S.E.R. verwerpt loonstop: ruimte voor 2,7 procent ZWART INDONESIË STUURT 10.000 „BURGERS" Russisch schot planeet Mars 32041 Niet van meer uitgegaan ,5procluktiviteit Coalitiecrisis gevolg van Spiegel-affaire Djalal Abdoh door Koningin ontvangen Invasie in Nieuiv-Guinea TOCH EENSTEMMIG AÜVIES AAN REGERING Hij na niet van militairen te onderscheiden WEERBERICHT Ruimtecapsule van bijna 900 kg moet over 7 maanden arriveren Met gejuich Belangstelling ternvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 No. 30797 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR BEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal Economische Raad is toch tot een eenstemmig advies aan de regering gekomen: de lonen kunnen in 1963 om hoog, maar deze loonsverhoging mag het gemiddelde van 2,7 procent niet te boven gaan. De S.E.R. heeft dus toch nog voldaan aan het verzoek van minister Veldkamp Sociale Zaken): vóór 1 november advies uitbrengen over de begrenzing van de stijging der loonkosten voor volgend jaar. Het advies is vannacht pas voor publikatie vrijgegeven, maar het heeft gisteren reeds onderwerp van bespreking uitgemaakt tussen de leden van de ministerraad, die met lonen en prijzen bemoeienis hebben. Het systeem van loonvorming zal in de eerstvolgende minister raadsvergadering aan de orde komen. Dit is maandag. Slechts weinigen hielden het aan vankelijk voor mogelijk, dat de So ciaal Economische Raad alsnog tot een eenstemmig advies zou komen. En nog wel tot een advies, waarin de door het Centrale Plan Bureau berekende „macro-ecenomische" ruimte van 1,2 procent met 1,5 pro cent wordt overschreden. De loons verhogingen, die in 1963 via con tactherzieningen tot stand komen, zullen dus gemiddeld de grens van 2,7 procent overschrijden. Ook met de toelaatbaar geachte overschrijding blijft de voor contract vernieuwingen in 1963 beschikbare loonsverhoging dus beperkt van om vang. Dit heeft, naar de S.E.R. meent, consequenties voor de bij con tractherzieningen toe te passen mate van loondifferentiatie. De mogelijk heid hiertoe is, gegeven de omstan digheden, gering, zulks om het risico te vermijden, dat de voor de gemid delde loonsverhoging gestelde grens zal worden overschreden. Het een en ander impliceert uiteraard, dat de geldende maatstaven voor het loonbe- leid niet ongewijzigd gehandhaafd kunnen blijven. De Raad verwijst in dit verband nogmaals naar zijn ad vies van 6 juli 1962 inzake het sy steem van loonvorming. Men begrijpe wel, dat het begrip „gemiddeld" betrekking heeft op alle C.A.O.-lonen. Het kan dus gebeuren, dat er lonen niet worden verhoogd. Het moet ook mogelijk geacht wor den, dat lonen met b.v. 6 procent omhoog gaan. tober overeenstemming te bereiken. Na de lunch bleek echter plotseling wel eenstemmigheid mogelijk, toen een overschrijding van de 1.2 procent met 1.5 procent eigenlijk door ieder een werd aanvaard. Ook was ieder ervan overtuigd, dat er op het ogenblik geen redelijke grond aanwezig is voor een „loon stop". De S.E.R. is van mening, dat de te verwachten loonkostenstijging in 1963 zal uitgaan boven de stijging van de gemiddelde produktiviteit. Het zal dus onvermijdelijk zijn, dat in een aantal gevallen prijsaanpassingen zullen moeten optreden, die wel eens 2,5 tot 3 procent kuncn bedragen. De S.E.R. neemt echter aan, dat door het prijsstabilisatiebeleid met name het doorwerken van de in 1962 reeds gestegen arbeidskosten beperkt zal blijven. Onderzoek De commissie O.N.E. van de So ciaal Economische Raad, die een on derzoek instelt naar het prijs- en kostenniveau van Nederland, verge leken met dat van de landen, die met Nederland concurreren, is het onder zoek reeds begonnen. Vooruitlopende op de resultaten daarvan is de S.E.R. van mening, dat de reeds bekend zijnde cijfers over de industriële ar beidskosten in dollars van Nederland en van de voornaaamste concurre rende landen over de periode 1950 tot 1962 in aanmerking genomen, de no dige voorzichtigheid moet worden betracht met betrekking tot een ver dere verhoging van de arbeidskosten. De S.E.R. meent voorts, dat er voldoende reden is om aan te ne men, dat in het verleden de zoge naamde timing van de loonsverho gingen ten opzichte van het conjunc tuurverloop niet altijd even gelukkig is geweest. Er bestond vaak een te grote afstand tussen de oplopende conjunctuur en de loonontwikkeling. Mogelijk is daardoor ook de con junctuur-fluctuatie verscherpt. Ook dit is een punt, dat in de werkgroep nader zal worden bezien. In het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in I Europa bij Parijs heeft generaal I overgedragen aan generaal Lg- I Nor stad (links) het commando] man Lemnitzer (rechts) Liberalen zijn verbitterd (Van onze correspondent in Bonn) De Spiegel-affaire in de Bonds republiek dreigt in een coalitie- crisis te ontaarden. De liberale minister van Justitie. Stammber- ger. zou vandaag van kanselier Adenauer horen of zijn verzoek om ontslag is aanvaard of niet. Zo ja, dan treden alle liberale ministers uit het kabinet. Stammberger diende zijn ontslag aanvrage in omdat hij niet op de hoogte was gebracht van de inval door de politie in de redactiebureaus van Der Spiegel vorige week vrijdag en van de arrestaties van Spiegel- redacteuren en evenmin van het feit, Criterium Het uitgangspunt van het jongste advies van de Sociaal Economische Raad is afwijkend van wat het tot dusverre is geweest. De „produktivi- tietsruimte" is verlaten. Het crite rium ligt nu by de loonkostenver houding ten opzichte van het buiten land. Het oorspronkelijke ontwerpadvies is voorbereid door een werkgroep uit de Commissie Ontwikkeling Natio nale Economie (O.N.E.van de So ciaal Economische Raad. Deze werk groep was ingesteld met het oog op het samenstellen van halfjaarlijkse economische rapporten, zoals die een onderdeel vormen van het nieuwe systeem van loonvorming. Het scheen echter onmogelijk in de besloten zit ting van de S.E.R. van vrijdag 2? ok- JAN DE NIE ZONEN NIEUW TELEFOONNUMMER voor alle afdelingen. gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 1 dat het weekblad ervan werd ver dacht met ztjn artikel „Fallex ,62" staatsgeheimen te hebben verraden. Wat Stammberger vooral kwaad heeft gemaakt en wat hem in de af gelopen dagen tientallen malen heeft doen zeggen: „Ik kan voor de kwes tie-Spiegel geen verantwoordelijkheid op mij nemen", is dat zyn staatsse cretaris, de christen-democraat dr. Walter Strauss, wel was ingelicht, maar daarbjj kennelijk opdracht kreeg zijn liberale minister niet op de hoogte te stellen. Hoewel aanvanke lijk gedacht werd dat deze aanwijzing van Adenauers rechtenlfcand dr. Glob- ke afkomstig moest zijn, heeft in middels de rechterhand van minister van Defensie Franz Josef Strauss, staatssecretaris Hopf, de schuld voor deze aanwijzing op zich genomen. Heel Bonn vraagt zich nu af wat Hopf met de zaak te maken heeft, daar het ministerie van Defensie aan het begin van deze week toch ver klaarde dat de actie tegen Der Spiegel „natuurlijk" niet was uitge gaan van de aartsvijand van het weekblad, minister Strauss, maar van het Openbaar Ministerie in Karls ruhe. Volgens geruchten zou ook Hopf ontslag willen nemen. De liberalen confereerden woens dagnacht en gisteren aan één stuk door over de kwestie. Vanmiddag zou de hele liberale fractie bijeen komen om te bespreken wat er na het be sluit van Adenauer inzake Stamm- bergers verzoek tot ontslag te doen staat. Eén punt, waarover men in deze kring absoluut opheldering eist, is de merkwaardige arrestatie in Spanje van Spiegel-redacteur Ahlers. Achteraf is gebleken dat de Spaanse autoriteiten in Madrid, die Ahlers lie ten aanhouden, al op de hoogte wa ren van de actie tegen Der Spiegel, toen minister Stammberger nog van niets wist. Wie de Spaanse politie opdracht gaf Ahlers te arresteren, is nog met duidelijk. Niet het Openbaar Minis terie en niet Interpol, zo is uitdruk- Indonesië zal in de komende zes maanden ongeveer 10.000 kelijk in Bonn verklaard. Vermoed wordt nu dat het de militaire atta ché in Madrid, Oster, is geweest, een vertrouweling van minister Strauss, die zijn opdrachten regelrecht uit Bonn krijgt. Dit vermoeden heeft gis teren op het ministerie van Defensie geen officiële tegenspraak gewekt. In Hamburg, de hoofdzetel van Der Spiegel-redactie, heeft de politie nu een deel van de verzegelde redactie bureaus vrijgegeven, zodat de tiental len redacteuren van het weekblad, die de afgelopen dagen bij bevriende bla den waren ingekwartierd, weer enigs zins normaal aan het werk kunnen. Tenslotte staat nu vast dat de voor malige nazi-officier, prof. Von der Heydte, die nauwe betrekkingen met Strauss onderhoudt, het eerst een aanklacht tegen Der Spiegel lan ceerde. AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be wolkt met hier en daar enige regen, weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot matige, aan de wad- denkust aanvankelijk nog harde win! tussen zuid en zuid-oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 NOVEMBER Zon op: 7.37 uur; onder: 17.10 uur: Maan op: 13.09 uur; onder: 21.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.25 en 18.42 uur; laagwater te 2.09 en 14.24 uur. Dit nummer bestaat alt 28 pag. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het hoofd van het V.N.-bestuur j in Nieuw-Guinea, de Perzische di plomaat dr. Djalal Abdoh, is gister- middag uit New York op Schiphol 'aangekomen voor een tweedaags be- 1 zoek aar ons land. „Mijn taak in sieuw-Guinea zal zijn om in de I geest van het akkoord de overgang van Nederland naar Indonesië zo soe- I pel mogelijk te doen verlopen. Zo- I ah u weet blijven w ij maar tijdelijk in dit gebied", verklaarde hij. „Hier heb ik in New York uit voerig n l de heer Oe Thant gespro ken en zal ik nu met uw regering onderhandelen. Ik wil my oriënteren over d* problemen, die zich de ko mende maanden in Nieuw-Guinea zullen voordoen. Op 7 november zal ik in Djakarta aank< nen om met de Indonesische regerii te spreken". De heer Abdoh die uiterst hof felijk dc vragen afweerde en beloof de vanmiddag de pers uitvoerig te woord te staan („Ik hoop, dat ik op Rusland heeft gisteren vanuit een zware kunstmaan, die in een ..parkeerbaan" om de aarde was gebracht, een ruimtevaartuig in de richting van Mars gelanceerd. Volgens de Russen zou dit de eerste poging zijn om een ruimtevaart naar deze planeet te zenden. Vol gens Amerikaanse inlichtingen mislukten echter in 1960 twee van dergelijke Russische pogingen. Het ruimtevaartuig, dat door de Russen ,,Mars I" is gedoopt, weegt 893.5 kg. Het bevond zich hedenochtend om acht uur Nederlandse tijd reeds 237.000 km van de aarde. De ..Mars I" zal als alles goed gaat over zeven maanden, na vele tientallen kilome ters te hebben afgelegd, de omgeving van Mars bereiken. Naar Russisch gebruik zijn er be trekkelijk weinig technische gegevens over het nieuwe ruimte-experiment verstrekt. Het doel van het Mars- *chot werd opgegeven als onderzoek van de interplanetaire ruimte, het beproeven van radioverbindingen op grote afstand en het nemen van foto's van Mars op korte afstand en het radiografische overseinen daarvan Niet werd bekend gemaakt. De VN-bestuurder voor Nieuw- Guinea dr. Djalal Abdoh bij zijn aankomst op Schiphol. uw onmisbare medewerking zal kun nen rekenen") zei het een bijzondereH ^er te vinden dat Koningin Juliana 0f het de bedoeling is dat her ruimte- hem wilde ontvangen, om half drie vaartuig op Mars terecht komt of werd hij in Huis ten Bosch in audien- de planeet op korte afstand zal pas- tie ontvangen. «eren. De V.N.-functionaris, die o.m. mi- I nister van Buitenlandse Zaken van Perzië is geweest, vertrekt morgen Het persbureau Tass maakte gis- z^n'faniiïfe doorTe bren^en^Warmcer r,ij zijn werk in Nieuw-Guinea zal tuig een koers volgt, die vrjjwel met beginnen, wist hij nog niet. de plannen overeenkomt Niet werd Het contact met de Nederlandse regering is voor dr. Abdoh gistermid- echter gezegd, hoe groot kenneluke cag begonnen met een lunch met mi- afwijking van de beoogde baan is. R Qbtenmnd dineerde hij met mi- Voor experimenten van deie aard Is nister Toxopeus en staatssecretaris een bijzonder grote precisie nodig. Bot, Vanmorgen bracht hij een be- zoek aan de minister-president prof. 7e,fs zeer geringe afwijkingen vrn dr. J. E. de Quay. de geprojecteerde baan kunnen er toe leiden, dat een ruimtevaartuig zijn doei op zeer grote afstand mist. Moeilijker dan Venus-schot De lancering van een ruimtevaar tuig naar Mars is moeilijker dan naar Venus, waarheen de Amerikaan se Mariner op weg is. Bij een Ve- nusschot kan gebruik gemaakt wor den van de aantrekkingskracht van de zon. doch bij een Marsschot niet, omdat de Marsbaan buiten die van de aarde ligt. Gedurende de gehele tocht naar Mars werkt de aantrek kingskracht van de zon tegen. Vele vraagrekens Mars en aarde zijn ongeveer 56.3 miljoen kilometer van elkaar ver wijderd, wanneer zij het dichtst bij elkaar staan. Hun grootste onderlin ge afstand bedraagt rond 380 miljoen kilometer. Over Mars is veel meer bekend dan over de in een dicht ..gemilitariseerde burgers" over brengen naar Nieuw Guinea om de opbouw van het land ter hand te nemen. Dit overbrengen zal dus geschieden tijdens de perio de, waarin de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw Guinea uitoefenen. Zij zijn ingedeeld in acht bataljons van elk ongeveer 1200 man. De Indonesische kolonel Soetarto, commandant van het Indonesische contingent, dat deel uitmaakt van de veiligheidstroepen der VN., heeft dit vanochtend medegedeeld in een onderhoud, dat hy had met de ver slaggever van het A.N.F. in Hollan dia. De eerste groep van deze „gemili tariseerde burgers" uit Indonesië is inmiddels te Hollandia aangekomen. Het waren 150. niet van gewone In donesische militairen te onderschei den. officieren, onderofficieren en minderen, die uit de Indonesische landingsboot. „Tandjoeng Radja" met Kleine vaartuigen aan land werden gebracht. Deze door honderden Pa poea's met gejuich begroete landings boot bracht gisteren ook ongeveer zestig Indonesische ambtenaren aan, een hoeveelheid meubilair en een groot aantal jeeps, autobussen en vrachtauto's. Van niet-officiële zijde werd toen verklaard, dat de militai ren die zich op het schip bevonden, weer naar Djakarta zouden terugke ren. Gisteravond trokken zij echter in gesloten leger-vrachtwagens het z g. Groene Dorp binnen, een barak- kencomplex, waarin tot voor kort een compagnie van de Nederlandse land macht en eenheden Pakistaanse mi litairen waren gelegerd. De Neder landse militairen zijn inmiddels met de „Waterman" op de thuisreis en de Pakistaanse militairen zijn ver huisd naar de vroegere marinekazer ne in Hollandia. Vannacht werd aan de ingang van het kamp reeds een gewapende Indonesische wacht be- plaatst. In uniform De meesten hunner zijn gekleed in de officiële Indonesische legeruni formen en bewapend met automati sche geweren. Volgens Soetarto zijn zij afkomstig uit alle drie onderde len van de strijdmacht en werden zij „uitgeleend" om als burgers land cn volk van Nieuw-Guinea te ont wikkelen Deze Indonesiërs zullen pchter militaire uniformen en wa pens blijven dragen. Vandaar, dat de Indonesiërs hen „gemilitariseerde burgers" noemen. Met. schepen en vliegtuigen zullen, aldus kolonel Soetarto verder, in de komende maanden geregeld nieuwe eenheden „gewapende burgers" wor den aan gevoerd. Nog in november worden in Nieuw-Guinea vijf com pagnieën verwacht en eind april noopt men de sterkte van het korps „gemilitariseerde burgers" op 10.000 man te hebben gebraent. zy zullen volledig gescheiden worden gehouden van de Indonesische troepen, die on der het commando var» de veilig heidsmacht van de Verenigde Na ties vallen. De nieuwe eenheden „zul le zich uitsluitend werpen op de opbouw van het land en niet worden gebruikt voor het handhaven van rust en orde", aldus Soetarto. De grote bedrijvigheid by de gis teren aangekomen landingsboot trekt inmiddels nog steeds een enorme be langstelling van de Papoea's. Velen hunner hangen van 's morgens tot s avonds laat rond het schip, waar hoge Indonesische officieren af en aan rüden en tientallen Indonesische matrozen hard werken om de lading te lossen, zy worden hierby vaak ac tief geholpen door Papoea's, die zich de kans om aan boord te komen, niet laten ontnemen. Vandaag moch ten de Papoea's het schip bezoeken. Deze kans werd door vele moeders met slierten kinderen benut. diameter bedraagt iets meer dan de helft van de diameter van de aarde. De dampkring is dun, waardoor het oppervlak met telescopen waarneem baar is. Door de eeuwen heen heeft men zich bezig gehouden met de vraag, wat de „tekening" op het op pervlak betekent bodemfiguraties van natuurlUke of van kunstmatige aard, dan wel plantengroei, b.v. mossen. Voorts heeft men sterk in omvang wisselende „poolkappen' waargeno men Over het algemeen heeft Mars een rode Mnt. Men vermoedt dat de oppervlakte voor een «root deel be staat uit stofwcestyneii die door sterke oxydatie een roodachtige kleur hebben gekregen. Het is niet bekend, in hoeverre het Russische ruimtevaartuig instrumen ten aan boord heeft om deze en an dere raadselen dichter by een op- SWAN GEEFT DB MODE AAN IN ZAKDOEKEN! wolkendek gehulde planeet Venus. De lossing te brengen. Uit het Leidsch Dagblad van Nov. 1862: Het militaire hof te Pe- f tersburg heeft de student Yakovleff ter dood ver oor- f deeld wegens het verspreiden f van revolutionaire procUima- 9 tiën. f Mile Adeline Patti is van f Parijs naar Wenen vertrok- f ken voor het geven van 30 f voorstellingen aan de Opera, f tegen een honorarium van f 12000 's maands.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1