Charles Holland, de veelzijdige, zingt in Handels „SAMSON" T Meeslepende avond van de „GROTE" Wim Kan JONGENS PANTALON KREYMBORG WOENSDAG kunst kAleiÖOSCQQP Natuurtalent voor zingen en actie ORATORIUM, OPERA EN LIED MENSELIJKE TREKJES HET CONCILIE OP Feest op de planken 59 De scheidingtussen toneel en zoal viel volkomen weg Mogelijk vertraging in afbouw atoomcentrum te Petteu Oegstgeester jongeman (24) gesticht Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 oktober 1962 Derde blad no. 30788 CHARLES HOLLAND (43): Amerikaanse lyrische negertenor. Een der solisten op het a.s. jubileumconcert van „Con Anore" In Handel's oratorium „Samson". De beroemde dirigent Bruno Walter getuigde van hem: de scloonheid van uw stem, uw technisch meesterschap, de warmte en de kracht van uw expressie schonken mij groot genoegen en tevredenheid". Iidertijd konden wij die stem al bewonderen, toen deze tenor bij xribo o.a. in het „Requiem" van Verdi zong. ,,dut wil ik ook!'" De anger doet ons ln het Parkho tel te Amsterdam iets uit de doeken over zyn veelzijdig; optreden: in oratoia, opera en liederen. Hij s ln Norfolk (Virginia) gebo ren. Zjn naam is géén pseudoniem (zoals rij dachten), maar écht ..Hol land". )ie naam komt daar veel voor. Als pngetje van twaalf werd ik gescholt door de aria „Una furtlva lagrima' uit Donizetti's opera „L'Eli- 1 sire d'anore". Die aria hoorde ik op een gnmmofoonplaat. En direct dacht ik: „Dat is 't, wat ik ook graag wil zingin!" Bij oom en tante werd Ik op gevoed: mijn moeder was anderhalf jaar ns mijn geboorte gestorven en myn vader verdween een week daar na om nooit weer terug te komen. „Toen lk veertien was. mocht lk voor zingen bij de zangpedagoge May Ha maker Henley. Ik zong de Donizetti- aria, die ik alleen maar van de gram- mogoonplaat kende. Tranen van ont roering kwamen over haar wangen. Dat klinkt een beetje gek, maar toch was 't zo." „Die kleine Charles zingt mooi. lk zal hem graag les geven", zei ze. Zon der betaling, want ik was arm. En jiéél voorzichtig, met de gordijnen dicht of zelfs in de kelder. Want les geven aan een negerjongetje was in die tijd héél gevaarlijk. Ze zou er. als het ontdekt werd, haar andere leer lingen door kunnen verliezen. Met dat les geven is 't intussen wel los gelopen, want ikjiad min Qf meer een natuurtalent. Voor Dean Nixon naar Europa Enige jaren later werd ik op genomen in het Hall Johnsons Choir en maakte daarmee een tournee door Amerika. Tevens zong ik al gauw voor de ra dio, gaf recitals en trad op in shows van Bing Crosby. Bob Hope en het Texaco Star Theatre. Toen kwam de oorlog en het leger riep me. Na demobolisatie weer radio, reci tals met véél Negro Spirituals en optreden in Mare Blitzstein's „Airborne Symphony" onder directie van Leonard Bernstein. Ook in de Gertrude Stein-Virgil Thompson pe- ra „4 Saints en 3 Acts". Hoe kwam u toen naar Europa"? „Dat heb ik aan de dirigent Dean Dixon te danken. HU nam me mee Haar Parijs en dat werd m'n grote Was „losse" vleugel sabotage? Het mechaniek viel uit elkaart Er ging een golf van op schudding door het publiek dat weinige seconden tevoren nog geboeid had geluisterd naar Rachmaninoxus „Paganini Rhapsodie". Solist Wladislaxo Kedra keek vxet de Notting- hamse muziekliefhebbers naar het stuk hoxit datterwijl hij de i lyrische passage van het werk a J speelde van zijn Steinway-vlexi- 0 i gel was losgeraakt. Hij zgg 0 a vragend dirigent Jan Krenz aan 0 j en vervolgens naar de leden 0 a tan het Poolse Radio-Sympho- 0 kans. Al gauw werd ik geëngageerd door de voornaamste Franse orkes ten. als „Orchestre Nationale", ..Con certs du conservatoire" en „Orchestre symfonique de Ia Radio". Ook enga geerde men mij voor de Festivals in Besancon en Aix en Provence en voor de ..Opera Comique" en „Grand Opera" in Parijs, waar ik o.a. in „Die Zauberflöte en „De Paarlvissers" zong. Toen kreeg ik een contract bij de Ned. Opera en trad daar op in de opera's „Othello", „La Forza del Des- tino" en „Aida". Van dat ogenblik af ben ik in Hol land blyven hangen, maar er volgden aanvragen uit de Scandinavische landen. Bij de „Den Norske Opera" zong ik o.a. Faust. „Ja" antwoordt Holland op onze vraag „ik haal ge makkelijk de hoge C in de aria „De- meure chaste et pure". In november zing ik in Aarhuus, waar ik al eer der optrad, de rol van Dimitri in de opera ..Boris Goudonow" van Mous- sorgski". Veelzijdig als deze tenor is, zong hU tussendoor veel in oratoria en werd geprezen om zijn religieuze voordracht in Mozarts „Requiem" en .Kroningsmis", in Bachs „Weih- nachtsoratorium" of in de aria's uit de „Mattheus Passion", om maar een deel van zijn repertoire te noemen. Nooit forceren veelzijdig en intelligent is deze tenor. Hy vormt dus een uitzondering op het veelgehoorde „Dumm, dummer. Tenor!" Zijn talen spreekt hy uit stekend, ook na enkele jaren al voortreffelUk „Hollands". Hij heeft ook een natuurlijk talent voor actie. „Myn spel spruit uit me zelf voort en de regisseurs zijn 't meestal met mUn opvattingen eens". Veel hoeft hy voor dit alles niet te studeren, al werkte hy nog een tijd onder supervisie van de bekende pe dagoge Ruth Horna. Fhe J Hi Kerkelijk Leven Kerken bouwen dorpen Na aardbeving in Percië Na de aardbeving in Perzië be sloot de Wereldraad van Kerken een dorp voor 500 gezinnen te herbou wen. De kosten werden, inclusief een school, een bron, bad- en was plaats, huisraad, vee, zaaigoed en gereedschap, geraamd op 550.000 dollar. De directeur van de afdeling hulp- verlening van de Wereldraad polste enkele van zijn collega's van de nationale oecumenische hulpver leningsinstanties. Zij gaven voor- GEREF. KERKEN Advertentie Beroepen te Grijpskerke (Gld.). Nleu- werkerk a. d. IJssel, Opperdoes. Scha- rendljke en te Schoondijker F B. Pen- nema. kand. te Marrum (Fr.). Bedankt voor Marlenberg Nijkerk (vac. W. Griffioen) Th. P. van Belzen te Marlenberg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude F. Bakker te Driebergen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Utrecht W. Harkema te 'a-Gravenhage. van de Nederlandse kerken op f. 180.000. De negen kerkgenootschap pen. die collectes hielden voor de slachtoffers van de aardbeving, ont vingen echter veel meer. Momenteel is al f. 900 000 byeen. terwUl nog niet alle opbrengsten bekend zijn. Bij de Hl Stichting kwamen ook veel collecte- ciCUig^iigen TaTTTuit Tun IW*» SS SHS landen te verwachten bijdragen. Binnen zes uxir had Genève voor lopige toezeggingen tot een bedrag dat de voor de boxiw van het dorp benodigde som al overtrof. De ge dachten gaan dan ook reeds uit naar een tweede dorp. Nederland was een van de landen, die voor dit project werden benaderd, de secretaris van de Stichting Oecu menische Hulp raamde de bijdrage gemeenten, die geen deel uitmaken van een van de negen kerkgenoot schappen waarmee de stichting in contact staat. Het dorp, dat herbouwd zal worden, is inmiddels in overleg met de Iraanse autoriteiten uitgezocht. Het is Esma- tabad. dat 60 myl van Teheran af ligt en drie mijl van het centrum van de aardbevingsramp. Van de huizen is meer dan 95 procent volledig ver woest. terwyl de andere onherstel baar zijn beschadigd. Vervoer .En bovendien ben ik een beetje lUf" zegt hij nederig en bescheiden. Toch heeft hy zich. tezamen met Jan Pasveer, al intens voorbereid op de komende „Samson'-uitvoering Over het zingen zegt Charles Hol land nog: „Het is de kunst je stem fit en het lichaam gezond te houden. Niet te veel roken of drinken en wat afleiding zoeken. Je kunt nu eenmaal niet altijd met muziek bezig zyn". Hy biljart dan ook iedere middag en zyn medespelers hebben in hem een geduchte concurrent. Nog zegt Holland: „Nooit je stem forceren, nooit te hard zingen, al vindt het huidige publiek dat prach tig. Als je niet voorzichtig met de stem omspringt, loopt het mis. Hoe hadden zangers als Giuseppe de Lu- ca, Battcstini. Gigli of Tito Schipa. allen om en bij de 70 of ouder, het anders kunnen uithouden? Hun stemmen zijn altyd jong, fris en glanzend gebleven. Vooral de hoge tonen moet je delicaat aanpakken." CHARLES HOLLAND Om zijn stem niet te zeer te ver moeien zingt Holland dan ook iedere dag niet te lang zyn vocalises. En bij het instuderen van nieuwe rollen nooit teveel zingen, maar wel je in tens inleven tot inhoud en tekst." Eerlijk Geeft U ook zanglessen Daarvan wil Holland nog niet weten. „Weet u wat *t is? Als zangleraar moet je zo dikwijls je leerlingen iets zeggen, wat niet de waarheid is, als u begrijpt wat ik bedoel. Daarom be gin ik er maar liever niet aan". Dit antwoord typeert de man: eer lijk, bescheiden en hoffelijk, al heeft hij ons iets van zijn carrière verteld. Maar eerst na lang aandringen en zonder een zw^em van ijdelheid of bluf. Moge deze tenor binnenkort zingt hij in Amsterdam by „De stem des volks" in Handels „Judas Macca beus" vrijdagavond als Samson goed bij stem zijn! Gelijk hij dat indertyd onder Aribo was. Toen hebben wij van zyn prachtig geluid al eminente impressies ont vangen. „Veel succes, Charles Holland!" H. per autobus niet beneden waardigheid van bisschoppen Gisteren zijn de concilievaders vxet het exgcnlijke werk van het concilie begonnen. Dat zal onvervxijdelxjk tot gevolg hebben, dat er wat vxeer stilte rond het concilie ontstaat, omdat, evenals vroeger bij de vergade ringen van de centrale commissie, slechts algemene aanduidingen over de debatten zullen worden gegeven. Dit geschiedt beivust en wel om de bexaadslagende concilievaders in vrijheid te laten spreken. Er heerst een geest van goede ver standhouding en van samenwerking. Daarnaast geeft het concilie ook een aantal menselijke aanknopingspun ten voor de buitenwereld. Wanneer de algemene vergadering sluit, ziet men langzaam maar zeker een paarse vlek. Maar wanneer allen dan uiteengaan, komt er tekening. De aandachtige toeschouwer ziet menige bisschop in zyn zak tasten om er een sigaret of pijp uit te halen. Als de zitting een paar uur geduurd heeft, is het voor velen een echte be hoefte eens te roken, want in de Sint-Pieter zelf is dat uiteraard niet geoorloofd. Maar ook ln de aangren zende vertrekken mag niet gerookt worden. Men ziet echter nog veel meer dat boeit. Rechts van de Sint- Pieter staan de tientallen autobus sen, waarmee de concilievaders wor den vervoerd. Het idee cm autobus sen te charteren is uitgegaan van de Amerikanen en later door vele epis copaten overgenomen. Van de kant van het conciliesecretariaat ontstond aanvankelijke oppositie tegen deze maniei van vervoer, omdat dit be reden de waardigheid van de bis schoppen werd geacht. Koningin Juliana gaf voorbeeld Toen heeft men als tegenargument aangevoerd, dat Koningin Juliana by de viering van haar zilveren jubileum haar vorstelyke gasten per autobus heeft laten vervoeren naar de Keu kenhof. Dit argument is beslissend geweest. Het vervoer per autobus mocht doorgaan. nie-Orkest, staarde daarop 0 zenuwachtig naar het stuk hout 0 dat zijn concert met een harde 0 bons had onderbroken. Kedra j>* probeerde de pedalen. Toen hij 0 merkte dat deze niet werkten 0 liep hij het podium af, gevolgd door Krenz. Orkest en publiek 0 '0 keken elkaar verbluft aan. 0 f Stemmer John Spalding tim- 0 0 merde met twee assistenten 1 tien minuten lang aan het in- 0 instrument, waarop dirigent en 0 solist terugkeerden. Kedra 0 speelde verder alsof er niets f 0 gebeurd was en iedereen in de 0 0 zaal was, geboeid door zijn f spel, het incident praktisch ver- geten toen er opnieuw een stuk f van de vleugel losraakte. Kedra 0 liet zich ditmaal niet van de wijs brengen en speelde met de overige 90% van het instrument de Rhapsodie uit. Het oorverdovend applaus waarmee zijn spel en de bege leiding van het orkest werden beloond werd op een gegeven moment overstemd door het geraas waarmee het volledige pedaal-mechaniek van de vlext gel losraakte en op het podiu terechtkwam. Dit alles gebeur- - de in de Alberthall te Notting- hem. Er is een onderzoek naar f mogelijke sabotage ingesteld, f Franse week in Groningen Ter gelegenheid van het Frans- Nederlands cultureel akkoord wordt dit jaar aan de Rijksuniversiteit te Groningen van 10-17 november een Franse week gehouden. De Neder landse week wordt in diezelfde pe riode in Toulouse gehouden. De be doeling van deze jaarlijkse weken is dat er over en weer een uitwisseling tot stand komt op universitair niveau. De Franse week in Groningen wordt 12 november 's avonds officieei geopend in de aula van de universi teit met toespraken door de rector magnificus, prof. dr. F. H. L. van Os, de voorzitter van het organisatie comité, prof. J. Tans en de heer M. Girard, culturele raad van de Fran e ambassade. Zeven Franse hoogleraren zullen in de daaropvolgende dagen colleges geven. Gedurende deze week worden vele culturele manifestaties in Groningen feorganiseerd. Hannie van Leeuwen naar Je Ver. Staten Hannie van Leeuwen, die sinds de oprichting \&n het Ned. Dans Thea ter als soiste aan dit gezelschap verbonden is, vertrekt dinsdag 30 oktober per ss. Rotterdam naar New York. waar zy zich gedurende tien maanden gaat specialiseren in mo derne en jazz-dans. Met medewer king van het Ned. Danstheater ver kreeg zjf hiertoe beurzen van de Sociale iaad en van het Anjerfonds in Den Haag, terwijl er voorts een Rijksb^rs verstrekt werd die het haar hogelijk maakt de „Martha Grahahschool" en verscheidene jazz instittfen te bezoeken. Hannie van Leeuven neemt vanavond in de Ko- nnkïke Schouwburg in Den Haag ia qr* uitvoering van de „C'arbina Eurhia" tijdelijk afscheid van het Nederlandse publiek. Haar plaats in de* „Carbina Burana" zal door Ma ris! Sarstat" worden overgenomen. Geia Frid en Luctor Ponse naar Parijs De pianisten Geza Frid en Luctor Ponse zullen deze week in het „Thea- tre des Champs Elysees* 'te Parijs als solist optreden met het „Orchestre Philharmonique" van de Franse Ra dio onder leiding van Jean Fournet in het concert, voor twee piano's en orkest van Geza Frid. Voorts zullen opnamen worden gemaakt van wer ken voor twee piano's die beide pia nisten zullen uitvoeren, waaronder composities vr.n Wolfgang Wijdeveld en Luctor Ponse. Volkszangweek 1962 De volkszangweek 1962 van de Ned. Ver. voor de Volkszang wordt gehouden tot 27 oktober. Op 26 oktober wordt in het Amsterdam De Belgen en Nederlanders zijn te gering in aantal. Zij kunnen wel in twee personenauto's. De personen auto's staan aan de overkant van het plein, bewaakt door de chauf feurs. die in de heerlijke najaarszon zo af en toe een uiltje knappen. De chauffeurs zyn vaak monniken, soms ook secretarissen van bisschoppen, zoal:= bij de Nederlanders. Menige bisschop keert ook te voet terug naar het hotel of het pension, waar hij een onderkomen gevonden heeft. Ook dan spelen zich weer van die echt menselijke gevallen af. Zo warer. er een paar bisschoppen, die zich haastig voortrepten om op tijd in de St.-Pieter te zyn. Zy letten niet op de verkeersagent en wilden dwars door het verkeer oversteken. De agent verwees de excellenties be leefd terug naar de stoeprand, paars of geen paars. Bezwaren van Concilievaders Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen hebben 23 kardinalen en bisschoppen gisteren in de algemene vergadering het woord gevoerd. On geveer 80 procent van de concilieva ders was geheel voor de algemene richtlyn die aan het schema ten grondslag ligt. Maar er bestond wel bezwaar tegen het feit. dat het oor- spronkelyke schema dat de commis sie voor de liturgie heef! opgesteld zeer is afgezwakt. Men vroeg waar om de centrale commissie dat ge daan had. Tegenover de grote meerderheid var. voorstanders stond een kleine groep van concilievaders, die het niet met het schema eens was. Enkelen pleitten ervoor de toestand zoals die op het ogenblik in de liturgie is te laten bestaan. Men zou dan later de congregatie voor de riten, die toch al met hervormingen bezig is, kunnen belasten met de uitvoering van de voorstellen die in het schema zijn opge lomen. Anderen meenden dat dit ontwerp niet zonder meer alleen in df liturgische commissie bespro ken kon worden, maar dat de theo logische commissie er ook over moest oordelen. Er komen immers stellin gen ir. dit ontwerp voor die ook de theologie raken. Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unl en multicolors. Alleen gel dig 24 oktober a.s. voor leeftijd 6 jeer kl. stijging p. m. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN De Paus zou ook de leden van het secretariaat voor de eenheid hebben bevestigd. Onder hen bevond zich mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen. Bovendien is aan het se cretariaat nu een positie gegeven ge lijkwaardig aan die van de andera commissies. Dit secretariaat kan nu eisen, dat alle overige commissies met zijn opvattingen en wensen rekening houden. Vroeger kon dit secretariaat alleen maar adviezen verstrekken. Het Gemengd Kunstabonnement van K. en O. werd gisteravond met het optreden van het A.B.C. Cabaret op éclatante wijze geopend. Het publiek, dat de schouwburg tot op de laatste plaats vulde gaf duidelijk blijk naar deze avond reikhalzend te hebben uitgezien door zich onmiddellijk in de blijmoedige sfeer waarvan de geboren cabaretier Wim Kan het geheim dóór en dóór kent, te laten meeslepen. In een uiterst vlot tempo werden de veertien nummers vóór de pauze over het voetlicht gebracht, linea recta de zaal in! Het was feest op de planken; het ABC.-cabaret vierde zyn 25-jarig jubileum en de feestelijke stemming sloeg al bij het eerste nummer over op het publiek. Hoe kón het ook an ders, tekst en regie waren van Wim Kan! Corry Vonk getuigde, en over tuigde ons. mede namens haar echt genoot. dat zij „25 jaar blij gebleven waren," gaf daarna op kostelijke wijze gestalte aan „Zuster Corriola", (tekst, muziek en regie van Toon Hermans» om tenslotte een geestige parodie te leveren met „De kleine soldaat", (tekst van Wim Kan». Van de overige nummers vóór do pauze mogen wij „Ik ben niet zo'n meisje dat lift", met de juiste dosis ironie door Annelies Bouma voorge dragen, niet onvermeld laten. Het zelfde geldt voor Sant Heyermans als de padvindster in de schets „Be klimming van de Sijpenbergen voor Nelly Wiegel als het meisje in „De rode petticoat". Vijfentwintig jaren A.B.C.teksten Wim Kan. composities van Ru van Veen en Cor Lemaire, geregisseerd door Wim Sonneveld sloot het ge deelte vóór de pauze af. Laaiende gloed Na de pauze was het voor Wim Kan kinderspel het op temperatuur gebrachte publiek in laaiende gloed Begroting besnoeid te zetten. De scheiding tussen to- neel en zaal viel weg. Hij betrekt ons 1 Van onze Brusselse correspondent) zódanig in zijn speelse invallen dat De raad van ministers van Eura- we ons niet meer klaar bewust zijn torn heeft gisteravond de begroting of hij óns. of wy hém een avond vol voor onderzoek en investeringen voor joiyt bereiden. Slaat zijn pret over op óns, of omgekeerd?? Nu wij ons, dit overdenkend, be wust worden dat deze gehele scène van bijna anderhalf uur nauwkeurig is overwogen en uitgekiend stijgt on ze bewondering voor deze grootmees ter der kleinkunst, deze „Sierkan van het Nederlandse Cabaret! De directeur van K. en O., slaagde er tenslotte in de ovaties van het publiek te onderbreken om Corry Vonk een bijzondere plant, en Wim Kan een verpakt geschenk aan te bieden. Van dinsdagavond tot vrijdag avond herhaalt zich het feest. Zorgt dat gü er by komt! B. H. Concertgebouw een kinderzang feest gehouden onder leiding van Willem Gehrels, met medewerking van de Amsterdamse Politiekapel en een klein onderwyzerscabaret. Onteigening villa's voor museum Van Gogh Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben hun goedkeuring ge hecht aan het besluit dat de gemeen teraad van Amsterdam op 10 oktober eenstemmig heeft genomen tot het onteigenen en doen slopen van enkele villa's nabij het Stedelijk Museum, het bouwryp maken van het terrein en dit „om niet" ter beschikking te Bakkerijstichting stellen van het Rijk voor de bouw van nieuw ontvangen Euratom voor het volgend jaar vastgesteld op 94,2 miljoen dollar. Oorspronkelijk had de Europese com missie 103 miljoen dollar gevraagd, dat is meer dan een vijfde deel van het bedrag dat aanvankelijk voor 5 jaar was vastgesteld. Het is op aandringen van Frankrijk geweest dat dit laatste bedrag is verlaagd. Ook de andere landen oordeelden het aanvankelijk te hoog, doch zy hadden meer bescheiden kortingen willen toepassen, variërend van 2 tot 6 miljoen dollar. De Fransen stel den zich echter op het standpunt Vandaag beslissing over de broodprijs Een delegatie van de Nederland se Bakkerij Stichting is gistermid dag door de minister van Economi sche Zaken, drs. De Pous, ontvan gen voor een bespreking van de broodprys. Zoals bekend vragen de bakkers, op grond van de verhoging van de bloemprys gedurende de de laatste weken, een verhoging van de broodprys van twee cent per 800 I kingstelling van de regering. Het Kof gram. achtte de subsidiair ten!aste gelegde Vorige week hebben bakkers in de 1 doodslag bewezen lil Na moord op ouders Het Gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de 24-jarige kantoorbediende uit Oegstgeest ver oordeeld tot plaatsing in een krank zinnigengesticht gedurende een jaar (ter observatie) en daarna terbeschik- V ier-kerkentoebt Rooms-katholieken Nederlands- hervormden, gereformeerden en le den van de Anglo-American Church in Den Haag zullen zaterdag 3 no- vember deelnemen aan een door de hervormde Duir.oordkerk- gemeente georganiseerde vier-ker- kentocht per bus. die zal voeren naar de (hervormde) Grote Kerk, de (gereformeerde» Christus Tri- umfatorkerk, de nieuwe rooms-ka- tholieke kerk in de wijk Morgen stond en de kort geleden geopende Anglo-American Church. In de geref. kerk zal de wijkpredikant, dr. C. Gilhuis, de deelnemers aan de tocht aan een koffiemaaltijd on'- vangen. Voorts vermeldt het pro gramma avondgebed en een begroe tingssamenkomst in de Kloosterkerk. Er is veel belangstelling voor deze kerkentocht die bedoeld is kennis te nemen van eikaars kerkelyk leven. drie grote steden en ook elders hun prijs al met eén cent verhoogd zon- De jonge man heeft 17 mei vorig jaar zijn ouders in Maastricht met een Rijksmuseum Vincent van Gogh. slissing meedelen. der het resultaat^van de bespreking messteken om het leven gebracht. Een onderzoek heeft uitgeweze.i dat hij reeds op zevenjarige leeftijd met de gedachte rondliep zich van zijn ouders te „bevryden". Op 17-jarige leeftijd was hy dermate van deze ge dachte bezeten, dat hy zelf de politie eens verzocht heeft hem voor een met de minister af te wachten Het gesprek duurde van twee uur tot ongeveer half vyf. De minister zou de vertegenwoordigers van de vanmiddag op- e* hun .".yn be- da) de commissie zich diende te houden aan het oorspronkelyke be drag en zy hebben tenslotte voof die mening aanhang by de vijf am» dere EEG-landen kunnen vinden. Het moet thans niet uitgesloten worden geacht dat de kortingen, die moeten worden toegepast, de afbouw van de atoomcentra in Petten en in Karlsruhe enigszins zal vertragen, Vast staat zulks echter nog niet. Het is mogelijk dat men de besnoei ing op andere begrotingsposten zal weten toe te passen. De huishoudeiyke begroting var* de Euratom-commissie is goedge* keurd De personeelsomvang zal we derom worden uitgebreid. nacht in te sluiten, omdat hy onge lukken vreesde. In eerste instantie is de jongeman door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot vyftien jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikking- Stellinj Tan de regerine. Het Hor in |gedood De bestuurder van deandere s-Hertogen bosch vonniste conform auto. de heer Kuipers, uerd eveneeo de eis var de procureur-generaal. I gerond. Dode en 5 gewonden bij autobotsing Een persoon werd gedood en vyf werden gewond by een frontale bot sing gisteren op de ryksstraatweg te Glimmen, een paar honderd meter voor de kruising n\pt de weg naar Zuidl&ren onder de gemeente Ha ren. Een personenauto, bestuurd door de rijschoolhouder Kuipers kwam by het inhalen van een autobus fron taal in botsing met een andere perso nenauto met vyf inzittenden. De in zittenden van deze laatste wagen werden naar buiten geslingerd. Drie ambulancewagens vervoerden ln al lerijl de slachtoffers naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen. De bestuurder van de tweede auto, de heer Meyer uit Nieuwe Pekela kreeg een schouderfractuur en hoofdwonden. Zyn tweejarig zoontje Johan liep een scheurtje in de sche del en hoofdwonden op. De 40-jarige huisschilder D. Nan.unga en zijn echtgenote, de 39-Jarige G. Nannin- ga-Srtnilde. die op weg waren van Oude Pekela naar Soest, waarheen ze waren verhuisd, werden beiden ernstig gewond. Hun enig zoontje, de Plijarige^Frans Casper werd op slag

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5