worden teruggestuurd, D emen wei gerde vier Amsterdammers door te laten en „arresteerde" een loslopen de hond. In Amstelveen werden twee A'dammers geverbaliseerd. Vorige week nog 96 Over het algemeen heeft de politie de indruk dat men zich goed aan de voorschriften houdt. Intussen heeft de Rijkspolitie in Weesperkarspel twee loslopende kat ten doodgeschoten. SPIEGEL-AFFAIRE (Van onze correspondent in Bonn) Tijdens het afgelopen weekeinde hebben in Bonn christen democraten en liberalen druk geconiereerd om een breuk in de coalitie door de Spiegel-affaire te voorkomen. Beide partijen lijken er op uit te zijn om de ontstane scheur te lijmen. De liberale minister van Justitie Stammberger die boos is omdat hij niet over de gerechtelijke actie tegen Der Spiegel werd ingelicht, ter wijl zijn staatssecretaris wel op de hoogte was schijnt echter de vol gende genoegdoening te willen heb ben voor hy zijn ontslagaanvrage wil intrekken: 1. De staatssecretarissen van Justitie en Defensie, die ervoor verant woordelijk zijn dat Stammberger niet werd ingelicht, moeten wor den ontslagen; 2. een onderzoek onder leiding van Stammberger moet worden ingesteld naar de omstandigheden van de Spiegel-a<J|ie 3. Iedereen moet worden gestraft, die onwettig handelde bij deze actie. Men verwacht dat vandaag de be slissing zou vallen over de vraag of Adenauer bereid is op al deze eisen van Stammberger in te gaan. Bekend is al, dat de kanselier al het mogelijke zal doen om de rege ringscoalitie in stand te houden, niet in de laatste plaats omdat hij vreest na een kabinetscrisis niet als Bonds kanselier terug te zullen kunnen keren. Zaterdag is voor het eerst iemand gearresteerd in verband met de aan klacht van landverraad tegen Der Spiegel die niet tot de staf van het weekblad behoort. Het was een over ste uit het Bondsleger, wiens naam echter nog niet bekend is. Van steeds meer kanten werd de afgelopen dagen volledige ophelde ring van de gang van zaken bij de Spiegel-actie geëist. Zowel de fractie voorzitter van de Christen-Democra tische Unie, Von Brentano, als de plaatsvervangende voorzitter van de socialistische partij, Wehner, legde er de nadruk op, dat openheid van zaken nodig is. Wehner kondigde aan dat zijn partij bij de komende debat ten in de Bondsdag de kwestie uit voerig denkt aan te snijden. Veertig procent van de bureau ruimte van de Spiegel-redactie is in- Een beeld van de reis van Prinses Beatrix door India. Sa~ men met premier Pandit Nehrce liet de Pri/ises zich fotograferen op de trappen van de woning van de premier in New Delhi. VERANDERLIJK tot De Bilt verwacht van heden- morgenavond Veranderlijke bewolking met kans op ®nige regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuid. Koudere lacht, morgen overdag ongeveer de lfde temperatuur als vandaag. 6 NOVEMBER Zon op: 7.42 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: 15.04 uur; onder u. Hoogwater te Katwijk te 9.24 en 22.06 uur. Laagwater te 4.37 en 17.15 uur. (Van onze Hilversumse correspondent) De .revolte" bij de AVRO heeft het resultaat gehad, dat in Hilversum na het aftreden van jhr. Th. Röell als voorzitter al werd verwacht: er komt een driehoofdig directorium. Op de foto drie van de hoofd figuren in de AVRO-affaire, van links naar rechts de heren H. de Wolf, S. K. van der Zee en C. Bongenaar. De argumenten, waarmee de be drijfsleiding in een op verzoek van het dagelijks b:stuur uitgebracht rapport een dergelijke uitbouw krachtig bepleitte, hebben de over grote meerderheid van het algemeen bestuur kunnen overtuigen: slechts de vertegenwoordiger van Zeeland daarvoor benodigde statutenwijziging een feit zal zijn geworden", aldus het zaterdag uitgegeven communiqué. Geen twijfel Er lijkt nauwelijks meer twijfel j over te bestaan, wie in aanmerking benoeming tot gedelegeerde wacht, zouden komen voor een directeurs- achtte hij prematuur: „Er is mij functie: de heren Siebe van der Zee niets gevraagd en ik zal ook niet voor televisie-aangelegenheden, J. kunnen zeggen of ik die functie zou van Overvest, de plaatsvervangend aanvaarden". Inmiddels werd in programmaleider, voor radiozaken, Hilversum ook reeds de naam van AVRO-pionier Willem Vogt genoemd. en J. C. Bongenaar, de administra teur, als administratief directeur. De heer H. de Wolf, de waarne mend directeur van de AVRO. was erg gelukkig met het genomen be sluit en hij was er bijzonder mee in- wv. genomen, dat de bedrijfsleiding gro- verklaarde zich tegenstander. Na af- i tere bevoegdheden krijgt en dat de j zitter E. de Jong. die in de „emotio- loop van een vele uren vergende be- stem van het bedrijf in het bestuur I nele sfeer", welke hij meende te con- stuursvergadering in het studioge- zal klinken. Er is namelijk bepaald, stateren, elk commentaar weigerde. dat de drie direoteuren ook zitting j Het moet voor hem een grote teleur- Teleurstelling Eén man was zaterdag letterlijk en figuurlijk niet te spreken: vice-voor Dit Qummei bestaal uit 14 pagina* bouw te Hilversum werd zaterdag het besluit bekendgemaakt, dat in de vacature van directeur van het omroepbedrijf overeenkomstig het voorstel van penningmeester E. A. Timmer zal worden voorzien door de benoeming van drie directeuren met één gedelegeerde, die dc trait d'union (zonder gezagsverhouding) zal zijn tussen het dagelijks en algemeen be stuur enerzijds en het omroep- en straks ook het televisiebedrijf ander zijds. „Maar deze benoeming zal eerst kunnen geschieden, wanneer de zullen hebben in de besturen van de N.R.U. en N.T.S. en een adviserende functie zullen krijgen in het dage lijks bestuur van de AVRO. De ge delegeerde, wiens positie overigens nog nader zal worden afgebakend, zal tevens bestuurder worden. De heer De Wolf uitte de hoop, dat nu de rust zal weerkeren en de voorwaarden zijn geschapen voor een constructieve arbeid in het belang van de AVRO. Een vraag of hem voor de tijd tot zijn pensionering een neerleggen. stelling zijn, dat hij in de vergade ring van zaterdag niet tot waarne mend voorzitter is gekozen. Dit werd mr. W. Hoekstra, burgemeester van Joure, die tot het tijdstip, dat de algemene ledenvergadering in 1963 de opvolger van jhr. Roëll heeft benoemd, de AVRO zal leiden. De heer De Jong zou zeer geëmotioneerd de portefeuillekwestie aan de orde hebben gesteld en het lijkt dus aan nemelijk, dat hij zijn functie zal T Abdoh vertrokken De V.N.-bestuurder voor Nieuw- Guinea, dr. Djalal Abdoh, is zaterdag na een bezoek van twee dagen aan ons land van Schiphol naar Teheran vertrokken. Vandaar zal hij naar Djakarta reizen, waar hij woensdag denkt aan te komen. Zoals gemeld heeft dr. Abdoh een bezoek gebracht aan Koningin Juliana. Hij heeft besprekingen ge voerd met o.a. de minister-president, „Persoonlijk vind ik de vijfdaagse I Prof- dr. J- E- de Quay, de minister werkweek een heilloze instelling". van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. ,JC b£rg,em.ee?e'o vfn H A Luns en de staatssecretaris van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, Burgemeester van Utrecht zaterdag op de jaarvergadering van de Nederlandse Federatie van Ver- plegenden in Utrecht, die hij en zijn echtgenote gedeeltelijk bijwoon den. De burgemeester noemde de verkor ting van de werkweek uitermate remmend en lastig en zei, dat het comprimeren van de wekelijkse taak in vijf dagen niet bevorderlijk is voor het werk en evenmin voor de rust op zaterdag. Hij vroeg zich af, of de ideële kant van de arbeid niet teveel in discre- diet wordt gebracht. „Men spreekt vrijwel uitsluitend over de rechten van de werknemer", zo zei hij. „Het begint erop te lijken dat men die rechten belangrijker gaat vinden dan de inhoud en de voldoening van het werk zelf. Het zou", vol gens hem „fataal zijn als de rech ten meer werden gewaardeerd dan de plichten. Na deze korte toespraak verliet de burgemeester de vergadering met de mededeling, dat hij het restant van zijn vrije zaterdagmorgen win kelend zou doorbrengen Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot. Russische graanoogst De boeren in de Russische federa tie, de grootste republiek van de Sow- jet-Unie, hebben dit jaar een record graanoogst binnengehaald. Hiervan werd 36 miljoen ton aan de staat verkocht, hetgeen bijna zeven miljoen ton meer was dan vorig jaar. Dit heeft het orgaan van de Russische regering. Izwestia, zaterdag bekend gemaakt. Volgens premier Dmitri Po- lianski werd dit goede resultaat be reikt ondanks droogte in Siberië en overvloedige regenval in het Europese deel van de federatie. Waarnemers in Moskou zijn ech ter van oordeel, dat de graanoogst in de gehele Sowjet-Unie waarschijn lijk minder was dan men had begroot. In Kazachstan zou de landbouw te lijden hebben gehad van hevige droogte, terwijl in het andere grote graangebied, de Oekraïne, het win tergraan door regen en vorst verlo ren zou zijn gegaan. middels door de politie vrijgegeven. Het nieuwe nummer van het blad kwam vandaag nol-maal uit. In de verwachting dat de publieke belang stelling voor het weekblad door een en ander wel gestegen zou zijn, druk te men ongeveer 700.000 exemplaren, bijna 200.000 meer dan vorige week. De leiding van het blad is nu provi sorisch geregeld, zodat het verder verschijnen van Der Spiegel, ondanks het feit dat de hoofdredactie en directie grotendeels achter slot en grendel zitten, gewaarborgd is. De advocaat van het blad, Josef Augstein, broer van uitgever Rudolf Augstein. heeft zondag verklaard dat er, zover hem bekend was, niets be- lastends is gevonden in de kantoren van Der Spiegel. Hij eiste echter dat een objectieve instantie zal beoorde len of het weekblad met het ge wraakte artikel „Fallex '62" van vier weken geleden, landverraad pleegde. „Indien het oordeel daarover wordt overgelaten aan de experts van het ministerie van Defensie, met wie wij al jaren overhoop liggen, zie ik de zaak somber in", aldus Josef Aug stein, die de controverse Spiegel- minister Strauss een van de achter gronden van de actie tegen het blad noemde. Daarmee kwam hij dan opnieuw lijnrecht tegenover Strauss zelf te staan, want deze verklaarde juist zaterdag in een interview met een Neurenbergse courant, dat hij „wer kelijk" met de hele kwestie nieta heeft uit te staan. „Natuurlijk heb ik wel de medewerking van mijn mi nisterie bij het onderzoek toegezegd", aldus Strauss, „maar alle stappen in deze zaak doet mijn staatssecretaris Hopf, die ik de volledige handelings bevoegdheid op dit punt heb over gedragen". Dei* week Gedessineerde o Golden Pin ,n Button Down NO-IRON 9.'5 TRICOT NYLON |5.90 i Uit het Leidsch Dagblad van f 5 Nov. 1882: J ZM. heeft benoemd tot i J schoolopziener 3e schooldis- J J trict in Zuid-Holland M. J. de J Goeije, doctor in de letteren i te Leiden. i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1