Naar veilig verkeer zonder opschepperij" KLEÜRSPOELING Landbouw hindernis voor Britten en Zes Openlijke strijd op congres van II est duit se vakbondsleiders 9 Veronica bewijst effect radioreclame Fitter door gas gedood THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE POLY-COLOR i i KLEURSHAMPOO hlzan-prijs overhandigd lieschniirUhlersals financiers Lto Zes maal in half uur klonk onaan vaardbaarvan Heath Genootschap voor reclame gericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 oktober 1962 Derde blad no. 30791 (Van onze correspondent in Bonn) Op het grote congres van het Westduitse verbond van vakvereni- ngen in Hannover is de harmonische stemming van het begin van ►ze week omgeslagen in een strijd van hard tegen hard. Gisteren rak deze strijd openlijk uit tussen de voorzitter der grootste vak- jeniging. die der metaalarbeiders, Brenner, en de aftredende vak bondsvoorzitter Richter. Uwe laatste bracht namelijk een (tuursvoorstel naar voren, waarin ró geopperd de beslissingsbevoegd van het vakbondsbestuur te groten. De door de vakverenigin- B afgevaardigde bestuursleden iden. volgens het voorstel, de he- fdbeid moeten krijgen in aller- kwesties de gedragslijn van de ngesloten vakverenigingen te be- Weer slachtoffer van kolendamp an onze Haagse correspondent) De 74-jarige heer J. W. van der is is gisterochtend dood in zijn ning aan de d'Aumeriestraat in d Haag aangetroffen. Hij is over- ten gevolge van kolendamp- Om tien uur belde de huisarte van familie aan de voordeur om een bezoek af te leggen bij de .jarige mevrouw van der Tas. 'n hij niet werd opengedaan, werd dokter ongerust en schoof het im op van de naast de voordeur ;?een kamer. Daar trof hij de heer n der Tas in onderkleding dood een stoel aan. Zijn vrouw lag be- isteloos in bed. Zij werd in het ienhuis aan de Zuidwal opgeno- n. Gebleken is. dat de haard ge- met kolen was gevuld, maar j deze zodanig was afgesteld, dat h kolendamp kon ontwikkelen. palen. Ook bestuursleden van de vakverenigingen zouden met twee- derdt meerderheid door het ver- bondsbestuur afgezet moeten kunnen worden, aldus Richter. Brenner, de man die vanuit zijn sterke positie steeds oppositie in vak verbond voerde en die dezer dagen nog kans zag de gedelegeerden op het congres achter zich te krijgen by de verwerping van de door de Bondsregering voorbereide ..wet op de noodtoestand", trok tegen deze hervorming van leer in scherpe be woordingen, waardoor de stemming op het congres verre van harmo nisch werd. Brenner kreeg opnieuw vele gedelegeerden achter zich toen hij een algemeen debat over de kwestie eiste. Eenstemmiger was het congres in zijn verwerping van de Berlijnse Muur en van de terreur in Oost- Duitsland. Ook was er unanieme steun voor het besluit de tariefautonomie met alle mogelijke middelen te verdedi gen en voor de verklaring dat met een algemene staking zal worden ge reageerd, indien getornd zou wor den aan de democratische orde. Interessant was tenslotte, dat men zich uitsprak voor een inititatief van de Bondsrepubliek in de ontwa peningskwestie en voor een vrijwil lig afstand doen van kernwapens door het Bondsleger. De socialisten hebben inmiddels gereageerd op de verwerping door het vakverbondscongres van de ..wet op de noodtoestand", die gepaard zou moetengaan met een grondwets wijziging. De SPD houdt aan haar standpunt vast. dat de plannen voor een noodwet in principe haar in stemming hebben, aldus werd giste ren verklaard. Men is dan ook van plan het ontwerp van minister van Binnenlandse Zaken Höcherl. dat volgende week door het Bondskabi- net wordt besproken en meteen daar na in de Bondsdag ter sprake zal komen, te aanvaarden. Advertentie Tijdens het afsluiten van een gas leiding in Almelo is de 60-jarige fitter van het gemeentelijke gasbedrijf. J. H. Broeze. die gehurkt in een ander halve meter diepe put zat, gister morgen door uitstromend gas be dwelmd. Omwonenden troffen het slachtoffer bewusteloos aan. Hoewel onmiddellijk hulp werd verleend, is de heer Broeze korte tijd later in het ziekenhuis overleden. gewooti 2elf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen of een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. tube voor 2 wassingen 1.95 Doe het thuis - doe bet zèlft T. H. Enschede start in 1964 De Technische Hogeschool In En schede zal in september 1964 starten. Volgend jaar voor de aanvang van het studiejaar 19631964. zal reeds een aantal hoogleraren worden be noemd. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen die dit mede deelde in de openbare vergadering van de commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer zeide voorts nog dat binnenkort adviseurs zullen worden benoemd. Deze zullen dan te zijner tijd hoogleraar aan deze derde Tech nische Hogeschool worden. fresident Segni van Italië heeft leren in Rome namens de Bal- i stichting aan koning Gustaaf ilf van Zweden een cheque van miljoen Zwitserse franken (on- iMT 835.000 gulden) overhandigd, bestemd is voor de Zweedse No- j stichting. Bij de plechtigheid in Romeinse raadhuis ontving de redse vorst voorts een medaille ten oorkonde. ie Balzanstichting, waarvan de tshoofden van Zwitserland en samen voorzitter zijn, is in itserland door erfgenamen van inio Balzan, een directeur van Milanese blad Corriere della ■a die negen jaar geleden over- i, opgericht. Jaarlijks zal de prijs den toegekend aan personen of ïisaties. die zich bijzonder ver gelijk hebben gemaakt bij het en voor vrede en broederschap, iets bijzonder hebben verricht op gebied van letterkunde, weten- ippen of techniek. 'ining Gustaaf Adolf verklaarde de Nobelstichting het geld zal uiken voor verbetering van haar en om de internationale con- en uit te breiden. Hij zei er ze- van te zijn, dat de twee stich- en gedurende tal van jaren zul- ijveren voor een zelfde doel, de tldvrede. In dn handig» fcniepflct h gebeids gebeide van Wynand Foetcink' merikaan Jokinen anmaker no 1 - aat Nederland pi jerl ft Amerikaan David A. Jokinen, ontwerper \an het geruchtma- ie wederopbouwplan van de Igse wijk Bezuidenhout met één hal station U.S. en een grote üsweg over de dan onnutte •rbaan van het station S.S., gaat ótrland verlaten. Hij heeft per 15 ttmber ontslag gevraagd by de «inciale Planologische Dienst van "Ó-Holland, waar hij werkzaam is 1 verkeers-adviseur. jonge blonde Amerikaanse aster cityplanner" overweegt "os een functie te aanvaarden by "ergens in Europa waarschijn- k in Brussel te vestigen parti- --f adviesbureau. Mocht dit niet tgaan, dan bestaat de kans dat naar Amerika terug gaat. waar teen onderwys-functie is aange- Jen. °e heer Jokinen verlaat Neder- 'A naar zijn zeggen, omdat er ss langer is gebleven dan hij had hien (ruim drie jaar). Over de fcen voor zijn verkeersplan voor fc Haag —dat thans in handen 'Ui de minister van Volkshuisves- 4 en Bouwnijverheid is hy ta- optimistisch gestemd. 7oor eind maart 1963 verwacht hij r geen nieuwe wending in deze Taak van concilievaders Huidige vorm van liturgie nog geschikt voor deze tijd? Over gebruik ran Latijn ivorden karde noten gekraakt (Van onze Romeinse correspondent) Juist omdat de besprekingen op het concilie in Rome geheim zijn is het uiterst nuttig dat er door insiders soms iets over verteld wordt. Dat is donderdag gebeurd door pater Schmidt S. die aan de pers uiteenzette hoe men zich de hervormingen in de liturgie moet voorstellenwaarover dezer dagen wordt gesproken. De concilievaders hebben in de eerste plaats na te gaan of de vele uit eenlopende wijzigingen in de liturgie die de laatste jaren op ver schillende plaatsen vrij willekeurig iverden ingevoerd, aanvaard baar zijn en of dit de juiste weg is om op voort te gaan. bepaalde landen en gewesten, waar de sociale toestanden uitstekend zijn. vier het atheïsme hoogtij en hangt men een humanisme aan, dat de mensen gelukkig en eerlijk wil ma ken met de navolging van de zeven laatste der tien geboden, maar de drie eerste stelselmatig weglaat. Zou de kerk zich te veel aan sociale actie gaan wijden, dan loopt zij ge vaar te aards te worden. Het doel der kerk moeten te allen tijde blijven de mensheid te zeggen, dat zij af hankelijk is van God en zich ervan bewust blijft, dat haar werkelijke woonstee n«et deze aarde is maar het vaderhof in de hemel. Dat is het punt waarop de liturgie voortdurend gericht moet blijven. Tot zover pater Schmidt. De minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns is gisteren met echtgenote en dochter van vakantie op Schiphol terugge keerd. Advertentie Een blo*d2uiverende kinr met Krnjcben Salts bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige reu matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloedzuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen? Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag Uw apotheker of drogist Kruschen Salts. 55 (Van onze Utrechtse correspondent) gulden, plusminus 1 pet ons reeds het eerste jaar 7 4 8 miljoen gulden Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in het voorjaar van 1963 een besparen, om niet te spreken van de grootscheepse actie beginnen. Met gebruikmaking van alle auditieve onmetelijke besparing aan menselijk en vicieuze hulpmiddelen zal het motto ..Veilig verkeer zonder op-|lced Clteerde de heer Holsbergen. schepperij" ivorden gehanteerd. I Een groot aantal belangrijke per- Hef Verbond hoopt hiermee de verkeerde mentaliteit, waarmee tal soonlykheden zal worden uitgenodigd van weggebruikers zijn beheptom fe buigen in de goede richting. Dc BeSermriddeTs"Veilig Verkeer" De voor deze actie benodigde financien hoopt het Verbond te verwerven L via een in testellen „Kring Beschermridders Veilig Verkeer". Dit idee voor deze campagne is ge boren in de breinen van enkele re clamedeskundigen, die het op eigen initiatief hebben uitgewerkt en ver volgens het Verbond hebben aange boden. „Eer volkomen veilig verkeer", dus een verkeer zonder ongelukken, is een ideaal en zal dat altijd ook wel blijven", zo vertelde ons de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, dr. G. van der Wal. gisteren. Wel kunnen we dat ideaal zoveel moge lijk proberen te benaderen. We moe ten naar zyn mening daarom stre ven naar meer en betere wegen, vei lige voertuigen, overzichtelijke ver keerssituaties, en naar een lichame lijk en geestelijk goede conditie van de weggebruikers. „Maar zelfs als aar. al deze voorwaarden zou zijn voldaan, zelfs dan zouden wij nog rekening moeten houden met de menselijke tekortkomingen", aldus dr. Van der Wal. Ervaringen van de ..Advertising Council of America' 'hebben doen uitkomen, dat de huidige reclame techniek over methoden beschikt, waardoor met succes de veiligheid van het wegverkeer kan worden ver hoogd Mentaliteitsbeinvloeding is dus wel degelijk mogelijk, aldus dr. Var. der Wal. Hy betoogde, dat de Nederlandse gemotoriseerde wegge bruikers nog niet „volwassen" zijn. De vraag is, zo besloot de voorzitter van het Verbond, hoe versnellen we aie groei naar het „volwassen zyn?" Het doel van de campagne is in de eerste plaats mensenlevens te redden door de verkeersmentaliteit in het al gemeen gunstig te beïnvloeden. Ge leerden hebben uitgerekend, wat de verkeersonveiligheid in Nederland in geld uitgedrukt kost. Volgens jhr. Var Andringa de Kempenaer. voor zitter van het Genootschap voor Re clame. was dit in 1952: 242 miljoen gulden. „Wanneer het ons zou luk ken hierop 5 pet. te bezuinigen, dan zou een investering van 2Vi miljoen „Opsclieppe r „Als ik mijn gedrag in het verkeer bekijk, dan zie ik, dat ik verschillen de fouten maak. Ik rijd in een half uur van Den Haag naar Amsterdam. Ik rijd in één ruk door, zonder te slapen, van Marseille naar Gronin gen. Mijn wagen loopt gemakkelijk 140. Ik kan er nog net langs. Als het licht groen wordt laat ik iedereen ver achter mij. Ja, en dan merk ik, dat ik eigenlijk een opschepper ben Dit zei de heer J. W. Holsbergen. ver tegenwoordiger van de groep reclame deskundigen, die de campagne ont wierp. Het element „opschepperij" bein- vloedt de verkeersveiligheid nadelig. Door deze opschepperij aan de kaak te stellen en min of meer te bespot ten, zou de weggebruiker op zijn fout kunnen worden gewezen: er is geen venijniger wapen dan de spot. Nie mand wil graag te kijk staan. Nie mand. wil ook graag een opschepper worden genoemd. Verder moeten zij de talrijke wensen en voorstellen onder ogen zien die door de verschillende bis schoppen tijdens de voorbereiding van het concilie werden te kennen gegeven. Het concilie zal normen vaststellen, die een algemeen en principieel karakter zullen dra gen. Slechts later zullen die normen door hen die daartoe in naam van het concilie de opdracht krijgen, worden uitgevoerd en verwerkelijkt. Daartoe behoeft niet heel veel tijd te verlopen. In een jaar of vier. vijf zouden de veranderingen, ook al zijn deze vrij belangrijk, kunnen worden verwezenlijkt. De liturgie is in de laatste vier eeuwen praktisch nooit veranderd. Het is de taak der concilievaders na te gaan of de hui dige vorm van de liturgie nog ge schikt is voor onze tijd. ofwel dat het wenselijk is dat wy vormen zoe ken die de huidige mensheid meer aanspreekt. Dat de huidige liturgie mooi en indrukwekkend is valt niet te loochenen maar als ze geen in vloed uitoefent op de gelovige, en aan deze voorbijgaat, dan is ze nut teloos. Een liturgie kan en moet zelfs op de gehele wereld dezelfde zijn, en toch verschillen in vorm. Zo is het gedurende de eerste eeuwen van het christendom geweest toen er tal van riten zijn ontstaan die ten dele nu nog voortleven en die al wijken zij af van de Romeinse rites, er in we zen toch niet van verschillen. Naar pater Schmidt deed uitko men is er in de liturgie, zoals wij die kennen, een geest van overdreven individualisatie, het bezinksel van de eeuwen die achter ons liggen. De tijd waarin wy leven verzet zich te gen dat individualistisme. Ni*uwe stromingen als het socialisme en het communisme zoeken het sociale en niet het persoonlijke element. Het gevaar is niet denkbeeldig dat tal- ryke eenvoudige menson de kerk on trouw worden en zelfs tot atheïsme overgaan juist omdat zij behoefte Afrika, en hetzelfde geldt xir In hebben aan dat sociale element. De dia. Indonesië en nog andere oosterse kerk moet. wil zij niet ten onder landen, zo oneindig groot is. dat men gaan. aandacht wyden aan de so- door het gebruik van al die talen de ciale actie. Maar sociale actie al- eenheid der kerk zou aantasten. Er leen ls ook weer ni»t icldoende. In 1 is ook gewezen op het onloochen- Harde woorden Over de kwestie van het Latijn schijnen in het concilie harde woor den te vallen. Het is in de eerste plaats gebleken, dat het Latijn als taal van het concilie niet zo bijzon der goed voldoet. Vele concilievaders zijn niet in staat een gesprek te voe ren in het Latijn. En verder is er de grote moeilijkheid van het verschil in uitspraak. Om duidelijk te doen uitkomen, dat het Latijn allerminst de enige liturgische taal van de ka tholieke kerk is. heeft nu één der kerkvaders, de bisschop van de Mel- chitische rite van Syrië, de vader in het Frans toegesproken. In deze oos terse riten worden Grieks. Armeens, Arabisch en nog tal van andere ta len gebruikt. De bisschop wees er op dat Christus zelf zich bediende van zyn eigen taal, het Aramees. Onder de Afrikaanse bisschoppen zijn er velen die pleiten voor het ge bruik van de landstaal in bepaalde delen van de mis. Maar er blijven ook anderen die er op wyzen dat het aantal talen en dialecten in zwart (Van onze Brusselse correspondent) Vijf maal binnen het half uur dat zijn uiteenzetting heeft ge duurd heeft de lord-zegelbe- waarder Heath gistermiddag te genover de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen van de Euromarkt de uitdruk king „voor ons niet aanvaard baar" gebruikt. Het was de eerste keer dat de Engelse onderhandelaar, die tot nu toe altijd van optimisme en soepelheid heeft getuigd, zich zo categorisch toonden en na afloop zei hij nog eens tegen de ver zamelde journalisten: ,,Ik ben zeer teleurgesteld". Onderwerp van onderhandelingen is gisteren de Engelse landbouw ge weest. De zes landen hebben daarover eerst met elkaar gesproken en 's mid dags heeft de onderhandelaar zich by hen gevoegd. De Zes waren het onderling nauwelijks eens over het geen zij Engeland wilden voorstellen, doch tenslotte bleek, dat z(j wel allen van oordeel waren, dat het Engelse bare feit dat tde Anglicaanse Kerk, die in haar rites heel dicht bij de katholieken staat, maar zich van het Engels bedient, er evenmin als de katholieke kerk in slaagt afvallig heid van een deel der gelovigen te voorkomen. beschermridder ontvangt een oorkon de op naam en een verzilverde pla quette op naam. Tenslotte zal één van de Beschermridders in het be zit kunnen komen van een antieke automobiel, die geheel in de oor- spronkelyke staat is gerestaureerd. „Dit blijk van waardering is dus voornamelijk een erezaak. Hoofdza kelijk dankzij de Beschermridders Veilig Verkeer hoopt het Verbond in staat te worden gesteld een groot scheepse campagne te voeren om mensenlevens te redden", aldus de heer Holsbergen. (Van onze Eindhovense correspondent) Het jaarcongres van het Genoot schap voor Reclame, dat gisteren en vandaag in Eindhoven in de zalen van Cocagne wordt gehouden, is met 7ijn 700 deelnemers het grootste dat tot dusverre is de geschiedenis van het genootschap kon worden geor ganiseerd. In zijn openingswoord, dat voorzitter jhr. IV.van Andringa de Kemp*naer gisteren in een stamp volle zaal uitsprak, terwijl enkele honderden belangstellenden In ne venzalen via een televisiecircuit met de hoofdzaal verbonden waren „wees hy daarop met gepaste trots. Het congres heeft als thema „mo gelijkheden en grenzen van de recla me". De voorzitter verwelkomde ook de gastsprekers onder wie secretaris generaal prof. Brouwer van het mi nisterie van Economische Zaken, die het congres opende. Het unieke feit van dit congres is volgens de voorzitter, dat er voor het eerst sinds de oprichting ook over de beperkin gen van reclame gesproken wordt. In onze eigen reclame- en distribu tiehuizen rinkelen sedert enige tijd de ruiten en kijken de bewoners el kaar bij tyd en wijle onthutst aan. In verband daarmee wees hij op „de regelen voor het advertentiewe- zen", waarin voor alle betrokken par tyen, rechten en plichten nauwkeu- keurig zyn vastgelegd. Deze over eenkomst wordt met beëindiging be dreigd. waardoor de fatale datum van 17 januari snel nadert. Hij wees er voorts op, dat de economi sche bestaansmogelijkheid en het grote commerciële effect van radio reclame bewezen zyn door het schip „Veronica" waarin eerbare Nederlan ders in één jaar waarschynlyk 12 miljoen harde reclame guldens heb ben geinvesteerd. De bij deze ont wikkeling betrokkenen waren waar schijnlijk liever legaal vla de nieuwe f.m.-zenders binnen de territoriale grenzen gebleven. Wat de commer ciële televisie betreft zal in het zo juist aangevangen parlementaire jaar waarschijnlijk de knoop worden door gehakt. Verandering Ten aanzien van hen, die met sta pels mixers, braadkuikens en horlo ges onder de arm de commerciële porseleinkast zijn binnengestapt, vreesde de voorzitter, dat onze natio nale middenstand plotseling gecon fronteerd werd met ingrijpende structurele veranderingen, waarvan het einde nog niet in zicht is. Een algehele herorinëtatie en frisse aan pak van structuur en methodiek, die kennelijk niet meer in ons tijdbeeld passen, zal onvermijdelijk zyn. Vervolgens hield de heer Devaux, president-directeur van de Franse Shell-organisatie, een uitvoerige in leiding over internationale aspecten van reclame. In de ochtendvergade ring sprak nog jhr. Van Riemsdijk, hoofddirecteur van Philips-Nederland die In zyn inleiding „normen en re sultaten" twee constructieve denk beelden aan de hand deed: het op richten van een Instelling tot het on derzoek van reclame en een collega in het leven te roepen tot bevorde ring van de naleving der normen. In de middagvergadering kwam een geestige prof. Wemelsfelder, hoog leraar in de economie aan de technische Hogeschool Eindhoven, aan het woord over „marketing en techniek, techniek en marketing". Prof. dr. Verdoorn, buitengewoon hoogleraar ln de commerciële econo mie en marktanalyse aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam, 6prak in zijn inleiding over „reclame als instrument der verkooppolitiek". De eerste dag werd besloten met een rede over „com merciële planning en reclamebudget tering", die de heer D. Otto, direc teur van de commerciële voor calcu latie en planning der N.V. Philips, hield. systeem van subsidies aan de land bouwers moet worden aangepast aan de landbouwpolitiek van de EEG. En geland is van oordeel, dat het gedu rende de ongeveer 7 tot 7'- jaar die het krijgt alvorens zijn regelingen identiek moeten zijn aan die van de EEG, zelf zijn systeem van subsidies zal moeten bepalen. De Zes hebben daar een andere mening over. Frankrijk bijv. wil dat Engeland gelijke bepalingen als de EEG zal in voeren. Nederland meent dat Enge land de vrijheid moet hebben zijn subsidies aan de landbouw langzaam te vervangen door subsidies aan de consument. Tenslotte heeft men Heath laten weten, dat de aanloop periode van Engeland uiterlijk 1970 moet aflopen en dat de Engelsen de subsidies aan de landbouw onmiddel lijk moeten stopzetten, wanneer En geland toetreedt als lid van de EEG om ze dan door subsidies aan de con sumenten te vervangen. Heath heeft dat voorstel dus niet te aanvaarden genoemd en hij heeft daarbij de nadruk gelegd op de prak tische moeilijkheden. Binnen enige jaren zou Engeland achtereenvolgens drie systemen hebben: het huidige.de subsidie aan de consumenten het systeem van heffingen van de EEG. Administratief noch politiek is dat aan de Engelse boeren te verkopen. Vandaag zouden de vertegenwoordi gers van de Zes en Engeland opnieuw bijeenkomen. Het lijkt onwaarschyn-j lijk dat zij het dan eens zullen wor- j (PvdA) had gezegd veel te lang wer den over de landbouwpolitiek, maar j ken en te weinig honorering ontvan- vermoedelijk zal dan eerst over de gen. is in studie. De minister deelde zogenaamde nulrechten en over de I mede dat in de salariëring van de invoeren uit India en Pakistan wor- I medische assistenten binnen afzien- den gesproken. I bare tijd wyziging zal komen. Artsenopleiding thans negen jaar Alle Universitaire studies zijn na de oorlog een jaar langer geworden. De studie in de geneeskunde is met haar negen jaren de langste acade mische studie. Dat is een klemmend probleem dat dringend aandacht vraagt, zo zeide de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Cals in de openbare vergade ring van de commissie voor onder- wys. kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer, die de begroting voor 1963 behandelde. De kwestie van de medische assis tenten. die naar dr. J. H. Lamberts Scherpe stijging van de kosten van het levensonderhoud Hel landeiyk prysindexcyfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt sa mengesteld op basis 1951 is 100, ver toonde van medio augustus tot me dio september 1962 een stijging met 2 punten. Het indexcijfer inclusief AOW/AWW steeg van 129 tot 131 en het indexcyfer exclusief AOW/AWW van 125 tot 127. In de sector voeding, waarvoor het indexcijfer daalde van 133 tot 132, werd een prysstUging geregistreerd voor brood en ander* meelprodukten, alsmede voor eieren. Het indexcyfer voor aardappelen en vooral dat voor groenten gaf een daling te zien, ter wijl het indexcijfer voor fruit een kleine stijging vertoonde. Ter bepaling van de invloed van de huurverhoging per 1 september 1962 vond medio september een huur- enquete plaats. De hierbij geregi streerde huurstijging had tot gevolg dat het indexcyfer voor huur opliep var 184 tot 198. Daar op het moment van de enquete de huur in een aan tal gevallen nog niet definitief be- kena was, draagt dit percentage nog een voorlopig karakter. Binnen de sector woning werd voorts een prys- stijging voor vaste brandstoffen waargenomen, die mede valt toe te schryven aan de overgang van zo mer- en winterpryzen. Ook voor bloemen gaf het indexcyfer een sty- ging te zien. Voor het onderdeel kleding steeg hec indexcyfer van 85 medio augus tus tot 89 medio september. Deze stijging is voornamelijk een gevolg var de overgang van de zomerkle ding op de winterkleding. De winter- kleding is namelijk ten opzicht van het basis jaar 1951 minder sterk in prijs gedaald dan de zomerkleding. Het indexcijfer voor kleding bedroeg in dt vergelykbare maand septem ber 1961 88.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5