Wederopbouw in Perzisch rampgebied in volle gang foil is i bereidde het S aSleill J eerste serum oorspellingen voor merikci's economie Speculaties voorbarig Engelse verkiezingen „DE GAZELLE" Overlevenden zijn cd te zorgeloos DE STRIJD TEGEN HONDSDOLHEID Experimenten in kennels Willen en werken is slagen!! EERST LICHTE RECESSIE, DAN LANGZAME STIJGING met dolle honden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 (Bijzondere medewerking) De grote Franse geleerde Louis Pasteur (1822—1895) is de „vader" van alle inentingen. Waarom? Aan zijn onderzoekingen is het namelijk te danken, dat de geneeskunde zich ging bedienen van seruminjecties tegen een aantal ziekten. Zeker, na Pasteur zijn er vele nieuwe sera gevonden en heeft de inenting een wijder vlucht genomen dan Pasteur had kunnen dromen, maar dit doet niets af aan het feit, dat Pasteur de eerste INENTER was. De fundamenten zowel als de dakspanten van het in 1888 geopende „Institut Pasteur" zijn „inentingsprodukten", schreef een journa list omstreeks 1900 zeer terecht, al was zijn beeldspraak niet fraai. Voorbeeld van Malakka Sedert Pasteur's ontdekking ging in West-Europa en Noord-Ame- rika het aantal hondsdolheidge- vallen gestadig achteruit. Tegenwoor dig komt de ziekte in deze delen der wereld nog maar heel zelden voor. Elders op aarde kan men dat jammer genoeg niet zeggen. Gehéel uit te roeien zal de rabies wel niet zijn, maar wel is zij voor een zeer belang rijk deel te voorkomen door zoveel mogelijk honden tydig in te enten. Wij willen hier Malakka ten voor beeld stellen. Waarom de honden van de buurvrouw ook niet naar de dok ter gebracht? Het gaat groepsge wijs gezelliger en de honden vin den het wel prettig op de fiets te mogen zitten. Professor Louis Pasteur dankt een groot deel van zün roem aan zijn proeven met dolle honden, proeven, die resulteerden in de be reiding van een serum tegen honds dolheid (rabies, hydrophobia), dat in de meeste gevallen zowel door hondsdolheid aangetaste warmbloedi ge dieren als mensen kan genezen. Wij kennen allen na de publika- ties in de pers in verband met de Amsterdamse gevallen van honds dolheid de symptomen en het verloop der ziekte. Die dingen waren ook ten tüde van Pasteur bekend, vooral omdat er toen in Frankrijk vrij veel rabiesgevallen voorkwamen. Pasteur had reeds geruime tijd zijn gedachten over de hondsdolheid la ten gaan. Pas nadat hü er in ge slaagd was, de verwekkers van milt vuur en hoendercholera te ontdekken en tegen beide ziekten sera te berei den, gooide hij zich met de volle in zet van zijn wil, zijn kennis en zijn doorzettingsvermogen In de stryd tegen de hondsdolheid. HU toonde tij dens 7.Un rabies-onderzoekingen, dat hij ook over grote persoonlüke moed beschikte, want zonder zich door angst voor beten te laten weerhou den werkte en experimenteerde hü met de dolle honden, die hü in een paar kennels had ondergebracht. Eens presteerde hü het zelfs om middels een buisje het speeksel van een dolle hond op te zuigen- Hoe ge vaarlijk dit was, begrijpt men, als men weet, dat een dolle hond via zijn speeksel de ziekte op de mens of op een ander dier overbrengt. Eindelyk vond Pasteur een serum tegen houdsdolheid, dat hü toe diening aan honden in de regel genezing bracht. Maar hoe zou de mens reageren op dit serum? Nie mand wist het. En natuurlijk waren de artsen bang om proeven te gaan nemen op door hondsdolheid aange taste mensen, ook al is de verwekker der ziekte b(j mens en dier gelijk. In welke dosis kon het serum heil zaam zijn voor de mens? Deze vraag en vele andere vragen hielden Pas teur en zijn medewerkers voortdu rend bezig. Men begreep dat men voor het antwoord op de grote vraag aan gewezen was op ervaringsfeiten. Eerste menselijk object De „praktische kans" kwam, toen een geneesheer dr. Lannelongue de hulp inriep van Pasteur voor een zijner patiënten, die gebeten was door een gevaarlüke dolle hond. De Lan nelongue zowel als professor Pasteur wisten, dat de patiënt een jongen, Josef Meister geheten ten dode gedoemd was. Nog aarzelde Pasteur. Nog kwelde hem de vraag of zün in jectie verantwoord was. Tenslotte antwoordde hü JA. Vele malen gaf Pasteur de *naap injecties. En ziet, na enige tüd vertoonde de patiënt tekenen van beterschap. Pasteur had gewonnen. Josef Meister werd als volledig genezen uit het ziekenhuis ontslagen! Het succes met de behandeling van Josef Meister luidde een zeer ge slaagde veldtocht in tegen de honds dolheid. Het is aan het door Pasteur bereide serum te danken, dat hon derdduizenden mensen gered konden worden van een afschuwelüke dood. Na Pasteur's dood hebben de man nen der wetenschap Pasteur's grote ontdekking op sommige punten kun nen verbeteren, maar dit doet niets af aan Pasteurs' recht op een ere plaats in de reeks weldoeners der mensheid. Zün „levenspatroon" was steeds vertelde Pasteur eens al lereerst de WIL om iets te bereiken vervolgens WERKEN om het te kun nen bereiken en tenslotte het geluk te smaken van het SLAGEN. Zo deel de hij ook zün stryd tegen de honds dolheid in. In Zuidoost-Azië kwamen vroeger vrij veel gevallen van hondsdolheid voor. Niet altijd waren er geneeshe ren en serum aanwezig om genezing te bewerkstelligen. Het spreekt dus vanzelf, dat de mensen in Zuidoost- Azië erg bang waren voor dolle hon den. Wie wel eens een door rabies aangetaste hond heeft gezien, be grijpt die angst tenvolle, vooral als men de gevolgen van rabies voor de mens kent. Na de tweede wereldoorlog steeg op I Malakka het aantal gevallen van hondsdolheid in sterke mate. Zo re- gistreerde men in Kuala Lumpur j de hoofdstad van Malakka in het tijdvak van 1 april tot 30 september j 1952 meer dan 100 gevallen van ra- I bies Ten noorden van Kuala Lum pur stelde men 10 gevallen per maand vast. In Selangor rappor teerde men in een maand tijds 43 gevallen. Dit waren alarmerende cij- I fers, vooral, als men in aanmerking neemt, dat niet alle gevallen ter ken nis van de bevoegde instanties kwa men. De overheid besloot toen tot een breed opgezette campagne tegen hondsdolheid. De actie begon in 1953. De autoriteiten kon digden verordeningen af. Zij organi seerden serumcentra. Zij bepaalde, dat alle honden tegen hondsdolheid moesten worden ingeënt. In Kuala Dumpur gaf men in een der gebou wen van de renbaan 74 000 honden een „prik". Het resultaat wasb oven verwachting goed. want binnen drie maanden na die massa-inenting kwamen er in Kuala Lumpur en om- geving geen gevallen van hondsdol heid meer voor. Elders op Malakka kwamen de dierenartsen met hun as sistenten eveneens in actie. Ook dit I had goede resultaten, want in het I tweede halfjaar van 1953 werd er op I 1 Malakka geen enkel geval van honds- 1 [dolheid gerapporteerd Zó oovallend j j was dit succes, dat het tijdens een 1 kort nadien te Rome gehouden in- ternationaal congres van microbiolo- j gen zeer pryzend werd genoemd. 80% liet rich inenten De meeste honden-eigenaren op Malakka hadden direct gevolg gegeven aan de oproep om hun dieren te laten inenten. De achter- blüvers kwamen ook, toen bekend werd gemaakt, dat voortaan iedere i hond bü wijze van „pokkenbriefje" j een anti-rabies-penning bij zijn in- j enting kreeg en moest blijven dragen. I Honden zonder zo'n penning zouden door de politie worden gedood. Aldus bereikte men, dat tegen 1 april 1954 80 van alle honden op Malakka was ingeënt. Natuurlijk waren er nog kleine eiektehaarden hier en daar. maar zij waren aanmerkelijk minder gevaar- lyk dan vroeger, omdat ingeente I honden niet dol worden als ze docr een dolle soortgenoot worden gebe- I ten. Met de inentingsplicht kwamen er quarantaine-maatregelen voor de havens en een zo goed mogelijke be- I waking tegen honden langs de land- I grenzen. Daar dolle henden in del l regel onrustig en treklustig zijn. mag j men van een dergelijke grensbewa- I king geen overdreven verwachtingen J koesteren. Hoe reageert de hond? Misschien zal men ook in Neder land besluiten om inenting tegen rabies voor alle honden verplicht te maken. Dan rijst de vraag bij vele honden-eigenaren: Hoe reageert mijn hond op dierenarts en prik? De ervaring op Malakka leerde, dat de meeste honden braaf en ge- i willig naar de dokter gaan. Kolonel 1 Daly, een dierenarts, die vele inen tingen in Kuala Lumpur verrichtte, zei: Als alle mensen even verstandig waren als de honden, zou er op aarde minder onverstand zijn! (NIVANO—NADRUK VERBODEN) I Op de inentingstafel te Kuala Lumpur (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men al naar een waarzeg ster wil gaan, is het in elk geval goed te weten dat zij bij vorige ge legenheden juiste voorspellingen heeft gedaan. Business Week, een bekend Amerikaans weekblad over lier bedrijfslevenheeft zich herhaal delijk een goede waarzegster ge toond. Vandaar dat men ook dit najaar met belangstelling heeft af- (Van onze Londense correspondent) Ir. politieke kringen te Londen spe culeert men thans over de vraag of premier Macmiilan, na het doorslag gevende succes van zijn Europese po litiek op het zojuist in Llandudno ge- eindige partijcongres der conservatie ven, zich tot spoedig algemene ver kiezingen zal laten verleiden. Enige reser\e is geboden ten opzichte van al te voorbarige voorspellingen, zoals dc verwachting dat zo goed als zeker in mei of in de zomer verkiezingen zullen worden gehouden. I Niet vergeten mag worden dat de geestdrift van een massaal partijcon gres. waar altyd achter de schermen aan de touwtjes wordt getrokken, een sterk kunstmatig karakter draagt. Daarbij komt nog dat de conserva tieven van nature hün partij-een- heic. vooropstellen en een enorme zelfdiscipline tonen wanneer zich in terne moeilijkheden voordoen. In elk geval wordt thans verkondigd, dat de gedemoraliseerde partij, die als ge volg van de economische stagnatie bij een reeks tussentijdse Lagerhuis verkiezingen de rekening gepresen teerd kreeg, nu dankzij het Euro- markt,-plan als herboren is en zich voorbereidt op een vierde achtereen volgende stembusoverwinning, welke tcvers zo goed als zeker het einde var dc Labourpartij in haar huidige vorm zou betekenen. De partijleiding zal echter zeker geen beslissing over nieuwe algemene verkiezingen nemen, voordat het re- sultaat bekend is van de vijf plaatse- ljjke verkiezingen in november voor I opengevallen Lagerhuiszetels Deze zullen de werkelijke politieke baronie- ter zijn. Ook vrezen sommigen dat de kiezers zouden kunnen weigeren dat I Sucde herenvesten zonder mouwen, slechts f 24.90 HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 3318b LEIDEN voorziet In de bouw van 550 nieuwe woningen in acht dorpen in het vijf de district, dat het dichtst bij Tehe ran ligt. Alleen reeds in Bo-Ien zul len 300 hulzen verrijzen. De olie maatschappij heeft twee types ont worpen: een voor kleine gezinnen en een voor grotere gezinnen. De nieuwe huizen zullen ongeveer 5000 gulden per stuk gaan kosten en ze worden In een ijltempo uit de grond ge stampt, Men hoopt het hele project elf uur 's avonds door een aardbeving werd getroffen, is bijna 20 j wanneer'In het^algemeen in"dtt groot als Nederland. Het ligt ongeveer honderd tot tweehonderd deelte van het land de winter zich kilometer ten westen van de Perzische hoofdstad Teheran en wmSS vormt een grillige driehoek met uitlopers naar verschillende zijden. I dan de vernielde. Zy krügen een be- Volgens de laatste officiële gegevens heeft de aardbeving, die JSJrtïïoSSÈffifc "K35 precies 32 seconden heeft geduurd, aan moer dan 12.000 mensen bracht. De muren worden van bak- Het Perzische gebied dat op zaterdagavond 1 september tegen het leven gekost. De ramp maakte 70.000 mensen dakloos. Het rampgebied is verdeeld in vyf districten. Het grootste district —het meest zuidelüke is toegewezen aan het Perzische leger. Aan het hoofd van de hulpverlening en weder opbouw in dit eerste district staat de 35-jarige generaal Khosrawan, een leven door bijzonder energieke figuur die alles in het werk stelt om de hulpverlening zo effectief mogelük te regelen. Voor de hulpverlening in het tweede dis trict heeft de Perzische Planologische Dienst zich garant gesteld. Eenzelfde regeling is getroffen met de Perzische Bank voor Wederopbouw voor wat betreft district drie. Het Perzische ministerie van Wegenbouw en -on derhoud regelt de hulpverlening en wederopbouw in het vierde district. Een van de zwaarts getroffen dor pen in het vijfde district is Bo-Ien, ongeveer 140 kilometer ten noord westen van Teheran. Hier werden 2600 mensen in hun slaap verrast. Meer dan duizend kwamen om het het neerstortende puin, steen opgetrokken en bij de hele bouw wordt rekening gehouden met de mogelykheid van nieuwe aard bevingen in hetzelfde gebied. Slechte liegen Evh uT"i Üd?SH0PH ThTi2'" aa^dbevingsgebled lelden, vormen sche platteland bestond de behuizing i knelpunt bu de wederop- S», I bouw- De benodigde baksteen moet deel uit lemen hutten, tersterkt met ult Teheron en andere omliggende zon gedroogde zandsteen en De bouw van nieuwe huizen wordt het krachtigste ter hand genomen in het vüfde district, dat is toegewezen aan de olie-industrie, vertegenwoor digd door de National Iranian Oil Company. in de riet. Acht weken zün inmiddels verstre ken en alle stoffelüke overschotten zün intussen geborgen. Naast de ingestorte behuizingen die de bena ming „huis" al nauwelüks verdien den. zijn tenten opeezet voor de 1600 overlevenden in dit dorp. Ijltempo grote plaatsen worden aangevoerd over wegen met ondergelopen kuilen, waarin een baby-olifant zich met ge mak kan omdraaien. De vrachtwa gens met bouwmaterialen kunnen daarom over grote trajecten niet harder dan tussen de 20 en 40 kilo meter per uur rüden. Soms worden Ize gedwongen om de hindernissen Imet een slakkegangetje te nemen. Het in Perzië werkzame oliecon sortium financiert een project dat Het eigenaardige feit doet zich in vele verwoeste dorpen voor, dat de plaatselijke bevolking niet het geduld kan opbrengen om te wachten tot hun nieuw voor Perzische begrip- I pen enorm stevige behuizingen ge reed zün- De grotendeels uit modder opgetrokken lemen hutten, die bü de eerste schok als kaartenhuisjes in el kaar zijn gezakt, worden herbouwd door de overlevenden. Zij blijken lie- I ver In uiterst bouwvallige hutten te j wonen d&n in de tenten die in vele i verwoeste dorpen zün opgezet. Hun optimistische kük op de gang van I zaken in het büzonder waar het de niet geringe kans op nieuwe aardbe- vingen betreft grenst waariyk aan het roekeloze. I In de ogen van een Europeaan enigszins vreemde omstandig- I heden worden het best geken- 1 schets door de overlevenden in I dc dorpen, .lie allen een deken kre- I gen als onderdeel van een veel groter 1 hulpprogramma. Vele dorpelingen I zagen niet het onmiddellijke nut in I van een dergelijk voorwerp in een 'jaargetijde, waarin men evengoed zo niet beter zonder deken kan slapen. Het onmiddellüke gevolg van [deze zorgeloze houding was een al gemeen streven om de dekens weer direct zo voordelig mogelyk van de i hand te doen. Later als het echt koud wordt kan men dan wel op nieuw bü de hulpverleners om bed- degoed aankloppen. De gendarmerie, dilc In de dorpen op voorbeeldige wüze orde op de zaken stelt, probeert dei - I gelüke transacties zoveel mogelijk de kop in te drukken en houdt voor dit doel van iedere overlevende in het aardbevingsgebied een kaart by. waarop de hulpverleningsgoederen 1 nauwkeurig staan aang ekend. dc Euromarkt-kwestie, ,ook al omdat deze voor velen te moeilijk is, zal worden gebruikt als camouflage voor de tekortkomingen van de regering op sociaal en economisch gebied, zo dat oe laatste weieens van een koude kermis zou kunnen thuiskomen wan neer het lidmaatschap van de EEG de inzet van de verkiezingen zou vor- imen. Maai Macmiilan zette In zün za terdag 13 oktober op het congres uit gesproken slotrede alles op de kaart var. de EEG. Hij zei, dat er voor En geland geen plaats meer is tussen de twee reuzen, de Verenigde Staten en dc Sowjet-Unie, anders dan als on- deideel van de EEG. Hij zei ook, dat er haast is bü de aansluiting, omdat door te lang dralen de kansen om op gunstige voorwaarden te worden toe gelaten zouden verminderen. Er is geen twüfel aan. dat Mac miilan die haast ook nodig heeft om te voorkomen dat de door oppositie leider Galtskell gepropageerde antl- EEG-stemming om zich heen grüpt en dat de bedenkingen tegen aan sluiting in conservatieve kring een politieke kracht van betekenis wor den. De Britse regering hoopt ook, dat Adenauer en I)e Gaulle de nodige meegaandheid zullen tonen, mede om tc vookomen dat een eventuele La- bourregering een spaak in hun poli tiek zou steken. Dit argument sehünt in Bonn een zekere weerklank te hebben gevonden. Gaitskell onderstreepte reeds in een rede in Cambridge de tegen spraak in Macmillans redenering, nl. dat Europa een derde wereldmacht moet worden, maar dat Engeland zyn eigen politieke structuur zou behou der, en niet zou opgaan in een fede ratie. Macmiilan gaat blijkbaar van het standpunt uit. dat de Zes het hierover zelf niet eens zün en dat. wanneer Engeland eenmaal lid ls van de EEG het grote en misschien wel beslissende Invloed zal kunnen uit oefenen op de politieke vormgeving van de Euromarkt-landen. Maar dit is een punt dat in Engeland grote zorg baart. Ook is het moeilijk te zeggen, of de kiezers even volgzaam zul'en zijn als de congresgangers van Llaröudno. Macmiilan hield zün partijgenoten het visioen voor van Engelands na tionale wedergeboorte als gevolg van dc Britse toetreding tot de EEG. En- gtlano zal in elk geval, zo zei hü, diepgaande veranderingen moeten ondergaan, waarmee hü in feite toe gaf dat de dingen voor een belang- tijk deel zün vastgelopen als gevolg van een verouderde geestesgesteld heid. Hij had echter reden met trots te gewagen van talrüke nieuwe in dustrieën, gebaseerd op de atoomwe tenschap en op elektronische kennis In zijn pamflet had Macmiilan reeds betocgd dat voor deze industrieën een grote Europese markt onontbeer lijk is. Hij zou ook nog moed hebben kunnen putten uit het feit. dat som mige Franse industrieën bevreesd Izijn voor Britse concurrentie, zoals luit een recente publikatie blijkt. gewacht, wat de prognose van dit tijdschrift zou zijn voor het jaar 1963. Om tot een voorspelling te komen, heeft Business Week aan 35 voor aanstaande economen gevraagd hoe hoog zij het Amerikaanse bruto nationale produkt schatten In het eerste, tweede, derde en vierde kwar taal van 1963. Deze economen zijn belangrijke adviseurs in het bedrijfs leven. Zü wagen bü deze gelegenheid niet zo maar eens een gokje. Hun voorspelling correspondeert met het advies dat ieder van hen geeft aan de leiders ln het bedrüf waarbij hy betrokken is. (En dat advies op zichzelf zal een zekere invloed heb ben op het beeld van de economie in 1963). Deze deskundigen zün het natuur- lük niet volledig met elkaar eens, doch gemiddeld (en velen behoren tot de midden-groep) luidt hun ver wachting aldus: eerste kwartaal van 1963 ongeveer gelük aan het laatste van 1962: in het tweede kwartaal een inzinking: in het derde kwartaal langzame verbetering, die doorgaat in het vierde, waardoor het jaar beter eindigt dan het begonnen is. Vergelükt men het begin van 1963 met het einde, dan ziet men het bruto nationale produkt stügen van ongeveer 563 tot 570 miljard dollar. Maar al zou het einde van 1963 ook beter zijn dan het begin en belangrijk beter dan het tweede kwartaal, toch geeft deze prognose weinig voldoening. Herhaaldelijk heeft men er al op gewezen, dat de Amerikaanse economie een veel tra gere groei vertoont dan büvoorbeeld de economie van West-Europa en volgende jaar zal die toestand niet „gecorrigeerd" worden. De consument zal niet veel meer uitgeven dan tevoren (die verwach ting wordt ook uitgesproken in een recente prognose over consumenten plannen, afkomstig van de univer siteit van Michigan). De enige pro ducenten die redelijk tevreden kun nen zün over de koop-plannen van het publiek, zün de auto-fabriekan ten. Zü verwachten in 1963 weder om een vrü goed jaar. Maar gezien de matige vooruit zichten in het algemeen, voorziet men niet veel fabrieks-uitbreiding, ook al hebben fiscale maatregelen zulk een expansie gemakkelijker ge maakt. Een ongunstige factor voor 1963 is stellig het feit, dat in vele stre ken van Amerika de bouwvakken in moeilykhpden komen, omdat men een surplus aan woningen heeft be reikt. Vooral Indien het tweede kwar taal een recessie zal vertonen, kan men een belastingverlaging verwach ten. De meerderheid der onder vraagde economen is echter van oordeel, dat zulk een belastingverla ging te laat zou komen en te gering van omvang zou zijn om de eco nomie voldoende uit de put te ha len. Komen deze voorspellingen uit, dan zal de werkloosheid in 1963 nog toenemen. Thans is ongeveer 5.3 procent van de arbeiders zonder werk en dit percentage zou weieen» tot 7 kunnen stügen. Een ding staat vast: Kennedy en zün raadslieden zullen zich Inspan nen om de vrü sombere prognose van deze economen niet ln vervul ling te doen gaan. Hun doel is het om Amerika's economie meer groei kracht te geven. Zouden zü daarin niet slagen, dan zou dat niet alleen ongunstig zün voor de welvaart van het land, maar tevens voor 't poli tieke lot van de Democratische Par- tu. Dronkeman srit eindigde met dood In de nacht van 5 op 6 augustus eindigde een autodiefstal in Breda met de dood van een van de twee inzittenden. In die nacht hadden een 21-jarige Breda naar en z(jn vriend zich meester gemaakt van de auto van een Bredase arts. Beiden ver keerden onder invloed van drank. Tussen Den Bosch en Eindhoven raakte de wagen van de weg en reed in de sloot. De vriend verloor daarbü het leven. De bestuurder van de auto stond gisteren voor de Bredase Recht bank terecht. Hü schoof alle schuld op zijn vriend, maar dat nam niet weg dat de officier van Justitie l'J Jaar Jeugdgevangenis tegen hem eist». De hoendercholera en het milt vuur die de boeren jaarlüks tientallen miljoenen schade be rokkenden had Louis Pasteur reeds onder de knie gekregen, toen de geleerde zün belangstel ling richtte op dc gesel van dier cn mens, die hondsdolheid heet. Hü slaagde in de bereiding van een serum. Tot op de huidige dag plukt vrüwel de gehele mensheid de vruchten van pro fessor Pasteur's wilskracht, moed, kennis, doorzettingsver mogen en liefde voor de mede mens. t i t

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19