Behendige Mikojan zal Castro gaan overtuigen KLM Onlusten in Russische industriesteden Wat meer optimisme is gerechtvaardigd, zegt Washington nu „DE GAZELLE" Sancties aanbevolen tegen Zuid-Afrika Spanjaarden zuchten nog steeds onder een achterlijk regime Grootmoeders hebben grote geheimen! Toerrijders storen zieh niet aan afzetting (natte pakken) Zwammerdam op naar 3000 W E R K K L E D ING olgens geruchten honderden doden In resolutie VN-commissie: UNIE JEMEN EN EGYPTE IN DE MAAK Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Vierde blad no. 30797 Controle pas na ontmanteling j (Van onze corespondent in Wash i"-ton) De ontwikkeling van de zaken betreffende Cuba is niet hele maal ongunstig. Weliswaar heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteravond be volen, dat alle 14.000 lucht machtreservisten, die opgeroe pen zijn, voor troepenvervoer door de lucht in dienst moeten blijven, terwijl Venezuela be sloot de reservisten van de jaar- klassen '58 en '59 op te roepen en Argentinië een regiment pantsertroepen naar het Carai- bische gebied zal zenden om sa men te werken met de Ameri kaanse strijdkrachten, maar daar staan enkele gunstige punten te genover. Oe Thant zou goede hoop hebben, dat begin volgende week VN-waarnemers in Cub.a worden toegelaten om controle te oefenen op de ontmanteling en terugtrekking van de Russische raketinstallaties. Uit goede bron verluidt, dat Koez- netsow, de Russische eerste ondermi nister van Buitenlandse Zaken, die zich in New York met de Cubaanse crisis bezighoudt, zou hebben laten uitkomen, dat de Sowjet-Unie geen inspectie zal toelaten vóór de ont manteling van de Russische installa ties. Wat Mikojan betreft: woensdag was men in Washington nog in twij fel over de bedoelingen van Miko- jans komst, maar gisteren kreeg men de inaruk. dat enig optimisme ge rechtvaardigd is. Van Russische zijde vernam ik gisteren dat het waarschijnlijk is dat Mikojans taak zal zijn ertoe bij ie dragen dat de afspraken, die Chroesjtsjow met Kennedy gemaakt heeft, inderdaad verwerkelijkt wor den. Ir.dien deze interpretatie Juist is, dan zal Mikojan de moeilijke taak hebber. Castro duidelijk te maken, dat de Russen hun zware wapenen van Cuba moeten weghalen, dat het nuttig en nodig zal zyn dat dit feit door een internationale waarne- mingsgroep zal worden geverifieerd en lest best) dat Cuba een brave bondgenoot zal moeten blijven in de internationale club van commu nisten. Mikojan is een Armeniër en zijn volk heeft de reputatie bijzonder in telligent en gewiekst te zijn. Chroesjt- s'ow heeft eens over Mikojan ge zegd dat hij, als hij in de Verenigde Staten had gewoond, ongetwijfeld miljonaii zou zijn geworden. Miko jan heeft zich veel met economische zaken bezig gehouden. Indien hij in derdaad Castro duidelijk moet ma ken dat hij niet al te recalcitrant moet zijn en niet al te boos, dan heeft Mikojan een heel overtuigend lange afstandswapen ter beschikking: de Russische economische bijstand, die Castro niet missen kan om de gematigden in de hele wereld te versterken in hun hoop. dat na de bijlegging van dit geschil de weg open zou zijn tot een modus vivendi op grote schaal en zelfs tot meer dan dal: tot een verbod van kern proeven en een serieus begin met de ontwapening. Ch i inese steun De Chinese minister van Buiten landse Zaken Tsjen Ji, heeft gisteren aan de Cubaanse zaakgelastigde in Peking een nota doen overhandigen, waarin de Chinese regering haar vol- 'edige goedkeuring uitspreekt over de loor piemier Fidel Castro geeiste maatregelen, die behalve de opheffing van de blokkade nog door de Ame rikaanse regering zouden moeten worden genomen alvorens een ga rantie van de zijde der Verenigde Staten, dat niets tegen Cuba zou worden ondernomen, ais afdoend kan worden beschouwd. De Amerikaanse regering, aldus de Chinese minister in zfjn nota. treft militaire maatregelen en bereidt zich voor op een invasie op Cuba. terwijl zij huichelachtige garanties aan Cu ba geeft „Deze Amerikaanse politiek van dubbel spel spelen is verraderlijk en reactionair. Zij zal het Cubaanse volk niet kunnen bedriegen". Minis ter Tsjen Ji besluit met een verze kering van vriendschap en steun van het Chinese volk voor Cuba. Premier Fidel Castro heeft gister avond ir. een toespraak voor radio en televisie, die in Key West is op gevangen verklaard dat zijn land ab- oluut niet van plan is zich te on derwerpen aan een onderzoek van de bewapening van Cuba. De Cu baanse premier las een verslag van zijn besprekingen met Oe Thant voor. *10 zei hierna: „Deze inspectie is ver- nederenc voor ons. Met de eis daartoe worden onze rechten geschonden. Wij begrijpen niet waarom men ons dat gevraagd heeft. Al onze daden blij ven binnen de regels var. het inter nationale recht: Wij hebben dit recht niet geschonden. De Verenigde Staten hebben ons luchtruim zonder reden geschonden". Castrc verklaarde dat „strategische Vrouw ernstig gewond Een bejaard echtpaar uit Roelo- farendsveen is vanmorgen omstreeks zeven uur op weg naar de kerk door een 36-jarige tuinder op de brom fiets aangereden. De 72-jarige vrouw liep een schedelbasisfractuur op en is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. De echtelieden liepen in het sche- wauens" uit Cuha worden terWe merdonker aan de rechterzijde van trnKef terugge- de Kerkweg> toen de bromfietser van achteren tegen hen aanbotste. Margriet is nog zo heerlijk jongZó Jong dat grootmoeders haar glimlachend hun grootste geheimen hertellenDenk nu niet dat U oud of zelfs te jong bent om daarnaar te luisteren. Of meent U het op te kunnen nemen tegen oma Dina de Krosse uit Wilp met haar honderd en-elf kleinkinderen? Léés in MARGRIET wat deze vrouw te vertellen heeft. Een eerlijk en enig verhaal met ontroerende foto's! De weg naar zijn hart gaat door de maag. Ook dat is één van groot moeders grote geheimen! U vindt in de nieuwe MARGRIET alle kneepjes van de oude keu ken. Oma's beproefde recepten voor drabbel- koek, panvis, jan-in-de-zak, drie-in-de-pan en voor nog vele andere ouderwetse heerlijk heden. Verras uw man met het menu van moeder thuis. Trakteer kinderen van nu op de verrukkelijke verrassing van vroeger! En dit is nog maar 'n greep uit de grote MARGRIET! Abonneer u NU op het grootste damesblad van Neder land. Bij de bezorger in uw wijk of rechtstreeks bij in de nieuwe oud echtpaar aan Districtsvergadering KISSH Advertentie Metliode-Coué Toch blijft de toestand nog vry onzeker. Vandaar dat president Ken nedy hel gisteren nuttig geacht moet hebben de methode-Coué toe te pas sen door te verklaren: 't gaat goed en 't gaat elke dag beter. Op zich zelf was dat waar. De Russen schij nen inderdaad de raketinstallaties af te breken en op de Amerikaanse in- spectievliegtuigen werd gisteren niet meer geschoten. Maar Kennedy's ver klaringen had toch ook tot doel om een gunstige tendentie te steunen en Het aantal Inwoners van Zwam merdam bedraagt bijna weer 3000. Dit aantal is al eens eerder in dit vriendelijke Rijnstreek-dorp bereikt. Maar doordat velen indertijd naar de Vinkebuurt in Alphen verhuis den. daalde dit inwonertal tot ver onder de drieduizend. Thans zijn de veertien nieuwe wo ningen aan de Zij de weg in gebruik genomen, waardoor het aantal inwo ners de 2985 bereikte. Daar er nog vier huizen wachten op nieuwe bewo ners is het vrijwel zeker dat het trotse aantal van 3000 spoedig weer zal zijn bereikt. Nobelprijs chemie De Nobelprijs voor scheikunde is dit Jaar toegekend aan de Engelse geleerden dr. John Cowdery Ken- drew en dr. Max Ferdinand Perutz. De onderscheiding werd verleend voor hun speurwerk betreffende de structuur van eiwitstoffen. Dr. Cowdery is in 1917 te Oxford geboren Hij kwam in 1947 naar zijn huidige werkkring aan de Uni versiteit te Cambridge. Dr. Perutz. die in 1914 geboren is te Wenen, kwam in 1936 naar Cambridge. Beide ge leerden werken thans in het labo ratorium voor moleculaire biologie, dat vorig jaar aan de Universiteit van Cambridge werd verbonden. Kan Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren-blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! w" Ter gelegenheid van het 70-jarlg bestaan van de Noordwykse IJsclub hield het district Sasscnheim en Om streken van de KNSB de districts- verga-dering in Flora te Noordwijk, een geste welke de voorzitter van de NIJC, de heer H. P. M. van der Voort zeer op prijs stelde. Voorzitter Jac. Biemond dankte voor de gastvrije ontvangst en feli citeerde de IJsclub met haar jubi leum. De N.IJ.C. placht steeds een grote activiteit te ontwikkelen en staat bekend als een trouwe vrien denclub. Het districtsbest uur had besloten de jubilerende club een beker aan te bieden, welke zij naar eigen verkie zing kan laten verrijden. Van burgemeester Van Diepenin- gen, voorheen te Leiderdorp, thans te Barneveld. was bericht van ver hindering ontvangen. Op zaterdag Stroper getroffen Tijdens een actie onder de ge meente Asten van enkele manschap- Den van de „vliegende brigade" gis teravond is een stroper gewond. HU bedreigde de politiemannen met zijn geweer Een revolverkogel, afgevuurd door eer der agenten trof het geweer en de onderarm van de stroper die z*ch daarna gewillig liet arresteren. Een tweede stroper kon ontkomen. TIet geweer en een lichtbak werden in beslag genomen. De jagers van Asten hadden zich beklaagd over de slachting die stro pers onder het wild aanrichtten. De gewonae, een zekere S. is, na te zijn Advertentie Broers zwichtten voor verleiding Twee broers bekenden zy waren voor de verleiding gezwicht en had den op hun kwekerij in Noordwijk narcissen verkocht in strijd met de voorschriften. De verleiding was de prijs 1 'i cent per bloem. „Die koop lieden kwamen telkens maar weer zeuren en op her. laatst, heb ik toe stemming gegeven om dan wat bloe- j men te snijden", zo bekenden ver- dachten. He.t was slecht uitgepakt. De handelaren sneden 's morgens al vroeg de bloemen om dit nog naar dp veiline te kunnen brengen die dag. „En zeker ook omdat, de controleurs zo vroeg niet op pad zijn", voegde de rechter hieraan toe Inplaats dat er niet veel bloemen zouden worden Re- sneden bleek, dat de kooplieden bijna alles hadden afgesneden en op die manier ook nog schade veroorzaakt. „Het, is een Roede les geweest, het zal ons nooit meer gebeuren", zeiden dp broers. Dp officier van Justitie eiste tegen de broer die 2.000 narcissen had ver kocht een geldboete van f 2.000 en tegen de ander die plm 1500 narcis sen verkocht, f. 1500 boete De rechter zag reden tot clementie: hij veroordeelde eerstbedoelde ver dachte tot f. 1000 boete of 6 weken hechtenis en de tweede tot f. 1000 boete of zes weken hechtenis, doch in dit geval de helft van het bedrag voorwaardelijk met, een proeftijd van 1 Jaar. 11 In Moskou doen hardnekkige geruchten de ronde, dat in de Siberische industriestad Kemerowomin ongeregeldheden zijn ge weest waarbij een onbekend aantal personen om het leven is ge komen. Volgens Westelijke diplomaten in de Russische hoofdstad vonden de onlusten hun oorzaak in de verhoging van de vlees- en boterprijzen. Ook in de industrieplaats Nowotsjerkassk (ten zuiden van Ros- tow). de havenstad Odessa en Woscow (90 km van Moskou) zou het in de afgelopen maanden tot ernstige incidenten zijn gekomen, waarbij vele mensen het leven zouden hebben verloren. Kemerowomin is een belangrijke industriestad die ongeveer 300.000 in woners telt. Toen de onlusten uitbra ken, werden Russische troepen naar de plaats gezonden „om orde te brengen". De soldaten zouden bij die gelegenheid van vuurwapens gebruik hebben gemaakt. Volgens de geruch ten zijn bij de botsing „enkele hon derden personen" gedood. Soortgelijke ongeregeldheden deden zich voor in Nowotsjerkassk. even eens naar aanleiding van de hogere voedselprijzen. Ook in deze stad zou den vele doden zijn gevallen. In Odessa gingen havenarbeiders in staking, toen zij consumptiegoede ren moesten laden in een schip dat Cuba als bestemming had Nadere bijzonderheden hierover zijn echter niet bekend. In Woscow ontstonden relletjes na een handgemeen tussen een politie agent en een arbeider. Volgens de berichten zouden daarbij drie militia- mannen zijn gedood. Legereenheden werden toen ingeschakeld. By de botsing die daarop volgde, werd een 3 november a.s. zal hij de vergadering van het gewest Zuid-Holland van de KNSB. presideren en dan tevens afscheid nemen van het gewest. De bijeenkomst vindt plaats te Aalsmeer. Districtspenningmeester D. van Nieuwkoop meldde een gezonde fi nanciële positie. I - IJs en weder dienende werden de verbonden, opgesloten volgende wedstrijden vastgesteld: koppelwedstrijden te Leiderdorp: kor- tebaanwedstnjden te Rijnsaterwoude schoolwedstrijden te Voorthout; en de langebaanwedslrijden te Roelof - arendsveen met als reserve War mond. De schoolwedstrijden te Voorhout hadden vorig jaar wegens plotselin ge dooi geen doorgang kunnen vin den. Mocht deze keer het ijs op het buitenwater niet voldoende betrouw baar zyn, dan zullen de schoolwed strijden georganiseerd worden op de kunstbaan te Noordwijk. De N.IJ.C. zegde haar medewerking toe. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Voet (Warmond) de Me- rentocht van vorig jaar ter sprake. Vooral in de meren waar gezogen wordt, blykt het ijs zeer gevaarlijk. Er moet voor gezorgd worden, dat de betrouwbare baan goed wordt aan gegeven. Eerste kerstdag liet dit wel wat te wensen over. tweede kerstdag was het in orde. Bij persoonlijke controle ha.d spre ker geconstateerd, dat verscheidene ryders(st,rsl zich niet storen am werden eenomen de afzetting en zelfs niet eens uetrn ,w- Lange lederen jassen zwart en bruin f 169.—. met schriftelijke garantie. HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 33186 LEIDEN I via de radio en de televisie onder de uit .w.ews., - - óok de Inschakeling van de bur- onbekend aantal personen gedood of d« strobosjes betekenen, -tij re- gemeester en de vvaterpolitie kwam j rinn maar r:t:tk l)c rrvnlrpn bleven gewond. Buitenlandse diplomaten zijn van mening, dat de Russische premier Chroesjtsjow, aan deze binnenlandse moeilijkheden zijn handen vol heeft. den maar raak. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Zij liepen een nat pak op en het is nog een wonder. ter sprake. Het bestuur zal zich over een en ander beraden en deze zaak in de geen mensenlevens heeft gekost. Hierover ontstond een uitgebreide ring aan de orde stellen Op een vraag werd nog medege- Aanklacht Döring tegen Westduits persbureau De vice-voorzitter van de West- Duitse liberale partij (FDP), Wolf gang Döring. heeft gisteren een aan klacht ingediend tegen het West- Duitse persbureau DPA wegens las ter. DPA had een bericht verspreid waarin stond dat Döring een van de vier personen was die ervan verdacht werden, geheime militaire gegevens aan het weekblad „Der Spiegel" te hebben geleverd. Doring ontkende dit reeds woensdag met klem. gedachtenwisseling. waarbij de ver- i deeld, dat te Roelof arendsvee u. Al- schillende mogelijkheden tot voor- phen aan den Ryn en te Noorden lichting in pers en zo mogelijk ook i trainingscentra zijn. De Russische hoogleraar L. D. Landau, aan wie de Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend. Ulbricht in Moskou Walter Ulbricht, eerste secretaris van de Oostduitse socialistische een heidspartij de president van de Oost duitse staatsraad, is gisteren in Mos kou aangekomen als leider van een partijdelegatie, aldus meldt Tass. Volgens waarnemers in Oost-Ber- lUn duidt de samenstelling van de Oostduitse delegatie er op, dat het overleg hoofdzakelijk van economi sche aard zal zijn. Van de afvaar diging maken o.a. het hoofd van de Oostduitse vertegenwoordiging bU de Comecon, Bruno Leuschner, en het hoofd van de economische commis sie van het politieke bureau, Erlch Appel, deel uit. Wellicht zal o.a wor den gesproken over Russische deelne ming aan investeringsplannen, wel ke onlangs bij het bezoek van de Poolse communistische partijleider. Gomoelka, aan Oost-Berlijn zijn be sproken. Kort na zijn aankomst verscheen Ulbricht met premier Chroesjtsjow op een bijeenkomst van arbeiders in een zaal van het Kremlin Een speciale commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen, waar- De resolutie werd met 60 tegen 16 stemmen aangenomen. Afgevaardig den van 13 landen, waaronder die van Zuid-Afrika, waren niet aanwe- Spanje als militaire rebellie en wor- in aan dp leden-landen wordt zl* en 21 'anden onthielden zich van den door een militaire rechtbank af in aan oe leuen lanaen worat ste,nming. De resolutie moet nog door gehandeld. De aangeklaagden kun- aanbevolen economische en dl- de Algemene Vergadering worden oen slechts bijstand verwachten van plomatieke sancties uit te voeren goedgekeurd. waarbij een tweederde een militaire advocaat en deze heeft (Van onze Romeinse correspondent) Een groot aantal uit Spanje naar Rome gekomen bloedverwanten van per sonen, die om politieke redenen in Spaanse gevangenissen vertoeven, heeft een oproep gericht tot de Spaanse kardinaal Play Deniel, de aartsbisschop van Toledo. Men heeft de kardinaal erop gewezen, dat de burgeroorlog in Spanje reeds 23 jaar geleden, in het jaar 1930, tot een einde kwam, maar dat nu nog altijd uitzonderingswetten gelden en dat nu nog mensen tot zware gevangenisstraffen en zelfs tot de doodstraf worden veroordeeld voor zaken, die in andere landen, bijvoorbeeld in Italië, heel gewoon zijn en niet onder de strafwet vallen, zoals aandringen op loonsverhoging, het deel nemen aan stakingen, het maken van propaganda voor vrjje verkiezingen, het protesteren tegen vervolgingen van personen, die opkomen voor de rechten van de Catalaanse taal of voor die der Basken. tegen Zuid-Afrika, om dit land i in a r te dwingen zijn rassenpolitiek te I sancties voorgesteld herzien. meerderheid vereist is. In de resolutie worden de volgende De resolutie is door de Afrikaanse en Aziatische landen opgesteld. On der meer wordt voorgesteld diploma tieke betrekkingen te verbreken en Zuidafnkaanse goederen te boycot ten. Tevens wordt aan de Veiligheids raad gevraagd te overwegen Zuid- Afrika als VN-lid te schrappen wan neer dit nodig mocht blijken. niet langer dan 4 uur de tyd om zich op de verdediging voor te berei den. De in Rome samengekomen Spaji- diplomatieke Jaarden vragen aan de kardinaal Zuidafri- en andere Spaanse bisschoppen: „Is dit rechtvaardig, menselijk en chris telijk?" De meesten van de thans in ge- schepen"die 'onderZ uldaf rikaanse vaneenissen vertoevende politieke ge. 1 vangenen waren nog kleine kinae ren toen de burgeroorlog woedde, sommigen ervan waren nog niet eens geboren. Ook Italië, zo gaat het verzoek schrift voort, heeft in de laatste ja ren van de wereldoorlog een bur geroorlog gekend, maar onmiddellijk na de wereldoorlog werd in Italië de doodstraf, die door de fascisten weer Verbreken van de betrekkingen met de kaanse regering, of het niet aan gaan hiervan; het sluiten van de havens vooralle schepen di vlag varen het verbod tot aandoen van Zuid- afrikaanse havens voor schepen van leden-landen; boycot van alle Zuidafrikaanse goederen en stopzetten van de uit voer, met inbegrip van wapens en munitie, naar Zuid-Afrika; het weigeren van .landings- en doorgangsfaciliteiten aan alle Zuidafrikaanse vliegtuigen. In de resolutie wordt voorts instel ling van een speciale commissie van toezicht gevraagd. was ingevoerd afgeschaft. Men doet een beroep op het Spaanse episco paat. en vooral op die bisschoppen die lid zijn van de Cortez (Spaanse parlement', om tot herziening van de wetgeving te komen en in ieder geval de regering te bewegen tot een algemene amnestie voor politieke ge vangenen. De twee Engelse geleerden i aan wie de Nobelprijs voor scheikunde is toegekend. Links I Max Perutz. beiden uit C dr. John C. Kendrew. rechts dr. bridge. Ontwerp-resolutie van P.v.d.A. over oorlog en vrede Algemene en volledige ontwapening al naar het oordeel van het par tijbestuur van de P.v.d.A. alzijdig cn gecontroleerd moeten zijn. Maar zelfs wanneer dat niet het geval is, nlle staten een voldoende mate van bereidheid tot deze alzijdige en ge controleerde bewapening zouden heb- uen, dan nog zal naar de mening van iet partijbestuur van de P.v.d.A. het verwezenlijken van deze doelstel ling geruime tijd vergen, omdat daar toe enorme en bijzonder ingewikk 1- de vraagstukken moeten worden op- zelost Dit standpunt is vervat in een ortwerp-resolutie inzake het vraag /-.tuk var. oorlog en vrede Plundertochten van hongerige Chinese hoeren Hongerige boeren in communistisch China hebben de laatste maanden herhaaldelijk aanvallen uitgevoerd op graanopslagplaatsen in Sjanghai en deze geplunderd, zo heeft een blad in de Britse kroonkolonie Horgkong, de „Tiger Standard" ver nor en van mensen die uit de Chi nese volksrepubliek kwamen Verscheidenen wachten bij de op slagplaatsen zouden bij de overvallen gedood of gewond geraakt zyn. Als oorzaak noemt het blad de ernstige voedseltekorten in vele gebieden van communistisch China. ipgesteld en waarvan dc definitieve tekst za' worden vastgesteld op het achtste partycongres, dat op 18 en 19 januari zal worden gehouden. De intwerp-resolutie ls toegestuurd aan die het de partij-afdelingen, die er amende- partybestuur van de P.v.dA. heeft I meuten op kunnen indienen. „Een volledige unie tussen Egypte en Jemen is onvermijdelijk, en de hechte banden die tussen beide lan den bestaan moeten daarom worden versterkt", zo heeft de nieuwe pre sident van de Jemenitische repu bliek, generaal Sallal, gisteren tegen een verslaggever van het (Egyp tische) Persbureau voor het Midden- Oosten gezegd. Deze uitspraak her haalde generaal Sallal in het inter view verscheidene keren. Verleden week nog had Sallal een Amerikaanse verslaggever te kennen gegeven, dat hy een Egyptisch-Je menitische unie in de nabye toe komst onwaarschyniyk achtte. Radio-Sana'a meldde, dat gedu rende vyf Jaar een achttien leden tellende revolutionaire raad een overgangsbestuur zal voeren. Na deze periode zal een parlement worden gekozen, Sallal wordt voorzitter van de raad. die voor de helft uit officie ren zal bestaan. Intussen duren de gevechten In Jemen onverminderd voort. Radio- Cairo berichtte gisteren, dat bij re cente gevechten aan de noordeliike grenzen van Jemen tussen republi keinen en royalisten 500 Saoedi- Arabische militairen waren gesneu veld of gewond. Daarentegen meldde Radio-Amman «Jordanië', dat de royalisten na hevige stryd het fort Si/wa hebben veroverd, waarbij 400 Egyptische militairen en Jemeniti sche republikeinen zouden zyn ge sneuveld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7