SURINAME op zoek naar eigen plaats in de wereld Herinnering aan zijn muziek is onsterfelijk Circustent van beton Miljoenen zongen zijn melodieën Rustige staat in woelig gebied EMMERICH KALMAN Geen dolle honden in Leiden Eerst interne verdeeldheid overwinnen Premier Japan in Nederland Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Derde blad no. 30797 (Van onze kunstredactie) MET de muziek van Franz Liszt leerde de wereld de toon kunstige uitvindingskracht en het unieke muzikale tempe rament van de Hongaren in zijn beteugelde vorm kennen: ie— het lichtevrolijke en toch ook zigeunerachtig'' weemoedige »an deze muzikale windstreek triomfeerde echter in de tover klanken va nFranz Léhar en Emmerich Kalman. Hun levendige Lvan paprika doordrenkte'' melodieën bleken even bestendig als de $erieuze. klassieke kunst van de beroemde rapsodieëncomponist. Beide muzikale werelden, die van Liszt en die van Léhar en Kalman, vonden hun oorsprong in een en dezelfde volksziel en (fcomen, hetgeen de muziekkenner duidelijk ervaart, ergens weer is amen. uit deze operettes werden spoedig veelgezongen „schlagers". Het was zo in de tijd tussen 1915 en 1930, dat deze Kélman-melodieén met de Brammer-Grünwald-teksten niet al leen de operettetheaters in de gehele wereld veroverden „Die Czardas- fürstin" beleefde meer dan honderd duizend opvoeringen maar zich ook onuitwisbaar in het muzikale ge heugen van miljoenen griften. De melodieën lagen gemakkelijk in het gehoor en noodden ook een ieder op de dansvloer; het waren eigenlijk geen chansons of schlagers, maar veeleer ritmische volkswijsjes, waar een bijzondere betovering van uit scheen te gaan. die iedereen ver leidde ze na te zingen of na te neu riën. De onuitputtelijke lust tot compo neren verging Kalman door de „Anschluss" van Oostenrijk in 1938. Hij verliet Wenen, vestigde zich eerst in Parijs, ging in 1940 naar de Ver enigde Staten en sloeg „zijn tenten" op in Park Avenue in New York. Vandaar keerde hij pas in 1951 naar Parijs terug, waar hij twee jaar later op 30 oktober 1953 stierf. Zijn laatste „Amerikaanse" operette, de „Arizona- Lady". werd in 1954 voor het eerst in Europa gebracht, maar had toch niet dat succes van zijn vroegere werken. „Kalman heeft Wenen en Wenen heeft Kalman nodig", schreef desttyds een criticus en daarmee sloeg hy de spijker op de kop. Met zyn vrolijke betoverende melodieën, die steeds weer uit bandrecorders weerklinken of behoren tot het vaste repertoire van de amusementsorkesten, heeft Emmerich Kalman de harten van alle vrienden der lichte mu»e voor zich gewonnen! Nog twee doden op plaats van moord in SARDINIË In de omgeving van de plaats «aar zondag op Sardinië een Brits eehtpaai uit Kenia werd vermoord, zijn gisteren de Ijjken gevonden van •wee mannen, van wie één een reeds lang gezochte bandiet was. Volgens de Italiaanse politie bestaat er wel licht verband tussen de twee geval len. Het echtpaar Edmund en Vera Townley. dat zich sinds 6 oktober voor vakantie op Sardinië bevond, werd vermoord toen het langs de weg »at te picknicken in een gebied, waar veel bandieten opereren. Drie kilometer van deze plaats vond men gisteren de lichamen van Salvatore Mattu. op wiens hoofd een prijs van éénmiljoen lire stond, en een zekere Giovanni Mesina. By hen lag een pistool en een machine pistool De Townley's werden door ko gels uit een dergelyk pistool gedood. Het wordt mogelijk geacht dat Mattu et, Mesina door andere ban dieten zyn gedood, omdat zij zich in stryd met de „ongeschreven wet" aan vreemdelingen zouden hebben vergrepen. Expositie in Aalsmeer van bloemen en planten De burgemeester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers, heeft gistermid dag in de burgerzaal van het Raad huis te Aalsmeer de eerste tuinbouw- vaktentoonstelling, die in de centrale Aalsmeerse veiling wordt gehouden, officieel geopend. Onder de talrijke aanwezigen uit oinnen- en buitenland bevonden zich onder meer de Russische wereldkam pioen schaken, dr. Botwinnik in ge zelschap van zyn vriend prof. Lapin, directeur van de botanische tuinen in Moskou. De vaktentoonstelling is georgani seerd door de afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor uinbouw en Planten kunde. en kan als een nationale ten toonstelling worden gezien van de Nederlandse bloemen- en planten teelt. De tentoonstelling duurt tot zaterdag 3 november. Kalmén, wiens Hongaarse voor naam Imre is en die in de kleine •iplaats Siófok aan het Plattenmeer geboren werd een dezer dagen zou hij 80 jaar geworden zijn voelde zich als jonge muziekstudent alleen tot de serieuze muziek aangetrok ken en wilde concertpianist worden. Een fysisch gebrek aan zijn rech terhand maakte dit echter onmoge- 'lijk en Kalman begon naar een an- der beroep uit te zien. Hij studeerde enige semesters rechten, was daarna enige tijd werkzaam op een advoca- tenkantoor, wijdde zich spoedig daar- na echter weer aan de muziek en voorzag in zijn onderhoud door 1 muziekkritieken te schrijven voor een Hongaars dagblad. Sedert 1908 concentreerde hij zijn ganse kracht echter op het compo neren van lichte muziek. In dit jaar had hij met zijn operette „Herbst- manöver", die niet zijn eerste werk in dit genre, maar wel de eerste succesvolle operette was, eindelijk het beoogde doel bereikt; zijn muziek waaide over het Plattenmeer en de Donau allereerst naar de muziekstad Wenen, om spoedig daarop in alle Europese operettetheaters te klinken. Op bijzondere wijze ondersteund en aangevuld door zijn librettisten Julius Brammer en Alfred -Grün- wald, schreef Kalman operette na Het gerucht als zou in Leiden hondsdolheid heersen, is uit de lucht gegrepen. De Sleutelstadbewoners kunnen gerust zijn: het ongeveer twaalfhonderd zielen tellende Leidse hondenlegertje is nog kerngezond, al hebben zich de afgelopen weken zeven honden min of meer misdragen door hun tanden in een lichaams deel van hun baas of van een of ander kind te zetten. Totnogtoe zijn op verzoek van de eigenaren twee bijtlustige honden afgemaakt, hoe wel zij geen van beiden de kenmerken van hondsdolheid vertoonden. Drie honden moesten enige tijd in quaran taine worden gehouden. Twee andere bijters konden gewoon na een ern stig standje van de baas thuis blij ven. Overigens is de Leidse politie bijzonder tevreden over de gedisci plineerdheid van de Leidse honden bazen. Vrijwel zonder enige uitzon dering worden de voorschriften over aanlijnen e.d. stipt opgevolgd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren H. J. Lems te Rotterdam. A. W. A M. de Fièves te 's-Graven- hage, B. 's Jacobs te Wassenaar, H. E. van Delden te Vorden, J. A. G. Jonckheer te Amsterdam en R. Leo pold te 's-Gravenhage. operette: „Gute Kameraden". „Der Zigeunerprimas", „Der kleine König", „The Blue House", „Sari", „Die Czardasfürstin", „Die Faschingsfee", „Hollandmadchen". „Die Bajadère", en ten slotte in 1926 „Grafin Ma- ritza". Onuitputtelijke componeer! list De in hoofdzaak in moll getoon zette, volksliedachtige soli en duetten „Schokbehandeling" Weer een frank in Frankrijk Met ingang van 1 januari 1963 zal men weer kunnen zeggen dat de .frank een waarde heeft van twin tig stuivers". Na een wettelijk be staan van drie jaar zal de „nieuwe frank' verdwijnen en worden ver vangen door de „frank" als officiële Franse Munteenheid, zonder dat de waarde verandert. De sou (stuiver» zal zyn herin treden doen in de vorm van een klein muntstuk ter waarde van vijf centimes, vervaardigd van roestvrij staal. In de eerste dagen van het komendt jaar zal het muntstuk op grote schaal in omloop worden ge bracht. Door deze „schokbehande- 'ing" hoopt de regering de bevolking ertoe te brengen de nieuwe munteen heid in werkelijkheid te gebruiken, want deze kreeg tot nog toe geen burgerrecht. De winkeliers duiden hun prijzen aan in nieuwe fran ken. maar in de praktijk zijn de Fransen blijven rekenen en denken in oude franken. De schokbehandeling. waarvan „Dag J" op 1 januari a.s. valt. om vat met de woorden van een besluit van de ministerraad van woensdag twee series maatregelen: 1. De benaming „frank" zal officieel ia de plaats komen van de bena ming „nieuwe frank" en de aan duiding „F" in de plaats van „NF". 2. Vanaf 1 januari 1963 zullen nieu we biljetten in omloop worden ge bracht met waarden van vijftig en tien frank. De 50 frank-biljet- ten dragen de beeltenis van Raci ne, die van tien frank de beeltenis van Voltaire. Verder zullen nieu we muntstukken in omloop worden gebracht. adj Dr. C. J. van Nie j. directeur Slachthuis Dr. C. J. van Nie. directeur van de keuringsdienst slachtdieren en vlees in de kring Meppel. is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot ad junct-directeur van het openbaar Slachthuis. Dr. Van Nie. die in deze functie de onlangs tot directeur be noemde heer H. Vis opvolgt, heeft met ingang van diezelfde datum eer vol ontslag te Mep**-* «-^.vaneen (Van onze correspondent) Er is in Suriname een steeds sterker wordend streven merk baar tot het verkrijgen van meer erkenning in het buitenland. Als voorbereiding op volledige zelf standigheid is het begrijpelijk, dat Suriname reeds nu poogt een waardige plaats in de rij der naties te gaan innemen. Wan neer het land straks onafhanke lijk wordt en dat dit zal ge beuren daaraan twijfelt geen zinnig mens. alleen over het tijdstip waarop dit dient te ge schieden lopen de meningen sterk uiteen is het voor Su riname van grote importantie, dat het enigszins voorbereid zijn intrede doet in de internationale arena. Dat het daarin niet be landt als een kat in een vreemd pakhuis. In dit licht is de Surinaamse wens begrijpelijk tot het opnemen van een permanente vertegenwoor diger van dit land in de koninkrijks delegatie bij de Verenigde Naties, een verlangen waaraan inmiddels is te gemoet gekomen. Daarnaast heeft de regering in Paramaribo verzocht om Surinamers op te nemen in de bui tenlandse dienst van het koninkrijk, terwijl bij de Surinaamse regering en in het parlement de wens leeft tot het zelfstandig behartigen van de bui tenlandse zaken, die zoals bekend, nog steeds tot de koninkrijksaange legenheden behoren en das mede door Den Haag worden bepaald. Dichter hij huis Het is begrijpelijk, dat Suriname bij het leggen van contacten in het buitenland allereerst het oog heeft gericht op de landen in het Carai- bisch gebied. Reeds is men lid gewor den van de Caraibische organisatie iie zich bezighoudt met de sociale, culturele en economische aangelegen heden van gezamenlijk belang van de lanaen rond de Caraibische Zee. Surinames streven is er vooral op ge richt te komen tot een verruiming van het handelsverkeer tussen de landen in dit gebied. De handelsbelangen van Suriname liggen voornamelijk in de Verenigde Naties en in Nederland en het is niet verwonderlijk, dat het land ook dich ter bfj huis zijn handel tracht uit te breiden. De laatste tijd heeft Suriname# nauwe contacten gelegd met het pas onafhankelijk geworden Trinidad en Tobago. Tot voor kort waren deze eilanden gebonden aan beperkende handelsbepalingen door" hun lidmaat schap van de BritsWestindische Federatie. Nu deze door toedoen van Trinidad en Jamaica, voor wie de kleinere eilanden een blok aan het been waren, is ontbonden, is de moge lijkheid ontstaan om vooral met deze "—.inden het handelsverkeer uit te breiden. De reden, waarom Suriname vooral het oog op Trinidad heeft laten vallen, is dat het voor een aanzienlijk hoger bedrag van dit eiland importeert dan ei naar uit voert Tijdens de ontmoetingen van pre mier Emanuels met de premier van Trinidad, dr. Eric Williams, schijnt informatief gesproken te zyn over de vorming van een Caraibische eco nomische gemeenschap. In hoeverre deze plannen uitvoerbaar zijn en ver enigbaar met Surinames geassocieer de lidmaatschap van de EEG zal moeten worden bezien. De aanslui ting van Engeland bij de EEG zal waarschijnlijk de problemen belang rijk vereenvoudigen, omdat dan vrij wel zeker ook de Gemenebest lan den. waartoe o.a. ook Trinidad be hoort. met de EEG geassocieerd kun nen worden. II oelig Politiek bezien is het Caraibische gebied de laatste jaren nogal woelig geweest. Het grootste eiland Cuba spande (en spant) daarbij de kroon door zich onder leiding van Fidel Castro U. scharen onder de volgelin gen van het Kremlin. Ook premier Japan van Surinames buurland Brits Guiyana, dat spoedig onafhan kelijkheid zal verkrijgen, heeft her haalde malen van communistische sympathieën blijk gegeven. Suriname is ondanks deze span ningen om zich heen politiek betrek kelijk rustig gebleven en van enige op Cuba of Brits Guiyana geïnspireer de communistische activiteit is vrijwel een sprake. Wel bestaan er in het po litieke leven van Suriname enkele extreme groeperingen, die duidelijk onder invloed van het communisme staan, doch hun invloed is gering en zij lyken voorlopig geen enkele kans te hebben zich politieke invloed van enig belang te verwerven. Toch zouden de politieke spanryn- gen in het Caraibisch gebied de ont wikkeling van de landen, die tot dit gebied behoren wel eens nadelig kun nen beïnvloeden doordat men ge dwongen wordt beperkende maatre gelen ten opzichte van elkaar af te kondigen. Wanneer de communisten hun invloed in enkele landen weten te bestendigen is het met denkbeel dig. dat het Caraibisch gebied in de toekomst zal worden verdeeld in een kamp \an pro-Westerse landen en daarnaast in enkele samenwerkende pro-Oosterse landen. Deze splitsing zal voor dit gebied zeker geen gunsti ge uitwerking hebben. Intern verdeeld Suriname kent de ongelukkige om standigheid. dat het politiek intern zeer verdeeld is, hetgeen in de toe komst een krachtig optreden naar buiten toe wel eens in de weg zou kunnen staan. In Suriname, dat ruw weg 40 maal minder inwoners telt dan Nederland zijn zo mogelyk nog meer politieke partijen en partijtjes dan in het toch ook zo verdeelde Furopese deel van het koninkrijk. Daarnaast huldigen diverse Suri naamse politici, onder wie zeer voor aanstaande. de opvatting dat poli tiek slechts dient om persoonlijke belangen te behartigen. En waar per soonlijke belangen prevaleren boven het lands belang, wordt het land ernstig tekort gedaan. Het zou daar om voor Suriname van het hoogste belang zijn, dat het zijn krachten bundelde en men eindelijk gezamen- ,ijk inzag dat de opbouw van een land offers vraagt, in plaats van er naar te streven daarvan alleen maar voordelen te plukken. De plaats, die Suriname uiteindelijk op internatio naal niveau zal gaan innemen, zal er mede van afhangen of men bereid is gezamenlijk het belang van eigen land voorop te stellen. Duitse fraudeur in Frankrijk gepakt (Van onze correspondent in Bonn) Kroneberg. de groot aandeelhouder van de Berlynse Allgemeine Wirt- schaftsbank, wordt ervan verdacht samen met president-commissaris Reusinger cheques en wissels te heb ben vervalst, waarmee andere ban ken voor een totaal van ongeveer 17 .miljoen mark werden opgelicht. Kro nenberg, een Amerikaanse Duitser, zit nu in een Franse gevangenis te wachten op zijn uitlevering aan de Bondsrepubliek. Helmut Kronenberg, de voornaam ste verdachte in de jongste Berlynse bankfraude, is in de Franse stad Per- pignan aangehouden. Kronenberg, die via een grootscheepse internatio nale opsporingsactie werd gevonden, gaf zich zonder tegenstand gewon- ne Daar hij zwaar gewapend was en zelfs een kleine lijfwacht bij zich had. verwachtte men aanvankelijk niet dat zyn arrestatie zo gemakke lijk zou verlopen. Van 3 tot 8 oktober vergader den de landen, die zijn aange sloten bij de Caraibische orga nisatie in het nieuwe Torrarica- hotel in Paramaribo. De vergadering werd geopend door de wnd. gouverneur van Suriname. A. Curriet die hier de openingsrede uitspreekt. Rechts naast de heer Currie: de voor zitter van de vergadering. A. Villaronga van Porto Rico. de wnd. minister-president van Su riname. A. Morpurgo en de secretaris-generaal van de orga nisatie. C. F. Beauregard van Quadeloupe. Links van de gouverneur de minister van Handel van Brits Guyana. H. M. Hubbard en de heer H. R. Pcnn. afgevaar digde van de Britse Virginische eilanden. Nasser af Communistisch-China heeft de bemiddelingsvoorstellen in het Chinees-Indiase grensgeschil die president Nasser van Egypte gedaan had, verworpen'. Dit deelde de president van de Egyptische uitvoerende raad# Ali Sabri, vandaag mee. Amerikaanse militaire vlicy. tuigen hebben in de nacht \*an don derdag op heden de eerste militaire zendingen uit West-Duitsland naar India overgevlogen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington bekend gemaakt. Deze militaire uitrusting is afkomstig uit de Amerikaanse legervoorraden in Europa. Er wer den g*en bijzonderheden over hoe veelheden of de aard van de zen dingen verstrekt. T u r k Ij e zal India berggeschut zenden. Verwacht wordt, dat dit ma- rerieel in Nieuw-Delhi zal aankomen voor de Amerikaanse wapenleveran ties waarmee eind deze week een be gin gemaakt zou worden. De Indiase autoriteiten overwegen, of zy 4.000 Tibetaanse vluchte lingen zullen gebruiken voor de grensgevechten tegen de Chinezen. Deze vluchtelingen, die in 1959 naar India vluchtten toen de Dalai Lama uit Tibet ontsnap'e. zijn de afgelo pen drie jaar gebruikt voor de aan leg van wegen in Ladach (Kasjmier), Zij hebben zich aangemeld voor de strijd tegen de Chinezen. De politie in Nieuw-Delhi heeft is- teravond de kantoren van de com munistische partij en Chinese win kels onder bewaking gesteld na be togingen van ongeveer 400 studenten, waarbij uithangborden en ruiten van Chinese winkels werden vernield. Een Pakistaanse regeringswoord voerder heeft verklaard, dat de troe pensterkte, die India nabij de Paki staanse grens heeft gelegerd, eerder is toegenomen dan verminderd, on danks de behoeften van India aan troepen aan de Chinese grens. Sprekend over berichten uit Nieuw-Delhi, dat India enkele troe pen van de grens met west-Pakistan had teruggetrokken, zei de woord voerder dat weliswaar afdelingen in fanterie en andere licht bewapende eenheden aan de Pakistaanse grens zijn teruggetrokken, doch dat deze zijn vervangen door zwaarder bewa pende eenheden uit andere streken in India. (Van onze Haagse correspondent) De minister-president van Japan komt woensdag 24 november om kwart over twaalf op Schiphol aan voor zijn officieel bezoek aan Neder land. Nog diezelfde middag brengt de heer Hayeto Ikeda bezoeken aan de minister-president prof. dr. De Quay en daarna aan de voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Jonkman. Prof. De Quay zal die avond na mens de Nederlandse regering de Ja panse gast een officieel diner aan bieden. Donderdag 22 november bezoekt de heer Ikeda de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Kortenhorst en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken (minister Luns woont, zoals bekend, de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York bij). Daarna heeft de minister president een bespreking met prof. De Quay. Na een bezoek aan de bur gemeester van Amsterdam biedt de heer Ikeda 's avonds de Nederlandse regering een contra-diner aan. Vrijdag 23 november volgt 's och tends een bezoek aan de burgemees ter van Rotterdam, 's Middags houdt de Japanse premier een persconfe rentie in Oud-Wassenaar. Daarna aanvaardt hy van Schiphol de terug reis naar Tokio, waarmede zijn reis door Europa zal zijn beëindigd In München wordt een circustent van beton gebouwd bestemd voor het wereldberoemde Circus Krone. Deze enige vaste standplaats voor een circus in de Bondsrepubliek zal op 23 december met een feestelijke première worden ingewijd. Het gebouw, dat wordt voorzien van een vrijdragende dakconstructie, zal plaats bieden aan vier duizend toeschouwers. Als ..gelukwens van de dieren" heeft een chimpansee uit de dierentuin Hellabrunn de circus- directrice. mevrouw KroneSembach. alvast een ruiker bloemen aangeboden. De foto toont de betonpen circustent in aanbouw. Chinezen wijzen bemiddeling van

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5