Felle brand woedt in fabriek op Herengracht HUTSPOT VAN BROMMERS EN KRUIPENDE MANNEN UITNO DIGING Brandweren uit omtrek geven Leidse brandweer assistentie De achtergronden van het CONCILIE K.R.O. REVUE MUSICAL Boete voor arbeiders wol-stretch ANKLETS Peek&Cloppenburg Vuurhaard van drie zijden met vele stralen bestreden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 oktober 1962 Tweede blad no. 30788 Voor de Leidse kantonrechter A.ltiTtrmif Een 57-jarige loonarbeider uit Leiden bezorgde in juli j.l. op een rijwielpad onder Katwijk twee bromfietsers de schrik van hun leven. Hij haalde onver wacht een bromfietser in en blokkeerde zodoende de weg voor de twee tegemoetkomende bromfietsers. Weliswaar tracht te verdachte nog tussen de bromfietsers door te glippen, doch zijn poging wis tevergeefs. Een massale botsing volgde waarbij vier bromfietsen met hun berijders op en over elkaar tui melden. Persoonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor, doch de materiële schade was niet gering. Verdachte toonde geen enkel be rouw. „Doordat de voor mij raden de man mij het uitzicht belemmer de zag ik die twee bromfietsers niet aankomen. Zij reden bovendien niet helemaal rechts en als zü wat meer voor mij hadden uitgeweken zou er niets zijn gebeurd". Aldus vatte hij het „bewijs" van zijn onschuld sa men er nog een min of meer sarcastische toon aan toevoegende, dat „inhalen toch niet verboden was". Naast de gewraakte inhaalmanoeuvre en verdachtes gemis aan schuldge voel. laakte de officier, mr. C. Sluijk, bovendien nog in hoge mate het feit, dat verdachte niet verzekerd bleek te zijn. „Weer zo'n geval waarin de scha de door de slachtoffers zelf moet worden gedragen". Ik zie met span ning het tijdstip tegemoet waarop een WA-verzekering voor bromfiet sers verplicht wordt gesteld". Gezien de ernst van het feit. eiste hij f. 40 boete subs. 8 dagen. Verdachte bleef ontkennen, dat hij de schuld aan de botsing droeg en vond dan ook een veroordeling t toppunt van onrecht. De schadekwestie negeerde hij totaal. Nadat de kantonrechter, mr. W. de Koning, conform had gevonnist, ver liet verdachte mopperend de ver- dachtenbank en gaf te kennen, dat hij wel in hoger beroep zou gaan. Vrijspraak „Ik heb hem wel degelijk voor rang verleend en ben niet over de witte streep geweest". Uit de toon waarop een 18-jarige kweker uit Lei derdorp dit zei bleek duidelijk, dat hü verontwaardigd was, omdat hem tenlaste was gelegd per bromfiets geen voorrang te hebben verleend aan een motor met zijspan. Uit het onderzoek bleek, dat de tenlaste gelegde overtreding had plaats gevonden nabij de Span- jaardsbrug aan de Leiderdorpse zijde, dat de motor werd bestuurd door een rijkspolitie-wachtmeester en dat deze op zijn beurt geen voorrang had verleend aan een van rechtskomende auto. wat een flinke botsing tot ge volg had. De motorrijder-verbalisant gaf de schuld aan de bromfietser omdat deze hem geen voorrang ver leende en dat hij daardoor niet al leen moest uitwijken doch ook zijn aandacht niet aan het van rechts ko mende verkeer kon besteden. De bromfietser-verdachte was over deze beschuldiging verontwaardigd omdat hij wel degelijk voorrang had ver leend. „Hij was mij allang gepas seerd toen ik achter mij de klap van de botsing hoorde en waarom heeft hij mij dan niet direct aangehou den toen hij meende dat ik fout was". Deze vraag werd beantwoord door enige ooggetuigen w.o. de bestuurder van de auto. Zij verklaarden dat zij verdachte geen overtreding hadden Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste mer'/en. Jung hans Kienzle - Mauthe. zien begaan en evenmin gemerkt hadden dat verbalisant een uitwijk manoeuvre had gemaakt. „Hij reed gewoon rechtdoor en heeft waar schijnlijk niet op het verkeer van rechts gelet", was de conclusie van de getuigen. Daar de Spanjaardsbrug even tevoren open was geweest en aangezien het nogal druk was op het moment van de „overtreding" was de officier van mening, dat ver dachte er beter aan had gedaan niet vlak voor de witte streep te rij den doch op de afrit van de brug te stoppen. Hij achtte verdachtes formele overtreding bewezen en eiste f. 10 boete subs. 2 dagen. „Als ik op de brug had gestopt was ik inderdaad in overtreding geweest, want dat is daar verboden" was verdachte van mening. De kantonrechter deelde de me ning van de officier in dit geval niet. „De verbalisant zoekt de schuld van de door hem begane overtreding blijkbaar bij deze bromfietser en dat gaat mij wel wat te ver", was zijn conclusie, waarna hij de bromfiet ser vrijsprak van de tenlastelegging. Grootvaders (brom-)fiets Een 18-jarige bloemist uit Leiden stond terecht omdat hü op de Lam- menschansweg met een bromfiets ruim 50 km/u had gereden. Daar hü voor hetzelfde feit als eens eer der veroordeeld was had de politie de bromfiets In beslag genomen. Ver dachte was vergezeld van zün groot vader-voogd. die zich ontpopte als een vurig en breedsprakig pleit be zorger. Bovendien bleek hü de eige naar van de In beslag genomen bromfiets. „Mün kleinzoon mocht mijn brom fiets lenen en is geen nozem maar een füne knul". Hij was watlaat en reed zo hard omdat zün grootmoe der met het eten zat te wachten en hü weet dat zü daar zo'n gruwe- hjke hekel aan heeft", luidde groot vaders pleidooi. Toen de hilariteit op de publieke tribune wat geluwd was kreeg de oude heer de smaak van het advocaatspelen pas goed te pak ken en voerde hij met enige weinig ter zaken doende details een one- man-show op voor het dankbare pu bliek op de tribune. Nadat de kan tonrechter zün woordenstroom had gestuit, kon de officier uiteindeiyk requireren en opmerken, dat het eten in dit geval maar even had moeten wachten want dat zo'n ruim 50 km u per bromfiets toch wel te snel was. Zijn eis luidde dan ook f. 50 boete subs. 10 dagen met de toevoeging dat grootvader zün bromfiets terug kon krügen. „Een hoop geld" vond grootvader, die zijn kleinzoon-ver dachte geen moment aan het woord liet. Toen de kantonrechter tüdens zijn vonniswüziging eveneens op merkte. dat grootmoeder in dit ge val maar even langer met het eten had moeten wachten, repliceerde grootvader: „U kent de vrouwen blijkbaar nog niet". „Bedankt hoor" riep grootvader nog tot afscheid toen hij gevolgd door kleinzoon de rechtzaal verliet nadat de kantonrechter het vonnis ditmaal nog op f. 25 subs 5 dagen had bepaald en de teruggave van de bromfiets had gelast. In Waddmxveen. vlak bij Gouda, kunt u zien hoe het edele meubelmakers ambacht door de Formule-vakmensen in ere wordt gehouden. Onder hun meesterhanden ontstaan uit de prach tigste houtsoorten moderne meubel creaties, die treffen door schoonheid, degelijkheid en doelmatige vormge ving. En achter elk meubel staat het fm-merk als allerhoogste kwaliteits garantie. U bent bil Kempkes in Waddinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrieks- excurste en een koffiemaaltijd. Op za terdagen zijn géén excursies mogelijk! CORRESPONDENTIE J K. te N. Het gebeurt herhaal- I delük dat een Groen een hem ver strekte opdracht, niet kan of wil aan vaarden zonder dat zulks tot voor hem bijzonder onaangename conse quenties leidt in de vorm van exces- sen Maar dergelijke gevallen komen nu eenmaal niet in de krant! N V Kempk®« Meubelfa brieken Toonzalen Wad- dinxveen en Amsterdam. Oude Schans 73/77. Leve ring via de handel DRIE GEWONDEN NAAR ZIEKENHUIS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Orlando August Johannes, z. v. O. A Griffith en M. Rog; Cornelia, d. v. H. Klein en A. Glasbergen; Martina Dina. d. v J. F. de Ridder en M. G. P. Zwet sloot; Petrus Adrianus, z. v. P. A. A. Spükers en J. J. Krol; Marianne Elisa beth Henrlca Maria. d. v. A. J. Pel- 5rim en J. M. W. Vervoórn; Allegon osé. d. v. C. J. W. van WanroolJ en E. Planjer; Petronella Margaretha, d. v. C. van Weeren en P. M. Smit; Pleter Andries. z. v. A. Geljteman en J. Hoek; Tymon Caret, z. v. A. Sevenster en A H. H. Bltak; Adrlana, d. v. C. Ouwerkerk en J. van Heuzen; Willie, d v. I Klein en H. C. Nleuwenburg; Marjolein, d. v. C. J. Brokaar en G. W. E. v. d Neut; Renatus Olaf. i. v. C J. v. d. Meer en C. W. M. van Klink; Hendrlcus Johannes, z. v. H. J. van Woudenberg en W. van der Bent; Marianne Wilhelmina Maria. d. v. J. Verhelj en W. C. M. van Loon: Mar garetha Maria, d. v. C. P. T. Bos en M. Tulen; Auke Pleter, z. v. J. van Delft en A. Plersma; Jacob Pleter Frans. z. v. P. van Iterson en M. van Duin; Jeanne Petronelle, d. v. J. Stam en W J. v. d. Staaij; Margriet Nlcollne d. v. H. Houweling en S. M. Schellln- gerhout; Adrlaan Jacobus, z. v. A. G. Obdam en J. v. d. Meer; Immetle Neeltje, d. v. C. van Duin en A. B. Hulskamp; Monica, d. v. C. v. d. Tuin en M. A. Koppens; Monique Franclne, d. v. W. HebliJ en J. Oskamp. GETROUWD O. J. Leljgraaf en J. P. Schllthulzen. OVERLEDEN' J. Olivier, 78 J., wed van J. A. M. Kerkvliet; K. de Roode, 77 J. wed. van P v. d. Wiel; J. Hazes, 44 V. man; A. van Walderveen. 60 1. man; P J. West geest. 62 J., man; M. van der Plas. 80 1 wed. van K. Koemans; J, J. van der Meer, 38 Jaar. man: W. van der Ende. 90 J., man: E. W. Itallaander. 66 Jaar man; M W. Ztrkzee. 76 J.. wed. van A. Ouwerkerk; M. C. van Vliet, 71 J. echt- gen. van J. Verhoeven. Expogé-bijeenkomst I Congres-geheimen ontsluierd Sinds gisteravond weten de leden van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politie- k* Gevangenen uit de Bezettingstijd wat er volgend jaar op 26, 27. 28 en 29 juni gaat gebeuren. Op die dagen namelük wordt in Leiden het lande- lüke congres van de Expogé gehou den. De heer F. Voorzaat, lid van de congres-regelingscommissie vertelde do leden van de afdeling, die in de bovenzaal van rest. OM Dutch by- eengekomen waren iets over het con gres-programma. Het congres zal worden geopend door de voorzitter van het hoofdbestuur der Expo- gé. mr. G. Ch. Aalders. Het program ma van de eerste dag vermeldt een plechtige kranslegging bij het monu ment tegenover Molen De Valk. s Avonds zal de congresgangers een feestavond worden aangeboden. De tweede dag is gereserveerd als zittingsdag. De zitting wordt gehou den in rest. Van der Heüden aan de Breestraat. De Expogé-leden die niet 1 aan deze zitting deelnemen kunnen een boottocht maken door het plas- sengebied rond Leiden. Op de derde dag van het congres maakt men een bustocht langs de belangrükste ge meenten in de omgeving van de Sleutelstad. Het bestuur van de af deling Leiden verwacht een opkomst voor het congres van ongeveer 350 tot 400 mensen, onder wie zich vele bui tenlanders zullen bevinden. Voordat de heer Voorzaat de con gres-geheimen ontsluierde, zagen de aanwezigen een film over de jonge staat Ghana, die een auidelyk beeld gaf van de belangrükc rol, die de cacao in dit land speelt. Tevens werd een film vertoond, evenals de vorige vervaardigd in opdracht van de I Kwatta-fabrieken te Breda, over de i vervaardiging van allerlei chocolade en cacao-produkten. Dr. D. Ruiter voorzitter Ver. Vrijx. Hervormden De Vereniging van Vrüzinnige Her. vormden Leiden/Oegstgeest heeft in de bestaande vacature mr. J. Siderius i bu acciamat.e tot. voomtter Keko2en Vrijz. Hervormden Leiden - Oegstgeest elke woensdag Jüngensmarkt 2 paren-verkoop Sterk en warm. Keuze uit vele, sportieve dessins in vlotte najaarstinten. Speciaal verlaagde J.M. prijs Jongens, Q per paar PER 2 PAAR 275 Junior, per paar JL PER 2 PAAR 3.25 Ds. J. van Rossum sprak voor Ver. dr D. Ruiter te Oegstgeest. Verhalen en foto's uit Egypte Het behoeft geen betoog, dat wie uit hoofde van zün functie verre rei zen moet maken achteraf heel veel kan vertellen, temeer als de reiziger zich bovendien nog ontpopt als een geestig verteller en een bekwaam amateur-fotograaf, die zün reisver haal met een schat van fraaie kleu rendia's kan toelichten. De verteller was gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant ,X>e Doelen". Ir. A. M. Overeynder, die enige tüd geleden o.m. een bezoek aan Egypte bracht en over dit bezoek een schier onuitputteiyke voorraad wetenswaardigheden en zeer interes sante bijzonderheden wist te vertel len. Hij vond een zeer aandachtig en dankbaar gehoor in de talryk aan wezige leden van de Leidse Ama teur- fotografenvereniging, die uiteraard eveneens zeer veel belangstelling had den voor zün „kleurenkiekjes". Te meer daar deze waren gemaakt zon der bindende onderwerpen en com- positieregels doch alleen voor het ple zier van de reiziger en ztfn verzame ling van reisherinneringen. Na een harteiyk welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. J. Gom- pelman. in het büzonder gericht tot de spreker van deze avond én enige nieuwe leden, gaf de heer Overeynder allererst een korte beschouwing over zijn reis door Egypte waar hij tal van bouwwerken van onschatbare oudheidkundige waarde bezocht en op de kleurenplaat vastlegde. Zo memo reerde hij o.m. het feit, dat na het gereed komen in 1968 van de in de Nijl ten zuiden van Assoean ,n aanbouw zynde stuwdam zeer vele in Nubië gelegen oud-Egyptische en an dere historisch belangrijke monumen ten door het opstuwende water over spoeld dreigen te worden tenzy tij dig beschermende maatregelen kun nen worden genomen. Met behulp van zijn kleurendia's liet spreker duidelijk zien welk een schat van oude bouwwerken, monu menten en opg ravings vondsten de reiziger in Egypte kan tegenkomen. Naast de beroemde piramiden liet spr. de niet minder beroemde tempels van Wadi-Is-Seboea. Boehen en Samna de tempel van Philae, de „parel van Egypte", en de unieke rotstempel van Aboe-Simbel zien. Vermoedelijk door kortsluiting brak vanochtend omstreeks half twaalf een felle uitslaande brand uit in het fabriekspand van de N.V. Van Wijk en Heringa aan de Herengracht, waarin een dependance van de Internationale Kunststoffen Industrie (IKI) uit Voorschoten is ondergebracht. Tenminste drie personen wer den door glasscherven gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De Leidse brandweer, die weldra assistentie kreeg van de brandweer korpsen van Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten, begon onmiddellijk met het blussingswerk. De brand werd aan drie züden bestreden, aan de Heren gracht, de Groenesteeg en aan de achterkant van het gebouw in de Veste- straat. Ongeveer vüftig brandweerlieden waren betrokken bü het blussings werk, waaraan met acht motorspuiten werd deelgenomen. Om één uur was de brand nog niet geheel bedwongen. De vuurhaard breidde zich in korte tüd over alle vier verdiepingen van het gebouw uit. Burgemeester Jhr. F. H. van Kinschot, de loco-burgemeester van Voorscho ten, de heer G. Schrama en enkele Leidse politie-autorlteiten sloegen ge spannen het blussingswerk gade. Leden van de bedryfsbrandweer van de firma Zaalberg waren reeds met het blussingswerk begonnen, voordat de rode aifto's van de Leidse brand weer waren gearriveerd. Personeel vlucht over daken en door ramen Een groot deel van het circa 60 man tellend personeel, dat over alle vier verdiepingen verdeeld was, zag zich door deze brand een vlucht naar buiten afgesneden. Terwül een aan tal over daken een veilig heenkomen kon vinden, moesten weer anderen uit stukgeslagen ramen worden ge red. Personetl van de firma Bik en Bredeveld, dat in de onmiddellüke omgeving aan het werk was, kon zich hiermede het eerst belasten. Op een vrachtauto werden ladders geplaatst, waardoor men aan de voorzüde en kele verdiepingen kon bereiken. Na dat de üzeren raamspijlen waren doorgezaagd, zag men kans vier per soneelsleden uit het brandende pand te bevryden. REeeds spoedig werd dit reddingswerk overgenomen door de brandweer, die eveneens via de a- girusladder nog een aantal perso neelsleden in veiligheid wist te bren gen. Het overige personeel kon het pand via de normale wyze verlaten. Een grote mensenmegmte, die door een versterkte politiemacht op vei lige afstand werd gehouden, sloeg de brand, welke met een .geweldige rook ontwikkeling gepaard ging, gade. Lezers schrijven. Anti-hongeractie Heeft, het vraag ik en ongetwij feld velen met mü nog zin, om de anti hongeractie door de Nederlandse Televisie Stichting te propageren, nu bii de Nederlandse instanties het voornemen bestaat om straks vele, vele miljoenen kilo's kostelük voed sel (roomboter), tot veevoeder te doen verwerken? Kan dit hoogwaardige voedsel door middel van dp Verenigde Naties niet voor het hier gepropageerde doel aan gewend worden? Margarinegebruiker. De verwachtingen over het Tweede Vaticaans concilie te Rome zün hoog gespannen, want het is als 'n hervormingsconcilie aangekondigd. Aldus ving ds. J. van Rossum. hervormd predikant te Winterswük. zün lezing over dit onderwerp aan, die hü gisteravond in „Over 't Hoff" op uitnodiging van do Vereniging van Vrüzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest hield. Er zün veranderingen te verwachten voor wat het bestuur en de liturgie van do Kerk betreft en er zullen besluiten worden genomen over de koers die de Kerk in de wereld zal volgen. Ds. Van Rossum wees op het ver- sohil in de betekenis, die men in roomskatholieke en in protestantse kringen aan het woord oecumenisch toekent. Terwül de laatstgenoemden onder oecumene het samengaan van verschillende kerken verstaan, brengt „oecumenisch concilie" tot uitdruk king. dat bisschoppen büeenkomen uit de gehele wereld. Wie het vreemd mocht toeschünen, dat er in de Roomskatholieke kerk die men algemeen als een stabiele grootheid ziet veranderingen zul len optreden, bedenke, dat een rooms katholiek zyn kerk wel als de ware beschouwt, maar niet als de vol maakte kerk. Ze is dus vatbaar voor verbet-ringen. De binnenkerkelijke kritiek is deels gericht tegen het feit, dat de leken totaal passief onder de pastorale zorg staan, terwijl anderen op de by bel willen teruggaan. De kerkelüke kritiek staat decen tralisatie van het bestuur voor, o.a. grotere zelfstandigheid van de bis schoppen, voorts meer zegeenschap van de leken en afschaffing van de index en tenslotte een ruimer gebruik van de landstalen in de liturgie. Er zijn echter ook behoudzuchtige tegenkrachten. Hiertoe behoort in de eerste plaats de Curie, een hulpor gaan van de Paus. Ds. Van Rossum toonde aan de Universitaire benoemingen Bü onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: dr. A. Brei- mer. tot wetenschappelyk ambtenaar le klasse in tydelüke dienst bü de geologie, voor het tüdvak 8 oktober 1962 tot 1 januari 1963; dr. H. M. Buck, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tydelüke dienst bü de theoretische organische chemie, voor het tijdvak 1 september 1962 tot 1 september 1963; A. J. C. Hoeve, tot wetenschauppelük ambtenaar le kl. in tüdelijke dienst by de anorgische chemie, voor het tydvak 1 september 1963; J. H. Kajuiter. voor het tyd vak 16 september 1962 tot 16 septem ber 1963 tot wetenschappelyk ambte naar le klasse in tydelyke dienst by de heelkunde; H. M. M. C. Kuypers, voor het tüdvak 1 januari 1962 tot 1 januari 1963 tot wetenschappelyk ambtenaar in tijdelyke dienst by de conflictpsychologie; dr. L. C. van der Marei, tot wetenschappelyk hoofd ambtenaar in tüdelüke dienst bü de natuurkunde, voor het tüdvak 1 sep tember 1962 tot 1 september 1963: mevr. C. G. Niels-Hakkenberg. tot wetenschappelyk ambtenaar in tüde lüke dienst bü de natuurkunde, voor het tüdvak 1 september 1962 tot 1 september 1963; mej. dr. C. Roze- Vermist jongetje verdronken Stoffelijk overschot gevonden Aan een martelende spanning, waarin de ouders en familie van de sinds woensdagmiddag vermiste 2- jarige Freddie van Gelderen verkeer den. is thans een einde gekomen. In de afgelopen racht omstreeks half twee trof een surveillerende hoofd agent van Politie in het water van de Poelwetering, nabü de Maredijk- brug, het stoffelük overschot van het Kostelijk amusement Met een musical, die het midden hield tussen een revue en een caba- 1 ret. heeft de K.R.O. gisteren in de uitstekend bezette Stadsgehoorzaal velen een kostelijke avond bezorgd. Middelpunt van deze musical, waarmee deze omroep onder de titel ,,'t Zit raar in elkaar" het land door trekt. waren Berry en Nol Kievits, Gerard Walden en Herbert Joeks. In hun gezelschap bevonden zich o.m. het zangduo Salberti, de acrobaat Christo Ruscello, Joop v. d. Marei, een flegmatieke jongeman en de dansende Mascottes, terwül het or kest van André van Wallingen zorgde voor een muzikale omlüsting. Met elkaar hebben zy er een gezellige en vooral vlotte musical van gemaakt, welke werd opgebouwd rond de hu- jongetje dryvende aan. Uit een on derzoek is vast komen te staan, dat het ventje door verdrinking om het leven ie gekomen. weiykspenkelen van het echtpaar Waldemar Berry en Gerard In het huis van dit echtpaar spelen zich rare dingen af. vooral als biykt, dat manlief aan het strand van Ostende een amoureus avontuurtje beleefde, waarby hü zün schoonvader (Herbert Joeks» en vriend Tsjang Li uit Hong kong (Nol Kievits) in het vertrouwen neemt. De meest dwaze verwikkelin gen doen zich dan voor Berry men kent haar maar al te goed van vorige K.R.O.-avonden is niet op haar mondje gevallen en brengt haar levenspartner op niet mis te versta ne wüze af.n het verstand, dat met haar niet valt te spotten. Naast deze huweiyksperikelen, was er in deze musical ook plaats ingeruimd voor enkele balletjes en een bezoek aan een cabaret in Hongkong waar de geisa's zorgen voor het nodige amu sement Aan het eind van het „lied" trof msn elkaar op een uitbundig carnaval in Maastricht, waar de '2ut hoogtü vierde. Aan het begin van de avond wekte de heer C. P W. Schinck de aan wezigen op om trouwe leden en üve- rige propagan» listen van de K.R.O. te zün. hand van enkele publikaties aan. dat de strüd tussen de behoudzuchtigen en hen die hervorming voorstaan, binnen de kerk ln volle gang is. Tekenend noemde spreker het. dat de brief over het concilie, die de Ne derlandse bisschoppen aan hun gelo vigen lieten voorlezen en waarin zij schreven wat zü van het concilie ver wachten, ln Italië een verspreidings verbod van de Curie kreeg. Het dogma van de onfeilbaarheid van de Paus is ln 1870 „erdoor ge drukt" door de numerieke meerder heid van de Italiaanse bisschoppen doordat in Italië een bisdom een op pervlakte beslaat van die van een dekanaat elders. Sedert 1870 had de Paus dus het oppergezag en daar hü als alleen heerser geen concilie nodig heeft en Paus Johannes nu toch een concilie heeft bijeengeroepen moet dit op zichzelf al als een feit van grote be tekenis worden gezien. Er is, zo vervolgde ds. Van Rossum, van verschillende züden verzet ge rezen tegen de Curie en de Italiaanse overheersing in de kerk. In tassen is de eerste slag reeds gewonnen, toen dezer dagen gestemd moest worden voor nieuwe leden van de commissies. De bisschop van Rüssel nam er geen genoegen mee dat er briefjes werden rondgedeeld waarop de namen van de voorlopig in deze commissies benoem den waren vermeld. Wint het episcopalisme. dan krügen de bisschoppen meer zelfstandigheid en kan elke bisschop hervormingen invoeren. (Deze pagina Is ongecorrigeerd) LEIDERDORP Lezing over bakstenen De Vef. van OUd-leerlingen van de Ambachtsschool hield gisteren haar maandeiykse büeenkomst, ditmaal in samenwerking met de Nederlandse Baksteenindustrie te Arnhem. Na opening door de plaatsvervangend voorzitter hield de heer J. Tukker een inleiding over de bouwfysica. De heer P. Hoes besprak aan de hand van dia's de fabricage en hettransport van baksteen. Vervolgens werd er gesproken over de verwerking en toe passing van de Nederlandse baksteen, hetgeen met dia's werd toegelicht. Nadat de kleurenfilm „De Hollandse Hoeksteen" was gedraaid, maakten de aanwezigen een druk gebruik van de mogeiykheid over de behandelde onderwerpen te discussiëren. mond. wetenschappelyk ambtenaar in tydelüke dienst bü de bibliotheek. mi-V. 1 september 1962 tot weten schappelyk ambtenaar le klasse in vaste dienst; A. Staal, tot weten schappelyk ambtenaar le klasse in tüdelüke dienst bü de neurologie, voor het tydvak 1 augustus 1962 tofc 1 augustus 1963; dr. M. E. Wise, voor het tydvak 1 Juli 1962 tot 1 Juli 1963 tot wetenschappelyk hoofdambtenaar in tydelüke dienst bü het Instituut voor radiopathologie en stralenbe- scherming: P. J. M. IJpma, tot wetenschappelyk ambtenaar le klas se in tydelüke dienst by de geo logie, voor het tydvak 16 okto ber 1962 tot 16 oktober 1963; P. Kreek, wetenschappelyk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bü de inwendige geneeskunde, voor het tüdvak 1 april 1962 tot 1 april 1963 tot wetenschappelyk hoofdambte naar in tydelüke dienst; mej. D. Me- rens, tot wetenschappelyk ambtenaar in tüdelüke dienst by de sociologie, voor het tüdvak van 15 september 1962 tot 15 september 1963: J. J. C. Mulder, assistent op arbeidsovereen komst bü de theoretische organische chemie, voorhet tydvak van 1 april 1962 tot 1 april 1963 tot wetenschap pelyk ambtenaar in tüdelüke dienst; J. J. M. Rutten, voor het tydvak van 1 augustus 1962 tot 1 augustus 1963 tot wetenschappelyk ambtenaar in tüdelüke dienst bü het Academisch Ziekenhuis; dr. H. A. Valkenburg tot wetenschappelük hoofdambtenaar in tydelüke dienst bü de inwendige ge neeskunde. voor het tydvak van 1 september 1962 tot 1 september 1963; dr. D. J. IJdo, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tydelüke dienst by de anorganische chemie, voor het tydvak 1 september 1962 tot 1 september 1963.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3