BEVEL AAN MARINE VAN VS: ZO MIN MOGELIJK GEWELD VS contra Rusland in Veiligheidsraad Russische legermacht op weg naar Berlijn Cuba verklaart luchtruim en wateren tot verboden gebied J erk la ring van liet Kremlin Kans op topoverleg over kwestie-Cuba We teuws Fidel Castro noemt president Kennedy „een zeerover*' OAS keurt de blokkade goed WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 No. 30789 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ongeveer vijfentwintig Sowjetrussische vrachtschepen zijn op weg naar Cuba, aldus deelde de Amerikaanse minister van Defen sie McNamara gisteren aan de pers mede. „Gewapende groepen" worden gereed gehouden om de schepen te doorzoeken, wanneer de blokkade hedenmiddag van kracht zou worden. Deze inspectie- groepen zijn samengesteld uit leden van de marine en mariniers in speciale dienst. De marinecommandanten hebben opdracht zo weinig mogelijk geweld te gebruiken, maar zij zijn gemachtigd ïoveel geweld te gebruiken als nodig is. Genoemde gewapende groepen bevinden zich aan boord van vliegdekschepen, kruisers, torpedobootjagers en onderzeeërs. Tevens worden vliegtuigen in gereedheid gehouden. Volgens de directeur van het Sowjetrussi sche persbureau Tass, Gorjoenow, die op het ogenblik in Japan vertoeft, zou het tot zinken brengen van een Russisch schip door de Amerikanen, „zeker een totale oorlog betekenen". 99 namelijk dat de doelbewuste uit daging van de Verenigde Staten door de Sowjet-Unie mogelijk een diplomatieke zet is geweest met als doel onderhandelingen op het hoogste niveau uit te lokken. Er rijn twee kansen voor een gesprek, namelijk als de verhouding buitengewoon goed is of als men de rand van de afgrond is genaderd. Ook Harold Wilson, de woordvoer der voor de buitenlandse politiek van de Labourfractie. zei in een radio- en televisie-interview, dat de Russen wellicht in Cuba een uitgangspunt zien voor onderhandelingen, of een troefkaart in een debat. Als oplossing noemde Wilson de schepping van zones zonder kernwapens, niet alleen in centraal-Europa maar- ook in ge heel Amerika, behalve het gebied der Verenigde Staten, en in het Midden- Oosten. Tot zover onze correspondent. Betoging in Londen De Londense politie is gisteravond slaags geraakt met een menigte van tweeduizend betogers, die voor de Amerikaanse ambassade tegen de jongste maatregelen in verband met Cuba protesteerden. De protestmars werd georganiseerd door het „Comité van honderd", een Britse vereniging van bestrijders van kernproeven. De betoging begon ordelijk toen enkele honderden personen, gewa pend met borden waarop stond „Handen af van Cuba" op het Gros- venorplein, waar de Amerikaanse ambassade staat, bijeenkwamen. Toen de menigte echter groeide er men het verkeer ging belemmerc door op straat te gaan zitten, gree de politie in. Zij raakte slaags m; mensen, die door het politiekordo heenbraken en op de ambassade toe stormden. Ook steun van de Republikeinen voor president Gisteravond heeft president Ken- nedv een proclamatie ondertekend, waarin de blokkade tegen invoer op 8Cuba van aanvalswapens uit de Sow- Jet-Unie wordt gelast. Dit besluit zou Jhedenmiddag om 15 uur Ned. tijd rl van kracht worden. De vertraging Ibij het in werking treden van de blokkade is een gevolg van het feit. dat een dergelijke maatregel volgens het internationale recht aan de zee varende landen moet worden aange legd. Cuba heeft intussen zijn luchtruim en territoriale wateren tot verboden gebied verklaard. Premier Castro noemde de blokkade in een radiorede „een schending van het internatio nale recht". President Kennedy is volgens hem „een zeerover". Leiders van de Republikeinse par tij. die in de VS in de oppositie is, hebben steun aan Kennedy s optre den tegenover Cuba betuigd. De voormalige vice-president Richard Nixon zei: „Een overweldigende meerderheid van het volk zal het op treden van de president steunen. Dit optreden brengt duidelijke risico's met. zich mee, maar het risico van niets doen is veel groter. Naar mijn mening zal dit optreden niet tot oor log leiden". Gouverneur Nelson Rockefeller van New York zei: „Ofschoon de natie zich midden in een politieke campagne bevindt, weet ik dat, wan neer onze vrede en vrijheid bedreigd worden. Democraten en Republikei nen Amerika boven de partij zullen itellen". Senator Barrv Goldwater. leider van de conservatieve rechtervleugel van de Republikeinse partij, zei dat de maatregelen, welkom waren maar wel wat verlaat. President Kennedy heeft inmid dels. naar een mededeling van het Witte Huis, een klein-comité van de Amerikaanse Nationale Veiligheids raad gevormd, dat dagelijks met hem bijeen zal komen om de ontwikkeling in de Cubaanse crisis te bespreken. Dit comité bestaat uit vice-president Johnson, minister van Buitenlandse Zaken Rusk, minister van Defensie McNamara, minister van Financiën Dillon, minister van Justitie Robert Kennedy, de voorzitter van de ge- ramenlijke chefs van staven generaal Taylor en de directeur van de cen trale inlichtingendienst McCone. Londen houdt het hoofd koel Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: Zoals altüd in een krachtmeting tussen Oost en West houden de Britten het hoofd koel en doen zy hun uiterste best de gemoederen in Je tegenover elkaar staande kampen te kalmeren. Gaitskell. de leider van de Labour- Kppositie en Harold Wilson, de socia listische „schaduwminister" van Bui tenlandse Zaken, hebben er gisteren in een persoonlijk onderhoud bij premier Macmillan op aangedrongen, dat deze naar Washington zal vlie gen om zo nodig de Amerikaanse president tot matiging te bewegen. Het is nog te vroeg om te weten of Macmillan op deze suggestie zal in gaan. In elk gevaf zal de Britse premier aan een ander oppositieverzoek vol doen en donderdag, wanneer het La gerhuis van de zomervakantie terug keert, een verklaring over de inter nationale gespannen situatie afleg gen. Intussen heeft de Britse rege ring in een communiqué, dat gepu bliceerd werd nadat het kabinet bij na drie uur over Cuba had verga derd. duidelijk gemaakt dat Enge land diplomatiek gesproken de Ver enigde Staten steunt. Men verheelt in regeringskringen echter niet zijn diepe teleurstelling, dat president Kennedy gehandeld heeft zonder eerst de Verenigde Na ties in te schakelen en zonder raad pleging van Engeland en andere be langrijke NAVO-bondgenoten. welke tenslotte het risico loDen in een oor log te worden betrokken zonder ge legenheid tot gemeenschappelijk overleg te hebben gehad. Sinds jaren heeft de Britse rege ring na de bittere les van Suez ge hamerd op de wederzijdse afhanke lijkheid van het Westelijke bondge nootschap. waar niemand meer iets op eigen houtje mag ondernemen teneinde de anderen niet nodeloos in gevaar te brengen. Londen is er dan ook onaange naam door getroffen, dat president Kennedy haar in kennis lieeft ge steld van. een voldongen feit. zonder »-»orafgaande raadplegingen. Mac millan zou er thans hij de president op aandringen in de verdere ontwik kelingen tevoren te worden gekend. De Britse regering hoopt door haar gebaar van volledige diplomatieke steun aan de VS de Amerikanen in dit opzicht gunstig te hebben ge stemd. Ongetwijfeld wil Engeland de dingen ook niet bemoeilijken door een breuk in de Westelijke eenheid, welke in de huidige omstandigheden dringender dan ooit nodig is. Twee kansen Bij een Amsterdamse verlich- De meest optimistische analyse tingsindustrie is men omgescha van de situatie kwam van een van produktie van lam- aantal door een Britse cor- pekap-geraamtes op die van respondent geciteerde Weste- j muilkorven. Onder hoogspan- lijke waarnemers in Moskou, 1 ning wordt gewerkt om aan de grote vraag te voldoen. De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft gis teren, in zün kwaliteit van overleg orgaan van deze organisatie, de Ver enigde Staten gemachtigd gewapend geweld te gebruiken om Cuba te be letten offensieve wapens van het Sowjetrussische blok te blijven ont vangen. Met op twee na algemene stem men (Bolivia en Uruguay onthielden zich) nam de raad een door de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, ingediende ont werp-resolutie aan. waarin de raad: 1» de ontmanteling en onmiddel lijke verwijdering uit Cuba eist van alle raketten en andere offensieve wapens 21 de leden-landen, zowel indivi dueel als collectief, aanbeveelt alle maatregelen, met inbegrip van het gebruik van gewapend geweld, te nemen die zij nodig zullen oordelen om Cuba te beletten offensieve wa pens van het Sowjetrussische blok te blijven ontvangen. De onthouding van Bolivia en Uru guay was een gevolg van de omstan digheid, dat de afgevaardigden van deze landen nog geen instructies van hun regeringen hadden ontvangen. Dean Acheson in Bonn en Parijs De voormalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, thans adviseur van presi dent Kennedy, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Bonn. waar hij besprekingen voerde met kanse lier Adenauer en met de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter C. Dowling. In de loop van de nacht werd Acheson ontvangen door gene raal De Gaulle in Parijs. Vandaag zou Acheson terugvliegen naar Wash ington. Aangenomen wordt, dat hij de Amerikaanse maatregelen inzake Cuba heeft toegelicht. Grote Russische militaire convooien met tanks en artillerie-een heden zijn in Oost-Duitsland op weg naar Berlijn. Dat heeft de Westberlijnse politie vandaag meegedeeld. Westelijke reizigers die uit Oost-Duitsland kwamen, vertelden vannacht grote aantallen mili taire voertuigen te hebben gezien. Uit Bonn wordt gemeld, dat sinds maandagavond op de Westduitse vliegvelden de alarmtoestand heerst, evenals op de geallieerde lucht havens in de Bondsrepubliek. Bondskanselier Adenauer, de grote I politieke partijen in de Bondsrepu bliek en de Wesfberlüns^burgemees- ter Willy Brandt hebben zich gisteren met klem achter de Cuba-politiek van president Kennedy gesteld. De vastberadenheid der Amerikanen prezen zij en Adenauer benadrukte dat West-Duitsland bereid is elk ri- Een foto uit Dan Isfan in Per- zië. waar duizenden mensen tij dens de aardbeving om het le ven zijn gekomen. Prinses Bea trix liet zich uitgebreid voorlich ten over de wederopbouw. De Russische regering heeft giste ren order gegeven, dat de oudere lichtingen bij de strategische raket- slrijdkrachtcn. de luchtdoeltroepen en de onderzeebootvloot onder de wa penen worden gehouden. Het minis terie van Defensie kreeg opdracht alle verloven in is trekken en de ge vechtsparaatheid en de waakzaam heid van het gehele Russische leger te vergroten, aldus Tass. Volgens een ander bericht van het Russische persbureau heeft de opper bevelhebber van ae strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau, maarschalk Gretsko, gis teren de vertegenwoordigende of ficieren der aangesloten landen bij eengeroepen om hun een reeks in structies te geven betreffende „de verhoging van het paraatheidspeil van gezamenlijke legers en vloten". Tass heeft gisteren voorts een ver klaring van de Russische regering over Cuba gepubliceerd, waarin zij een beroep doet op alle regeringen en volken omte protesteren tegen de „aanvalsdaden der VS jegens Cu ba en andere landen" en hun ver zocht deze krachtig te veroordelen. De Russische regering verwerpt met kracht de Amerikaanse eisen, dat de verschillende landen Amerika moeten meedelen welke lading hun zich in volle zee bevindende schepen in hebben. Zü heeft 'een „ernstige waarschuwing" tot de autoriteiten in Washington gericht dat deze, door het ten uitvoer leggen van de door president Kennedy aangekondigde maatregelen, „een ernstige verant woordelijkheid op zich laden en op roekeloze wijze met vuur spelen". MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking en op de meeste plaatsen droo". Zwakke tot matige, maar in het Waddenge bied matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. «opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER Zon op: 7.21 uur: onder: 17.27 uur, maan op: 3.42 uur; onder: 16.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.28 en 13.53 uur, laagwater te 9.32 en 21.45 Uur. Dit nummer bestaat uit 14 paglDa'» sico mee te dragen. De Bondsrege- ring is maandag via ambassadeur Dowling op de hoogte gebracht van de inhoud van Kennedy's rede. Gis teren lichtte de kanselier de leiders j van de coalitiepartijen, Von Brenta- 1 no en Mende, in over de toestand. Vandaag zou de Bondsdefensieraad bijeen komen om onder voorzitter schap van Adenauer de toestand te bespreken. Vrijdag zal de commissie voor de buitenlandse politiek van de Bondsdag dat doen. Om de situatie niet onnodig toe te spitsen heeft de Bondsregering besloten voorlopig nog geen verhoogde staat van paraateid voor het. Bondsleger af te kondigen. Moskou verbiedt protestreis tegen kernwapens De „Everyman III" die, na een protesttocht tegen de kernbewapening in Oost en West langs een aantal havens in Europa, thans in Lenin grad is aangekomen, heeft geen toe stemming gekregen verder de Sow jet- Unie binnen te komen en de pam fletten welke overal elders zün ver spreid, aan de bevolking uit te reiken. Het secretariaat van de „onafhanke- lüke contactcommissie voor vredes werk in Nederland" heeft in verband hiermee een protesttelegram aan de Sowjetrussische ambassade in Den Haag gezonden. 9 (Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie stonden bijzonder scherp tegenover elkaar tijdens de belangrijke zitting van de Vei ligheidsraad. die gisteren in New York is gehouden. De resoluties die beiden staten indienden, gaan voor het grootste deel lijnrecht tegen elkaar in, maar aan het slot vertonen zij een belangrijke overeenkomst: beide staten verklaren zich voor direct overleg met elkaar teneinde de vrede te handhaven. De Sowjet- Unie wenst, dat ook Cuba aan dat overleg zal deelnemen, doch afgezien daarvan lijkt er een mogelijkheid open voor een topoverleg tussen Kennedy en Chroesjtsjow. Wat zulk een topconferentie zou opleveren valt natuurlijk niet te voorzien. De situatie spitst zich intussen toe. Kennedy heeft gisteravond een pro clamatie van vier pagina's onderte kend, waardoor de selectieve blok kade vanmiddag om drie uur Ned. tijd is ingegaan. De Amerikanen zeg gen ervan op de hoogte te zijn dat twintig schepen van communistische staten onderweg zün naar Cuba en minstens veertig Amerikaanse oor logsschepen liggen gereed om deze vaartuigen aan te houden. Zo'n con frontatie zou het kritieke moment worden. De Rus Zorin "erklaarde gis teren in de Veiligheidsraad dat geen staat die zichzelf respecteert, zou toe laten dat men zün schepen moei- lükheden in de weg zou leggen. Toen Kennedy de proclamatie on dertekende wist hij reeds dat de Or ganisatie van Amerikaanse S'aten i OAS) zich vrüwel in haar geheel achter Amerika's quarantaine-maat regelen had geschaard. Dat bete kende gisteren een groot succes voor de Verenigde Staten, die in het verle den herhaaldelük moeite hadden ge had de Latüns-Amerikanen mee te krijgen in een actie tegen de com munistische regering op Cuba In de Veiligheidsraad kunnen de Verenigde Staten geen aanvaarding van hun resolutie verwachten, daar de Rus Zorin daar zeker zün veto zal uitspreken over het Amerikaanse voorstel. De Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad vraagt ontmanteling en verwydering van de aanvalswape nen op Cuba onder supervisie van VN-wnarnemers; daarna zou de qua rantaine kunnen worden opgeheven. Veel aandacht verdient de laatste paragraaf van de Amerikaanse reso lutie. waarin de Verenigde Staten voorstellen dat Amerika en de Sow jet-Unie terstond overleg plegen over maatregelen om de veiligheid op het Westelijk, halfrond te bewaren en daarover aan de Veiligheidsraad rap porteren. Velen hoorden in deze sug gestie een voorstel tot een topover leg tussen Kennedy en Chroesjtsjow. Aan het slot van zyn rede van bij na een uur leek Stevenson zulk een overleg extra aantrekkelijk voor de Sowjet-Unie te willen maken. Hij zei namelijk, dat, indien men thans de juiste beslissing zou nemen, opnieuw een kans zou ontstaan om maatrege len te treffen inzake ontwapening en militaire bases. Stevenson sprak zonder pathos, met grote ernst en overtuiging. Hü stelde het internationaal gedrag van de Verenigde Staten sedert de tweede wereldoorlog tegenover de agressie en overheersing die de Russen bü her haling aan de dag hebben gelegd. Thans hebben de Russen een limiet bereikt, volgens Stevenson. Agressie zou thans stuiten op verzet, geweld zou worden gekeerd met geweld. De grootste Amerikaanse <»rief te gen Cuba is volgens Stevenson, dat de regering van dit land een brugge- hoofd aanbiedt aan een macht die niet tot het Westelük halfrond be hoort en die de aspiraties verst<x>rt van twintig landen, welke er ander halve eeuw lang naar hebben ge streefd vrü te zün van bedreiging van buitenaf Hierdoor en vooral door de plaatsing van offensieve wapenen op Cuba dreigt het precair even wicht te worden verstoord. Stevenson zei te hopen dat Chroesjtsjow geen misrekening zou maken. Het feit dat Amerika geduldig is geweest, bete kent niet, dat men geen moed zou hebben in Washington. Stevenson hoopte en bad dat het ergste zou worden voorkomen en diende een re solutie in die zijns inziens een uit weg uit de moeilükheden zou kunnen wüzen. Die resolutie wenste dus dat VN- waarnemers zouden toezien by de ontmanteling van offensieve wape nen op Cuba. In de felle rede die volgde op de toespraak van Steven son. verklaarde Cuba's vertegenwoor diger categorisch dat Cuba ge^n VN- waarnemers op zyn gebied zou toe laten. Zorins rede Met grote spanning wachtte men op de rede die Zorin daarop zou hou den. De Russische afgevaardigde rea geerde allereerst op enkele opmer kingen die Stevenson had gemaakt. Stevenson had nu wel de „idyllische samenwerking" van 150 jaar ge schetst tussen de staten van het Wes telük halfrond, maar had verzwegen dat de Ver. Staten in het verleden de politiek van de dikke stok hadden toegepast tegen de Latüns-Amerika- nen. zo merkte Zorin op. Nu zouden de Amerikanen het opnieuw met de dikke stok tegen Cuba proberen, vol gens de Rus. maar de tijden waren veranderd en Cuba stond niet alleen. Slot op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 24 Oct. 1862: De Gemeenteraad heelt heden aan Dr. G. Salomon op zijn verzoek eervol ontslag verleend als siads-vroed- meester na een diensttijd van 58 aar 1 Men schrijft uit Madrid. dai aldaar een jong mensch als reden van vrijstelling van de militaire dienst heeft in- gebragt zijn tegenzin in brood. Hij kan de lucht van brood niet verdragen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1