Ouders onthouden baby verzorging en voedsel Leiden krijgt er in Noord een Hervormde Koningskerk bij Anderhalf en 2 jaar gevangenis geëist V Hiii NU VOOR HET EERST 'N FIRST CLASS AMERIKAAN IN ROYAAL PAKJE VAN 25 STUKS VOOR ÉÉN GULDEN Koop direct een pakje en proef 25 maal hoe geurig, hoe lekker! Officiële ingebruikneming vindt dinsdag plaats Trieste zaak voor Haagse rechtbank Hunze-official gearresteerd :"Tpgericlit 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Zevende blad no. 30797 first class American tobaccos STAR Kerk moet met stoel meegroeien... hoge „toren" is een zeventiende eeuw.se klok opgehangen, welke af komstig is uit .,De Lakenhal". De bo ven de ingang aangebrachte kleu- renkeramieken vestigen reeds direct de aandacht op het gebouw, dat men binnentreedt: een kerk. Op symboli sche wijze zijn de vier evangelisten uitgebeeld en wel v.l.n.r. Marcus - de leeuw, Johannes - de adelaar, Mat- theus - de mens en Lukas - de stier. 325 zitplaatsen Gelet op de functie, welke dit kerk gebouw in de toekomst zal vervullen een wijkkerk en dus niet gericht op de grote stad is het aantal zit plaatsen niet te hoog opgevoerd. Er zijn slechts 232 vaste zitplaatsen istoelen), welk aantal bij drukke diensten is op te voeren tot 325, waarvan dertig op de galerij, waar bovendien ruimte is gereserveerd voor een orgel. Voorlopig zal een harmonium de kerkzang begeleiden, aangezien het nog niet verantwoord is dit met het oog op vochtwedking een kerkorgel te plaatsen. Bovendien: ge zien de grote bedragen, welke deze kerkbouw vraagt, kunnen kerkvoog den in de naaste toekomst nog niet denken aan de aankoop van een pijporgel. Wellicht dat dit iets is voor een actie onder de wijkbewoners van de Marewijk. In de Koningskerk is men af- gestapt van het plaatsen van banken, hiervoor zijn stoelen in de plaats gekomen. Op de ach tergrond het liturgisch centrum. De kerk moet met de stad meegroeien. Van deze gedachte zijn ook kerkvoogden van de Leidse Hervormde Gemeente uitgegaan toen zij nu al weer bijna tien jaar geleden het plan lanceer den om ook in Lefden-Noord tot kerkbouw te komen. Het werd 'echter nog oktober 1959, de maand waarin aan het Architecten bureau G. Hamerpagt en J. de Gruyter te Arnhem opdracht kon worden gegeven tot het maken van een schetsplan. vooraleer aan dit plan uitvoering kon worden gegeven. Inmiddels was ook de Bouwcommissie aan het werk getogen en was contact opgenomen met de wijkkerkeraad van de Maredijk rond de nieuwe kerk ligt thans het wijkcentrum van deze wijk over eventuele wensen I bij de bouw en inrichting van het complex. KROON OP WERK Er zouden echter tiog weer twee \jaar overheengaan eer men aan bouwen toe was. Men had immers wel een bouwplan, doch geen grond. In zijn zitting van 7 augustus 1961 sprak de Leidse raad het verlossen de woord: een terrein van 1800 m2, gelegen aan de Willem de Zwijger laan-hoek Koningsstraat, werd voor f. 62.500 aan de Hervormde Gemeen te verkocht. Reeds twee maanden I later ving de bouw aan. Het was op een gure februaridag van dit jaar, dat de toenmalige wijkpredikant, ds. M. Ottevanger, de eerste symboli sche steen inmetselde. Dinsdag avond a.s. zal men de kroon op dit moeizaam werken van denken, ont werpen en bouwen plaatsen: de officiële ingebruikneming van de kerk, waaraan de zeer toepasselijke naam Koningskerk is gegeven. Toe passelijk omdat zij staat aan de Koningsstraat en in haar prediking heen wijst naar de Koning der Kerk: Jezus Christus. Architectonisch goed geslaagd De architect en de aannemers Gebrs. Den Ouden te Alphen aan den Rijn zijn er in geslaagd om van deze Koningskerk een zeer goed architectonisch geheel te maken. Doordat in de directe omgeving van de kerk nog geen hoogbouw is toe gepast, staat zij geheel vrij, hetgeen de ruimtewerking ten goede komt, waartoe ook mede het roale gras gazon bijdraagt. Bovendien is bij de vormgeving van kerk en wijkcentrum de hand gehouden aan een strakke lijn. waarbij de glaspartijen uitste kend aansluiten. In de zestien meter Met het wijkcentrum, waarin men o.a. een zaal aantreft voor circa 80 mensen, een predikantenkamer en ruimten voor een medisch onderko men (b.v. fondspraktijk), vergt deze kerkbouw een uitgave van circa f 350.000. Een deel daarvan komt terug uit de opbrengst van de on langs gehouden landelijke Hervorm de Kerkbouwactie, terwijl kerkvoog den tevens rekenen op een subsidie van de Rijksoverheid (Commissie Sassen In de kerk evenals de bijgebou wen centraal verwarmd treft men in het liturgisch centrum de stijlvol uitgevoerde kansel, met doopvont en avondmaalstafel aan. De aandachts- wand is voorzien van een staalplas- tiek, waarin ook al weer op sym bolische wijze de wonderbaarlijke visvangst is verwerkt. Het is een zeer kunstzinnig ontwerp van de heer Baljet. (Van onze Haagse correspondent) ,.Het is ten hemelschreiend, wat hier gebeurd is. Een baby wordt op ergerlijke wijze verwaarloosd en sterft. Het is onbegrij pelijk dat een dergelijk gebeuren in deze eeuw hier in Den Haag heeft kunnen plaatsvinden". Dit zei de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. W. v. d. Poll, gisteren over het trieste drama van de door verwaarlozing om het leven gekomen baby in de Kemperstraat te Den Haag, dat aan de recht bank werd voorgelegd. De 29-jarige moeder hoorde anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek tegen zich eisen. Tegen de vader van het kind, een Sl-jarige steigermaker, luidde de eis twee jaar met aftrek. De voor de aankleding van de kerk gebruikte edelhoutsoorten en de in houtgraniet uitgevoerde vloer har moniëren volkomen met het zo stijl vol gehouden interieur. Circa drie jaar heeft de hervorm de Marewijk 'szondags gastvrijheid genoten in de aula van de Dr. van Voorthuijsenschool, terwijl daarnaast haar wijkactiviteiten vele tientallen jaren werden ontplooid in het wijk- gebouw „Bethel" aan de Stille Rijn. Thans komt daaraan een einde en zal de Koningskerk middelpunt en centrum worden van een gemeente, een wijk, welke ook in Leiden-Noord ongetwijfeld nog vele kansen heeft en waarvan dr. P. L. Schoonheim de consulent is. Het in strakke lijnen uitge voerde exterieur van de Konings kerk. (Foto LD/Holvast) Wat heeft de vrouw, moeder van vijf kinaeren, er toe gebracht haar jongste kind stelselmatig de nodige verzorging en voedsel tc onthouden? Steeds weer trachtte de presidente van de strafkamer, mej. mr. A. Min- kenhof, van de vrouw, die als eerste terechtstond, een antwoord op deze essentiële vraag te krijgen. Het kind werd begin december van het vorige jaar geboren. Het kreeg de naam Antje en het was een gezond, zij het wat mager kind. TJit getuigenverklaringen bleek, dat na enkele maanden de toestand van het kind snel verslechterde. Maar de moeder sloeg hulp van familie af en al evenmin werd een arts gewaar schuwd. In juni kwam de trieste kli- max van dit drama: de politie trof het kir.u dood in het bedje aan te midden van een onbeschrijfelijke rommel. Het kind was gestorven aan een algehele lichamelijke uitputting en extreme vermagering, zoals dr. Zel- denrust. de gerechtelijk geneeskundi ge. vaststelde. „Zo moe 99 Nog meer vragen Er waren nog meer vragen. Waar om ging de vrouw de laatste weken voor de dood van het kind twee keer per dag naar het ziekenhuis om haar man, die daar opgenomen was. te bezoeken en zorgde zij niet eersl voor hei, kind? Misschien is daarop het antwoord, dat zij haar man niet vertrouwde. Zij had foto's van verschillende vrou wen in zijn portefeuille gezien en vertrouwde hem niet. Dr. F. Havermans, de psychiater die een rapport heeft uitgebracht, meent dat de verwaarlozing van het kind primair gericht was tegen de man, die zich heel weinig om zijn gezin bekommerde en die bovendien door zijn vrouw van ontrouw werd verdacht. Nadat de officier zijn eis had gesteld, zei de raadsvrouwe, mej. mr. W Huvsmans, dat niet het opzette lijk hulpeloos achterlaten van het kind met als gevolg de dood is be wezen. Naar haar mening is slechts dood door schuld bewezen. Zij vroeg een nader psychiatrisch onderzoek. Duivesport Huilend vertelde de moeder voor de rechtbank, nadat al tal van vra gen op haar afgevuurd waren: „Ik was zo moe., helemaal uitgeput. Ik kon er niet meer tegenaan. Ik heb I niet geweten, dat het zo erg was i Waarom heeft zij de hulp van een nicht, met wie zu bevirend was. af geslagen? Haar man wilde het niet. *vas het antwoord, lfij zei, dat ze het zelf maar moest doen. „Waarom ging zij niet met het kind naar het consultatiebureau? I „M'n man vond het niet nodig". In het voorjaar kreeg een van de andere kinderen mazelen. De arts kwam. maar zij liet hem niet naar de baby kijken. „Ik heb er niet bij stilgestaan", was haar verklaring. De presidente: „Maar u moet toch ge zien hebben, dat het mis ging". De verdachte „Ik weet het niet". Haar nicht die als getuige werd gehoord, heeft het kind later nog een keer verzorgd. „Ik kon het bijna niet neer wassen, zo kapot was de huid". Zij vroeg of ze het kind niet tijde lijk mee mocht nemen, maar dat werd geweigerd. Daarna is zij niet meer bu het echtpaar geweest. Haar igen man werd ziek en zij moest zich aan haar eigen gezin wijden. Vervolgens verscheen de man voor de rechters. Een man, zo bleek ter zitting, die zich weinig bekommerde om zijn gezin maar wel alles voor de duivesport overhad. Hij heeft zijn kind zelden gezien, want zijn idee was. dat mannen zich niet moeten bemoeien met hun kin deren zolang zij nog niet kunnen lopen. „Baby's zijn voor de vrouw" zei hij onverschillig. HU lette ook niet op de baby en hoorde pas. toen de politie ingreep, dat het kind gestor ven was. Zün vrouw had het hem met durven vertellen. De psychiater kenschetste hem als een pathologische, egocentrische fi guur, die echter heel goed begrijpt wat er gebeurd is. maar die zijn eigen weg ging. Ook hield hij zich bezig met occulte zaken. Nadat de verdediger, mr. R W baron de Vos van Steenwyk. clemen tie had bepleit, werd de uitspraak op 15 november bepaald. De Groninger recherche heeft donderdagavond laat de 33-jarige accountant G. A. in het ouder lijk huis te Groningen aangehouden j A. wordt ervan verdacht als penning meester van de roeivereniging „De Hunze" f34.000 te hebben verduis terd. Hij verdween op 27 september i en was sindsdien voortvluchtig Men nam aan dat hij zich in Spanje ver borgen hield. heeft nu tegenover de politie verklaard in Parijs te zijn geweest. Het is niet bekend hoe de politie er achter kwam dal A zich gister avond ophield in zijn ouderlijke wo ning. Evenmin is het bekend hoe lang hij reeds in Groningen terug was. A. is op het hoofdbureau van politie in gesloten Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19