Slechts éènda9! Nobelprijs voor Letterkunde aan Amerikaan John Steinbeck kunst kakleiöoscQQp 591 Gilbert Bécauds opera boekte veel succes Belgisch - Nederlands cultureel samengaan Fantasie, realisme gevoelige humor en sociale bewogenheid Artistiek zonder betekenis Veiligheid is meer dan letten op het verkeer! Praat eens met uw spiegel! Vele activiteiten op komst 50 DESSO BOUCLÉ TAPIJT BULTHUIS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 oktober 1962 Vijfde blad no. 30791 (Van onze kunstredactie) DE Nobelprijs voor Letterkunde is, gelijk wij gisteren nog kort konden melden, toegekend aan de 60-jarige Ameri- kaansev auteur John Steinbeck; de prijs bedraagt 257.219 Zweed se kronen, hetgeen neerkomt op ruim 180.000 gulden. John Steinbeck is de schrijver van o.a. ..Of Mice and Men "The grapes of wrath", "Tortilla Flat", "Cannery Row", "Good Thursday" en vele andere boeken, waarvan verschillende ook in het Nederlands vertaald zijn. De prijs is hem toegekend door de 18 leden tellende Zweedse Academie voor zijn tegelijkertijd realistische en van verbeeldings kracht getuigende werken, die zich kenmerken door een gevoelige humor en een sociaal inzicht. Op 10 december, de verjaardag van Alfred Nobels overlijden, zal Steinbeck in Stockholm de prijs in ontvangst nemen. Zijn voor gangers waren Sinclair Lewis (1930), Eugene O Neill (1936). Pearl Buck (1938), William Faulkner (1949) en Ernest Heming way (1954). Hij is de zesde Amerikaan, die de prijs verkregen heeft. pige verhalen over de landlopers van Monterey. Na de oorlog verscheen "East of Eden", een groot opgezet verhaal over een Californisch gezin met een duidelijke symbolische inslag. Het werd eveneens verfilmd. De hoofdrol werd vertolkt door wijlen James Dean. Nr de tweede wereldoorlog maakte Steinbeck, die een tijd communist is geweest, een reis naar de Sowjet- Unie in gezelschap van de fotograaf Capra. Uit zijn dagboek ..A Russian Journal" is echter al gauw gebleken, dat hij zich daarvan had afgewend. Var zijn talrijke boeken noemen wij nog „The wayward bus" ook verfilmd „The log from the sea of Cortez", „Sweet Thursday", „The short reign of Pippin IV" en het verleden jaar gepubliceerde „The winter of discontent", dat door de jury om de symboliek ten zeerste geprezen wordt. Steinbeck is voor de derde maal getrouwd. Bij zijn tweede vrouw heeft hij twee kinderen. Produktief, maar... Steinbeck is ongetwijfeld een bij zonder produktief schrijver, doch ze- kei niet een van het allerhoogste for maat al zün in zijn sterk wisselval lig ouvre diverse kleine meester werkjes aan te wijzen. De toekenning heeft dan ook in li teraire kringen wel bevreemding ge wekt en zal zeker niet nalaten de nodige discussies op te werpen. Het is echte.- meer voorgekomen, dat het waarde-oordeel, ondanks de Interna- tionale reputatie van een schrijver, I sterk uiteenliep. Levensloop John Steinbeck werd in 1902 te Salinas in Californie geboren. De vruchtbare dalen, boomgaar den en vissershaventjes in deze staat hebben de achtergrond ge leverd voor het grootste deel van zijn bekendste werk. Zijn jeugd is, zoals die van vele Amerikaanse schrijvers van deze eeuw, een aaneenschakeling geweest van strijd, armoede en duizend-en-een baantjes. Na de middelbare school studeer de hij op een wat „wilde" manier natuurwetenschappen (biologie) aan de universiteit van Stanford. Hij heeft echte, geen graad gehaald. Daarna probeerde Steinbeck het in de jour nalistiek. Hij werd verslaggever, maar mislukte als zodanig. Stein beck zocht het toen in het hand werk en was achtereenvolgens werk zaam als leerling in de bouwvakken, fruitplukker, huisschilder en winkel bediende. Hij leerde de situatie in arbeiderskringen uitstekend kennen. Vervolgens werd hij benoemd tot huisbewaarder van een groot buiten in de Sierra Nevada. Twee jaar ge noot hij van dit bestaan, dat hem zo veel gelegenheid tot schrijven bood. Zijn eerste werk bestaat voor het grootste deel uit poëtische verhalen over de mensen uit de dalen in Caluornië. „The pastures of heaven", „The long valley" en nog andere wer ken zijn in wezen een dichterlijke verbeelding van het leven van deze mensen. Dat Steinbeck een sociaal bewogen mens is, die zich het lot van de arbeider werkelijk aantrekt, blijkt uit andere werken, zoals „To a Goci Unknown" en „In dubious battle". Eerste succes Zijn eerste grote successen boekte hjj met „Tortilla Flat", een verzame ling bloedwarme verhalen over een groep onverantwoordelijke mislukke lingen,, en „Of Mice and Men", dat hem wereldberoemdheid bracht: een korte en krachtige parabel over de zwakken en sterken in de maat schappij die later verfilmd werd. In 1939 verscheen „The grapes of Wrath", waarmee hij de Pullitzer- prijs won, een synthese van Stein- becks sociale bewogendheid en zijn in poëtische taal venvoord gevoel vooi de mens en diens verhouding tol de aarde. Dit boek wordt be schouwd als zijn beste werk en een van de grote Amerikaanse romans uit de jaren dertig. Hij vertelt hier in hei verhaal van de grote trek van het gezin Joad, dat met duizenden andere boerengezinnen uit het mid den-westen door de erosie van het land en de economische depressie gedwongen, naar Californië migreer de om daar een nieuw leven te be ginnen. Naar ons persoonlijk oordeel zijn Tydens de laatste wereldoorlog er belangrijker auteurs, die méér j werkte Steinbeck voor de „New York recht op deze hoge onderscheiding I Herald Tribune" als oorlogscorrespon- kunnen laten gelden. dent. Uit die periode stamt de roman „The moon is down", een verhaal over een door de nazi's bezet land. Daarna greep Steinbeck weer terug in het oude thema dat hem zoveel succes had opgeleverd. „Cannery Row" is weer een verzameling grap- Wat ons bijzonder teleurgesteld heeft Is het feit, dat wederom een j Nederlander gepasseerd is en dat bijv. een Simon Vestdijk, wiens naam nog in ons interview met dr. Van Vriesland genoemd werd, niet in aanmerking is mogen komen Introductie van Franz Paul Decker te Rotterdam Voor orkest nu 25000 handtekeningen De nieuwbenoemde vaste diri gent van het Rotterdams Filhar monisch Orkest, Franz Paul Dec ker, heeft zich gisteravond aan het Rotterdamse muziekminnen- de publiek voorgesteld met een programma van Bach, Mozart en Bruckner. Het Derde Branden- burgse Concert, Mozart's Viool concert in a met de Ameri kaanse violiste Erica Morini als soliste en na de pauze de vierde romantischesymfonie van Bruckner vormden dit program ma. Franz Paul Decker studeerde mu ziekwetenschappen in Keulen en werd korte tijd later aangesteld als dirigent van de Keulse Opera en de Keulse Mannenzangvereniging. Later was hij in Krefeld werkzaam en in 1950 werd hy eerste dirigent van het Stadstheater in Wiesbaden, in 1953 werd hij dirigent van het Stedelijk Orkest aldaar en drie jaar later volg de zijn benoeming tot eerste dirigent van het Symfonie Orkest in Bochum vanwaar hij nu naar Rotterdam is gekomen. Hij was voor Nederland geen onbekende omdat hij als gast- dirigent is opgetreden met het Re sidentieorkest ook in Leiden het Rotterdams Filharmonisch Or kest. het Radiofilharmonisch Orkest en het Radio Kamerorkest. Na afloop van het concert van gis teravond was er in de foyer van de schouwburg een ontvangst voor een nadere kennismaking met de dirigent die naast Eduard Flipse de leiding zal geven aan het Rotterdamse muziek leven. Inmiddels is bekend geworden dat de actie die in Rotterdam wordt ge voerd tegen het rapport-Witteman dat het Rotterdams Filharmonisch Orkest lager klasseert dan het Resi dentieorkest meer dan 25.000 handtekeningen heeft opgeleverd. Advertentie HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOOR D WIJ K Dietrich in het hagelwit (Van onze Parijse correspondent) De Gala-première van de Opera d'Aran, die sedert lange maanden stond aangeschreven als de grote gebeurtenis van het Parijse sei zoen, is gisteravond voor zijn componist, de beroemde chansonnier Gilbert Bécaud gehoord de ovaties, een zeer groot succes geworden. Behalve Charles Trenet, Juliette Greco en een in het hagelwit ge klede Mariene Dietrich, de ge dertig jaren zoudt geven, was ook uit de wereld van literatuur, muziek, film, diplomatie en politiek zowat alles tegenwoordig wat "tout Paris" aan roem en naam kan bieden. Dat ganse selecte gezelschap heeft na afloop Gilbert Bécaud. ge kleed in een nauw getailleerde smoking, die hem op een toreador deed lijken, aan het hoofd van zijn talrijke troep langdurig en bij zonder warm toegejuicht. JOHN STEINBECK Tentoostelling in Prinsenhof Ter gelegenheid van het dertiende lustrum heeft de Delftsche Studen- tenbond in het kader van de door hem „georganiseerde ontmoeting met kunstenaars in het stedelijk museum „Het Prinsenhof' te Delft een ten toonstelling ingericht van werk van de schilder Reindert Draijer. de gra ficus Ab Sok en de beeldhounwer An dre Volten. Deze expositie, die tot half november zal duren, werd gister middag geopend door de heer Nic. Hesseler, wethouder van Culturele Zaken van Delft. Voor de opening had de actrice Elise Hoomans een een aantal karakteristieken gegeven van het werk van toneelschrijver Pi randello, Kafka en Brecht. Hoge prijzen voor schilderijen Op een Newyorkse veiling is gis teravond het voor zover men weet enige zelfportret van de Ne derlandse schilder Vermeer voor ongeveer f325.000 van de hand gegaan. Het schilderij dateert van 1651 en toont de toentertijd 19- jarige schilder in roze werkkledij en met een zwarte baret op. staande voor een tafel met pen selen en paletten. Een schilderij van „De heilige familie" van Ru bens werd voor ongeveer f270.000 verkocht. Een klein werk van Rembrandt uit 1632, „Hoofd van een baardige man" bracht daar entegen slechts f 65.000 op. Regisseur Ludwig procedeer! verder Voor het Amsterdamse Gerechts hof worden op 15 november de plei dooien gehouden in de door de Duit se operaregisseur Wolf-Dieter Lud wig tegen de directie van de Ned. Opera aangespannen procedure, waar bij de werkzaamheden van deze chef regisseur bij onze nationale opera instelling op het spel staan. Wolf-Dieter Ludwig, die sinds 1956 als regisseur aan de Ned. Opera is verbonden en een contract heeft tot augustus 1963. werd per ultimo augustus jl. ontslagen. Een ontslag vergunning werd nog niet verleend. In kort geding verlangde Ludwig een uitspraak, dat de Ned. Opera hem in staat moet stellen zijn werk voort te zetten. Hij geloofde dat de opera het „droit de travail" zou heb ben geschonden, omdat hij een te gen het artistieke beleid van de ope radirectie gericht schrijven van een aantal staffunctionarissen van de Advertentie Wie zijn ogen goed de kost geeft, valt het op dat veel mensen zo weinig zorg aan hun fiets besteden. Her haaldelijk ziet men dat de toestand waarin vele fietsen verkeren bepaald gevaarlijk is - voor de fietser èn voor andere weggebruikers. Het is dan ook raadzaam, ervoor te zorgen dat uw fiets geheel in orde is en dat alles goed functioneert. Dat kan met recht een „levenskwestie" zijn. Als er wat hapert gaat u dan dade lijk naar de vakman - uw fietsenhan delaar. Hij repareert betrouwbaar. Of de geestdriftige ontvangst nu ook een artistiek succes bekroond heeft is een vraag waarover de kri tiek gisteravond al van mening bleek te verschillen. Een deel geloofde, dat Bécaud de basis had gelegd of ver breed van een volksopera k la Car men. terwijl anderen zich eerder te leurgesteld toonden over de ouder wetse opzet en uitwerking van het geval, waarin „monsieur 100.000 volt'" in geen enkel spoortje muzikale spanning meer was terug te vinden. Ofschoon wij persoonlijk ook eerder naar het laatste oordeel overhelden, valt niettemin moeilijk te ontkennen dat Gilbert Bécaud. die vroeger een klassieke muziekopleiding op het strenge Parijse conservatorium had gevolgd, in deze opera verscheidene onweerlegbare bewijzen levert van zijn beheersing van het vak van opera componist. Naast componisten als Menotti of de Duitser Henze, of vooral de Ita liaan Dallapicola, die de laatste jaren niet zonder succes poogden de opera in een wat moderner vaarwater te brengen, heeft Bécaud echter niets te betekenen of in te brengen. Aan de opvoering werden kosten die hjj zelf allemaal gedragen heeft noch moeite gespaard en uit dien hoofde mag men voor Bécaud zeker hopen dat ook het grote publiek gunstig op zjjn opera zal reageren. Het zou. lijkt ons. echter jammer zijn wanneer de liedjeszanger Bécaud in het vervolg definitief achter de opera-componist verscholen zou moe ten blijven, want in z(jn eerste ge daante hoort en ziet men hem toch wel stukken liever dan in zyn nieuwe verschijning. Studenten steken de draak met Ned. Opera mede had ondertekend. De president van de rechtbank wees de eisen van Ludwig evenwel af, waarna dez eappèl aantekende. Even als in het korte geding zal mr. R. J. Polak als raadsman voor Ludwig op treden. Mr. R. Korthals Altes is de advocaat van de Ned. Opera. Willem Hespe uit het ziekenhuis De 86-jarige koordirigent Willem Hespe heeft de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar hij drie weken geleden moest worden opgenomen, verlaten. Hij zal nog enige tijd rust moeten nemen. Advertentie Praat eens met uw spiegel en ontdek dat U nog véél mooier kunt zijn dan U nu al bent Het is zo gemakkelijkals U maar een maal wéét wat U moet doen om uw schoonheid te volmaken. Lees dat in MARGRIET! Vier weken lang geeft LOTUS kostbare geheimen prijs: een volledige cursus in schoonheids verzorging, waarbij U haar mag vragen wat U wilt. Hebt u nog andere problemen? Vergeet dan niet dat Margriet er is om U te helpen! Voor niets en niemendal kunt U beschikken over al de wetenschap, er varing en deskundigheid van MARGRIET en haar staf van specialisten op élk gebied. Als abonnee van MARGRIET krijgt U gratis antwoord op alle vragen, waarvoor de prak tijk van het huishouden U stelt! Kies NU het blad wat U zóveel te bieden heeft- Abon neer U bij de bezorger in uw wijk of rechtstreeks bij MARGRIET. Postbus 245, Amsterdam. U wéét het Nederlandse Opera: In 16 jaar 3000 voorstellingen Zestien jaar na haar allereer ste voorstelling van La Bohè me in Utrecht of> 11 juli 1946 zal de Ned. Opera met de pre mière van Sutemeisters „Raskol- nikoff" op 2 november te Am sterdam, voor de 3000ste maal voor het voetlicht treden. Op de lijst van de 10 meest ge speelde opera's staat Verdi's „Tra- viata" met 232 bovenaan. Carmen van Bizet volgt met 186 opvoeringen. Hierop La Bohème. Madame Butter fly. Faust, Cavalleria Rusticana met Paljas. De Parelvissers, Die Fle- dermaus, Rigoletto, Die Zauberflöte en Tosca. De componisten, wier werken het meest op het programma voorkwa men zijn Verdi met 647 (ruim 21%), Puccini 507, Bizet 337 en Mozart 285 voorstellingen. Van Richard Wag ner werd 68 maal een opera uitge voerd. In het afgelopen seizoen 19611962 heeft de Ned. Opera 22 voorstellin gen van 24 werken gegeven voor in totaal 143.885 bezoekers. De meeste bezoekers, n.l. meer dan gemiddeld duizend, trokken La Forza del Des- tino 4643 in vier voorstellingen, I Puritani 5653 in 5, Aida 4463 in vier en die Zauberflöte 18.955 in 17 voor stelling a. be togingen Enige honderden Brusselse studenten hebben gisteravond op hun wijze de draak gestoken met de vele betogingen, die vooral de laatste tijd de gemoederen in Bel gië bezig houden. Het ruas een manifestatie in het teken van „wij hebben geen eisen". Met het gebruikelijke lawaai trok de optocht door de Brusselse binnenstad, waar de aanvanke lijke bezorgdheid van de Brusse laren al gauiu plaats maakte voor hartelijk gelach en applaus. Op grote spandoeken stonden name lijk slagzinnen als Non a la re- vendication"„Nous sommes tous contents" en „Vive le gouverne ment" („V/eg met de eisen", „Wij zijn allen tevreden" en „Leve de regering"). Zoals gebruikelijk hield de ver sterkte politie ook bij deze beto ging een oogje in het zeil. Ingrij pen was deze keer verre van no dig. Integendeel, de betogende studenten juichten de ordebe waarders onder hilariteit van de toeschouwers hartelijk toe. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK PRACHTIGE HERENWINTERJASSEN voor de dynamische man. Gekleed model met de moderne schouder lijn: toont slank en biedt toch vrije bewegingsmogelijkheden. Tweed en mohair, in diverse schitterende modekleuren. Op 23 en 24 oktober is de ge mengde commissie voor de uit voering van het Belgisch-Neder lands culturele verdrag in Den Haag in vergadering bijeen ge weest. Zij heeft onderzocht in hoeverre de voorstellen inzake de samenstelling tussen de drie Benelux-landen in concreto ver wezenlijkt kunnen worden en in hoeverre de Belgisch—Neder landse commissie zich daarbij ac tief betrokken kan achten. De commissie heeft voorts diepe aandacht besteed aan de kwes tie van de Belgisch-Nederlandse cul turele samenwerking in de naaste toekomst, zoals die in het door de commissie gepubliceerde advies aan de beide regeringen aan de orde is gesteld, en met name de reacties [daarop in de beide landen bestu deerd. Op grond van deze onderzoe- I kingen zullen nadere adviezen aan de beide regeringen worden voorge legd. In dit verband is met name ook de positie van de Nederlandse taak in Europa en in de wereld, en o.m. de kwestie van het onderwijs in de Nederlandse taal aan de uni versiteiten buiten de beide landen aan de orde geweest. Universitaire Meek Op initiatief van de commissie zal van 19 tot 23 november een Ne derlandse universitaire week te Leu ven worden gehouden, gedurende welke naast een aantal colleges door Nederlandse hoogleraren, Nederlandse culturele manifestaties zullen plaats vinden, zoals concerten, toneelvoor stellingen en een boekententoonstel ling. Op soortgelijke wijze zal aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een Belgische universitaire week wor den gehouden in het voorjaar van 1963. Van 26 november tot 1 decem ber is er in Amersfoort een bijeen komst, eveneens op initiatief van de commissie, waaraan een kleine 50 Belgische inspecteurs en inspectrices 'van het lager onderwijs en een klei ne 20 Nederlandse collega's zullen deelnemen. Grote aandacht zal wor- den besteed met name aan het bui tengewoon lager onderwijs. Het ligt in de bedoeling een soortgelijke bij eenkomst in tegenovergestelde ver houdingen volgend jaar in België te houden. Eveneens in november zal een bij eenkomst worden belegd van Bel gische en Nederlandse rectoren en directeuren van scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs. Het onderwerp van de be sprekingen zal zijn de onderwijs structuur to beide landen. In to taal zullen er een 50-tal deelnemers zijn. Plannen voor de uitwisseling van toneelvoorstellingen verkeren in een vergevorderd stadium. Als resultaat van de geschapen financiële moge lijkheden, zullen zodanige uitwisse lingen in groter getale dan voorheen kunnen plaats vinden Op 6 november zal te Brussel onder auspiciën van de commissie een tentoonstelling worden geopend van Nederlandse schilderkunst, geti teld „Twintig Nederlandse schilders van nu". Andere plannen voor ten toonstellingen over en weer zijn in voorbereiding. Veel aandacht is ook besteed aan de bestudering van de mogelijkheden tot uitbreiding van de uitwisseling en de samenwerking op het gebied van de muziek. Naast de reeds genoemde onder werpen heeft de commissie tal van andere vraagstukken en plannen in zake de culturele samenwerking tus sen beide landen besproken. Valse El Ureeo's Tegen kunstcriticus vier maanden geëist Tegen een 57-jarige kunstcriticus uit de hoofdstad heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam wegens valsheid in geschrif te het afgeven van certificaten van echtheid voor valse schilderijen 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 voorwaardelijk geëist met aLs bijzon dere voorwaarde dat h(j zich gedu rende een proeftijd van 3 jaar zal onthouden van het afgeven van ex pertises. De rechtbank had de kunst criticus vrijgesproken na een eis van 6 maanden waarvan 3 voorwaardelijk wegens: medeplichtigheid aan op lichting door afgifte van genoemde certificaten plus valsheid In geschrif te. In deze al uit 1958 daterende zaak hebben twee valse El Greco's een be langrijke rol gespeeld. Medeplichtig heid aan oplichting daarmee, door het afgeven van certificaten van echtheid achtte de procureur-gene- raai op juridische gronden niet be wezen Ten aanzien van dit punt, der tenlastelegging concludeerde hij tot confectionair uit de hoofdstad had met deze twee schilderijen op onder pand waarvoor de kunstcriticus cer tificaten had afgegeven, van een be jaarde kunsthandelaar 3 mille weten los te krijgen. Deze confectionair werd indertijd wegens oplichting ver oordeeld. Wel beweren als valsheid In ge schrifte achtte de procureur-generaal het afgeven door de kunstcriticus van een viertal in de tenlastelegging opge- Beroepen te Eerbeek (2de pred. pl A SJollema te Well en Ammerzoden, die bedankte voor Zlerikzee (vac. C. Bezemen. Bedankt voor Hilversum (vac. W. Wlllemse) J. J. Poldervaart, te Scheve- ningen voor 's-Grevelduln-Capelle R. W. Steur te Doornspijk Voor Arnemulden J. Kruyt te Lexmond. C'HR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid J. Brons te Bunschoten en A. W. Drechs- ler te Vlisslngen. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid K. van Twlllert te Vlaardlngen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot lerares godsdienston derwijs op de scholen te Amsterdam mej Da. M. C Stubbe te Twisk-Me- dembllk, die deze benoeming aannam. GEREF. GEMEENTEN Rljssen P. Blok te De Leersumse dame. die dezer dagen werd aangehouden ln verband met de morflnezaak In Scherpenzeel. Is i op vrije voeten gesteld. Ze was be- I vriend met de Scherpenzeelse arts, die eveneens werd aangehouden. De dienst I verdovende middelen ln Den Haag zet het onderzoek voort. Nu, als ongelooflijke verrassing, betaalt U voor deze schitterende winterjas de uitzonderlijk lage prijs van •r Zolang de voorraad strekt Geen tel. of schrift, orders 100 cm. breed 18.50 EXTRA ZWARE KWALITEIT LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 25 Rotterdam: Korte Hoogstraat 11 - Meent hk. Goudseslngel - Katendr. Lagedijk bk. Dorpsweg - West-Kruiskade 35 Hoogvliet: Winkelcentrum Zelsc Slotlaan 158-160 Vlaardlngen: Liesveld 7-9 125 cm. breed 380 cm. breed Vrijblijvend prijsopgaaf. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 28.50 89.— nomen certificaten van echtheid voor schilderijen ln de jaren 1956 tot en met 1958. Deze expertises kunnen vol- i gens de procureur-generaal be- I schouwd worden als geschriften waar- aan volgens de jurisprudentie in het maatschappelijk verkeer enige waar heid wordt gehecht. Het hof zal op 8 november arrest I wijzen. Slechte geruchten zijn funest... Een Westduitse onderne ming heeft kortgeleden een proef genomen om te bewij zen dat negatieve geruchten funest zijn voor de erbeids- vreugde van de mensen Zij liet in een van haar afdelin gen het gerucht verspreiden dat de kerstgratificatie dit jaar tivee weken later zou worden uitbetaald. De arbei ders reageerden prompt: de prestatie daalde die dag om en nabij de veertig procent.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15