OE THANT DOET MOEIZAME POGINGEN VOOR OVERLEG <QO> Stad Tawang in India gevallen Duitse terrorist in Italië gepakt DAKREPARATIE Gromiko loog president Kennedy maar wat voor 32041 Twaalf Russische schepen zijn teruggekeerdéén kon verder Rechtstreekse vraag van Stevenson aan Zorin onbeantwoord (Sue/ Qföeuws yS zouden willen vasthouden aan ontmanteling raketbases Weg ligt open voor Chinezen Kernproef op grote hoogte ZWART Honden aan de lijn in geheel Zuid-Holland Nederlandse in Israel geëerd Zorin: geen represaille in Berlijn Verf met voldoening Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 No. 30791 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 kwestie Is. Oe Thant had gerept van voorlopige besprekingen en Kennedy gaf te kennen dat zijn ambassadeur bij de VN. Stevenson, gaarne bereid zal zijn de arrangementen met Oe Thant te bespreken. Sommige in de Verenigde Naties, waarschijnlijk gedreven door eigen hoop. spraken van een gunstig ant woord dat zowel Chroesjtsjof als Kennedy had gegeven, maar in Washington krijgt men de indruk f (Van onze correspondent in Washington) In New York is de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, begonnen aan een moeizame poging de partijen in dekwestie-Cuba aan de confercntietafel tc brengen. Vandaag de"btokl zou Oe Thant met afgevaardigden van Amerika, de Sowjet-Unie kade op te heffen. De verwijdering en Cuba afzonderlijk confereren. J de^wnvaarde0" °P CUba b^"a Met voldoening hebben de Amerikanen vernomen, dat de Russen twaalf schepen rechtsomkeert hebben laten maken, dus nog zes meer dan gisteren werd medegedeeld. Men moet echter niet vergeten, dat de Russen willen voorkomen, dat hun wapens Een van de Amerikaanse foto's in Amerikaanse handen vallen. Zo heel veel gematigdheid behoeft he" beeiYv! n^n'^re- dig landschap in de buurt van Ha vanna. De foto werd In augustus j.l. genomen. Een andere foto toonde dezelfde plek. echter met nieuwe zjj- wegen en een verbeterde hoofdweg, alsmede een raketbasis. Deze foto werd pas de vorige week genomen. De pers in Havanna schreef giste ren dat op Cuba een internationale strijdbrigade is gevormd die klaar staat ..om elke taak onder elke om standigheid in elk gebied waar dat nodig geacht wordt" ter verdediging van Cuba tegen het „Yankcc-impe- rialisme" uit te voeren. De brigade is gevormd uit personen afkomstig uit Zuidamerikaanse landen, West' ela, Zuid-Afrika en Zuid-Vietman, „die in dit land verblijven en beslo ten hebben de Cubaanse revolutie te verdedigen". De voorzitster van de Cubaanse vrouwenfederatie heeft alle vrouwen opgeroepen hun posten bij de eerste- hulpbrigades, de militie en in het produKtieproces in te nemen. Radio-Havanna deelde gisteravond mee, dat een grootse ontvangst zal tanker Boekarest van 21.255 ton, het eerste schip, dat op weg naar Cuba door de Amerikaanse vloot is onder schept. In de provincie Las Villas is de benzine gerantsoeneerd. Reizigers, die vandaag in de Cubaanse hoofd stad zijn aangekomen, moesten met de bus reizen omdat aan particu lieren in het algemeen geen benzine meer verstrekt wordt. De taxi's krij- worden bereid aan de Russische olie- gen 20 liter per dag. Duidelijke foto's uit deze terugtocht niet te blijken. Een Russisch tankschip met olie is door de Amerikaanse vloot onderschept en, nadat de Russische kapitein verzekerd had, dat er alleen maar olie was, doorgelaten. Er gingen geen Amerikanen aan boord van de Rus om Chroesjtsjow ervan te overtuigen, dat de V.S. niet vechtlustig met het geweer aan de schouder staat. Lange, zeer kritieke tijd Oe Thants pogingen om tot een vergelijk te komen zullen niet ge hij een schone kans de blokkade althans voorlopig geliquideerd te krijgen. Kennedy hield echter in zijn antwoord aan Óe Thant een belang rijke slag om de arm. mi Hij waardeerde de geest waarin Oe ■Thants voorstel was gedaan, maar ^iin"rnhB. hppf't nameiiik onderstreepte dat verwijdering van aumou.u.^uo. ««.«en, gereageerd op zün voorstel en Ame- de raketten uit Cuba de kern van de Duitsland, de Sowjet-Unie, Venezu- I maakt, rika is niet van zins de blokkade op te heffen alvorens de lange-af- standsraketten op Cuba zijn ontman teld en weggevoerd. De Veiligheidsraad heeft nog niet gestemd over drie moties, die daar zijn ingediend. Komt de raad niet tot een resultaat, dan gaat de kwestie waarschijnlijk naar de Assemblee (Algemene Vergadering). Met het oog daarop maken de partijen reeds Intensief propaganda voor hun standpunt onder de 110 leden van de kolossale vergadering. Washington zet zich schrap voor een lange, uiterst kritieke periode. De eerste ronde van de crisis mag dan betrekkelijk gunstig zijn ver lopen. maar dat is geen reden voor een hoera-stemming. Het gevaar is nog lang niet geweken, want de acti viteit. die de Russen op Cuba heb ben ontplooid, ziet men in de Ver enigde Staten als het begin en een onderdeel van een veel omvattender actie, die zelfs de vraag doet rijzen of de Russen nog altijd willen vast houden aan hun leus van vreedzame coëxistentie. De aandacht concentreerde zich gisteren op de antwoorden van Chroesjtsjow en Kennedy op de j boodschap van Oe Thant. die immers heeft voorgesteld dat gedurende twee of drie weken de Russen hun wapen-1 transporten zouden staken, dat de Amerikanen hun blokkade zouden opheffen en dat men op Cuba niet verder val bouwen aan militaire in stallaties. Dit alles om de partijen de kans te geven door middel van onderhande lingen een vreedzame regeling van het geschil te bereiken. Chroesjtsjow heeft Oe Thants suggestie zonder meer aanvaard. Hij had zich beklaagd over de blokkade als een agressieve daad en door Oe Thants voorstel te aanvaarden kreeg Indiase troepen hebben ,,na bittere gevechten" met Chinese militairen zich teruggetrokken uit Tawang. het voornaamste bestuurscentrum in het noord oostelijke grensgebied, zo is gis teren in Nieuw Delhi bekendge- JAN DE NIE ZONEN NIEUW TELEFOONNUMMER voor alle afdelingen. De Chinese troepen kunnen zich nu meester maken van de Sela-bergrug, die een natuurlijke gens vormt van het Himalayase vorstendom Boetan. Via de Ma- nihong-vallei door Boetan ligt dan ook de toegang naar de (In diase) vlakte van de Brahma- poetra voor hen open. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie verklaarde, dat de Indiase militairen zich vol gens plan hadden teruggetrokken toen het tot gevechten in de buiten- wjjken van Tawang was gekomen. De 30.000 inwoners tellende stad ligt nabij het drielandenpunt, waaraan India. Tibet en Boetan grenzen. Overigens duurt de strijd in het noordoostelijke grensgebied nog steeds voort na een nieuwe Chinese aanval op twee Indiase posten. De Chinezen zouden in deze sector de beschikking hebben over dertigdui zend man. Honderden kilometers naar het westen, in het gebied van Ladach, hebben woensdag Indiase troepen Chinese aanvallen op een post nabjj het vliegveld van Tsjoe- sjoel afgeslagen. In de vallei van de Galwan zouden de Indiase troe pen zich hebben teruggetrokken om zich opnieuw te groeperen. Premier Nehroe heeft gisferen op een bijeenkomst van de parlements- fractie van zijn Congrespartij met kracht gepleit voor versterking van ;de defensie en het opstellen van nieu we plannen. Men moest niet moede loos worden door de jongste tegen slagen in het noordoostelijke grens gebied. zo zei Nehroe. Het land had geen andere keus dan vergroting van zijn militair potentieel. 9 Slot pag. 2 (Van onze Romeinse correspondent) Het is waarschijnlijk dat men één van de terroristen die ver antwoordelijk zijn voor de bomaanslagen op Italiaanse stations, heeft kunnen arresteren. Een jongeman, Heinz Schneider, afkom stig uit een dorp in zuid-Beieren, die reisde door midden-Italië, werd door de politie aangehouden. In zijn koffer bleek hij een heel arsenaal mee te slepen. Pistolen, springstoffen, benodigdheden voor tijdbommen enz. Hij is voorlopig in de gevangenis te Livorno opgesloten, waar hij wordt ondervraagd. Hij ontkent Iets met de terrorist!- jongelui hebben „opgeleid" en geld scht aanslagen te maken te hebben. en wapenen hebben verschaft plus. een handleiding voor de terrorist, eer» maar weet geen verklaring te geven handleiding waarin onder andere te voor het feit dat hü als toerist in lezen staat dat in geval de aanslag- ,1;.pleger gearresteerd wordt hü zich- Ital e rondreist met al dat wapen- ze\f bloedige wonden moet toebren- tuig bü zich. Bovendien heeft hü. 8en om daarna te kunnen verklaren behalve ziin elzen DasDoort ook noz dat door de Ital>aanse politie nenaive zun eigen paspoort, ook nog wer(, mlshandeId Fotokopieën zün een tweede paspoort, waarin een an- aar. de pers verstrekt. Het gebruik- dere naam voorkomt maar wei zijn f® lettertype zou volgens de Ita- I liaanse wetenschappelijke politie wü- eigen portret. zen op herkomst uit een drukkerij Dt politie zoekt nu in de verschil- in 9°stenrÜk- Officieel reageert de Italiaanse re- lende hotels, pensions, jeugdherber- gering op de laatste serie aanslagen gen er. kampeerterreinen in midden- zeer rustig. Men verwacht dat S h kameraden van Oostenrijk zich volledig distantieert tSSS 7n vïfn.' - f5n,i!in Ivan deze terroristen en het schijnt Trento en Verona worden in alle dal de besprekingen, die gepland wa- Italiaanse stations koffers alleen in >•- B v bewaring genomen nadat het dienst doende personeel de inhoud heeft on derzocht. Pr roces Binnenkort zal. waarschijnlijk in Bolzano, het proces beginnen tegen de terroristen die verleden jaar bij aanslagen werden gearresteerd. De aanklacht is zeer gedetailleerd en er worden met naam en toenaam de personen in genoemd die in Inns bruck en in andere plaatsen van Oostenrijk en ook in München de ren, gewoon zullen doorgaan. Relletjes Weer Parijse metro gratis met Secretaris-generaal Oe Thant (links) en de Rus Zorin in ge- i sprek tijdens de zitting van de Veiligheidsraad over de crisis rond Cuba. Vandaag is het reizen met de Pa rijse metro gratis geweest, als ge volg van een staking van 24 uur van het stationspersoneel en de stations chefs. Advertentie De Verenigde Staten hebben vandaag met succes een kern wapen op grpte hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan tot ontploffing gebracht. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 WEERBERICHT KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: lagere temperaturen overdag met krachtige tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aan vankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Later opkla ringen, maar ook in hoofdzaak in de kustprovincies enkele regen- of ha gelbuien. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 OKTOBER I Zon op: 7.24 uur; onder: 17.23 uur: Maan op: 5.52 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.41 en 14.55 uur; laagwater te 10.46 en 23.02 uur. Dit blad bestaat alt 24 pagina's De commissaris van de Koningin i n de provincie Zuid-Holland beveelt op grond van art. 61 van de veewet, dat in de gehele provincie Zuid- Holland met ingang van heden honden zodanig r eten worden opgesloten of aan dc ketting of lijn van voldoende sterkte moeten wor den gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. De commissaris der Koningin vestigt er met nadruk de aandacht op. dat honden, die in strüd met dit bevel loslopend worden aangetroffen, op last van de burgemeester van de gemeente, waar zij zich bevinden, kunnen worden gedood. Aangezien ook katten ernstig gevaar voor verspreiding van hondsdol heid kunnen opleveren, doet de commissaris der Koningin een dringend beroep op de urgerU deze dieren zoveel mogelijk 1 Jinen te houden. (Van-onze correspondent in Washington) In de Veiligheidsraad is het gisteren tot een ongewoon scherpe woordenwisseling gekomen tussen de Amerikaan Stevenson en de Rus Zorin. Stevenson deed in het vuur van zijn rede iets wat zeer ongewoon is in de Ver. Naties. Hij stelde Zorin een directe vraag, waarop hij direct een antwoord wenste: „Ontkent U, mijnheer Zorin, dat de Sowjet-Unie die lange-afstandsraketten op Cuba heeft geplaatst? Wacht niet tot mijn toespraak vertaald zal zijn! Zeg nu ineens ja of neen!". Zorin, die voorzitter is van de Veiligheidsraad, wist niet anders te antwoorden dan dat hij geen beklaagde is in een Amerikaans gerechtshof en dat hij te zijner tijd Stevenson van antwoord zal dienen. Thants suggestie (staking van wa penleveranties aan Cuba». Voor het overige beperkte hij zich tot een rechtvaardiging van de Amerikaanse actie op de punten, die door sommi gen waren aangevallen. Dit deel van Stevensons rede gaf Zorin de kans op te merken dat de Amerikaan uit een ander vaatje was gaan tappen en zich thans trachtte te veront schuldigen voor het gedrag van Ame rika, dat in de Verenigde Naties vol gens hem aan scherpe kritiek onder hevig was. Zorin stelde het voor als- Cynische houding van Russische VN-af ge vaardigde Het debat in de zitting van giste ren begon tamelijk vreedzaam. Ste venson toonde waardering voor het telegram van premier Chroesjtsjow aan de Britse filosoof Bertrand Rus sell en voor zijn aanvaarding van Oe of de resolutie van de Afro-Aziaten om een vreedzame regeling via over leg te bereiken, een veroordeling in hield van de Amerikaanse blokkade. Zijn betoog werd feller toen hij be weerde, dat het normaal zou zijn ge weest indien Kennedy eerlijk met Gromiko. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zou hebben ge sproken over de raketbases op Cuba De president heeft bekendgemaakt dat hij twee dagen vóór Gromiko's bezoek aan het Witte Huis concrete bewijzen had gekregen van de bouw dezer bases. Maar Kennedy zou daar, volgens Zorin. niet toe in staat zijn geweest, want die bewijzen zouden naar zijn mening niet bestaan. De foto's, die door Amerika zijn gepu bliceerd. zijn volgens Zorin verval singen. Al te bar! Dit werd Stevenson kennelijk te bar. Wü hebben vele speeches van Stevenson gehoord, maar nooit viel hü zo fel uit als gisteren. Toen Ken nedy Gromiko ontving, was Amerika in het bezit van de bewijzen Op dat moment ontkende Gromiko ten stel ligste dat de Sowjet-Unie lange-af standsraketten op Cuba had ge plaatst. Dit correspondeert met wat giste ren in Washington bekend werd. Daar vernamen w-y dat de Russen de Ame rikanen op dit punt vierkant hebben voorgelogen. Het ging hier niet om de kwestie of de ene partij de wa pens offensief noemde en de andere defensief. De zaak was veel krasser: de Rus sen hadden het doen voorkomen als of zü heel precies meedeelden wat voor betrekkelijk onschuldige wape nen aan Castro werden geleverd, ter wijl zU in feite besloten hadden tot De Nederlandse Eelkje de Boer heeft dezer dagen een boom geplant in de Avenue of Righ teous Gentiles in Jeruzalem, een laan met bomen geplant door niet-joden die met ge vaar voor eigen leven in de nazi-tijd in Europa joden heb ben geholpen of gered. Eelkje de Boer viel het eerbewijs ten deel omdat zü twaalf joden, onder wie twee kinderen, het leven redde. Als leidster van een modeschool handhaafde zü, toen de Duitsers order hadden gegeven alle joden van de scholen te verwüderen, twee joodse meisjes als leerlingen. Dat was het begin. Zij richtte haar eigen huis in als schuilplaats voor joden. Zü werd daarbü geholpen door een Neder landse politieman die haar van te voren inlichtte over door de Duit sers beraamde deportaties. Aldus kon zü herhaaldelük tüdig waar schuwen en bü ontvluchting hel pen. Toen zü eens een joods echtpaar naar een schuilplaats bij de Duitse grens vergezelde, ontsnapte zü nauwelüks aan arrestatie. Later, in 1943. werd zij toch verraden en naar het concentratievamp Ra- vensbruck overgevracht, waar zü aan zogenaamde „medische proe ven' werd onderworpen. Als enige overleefde zü dit. zü 't als zwaar invalide. Kort voor 't einde van de oorlog werd zü dank zij de tussen komst van graaf Bernadotte vrü- gelaten. een evenwicht verstorend novum, na melijk invoering op het westelük halfrond van ver-reikende raketten, die kernexplosies kunnen veroorzaken in nagenoeg de gehele Verenigde Sta ten en een zeer groot deel van Zuid- AmerikaU Zij hadden heel precies het type cn de reikwijdte meegedeeld van de wapenen die zü aan Castro zouden hebben geleverd, maar die medede lingen klopten ten enenmale niet met wat de Amerikanen ruim een week geleden definitief konden vaststellen. 1 Daarentegen is de reactie van een deel der Italiaanse studenten verre van rustig. Maar die studenten moet men voornamelijk zoeken in de fas cistische hoek. Al gedurende vier da ger. zijn er relletjes, waarbü Zuid-Ti- ro! alc voorwendsel dient. Maar al gaat men dan ook manifesteren voor Oostenrijkse consulaten of ambas- Isades. men tracht daarna zetels van de socialistische partü. de communis tische partij of de verschillende an dere partügebouwen te bestormen. Bovendien dragen zü borden met zich mee waarin zü Mussolini prüzen en het oude pact van Hitler en Mus solini verheerlüken. Ze zingen ook .fascistische liederen, zodat men niet hoeft te vragen uit welke hoek de wind hier draait. De Sowjet-UnJe zal niets in BerRjn als „antwoord" op de Amerikaanse blokkade van Cuba ondernemen, al dus de leider v. d. Sowjetrussisehe de- I legatie bh de Ver. Naties. Zorin, gis teren in New York in een gesprek met een groep gedelegeerden van ne gen Afrikaanse en Aziatische neu trale landen. „Ais de Amerikanen ge loven. dat wjj hen met betrekking tot Cuba in West-BerRjn van re pliek zullen dienen, dan vergissen zü zich ernstig. W'U zullen in West- BerRjn niets ondernemen, want dat zou juist *ün wat de Amerikanen willen'aldus de cynische vertegen woordiger van het Kremlin. Advertentie Vervalsing"... Toen Stevenson geen direct ant woord op zün hierboven genoemde rechtstreekse vraag kreeg liet hü een ezel aanrukken, waarop hü grote fo to's tentoonstelde, die de Amerikanen van de raketbases op Cuba hebben gemaakt. Die foto's maakten op ve len een volkomen overtuigende in druk. maar Zorin bleef, zoals te ver wachten was, onverstoorbaar. Toen hü het woord nam herinnerde hü de vergadering aan een andere foto. die Stevenson aan de Verenigde Na ties had getoond. Dat was in april 1961. toen Stevenson een foto liet zien van een vliegtuig, dat volgens hem uit Cuba was ontsnapt. Later bleek dat dit toestel alleen maar als een Cubaans vliegtuig was beschilderd, doch in feite toebehoorde aan uitge weken Cubanen in Amerika. Waarom, aldus Zorins zwakke be toog. zouden wü thans deze nieuwe foto's geloven? Volgens hem waren dit vervalsingen, waarmee de Ame- rikannen hun blokkade probeerden te rechtvaardigen. En wat zün ant woord aan Stevenson betrofGromiko had in zün gesprek met Kennedy ont kend dat er zulke aanvalswapenen op Cuba waren. „Wat wilt U nog meer. waarde heer?", aldus de onbe schaamde heer Zorin. Een (Modukt van de Sikkens Groep Uit het Leidsch Dagblad van I 27 Oct. 1862: 1 Z.M. heeft de heer Mr. F. 1 B. Coninck Liefsting te Lei- den benoemd tot schoolopzie- ner in het 3e schooldistrict 1 van Zuid-Holland. i Te Gent wordt de Duitse steenkool verkocht voor 20 francs de 3000 kilo. De Ne- derlandsche verbruiker be taald f2 a f 2.55 per mud, zoodat hij niet profiteert van i de lage prijzen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1