.jC^ „Onsympathieke acties dierenbescherming" GEVEN EN NEMEN... Chef-controleur gaat met 2 ton aan de haal „Nog geen tekenen van achteruitgang Onvoldoende serum voor alle dieren Husqyarna Minister Zijlstra (Financiën) Triplex Vechtpartijen aan boord van „Zuiderkruis" Felle kritiek veterinair inspecteur Voor alles een stommiteit Uitbreiding NTS-journaal erg moeilijk Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Achtste blad no. 30797 De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. ziet momenteel geen indicaties, die wijzen op een duidelijke achteruitgang van de conjunctuur op korte termijn. Weliswaar geeft het groeitempo van de produktie sedert 1961. in ver gelijking met 1959 en 1960. een daling te zien. doch dit was. gezien de vol ledige werkgelegenheid, te verwach ten. Dit wordt o.m. meegedeeld in de Advertentie HET HOUTPALEIS HERENSTRAAT 20 .oor De Australische politie heeft gister avond op verzoek van de kapitein drie mannen van de „Zuiderkruis" (onderweg van Sydney naar Mel bourne) van boord gehaald. De kapi tein had per radio om politiehulp verzocht om een ruzie te beslechten De Australische politie wilde de namen van de drie mannen niet be kendmaken. De arrestanten zijn naar Frankston, 30 km ten zuidoosten van Melbourne, overgebracht. Zij worden beschuldigd van dronkenschap en wanordelijkheden. Volgens de politie zouden zij vandaag terechtstaan. De kapitein van de Zuiderkruis had de politie gemeld, dat er tijdens de reis moeilijkheden tussen de Chi nese bemanning en de Nederlandse emigranten waren geweest, vergezeld van doorlopende dronkenschap en wa nordelijkheden". Bij het naderen van Melbourne was de Chinese bemanning afgezon derd. De kapitein zei te vrezen, dat er mensenlevens verloren zouden gaan en wilde, dat de drie mannen weggehaald werden. zy zijn in het quatantainestation aan de Port Phi- lip-baai van boord gehaald, nadat de boodschap van de kapitein door een vuurtoren was opgevangen en aan de politie was doorgegeven. De Zuiderkruis heeft zijn reis voortgezet. Het schip is gisteren in Sydney aangekomen. Van Sydney gaat het naar Nieuw- Zeeland en vervolgens via het Pana makanaal naar Nederland met aan boord de ouders van emigranten, die hun kinderen in Australië en Jïieuw- Zeeland hebben bezocht. Het schip is eigendom van de „Trans Ocean", een rederij, waarvan de aandelen in het bezit zijn van de Rotterdamse Lloyd, de regering en de maatschappij „Nederland". Het schip vaart onder supervisie van de Maatschappij Nederland. Het is een „Victory" schip. memorie van antwoord op de alge mene financiële beschouwingen over de nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën. In deze memorie van antwoord zegt de minister, dat het hem moeilijk voorkomt, ten aanzien van de ver wachtingen omtrent de conjuncturele ontwikkeling op langere termijn, een concrete uitspraak te doen. „Voors hands is de situatie er eerder een van overspanning dan van recessie. Zij kan derhalve geen aanleiding geven tot een vervroegde invoering van een belastingverlaging", aldus minister Zijlstra. Elders in deze memorie wordt ter zake nog opgemerkt, dat er structu reel gezien tot eind 1963 geen ruimte aanwezig zal zijn voor een verdere verlaging van de belastingen. Eerst nadien zal de trendmatig beschikbaar komende ruimte in de middelen hiertoe wederom de mogelijkheid scheppen. ■i En opeens leeft u 2000 jaar geleden... Het licht dooft en opeens bent u Romeins burger onder keizer Tiberius. In ademloze spanning beleeft u een zeeslag. De wagenrennen in het Colosseum, beslissend over het leven van de Prins van Judea. Dat overkomt u op een avond in de bioscoop. Film maakt geschiedenis tot werkelijkheid van nu. Met meer dan 300 decors. Met top-acteurs Charles Heston en Haya Harareet. Film is een unieke ontspanning waarvan elke dag ruim 140.000 mensen profiteren. Film is een feest. j„ een gratis filmbezoek! "eet u over welke film kei goal Stuur fiere coupon, geplakt op een brie/kaart aan Je Nefi. Bioreoapbonfi - Postbus 1940 - Amsterdam. De etrsle 1000 inzenders van het juiste antwoord ontvangen elk een bioscoopbon van 5 gulden. I Dit is fie film:SAMEN 1 NAAR 9 Uw naam:r I Adres:DE FILM... Woonplaats:JA, GEZELLIG Zweedse naaimachines Moderne Zweedse i vormgeving. 7 Typen vanaf 285.-. Vraég demonstratie - f het verplicht U tot'niets. MEERPOEL Breestr. 171 LEIDEN Koningin bezocht tentoonstelling Perzische kunst Koningin Juliana heeft gistermid dag de tentoonstelling „7000 Jaar Perzische kunst" in het Haags ge meentemuseum bezocht, zy was In gezelschap van *L. A. J. baronesse de Smeth-Van Pailandt, dame du pa lais, en luitenant-kolonel W. F. K. Bisohoff van Heemskerck, kamerheer in buitengewone dienst. De directeur van het Haags ge meentemuseum, mr. L. J. F. Wij senbeek, de ambassadeur van Iran in ons land, dr. Ferydoun Adamyat en de Haagse wethouder van onder wijs. kunsten en sportzaken, mr. M. Vrolijk, ontvingen de koningin, die nog werd voorgesteld aan de heer Nosrathah Mechkaty en mevr. 8. M. Moghadam, de directeur en de bi bliothecaresse van het archeologisch instituut in Teheran. Koningin Juliana werd op de ten toonstelling rondgeleid en kreeg in het bijzonder van mevr. Moghadam een uitvoerige toelichting by het be- kyken van de talrijke kunstvoorwer pen. Als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat prinses Beatrix bU haar bezoek aan Theran logeerde ten huize van de familie Moghadam. Het koninklyk bezoek aan het mu seum duurde ongeveer twee uur. Ty- dens het gebruiken van de thee werd aan koningin Juliana nog voorgesteld mr. B. W. Robinson, conservator van het Victoria Albert Museum te Lon den. een kenner van Perzische minia turen. die vanavond in Den Haag een lezing over dit onderwerp houdt. (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Het geschrijf van diverse verenigingen voor dierenbescherming om intrekking van de maatregelen, die tegen de uitbreiding van de hondsdolheid zijn getroffen, vind ik in hoge mate onsympathiek en getuigen van onkundigheid terzake". toch nog zouden kunnen overbrengen Op dit ogenblik is een.algehele vac cinatie echter niet mogelyk, omdat er nog onvoldoende vaccin in voor raad is Het tekort aan vaccin zal echter over enkele weken zijn op geheven en dan zal alsnog worden overwogen of de Inenting van alle honden en katten wenselyk is Over het muilkorf-gebcd merkte de juridisch vertegenwoordiger van de gemeente Amsterdam, mr P. p. Hoo- genboom, op, dat het de burgemees ter niet is toegestaan de maatregel :n te trekken. Fruithandelaar in Saratow ter dood veroordeeld Deze kritiek uitte de veterinair In specteur voor Noord-Holland, dr. H. H Scholten uit Haarlem, gisteren op een persbyeenkomst ln het Amster damse stadhuis, waar een aantal des kundigen een overzicht gaf van het verloop van de rabiës in de hoofdstad. Dr Scholten hoopte, dat het publiek niet zou ingaan op de acties van de Dierenbescherming, die volgens hem ontduiking van de wet suggereren. Hij zei te menen, dat dc dierenbe schermers maar weinig van de situa tie biyken te begrypen. Dr. Schol ten had hiertoe contact gezocht met de voorzitter van de Amsterdamse afdeling van de Vereniging tot Be scherming van Dieren, doch deze liet weten de inspecteur niet te kunnen ontvangen. Terwijl de veterinair inspecteur zijn teleurstelling over de houding van de dierenbescherming uitte, ver zond de Amsterdamse afdeling giste ren opnieuw een telegram, nu aan de minister van Landbouw, waarin wordt verzocht het muilkorf-gebod Jn te trekken. Volgens de dierenbe scherming zou het aan-de-lijn hou den van de honden voldoende waar borg zyn tegen hondsdolheid. Wrevel De Russische krant Sowjetskaja targowlia" Sowjetrussische Handel) heeft bekend gemaakt, dat de eige naar van een fruitwinkel in Saratow veroordeeld is tot de doodstraf. Pjotr Bagdanow kreeg dit vonnis omda* hij ten eigen bate manderijnen verkocht had. Samen met zyn medeplichtigen. Koemakajew. Tsjizowa en Kalganow ontving Bagdanow van de staats- markt in Saratow 30 ton mandarij nen voor de verkoop. Later onderte kende hy een document waarin werd de officier van Justitie verklaard dat 11 ton van de man darijnen waren bedorven. Bagdanow verkocht ze echter aan verschillen- Ide winkels. Op hel ogenblik worden nog 250 op deze manier en door middel van Amsterdammers dagelijks ingeënt te- andere praktijken wist Bagdanow gen rabiës, aldus drA. L. Noordam, zich zoveel geld toe te eigenen ,dat hoofd van de afdeling volksgezond- hy twee auto's kon kopen en een heid var. de hoofdstedelijke G.G. en huis ken laten oouwen met een HD. Bn 150 anderen kon de vac- i zwembad. oinatie worden gestaakt, nadat bleek j zijn salaris bedroeg officieel 65 ''at de hond. die hen had gebeten roebels Der maand, niet was besmet. Voor 350 mensen. De krant zegt dat Bagdanow ter die zich met hondebeten meldden. dood werd veroordeeld met verbeurd- achtte de G.G. en G.D. inenting niet j verklaring van zyn bezittingen, zijn Ex-politieman voor rechters Controle (Van onze Haagse correspondent) Een zeer mild requisitoir hield bij de Haagse rechtbank, jhr. mr. W. v. d. Poll, gistermiddag in de zaak tegen een dertigjarige voormalige chef-controleur van de Bijenkorf in Den Haag, wonende in Zand- voort, die op 16 juli van dit jaar aan de haal ging met een geld bedrag van ruim twee ton, maar zeer snel weer gepakt werd. nodig De Amsterdamse politie heeft in totaal 37 loslopende honden kunnen oppakken en overbrengen naar de nuarantaine-inrichting. Vyf van deze dieren zijn door de eigenaars opge haald; dc overige zyn of worden afgemaakt. Aan alle uitvalswegen van Amster dam staat thans duidelijk aangegeven dat het strikt is verboden hónden en katten buiten de stadsgrenzen te brengen. De politie, die tegen over treders de afgelopen week reeds tien tallen processen-verbaal heeft opge maakt, zal de controle voortzetten, tijorganisator in het parlement. Hew K De eic te~en de oud-politieman luid- nipr vprhciirriveik-la- de tien maanden gevangenis met verbcurdverkia mefc aftrek yan hgt voorarrest> waarvan twee maanden voorwaarde lijk met toezicht .Ik dank de offi cier voor zyn requisitoirzei de verdachte na het pleidooi van zyn verdediger. De officier beschouwde de daad van de verdachte als een „stommi teit". In juridische zin is de man schuldig aan verduistering van ruim twee ton, maar zo meende de of ficier de strafwaardigheid mag niet aan dit grote bedrag afgemeten worden. vriend Koeimakanjew kreec 12 jaar gevangenisstraf ring van zy nbezit. iwee vrouwen Tsjizowa en Kalganowa kregen 8 jaar gevangenisstraf. GAITSKELL HERKOZEN Hugh Gaitskell is gisteravond zon der oppositie herkozen als fractie leider van de Labourparty in het Lagerhui.' in het zittingsjaar 1962- 1963. Herbert Bowden werd ook met algemene stemmen herkozen als par- Bij deskundigen wekt het optreden a van de dierenbeschermers wrevel. Dr. J Scholten zei: „Men dient toch te begrypen. dat de maatregelen by de wet zyn voorgeschreven en dat hier- f van niet zomaar kan worden afge- j weken. Buitendien zyn ze hoogst j) noodzakelyk om de bevolking tegen uitbreiding van de gevreesde ziekie t te beschermen". De veterinair inspecteur is van me ning, dat vaccinatie van alle hon den en katten zonder twyfel een uit stekende bestryding van de ziekte zou zyn, dit in afwyking met de in Duitsland geldende opvatting, dat ge vaccineerde dieren het rabiësvirus Vertegenwoordiger VN maakt ruzie met Tsjombe Een bezoek van de vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Katanga, Eliud Mathu, aan onder houdswerkplaatsen van de Union Mi- nlère ln Kolwezl kwam het woensdag tot woorden tussen hem en president Tsjombe nadat Mathu te kennen had gegeven dat hy op eigen gele genheid zich ervan wilde overtuigen of er in deze fabriek misschien vlieg tuigen in elkaar werden gezet, zoals geruchten wilden. „U moet my niet om de tuin leiden", zei hy tegen Tsjombe. ,.u moet bewyzen dat hier geen vliegtuigen geassembleerd wor den". „Bewyst u maar dat. wii het wel doen", antwoordde Tsjombe boos. Hierop ontspon zich een woorden- stryd tussen dp twee mannen, voor- nameiyk via de tolk van Mathu die beurtelings in het Frans en het En gels sprak, maar nu en dan door spekt met Swahlli. Totdat Tsjombe na enige tyd kwaad weg liep. Ma thu werd toen verder door de fa- brieks-dlrecteur ln diens auto rond gereden terwyi Tsjombe in zyn eigen wagen volgde. Toen Tsjombe later op een pers conferentie had verklaard dat Ma thu zyn tevredenheid over zyn be zoek aan de fabriek had uitgedrukt, reageerde Mathu, op een vraag om bevestiging daarvan, met kortaf te zeggen: „Neen, de president heeft het mis. Ik ben helemaal niet te vreden". Blaren vallen overal. Het is immers midden- berfst. Rood-bruin of geel-bruin zyn ze. In ommeteiyke hoeveelheden lig gen ze verspreid op straat, in tuin of ir bos. Zachte tapyten van blaren. Het lopen wordt onhoorbaar, de stilte is gekomen In de herfst is de natuur prachtig. Wie het van die kant beziet, kan gelukkig en tevreden zyn. Minder gelukkig zyn zij, die met deze tomeloze partyen blaren ln hun tuinen opgescheept zitten. Het wordt elke dag opnieuw een harken van-je-welste. de beste tuinman is er nauwelijks tegen op gewassen. Steeds denk je: „Nu is 't gebeurd, nu is alles schoon, schoner kan 't niet" Dan de volgende morgen, lig gen ze er weer. de talloze blaren afgerukt door de wind En je kunt opnieuw beginnen t ong en oud helpt mee om het I wonderwoord „Opgeruimd staat J itjes" gestand te doen. De blaren worden in emmers, tei len en zelfs karretjes gepropt en aan tie vuilnisman eerbiediger gezegd de man van de reinigings dienst meegegeven, om enigszins orde in de chaos te scheppen. Want deze haast onoverzienbare hopen blaren zyn een doorn in het oog van de keurige Nederlanders. wie het „schoonhouden" bloed geschreven staat. Iedereen, die z'n tuintje in ere wil houden, zet nu al z'n ener gie aan 't werk om wat de na tuur als niet meer levend van zich heeft gestoten by elkaar te schra pen. om het een eeriykc begrafenis te bezorgen. De b'aren hebben een zomer lang hun plicht gedaan, nu kunnen ze gaan En waai ze eenmaal hingen is te- gelyker tyd alweer de kiem voor het nieuwe leven gelegd. De natuur geeft en neemt, in eeuwige cirkelgang. FANTASIO Weggestuurd De verduistering had plaats op de 16de juli van dit Jaar. Op die dag moest een bedrag van f212 000 van het warenhuis naar de Neder- landsche Bank worden gebracht. Daarvoor waren vier mensen nodig, want de verzekering staat niet toe. dat per man meer dan f 60.000 wordt vervoerd. Als chef-controleur was de ver dachte een van de vier personeelsle- den. die voor het vervoer waren aan gewezen. Hij zag kans zijn andere medewerkers met een smoesje weg te sturen Bij de achteruitgang van het warenhuis haalde hij het geld '..Ik wist niet hoeveel het was. maar wel dat het om een groot bedrag ging") uit de vier geldtassen en borg het in een weekeind-tas. Met een taxi reed hy naar Woer den. „Ik begryp niet. dat ik het heb kunnen doen", aldus de verdachte, „Maar ln de taxi kwam ik tot bezin ning". Hy dacht erover de tas met geld op het station te Woerden in be waring te geven en zo spoedig moge lyk het ontbrekende bedrag (besteed aan taxikosten) aan te zuiveren. Daar zag hy van af. „Ik was rade loos. ik wist niet meer wat ik moest doen". Met een andere taxi reed hy in de richting van Alphen aan den Ryn. In Nieuwkoop verliet hy de taxi en wilde gaan eten ln een res taurant. Daar hield de politie hem aan. Niet gelukkig „U had evengoed een kameel uit Artis kunnen stelen", zei de presiden te. mej. mr. A. A. J. Minkenhof. ..U wist helemaal niet, wat u met het geld moest doen". In antwoord op een desbetreffende vraag van de presidente verklaarde de verdachte, dat hy zich in ziin werkkring niet erg gelukkig voelde. Mogelyk was de verantwoordeiyke functie van chef-controleur te zwaar voor hem. Hy had zelfs zijn ontslag aange boden. een maand voor het misdrijf. Zyn superieuren hadden dit aanbod in beraad gehouden, maar voordat een beslissing was genomen had de verduistering plaats. De psychiater dr. F. Havermans is tot de conclusie gekomen, dat de man enigszins labiel Is en dat de functie van chef-contro- leur te zwaar op hem gedrukt heeft. Na de officier kwam de verdediger, mr. W. H. E. La Gro uit Bodegra ven, aan het woord. „Op het oog een sensationele zaak. maar in feite een zielig geval", meende hy. Mr La Gro, wees erop dat zyn cliënt het moeilijk met zyn chef kon vinden en dat hy niet gelukkig was met zyn baan Hy vroeg een milde straf met een ruim voorwaardeiyk gedeelte. Uitspraak op 15 november. (Van onze Hilversumse correspondent) Van de plannen by de Nederlandse Televisie 8tichting om het televisie- Journaal op korte termyn uitbreiding te geven kan op het ogenblik niet veel komen. Niet alleen zoekt men nog steeds naar gespecialiseerde krachten (een parlementaire en bui tenlandredacteur). maar bovendien ls door het vertrek van twee topmede- werkers, onder wie dus ook de hoofd redacteur. een leemte ontstaan die eerst en men onderschat de moei- ïykheden niet opgevuld dient te worden. Over de wens van de wereld omroep om televisietranscripties voor - het buitenland te kunnen verzorgen. werd van N TS.-zyde verklaard, dat de N.Tfi. achter de wens van de we reldomroep staat. Acht Jaar lang wordt dit vraagstuk al bestudeerd, maar men stuit by deze wereldom- roepwens op toch wel heel grote moeiiykheden: er is een Nederlandse filmindustrie, die op de buitenlandse markt komt. er ls een N TB met zyn Eurovisie en uitwisseling van pro gramma's en tenslotte een ryicsvoor- lichtingsdienst die de grootste tegen stander van de wereldomroep-aspira ties biykt te zyn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 21