Chr. vakbeweging moet getuigen van Christus Nieuw instrument tot bevordering export Prijzenoorlog dreigt in kruideiiiersbranclie Leiden in last met opgebroken straten Minister l e ld ka mp „te breedsprakig" yoorjaar 1963 begint men aan Breestraat ÜÜÜWÜPi Hond verzorgt leeuwejongen Gewonnen zaak Tito bezorgd Volksfront van vakbonden in Spanje Oververhitting elektromotor Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 oktober 1962 Tweede blad no. 30789 Tijdens de gisteravond onder leiding van de heer W. Zwart in restaurant Van der Heijden gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de Kon. ffed. Middenstandsbond zijn harde noten gekraakt over de moeilijkheden, welke het verkeer in Leiden ondervindt. „Leiden", aldus was de steeds weer kerende opmerking, „verkeert met zijn opengebroken straten ln grote last". Vooral over een voortgang met de werkzaamheden aan het weg dek van de Haarlemmerstraat was men niet erg te spreken, het geen men vooral toeschreef aan de gemeente, die maar slecht op schiet met het plaatsen van riool- putten en het aansluiten van de op deze straat uitlopende stegen en straten. De winkeliers onder vinden hiervan grote schade. De heer M. Blitz, die juist deze week een onderhoud had gehad met ce wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, kon mededelen, dat de gemeente alle mogelijke moei te doet om het werk omstreeks 1 de cember gereed te hebben. Hoewel deze mededeling wel enige opluchting bracht, kwam prompt de verzuchting, dat de laatste deklaag eerst veel later men sprak over en kele maanden zal worden aange bracht. Zolang deze laag niet is aan gebracht, steken de kolken enige centimeters boven het wegdek uit, hetgeen ongetwijfeld nieuwe moei lijkheden voor het verkeer zal ople- yeren. De Breestraat Tijdens deze bespreking deelde de heer Blitz nog mede, dat het in het voornemen van B. en W. ligt om in bet voorjaar van 1963 te beginnen met het aanbrengen van een nieuw wegdek en een hoofdriool in de Bree straat. De heer Blitz had van de wethou der de indruk gekregen, dat in de Breestraat een andere werkmethode zal worden toegepast dan in de Haarlemmerstraat. Met de verkeers politie en ook met de Breestraat- winkeliers zal nog contact worden opgenomen over de te treffen maat regelen tijdens de werkzaamheden. Verkoop van elek. artikelen etc. Een onderwerp, dat deze avond eveneens veel aandacht kreeg, was de verkoop van elektrische artikelen, textiel en speelgoed in daarvoor niet geeigende zaken. De heer A. van der Zanden, die dit onderwerp van een toelichting voorzag, was van oordeel, dat deze verkoop in handen moet lig gen van de gespecialiseerde detail handel. Gedegen vakmanschap en een goede service en voorlichting zijn z i. de kracht van de gespecialiseerde branches. Uit de vergadering werd de nood zaak bepleit voor een goede samen werking tussen winkeliers en fabri kanten. De reeds bestaande inkoop combinaties werden tot een voorbeeld gesteld. Vijfdaagse werkweek Tenslotte besteedde men ook aan dacht aan de vijfdaagse werkweek. De heer J. H. van der Kloot, die een korte inleiding hield en begreep, dat aan deze vijfdaagse werkweek niet viel te ontkomen, was van oor deel, dat alles moet worden gedaan om de zaterdag koopdag te hand haven, (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. vele zijden werd deze avond gepleit om algemeen de maandag als vrije dag aan te wijzen, met opheffing van de verplichte dinsdagmiddagsluiting. Weer anderen waren van mening, dat in de toekomst niet aan een vrije zaterdagmiddag valt te ontkomen. Besloten werd alle gemaakte op merkingen ter kennis te brengen van het hoofdbestuur van de K.N.M.B. en dat een deputatie uit het bestuur, waaraan de heer J. C. J. Lamber- mont in zijn kwaliteit als voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale zal worden toegevoegd, het probleem van de stratenaanleg aan wethouder Piena zal voorleggen en bespreken. Dief gegrepen voordat inbraak bekend was De Leidse politie heeft in de afge lopen nacht op een bank aan de RÜnsburgersingel een slapende man aangetroffen. Het wekte argwaan, dat de man een damesrjjwiel by zich had, waarop een geldtas was bevestigd. Deze bleek 88 zilveren gul dens te bevatten. By nader onder zoek bleek de man, een 27-jarige Duitser uit Opladen, ook nog onge veer duizend gulden en 680 Belgische franken by zich te hebben. In de geldtas bevond zich een Al phens adres. Nadat de man meege nomen was naar het politiebureau werd contact opgenomen met de Al- phense politie. Deze meldde later, dat er ingebroken bleek te zijn by de diepvriesfabriek van Verkleij <de in de tas gevonden naam) aan de Van jtrac hy in herhalingen zo menen Foreestlaan. De inbreker moet zich deze leden, welke huns inziens er toegang hebben verschaft in de ex- geenszins toe hebben bijgedragen peditieruimte waarna hij in het kan- duidelijk te maken, welk beleid in toor van de directeur en boekhouder de nabije en in de iets verdere toe- zyn slag kon slaan. (komst te voeren zal zyn. De in Leiden ingesloten Duitser j Verscheidene leden opperden de heeft echter geen betekenis afgelegd, mogelijkheid, dat .indien de minister j— "zonder aan mededeelzaamheid in Academische examens te boeten erin moent slagen zich Aan de Leidse Universiteit zyn ge- in de toekomst enige beperking op te slaagd voor het kand. ex. godgeleerd- leggen, van de weeromstuit ook de heid de heren G. M. Boov te Den kamer aan de omvang van haar ver De vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Tweede Kamer heeft waardering voor de moeite die minister dr. G. M. J. Veldkamp zich heeft getroost om de Kamer door middel van een zeer uitvoerige memorie van toelichting in te lichten over het door hem en zijn voorganger gevoerde beleid. Maar vele leden moet het van het hart zo blijkt uit het voorlopig verslag op de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1963 dat de bewindsman een zekere breedsprakigheid niet heeft weten te vermijden. Dientengevolge en materiële voorzieningen inmiddels ai to: stand gebracht? De algemene verontrusting over de gevolgen van het gebruik van het geneesmid del Thalidomide (Softenon) leidde tot d-2 vraag, in hoeverre in Nederland dit gebruik had kunnen voorkomen worden, indien de wet reeds van kracht was geweest. Advertentie Haag en R. Steenstra te Zeist. Lezers schrijven. Paal en perk aan wanbleid AVRO-bestuur Het Actie-Comité van AVRO- Vrlenden heeft met ontsteltenis ken nis genomen van de nieuwe bewyzen van wanbeleid van het. dagelijks be stuur van de AVRO met name van de voorzitter, jhr Röell en de secre taris. mr H A. Wassenbergh. Afge zien van het feit wie by het verschil van menine over de bedrüfsleiding van de AVRO geluk heeft, geeft het optreden van de genoemde bestuurs leden eens te meer biyk van een ont stellend gemis van bestuurscapaci- teiten. Dat deze heren zich hierby voor de zoveelste keer trachten te verschuilen achter volkomen verouderde statuten en reglementen, zonder er ook maar enisr begrip voor te tonen, dat tenge- volgen van «ewilzigde omstandighe den zich ceheel nieuwe situaties kun nen voordoen, is voor d« leden van het Actie-Comité gelet op de erva ringen in de afgelopen twee jaar geen verrassing. Ook in het naast zich neerleggen van rapporten en het hooghartig negeren van goedgemeen de adviezen betonen genoemde heren zich meesters. In het maandblad van het Actie-Comité „Vrienden van de AVRO" zijn hierover al meermalen krasse staaltjes gepubliceerd. Om nu eindelijk paal en perk te kunnen stellen aan de activiteiten van deze bestuursleden, welke aan onzp vereniging onnoemeluk veel schade berokkenen, doet het bestuur van het Actie-Comité van AVRO- Vrienden een dringend beroep op al len. die het goed menen met de AVRO. Alleen een massaal protest van de AVRO-leden tegen deze gang van zaken kan een verdere afbraak van onze AVRO voorkomen. Het secretariaat van bet Actie comité stelt zich beschikbaar om deze protest-actie in goede banen te leiden. Aan de hand van de binnen gekomen reacties zal het bestuur van het Actie-Comité zich op korte ter mijn beraden welke stappen onder nomen kunnen worden. Wy doen een beroep op alle AVRO- leden om een adhaesie-betuiging te zenden aan onze secretaris, ir. C. E. van de Stadt Ruysdaellaan 18. Bilt- hoven Het Actie-Comite van AVRO-Vrienden. slagen paal en perk zou weten te I stellen. In het verslag van ce vaste com missie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid vinden wij nog een ver- j zoek van verscheidene leden om een prloriteltsopgave van de minister. Zy geeft wel een opsomming van alle wetsontwerpen, die in zyn departe ment in bewerking zyn, maar hij geef; niet aan, welke voorrang heb- ben i „Wanneer treedt eindelijk de ge neesmiddelenwet in werking" vraagt Ide vaste commissie voorts. In brede I kringen wordt de inwerkingtreding met klimmend ongeduld tegemoet ge zien Zyn de noodzakclyke personele J (Van onze Arnhemse correspondent) j De 3-jarige Loeki. een hond van twijfelachtige setterafkomst. welke woont op een bovenhuis aan de St - Janskerkstraat te Arnhem, heeft jonge leeuwtjes onder haar hoede genomen. Loeki woont pas kort op dit bo venhuis. Zij komt uit het asiel. Op dezelfde dag, dat in Burgers Dieren park te Arnhem leeuwtjes geboren werden, schonk Loeki het leven aan negen jongen. De leeuwemoeder I bleek heel wat minder toegewijd dan Loeki. Zij wilde niets van haar kin- 1 deren weten en deze werden via be middeling van een dierenarts onder gebracht by Loeki. Met 2 van de 9 kleine hondjes I krijgen de leeuwtjes een liefderijke verzorging. Loeki voelt zich vanzelf- l sprekend het meest thuis in haar j eigen omgeving, maar toch zal het gehele gezin binnenkort naar het dierenpark moeten verhuizen, waar de verzorging natuurlijk makkelyker is dan op een bovenhuis. Loeki is n.l. nogal onrustig gewor den. blaft en gromt tegen ieder vreemd gezicht en kan moeilyk stil gehouden worden. Wat de twee hondjes betreft: hoe- j ill u el de belft kleiner dan hun stief-1 Inval 111 speel nol; broertjes, zirn ZU veel slimmer en X komen daarac kort. ooor bepaald niets te- zes arrestaties De Amsterdamse politie heeft gis teravond na wekenlang posten, een inval gedaan in het pand Amstel 182, waarin zich een speelhol bleek te be vinden Er werden zeven personen gearresteerd, van wie een inmiddels weer op vrije voeten is gesteld. De exploitant bleek een 50-jarige meubelmaker te zijn, die pas vijf we ken op vrye voeten is na een gevan genisstraf van vyf maanden wegens het uitoefenen van het hazardspel als bedrijf '(in de Maarten Jansz. Kos- terstraat). Eveneens is aangehouden |een 57-jarige vrouw, die waarschijn lijk als bankhoudster optrad. Zij werd onlangs tot twee maanden ver oordeeld na de inval in dc M. J. Kos terstraat. Voorts werd aangehouden een 54- Ook Nederlands scnip naar Cub. a Propaganda voor Nederlandse auto In het St.-Antoniuselubhuis werd gisteren onder auspiciën van de Fa. Gebr. van Ulden, DAF-dealer voor Leiden e.o., een goed bezochte DAF- propaganda-avond gehouden. De aan wezigen hebben een duidelijk beeld gekregen van de vrachtauto- en per- sonenauto-fabricage in de Van Door- ne's automobielfabriek te Eindhoven die thans gerekend kan worden tot een van de grootste en modernste automobielfabrieken in Europa. Na een welkomstwoord van de ver koopleider van de Fa. Van Ulden, de heer A. Meiman, gaf de heer J. W. Kwak, directeur van het Kwak's Verkeersinstituut, allereerst een kort overzicht van de grote ontwikkeling die zowel de auto als de DAF-auto- mobielfabriek in de loop van enige tientallen jaren heeft ondergaan en lichtte daarby het gesprokene met een serie fraaie dia's toe. Gezien het feit. dat de DAF-fabriek die voor dien alleen vrachtauto's produceerde sinds 1958 ook een personenauto op de markt brengt, gaf de heer Kwak vervolgens een korte technische uiteenzetting van de DAF-variomatic, de volautomatische transmissie, waar mee de DAF-personenauto's zijn uit gerust en waarbij zoals bekend de versnellingsbak differentieel tot het verleden behoort. Welke voorde len aan de „variomatic" verbonden zyn, maakte spreker met enkele voor beelden duidelyk. De avond werd be sloten met de projectie van deDAF- film „Het verende wiel" die de toe schouwers een overzicht geeft van de enorme bedryvigheid in de DAF-fa briek, waar ruim 6000 man personeel thans niet alleen enige honderden vrachtauto's en ander zwaar wegma- teriaal, doch ook ca. 125 personen auto's per dag produceert. Naast het Nederlandse afzetgebied, levert de DAF thans in een steeds toenemende mate zowel vracht- als personen auto's aan vrijwel alle Europese lan den en de Verenigde Staten. Bazaar voor Orgelfonds De consistorie van de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht gonsde vanochtend om tien uur al van bedrijvige beweeg lijkheid. Tientallen dames verdrongen zich om de stalletjes waar allerlei goederen, van baby-kleertjes tot fruitmanden, te koop werden aan geboden. De jaarlykse verkoopdag ten bate van het Orgelfonds van de Luth. Ev. Kerk is weer in volle gang. De verkoopdag werd geopend door ds. H. J. A. Haan. Hy bracht dank aan alle dames, die zich weken lang heb ben voorbereid om deze verkoopdag weer tot een succes te maken door truitjes te breien, cakes te bakken, of door poppen op te sieren. Dat alles te dienste van het nieuwe orgel, dat men als een belangrijk middel moet zien voor het zingen van Gods lof. aldus ds. Haan. De organisatie van de bazaar is in handen van een werk comité. dat onder leiding staat van mevr W. Rozendaal-Verkoren. He denavond is de bazaar nog geopend van 7-10 uur. De Stichting tot Bevordering der Amateurfotografie heeft deze zomer een nationale foto wedstrijd georganiseerd onder het motto Knipoog naar het kind De eerste prijs in de hoofdklasse werd met deze foto gewonnen door de heer J. B. ten Hagen uit Amsterdam. Van welingelichte zyde vernemen wij, dat zich onder de schepen, die momenteel onderweg zyn naar Cuba, ook een Nederlands schip bevindt, het m.s. „Batoe" van de Stoomvaart- my „Nederland". Het schip vaart ^sinds zeven maan den in charter voor de regering van rood-China. Over de lading, die de „Batoe" aan boord heeft, is niets be kend. Hoewel de directie van de My „Nederland" de verzekering heeft ge kregen. dat het uitsluitend commer ciële lading betreft en er geen mili taire goederen worden vervoerd, is de ongerustheid over het lot van het jarige stoffeerder, de hoofdbewoner schip niet geheel weggenomen. Uit van het pand waarin het speelhol was gevestigd. Ook werden drie klan ten aangehouden, die allen min of meer bekend zyn by de politie als gokkers. De inval was mogelijke geworden, toen de politie een 30-jar:ge stoffeer der gisteravond in de buurt van het huis aanhield, nadat men in de loop der afgelopen weken had ontdekt, dat hy een sleutel van het verdachte huis had. Zeven politiemannen konden toen gemakkelijk het pand binnen dringen en de spelers op de tweede etage verrassen. Waarschynlijk in afwachting van nog meer klanten, bleek men een onschuldig joker-spel- letje te doen. De politie trof echter een complete nieuwe roulette aan. Voort: werd f3500 en een hoeveel heid drank en rookartikelen in be slag genomen. Later kwam vast te staan dat de jonge stoffeerder niets met het spelen te maken had. zodat hij weer op vrye voeten is gesteld. Een kwestie van prestige Ds. A. J. Kret. lyceum-predikant te Leiden hield gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen waar de eerste vergadering in het nieuwe seizoen van de afdeling Lei den van de Christelyke Besturen bond werd gehouden, een meditatie over het onderwerp „Een kwestie van prestige". Een prestigekwestie, aldus de pre dikant. is doorgaans geen plezierige zaak. Het is een geestelyk loopgra- vengevecht, dat met veel bitterheid wordt gestreden. Als voorbeeld hier van noemde ds. Kret de jongste be togingen in Brussel, die het eigenlij ke doel voorbyschieten, omdat de be togingen in de persoonlyke sfeer worden getrokken. Het woord prestige kan echter ook ruimei gezien worden. Het kan ook betekenen betoveren, zich door iets gefascineerd weten. Zo is de chris telijke vakbeweging een zaak van betovering, het gefascineerd zyn door het evangelie van Christus. Is het tegenwoordig niet vaak zo. vroeg ds. Kret zich af. dat de christelijke vak beweging niets anders is dan mate rialisme met „chr." ervoor? Is het niet alleen maar een vuist van men sen. die proberen te halen wat er te halen valt? Wy moeten getuigen van Chris tus zijn, zo ging de predikant ver der, ook als vakbeweging in haar geheel. Al sprekende kwam ds. Kret tot een derde betekenis van het woord prestige: invloed. Zo noemde hij de Franse president De Gaulle ee:; man van prestige, van grote in- vloeo. Het prestige van ae kerk ver- dwynt, evenals dat van de christe lijke vakbeweging. De kracht van de vakbeweging wordt niet afgemeten naar het aantal leden, maar naar het individuele gehalte van de le den. Slechts wanneer dat gehalte goed is en we behalve materieel voor al ook moreel op een hoger plan komen, dan vecht de christelyke vak den aard der zaak onttrekt de sa- i pienstelling van de lading zich geheel en al aan de rechtstreekse Neder- i landsc waarneming. Het schip zou thans op weg zyn van' Alexandrië naar Cuba. Volgens de charter-over eenkomst moet het schip begin vol gende maand weer by de My. „Ne derland" terugkeren. Kamer van Handelsbevordering (Ven onze Haagse correspondent) Alc nieuw instrument in de stryd. om de afzetmarkten voor het Neder landse exportprodukt werd gisteren de Centrale Kamer van Handelsbe vordering aan het publiek voorge steld. De voorzitter van het bestuur, de heer Sidney J. van den Bergh, schetste haar opdracht als het ver stevigen en uitbreiden van de han delsrelaties tussen Nederland en het buitenland. Deze opvolgster van het Cihan is een instituut uit het bedrijfsleven en draagt het karakter van een on derneming in het algemeen belang. De leidende gedachte is geweest om door coördinatie van de individu ele instellingen tot grotere eenheid in het handelsbevorderingsbeleid te I komen. Op 1 juli deze zomer is het Cihan opgeheven en kwam de Centrale Ka- mei tot stand op instigatie van een adviescollege bestaande uit vertegen- woordigers van alle branches uit het j bedryfsleven. Als belangrykste ini- i tiatiefnemer geldt mr. J. J. Oye- vaar uit Rotterdam. De »leiding van de organisatie is opgedragen aan een bestuur, waar bij tot directeur is aangewezen drs. B. J Udink. tot 1 juli secretaris var dr Kamer van Koophandel te Rotterdam. De Kamer wil voortbouwen op het geen reeds door het Cihan werd bereikt. Haar taak bestaat uit marktverkenning, deelneming aan jaarbeurzen, handelsbemiddeling, pu bliciteit, exportvoorlichting en ex- portcursussen. Zij is informatiecen trum en verzorgt handelsmissie en vestigingen in het buitenland. Zy werk in coördinatie met overheids instanties als de economische voor lichtingsdienst en talryke andere be staande instellingen. Twee Spaanse „onwettige" vakver enigingen, de communistisch-gezinde Nationale Arbeidsfederatie en de Algemene Unie van Spaanse Arbei ders (socialistisch) hebben in Madrid per communiqué bekendgemaakt dat zij een gemeenschappelyke instelling voor de stryd tegen de regering- Franco hebben gevormd. Dit communiqué werd aan de bui tenlandse perscorrespondenten in Madrid maandagavond overhandigd. De nieuwe organisatie wordt Spaanse Syndicalistische Arbeiders vereniging genoemd. In het commu niqué wordt gezegd dat het doel daarvan is omverwerping van de re gering en instelling van een voor lopige regering ter voorbereiding van democratische verkiezingen. De vereniging bestond reeds eer der. maar voornameiyk „op papier" en onder bannelingen, aldus de be kendmaking. beweging voor een gewonnen zaak, zo besloot ds. Kret zyn lezing. Tydens de vergadering van de CBB werd besloten de CNV-voorzit ter, de heer J. van Maastrigt te vra gen een spreekbeurt te vervullen. De bijeenkomst stond onder lei ding van voorzitter A. L. Verhoog. De brand is uitgebroken op de President Tito van Joego-Slavië verklaarde gisteravond, dat de hui dige verscherpte situatie in verband met Cuba ernstige bezorgdheid ver wekt en zeer gevaariyke gevolgen kan hebben. Een uitweg kan alleen worden gevonden door het zoeken van een oplossing langs vreedzame weg en niet door zyn toevlucht te - I nemen tol ceweld. De Verenigde Na- tweede verdieping op het moment, ties rijn hiervoor naar de mening van dat. personeel bezig was met de be de Joegoslavische president de aan- diening van een snbmachlne waar- gewezen Instantie. I ï?n deze elektromotor was gekoppeld. „De Amerikaanse president heeft zijn laaghartige en lasteriyke aan vallen tegen de revolutionaire rege ring van Cuba hernieuwd en het Cu baanse volk openlijk opgewekt zyn regering af te zetten", aldus het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China. De verklaringen Oorzaak brand Herengracht (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee exploitanten van zelfbedieningszaken te Amsterdam hebben aangekondigd met ingang van morgen de prijzen van een aantal artikelen ook die van diverse merkartikelen drastisch te verlagen. Daarmee dreigt een prijzenoorlog in de kruideniers- branche. Het initiatief tot deze actie is ge nomen door de heren D. van den Broek en Jac. Hermans, die in Am sterdam 17 zelfbedieningszaken ex ploiteren. zy zyn aangesloten by de vereniging van zelfbedieningsbedry- ven, die 60 winkels in Nederland I omvat. I Het is niet uitgesloten, dat een aantal van deze zaken zal volgen in Geen kortsluiting, doch oververhitting van een elektro-motor, tot deze det doorbreken van wat men noemt conclusie komt de brandweer, nadat zij gistermiddag een uitvoerig onder- e_-v®r lc.a e Pr.^s. ,n nR zoek had ingesteld naar de oorzaak van de spectaculaire brand in het bedrijf van de Internationale Kunststoffen Industrie (I.K.I.) aan de Herengracht. I Plotseling zagen enkele personeels leden een vlam. Zij hebben nog ge tracht om deze vlam met handblus sers te doven. Het vuur «reep echter zo snel om zich heen dat zy groot alarm sloegen De daarop gevolgde snelle uitbreiding van dp brand is j mede veroorzaakt door een open transportschacht, welke alle verdie- van de Amerikaanse president zyn pingen met elkaar verbindt en nu als een zeer duidelyke oorlogsbedreiging „trekgat" diende tegen Cuba. gebaseerd op zogenaam- I Doordat het personeel op zyn de militaire voorbereidingen, die de vlucht de deur van het trappenhuis vrede en veiligheid van het Ameri- j open had laten staan, werd de ont- kaanse continent in gevaar zouden vlucht inespoging van her personeel. i dar werkzaam was op de hoger gele- brengen, aldus het persbureau. gen verdiepingen, onmogelyk ge maakt Door de openstaande deur hadden de vlammen n.l. reeds een uitwee gevonden naar het, trappen huis. Zoals wij gisteren reeds schre ven heeft het. noe veel moeite gege ven om dit personeel onder wie even een paniek dreigde uit te breken, in veiligheid te brengen. Terwyi dP tweede verdieping van het pand. dat eveneens eigendom is van de IKI, totaal uitbrandde, liep de derde verdieping belangryke brand schade op en hadden de eerste ver dieping en geiykvloers gelegen ruim ten veel van waterschade te lyden De bedrüfsapparatuur, welke geheel was ondergebracht op de vierde ver dieping is onbeschadigd gebleven De totalp schade welke door verzekering wordt gedekt, loopt in de tonnen. De beide winkeliers zijn van plan hun prysverlagingen door te voeren met behoud van de kwaliteit van de artikelen. Zij menen, dat dit mogelijk is via een wijziging van het in Nederland gebruikelyke distributiesysteem. Zo wil men o.a. de huisvrouwen eraan wennen de levensmiddelen in grotere hoeveelheden af te nemen. Hagelslag per pak van een pond Is bijvoorbeeld goedkoper dan verpakt in vyf doosjes van 1 ons. De heer Hermans heeft onlangs een studiereis gemaakt door de Ver enigde Staten, waar het hem opviel, dat de winstpercentages van de Amerikaanse kruidenier vrywel gelyk waren aan die van zyn Nederlandse cent, maar op de cent" tot de zyne maken. De beide ondernemers verwachten een enorme concurrentiestryd in het levensmiddelenbedryf, dat zich hier door volgens hen zal saneren. Als voorbeeld van het te vereenvoudigen distributiesysteem wyzen zy op het feit. dat de 2000 Amsterdamse groen tehandelaren worden bediend door niet minder dan 400 grossiers. NIEUWE UITGAVEN. „Naar besneeuwde toppen" In de Wonderwereldserie, een uit gave van de Erven, Wed. J. van Nel- Ie N.V. te Rotterdam, is een nieuw deel verschenen „Naar besneeuwde toppen" waarvan de tekst werd ver zorgd door C. J. J. Wiedhaup. Rein van Looy tekende de 62 kleu renillustraties. die een fleurige om lijsting vormen van de spannende tekst. Deze laatste omvat een twaalf tal artikelen, alle gewyd aan het le ven en werken in de Alpen, hun struc tuur. fauna en flora enz. Zoals ge- bruikeiyk kan men slechts in het be- zi^ van die illustraties komen door inzending van waardepunten. wei collega. maar dat de omzet van de ke verpakt zyn bij alle Van Nelle- Amerikaanse kruidenierszaken twee- I produkten. Het alleszins begrypelyke a driemaal zo hoog is als die van een I verlangen om deze uitgave in eigen- vergelykbaar bedryf in Nederland. dom te verkrygn zal stellig een stl- Hy wil de leuze van de Amerikaan- mulans vormen voor het verbru1: se kruideniers „let niet op het pro- I van die produkten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3