Tien jaar in Leiden zwemmen voor gehandicapten D. v. d. KWAAK IN HET KRIJT TEGEN „VOLKSVIJAND NO. 1" Toekomstige loonpolitiek hangt nog steeds in de mist Onderwijs teveel op „weterij,, ingesteld Strijd om dreigt uit broodprijs te breken Waak oyer uw slaap met.... Weinig begrip van bevolking U MOET BIJ D E MIDZA KOP EN U KUNT D IT VOORDEEL NIET MISSEN GRATIS ZEG ELS DIE UW S PAARKAART Z O VOL MAKEN A. Borst sprak voor A.R. W. Brouwer Bantoeculturen en het esten DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Vrijaf voor concilievaders in Nw.-Guinea door cholera Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 oktober 1962 Tweede blad no. 30790 r Dat zwemmen voor gehandicapten een heilzame invloed kan hebben, is algemeen bekend. Maar dat er in Leiden een speciale zwemschool bestaat voor minder-validen geniet helaas een mindere bekendheid. Toch bestaat deze school thans reeds 10 jaar en wordt onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Invali- denbond iedere woensdagavond in de Overdekte zwemonderricht aan gehandicapten en minder-validen gegeven. In verband met dit tweede lustrum organiseerde de Leidse afdeling van de ANIB gisteren in de Overdekte een speciale zwemavond, die door vele genodigden werd bijgewoond o w. wethouder S. Menken, de afge vaardigden van het Katwijkse Zee hospitium. dokter P. Bakker, de he ren J. Jonk en J. H. F. Vermond van de Dienst van Soc. Zaken, alsmede kapelaan J. Vaneman, geestelijk ad viseur van de R.-K. Invalidebond St.-Liduina. In zijn welkomstwoord wees de afdelingsvoorzitter, de heer H. P. Pannekoek. er o m. op. dat deze avond tot doel had de belangstellen den kennis te laten maken met het werk van de ANIB en wel speciaal met het elementaire zwemonderwijs aan mindervaliden van welk onder wijs zelfs doktoren, die met de reva lidatie van mindervaliden te maken hebben, nog niet voldoende op de hoogte zijn. Mede namens de Leidse raad, uitte wethouder Menken zijn grote waar dering voor het mooie en heilzame werk. dat hier in het belang van de gehandicapte mens wordt verricht. Hij sprak de wens uit, dat de hier getoonde samenwerking tussen ge zonde en gehandicapte mensen zich niet alleen op zwemgebied. doch ook op het terrein van diverse sporten meer en meer zou gaan uitbreiden tot heil van laatstgenoemden. Hierna was het woord aan kape laan Vaneman. die eveneens uit drukking gaf aan zijn warme sym pathie voor de zwemschool. Als ex- missionaris, die enige jaren in Afri ka heeft doorgebracht, drukte hij zijn gevoelens voor dit heilzame werk uit in de taal van een Oost-Afri kaanse stam en wel met aanmoedi ging: Apwoyu Matek (doe je best). Als laatste spreker gaf mr. A. Drossart Bendfort, algemeen voor zitter van de ANIB. in een korte toe spraak o m. uiting van zijn vreugde over het succes dat met de zwem school voor minder-validen werd be reikt. Aan dit succes was het te dan ken dat in dit jaar niet minder dan 175 minder-validen het officiële diploma van de KNZB konden beha len. Hierna legden 20 kandidaten onze foto geeft er een beeld van de vereiste zwemproef af onder het deskundig oog van de instructeurs en instructrices, die wekelijks onder leiding van mej. C. A. A. van Oosten dit heilzame werk geheel belangloos j verrichten. l Allen slaagden met lof en brachten dank aan mej. Van Oosten en haar staf. Voor het diploma A slaagden de dames: A. HazenootSnelders. H. LinkVeenstra, A. C. M. Kapteyn, U. van Oosten. T. Vervloet, R. van Leeuwen, B van Egmond en de he ren: G. Schulte. J. Zonneveld, K. Meeuwenoord, C. Steenvoorden. A. Burgmeyer en K. Kraan. Voor het B-diploma, de dames A. Wijier. J. Hazenoot, L. Verstegen. E. van Oos ten en de heren: G. A. Steenvoorden, P. Selier en K. Kraan. (Foto L.D./Holvast) Advertentie G.S. hebben bet moeilijk Er heerst in een zeer brede laag van onze bevolking helaas nog te weinig begrip voor het belangrijke en veelomvattende werk van het provinciale bestuur en zeer velen gaan nog van de gedachte uit, dat de taak van dit bestuur zich slechts beperkt tot het gebied van de Waterstaat. Aldus de heer D. v. d. Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland tijdens de causerie ..Onze Provincie in de bran ding" die hij gisteravond in het wijkgebouw Rehoboth hield voor de afdeling Leiden Centrum Advertentie Chr. Vrouwe van de Ned. bond. Uitvoerig stond spreker stil by de veelomvattende taken waarvoor het provinciale bestuur zich dagelijks ge steld ziet in het bijzonder van die van de provincie Zuid-Holland waar in immers de z.g. randstad Holland ligt en waarin niet minder dan 168 eemeenten met een totaal van ruim 2.730.000 inwoners alle aandacht vragen zowel ta.v de woningbouw, de industrievestigingen als van de re- creatieuitbreiding Met enkele spre kende cyfers toonde spreker aan voor welke problemen de provincie staat en nog komt te staan door de steeds groeiende bevolking in onze provincie die thans een oppervlakte van 5 pro cent van ons land inneemt en 37 pro cent. va-n de totale bevolking huisves ting moet geven. Het geen r.eerkcmt op een bevolkingsdichtheid van 960. welke dichtheid in vergelijking tot die van ons gehele land '352 per km2>. België (295 per km2) en b v Noorwegen '11 per km2t terecht, de hoogste eisen stelt aan Ret provin ciaal bestuur. Dat de toekomst, in dit. opzicht nog grotere problemen zal opleveren blykt uit het. feit. dat door de bevolkings aanwas Zuid-Holland in 1980 ca 1 250.000 inwoners zal tellen (Ned. ruim 14 miljoen» voor wie wer- gelegenheid. onderdak en de nodige recreatiemogelijkheden nodig zyn. Zo zullen vóór 1980 ruim 300.000 huizen moeten worden gebouwd en om grond beschikbaar te krijgen ongeveer 40 000 hectaren vruchtbare grond aan zijn bestemming moet worden ont trokken. Er wordt aan de woningnood nog te weinig gedaan om inderdaad nog optimistisch gestemd te kunnen zijn Uitgaande van de huidige situatie bedraagt het woningtekort in onze provincie thans 22.000. Dit aantal zal na de krotopruiming tot 47 000 stij gen Voeg hier aan toe een groei van ca 12 500 inwoners per jaar. dan heef- men een realistisch en schrikbarend beeld van wat, alleen de provincie Zuid-Holland nog te wachten staat indien de nodige afdoende maatrege len niet. tijdig worden getroffen. Kritiek op beleid Met verwijzing naar het feit. dat minister Van Aartsen thans de bouw van 5000 woningen extra heeft toe gezegd, terwijl hij vorig jaar om een verschil van '500 woningen een ka binetscrisis uitlokte, loonde spreker zich zeer teleurgesteld over het hui dige woningbouwbeleid, dat aller minst standvastig kan worden ge noemd. Na als mede-oorzaken van de trage woningbouw de vijfdaagse werkweek dp z.g gezinsverdunning en de wo ningbeschaving te hebben genoemd, wees spreker er rnet nadruk op. dat weliswaar in I960 140.000 en in 1961 164.000 woningen gebouw werden een verheugende toename dus doch dat het nu al zo goed als zeker is d.if de toewyzinc die Zuid-Holland (in 1962 kreeg <31.600 woningen) in 1963 enige duizenden woningen lager l zaï worden gesteld. I Vervolgens vroeg spreker aandacht voor de toekomstige provinciale pro- blemen t av de werkgelegenheid en de recreatiemogelijkheden voor de ca. 12.500 inwoners, waarmee de provin cie jaarlijks toeneemt en waaronder zich ruim 2.000 werkzoekenden zul- j len bevinden Met enige sprekende cijfers toonde spreker duidelijk aan dar in dit op zicht. her provinciale bestuur paraat is en voortijds de nodige maatregelen zal treffen in het, bijzonder ta.v. de I openlegging van bepaalde landgoede ren in samenwerking met de Stichting Zuid-Hollands Landschap en de aanleg van toegangswegen tot het strandgebied. dat. dan als het ware zal worden ontsloten en een al leszins aantrekkelijk recreatiegebied zal gaan vormen. Een zanger naar mijn hart De Joodse verzameMn? geestelijk* liederen, welke in de bijbel onder de titel .Psalmen" werd opgenomen* bevat eeuwenoude maar onvergan kelijke. persoonlijke en intieme ge loofservaringen. Het Open Deur-werk van de Leid se hervormde gemeente wil aan staande zondag in zijn bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, iets van deze inhoud laten zien en horen. Dr. P. L. Schootiheim zal spreken over de centrale figuur van het Psalmboek. David: koning, dichter, herder, niettemin Juist gewoon men6. De bespreking van zijn figuur en werk onder het motto ..Een zanger naar mijn hart" is bedoeld als een eenvoudig en rechtstreeks antwoord op vele intieme godsdienstige vragen, die ook mensen van nu met zich meedragen. Niet de muziek of zang doch de geestelijke betekenis van de bijbelse liederenschat zal persoonlijk en praktisoh worden belicht. Een groep jongeren speelt dezo ochtend eenvoudige muziek. Dag der Ver. Naties Ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties zal ook dit jaar een jeugdbij eenkomst voor leerlingen van het V.H.M.O., de kweekscholen, het U.L.O., de U.T.S. en jongeren uit het jeugdwerk worden gehouden Deze jeugdavond vindt zaterdag in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde plaats. Als spreker zal optreden de heer P. van de Molen graf t. Unesco-deskundige uit Eind hoven, die een voordracht houdt over cultuur en volk van India (en Cam bodja). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten de dames hierna gaarne gebruik waarbij tevens duide lijk naar voren kwam dat zij de cau serie van de heer Van der Kwaak bij zonder op prijs hadden gesteld. Na een korte meditatie en een welkomst woord van de presidente, mevr. A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg. ging een kort huishoudelijk gedeelte aan de cause rie vooraf. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. ex. Ned. recht, de heer T. Giberius te Leiden; voor het kand ex. kunstgeschiedenis mevr. L. E. Eelkman RoodaHoogterp te Den Haag. PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit ls ge promoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: Pre- mentruele spanning, de heer F. J. J. van Assen, geboren te Rotterdam in 1917, eveneens wonend aldaar. Pro motor was prof. dr. A. J. M. Holmer. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld: De stratigrafie van het dorsale pols- gebied als uitgangspunt voor een on derzoek naar de positie van de m.ex- tensor carpi ulnaris tijdens het pro neren en supineren van de onderarm, de heer B. de Leeuw, geboren te Rot terdam in 1932 en thans wonend te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld: „Disproportionation of lower transition metal oxides reacting with barim oxide", de heer U. Spitsbergen, geboren te Soerabaja in 1928 en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. A. E. van Arkel. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, r. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. De oud-voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., heeft gisteravond in restau rant Van der Heijden op uitnodiging van de Centrale A.-R. Kies vereniging gesproken over de loonpolitiek. In het verleden, aldus spreker, werd dp verhoudtne baas-knecht binnen de onderneming geregeld. Het collectieve arbeidscontract gaf een betere orga nisatie aan de maatschappelijke ver houdingen, waarmep dp overheid be wust haar intrede deed op het ter rein van lonen en arbeidsvoorwaar den, ofschoon van een overheidsrege ling nog geen sprake was. In de der tiger jaren ontstond een sterkere be moeienis van de overheid met de hoogte van de loonsom: De heer Borst verklaarde vermaat schappelijking van de staat even on gewenst te achten als verstatelijking van de maatschappij De overheid mag de organen van het bedrijfs leven niet in levensgevaar brengen als het. Raat om verantwoordelijk heden Zij ging de loonhoogte over de gehele linie bepalen: dat bracht ver starring en daartegen rees verzet. De gedifferentieerde loonpolitiek was er het eevolg van Het is echter nog steeds niet. volledig vastgesteld wat nu de taak U van de overheid en Prof. dr. H. M. Oldeivelt: Onpersoonlijkheid en massazin De techniek heeft de eenling de beschikking gegeven over enorme kracht, hetgeen een verhoging van de els aan verantwoordelijkheidsge voel tot gevolg had. Aan dat verant woordelijkheidsgevoel ontbreekt het velen. Aldus prof. dr. H M. Olde- welt uit Amsterdam, die gisteravond een beschouwing hield over het on derwerp ..Nu de tekorten in de op voeding zich tegen ons gaan keren". Prof Oldewelt vond in een groot aantal leden van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Pedagogiek een aandachtig gehoor. De enorme hoeveelheid aan sensatie en erotiek, die met name de jeugd door middel van films en lectuur voorgeschoteld krijgt, is eveneens een factor die de opvoeding van tegenwoordig tot een moeilijke zaak maakt. De kennismaking met andere cul turen en godsdiensten deed de over tuiging van velen wankelen. In de meeste gevallen had dit grote on verschilligheid op vele gebieden van de geest tot gevolg. De snelheid waarmee geproduceerd wordt heeft het fenomeen „haast" welkp de taak is van het bedrijfsleven op dit punt. Toezicht op dp prijzen moet er zijn, maar de heer Borst ontkehde. dat de loon- en prijspolitiek zo stringent moet worden gevoerd, dat het bepa len van dp loonhoogtp en het vast stellen van de prijzen bepaald tot de taak van de overheid behoren. Dit wekt alleen maar ongenoegen in het loon- en prysvlak in de hand. Zwarte lonen, oncontroleerbare werktijden en onwaarachtigheid op nog meer punten zyn er het resultaat van De heer Borst meende, dat hier minder problemen hadden gelegen als het bedrijfsleven meer medewerking had gegeven aan dp realisering van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. In industriële werkgeverskring heeft men zich teeen de bedrijfschap, pen sterk verzet: men probeerde de loonontwikkeling weer te doen plaats hebben in privaatrechtelijk verband. Het sociale en economische leven zijn echter niet te scheiden. RECHTVAARDIGE BASIS De inleider Ring ervan uit dat de loonvorming moet, plaats hebben op rechtvaardige basis. Naar zijn me ning biedt het rapport van de Til- burgse prof. Schouten wel mogelijk heden. De suggestie wordt gedaan, dat de Sociaal-Economische Raad in sa menwerking met. het. Centraal Plan- Bureau ieder half jaar een macro- economisch gemiddelde bepaalt, dat de groei en de daling van de produk- tiviteit in Nederland aangeeft: zo kunnen de sociale mogelijkheden worden overwogen binnen het raam van economische gegevens. De ver antwoordelijkheid van het bedrijfs leven wordt in dit rapport weliswaar geaccentueerd maar die van de over. heid wordt zeker niet verwaarloosd. IN DE MIST. De oud-voorzitter van het Verbond van prot.-christelijke Werkgevers be treurde het, dat de toekomstige loon- politiek nog steeds in de mist hangt. Tegen 1 januari 1963 lopen 75 eollee Mr. Geelkerken deelde mee, dat de heer Hey tweede voorzitter is gewor den, Ir. Drost heeft 't voorzitterschap op zich genomen van de discussie groep stadsontwikkeling en mr. Woudstra de leiding van de discussie groep over de ontwikkeling van de partij. Tot het bestuur van de afde ling Leiden van de CHU werd het verzoek gericht een gemeenschappe lijke vergadering te beleggen, waarin wordt gesproken over de gemeente politiek en de leden van de prot.- christelijke raadsfractie voorlichting zullen geven. Uit het jaarverslag van de heer Lamers bleek dat de kiesvereniging ongeveer 50o leden telt. Er ls nog steeds een teruggang waar te nemen. Slechts één op de zes Leidse a.r - kiezers Ls lid van de kiesvereniging Dat. vindt men te weinig. De werving zal dan ook worden geïntensiveerd, vooral met het ooe op de Kamerver kiezingen van volgend jaar. Advertentie KENNEDY weet hoe Iaat het ls Zorg ervoor dat U het ook weet. Koop daarom snel een goed kwaliteitshorloge bij SPECIAALZAAK UURWERKEN Haarlemmerstraat 23 - Tel. 22076 Leiden. In het Rijksmuseum voor Volken kunde sprak gistermiddag prof. dr. E F. Potgieter uit Pietersburg in I Transvaal over „die Suidafrikaanse Bantoekulture in kon tak met blanke westerlinge". Deze lezing werd ge- I houden onder auspiciën van het cul tureel verslag tussen ons land en Zuid-Afrika. Prof. Potgieter, die rector is van hef ..Universiteitskollege van die Noorde" te Turfloop in Transvaal, merkte op dat er een wederkerige invloea bestaat tussen de culturen van de Bantoes en het westen. „Doch het is met zulk een invloed altije zo", zei hij. ..dat het oorspron- kelijke patroon blijft gehandhaafd. Zoalr men uit een kleed de oude (Van onze Haagse correspondent) De strijd om de prijs van het brood is nog niet beslist. De minister van Economische Zaken staat één cent prijsverho ging toe en verlangt het onge daan maken van klandestien doorgevoerde verhoging. De Ned. Bakkerijstichting weigert mede te werken aan de ophef fing van de reeds doorgevoerde prijsverhoging en Het lykt erop. dat er een strijd zal uitbreken tussen minister De Pous en de Bakkerijstichting. De minister heeft reeds een „prijsmaat regel' in het vooruitzicht gesteld als deze week de clandestiene verhoging van het brood niet ongedaan wordt gemaakt. Het zal voor de Economi sche Controledienst niet eenvoudig zijn om op te treden tegen bakkers- prtfsovcrtreders. Er is n.l. geen uni- lorme prys voor brood. Zelfs voor het z.g regeringsbrood bestaan landelijk èn plaatselijk verschillen in de prij zen. De Economische Controledienst zal dus precies moeten weten, welke prijs begin Juni ln rekening gebracht werd, welke prijs op 6 augustus gold en welke prijs de consumenten nu moeten betalen voor een bepaald soort brood. Het bleek desgevraagd ook niet wenselijk de minimum- en maxi mumprijzen van verschillende brood soorten te publiceren. Bij het mi nisterie van Economische Zaken ver wacht men daardoor een te grote ver warring by het publiek. Ook by de Nederlandse Bakkery- stichting konden wy geen pryzen krygen. Men verwees ons daar naar een der grootste bakkeryen in Den Haag met de mededeling: „Dan hebt u al vast van een der grootste produ centen de broodprijzen". Maar intus sen werd ons reeds medegedeeld, dat dit grote bedrijf Juist gisteren de troodprys wederom (evenals vorige week) met een cent heeft verhoogd. Het zal de huisvrouw zelf dus moe ten zyn, die vaststelt cf de brood prijs voor welke soort brood dan ook sedert begin augustus met meer dan één cent is verhoogd. En hoe haar houding moet zijn tegen over de bakker, die haai- meer in re kening brengt dan hy volgens mi nister De Pous mag, ja. dat kunnen we hasr heus niet zeggen. Het is een vreemde geschiedenis Kerkelijk Leven A] j23 (]o(lcl, geschapen. Het boeiende van het bewust handelen werd ln vele geval len opgeofferd aan de snelheid. Ken merkend voor deze tijd is daarom de duideiyke wending naar het on persoonlijke en de massazin. Als voorbeeld hiervan noemde prof. Ol dewelt de rage van de hoela-hoep. Daartegenover staat echter het pa- talogische symptoom van het be roemd willen zyn, zich te willen ver - heffen boven de „grauwe massa". t,pye contracten af. Welke economi Het huidige onderwijs is volkomen *ch^ ruimte Is er voor eventuele op „wetorij" ingesteld. Zo komt het toonsverhoginpn? De regering heeft dat de entree van het kind in de z,ch aanzien van de loonvorming maatschappij en in de wereld ver- 'nor niet eens uitgesproken Voor be- zakelykt wordt. Het Ls zaak. dat het vriezing was de heer Borst niet en- kind bij tyd en wijle tegen zyn op- thousiast. het sociaal-economische voeder beschermd wordt, hoe para- levcn »s dynamisch. In het, slot van zün uiteenzetting onderstreepte hy dP grote taak van allen die de christeiyk-sociale ge dachte zijn toegedaan OVERLIJDEN WETHOUDER STOLP HERDACHT Tijdens deze vergadering herdacht ticiteit te geven, waarmee het zich de voorzitter, mr. dr. N. G. Geelker- in alle omstandigheden zal weten te ken. de heer Stolp, die tweede voor schikken. zo besloot prof. Oldewelt zitter van d« centrale kiesvereniging zyn beschouwing. was. Hij was bereid veel van zijn tijd Na de pauze maakten velen ge- en arbeidskracht voor de partij te bruik van de gelegenheid om met geven, zei de heer Geelkerken, die de prof Oldewelt en met elkaar van overleden wethouder herdacht als gedachten te wisselen over het be- een rustig, bezadigd en wys man, l handelde onderwerp. I wiens woord weloverwogen was. I i1 VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 doxaal dit ook moge klinken. We moeten onszelf dwingen enige con tinuïteit in de opvoeding te brengen. Een gelukkige omstandigheid is dat de mens. in dit geval de opvoerder, ondar.ks alle uniformiteit zyn origi naliteit behoudt. Het doel van de op voeding moet zijn het kind de elas- Officiële puiilikatie VERDELING WERKZAAMHEDEN COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS (walging) Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I: dat wethouder P S. Harmsen zich heeft belast met de behandeling van de zaken betreffende Financiën, de Verzekeringen, de Belastingen, de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit. de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, de Accountantsdienst en de Leidse Duinwater Maatschappij: II: dat bij ongesteldheid of afwe zigheid van de burgemeester deze wordt vervangen door wethouder S. Menken; indien deze eveneens ver hinderd ls. door wethouder lr. J. J. G. van Hoek; bij verhindering ook van wethouder van Hoek. door wethouder C. J. Plena; bij verhindering ook van wethouder Plena, door wethouder S Sannes en by diens verhindering door wethouder P. S. Harmsen Leiden. 25 oktober 1962. draden kan vervangen door nieuwe, waardoor het uiterlyk van het kleed verandert maar het wezen ervan, na melijk het patroon, onveranderd blijft, zo zal bij cultuurinvloeden van buiten het wezenskenmerk slechts de overhand houden". Aan de hand van enkele voorbeel den gaf prof. Potgieter aan dat vreemde invloeden soms wonderlijke contrasten tevoorschyn brengen. Zo zijn er christen-Bantoes, die er drie of vier vrouwen op na houden om dat dit volgens hun eigen zede is geoorloofd. Ook kan men in sommi ge gevallen zien dat door de Bantoes gebruik wordt gemaakt van de mo dernste technische snufjes maar dat zy tevens pyl en boog als wapens gebruiken. Aan het slot van zijn betoog wees de Zuidafrikaanse hoogleraar er op dat het niet alleen de verschillen in culturen zyn, die een scheidslyn trekken tussen mensengroepen. Toch moet er een mogelykheid zyn, ge baseerd op wederzijds begrip en we derkerige hoogachting. waardoor volken van verschillende opvattingen in vrede naast elkaar kunnen leven. Bejaardencentrum wordt 2 november geopend Het in Zuid-West gebopwde Be jaardencentrum (by de Churchill- laan) zal vrydag 2 november 's mid dags om 3 uur officieel worden ge opend. Onderwijsopdrachten By onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen is opdracht verleend aan: J. A. de Vries, leraar aan het Lorentz Lyceum, te Eindho ven. om gedurende het tydvak van 1 september 1962 tot en met 31 au gustus 1963 in de faculteit der lette ren aan de Leidse Universiteit weder om onderwys te geven in de didactiek van de Duitse taal- en letterkunde en aan dr. A. A. Fokker, oud-hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië, te Djakarta, om gedurende het tydvak van 1 september 1962 tot en met 31 augustus 1963 in de faculteit der letteren aan de Leidse Universiteit wederom onderwys te geven in de Russische grammatica. Baptisten oneens met gouverneur Barnett In verband met de Incidenten rond de toelating van de neger-student James Meredith tot de universiteit van Oxford. Mississippi, is onlangs in het geding gebracht dat gouver neur Ross Barnett van Mississippi baptist is. Naar aanleiding hiervan stelt de Unie van baptistengemeenten in Ne derland er prys op te verklaren, dat zij. evenals de Baptisten-wereldal- liantie waarby zy is aangesloten, ras senscheiding als in strijd met Gods woord en de christeiyke verdraag zaamheid. veroordeelt. Ondanks het feit. dat gouverneur Barnett baptist is, ls zij het dus oneens met. het door hem ln deze ingenomen standpunt. Gisteren is tydens de algemene vergadering in de St.-Pieter aan de concilie-vaders de agenda voor no vember uitgereikt. Hieruit blijkt dat de eerste vier dagen van deze maand geen vergaderingen zullen worden gehouden ln verband met de kerke lijke feesten van allerheiligen en allerzielen. terwyl op 4 november de verjaardag zal worden gevierd van de Pauskroning van Johannes XXIII. De vergadering van woensdagoch tend zette de discussies voort over het eerste hoofdstuk van het. voor stel over de liturgie. Zeventien con cilievaders voerden het woord. Op weg naar de algemene verga dering in de Sint-Pieter is gister morgen de 83-jarige mgr. Aston Chi chester onwel geworden. Hij werd onmiddellyk naar het ziekenhuis Santo Spirito overgebracht, waar hy 1 kort daarna overleed. Mgr. Chiches- ter was emeritus-bisschop van Salis bury in Zuid-Rhodesië. Hy komt uit Brugge in België. NED. HERV. KERK. Beroepen t« Ter Aa (U.) J. Yroegln- dewey. kand. te Blelswyk Bedankt voor Lancerak H. Jonge- breur te Rotterdam-Hey plaat. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Tweetal te O verachte J. W Beekman te Arum en O. J. Douma te So u burg- VllMlngen. De cholera-epidemie In Nieuw Gui nea heeft thans reeds 123 mensen levens geëist. Op het ogenblik lie gen in de ziekenhuizen rond Agats 348 cholerapatienten. en belaas moet worden gevreesd, dat velen van hen aan de ziekte zullen ster ven. In de afgelopen week zjjn drie nieuwe dorpen door de cholera aangetast. De ziekte sloeg vooral toe in kam pong Omadesep. waar de bevolking niet tegen de ziekte was ingeënt. Te Omadesep zjjn ruim 100 gevallen van cholera geconstateerd, en van de 43 doden, die In He afgelopen week te betreuren vielen, waren de meeste van deze plaats afkomstig. In totaal moesten deze week hfjna 200 nieuwe eholera-patienten In de ziekenhuizen rond Agats worden opgenomen. De dorpen, waar de ziekte het eerst geconstateerd werd, zijn thans evenwel geheel choleravrij, evenals het stadje Agats zelf, waar het zie- kenhu'thans geheel leeg Is. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicolaas. z. v. J. G. v. d. Berg en M. W. Phlllppo: Jeanette Joyce, d v A. Wortman en C. J. Semwell; Hugo. z. v. J. den Hartng en A. Roos; Adrlaan Arnold, z. v. J. v. d. Assem en S. L. Roest; GUs. z. v E. v d. Starre en A. L. Oldeman; Anne Cornells, z v. D. J. van Weizen en C. G. Segaar; Ro nald. z. v K. P. Bosman en D. Sln- gerllng; Jeannette. d. v R. c. van Bostelen en M H. v .d. Haven; Maria Carola. d. v. M. Reyes en M S. Hlno- losa; Maria Mathilda Hendrlka Corne lia. d. v. j. c. A. Schenk en M. Kromhout; Elisabeth Geertrulda Ma ria. d. v T. Wisse en M. S. E. Stuifzand. GETROUWD E. H. M. Westerop en J. C. Herstel. OVERLEDEN A. M. van Dommelen. 61 J.. echtgen v C. du Prle; P. de Hoog. 55 J man: G. W. Es huls, 17 J.. dochter; Roos, 73 J., man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3