O LOF introduceerde het vioolconcert van briljant Britten Brand teisterde het oude openluchttheater Regers Ballettsuite een pure verrukking kunst kAleiÖOSCQQP ITSAL TWEEDE CONCERT RESIDENTIE-ORKEST NESTOR MARTIN In „Orange** (Frankrijk) Vlammen tot enorme hoogte Frits Diepen gaat weg bij n.v. Fokker BRITSE REGERING STEUNT VISSERIJ FINANCIEEL PIËTA NAAR NEW YORK LtOEöÊN WORDEN... Hout Oi»oericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 november 1962 Vijfde blad no. 30797 P een concert als dat van gisteravond kon de luisteraar alle ari Di r kanten uit. dat wil zeggen figuurlijk, want letterlijk zit hij. nu Tl er geen middenpaden meer zijn, gekluisterd aan zijn stoel en beklemd tussen zijn lotgenoten, die allen een beetje geïrriteerd zijn. TJ dat ze zo langs elkaar moesten wringen, om eindelijk hun plaatsen te bereiken en om er nooit weer ,,uit" te komen als er iets ge- beuren zou. En fill: dat is een teleurstelling bij het overigens tijdens de restau- ratie zo veel bereikte de schrijfwijze, de pakkende onder steuning van het slagwerk: het zijn alle elementen, die hun grote waarde hebben. Doch als. geheel bereikt Brit ten hier toch niet de hoogte van zijn dramatische en vocale composities. Britten weet prefectionist tot 't uiterste als hij is intussen precies waar Abraham de mosterd haalt, in casu wat de viool toekomt, tegen een uiterst transparante achtergrond. Olof realiseerde de talrijke geboden mogelijkheden briljant. Hij onder scheidde zich technisch zowel als muzikaal superieur en bevestigde tenvolle zijn grote naam. Wie tot een dergelijke fenomenale prestatie zo feilloos is opgewassen, behoort onte genzeglijk tot de „groten". In Van Otterloo vond hij in dit gecompliceer de werk een ideale steun. Het moet heerlijk zijn. zich omringd te weten door getrouwen, die geen enkele steek laten vallen! kende ,,Klok"-symfonie, gracielijk en precieus, maar toch niet volkomen in de bedoelde sfeer. Het is moeilijk die te bereiken met een, ondanks alle uitdunning, toch nog uitgebreid or kestapparaat. Die zuivere sfeer is misschien alleen met een kameror kest te verwezenlijken. Hoe dan ook: Van Otterloo's in tenties waren fijnzinnig genoeg, maar in de hoekdelen pakte hij de zaken toch wel heel snel, soms al te 6nel aan. Op die manier gaat er zo 't een en ander verloren Een andere Reger Met één stap over naar Max Re- ger: diens Ballettsuite werd 'n pure verrukking om naar te luisteren, te meer omdat dirigent en orkest er kennelijk zoveel plezier in hadden, haar te spelen. Daar is van alles en nog wat in te horen en toch onder kent men als op slag de geniale com ponist, wiens eigen persoonlijkheid eigen zeggingskracht bezit, zelfs wan neer voorgangers als Schubert. Schu mann, Wagner. Richard of Johann Strauss in die charmante wals! duidelijk om de hoek komen kijken. De ..loodzware" Reger nu eens voor een wijle van het podium verdwenen. Het is verbazingwekkend hoe hij uit zichzelf wist te treden en hier een voor hem ongewone blijheid en sub tiele innigheid kon voortoveren. Die innigheid bereikt in de superieure wisselzang tussen cello en hobo in „Pierrot und Pierrette - eminent ge bracht door Stotijn en Vrij hof f haar hoogtepunt. Reger instrumen teert daarbij geraffineerd en ef fectvol, zodat het een genot wordt hem in deze fantasierijke, idyllische dan wel feestelijk gestemde suite te volgen, temeer omdat zfj met volle overgave tot klinken werd gebracht. Beuondering Theo Olof had zich een aartsmoei- ïyke taak gesteld met Benjamin Brittens reeds op 26-jarige leeftijd geschreven, uit 1939 daterend Viool concert. Maar hij sloeg er zich be wonderenswaardig doorheen, met een kristalheldere toon, die in de veelvul dig voorkomende hoogste liggingen niets van haar glans verloor. In dit met subliem vakmanschap en met grote intelligentie, echter in sterk tweeslachtige stijl (oud-mo dern) eclectisch geschreven vioolcon cert, overheerst het verstand het ge voel. Het is wellicht daarom, dat het ons niet bij voortduring heeft kun nen boeien, ondanks de fameuze knapheid, waarmee het zowel door solist als orkest werd geinterpreteerd. De doorzichtige instrumentatie, de ritmische beweeglijkheid, de vloeien- THEO OLOF Olof is ovationeel gehuldigd, ook met een fraai bloemstuk. Men had zijn meesterschap onderkend en bracht hem daarvoor opgetogen dank. Vunr en vlam Een „uitsmijter" als wij dit woord mogen gebruiken van-je- welste ten afscheid: een viertal mee slepende. bewogen of weemoedige Slavische dansen opus 46 van Dvorak, kolfje naar ieders hand. Het orkest wijdde zich daar aan met onvervaard élan. daarbij de „Hollandse" nuchtere aard totaal ver loochenend, bezield geleid door Van Otterloo, die de vonken eraf liet spatten. Zo'n Dvorak wist wel, hoe hy geest en hart tezamen in vuur en vlam kon zetten. Maar daarvoor was hij dan ook een rasmuzikant". Grote bijval! F.n toen begon de moeizaam-schuifelen- de uittocht, want ook bij de gardero bes was 't een gedrang H. Kees Timmer wint Wetlgwoodprijs De Rotterdamse kunstschilder Kees Timmer heeft met zijn schilderij „Dierenpark" de Wedgwood prijs 1963 (f. 4000) gewonnen. Voor deze wed strijd waren 500 schilderijen door 190 schilders ingezonden. De jury selecteerde daaruit 25 werken die van 2 tot 26 november in het Amsterdams Gemeentelijk Museum Fodor worden geexposeerd. Eervolle vermeldingen kregen: Nico Molenkamp (Tilburg). Aart Verhoog (Den Haag), Willy Rie- ser (Den Haag) en Jaap Wagemaker (Amsterdam). De iury bestond uit: J. Altink, Jan van Heel. dr. H. L. C. Jaffé. prof. Frans Nols en drs. Hans Redeker. Vandaag, bij de opening der expo- sitie die geschiedde in tegenwoordig- i he:d van de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble, en de Amsterdamse wethouder mr. van den Bergh werd dP prijs uitgereikt Dp Wedgwoodprijs voor de schil derkunst. werd in I960 bij het tweede eeuwfeest van d? Britse pcrce'.einfa- briek Josiah Wedgwood and Sons Ltd ingesteld. BIEFSTUK VAN DE GRILL? KIP AAN 'T ELEKTRISCHE DRAAISPIT? G R ATI N É-SCH OTELS 7 KOKEN EN BAKKEN? Dit alles en nog veel meer gaat na b minder tlfd, met minder zorg en spetenó-Ccht met het nieuwe semU automatische 5-vlams NESTOR MARTIN GASfORNU/3. Het nieuwe MIAMI GRAND LUXE semi-automatisch 5-vlams gasfornuis, stralend wit geëmailleerd compleet f 645.* Bedieningspaneel in „glacemail" 4 kookbranders en sudder- tevens centrale aansteekbrander gas- stop (tijdschakelklok) met signaallampje thermo staat infra-rood plafondgrill braadspit met elektromotor zeer ruime oven met verlichting en venster in deur opberglade tevens bordenwarmer kookplaat aansluitend tegen de wand. NESTOR MARTIN gasfornuizen 3-, 4- of 5-vlams van f 249.- tot f 645.- All« prijzan zijn Inclualaf afdakplaat. Alia modailan lavaUtaar voor alka gassoort. Kostbaar beeld in Sieilië gestolen De „Ephebe van Selinunte" (Van onze Romeinse correspondent) Uit Sicilië komt het bericht dat in de stad Castelvetrano een zeer be roemd bronzen beeld gestolen is, de z.g. Ephebe ven Selinunte. Het is een beeld uit de 5e eeuw voor Christus en hoewel het Grieks is, werd het niet in Griekenland, maar op Sicilië zelf vervaardigd. Het werd in het jaar 1902 dicht bij de tempels van Seli nunte gevonden. Het fraaie werk ver keerde tot nog toe in zeer goed- staat. In de kunsthandel zou het beeld zeker f. 3.- miljoen a f. 4.- miljoen hebben opgebracht. stadhuis van Castelvetrano. in de werkkamer van de burgemeester. Van de dief heeft men geen spoor kunnen ontdekken en men weet nog niet hoe hij in het stadhuis is ge komen. Het is natuurlijk onmoge lijk om pen dergelijk beeld in Italië, waar het heel bekend is, te verkopen en dus moet men aannemen dat het naar het buitenland zal worden ge bracht. De grenzen worden daarom ook streng bewaakt. Men vond het beeld indertijd in vier stukken, die later tot een geheel werden gemaakt. Men vermoedt, dat het beeld nu opnieuw in stukken zal worden verdeeld, omdat het op deze manier gemakkelijk in een kist j kan worden vervoerd. OPENING VAN DE VLAAMSE BOEKENBEURS (.Van onze Brusselse correspondent) Gisterochtend is in de stedelijke feestzaal aan de Meir te Antwerpen de 26ste Vlaamse boekenbeurs ge opend. Meer dan 200 Vlaamse en Ne derlandse uitgevers zijn er met hun cognanime medegedeeld, dat de Paus boeken vertegenwoordigd. Het groot- zjjn toestemming heeft gegeven de ste aantal dat de beurs in zijn bestaan (Van onze Parijse correspondent) Het befaamde antieke openlucht theater van de stad Orange in Het beeld werd bewaard in het I de Franse Provence is geteisterd door een brand, die in het bij zonder het podium en de kleedkamers vrijwel geheel heeft ver woest. De schade wordt op 100.000 nieuwe franken ongeveer f80.000.— geschat. Waarschijnlijk is kortsluiting in de elek trische leiding de oorzaak geweest van de brand en in elk geval heeft de mistral, de beruchte Zuid-Franse rukwind, die toen juist de kop opstak, de vlammen snel tot enorme hoogten opgejaagd. zijn Koninkrijk werd genoemd. heeft van het vuur gelukkig maar weinig geleden, maar die had in zijn his torie van ettelijke eeuwen vermoe delijk dan ook wel eens voor nog he tere vuren gestaan. Fabrieken In België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland. Italië, Spanje, Japan en ArgenUnli. Vraag uitvoerige inlichtingen en folder bij Uw vakhandelaar of bij het VERKOOPKANTOOR VOOR NEOERLAND: NELL A STUTTERHEIM N.V., DEN HAAG, POSTBUS 11« TELEFOON 9,6760* Commissarissen en directie van de NV Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker hebben meegedeeld dat de heer F. J. L. Diepen, om rede nen van persoonlijke aard. welke ge heel in het privé-vlak liggen, ver zocht heeft te worden ontheven van zijn functie als directeur. Frlts Diepen, die negen jaar gele den in de directie werd opgenomen heeft zich bereid verklaard als advi seur aan de vennootschap verbonden te blijven. Het ligt in de bedoeling aan een buitengewone vergadering van aan- Met de Sea Fish Intrustry Act als deelhouders voor te stellen per 1 ja- basis werd medio juli een vijftal be- nuari aan de heer Diepen het door sluiten aan het Lagerhuis voorge- In november 1957 werd door de Britse regering een commissie ingesteld, het z.g. Fleck Committee, dat tot taak had te rapporteren over de toestand in het Britse visserijbedrijf en aanbevelingen te doen. In januari 1961 werd het Fleck-rapport door de regering aan het Parlement aangeboden. Reeds in augustus van datzelfde jaar maakte de Britse regering haar mening over het ingediende rapport kenbaar. Hieruit bleek, dat de regering in gTote lijnen bereid was de gedane aanbevelingen over te nemen. Dit komt hier op neer. dat de Britse visserijbedrijf in de komende jaren, evenals dit trouwens voorheen het geval was, door middel van schenkingen en subsidies financieel zal worden gesteund. Vele van de gedane voorstellen vereisten evenwel wettelijke voorzie ningen. Deze voorzieningen werden neergelegd in „the Wish Industry Bill", welke begin 1962 door het Britse Lagerhuis werd goedgekeurd. In een speciale uitzending van Radio Vaticana voor de V«r. Staten heeft kardinaal-staatssecretaris Cl- beroemde Piëta van Michelangelo te plaatsen in het Vaticaanse paviljoen op de wereldtentoonstelling van New York in 1964. Deze mededeling werd gedaan in een speciale uitzending, waarin de Paus in het Latijn de Amerikaanse katholieken zijn beste wensen had doen toekomen bij het begin- van de bouw van het Vaticaanse paviljoen. Zijn rede werd direct in het Engels vertaald. Na hem voerde kardinaal Spelman hetw oord. In zijn toespraak gaf de Paus uit drukking aan zijn hoop dat de ver bazingwekkende successen der tech niek dienstbaar mogen zyn aan de memheS .ïM vo£ het ware welzijn en de vrede on der de mensen, aldus meldt het KNP heeft bereikt. Verleden jaar zijn er 50.000 bezoekers geweest. De beurs is vooral een contactcentrum tussen uitgevers en publiek. Vandaar dat men er alle tentoongestelde boeken ka» kopen, iets waartegen de Vlaam se boekhandelaar blijkbaar geen be zwaar heeft. Het openlucht theater van Orange stamde, net als trouwens een ruim deel van de rest van de stad uit de Romeinse tijd. De laatste jaren werden hier iedere zomer voorstellin gen van klassieke drama's en ook wel van opera's en balletten gegeven. Kort na de tweede wereldoorlog, toen het Nederland Koningspaar een be zoek bracht aan deze historische grond, werd in de grandioze ruimte onder regie van Johann de Meester een eerste voorstelling op Franse bo dem van Vondels „Jozef in balling schap" gegeven Tegenover het theater bevindt zich trouwens ook nog een klem maar bezienswaardig museumpje dat he lemaal aan de geschiedenis van hef Nederlandse koningshuis is gewijd. De enorme muur van geie zand steen, waarachter het amfitheater is gelegen en die door Lodewijk de Zes tiende eens de mooiste mu»'r van Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ter. geschenke bij aanschaffing van een BABYSET OE LUXE <4 hem verzochte ontslag als directeur op de meest eervolle wijze te verle nen en ir. H. C. van Meerten. thans hoofdconstructeur en plaatsvervan gend directeur, te benoemen tot di recteur. Het ligt tevens in de bedoeling, dat dr. J. H. Greidanus, plaatsver vangend hoofdconstructeur, de lei ding van het ccnstructiebureau van ir. Van Meerten zal overnemen en benoemd zal worden tot onder-di recteur. De weduwe van de voormalige pre sident van de Ver Staten, mevr. Elea nor Roosevelt, maakt het wat beter. Een woordvoerder deelde te New York mede dat haar ernstige toestand zich gunstiger laat aanzien. ..we moeten nog voorzichtig zijn". zo waarschuwde hij echter Mevrouw Roosevelt heeft onlangs drie weken doorgebracht ln een Newyorks ziekenhuis om te wor den behandeld voor een longinfectie. Afgelopen weekeinde maakte een woordvoerder bekend dat de behande ling niet het gehoopte resultaat had gehad Achiel van Acker, voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers. heeft, de beurs geopend. Hij is zelf in zijn jeugd voordat hij in de politiek ging. uitgever en boek handelaar geweest. Hy heeft boeken geschreven en is thans verzamelaar. De heer Van Acker heeft een char mant. met jeugdherinneringen door weven betoog voor het Nederlandse en Vlaamse boek gehouden. De beurs zal 10 dagen duren, 's Mid- Amsterdam koopt Burgerweeshuis Wordt Historisch Museum De gemeente Amsterdam heeft het gebouwencomplex van het voormalige Burgerweeshuis aan de Kalverstraat, St.-Luciensteeg en NZ Voorburgwal aangekocht voor de som van f 3 min. Deze gebouwen zullen, nadat zij zijn gerestaureerd en verbouwd, worden ingericht voor het Amsterdams His torisch Museum. Hierin zullen o m. worden onderge bracht. dp zich thans in het Waag gebouw aan de Nieuwmarkt bevin dende collectie, alsmede de belang rijkste objecten uit de verzameling Dreesmann Onlangs heeft de ge meenteraad dp gelden beschikbaar gesteld om tot de aankoop van Burgerweeshuis over te gaan. vers lezingen gehouden over hun werk. Ter gelegenheid van de beurs is ooic de uitslag van het referendum der Vlaamse letterkundigen gepubli ceerd Bekroond zijn vier romans, twee bundels essay's en twee boeken met gedichten, nl M. Rosseels: „Dcod van een non" Johan Daisne; ..Hoe schoon was mün school". A Mussche: „Gedenksteen voor Rosa", W. Ruys- linck: ..het dal van Hinnom". L. Pi- card: ..Van Vlaamse beweging tot so ciale revolutie". M Lamberty: Lode- wiik de RaetPieter 3uckinx: .De zevende dag" en P. Snoek: „Riche lieu". „ZWARTE MADONNA- IN WENEN In de kapel van de Semmelweis kliniek in Wenen is een kopie opge hangen van de „Zwarte Madonna" van Czestochowa. de Poolse Maria- bedevaartplaats. De kopie is een per soonlijk geschenk van de Poolse r.-k. primaat, kardinaal Wyszynski, die de fao. afbeelding bij zUn vrijlating uit de het I gevangenis in 1956 van de bevolking j van Warschau ten geschenke kreeg. legd, waarin de steunmaatregelen aan het Britse visserijbedrijf meer in details werden geregeld. De eerste twee besluiten betroffen het doen van schenkingen voor de bouw van vaartuigen en de aankoop van motoren bestemd voor de visserij op zeevis respectievelijk de visserij op haring. Voorheen waren voor deze doeleinden ook schenkingen beschik baar Hiervoor kwamen toen echter uitsluitend die reders in aanmerking, die schepen lieten bouwen van min der dan 140 voet lang. Onder de nieuwe regeling is deze beperking echter opgeheven. Een en ander be tekent, dat ook voor vaartuigen, be stemd om er de verre visserij mee uit te oefenen, een bouwsubsidie kan worden verleend. Voor vaartuigen van meer dan 80 voet lang kunnen schenkingen worden gedaan tot 25% van de bouwkosten. De maximale schenking bedraagt 50 000 f500.000); voorheen was dit £37.500. Voor de kustvisserij bedraagt deze subsidie maximaal 13 000 (voorheen £5.000) voor de aankoop van schepen en tot £2.500 (voorheen 1.250) voor de aankoop van motoren. Geheel nieuw is de bepaling, dat Britse reders onder bepaalde voor waarden schepen in het buitenland kunnen laten bouwen en toch in aanmerking komen voor een schen king van 25% bij schepen van meer dan 80 voet lang, en voor 30% bij schepen korter dan 80 voet. Deze maatregel veroorzaakte een heftige kritiek ln Engelse en vooral in Schot se scheepsbouwkringen. Het systeem van vergoedingen uit de schatkist per dag op zee of per aangevoerde hoeveelheid zal ten minste voor een jaar en wel tenmin ste tot 31 juli 1963 worden voortge zet Hierby wordt onderscheid ge maakt tussen vaartuigen met een lengte van 80 voet en meer. en sche pen met een lengte, van minder dan 80 voet. Er worden basisvergoedingen en speciale vergoedingen gegeven. Voor motorvaartuigen van meer dan 80 voet lang. zjjn de volgende gebouwd van 1 augustus 1952. tussen 80 en 120 voet lengte zijn deze spe ciale vergoedingen 2 per dag. Voor vaartuigen tussen 120 en 140 voet van 2 tot 5 per dag. Vist men btf de Far Oer. dan ontvangt men 5. Voorts een subsidie voor diverse soorten vaartuigen met een lengte die varieert tussen 80 en 110 voet 1 tot 3 per dag. Seine-netvaartuigen kunnen een subsidie krygen, die varieert van 6 tot 8 per dag. De overige vaartui gen (onder de 60 voet) krijgen een dagvergoeding van lsh 3 d (f0 60) per stone (6.3 kg) vis. Ook voor haring keurde het Lager huis voor het jaar 1962/1963 een subsidie-systeem goed. De kleinere schepen krijgen een subsidie van 6 d (0.25) per 6 3 kg aangevoerde ha ring. De grotere haringschepen krij gen een dagvergoeding, die kan va riëren van £7.10 tot 14 per dag. Voor de periode van 1 aug. 1962— 31 juli 1963 is het totale bedrag, dat aan subsidies mag worden verleend, gesteld op £5 miljoen. Voorts zal de Britse regering voort gaan met het verstrekken van schen kingen en leningen voor de bouw van vissersvaartuigen, ter vervanging van oude schepen en voor de aankoop van motoren. Volgens een opgave was tot 31 maart 1961 een bedrag van meer dan f 90 miljoen aan schen kingen verstrekt terwijl een bedrag van f 230 miljoen aan leningen was toegestaan. Advertentie HET HOUTPALEIS HERENSTRAAT 20 voor Militaire parade in Algiers De achtste verjaardag van de Al gerijnse opstand is gisteren m Al giers gevierd met een militaire para de. waarin ook door communistische landen geleverde wapens werden Op de speelplaats van ..Ons Huis" in Amsterdam had de be kende mimespeler Rob van Reyn een dankbaar, jong publiek, toen hij even zijn repetities voor zijn nieuwe pantomime programma onderbrak, om de kinderen zijn nieuwste Pierrotcreatie te laten zien. basis vergoedingen vastgesteld- voor meegevoerd. Door de Sowjet-Unie ge- - - 1 schonken hef schroef vliegtuigen wier pen pamfletten uit waarop de woor den,,lang leven de revolutie" stonden. Op een massabijeenkomst betuigde de Algerunse premier. Ben Bella, de solidariteit van zijn land met het Cubaanse volk. Hy zei verder, dat Algerye gereed staat o mde „vrij heidsstrijders" in Angola en Zuid- Afrika te helpen door het zenden van vrijwilligers en wapens. Hy verklaar de. dat zyn regering o.a. van de Sa hara^ ..een padadys" wil maken, zoals de Russen dat met Siberië hebben gedaan. schepen tussen 80 en 110 voet 9 per dag, voor schepen tussen 110 en 140 voet 13 per dag. voor schepen van meer dan 140 voet 15 per dag. Het ligt in het voornemen van de Britse regering, en dit werd ook in het Fleckrapport geadviseerd, om de ze hasisvergoedingen jaarlijks te ver lagen met tenminste 7*4% en ten hoogste 12*-»%. Behalve deze basisvergoedingen zullen er in de periode 1 aug. 1962— 31 Juli 1963 ook speciale uitkeringen worden gedaan. Zo kunnen stoomvaartuigen een subsidie ontvangen, die varieert van 610 tot 710 per dag. Voor schepen, gestookt met dieselolie en Later verklaarde Ben BeUa tegen over de pers. dat met Italië con tracten zyn gesloten voor de bouw van fabrieken en de komst van Italiaanse technici. Voorts werd ge- overeenkomsten met Tsje- cho-Slowakije. Polen en Bulgarye inzake economische en technisch» by stand.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15