Ontstellende woningnood Haarlemmermeer in Raad Alkemade gaat akkoord met begroting Nieuwkoops echtpaar 70 jaar getrouwd Aantal krotten bedraagt al meer dan vijftienhonderd De verhoudingen njn zoek Is in Nederland centraal sorteersysteem gewenst Schreeuwende aanklacht tegen snel voortschrijdend verval Kreet van wanhoop aiu INCIDENTEN BIJ TIMOR Feest in Aar en Am stel Bruid is 93, bruidegom 92 S m \s\ ff „Co O, Leitls zangeresje wint concours in Noordwijk _|pgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 oktober 1962 Vierde blad no. 30789 9? 5? Produktschap voor Sicrgetcassen ^Men kan begrip hebben voor de moeilijk- leden, waarmee tal van bij de contingentering an het bouwvolume betrokkenen elk jaar op- neuw hebben te worstelen, en gelijktijdig doch i xitisch staan tegenover de toewijzing in bepaal- |j le concrete gevallen. Draagt men zelf in dit rerband verantwoordelijkheid jegens een lokale lemeenschap, dan kan er zelfs een ogenblik ;omen dat langer zwijgen plichtsverzaking zou 1 gtekenen. Dat ogenblik is nu, naar wij menen, J iangebroken voor ons, die de overtuiging koes- eferen dat de gemeente Haarlemmermeer het slachtoffer is van een grotendeels uit wanbegrip en vooroordeel resulterende bejegening in de sector van de woningbouw". Deze woorden kan men lezen in een brochure die het gemeentebestuur van Haarlemmermeer over de ontstellende woningnood in deze ge meente heeft laten samenstellen. Het is een bro chure als een kreet, van wanhoop en onbegrip. De brochure is enkele dagen geleden toege zonden aan ministers, leden van Eerste en Tweede Kamer, Gedeputeerde en Provinciale Staten. F A In de brochure wordt de wo- 'iklncjmisère in Haarlemmermeer \etekend in woorden, die behalve nkelijk en helder als glas dik- njls ook moeten zijn ingegeven [oor een niet te onderdrukken motie. In cijfers, die achter hun luchterheid een ontstellende ealiteit verbergen, en in een iantal foto's, die een dringender \anklacht zijn dan in woorden ■alt te formuleren. „In Nederland, in het jaar 1962 17 jaar na de tweede wereldoorlog xoet een gemeente, in oppervlak- e groter dan Amsterdam47.000 nwoners tellend en 1883 inge schreven woningzoekendenvan tie 80 procent minder draag- ïrachtig, de woningachterstand te lijf gaan met 36 woningwet woningen", aldus een mededeling ,,ter overweging" op het schut blad. ONBEWOONBAAR De gemeente Haarlemmermeer «eft 1600 krotten of snel verkrot- ende woningen binnen haar gren- Daarvan zijn er 433 onbewoon- iaar verklaard, doch nog altijd ver- laarbaar bewoond. Die krotten kun- len in drie categorieën worden ver- ïld en in die verdeling weerspie- elt zich de wordingsgeschiedenis an deze ruim een eeuw geleden drooggemalen polder. In de woon- ernen van de gemeente (Hoofddorp Ileuw-Vennep, Abbenes, Kabel de laatste twee voor 60 procent verkrot) lijn de krotten voornamelijk uitge diende behuizingen van polderjon- die na de droogmaking in de lolder bleven hangen. Buiten de woonkernen zijn wonin gen van landarbeiders tot krotten vervallen. In de tweede helft van de vorige en in de eerste helft van deze eeuw trok men zich van de so ciale toestanden onder de landarbei ders niet zo erg veel aan. En ten slotte en daar vindt men de meeste leveren de bebouwde ge deelten van de dijk langs de Ring vaart een dikwijls troosteloze aan blik, zo troosteloos dat het moeilyk valt zich voor te stellen, dat men hier anno 1962 in Nederland is, in het hart van het welvarende wes ten des lands, met hypermoderne in dustrieën op luttele kilometers af stand. O p 's morgens m eerst door de moeilijk te loochenen contingentering van de premiebouw, het aantal gebouwde premiewonin gen van 561 in 1959 via 459 in 1960 en 188 in 1961 tot 114 in 1962. Het aantal woningen in de vrije sector daalde van 180 in 1960 via 100 in 1961 tot 89 in 1962. Voorts werd en wordt de woningvoorraad aangefast door afbraak van een paar honderd woningen ten behoeve van start- en landingsbanen voor Schiphol en de aanleg van nieuwe Rijkswegen. Na de verlagingen van het premie-con tingent kwam tenslotte ook nog het bericht dat het contingent woning wetwoningen, 104 in 1961. voor het Jaar 1962 werd verlaagd tot 90. BITTERHEID Daarvan moest een deel bestemd worden voor de vervanging van krot woningen. terwijl een ander deel de bestemming kreeg van zogenaamde voorkeurwóning. zodat er uiteinde lijk 36 premicwoningen voor 1883 woningzoekenden overbleven. Was het verwonderlijk dat de gemeente raad op 1 maart 1962 een motie aanvaardde, waarin de teleurstel- ling en de ernstige bezorgdheid over de woningverdeling werd uitgedrukt Is het verwonderlijk dat het gemeen tebestuur meent dat de verhoudin gen zoek zijn, erkennend dat krot- chure spreekt en die zozeer begrij pelijk is. bijna overgaat in bitter heid. waar wordt geschreven: ..er wordt herhaaldelijk gesteld dat Haarlemmermeer een gebied met een stedebouwkundig open. lande lijk en agrarisch karakter moet blij ven, steunend op het blijven verle nen van voorrang aan de agrarische activiteiten. Deze uitspraak komt ons in haar algemeenheid juist voor. Het is ongetwijfeld van belang en niet slechts voor onze eigen bur gerij dat de landelijke openheid van onze polder ook in de toekomst wordt gehandhaafd, dit behoeft nauwelijks nader betooc Hoezeer men het ook eens kan zijn met deze gedachtengang en hoe weinig men ook moge voelen voor een gefor ceerd industrialisatieproces, zij kan en mag nooit een motief vormen om de leniging van de bestaande wo ningnood te vertragen of zelfs op de lange baan te schuiven. De wo ningnood, de menselijke ellende, zou op die wijze misbruikt worden tot een middel om een bepaald beleid te verwezenlijken. Dit is het wat wij vrezen". UITZICHTLOZE SITUATIE Haarlemmermeer telt 47.000 inwo ners op 18.521 hectoren. Als het in wonertal van de gemeente zou groei en tot 100.000, dan nog zou 85 pro cent van de polder open gebied zijn. Ais er sprake mocht zijn van ver mindering, dan wordt deze ingege ven door grote bezorgdheid voor en diep mededogen met die inwoners van de gemeente die in krotten moe ten wonen, die slachtoffer zijn van een uitzichtloze situatie. Die gevoe lens moeten ook overheerst hebben bij het samenstellen van het slot woord van de brochure: wij zijn van oordeel dat overwegingen van pla nologische aard niet mogen meespre ken waar het elementaire menselij ke behoeften i.e. een menswaardige hulsvesting in het geding zijn. De sociale rechtvaardigheid eist voor de ze menselijke behoeften prioriteit op. Zij, die en moraliter en volgens de overheidsvoorschriften voor woonruimte in aanmerking komen, hebben er recht op dat bij de ver deling van het bouwvolume met hun aanwezigheid en hun verlangens re kening wordt gehouden. Wij weten namens hen allen te handelen ais wij tot besluit uiting geven aan onze Discussienota Het bestuur van het Produkt- schap voor Siergewassen heeft gistermiddag gediscussieerd over de vraag of het invoeren van standaardkwaliteiten voor snij bloemen in ons land mogelijk is en voordelen biedt. De dit jaar aangestelde marktonderzoeker van het Produktschap, ir. N. C. Hofman, heeft in opdracht van de commissie marktonderzoek uit het bestuur een nota over dat onderwerp opgesteld. Die nota is bedoeld als dis cussienota. Een rechtstreeks antwoord op de gestelde vraag wordt er niet in gegeven; daar is het aangesneden probleem te complex voor. meldt de samen steller. Hij merkt verder ter in leiding op, dat kwaliteitsstan daardisering niet mogelijk zal zijn zolang de kwekers zelf hun bloemen blijven sorteren. Er 2ouden dus sorteercentrales moeten komen. Een voorbeeld van zo'n centrale heeft ir. Hofman gevonden bij een coöperatieve afzetorganisatie te Odense in Denemarken. Snjjgroen en anjers worden daar door middel van een lopendebandsysteem gesor teerd. Een van de kwaliteitscriteria voor de anjers is de lengte van de stelen. In Denemarken heeft dat centrale ker zelf wordt gedaan, is in feite sorteersysteem veel succes, maar daaruit moet men volgens de nota nog niet onmiddellijk concluderen dat het nu ook de aangewezen weg is voor Nederland. Er bestaat name lijk tussen beide landen een verschil in handelssysteem. Denemarken kent alleen een coöperatieve snijbloemen export en was, om die export op te kunnen bouwen, min of meer gedwongen centraal te gaan sorteren. Nederland heeft individuele expor teurs en op de veilingen, waar elke aangevoerde partij in hoedanigheid "wijkt van alle andere partijen wordt Via de veilingklok voor iedere partij een aparte prijs vastgesteld, ook voor de partijen die geëxporteerd zullen worden. Zou men in Nederland gaan standaardiseren, dan zou men niet, zoals in Denemarken, een centrale sortering en een coöperatieve afzet krijgen, maar een centrale sortering en een individuele afzet. Enkele van de in de nota genoem de consequenties van kwalitelts- standa-ardisering zijn de volgende: de bloemen hoeven niet meer voor de veilingklok gebracht te worden, men kan volstaan met het op een bord aangeven van hoeveelheid en kwaliteit. Het vellen op zichzelf zou veel vlugger gaan, het aantal aange boden partijen wordt namelijk gro ter In omvang maar kleiner in aantal. Het Invoeren van een handelsmerk zou tot de mogelijkheden gaan be horen en de centrale sortering zou gunstige perspectieven bleden voor massa-afzet vla supermarkten en andere populaire verkooppunten. Tegenover deze en andere plus punten stelt de nota, dat het toch wel zeer moeilijk is de standaardisa tie in technisch opzicht bevredigend te realiseren. Elke bloem is in wezen uniek, aldus de nota, en elke sor tering. zelfs wanneer ze door de kwe- I een compromis. De nota stelt de sor tering van anjers, zoals die door de Nederlandse kwekers wordt uitge voerd. in het algemeen boven de Deense centrale sortering. Het aan- j tal van drie kwaliteitsklassen dat de Denen aanhouden, vindt de opstel ler van de nota te klein. Zou men het systeem hier willen navolgen. dan zouden het er ten minste zes k acht moeten worden. De samensteller van de nota heeft in enkele gesprekken in het buiten land alvast eens geïnformeerd hoe men daar bij verschillende belang hebbende groeperingen over de zaak dacht. Daarbij bleken de vertegen woordigers van de detailhandel de grootste voorstanders van standaar disatie te zijn. Beslissend voor dit positieve standpunt was. vooral bij de Duitse detaillisten, dat standaar disatie ook de mogelijkheid zou doen ontstaan een garantie op de vers heid van de produkten te krijgen. De grootste tegenstanders vond men bij de groothandel. Men had daar niet alleen technische bedenkingen, maar vreesde ook dat bij standaar disatie de handel in snijbloemen zo eenvoudig gaat worden, dat buiten staanders zonder grote vakkennis ge makkelijk de sector zouden kunnen binnendringen. De vertegenwoordi gers van de producenten namen, wat hun standpunt betreft, min of meer een tussen positie ln. De nota heeft aan haar doel, een discussienota te zijn. behoorlijk be antwoord, want er is in de bestuurs vergadering stevig over gediscus sieerd. Een van de bestuursleden vond zelfs, dat men te veel in details ging. Dr. Verhage was het daar he lemaal niet mee eens. Die gedetail leerde discussie in het bestuur vond hij nuttig omdat ze tot vele gesprek ken tussen de mensen van de prak tijk kan leiden.gesprekken die het produktschap moet beginnen en waaraan het leiding moet geven. Tot een proef met het hier besproken systeem zou men volgens hem moe ten komen door aaneensluiting van mensen uit de praktjjk en het was hem bekend, dat een groep kwekers al ernstig denkt over het opzetten van zo'n proef. Of het produktschap als zodanig aan een proef zou moe ten beginnen, betwijfelde hjj. Portugese kustbatterUen op het (Hand Timor ztjn begonnen met de beschieting van Indonesische sche pen. aldus een Antara-berlcht van (isteren. Maandag had het persbu reau, dat onder regeringscontrole itaat, meegedeeld dat bjj hotsingen un de grens van het eiland, dat loor de ene helft aan Indonesië en Toor de andere aan Portugal-behoort, drie personen waren omgekomen. Volgens Antara was het een vaste gewoonte van kleine Indonesische «chepen dicht onder de kust van het Portugese gebied te varen om gevaarlijke wateren te vermijden. Bij een ander incident zou een Portugese patrouille twee Indonesi- iche burgers gevangen hebben ge nomen, die bezig waren bomen te tellen Een ervan ontsnapte, en waarschuwde zijn vrienden, die daar op twee Portugese soldaten gevan gen namen. De soldaten werden Trügelaten toen de Portugezen de Indonesische houtboot teruggaven. De Indonesische regering heeft geweigerd commentaar te geven op de berichten van het persbureau. De Indonesische regering maakt geen aanspraak op Portugees Timor. Bet officiële standpunt is dat Indo nesië geen territoriale ambities heeft behalve de verzekering van West- Nieuw-Guinea. Verondersteld wordt echter dat er tenminste twee „Vrij Timor" orga nist ties in Indonesië bestaan. Archeologische vondst bij Amman Archeologen hebben bU Madaba, ten tuiden van de Jordaanse hoofdstad Amman, een bouwwerk blootgelegd, als nog nooit eerder in dit land is gevenden. De groep, die onder lei- dii'g staat van de Venezolaanse pro fessor Ritamonti. gelooft dat het hier een graftempel betreft van 1200 Jaar voor Christus. Prof. Ritamonti -hoopt op deze plaats het graf van Mozes te vinden. Diegenen, en dat zijn de mees ten, die voortsnellend over de goed onderhouden hoofdwegen in de Haarlemmermeer de polder ..zien", krijgen de indruk van een welvarend modern geoutilleerd polderland. In sommige opzichten is die indruk juist want binnen dit gebied van 18.521 ha (Haarlemmermeer is wat opper vlakte betreft de veertiende gemeen te van Nederland» leven ongeveer 47.000 mensen, die in vele sectoren van het openbaar leven over alle in een moderne gemeenschap onont beerlijke voorzieningen beschikken. Werkgelegenheid is er in overvloed. De personeelssterkte van bijvoorbeeld Schiphol en de Fokkerfabrieken nam toe van 9300 in 1952 tot 15.360 op 31 december 1961. Daarnaast ontwikkelden zich de laatste tien jaren talrijke kleinere en enkele middelgrote industrieën, waardoor exclusief Schiphol en Fokker het aantal tewerkgestel- den in bedrijven met meer dan 10 man personeel van 864 in 1960 tot 2602 op 31 december 1961 groeide. GORDEL „Als wij echter de optimist, die In de hoofdstraten van Haarlemmer meer juichkreten aanheft over onze welvaart, uitnodigen tot een tochtje door de minder centraal gelegen de len van onze gemeente, dan zal hjj zich weldra de ogen uitwrijven en zich op sommige ogenblikkon zelfs in de binnenlanden van Afrika ver plaatst wanen", schrijven B. en W. in de brochure. Zjj schrijven nok: „Zo slingert zich rondom het hart van onze ge meente een gordel van krotten die een schreeuwende aanklacht vormt tegen allen die weigeren met deze werkelijkheid naar de mate van het mogelijke rekening te houden. Langs de 60 kilometer lange Ringvaart, de natuurlijke grens van onze gemeen te, wedijvert het ene krottencomplex met het andere in snel voortschrij dend verval. In alle woonkernen hulzen men sen, veelal gezinnen met kinderen, In onderkomen» die. zelfs als we zeer bescheiden maatstaven aanleg gen, de grens van bewoonbaarheid voor koelen en varkens reeds lang overschreden hebben". In Haarlemmermeer zijn ongeveer 1500 huizen voor bewoning onge schikt. Dat ls 13.5 percent van de totale woningvoorraad. Hoeveel dat is kan men zich voorstellen als men weet, dat het landelijk gemiddelde circa 5.5 percent is. Binnen vijf tot zes jaar zal het aantal van 433 „of ficiële" krottan zeker tot 700 geste gen zijn. Van vervanging ls geen sprake. Voor het overgrote deel be horen deze krotten tot de catego rie van de voor 1906 gebouwde een- en tweekamerwoningen, die ln ge heel Nederland 4.4 percent, in Noord-Holland 3,07 percent, maar in Haarlemmermeer 10.73 percent van de totale woningvoorraad uitmaken. Zelfs treft men ln Haarlemmermeer nog noodwoningen aan van na de eerste wereldoorlog. ONVOLDOENDE SLAAPRUIMTE Wfl men andere cijfefrs: niet min der dan 2816 gezinnen beschikken over onvoldoende slaapruimte. Van 90 bij een steekproef betrokken land- arbeidersgezmnen wonen er 53 In woningen van voor 1906, in 47 per cent van de gevallen is de slaap ruimte onvoldoende. Elf perc-nt van de gezinnen gebruikt nog de bed stede als slaapruimte en 36 percent open zolders, waar vader, moeder en een of meer kinderen zonder af scheiding bjj elkaar slapen. „Meer mensen, minder woningen" luidt een kreet in de brochure Bjj een bevolkingstoename van 8299 zie- opruimingen en het elimineren van hoop, dat voor deze urgente zaak noodwoningen ook doorgang moeten I begrip en, naar de mate van het vinden? Is het verwonderlijk dat de I mogelijke, daadwerkelijke belang- emotie, die herhaaldelijk uit de bro- stelling zal worden gevonden". De raad van Alkemade had bijna vier uur nodig voor de afwerking van een belangrijke agenda. Op verzoek van de heer J. S. Pennings ging de raad bovendien nog in geheime zit ting. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen voor g.l.o. en v g.l.o. op resp. f50.- en f80.- per leerling voor het jaar 1963, werd na enige discussie aangenomen. Op zaterdag 3 november zal het 70 jaar geleden zijn dat het Nieuwkoopse echtpaar J. de Jong—W. W. de Jong-van Wijngaarden, in het huwelijks bootje stapte. Dit feit wordt van zelfsprekend op enigszins feeste lijke wijze herdacht. De bruid is 93 jaar en de brui degom 92 jaar oud. Zij waren al enkele jaren in het bejaardente huis ,,Aar en Amstel" te Nieuw koop. De heer De Jong is een bijzonder krasse baas, die zich £Of over verre afstanden te voet beweegt, in tegen- stelling tot zijn echtgenote die bij een val onlangs haar htupbeen der mate ontwrichtte, dat zij genood zaakt is zich per rolstoel te ver plaatsen. Overigens genieten de ech telieden een vrij goede gezondheid. De heer De Jong werd ln Zeven- Advertentie Ui O. m s middag9 Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden de begrotingen voor het dienstjaar 1963 van de in deze gemeente gevestigde burgerlijke arm besturen goedgekeurd. De raad ging eveneens akkoord met de maatregelen ter compensatie van de huurverhoging voor het hiervoor in aanmerking komende personeel van de gemeente, alsmede tot de hieruit voortvloeiende wijziging van de kin dertoelageverordening. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel om over te gaan tot aan schaf van een nieuwe vuilnisauto, een complete Kronenburg-vuilniswagen (perswagen» met D.A.F.-chassis tegen een koopprils van f 48.595,- en de ter mijn van afschrijving te stellen op 7 jaren. De raad kon zich met het voorstel tot aankoop verenigen, even als met de aanschaffing van een draagbare brandspuit voor de Kaag. Beschouwing hoven geboren. Hij is vele jaren landarbeider geweest. Hij heeft als zodanig veel en hard gewerkt. Ve len zullen hem echter ook nog kennen als sluiswachter aan de sluis van Het Woerdense Verlaat, waar hij in dienst was van de gemeente Woer den Hij dreef daar tevens een krui denierszaakje. waarvan vooral de voorbijvarende schippers veel gebruik maakten. Het echtpaar kreeg 7 kinderen, van wie 6 nog in leven zijn. Er kwa men 19 kleinkinderen en 23 ach terkleinkinderen. De bruid is een geboren Nieuw koopse, die haar woonplaats slechts zelden verliet. Vrij ernstig gewond Bromfietsers met elkaar in botsing len in tien jaar tijds daalde, voor-sagiere had schaafwonden. LE1MUIDEN Play Fair won beker Als 4e klasser heeft het le heren team van Play Fair de bekerronde gewonnen voor 3e en 4e klassers van ld? N.T.T.B. Na de finale die in het W.K.G.-gebouw in Den Haag ge speeld werd. was aan de wedstrijd leider de heer Kanters die het kost- Op het rijwielpad tussen Noord- bare bezit aan de aanvoerder van wijk en Katwijk kwamen twee brom- play Fair overhandigde De kracht fietsers met elkaar in botsing, toen 'van de tegenstander-V V.V uit Leid een der bestuurders, een 16-jarige ln- jschendam was bekend uit de pro- woner van JJmuiden plotseling een motiewedstrijden van enkele maan- zwenking naar links maakte. De Jon- den geleden, maar deze avond had geman liep vermoedelijk een hersen- jvw weinig in te brengen. Hoewel schudding op en moest met een zie- 5 partijen in 3 games gespeeld moes- kenauto naar zijn woning worden ten worden, wisten J. Wolken. M overgebracht. de Rijk en H Heuzen de stand ge- De bestuurder van de andere leideliik ;o 8-0 te brengen. Slechts brommer, een scholier. 21 jaar, uit j in de laai e partii werd H Heuzen Den Haag werd met een kaakfrac- verslagen en kon V.V V de eer red- j tuur in het Academisch Ziekenhui den Laten we hopen dat het Plav 'te Leiden opgenomen Zijn duo-pas- Fair in de competitie even succesvol Het spreekt vanzelf, dat er in „Aar en Amstel" al een feestelijke stem ming heerst. Men hoopt dat de brui loft op de heuglijke dag volgende week zaterdag gevierd zal kunnen worden, waarbij ook de vele kinde ren, kleinkinderen en achterkleinkin deren zich ongetwijfeld niet onbe tuigd zullen laten. BOSKOOP Aanrijding Een bromfietser uit Z oe term eer stak ter hoogte van de overweg aan ae Zyde zonder voldoende op te let ten de verkeersweg over Een aan rijding met een personenauto be stuurd door een Boskoper was het gevolg. De bromfietser liep een ge broken sleutelbeen op. terwijl de bromfiets zwaar beschadigd werd De auto werd licht beschadigd. Advertentie Ui CD M/U m gaal. 'pL. 's avonds .A Bjj de behandeling van deze be groting 1963 was het de voorzitter van de KVP-fractle, de heerJ. S. Wagenaar, die de algemene beschou wingen met een zeer breedvoerige beschouwing over al de facetten van het gemeentebeleid opende De be groting 1963 sluit met een tekort van f 27.750,-dit is gustlg te noemen, gezien 1962 een tekort van f 151.491.86 en 1961 zelfs 'n tekort van f 185.689.04 aanwees. Ongunstig is dit tekort ech ter wel. nu volgens de nieuwe ver houdingswet R\jk en Gemeente geen tekorten meer op de begroting mo gen voorkomen. Zou het college der halve kunnen meedelen hoe het dit tekort denkt weg te werken. Uitvoerig besprak hU de ontwikkeling van de voornaamste bestaansbronnen van de inwoners van Alkemade, n.l. de vee houderij. de tuinbouw en de scheep vaart. Met betrekking tot de woning bouw merkte spreker np dat in het in vesteringsprogram 1963 t/m 1967 het aantal te bouwen woningen is terug gebracht van 300 tot 150. Met de huidige woningnood is dit program weinig indrukwekkend te noemen. Dit aantal zou zelfs verre van bevre digend te noemen zijn Indien de par ticuliere bouw achterwege zou blij ven. Voorts vroeg spreker aandacht voor de huisvesting van de grote ge zinnen, want voor gezinnen van 10 en 12 personen zijn de tot nog toe ge bouwde huizen beslist te klein. Ten aanzien van de begroting in haar ge heel deelde spreker tenslotte mee, dat deze in grote trekken de Instem ming heeft van zijn fractie. In aansluiting hierop deelde de heer D. van Nieuwkoop mee, dat hij nog te kort zitting had in de raad om namens de Prot. Chr. groepering deel te nemen aan de algemene beschou wing. Wel wilde hij echter aan B. en W. zijn respect betuigen voor de wijze waarop zi) hun omvangrijke werkzaamheden tot heil van de ge meente Alkemade verrichten. Antwoord In precies 50 minuten formuleerde de voorzitter zijn antwoord aan de heer Wagenaar. „Het begrotingstekort zal verwerkt moeten worden in de algemene reserve", zei hij. Voorts ging spreker ln op het financieel be leid en de consequenties uit de nieu we wet verhouding Rijk en gemeente, waarnaast spoedig te verwachten is een wet op het eigen belastinggebied van de gemeente Het .dorpsuitbrei- dingsfonds" wordt gevoed uit heffin gen op het bouwrijp maken van gron den. Dit fonds is nog niet zo groot, zodat men nog niet met voorstellen om uit dit fonds te putten is ge komen. Breedvoerig besprak hij enkele aspecten op toeristisch gebied. ..Wij hebben reeds een recreatieplan voor de Kaag alsook voor de Braassem- mermeer, terwijl ook het particulier initiatief hiervoor belangstelling heeft. De ln het Investeringsprogram op genomen bouw van 30 woningen per jaar heeft als prognose geen enkele betekenis „Wij zijn hiervoor geheel afhankelijk van het ons toe te wijzen contingent alsmede van de particu liere bouw". Wat de huisvesting voor grote gezinnen betreft, zijn plannen in voorbereiding Op de vraag of in 1964 de bouw van twee gymlokalen voor resp. RIJpwetering en Oud-Ade gen. verwezenlijkt worden, antwoordde de voorzitter, dat B. en W. een lokaal voor beide dorpen tezamen in hun gedachten hebben. Nadat in tweede instantie de heren Wagenaar en Bakker, welke laatste nog enkele punten inzake de ver- keers on i veiligheid aanroerde, het woord hadden gevoerd, werd de be groting hoofdstuksgewijs in bespre king gebracht. De raad ging tenslotte akkoord met de begroting 1963, even als met de begrotingen voor het Wo ning- en Grondbedrijf. Bij het aanbieden van de gemeente rekening over het dienstjaar 1961 verstrekte de voorzitter de volgende gegevens. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van f 11.816,74, het geen tegenover het geraamde tekort van ruim f 185.000,- niet ongunstig is te noemen. De Kapitaaldlenst geeft aan uitgaven f 10.724.559,15 en aan Inkomsten f 10.111.048.32. aldus een nadelig saldo van 613.510,83. Met de verkeersverbeterlngen nabty de Julianalaan te Kaag. die plm. f3.000,- kosten, verklaarde de raad zich akkoord. Het gaat er naar uitzien, dat ook dit seizoen wederom een hehoorlifk geldbedrag kan worden gestort in het fonds voor de bouw van een re petitielokaal voor Noordwijkg oudste muziekkorpe „Crescendo". Minder prettig was de opkomst van de amateurs. Zonder voorken nis lieten enkelen verstek gaan. Be langrijk was echter, dat hot gebocle- ne van een zeer behoorlijke gehalte was. Zo heeft het publiek genoten van het beschaafd en zeer vlotte op treden van het 16-jarige zangeresje Corrie Vincourt uit Leiden. Met veel verve bracht zU de nummers .Paradiso" en ..Lady Sunshine", waarbij zU alleszins vakkundig werd begeleid door de pianist van het or kest Cor Vincourt, de heer Marlue de Smit, en door haar vader op de accordeon. De jury bestaande uit de heren C. Kraay.J. Mertens. H. Ooms, Joh. Wassing en J. Zonderwijk, waar deerde haar optreden met 40 pun ten hetgeen voldoende bleek voor de eerste prijs. Corrie was daarmede een halve punt voor op het zang- en gitaar duo „The Jackerles", Riny en Jac ques Broekhof uit Noordwijkerhoufc. Deze heren zongen het succesnum mer van Anneke Gronloh ..Bran dend Zand" en het minder bekende maar fantastisch goede gebrachte „Queen for a Day". De derde amateur, die ln de eer ste halve finale mag uitkomen ls de zanger Rudolf Bernard, eveneens uit de Sleutelstad, die met zijn ver tolking van „Sway" en „Paradiso" 37.5 punt behaalde. Ook hij werd door Marius de Smit aan de piano begeleid. Later op de avond gaven The Jackerles nog een toegift met de uitvoering van een drietal lied jes, waarvan vooral „Michel" opviel. Tot besluit maakte de heer Scheur water de uitslag bekend, waarna de voorzitter van „Crescendo", de heer J. Marijt de prijzen uitreikte. HU riep hun een ..To» ziens!" toe op de eerste halve finale op 27 ok tober a s. in het Casino te Noord- wijk aan Zee, waar zij zullen uitko men met de zes winnaars van de vorige twee avonden. Het belooft een spannende strijd te worden. Vermeld dient nog te worden hoe frappant de Jonge Benno Aartse tij dens het optreden van de amateurs de lichtschakeringen weet te bren-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7