Leids bejaardencentrum „Rijn en Vliet" geopend PRACHTIG VOORBEELD VAN MODERNE BEJAARDENZORG Duizenden studenten naar het buitenland Herinnering nan ill nis gaat niet verloren JHet galerij woningen plaats •voor 185 personen Hoard REIZEN MET NBBS Zevende lustrum Nederlands Scheepvaartmuseum vierde gisteren 40-jarig bestaan Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Tweede blad no. 30797 In het hedenmiddag onder grote belangstel ling door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, geopende bejaardencentrum ,,Rijn en Vliet" in Zuid-West (Churchilllaan) voelen de toekomstige bewoners(sters), zich daarvan zijn wij nu reeds overtuigd, zo vrij als een vogeltje in de lucht. Er zou een uitvoerige, ongetwijfeld lezens waardige, psychologische beschouwing te schrij- „Rijn en Vliet" is voor de bejaarden een open tehuis. Zjj kunnen er in- en uitgaan, zo veel ze willen. Familie en vrienden ontvangen net-als-thuis en daarbij nog een eigen huishoudinkje voeren. En dat alles in een omgeving en met een uitzicht, ja vooral een uitzicht waarin iedere beschrijving te kort schiet. Men moet „Rijn en Vliet" hebben gezien om daarover te oor delen. ven zijn over het oud worden, wij willen dit ech ter vandaag niet doen. want wie zoals wij onder de indruk is gekomen van hetgeen hier in moeizaam en breed overleg alle richtingen zijn in het Stichtingsbestuur vertegenwoordigd is tot stand gekomen, moet bij zichzelf wel tot de overtuiging komen, dat het bejaardenvraag- stuk in deze omgeving geen probleem meer is. Trappenhuis iweeft in de ruimte Het imponerende trappenhuis, dat buiten de lift, langs de zes etages is opgetrokken, zweeft in de ruimte. Pilaren zal men er te vergeefs zoe ken. Elk bordes zit aan de etage- vloer vast. Het is voor Leiden een technische noviteit, waarbij veel re kenkunde en overleg aan te pas zijn gekomen. Voor dit technisch vernuft, dat bovendien nog zulk een grote ruimtewerking te zien geeft, hebben wü Re grootste bewondering. Net als thuis Langs de vijf etages, welke alle in een afzonderlijke pastelkleur zijn gehouden, rijen zich de kamers wij zijn geneigd om te schrijven wonin gen van de toekomstige bewoners (sters) aaneen. Iedere „woning" is voorzien van een zit-slaapkamer, met daarop corresponderend portaaltje, waarin zich een w.c. en wasgelegen heid voor de kleine vaat bevin den. Alle kamers zijn uitgerust met een kantelraam, met aan weerszijden glas. waardoor een extra isolatie is verzekerd, en hebben een radio- distributie-aansluiting. Denk hierin de eigen vertrouwde meubeltjes en men voelt zich net als thuis. De telefoon op iedere etage zorgt dan weer voor het contact met de buitenwereld. Vanzelfsprekend ontbreekt in een moderne inrichting, zoals „Rijn en Vliet" nu eenmaal is. de badkamer op iedere etage niet. Nog een etage hoger de zevende bouwlaag bevinden zich de ver blijven voor het inwonend personeel en de „woning" van de directrice, die van hieruit, doch dat heeft zij met alle inwonenden gemeen, een prach tig panorama over oud- en nieuw- Leiden heeft. 48 galerijwoningen in 4 woonlagen De Stichting, die dit bejaarden centrum gaat exploiteren, is echter bij de opzet van haar plannen nog een stapje verder gegaan. Behalve een pensiongebouw, waarin vrijwel uitsluitend alleenstaanden een plaats kunnen vinden, heeft men ook de bouw van 48 galerij-woningen, ver deeld, over vier woonlagen, in de plannen opgenomen. Woningen, wel ke weer voor een andere categorie bejaarden echtparen bestemd zijn. Vanaf 15 november zullen ook deze woningen twee kamers, een keuken en een douche-cel worden betrokken. Met het pensiongebouw vormen deze voor oudere echtparen wel zeer ideale woningen een twee-eenheid van „Rijn en Vliet", waarvan de Stichting ruim twee miljoen gulden aan deze totale bouw ten koste heeft gelegd. Op het tot stand komen van dit complex, waarvoor op 3 maart 1960 de eerste paal de grond inging, kan Leiden terecht trots zijn. Het is een voorbeeld van moderne bejaarden zorg, waarin alle facetten van „het gaan tot de ander" opgesloten liggen. Advertentie HET HOUTPALEIS HERENSTRAAT 20 TOOT Voor de zevende maal sinds zijn oprichting viert het Nederlandse Bu reau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen een lustrum. Ruim drie honderd mensen waren gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal aanwezig om het huidige bestuur van het NBBS te feliciteren met dit zevende lustrum. Het bestuur bestaat uil de heren J. E. Jansen (pres.), J. A. J. Sion Uit en toch thuis Nog voor de officiële opening waren wij, onder deskundig ge leide van enkele leden van het Stichtingsbestuur en de directrice vie). A. J. van Nienes. daartoe in staat. Wij hebben gedwaald door het labyrinth van gangen en trappen, van kamers en zalen. Om met de zalen te beginnen. Wij konden daartoe gelijkvloers blijven. Direct links van de ruime entree kom{ men in de recreatie tevens eetzaal, waar de bejaarden in het middaguur gezamenlijk de warme maaltijd gebruiken. Na af loop krijgt ieder in een - handig plastic trommeltje de avond- en ochtendboterham mee. Men is dan weer op zichzelf, waarbij de herinnering aan thuis eigen meubeltjes mogen worden mee genomen weer zo sterk spreekt. Biljartzaal Op verschillende tijden van de dag kan men in deze recreatiezaal met een op het zuiden gelegen terras, terugkeren om zijn mede „Rijn- en Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeroen, zn van C. Pries en A. P. Heljke; Carmen, dr van P. J. van Rijs wijk en E. E. Fischer; Johannes Ja cobus. zn van C. Schouten en A. C. den Os; Sylvia Paola Sonja. dr van C. W van Amsterdam en H. S v. d. Mey; Htllebrand, zn van H. Bosman en K. Schouten. GETROUWD J W. P. van Marwijk en J. M. Bras- ker; A van Tongeren en J Aarts; G. van de Wetering en E. Zeegers. OVERLEDEN A van "^eeuwen, 76 Jr. vrouw; A. è*/iden. 4 maanden, zoon; C. M. W1J- nands. 24 Jr, e.v. B. A. P. Augustlnus. Het „zwevende" trappenhuis, dat evenals het Bejaardencen trum en de galerijwoningen, naar een ontwerp van architect K. Landers uit Rotterdam is ge bouwd door Panagro te War mond. (Foto LD Holvast) Vlieters" beter te leren kennen en te waarderen, een boek te lezen er is ook een bibliotheek of b.v. een spelletje te bridgen. Heeft men hierin geen zin. dan staat de bejaar den het zullen wel uitsluitend mannelijke ingezetenen zijn in een afzonderlijke zaal een biljart tien van rood ter beschikking. Ook op afschrijvers is gerekend. Ge makkelijke zitjes zijn rond het bil jart gegroepeerd. Pensiongebouw reeds vol Er zijn gelijkvloers ook zie kenzalen. Modern ingericht lamp je boven ieder bed en een radio-aan sluiting en geïsoleerd van het pen siongebouw, waarin voor totaal 85 bejaarden een plaats is. A.s. maan dag komen de eerste bewoners (sters) om de 85 in de loop van deze maand vol te maken. Vol te maken, want reeds voor de officiële opening waren alle kamers: 75 voor één persoon en vijf voor twee personen, bezet. Er is zelfs al weer een wachtlijst Op de begane grond treft men ook een in stemmige kleuren uitge voerde aula aan, vanwaaruit uit vaartdiensten kunnen worden ge houden. De ligging en uitgang naar de straat van deze aula is zo, dat zij is onttrokken aan het oog van alle bewoners van „Rijn en Vliet". De keuken, waar met ingang van vandaag mevr. M. Schraa met haar staf de scepter, of liever de pollepel- zwaait. is wel zo modern ingericht, dat men zich in een Horeca-bedrijf waant, waaraan de hoogste eisen mo gen worden gesteld. Mevr. Schraa wij kregen reeds een voorproefje van haar kookkunde is er de vrouw niet naar om deze verwach ting te beschamen. Gelijkvloers, doch daaraan kunnen wij vo- rbij gaan. is ook ruimte ge reserveerd voor een linnenkamer, de administratie, dokterskamer, maga zijn, waslokalen en een portiersloge. De technische afdeling bevindt zich in de kelder, waar ook voor iedere bewoner een kleine bergruimte is in geruimd. Als moeder uitvalt wat dan? In deze weken, aldus schrijft men ons. ziet u op verschillende plaatsen in de stad een kleurige affiche han gen. uitgegeven door de Centrale Raad voor Gezinsverzorging. Als moeder uitvalt wat dan De bijzondere aandacht wordt daarop gevestigd op het voor meisjes en jonge vrouwen veel voldoening ge vend beroep van gezinsverzorgster. Wat doet de gezinsverzorgster? Zij doet alles wat in een goed ge zin behoort tot de taak van de huis vrouw. wanneer deze tijdelijk door ziekte of om andere redenen niet in staat is haar plaats in het gezin naar behoren in te nemen. De taak van de gezinsverzorgster omvat het in stand houden of her stellen van een gezond gezinsleven. Dat is heel wat. omdat die taak niet slechts bestaat uit het verrichten van praktisch huishoudelijk werk en hulp bij de opvoeding van en de zorg voor de kinderen, maar omdat deze taak ook inhoudt voorlichting van de huis vrouw ten aanzien van haar functie in het gezin. Er is helaas een groot tekort aan gezinsverzorgsters en vele vacatures blijven onvervuld. Een voorbereiding voor dit huis houdelijk beroep met een sociale in slag geven de scholen voor de oplei ding van gezinsverzorgsters. De coe- latingsleeftijd tot deze scholen is ge steld op achttien jaar en zes maan den. Voor toelating wordt bij voor keur het getuigschrift van een pri maire opleiding gevraagd. De duur van de opleiding is ander half jaar, bestaande uit een opleiding in internaatsverband gedurende 6 maanden, gevolgd door een jaar praktijk in de gezinsverzorging. In dit praktijk-jaar wordt een volledig salaris ontvangen. Voor meisjes, voor wie de opleiding een bezwaar is, bestaat de mogelijk heid als gezinshelpster bij de plaatse lijke instellingen werkzaam te zijn. Haar taak is het in bepaalde geval len onder leiding van de huisvrouw haar in de huishouding te assisteren en niet haar te vervangen. Jonge vrouwen, die liefde tot huis houdelijk werk bezitten en sociale be langstelling hebben kunnen alle ge wenste inlichtingen krijgen op de volgende adressen: Rooms Katholie ke Maatschappelijke Gezinszorg. Morssingel 8 Leiden. Commissie voor Maatschappelijk Werk der Geref. Kerk, de Sitterlaan 99. Leiden en bij de Stichting Interkerkelijke Gezins zorg (waarbij aangesloten Humani- tas) Rijnsburgerweg 86, Leiden. De recreatie- tevens eetzaal van het vandaag geopende Be jaardencentrum. Het „hart van het bedrij[". de moderne keuken. (vice-pres.). P. P. Kohnstamm. P. H. Pakker Schut. L. Schrijver. C. E. M. van Nispen tot Sevenaer en H. Prin sen. Het is 35 jaar geleden, dat er in Nederland voor het eerst sprake was van een georganiseerd ontvangen van buitenlandse studenten. Dit ge- «chiedde door de Reiscommissie van de Algemene Senatenvergadering. wel ke commissie later de naam NBBS I kreeg. Met de naam veranderde ook j de werkwijze. De NBBS heeft thans uitgebreide internationale contacten, exploiteert studentenhotels in het buitenland, organiseert reisprogramma's voor buitenlandse studenten en chartert schepen en vliegtuigen. Een der belangrijkste onderdelen van het bureau is de afdeling „Uit gaande Reizen", die de Nederlandse student zowel in de winter als in de zomer in staat stelt tegen redelijke prijzen zowel in de winter als in de zomer goede buitenlandse reizen te maken Naast het hoofdkantoor, dat op het Rapenburg is gevestigd, heeft het NBBS in iedere universiteitsstad zijn plaatselijke vertegenwoordiging. Het j NBBS is het enige Europese studen- i tenreisbureau, dat alleen door stu denten wordt gedreven. Alle functies in het bureau zijn onbezoldigd. Ver- tegenwoordigers. hotelstafleden en i tourleiders hebben de afgelopen 35 j jaar duizenden studenten in staat ge steld een buitenlandse reis te ma- j ken Op de receptie in de Stadsgehoor- zaal waren o.m. aanwezig de burge- meester van Leiden, jhr. F. H. van Kinschot en enkele vertegenwoordi gers var de Holland-Amerika Lijn en de KLM. met welke ondernemin gen het NBBS reeds jaren goede I contacten onderhoudt. Onder grote belangstelling is gis termiddag in het Concertgebouw m Amsterdam het 40-jarig bestaan van het Nederlands Historisch Scheep vaartmuseum in de hoofdstad ge vierd. De voorzitter der gelijknamige vereniging (welke het museum ex ploiteert). dr. Ernst Crone, herinner de er in zijn openingswoord aan dat net museum zijn ontstaan dankt aan de woorden die Koningin Wilhelmi- na in 1913 sprak bij haar bezoek nan de historische afdeling van de eerste Nederlandse tentoonstelling op scheepvaartgebied te Amsterdam. De vorstin gaf toen haar leedwezen te kennen, dat die tentoonstelling, die zo „opvoedend en leerzaam" was. spoedig zou verdwijnen. Zij stelde de vraag of het niet mogelijk was iets blijvends te stichten. Op zyn voorstel werd een telegram aan Prinses Wil- helmina gezonden. De staatssecretaris van O., K. en W. mr Y. Scholten bracht in zijn toespraak hulde aan de inititatief- nemers en stichters, die, getroffen door een koninklijk woord van waar dering. aan het werk gingen. Hun streven vond zijn bekroning in een museum dat een beeld geeft van de maritieme geschiedenis van ons land sedert öc 16de eeuw. aldus de be windsman. Het museale aspect van het jubilerende museum karakteri serend zei mr. Scholten: „De collec tie: prachtig- het beheer voortref felijk: de huisvesting- onvoldoende". Mr Scholten uitte de wens, dat de vervulling van het verlangen van be stuur en directie naar een ruimere behuizing voor de verzameling in een zo mogelijk aan het water gele gen gebouw mogelijk zal blijken. Daarna spraken nog Amsterdams burgemeester Van Hall en de voorzittei der Koninklijke Nederland se vereniging „Onze vloot", de heer J. F. W. Nuboer. De bijeenkomst werd o.a. bijge woond door de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. A. Jonkman, vertegenwoordigers van de ministers van Marine, Verkeer en Waterstaat, Buitenlandse Zaken en Landbouw. Voorts waren er talrijke vertegen woordigen uit de scheepvaartwereld en marinekringen. Na afloop recipi eerde het bestuur in het nabij ge legen Scheepvaartmuseum aan de Cornelis Schuytstraat. Gemeenschappelijk avondgebed Vanaf 3 november a.s zal om de veertien dagen in de Bevrijdingskerk een gemeenschappelijk avondgebed worden gehouden voor de gerefor meerden en hervormden van Leiden Zuid-West. De aanvangstijd is 7.30 uur Sinterklaas op 21 november in Sleutelstad De goede Sint komt niet op zijn schimmel, maar per trein naar de Sleutelstad. Op 21 november om 2 uur wordt hij aan de achter zijde van het Station afgehaald. Daar stapt de kindervriend in een rijtuig, waarmee hij zijn jaarlijk se zegetocht door Leiden zal ma ken. De route is als volgt: Sta tionsweg, Steenstraat, Kort Ra penburg, Brcestraat, Stadhuis plein. Op het bordes van het Stad huis wordt Sint-Nicolaas verwel komd door het voltallige college van B. en W. In de Stadsgehoor zaal komen de kinderen bijeen. De Sint zal ook daar een bezoek brengen, dat uiteraard met trak taties gepaard zal gaan. En dan maar wachten tot 5 december Legaat van 5.000 Mej C. A. Sasburg heeft, de Ver. van Vriiz. Hervormden bij testamen taire beschikkine voor het kerkbouw- fonds een legaat, van L 5000 toege dacht. Door deze royale gift denkt men voor het einde van dit jaar de f, 50.000 voor dit fonds te bereiken. Ook voor ontspanning is In het Bejaardencentrum een plaats ingeruimdt de biljartzaal. (Foto's LD/Holvast) Verkoopdagen in „Levendaal" De jaarlijkse verkoopdagen geor ganiseerd door de ..Handwerkclub" van de ..Verenigine van Vrijzinnig Hervormden'' worden gehouden op dinsdae 6 en woensdag 7 november a.s. in het. wijkgebouw „Levenda&T. Dinsdagochtend om 10 uur zullen de verkoopdagen worden eenopend. De sluitingsavond zaï her karakter van een feestelilke eemeente-btjeenkomst dragen De openingstijden zijn: dinsdag van 10—12.30. 2 30—5.30 en van 7— 9 30 uur. Woensdag 2.305.30 (pop penkast voor kinderen) en van 7—9.30 uur. Rothschilds schenken Israël t.v.-station De familie Rothschild zal aan Israël een televisie-station schen ken ten behoeve van het onder wijs. De kosten zullen ongeveer drie miljoen gulden bedragen. Drie Bulgaarse Ingenieurs die met het Bulgaarse schip „VasU Kolarov" reisden, hebben tijdens een oponthoud van het schip ln Ist&nboel aan de Turkse autoriteiten om politiek asiel gevraagd Het schip ls g'a teravond op weg naar Albanië doorgevaren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3