AMERIKA SCHORT DE BLOKKADE EVEN OP Amerika en Engeland leveren India wapens NEDERLANDERS OP EEN HIMALAJATOP Dode en gewonde bij ongeval op Rijksweg McCloy voorzitter van een Amerikaanse commissie van drie Dorp Jang heroverd op de Chinezen (§uc/ Qtteuws Norstad stelt vertrek uit tot 1 januari Ziekenhuizen in Cairo vol met gewonden uit JEMEN Zeer scherp WEERBERICHT Trein grijpt auto: 2 doden Auto reed op ambulance in Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 OKTOBER 1962 No. 30794 LEIDSCH DAGBLAD Pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy heeft gisteravond bevel gegeven de blok kade van Cuba met ingang van vandaag voor een periode van twee dagen te onderbreken met het oog op het bezoek van waar nemend secretaris-generaal Oe Thant aan Havanna, die daarom ▼erzocht had. Een woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van Defensie deelde tegelijkertijd mede, dat er thans geen Sowjetrussische schepen in aantocht zijn, zodat er toch niet ge controleerd behoefde te worden. De Amerikaanse marineschepen blijven niettemin op post. Of de blokkade donderdag zal worden hervat is nog een punt van bespreking en hangt uiteraard af van Oe Thants resultaten in zijn overleg met Castro. In VN-kringen had men gisteren goede hoop, dat Oe Thant er in Havanna in tal slagen een regeling voor een inspectiegroep te treffen voor de naleving van Chroesjtsjows ontmantelingsbelofte. Op verzoek van Oe Thant zal Zweden zeven officieren beschikbaar stellen om als waarnemers naar Cuba te gaan. eerder hebben de VS afwijzend be schikt op soortgelijke eisen van Cu baanse zijde. Men verwacht dan ook niet, dat de kwestie van de Ameri kaanse basis bij het overleg tussen Oe Thant en Castro aan de orde zal worden gesteld. Gisteren heeft Oe Thant langdurig geconfereerd met Amerikaanse en Russische diplomaten alvorens hij vandaag naar Havanna zou vertrek ken. In beide gevallen kon van con structieve en nuttige besprekingen gewaagd worden. De Amerikaanse vertegenwoordigers .die in New York contact hebben met VN-funt\iona- rissen en Russische afgevaardigden over een regeling van de Cubaanse vraagstukken, hebben opdracht ge kregen om hier spoed achter te zet ten. Dit komt voort uit twee over- Chroesjtsjow weieens op een andere plaats, zoals bijvoorbeeld Berlijn, druk zal kunnen gaan uitoefenen op het Westen. Zo schrijft het onaf hankelijke blad „Die Welt", „dat het lichtzinnig zou zijn de illusie te koesteren van een blijvende ontspan ning". Het wijst in dit verband op de kwestie-Berlijn. De sociaaldemocra tische „Neue Rheinzeitung" zegt, dat „niemand en zeker niemand in Duitsland, nu hoera moet gaan roe pen en zeggen dat men de man in het Kremlin maar hoeft te bedreigen wegingen, namelijk Chroesjtsjows om hem tot toegeven te dwingen waarschuwing voor het gevaar van Een veldslag winnen is nog niet het- Amerikaanse verkenningsvluchten zelfde als een oorlog winnen", boven de bases op Cuba en, ten I u I «ESS Eisenhower zegt: „OPGEPAST!" President Kennedy heeft gisteren een commissie van drie benoemd om leiding te geven aan de onderhande lingen in de Cubaanse kwestie. Voor zitter is John McCloy, adviseur voor Cubaanse zaken van de Amerikaanse VN-delegatie. De anderen zijn Geor ge Balie, onderminister van Buiten landse Zaken, en Roswell Gilpatric, plaatsvervangend minister van De fensie. Amerikaanse vliegtuigen voerden ook vandaag verkenningsvluchten boven Cuba uit ,maar het Ameri kaanse ministerie van Defensie liet er zich niet over uit, of de Russische raketbases op het eiland reeds wer den ontmanteld. Pas in de loop van vandaag zou men de analyse van de genomen foto's kunnen voltooien. Naar aanleiding van de els van premier Castro, dat de VS hun basis Guantanamo op Cuba moeten ont ruimen, verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de ver dragsrechten van Amerika duidelijk Bjjn en dat bijgevolg het Amerikaan- te standpunt ongewijzigd blijft. Reeds (Van enze Parijse correspondent) De opperbevelhebber van de At lantische troepen in Europa, de Amerikaanse generaal Norstad, die 1 november zijn post verlaten zou, tal. zo heeft de permanente NAVO- raad In Parijs gisteren besloten, rijn vertrek uitstellen tot 1 januari 1963 De grote afscheidsreceptie, die voor vandaag in zijn hoofdkwartier In Rocquencourt bü Versailles was georganiseerd en waarbij generaal De Gaulle persoonlijk aanwezig zou lijn, is dientengevolge uiteraard ook uitgesteld. Er werden ln Parijs twee verkla- ingen van de onverwachte beslis sing gegeven, die trouwens beide in direct verband met de crisis om Cu- ia staan. De Europese regeringen ouden vorige week te kennen heb- len gegeven het ongewenst te ach- en de Atlantische wacht af te los- en op een moment, dat de wolken ich aan de internationale diploma- leke en misschien zelfs militaire he- ïel juist zo hoog opstapelden. En Washington speelde met betrek ing tot diezelfde Cubaanse crisis eneraal Lvman Lemnitzer, die al erdcr tot Norstads opvolger was be klemd, juist een belangrijke rol als lilitair raadgever van president tennedv, in welke positie hij daar iteraard evenmin goed kon worden mist. In 'de regeling van de luba-crisis of tenminste in de jong- te briefwisseling tussen Kennedy en Jhroesjtsjow heeft men in Washing- on noch bij de permanente NAVO- aad in Parijs blijkbaar afdoende re- lenen gezien om de nieuwe plannen ■ie vorige week ontworpen waren ogmaalc te herzien. In Jemen wordt hard gevochten tussen republikeinse en monarchisti sche troepen, zo meldt Radio-Am- man dat op de hand is van laatst genoemde party. Republikeinse mi litairen hadden driemaal Marib aan gevallen, doch zü slaagden er niet in deze stad te bezetten. Vele aanval lers zouden zijn overgelopen naar de troepen, die de imam steunen. Voorts meldde Radio-Amman dat „de zie kenhuizen in Cairo en andere Egyp tische steden vol liggen met doden en gevonden van de Egyptische troe pen die aan de zijde van de repu blikeinen in Jemen hebben gevoch ten". Radio-Sana'a, dat ln handen is van de republikeinen, meldden gis teren, dat Jemenitische republikein se troepen met steun van Egyptische militairen op 65 km van de grens met het Britse protectoraat Beihan na hevige gevechten een grote strijd macht uit Saoedi-Arabië. bestaande uit Saoedi-Arabische militairen en in dat land wonende Jemenleten, had den teruggeslagen. De .invallers' had den zware verliezen geleden, aldus het radiobericht. De republikeinse vice-premier dr. Rahman el Baydani, verklaarde voor Radio-Sana'a dat Jemen een lucht macht met raketwapens bezit om el ke nieuwe aanval af te slaan. Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft de plaatsvervangende opperbevelhebber van de VAR, veldmaarschalk Amer, een driedaags bezoek aan Jemen ge bracht. Westel. waarnemers in Cai ro achten het waarschijnlijk, dat Amer is komen spreken over de mi litaire hulpverlening van de VAR aan het republikeinse bewind. Ook zou wellicht zijn gesproken over een unie in de een of andere vorm tus sen de VAR en Jemen. beurtenissen mogelijk is verzwakt. Volgens de „Washington Star" heeft een „uitzonderlijke scherpe per soonlijke brief" van president Ken nedy aan premier Chroesjtsjow Mos- kou ervan overtuigd dat de Russische raketten beter uit Cuba konden wor- j den verwijderd. Het blad schreef gisteren ,dat deze brief donderdag j.I. zonder dat daaraan pubiikatie i was gegeven was verzonden en bin- nen 24 uur een antwoord van I Chroesjtsjow tot gevolg had, een an- i woord dat uiteindelijk de weg baan- de voor de in het weekeinde bereikte overeenstemming over de kwestie i der raketbases op Cuba. Regerings- I functionarissen hebben, aldus het blad, geweigerd nader op deze brief I in te gaan. Oud-president Dwight Eisenhower heeft de Amerikaanse regering giste renavond tydens een toespraak te Syracuse in de staat New York ge waarschuwd waakzaam te blijven aangaande de Cubaanse kwestie en de andere geschilpunten van de koude oorlog. „De communisten heb ben hun streven om ons te begraven nog lang niet opgegeven." aldus Eisenhower. „Chroesjtsjow heeft een belofte gedaan, maar in de commu- nitische strategie is het gemakkelijk schenden van een dergelijke belofte fundamenteel". Het persbureau Nieuw-China deed gisteren de toezegging van premier I Chroesjtsjow ,dat de Russische bases 1 op Cuba ontmanteld en verwijderd zullen worden, bijna dertig uur na de bekendmaking daarvan met een en- kele regel af. „In hun commentaren j op de jongste ontwikkelingen in de kwestie-Cuba merkten de Amerikaan se kranten en politici op, dat de Cu baanse crisis .ondanks de door de Sowjetrussische regering verleende goedkeuring voor de ontmanteling van de beweerde „offensieve" wapens op Cuba. nog niet voorbij is", aldus het persbureau in zijn commentaar. Dagbladen in vele delen van de wereld toonden zich gisteren opge lucht over het resultaat van de Cu baanse crisis. De Westduitse pers waarschuwde er echter voor, dat autoriteiten de reisbeperkingen, vorige week dinsdag ingesteld na Kennedy's rede over de blokkade van Cuba, hebben opgeheven. Prins Bernhard heeft gisteren m Scheveningen de Afrika-dag- I 1962 bijgewoond. De Prins in j gesprek met de president van de Wereldbank Eugene Black en de gouverneur van deze bank oud-minister prof. dr. P. Lief- tinck. ..Wij hebben reeds wapens uit het buitenland ontvangen en we zullen er spoedig nog meer krijgen", zo heeft premier Nehroe gisteren verklaard. Hij zei voorts, dat de Indiase strijdkrachten op het ogenblik beter in staat zijn,om de Chinezen het hoofd te bieden en dat de bevoorrading is verbeterd. India krijgt wapenhulp uit Amerika, Engeland en Canada. wapens, munitie en levensmiddelen Volgens een mededeling van het In diase ministerie van Defensie zal al het mogelijke worden gedaan om er voor te zorgen, dat de Indiase troepen alles krijgen om het offensief te kun nen hervatten. De eerste Britse zendingen van lichte wapens per vliegtuig zijn reeds in Nieuw Delhi aangekomen. Eind deze week zullen de eerste zendingen Amerikaanse infante- riewapens in India arriveren. De wapens zullen waarschijnlijk wor den aangevoerd uit Amerikaanse opslagplaatsen in Thailand. Het is niet uitgesloten, dat ook zwaar dere wapens zullen worden ver strekt. Er zal een Amerikaanse verbindingsofficier worden aange wezen om de leveranties te coör dineren. Premier Diefenbaker heeft giste ren in het Canadese parlement verklaard, dat zijn regering vol komen bereid is om India te hel pen door dit land uitrusting te leveren waarmee het zich kan ver- De Nederlandse expeditie, die onder leiding staat van prof. dr. C. G. Egeler, is er op 19 oktober in geslaagd de top van de nog niet eerder beklommen berg Nilgiri in de Himalaja te bereiken. Deze piek is ongeveer zevenduizend meter hoog. Volgt nt de in de Nepalese hoofd stad Katmandoe ontvangen berich ten hebben de beste klimmers van dit wetenschappelijke gezelschap, de ■*rie leden van de familie Van Loo- keren Campagne, vergezeld van de Franse gids Lionel Terray en de Sjerpa Sirdar Wongdhi de tocht naar dè top gemaakt op één dag. 's Och tends waren zij uit het op 6.590 me ter hoogte gelegen Kamp Drie ver- ONBESTENDIG De Bilt. verwacht van heden- tot lorgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien drachtige tot. stormachtige weste- ijke wind. Ongeveer dezelfde tem- leraturen (Opgemaakt te 11-15 uur) 31 oktober Zon op: 07.31 uur; onder: 17.15 uur. «laan op: 10.14 uur: onder: 19.10 uür. loogwater te Katwijk te 4 45 en 16.56 Uur laagwater te 0.39 en 12.48 uur. trokken en nog dezelfde dag waren deze daar terug. Prachtig weer Prof. Egeler vertelde in zijn radio boodschap. dat het weer prachtig was geweest „Wolkeloos en vrijwel wind stil Dil was zeer belangrijk, omdat het zeer koud was." Inmiddels is het gezelschap naar Kamp Twee afge daald Daar is het 's nachts gewoon lijk twintig graden onder nul. De bergbeklimmers hadden bij hun tocht omhoog nogal moeite gehad met het overtrekken van de noorde lijke helling. D* Amsterdamse hoogleraar in de algemene geologie, prof Egeler heeft de leiding van de expeditie. Dr. T. de Booy, wetenschappelijk hoofdambte naar aan het geologische instituut in Amsterdam, is plaatsvervangend lei der Dc andere deelnemers zijn de geologen dr. J. W. A. Bodenhausen, dr G Schaar en drs. H J. Nijhuis. de artsen dr. A. Tammes en P van I.ookeren Campagne, die op grote noogte fysiologisch onderzoek op me disch cebied zouden verrichten en tenslotte de alpinisten: de vermaar de Franse berggids Lionel Terray en de tweelingbroers H. C en P. F. J. van Lookeren Campagne, respectie velijk studerend in Delft en Gronin gen Ook klimmen Hoewei de expeditie ln de eerste plaats zuiver wetenschappelijk be doeld Mas, uilde men daarnaast ook trachten enkele nog onbestegen berg- te beklimmen. Tevorei dedigen. Op verzoek van India heeft de Canadese regering een opgave verstrekt van de daarvoor beschikbare wapens. India heeft vooral behoefte aan automatische wapens, geschut en transportvliegtuigen die op grote hoogte kunnen vliegen. Het Indiase leger is thans voornamelijk uitgerust met wapens uit de jongste wereld oorlog. De Indiase troepen hebben gisteren het eerste belangrijke succes sinds het begin van de vijandelijkheden geboekt. Zy dwongen de Chinezen tot ontruiming van het dorp Jang, op 7 km. van de belangrijke grensstad in het noordoosten. Tawang. Chinese troepen hadden dit dorp vrijdag j.I. bezet. Trouwens, in het noordoosten ne men de Indiërs sterkere posities in dan in het noordwesten en zyn zij op de meeste plaatsen we lin staat de Chinese aanvallen af te slaan In het vlakke en weinig dekking bieden de gebied van Ladach (n.w.-sector) echter staan de Indiase versterkingen voortdurend bloot aan onverhoedse aanvallen van doorgedrongen Chinese eenheden. In het noordwesten win nen de communisten dan ook nog steeds terrein. Het Indiase leger heeft na tien da gen strijd tegen de Chinezen tussen 2.000 en 2.500 man aan doden en ver misten verloren, zo is in Nieuw Delhi meegedeeld. Ongeveer 5.000 Indiërs zyn in de strijd gewond. De verliezen aan Chinese zijde worden op 4.000 man geschat. Boodschap President Kennedy heeft in per soonlijke boodschappen aan president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Nehroe van India gevraagd „de strijdbijl" ten aanzien van Kasjmier te begraven nu „Communistisch Chi na een agressieve politiek voert tegen India, zo is uit betrouwbare Ame rikaanse bron vernomen. De bood schappen werden verstuurd nadat de VS hadden besloten aan India mili taire uitrusting te leveren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de nationalistisch-Chinese regering op Formosa heeft gisteren in een verklaring kritiek geleverd op het gebruik van geweld door communis- tisch-China in het grensgeschil met India. Zij zegt hierbij echter van oor deel te zijn dat de zogenaamde Mac- Mahonlijn „onwettig" is. omdat deze eenzijdig is ingesteld tijdens het Brit se bestuur over India. Volgens het ministerie dienen de communistische grensgevechten echter voornamelijk om de aandacht af te leiden van „ernstige binnenlandse moeilijkhe den". Versterkingen India voert thans een gestage stroom van manschappen en materi eel aan naar de grensgebieden in het noordoosten en noordwesten. Van de vliegvelden in Nieuw Delhi stijgen onafgebroken vliegtuigen op. In de stations van de Pendjaab wordt trein na trein volgestouwd met soldaten. Een personenauto met twee perso nen is gisteren vlak voor het vallen van duisternis gegrepen door een oit Veulc komende trein De beide inzittenden, de 41-jarige A. Zegge- linck f gehuwd, vader van twee kin deren» uit Blerick en de 24-jarige W G G N. Schoen (ongehuwd) uit Hout-Lierlck. werden op slag gedood Hun auto werd door de trein door midden gesneden. Het achterste stuk werd vele honderden meters meege sleurd Een ooggetuige vertelde, hoe hij - toen hij voor de overweg stond te wachten terwijl de trein naderde aan de andere zijde van de overweg een auto zag naderbij komen. Dc wagen stopte even. maar toen op- [topper te beklimmen. Tevoren was eens trok hiJ wellicht heeft de [afgesproken, dat dit in het buronder rhaufteur door een »roegere dienst- woning van de Ned Spoorwegen ter Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wassili Koeznetsow. de Rus sische onderminister van Buiten landse Zakendie naar Amerika is gekomen om de kwestie-Cuba te regelen, in gesprek met secre taris-generaal Oe Thant. de taak zou zijij van de drie heren Van Lookeren Campagne onder lei- ding van Lionel Terray Dt Neaerlandse deelnemers hebben rich jarenlang op deze expeditie vooibeieic door het verrichten van talrijke technische zeer moeilijke be klimmingen ir de Alpen Maar zonder Lionel Terray, die tot de grootste alpinisten van deze tijd wordt gerekend en wiens Himalaja- ervariug zeer waardevol is, had men toch nooit zover durven gaan. Een grote personenauto is gisteravond op de Rijksweg Amsterdam—Den Haag door tot nog toe onbekende oorzaak enkele honderden meters voorbij het motel van de weg ge raakt, waarbij de wagen in de mid denberm eerst een betonnen kilo meterpaaltje kraakte en daarna met grote vaart tegen een boom botste. De bestuurder, de 35-jarige verkoop leider E. Neumüller uit Heemstede, was op slag dood. Hij werd door de voorruit naar buiten geslingerd en belandde in de middenberm Zijn auto maakte een zwaai terug en kwam dwars over de weg staande tot stilstand. Telefoontje De politie zocht na het ongeluk ver geefs naar ooggetuigen en met name naar iemand, die haar tele fonisch van het ongeluk had ver wittigd. De mogelijkheid bestaat, dat de wagen bij een inhaalma noeuvre plotseling van de weg ge drongen werd. In het avondlijk duister vormde het wrak van de auto op de drukke Rijksweg een groot gevaar. Al spoe dig arriveerden een auto van de Amsterdamse politie en een wagen van de Wegenwacht. Op de eerste auto waarschuwde een draaiend I blauw flikkerlicht het verkeer, op de tweede auto draaide nog feller een geel flikkerlicht rond. Ondanks deze duidelijke waarschu- wingslichten zag een jeugdige Am sterdammer, die even later uit de hoofdstad naderde, veel te laat. dat de weg was geblokkeerd. Het nood lot wilde, dat hij de achter de in- middelse gearriveerde ambulance auto staande politiewagen ondanks hard remmen juist ramde op het moment, dat twee broeders van de G.G. en G D. en een omstander met zijn drieën de brancard met het slachtoffer de ambulancewagen in duwden. De broeder werd in de ambulance wagen, waarin hij zelf dienst deed, naar een ziekenhuis gebracht. Een tweede ambulance-auto arriveerde enkele minuten later voor het ver voer van het slachtoffer uit de per sonenauto. fijn fantastisch Bekneld claatsr de trein niet zien naderen De treinbestuurder gaf nog een waaischuwingssignaal, maar het was te laaj Met een oorverdovende knal greec r.et voortdenderende gevaarte .ie' kleine wagentje, waarvan na de botsing slechts met moeite het merk was vast te stellen Pas vele honder den meters verder kwam de trein icnersent. tot stilstand De slachtof fers moeten op slag dood geweest zijn. De politieauto werd door de schok met volle kracht tegen de ambu lancewagen aangedrukt en daarbij raakte één der broeders, de heer Jan Kersten, tussen de twe eauto's be kneld. Hij liep ernstige verwondin gen aan een zijner benen op. De twee andere dragers konden nog juist op tijd de ambulancewagen in springen De brancard met de dode erop raakte eveniens tussen de beide auto's bekneld. >e jeugdige Amsterdammer klaagde over pijn aan zyn mond. Op ver moeden. dat hij niet geheel nuchter was lieten de politieagenten hem uitstappen en over een streep lo pen. Hij slaagde daarin vrij rede lijk. t Uit het Leidsch Dagblad van t 30 Oct. 1862: J Uit de gemeentebegroting J voor 1863 o a. a ,£r is veel hoop, dat de ge- meenteraad tot afschaffing j der plaatselijke belasting op j de brandstoffen besluiten zal. Als middel om het sluiten J der brandewijnstokerijen te J voorkomen, heeft de Pruisi- J sche minister van financiën bepaald dat bij elke stokerij een ambtenaar wordt ge plaatst, op een salaris van 250 gulden 's jaars.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1