CHINA stelt regeling van grensgeschil voor De nieuwe Ford Taunus 12 M Cuba sluit vliegveld voor de KLM eu PAA Arts in arrest voor verstrekken morfine «u Staatssecretaris van Defensie betreurt oproep tot massale dienstweigering ELAM Terwijl offensief voortduurt: Pakistani weten geen raad met driekleur Nederlandse scheepvaart is reeds enige tijd stilgelegd Diefstal met geweld; 5 jaar Bovenal.... economisch aantrekkelijk meer auto voor Uw geld Zonder medische noodzaak kroonprinses in Karatsji LETDSCH DAGBLAD WOEV9DAG U OKTOBER 1983 Maatregelen De Cubaanse regering heeft de KLM en de Pan American Airways laten weten, dat het vliegveld van Havanna voor de burgerluchtvaart is gesloten. De twee maatschappijen hebben hierop hun vluchten tussen Miami en Havanna opgeschort. De KLM vloog deze route tweemaal per week, terwijl de Pan American de verbinding tweemaal per dag onder hield. Er ia nagenoeg en wellicht zelfs in het geheel geen Nederlandse scheepvaart meer op Cuba, zodat de Amerikaanse blokkade vrijwel geen betekenis heeft voor de Neder landse scheepvaartwereld. De K.N.8.M., de H.A.L. en de Neder- lar.dso Lloyd (combinatie van de Rotterdamse Lloyd en de Maatschap pij Nederland) hebben hun geregel de diensten op Cuba al enige tijd geleden gestaakt, omdat de econo mische toestand op Cuba een gere gelde dienst niet langer lonend maak te. Incidenteel deed nog wel eens een schip van een van deze rederijen Cuba aan, heewel dit de Gerechtelijk onderzoek naar alle ontgroeningen De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft alle procureurs-generaal verzocht te onderzoeken of er zich aan de universiteiten en hogescholen in hun ressort in verband met de afgelopen groentijd excessen hebben voorgedaan die aanlei ding zouden kunnen zijn tot jus titieel ingrijpen. Tijdens zijn gisteravond gehouden algemene ledenvergadering heeft het Amsterdams Studenten Corps, op voorstel van de senaat en de socië- teiscommissie besloten al zijn naar buiten gerichte activiteiten te staken en de sociëteit te sluiten tot de vol gende ledenvergadering op 30 okt. Deze ingreep ln het dagelijkse corpsleven wordt essentieel geacht, omdat de leden aan het Interne be raad over de noodzakelijke herzie ning van de groentijd de volle aan dacht willen wijden. Dit zal plaat* vinden ln de dispuut gezelschappen van het Amsterdams Studenten Corps, die tezamen alle leden omvatten. Op de corpsvergadering van 30 ok tober zullen de definitieve voorstellen tot herziening van de groentijd bij monde van de daartoe Ingestelde commissie de leden ter bekrachtiging worden voorgelegd. Ned. tanks hebben moeilijkheden met rubber rupsbanden De inspectie technische dienst stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan met de rubber rupsbanden van tanks var een tank- bataljon. Die moeilijkheden kwamen vorige week aan het licht, toen het bataljon, dat thans voor oefeningen in Hohne ln Duitsland verblijft met de tanks in het terrein gingen oefe nen Van de legervoorlichtingsdienst vernamen wij, dat een eerste partij van deze rupsbanden die van staal zijn, maar waar overneen een rub berlaag ls gevulcaniseerd goed heeft voldaan. Eén tank heeft bij voorbeeld met deze tracks 4000 mijl, afwisselend op de weg en ln het ter rein, afgelegd zonder dat men ooit moeilijkheden heeft ondervonden. Met een tweede aflevering doen zich echter kleine moeilijkheden voor. Er treden namelijk beschadigingen aan de spanwielen van de tanks op. De rubsbanden zijn van Duits fabrikaat. De oefeningen in Hohne, waar de Vierde divisie thans te velde is, wor den door de tegenslag van de rups banden niet belemmerd. Voor de tanks, die daar namelijk dezê week op grote schaal worden ingezet bij de manoeuvres, die twee brigades te- t:en elkaar houden, heeft men de sta- en trucks uit Nederland laten over komen. Een 19-Jarige matroos op de bin nenvaart die ln mei van dit jaar in de Spanjaardstraat in Rotterdam een 61-jarige vertegenwoordiger doodde, ls gisteren tot ft jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest veroordeeld. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie zes jaar met aftrek. Verdachte had zijn slachtoffer ontmoet in een café. De vertegen woordiger, die veel gedronken had. maakte het een barmeisje, waarmede verdachte een afspraak had gemaakt, lastig, ook nadat het drietal na slui tingstijd het café had verlaten. Het meisje had laten doorschemeren, dat zij in financiële moeilijkheden ver keerde. Kort nadat de drie het café hadden verlaten, kwam het tot een vechtpartij, waarby verdachte zonder dit te weten, zijn slachtoffer wurgde. Hij liet de „bewusteloze" msn, na hem beroofd te hebben, op het trot toir achter en ging met het meisje naar een nachtclub. Het meisje, dat aanvankelijk even eens gedetineerd was, verdacht van heling, is nadat zij voorlopig in vrij heid was gesteld, ondergedoken. ZIJ ls in het proces dan ook niet gehoord. laatste tijd ook niet meer ls voor gekomen. Bij de K.N.S.M. was het ln februari j.l. de laatste keer, dat een vrachtschip ln een Cubaanse haver, goederen heeft geladen en gelost. Onder Nederlandse vlag va rende schepen, die Cuba nog wel eens aandoen, zijn kustvaarders die in het Caraiblsche gebied de tramp vaart beoefenen. Betoging in Den Haag Ongeveer 25 jongelui van 18 tot 20 jaar hebben gisteravond om streeks acht uur een demonstratie gehouden bij de Amerikaanse am bassade in Den Haag Zij liepen ln gar.zepas achter elkaar en droe gen ongeveer 20 borden mee met opschriften als „Handen af van Cu ba", „Cuba yes, Yankc-e no" en „Cu ba voor de Cubanen". De de monstranten werden door de politie verspreid. De borden met opschrif ten werden in beslag genomen. Een meisje, dat pamfletten aan het pu bliek uitdeelde, is even op het hoofd bureau van politie verhoord maar direct weer vry gelaten. De Amsterdamse politie heeft gisteravond verscherpt toezicht ge houden bij en in de omgeving van het Amerikaanse consultaat-gene- raal aan het Museumplein. Er pa trouilleerde een politiebusje met zes man in het Museumkwartier, en een paar agenten surveilleerden in de directe omgeving van het consulaat- generaal. Vlak daarbij, slechts een huisnummer verder, is in een villa de Scwjetrussische handelsvertegen woordiging in Nederiand gevestigd. Er deden zich geen moeilijkheden voor. Advertentie ROEPT U NAAR ONZE SHOWROOM Hij is er! Hij staat er! De nieuwe Ford Taunus 12M. De grootste auto-gebeurtenis van het jaar! Uitgerust met een revo lutionaire 50 PK (SAE) V4-motor en voorwielaandrijving, garandeert deze wagen U kracht, doelmatige schoonheid, ruimte en comfort, maar bovenal... economie! Economie aan alle kanten: prijs, onderhoudskosten, verbruik (100 km op 7.5 liter benzine), wegen belasting, verzekering. Kom hem zien, kom hem rijden... de fan tastische nieuwe 5-persoons Taunus 12M. lndeprijsisallesinbegrepen:o.a.verseluchtverwar- HAARLEMMERWEG 2—4 Offic. Forddealer voor Lelden e.o. en de bollenstreek LEIDEN TELEF. 0 1710—33141 Voor bezichtiging en Inlichtingen zijn geopend tot 22.00 uur. wij dagelijks (behalve zondags) 's Zaterdags tot 18.00 uur. af fabriek ming, stuurslot, ruitesproeier, grootlichtsignaal, volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak. Communistisch—China heeft India voorgesteld te onderhandelen over een vreedzame regeling van het grensconflict. De beide regerin gen zouden onderhandelaars moeten aanwijzen voor de problemen betreffende de scheiding der strijdenden en het bestand. De premiers van India en China zouden opnieuw moeten bijeenkomen. Op een tijdstip dat ieder past, zal China de Indiase premier „gaarne" in Peking ontvangen. Ook is de Chinese premier bereid naar Nieuw Delhi te komen, als India dat beter schikt. Als India met het voorstel akkoord van plan zijn het gebied van Tawang gaat ,is China bereid om via overleg tussen beide partijen zijn grensbe waking in de oostelijke sector terug te trekken ten noorden van de linie die het thans beheerst. In de wes telijke sector zouden beide partijen de traditionele linie niet mogen over schrijden. Het Ls zeer twijfelachtig, of India het voorstel zal accepteren. Gisteren verklaarde de Indiase minister van Defensie, Menon, nog op een massa- bijeekomst in Bombay, dat de „Chi nese aanvallers tot de laatste man er uit gegooid zullen worden". Hij zei, dat India niet bereid is met China te onderhandelen „zolang dit land ons grondgebied opslokt". Hij voegde echter hieraan toe, onderhandelingen niet te willen uitsluiten mits daar voor een „eerzame basis" wordt ge vonden. Intussen duren de Chinese aanval len voort. Zij hebben Indiase stel lingen op 20 km ten oosten van de bergkam van Thag La aangevallen en zijn tot 12 km het dal van de Nam Jang ingetrokken. De Chinezen zou den, volgens waarnemers, minstens „Nationale held" in Nieinc-Guinea President Soekarno van Indone sië heeft Lukas Roemkorem, een 62- jarige Papoea in Nieuw-Guinea, de titel „nationale held" verleend. Kranten in Djakarta zeiden, dat Roemkorem lang had geijverd voor de vrijheid van west Nieuw-Guinea. Hij was aanvankelijk onderwijzer en diende later bij het Nederlands be stuur, gedurende welke tijd hij begon te ageren voor een opstand tegen de Nederlanders, zo wordt gezegd. In 1947 werd hij gevangen gezet „en herhaaldelijk gemarteld', aldus de kranteberichten. Na zijn vrijlating uit de gevan genis richtte hij een „Vrije Indone sische Partij" op, waurna hij nog drie keer gevangen werd gezet. te bezetten en zo de vallei van de Nam Jang te beheersen, die in zuid westelijke richting door de staat naar de vlakte van de Brahmapoetra loopt. Tawang is een handelscentrum op 80 km ten zuiden van de grens. Een Indiase woordvoerder deelde mee, dat de Chinese aanval op Kl- bitoe, aan het oostelijke eind van de grens met China bij Birma, nog voortduurde. Te Longdjoe waren nieuwe Chinese versterkingen gezien. In Ladach, honderden kilometers westelijker, boden de Indiërs met succes tegenstand aan de Chinese troepen. Bij luchtverkenningen langs de grens met Tibet en Sinkiang had men echter lange colonnes Chinese militairen gezien die oprukten naar Indiase posten. Volgens gezaghebbende kringen in Nieuw Delhi heeft de Russische pre mier, Chroesjtsjow, een persoonlijke brief aan premier Nehroe geschreven over het conflict tussen India en China. De Amerikaanse ambassadeur in Nieuw Delhi, Galbraith, heeft gis teren een onderhoud met Nehroe gehad. Macmillan heeft een bood schap van „sympathie en steun" aan de Indiase premier gezonden. (Van onze Utrechtse correspondent) De rijksrecherche heeft een 56-jarige arts en wethouder van Scherpenzeel, gearresteerd wegens het verstrekken van morfine zonder medische doeleinden. Hij is overgebracht naar het politie bureau in Leusden. Weer telefonische weerberichten voor de bouwvakken •Van 1 november tot 1 april kun nen de speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch wor den beluisterd. Het rayonkaartje er. verdere bij zonderheden over de bouwweerberich- ten zijn opgenomen In een nieuw vouwblad, dat op aanvraag gratis be schikbaar wordt gesteld door het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85 te Den Haag. Inlichtingen over de weerstoestand ln een voorbije periode dienen in het algemeen schriftelijk bij het KNMI te De Bilt te worden aan gevraagd. Zij worden tegen vergoe ding van kosten verstrekt. In het laatste winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwvakken bijna 225.000 maal be luisterd tegen rond 112.500 maal in het voorafgaande seizoen. Het dag gemiddelde bedroeg respectievelijk 2428 en 883 aanvragen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Helena Johanna Maria, d v. G. N. Koek en E. J. Broekhof; Jolanda Ca- rolien, d v C. P. Boon en L. A. D Kloots; Elizabeth Gerarda, d. v. G. Reijchard en E Wolters; Nlcolaas Louwrens, z. v. N. van Egmond en G. J. Rhijnsburger; Leonardus Adrlanus. z v. T. A. Pley en L. H. Zandvliet; Susanna Maria. d. v J. v. d Pluijm en E. Brouwer; Johannes Jozephus, z. v. J. J. Stouten en B. Nederhof. OVERLEDEN J. de Wit, 56 J. man; A. C. Kelly. 19 J. dochter; L H de Vrind. 51 j. man; A H. J. Spree, 75 J.. man; J. Kroon, 25 J„ man. Prinses Beatrix is gistermiddag voor een bezoek van tien dagen aan Pakistan in Karatsji aangekomen. De Nederlandse Kroonprinses werd verwelkomd door d« Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Wahiduzzaman, en de Nederlandse ambassadeur jhr. dr. Eugene Teixeira de Mattos. Bijna alle tweehonderd leden van de Nederlandse kolonie in Karatsji waren aanwezig. Onder hen bevonden zich jongens en meisjes, die met Ne derlandse vlaggetjes zwaaiden en het „Neerlands vlag, je bent mijn glorie" zongen. Aan het hoofd van een colonne auto's, die door militaire motorrijders werd vergezeld, reed de Prinses naar het officiële staatshotel in de Pakis taanse hoofdstad. De straten waar de stoet door reed waren met Ne derlandse vlaggen versierd. Militaire en andere muziekkorpsen speelden, terwijl de auto's voorbijreden. Op de gunstigste punten waren vele Pakis- taners samengekomen om de Intocht van de Nederlandse Prinses gade te slaan. Gift De vertegenwoordiging van Philips in Karatsji heeft kosteloos een twee honderd televisietoestellen ter be schikking gesteld van gezinnen in Karatsji Deze fabriek heeft tevens zorg gedragen voor de inrichting van een experimentele zender, die zich op ongeveer 65 kilometer van Karatsji bevindt. Men verwacht, dat nu vele honder den de uitzending van deze zender zullen volgen, waarin een beeld wordt gegeven van de aankomst van de Prinses in Karatsji, het voorstellen van de autoriteiten en de intocht in de stad. De zender zendt thans ieders avond ongeveer drie uur uit. Dit gebaar van de genoemde Ne derlandse fabriek is in Pakistan, waar men tot nu toe slechts heel weinig van televisie wist, met grote instem ming begroet. Vlagprobleem Nederlandse ambtelijke vertegen woordigers in Karatsji moesten, evenals in Teheran het geval was, de plaatselijke autoriteiten Inlichten over de wijze, waarop de Nederland se vlag moest worden uitgestoken. Aanvankelijk hingen vele Nederland se vlaggen gisterochtend onderstebo ven, doch dit euvel was ln enkele uren tijds hersteld. Langs de weg van het vliegveld van Karatsji naar de stad, die per auto ln ruim een half uur wordt afgelegd, waren, op af standen van ongeveer tien meter, vlagg es tokken opgericht, waaraan de Pakistaanse vlag groen en wit, met een halve maan en ster en die van Nederland waren bevestigd. De arts, die vijf kinderen heeft, werd aangehouden tijdens een bezoek aan zijn vriendin, een gescheiden vrouw uit Leersum, die evenals zijn echtgenote en enkele andere vrouwe lijke inwoners van Scherpenzeel ge regeld een hoeveelheid van het ver dovingsmiddel ontving. Deze vrien din is eveneens aangehouden. De zaak was reeds geruime tijd in onderzoek, nadat was ontdekt dat de arts meer ampullen morfine inkocht dan hij voor zijn patiënten nodig zou kunnen hebben. De dienst verdovende middelen in Den Haag zette het onderzoek voort op verzoek van de officier van Justi tie in Utrecht, mr. G. H. S. van Dij ken. Dokter W. C. van Vulpen, is in middels verzocht de praktijk van de gearresteerde over te nemen, totdat een waarnemer ls aangesteld. Tijdens werkzaamheden bij het goederenstatlon-noord ls de 40-Jarlge kolenwerker A. M. Schimmer veronge lukt. Het ongeval gebeurde bij het op takelen van een 700 kg wegende be tonnen keerwand. Het gevaarte schoot uit de strop en sloeg tegen het lichaam van het slachtoffer. Bij aan komst in het DIJkzigtzlekenhuis bleek de heer Schimmer te zijn overleden. Nadat zij het transportvlieg tuig hebben verlaten, worden de ijlings aangevoerde mariniers op de Amerikaanse basis op Cuba geinstrueerd. r; Het vraagstuk van de kernwapenen De staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeyer heeft vandaag een brief gezonden aan de hoofdlegerpredikant. In deze brief oppert de heer Calmeyer de mogelijkheid, dat leger- en luchtmachtpredikanten in het algemeen en die behorende tot de Nederlandse Hervormde Kerk in het bijzonder, in een ernstige conflictsituatie kunnen worden gebracht door een onlangs ver schenen geschrift van genoemde kerk. Het betreft hier de uitgave ,,Het vraagstuk van de kernwapenen" van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. In een bij de brief behorende bijlage zegt de heer Calmeyer o.m., dat het hem een raadsel is hoe men het verantwoord heeft kunnen achten een oproep tot massale dienstweigering te doen uitgaan en talloze mensen in gewetensnood te brengen, ter bereiking van een doel (het in eerste instantie eenzijdig afschaffen van kernwape nen), waarvan men (de synode) zich nog afvraagt of dit geen be lemmering zal vormen voor de algemene afschaffing van kern wapenen. Hij acht dit ,,het meest bedenkelijke aspect van het sy nodale schrijven". Conventionele wapens nimmer voldoende He stelling, die de synode In het geschrift geponeerd heeft, dat het westen zijn „conventionele wape nen" doeltreffend genoeg dient te maken om een oorlog van welke aard dan ook onaantrekkelijk te doen z|jn, acht de heer Calmeyer een Illusie. Fr is geen zodanige op bouw van de conventionele strijd krachten mogelijk dat die bij een eenzijdige afschaffing van kernwa penen een oorlog „onaantrekkelijk" zou maken, zo zegt hij. Over het evenwicht tussen de bei de grote machtsblokken een even wicht dat mede berust op de kern wapenen heeft het synodale ge schrift opgemerkt, dat het tot dus verre een betrekkelijke „vrede" in Vrijheid en vrede In het begin van de bijlage ont- I wikkelt de heer Calmeyer het be- zwaar, dat de synode in het geschrift de ..vrijheid" een te zwak accent heeft gegeven in vergelijking met de i „vrede". Hij merkt op, dat in het synodale schrijven de tweede we- reldoorlog niet ten onrechte is gezien I als een strijd voor ..recht en vrij heid", maar hy verwijt de synode, dat deze zich er zorgvuldig van ont houdt te erkennen, dat we ons in de huidige koude oorlog in een derge- lijke situatie bevinden. Het besef blijkt niet aanwezig, dat de vrije wereld zich in een opgedrongen ver- dediging bevindt en dat de moei- i lijkheid niet is de vrede te bewaren maar om „vrede en vrijheid" te i handhaven, aldus de heer Calmeyer. de wereld heeft bewaard. Tevena werd er echter op het onzekere van deze situatie gewezen. Staatssecreta ris Calmeyer beaamt dat, maar merkt tevens op, dat, hoewel de ri sico's oneindig groter zijn geworden, nu de kernwapens een rol spelen, toch evenzeer het verantwoordelijk heidsgevoel groter Is gewordem. Ala voorbeeld geeft hi) de lichtvaardigheid waarmee de eerste wereldoorlog werd ontketend, tegenover het optreden van de politici ln onze dagen. Niet eenzijdig In de bijlage stelt de heer Cal meyer, dat „slechts die bereid is da vrijheid te offeren voor de vrede, er met het synodaal schrijven toe kan besluiten dit preci ire evenwicht een zijdig te verbreken en de grote uit daging, waar de vrije mens ln ons tijdperk mee geconfronteerd wordt, te beantwoorden met overgave. Want daarop komt. ondanks alle pogingen hieraan te ontsnappen, de weg. dia de synode der Nederlands Hervorm de Kerk wyst, neer". De staatssecretaris heeft een af schrift van zijn brief plus de bij* behorende bijlagen verzonden naar de generale synode van de Neder lands Hervormde Kerk. HENRIËTTE SENGERS TRAD OP IN PARIJS (Van onze correspondent te Parijs) De Jonge Utrechtse sopraan Hen- nette Sengers is binnen één week tweemaal met groot succes in Parijs opgetreden. Samen met de beroemde cellist Paul Torteller en de pianiste Lia Palla werkte zy mee aan een der concerten van de Debussy-cyclus in het Nederlands Instituut, waarna ze, in de Ecole Normale, een recital gaf om zich officieel aan Parys voor te stellen als een der laureaten van het concours Noemie Perugia, dat ln april te Parijs werd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9