AMERIKAANSE BLOKKADE tÏÏ&Tjï£ VAN CUBA AFGEKONDIGD joiffl'ns Vinding Cuba reageert: MOBILISATIE Ongelij ke str i j d tegen Chinezen Schepen met wapens worden teruggezonden °p Noordwijkse boulevard Raketbases van de Russen op het suikereiland bedreigen VS Klachten ingediend bij Veiligheidsraad (§uc/ m yersterking van Guantanamo en evacuatie van de gezinnen Maatregelen Indiërs in de minderheid V.S. moesten wel optreden zegt Den Haag China negeert MaeMahonlijn BEL HAAR VANMIDDAG EVEN OP! teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 OKTOBER 1962 No. 30788 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEiDiN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 xeur: j. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week (Van onze correspondent in Washington) Amerika heeft gisteravond, bij monde van president Kennedy, een strenge blokkade ingesteld op alle offensieve militaire uit rusting, welke onderweg is naar Cuba. „Alle schepen met bestemming Cuba, van welk land of haven ook afkomstig, zullen worden teruggezonden, indien zij ladingen van offensieve wapens blijken te bevatten", aldus president Kennedy in een korte rede tot het Amerikaanse volk pver de televisie. In de afgelopen week is namelijk ondubbelzinnig gebleken, dat „op het in gevangenschap verkerende eiland Cuba een aantal offensieve raketbases in oprichting is", aldus de president. „Deze bases, die door de Sowjet-Unie worden aangelegd, hebben geen ander doel dan het scheppen van een gelegenheid om met kern wapens naar het westelijk halfrond te slaan". Verscheidene van de nieuwe raketbases bestaan uit installaties voor het lanceren van ballistische raketten met middelgrote reikwijdte, die een atoomkop over een afstand van meer dan 1.600 km naar Wash ington, het Panamakanaal en andere streken in het Caraibische gebied kunnen vervoeren". Om aan deze ontwikkeling een einde te maken, zullen de Verenigde Staten: een strenge quarantaine (blokkade) instellen op alle militaire offensieve uitrusting naar Cuba; een nog scherpere bewaking van Cuba en zijn militaire opbouw instellen; elke raket, die van Cuba tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelanceerd, beschouwen als een aanval door de Sowjet-Unie op de Ver. Staten, die een volledig vergeldend antwoord aan de Sowjet-Unie vereist; overgaan tot versterking van de Amerikaanse basis op Guantanamo, in het zuidoosten van Cuba; de gezinsleden van het militaire personeel van deze basis evacueren. Overjas Nn twen-stijl#1 o.a. in tweeds. ^.Opvallend leuke 1 details, zoals zeer apartè yoering 10 jaar 45.75 WEERBERICHT OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overwegend droog weer met wol kenvelden en plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot, matige wind tussen zuid en west. In het algemeen iets minder koude nacht, maar morgenmiddag Iets lagere temperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 oktober Zon op: 07.19 uur; onder: 17.29 uur. Waan op: 02.37 uur; onder: 16.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.32 en 13.04 uur, laagwater te 8.42 en 20.56 uur. Hit nommer bestaat alt 14 pagina's Leugenachtige verklaring van minister Gromiko „Op premier Chroesjtsjow doe ik een beroep", aldus president Kenne dy, „om deze clandestiene, roekeloze en provocerende bedreiging van de wereldvrede te beëindigen en te ver wijderen. en de betrekkingen tussen onze beide landen te stabiliseren. Voorts doe ik een beroep op hem om deze politiek van wereldoverheersing op te geven en zich aan te sluiten bij een historische poging om de gevaar lijke bewapeningswedloop te staken en de geschiedenis der mensheid te veranderen". De president richtte zich ook tot de bevolking van Cuba. „Met grote bezorgdheid heb ik gezien hoe uw nationalistische revolutie verraden is en hoe uw vaderland onder buiten landse overheersing is gekomen. Uw leiders zijn niet langer Cubaanse lei ders, geïnspireerd door Cubaanse idealen. Het zijn stropoppen en agenten van een internationale sa menzwering, die Cuba hebben ge keerd tegen uw vrienden en buren in de rest van het Amerikaanse wereld deel. De kernwapens op uw grondge bied zijn niet in uw belang. Zij dra gen niet bij tot uw vrede en welzijn. Zij kunnen die slechts ondermijnen. Maar de VS koesteren niet. de wens u te laten lijden of u een stelsel op te leggen. Wij weten datuw leven en land als pand gebruikt worden door degenen die ude vrijheid ontzeggen". „Gevaarlijke taak" Tot zijn medeburgers zei de presi dent tenslotte: „Het is zonder twijfel een moeilijke en gevaarlijke taak, die wij ons nu hebben gesteld. Niemand kan precies voorzien welke loop de dingen zullen nemen en welke offers er zullen worden gevraagd. Vele maanden van opofferingen en zelf discipline liggen voor ons, maanden waarin onze wil en ons geduld op de proef zullen worden gesteld, maanden waarin vele dreigementen en scheldwoorden ons zullen herinne ren aan het gevaar waarin wij ver keren. Maar het grootste gevaar van alle zouden wij lopen als wij niets deden. De nu gekozen weg is vol risi co's, zoals iedere weg, maar hü is het meest in overeenstemming met ons karakter en onze moed als natie en met onze verplichtingen in de wereld. De prys van de vrijheid is altijd hoog, maar de Amerikanen hebben die steeds betaald. Een weg die wij nooit zullen kiezen, is die van over gave en onderwerping. Ons doel is niet de overwinning van de macht, maar de verdediging van het recht, niet vrede ten koste van vrijheid, maar zowel vrede als vrijheid, hier op dit halfrond en, naar w'j hopen, in de gehele wereld. Als God het wil, zal dat doel worden bereikt". „Blokkade" Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de beoogde maatregelen het karakter van een blokkade hebben, maar in juridisch opzicht daarvan verschil len. Het instellen van een blokkade is volgens functionarissen van het departement een oorlogshandeling, maar de maatregelen waartoe door president Kennedy is besloten, vin den naar hun mening rechtvaardi ging in het Handvest van de V.N. Totzover bedoelde functionarisen, die er tevens op zinspeelden dat ver zet tegen blokkademaatregelen torpe dering tot gevolg kan hebben. De aanhouding van een Russisch schip onderweg naar Cuba is moge lijk binnen een of twee dagen. De Russische reactie, zo beseft men in Washington, behoeft zich niet ter plaatse te openbaren, doch kan ook tot uiting komen bijvoorbeeld in Ber lijn. Kennedy heeft gewaarschuwd dat Amerika overal paraat is. Indien de Russen niet overhaast reageren, doch Kennedy's rede aandachtig le zen alsmede de brief die de president vlak voor zijn rede aan Chroesjtsjow deed toekomen, dan zullen zij zien, dat Amerika de deur openhoudt voor stabilisering van de toestand en be ëindiging van de bewapeningsrace. Doch het lijkt meer waarschijnlijk, dat. Kennedy's absolute eis tot ver wijdering van offensieve raketbases in Cuba het meest de aandacht zal trekken en een compromis lijkt op dit moment moeilijk te verwezenlij ken. Washingtons scherpe reactie is vooral te verklaren uit het besef, dat de snelle uitrusting van Cuba met aanvalswapenen het. precaire even wicht dat in de wereld bestond dreigt te verstoren. een Russische aanval op de Verenig de Staten en als zodanig zou worden vergolden. Door levering van offensieve wa penen heeft Chroesjtsjow duidelijk getoond maling te hebben aan de grens, die Kennedy op zijn perscon ferentie van 13 september heeft ge trokken. Kennedy heeft toen ver klaard, dat Amerika maatregelen zou nemen indien bijvoorbeeld het Pana makanaal of Cape Canaveral zou worden bedreigd. De raketten kun nen die punten gemakkelijk berei ken. Leugens Het felst was Kennedy wellicht waar hij in feite zei, dat de Russen gelogen hadden toen zij verklaarden alleen defensieve wapenen aan Cu ba te hebben geleverd. Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft dit nog een paar dagen geleden in het Witte Huis beweerd. Zeer scherp was ook zijn verklaring dat het afvuren van een raket van Cuba naar een staat op het westelijk halfrond beschouwd zou worden als Gisteravond toonde men de Amerikaanse journalisten en buiten landse correspondenten luchtfoto's, die de afgelopen week boven Cuba zijn gemaakt. Daaruit bleek dat op het eiland met koortsachtige snelheid raketbases in gereedheid werden ge bracht. Men toonde o.a. twee foto's, genomen met een tijdsverschil van 24 J uur. De eerste foto liet alleen de voorbereidende werkzaamheden zien, doch een etmaal later bleken volgens de tweede foto reeds zeven raketten voor middelgrote afstand op die I plaats te zyn opgesteld. ZIE VERDER PAG. II Een 19-jarige jongeman uit Leiden is zondagavond op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk gebeten door een zwarte poedel uit Amsterdam. De hond was door zijn baas naar de badplaats gebracht om daar even in vrjjheid te kunnen rondspringen. De viervoeter heeft van deze vrijheid schromelijk misbruik gemaakt. De hond is thans in observatie in de hoofdstad. De jongeman is in het Wilhelmina Gasthuis ingeënt. Overigens blijkt uit dit geval weer eens de noodzaak van het afkondi gen van een vervoerverbod van hon den uit Amsterdam naar andere plaatsen, waar men de dieren onge- inuilkorfd laat rondlopen met alle risico's van dien. Tot de maatregelen, welke Washing ton getroffen heeft om de toestand op Cuba onder ogen te zien, behoren: vertrek van tweeduizend mariniers naar de basis Guantanamo op Cuba, waar totnutoe slechts 400 man waren; Amerika heeft zijn strijdkrachten met inbegrip \an het Amerikaanse gar nizoen in Berlijn en de strategische luchtmacht op voet van paraatheid gebracht; in West-Berlijn stonden vanochtend 3.000 Amerikaanse soldaten klaar om, te beginnen met de oefening „On guard" (op wacht), een vier daagse oefening om de reactie van de troepen „op situaties, die het gebruik van deze troepen in de stad nodig maken", te beproeven; het Conad (continentale luchtverde digingscommando) in Colorado Springs heeft de onderscheppings vliegtuigen in gereedheid gebracht. Conad is samengesteld uit een heden van de Amerikaanse marine, leger en luchtmacht en is in totaal 180.000 man sterk. Ook elders zijn maatregelen geno men: de bevelhebber van de Japanse luchtmacht heeft voor alle eskadrons jachtvliegtuigen en 24 radarstations de staat van alarm bevolen. Radio-Havanna heeft vandaag de algemene mobilisatie van de Cubaanse strijdkrachten aangekondigd. Het mobilisatiebevel is uitgevaardigd door premier Fidel Castro, die in de loop van de dag het volk voor radio en televisie zou toespreken en „belang rijke verklaringen" zou afleggen. Volgens het bericht van Radio- Havanna waren „binnen enkele uren honderdduizenden mannen gemobiliseerd". Voorts heeft Cuba een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad der Ver. Naties tegen de eenzijdige Amerikaanse vlootblokkade. Enkele uren tevoren hadden de Ver. Staten om een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht. Verwacht werd dat deze heden middag zou worden gehouden. Intussen nemen wel vervoersmaat schappijen maatregelen. In de lijnen van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij van en naar Amster dam worden geen honden en katten meer toegelaten. De N.Z.H.V.M. de N A.C.O. en Maarsse en Kroon heb ben een soortgelijke maatregel ge nomen. Alleen blindegeleidehonden zijn daarvan uitgezonderd. In treinen en op stations moeten honden kort aan de lyn gehouden worden. In vele gemeenten worden voor zorgsmaatregelen genomen. In Den Haag en Rotterdam moeten de hon den aan de lijn gehouden worden. In Utrecht, Zeist de De Bilt doet men alles om gereed te zijn mocht er zich een geval van hondsdolheid voor doen. Nergens neemt men trouwens enig risico. In het Achterhoeks» dorpje Gaanderen stierf een hond onder verdachte omstandigheden. Het kadaver werd opgestuurd naar het Rijksseruminstituut in Rotter dam. In Stompetoren ben Alkmaar heeft men gisteren twee honden ge vangen en opgesloten, opdat ze op vielen door hun waggelende gang. Men vermoedt in Stompetoren, dat de honden daar zondag door hun eigenaars zijn achtergelaten. Slot pag. 2 Prinses Beatrix in gezelschap van de Sjah van Perzië en Kei zerin Farah voor de aanvang van een staatsiediner, dat de Prinses werd aangeboden. Vergaderingen van de NAVO en de OAS In een ontwerp-resolutie eisen de Verenigde Staten de ontmanteling en onmiddellijke verwijdering van alle raketten en andere offensieve wapens op Cuba. Ook wordt aan secretaris-generaal Oe Thant ge vraagd waarnemers naar Cuba te zenden om toe te zien op de naleving der resolutie. Tenslotte wordt in de ontwerpresolutie een Amerikaans- Russische bespreking voorgesteld over „verwijdering van het gevaar voor het westelijk halfrond en de we reldvrede". Een Russisch veto is irschiinlijk, doch in dat geval zal de kwestie naar de Algemene Verga dering worden overgeheveld, waar een meerderheid van tweederde een officiële goedkeuring tot uitdrukking zou kunnen brengen. Vanochtend zou ook de raad van de „Organisatie van Amerikaanse Staten" (OAS) in spoedzitting bij eenroepen in verband met de toe stand op Cuba. Deze bijeenroeping is. op verzoek van de Verenigde Sta ten. geschied door de fungerende voorzitter van de OAS-raad, Roberto Lima, uit El Salvador. De Ameri kaanse regering vertrouwt erop. dat een meerderheid van tweederden zal worden gevonden om Kennedy's po litiek tot OAS-politiek te maken. In dat geval wordt de blokkade „een actie van een officiële regionale or ganisatie tegen een bedreiging van de vrede" en zulk een actie zou vol- Nederland erkent volledig, dat de Verenigde Staten zich tegenover Cuba in een situatie bevinden, waar in handelend moet worden opgetre den, aldus verklaarde een woordvoer der van het ministerie'van Buiten landse Zaken in Den Haag als eer ste reactie op de rede van president Kennedy. Overigens zitten er aan deze rede uiteraard vele aspecten, die nader bestudeerd moeten worden. Het is in elk geval verheugend, dat de Verenigde Staten een zo duidelijk beleid hebben aangegeven, dat alle partijen thans precies vreten waar zij aan toe zijn, aldus de woordvoerder. In Engeland verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de in presi dent Kennedy's rede onthulde fei ten over Russische militaire verster kingen in de gehele beschaafde we- reid „als een schok zullen worden gevoeld". Na een spoedzitting van het Indiase kabinet, waarin de situa tie aan de grens werd besproken, heeft premier Nehroe een radio rede gehouden, waarin hij o.m. zei dat ..geen prijs te hoog is voor onze vrijheid". De premier wekte de bevolking op ,,de len denen te omgorden om het hoofd te bieden aan de Chinese drei ging". Het land zal een zware last te dragen krijgen, aldus Nehroe. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie verklaarde nog geen precieze cijfers te kunnen geven over de wederzijdse verliezen Bij een der posten in de noordelijke sector, Ladach, hadden de Indiase troepen aan de Chinezen meer dan honderd man aan doden en gewon den'toegebracht alvorens deze post moest worden prijsgegeven. Overigens is de strijd nog steeds ongelijk. In de betwiste grensgebie den hebben de Chinezen niet alleen meer troepen, maar hun soldaten zijn ook beter bewapend en uitge rust. In het gebied van Pangong Lak (in Ladach) werd een Indiase post door Chinese tanks overrom peld. De bezetting van de post be stond uit ongeveer dertig man, die door een strijdmacht van vijf maal zo sterk werd aangevallen. De In diërs sloegen drie aanvallen af, al vorens de tanks werden ingezet, al dus een Indiase woordvoerder. Het is intussen wel heel duidelijk geworden, wie de agressor is. Ter wijl Peking zaterdagmorgen een „waanzinnige" aanval van India meldde, gingen de Chinezen zelf tot een grootscheeps offensief over. En vrijwel overal in de betrokken ge bieden moeten de Indiërs zich te rugtrekken. 9 Slot pag. 2 De Chinese grensbewakers behoe^ ven niet langer achter de „onwettige MacMahongres", in de oostelijke sec tor van de Chinees-Indiase grens te blijven, aldus een bekendmaking van de Chinese regering. In een verklaring van het Chinese ministerie van Defensie, werd gezegd, cat Indiase troepen de „zogenaamde MaeMahonlijn" hadden overschre den, grotr stukken Chinees gebied hadden bezet en grootscheepse aan vallen op Chinese grenswachten had- aen gedaan. De Indiase regering heeft hiermee 1 jor eens en voor altijd de afspraken over deze grens geschon den vldus de verklaring, die verder zegt: „De Chinese regering verklaart formeel, dat, om te voorkomen, dat de Indiase troepen terugkeren en nieuwe aanvallen beginnen, de Chi nese grenswachten, handelend uit zelfverdediging, zich niet langer aan de onwettige MacMahongrens behoe ven te storen". En zeg: Kom me halen, we gaan een keertje samen in de stad etenl En als ze vraagt: Waar om?, dan zegt u: Moet er altijd een reden zijn. om je 'n plezier te doen? Zo'n avondje samen uit verjaagt aan twee kanten muizenissen en doet u allebei goed. U weet toch, dat u in de Neder landse Horecabedrijven met Horeca-cheques betalen kunt? Zend f 10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Horeca. Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje) en u ontvangt 'nchequeboek^ je In coupu res van f 2.5 Bonn erkent nieuwe bewind in Jemen West-Duitsland heeft, de nieuwe regering van d* republiek Jemen of ficieel erkend, zo heeft, een woord voerder van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn vandaag bekendgemakat. gens het Handvest van de V.N. door de beugel kunnen. Doch zelfs indien de Organisatie van Amerikaanse Staten haar fiat niet zal verlenen, zullen de Verenigde Staten hun maatregelen wettig achten als recht matige zelfverdediging. Onze correspondent ln Parijs tele foneerde hedenochtend: De permanente NAVO-raad, het hoogste orgaan van de Atlantische verdragsorganisatie, vergaderde gis teravond om tien uur in Parijs ter bespreking van de rede van Kenne dy, waarover de raad tevoren was ingelicht. Het is niet onmogelijk, dat een commissie van NAVO-deskun- digen zal worden samengesteld om in nauwe samenwerking met Wash ington het verdere verloop der ge beurtenissen in en rond Cuba op de voet te volgen. Terwijl de Franse regering zich nog onthoudt van iedere publieke beoordeling van de nieuwe toestand, gaven de kranten vanochtend onder vingerdikke koppen commentaren op de eerste pagina's. De Franse bladen spreken vrijwel unaniem van dra matische spanningen en van een nieuwe uitbarsting van de koude oorlog, en over het algemeen meent men ook wel, dat Kennedy onmoge lijk de handschoen, die hem in Cuba door het Kremlin werd toegeworpen, niet op had kunnen rapen. Men acht het ook een verstandige daad van staatsmanskunst, dat de Amerikaan se president, alvorens eventueel een nieuwe militaire aanval op Cuba te overwegen of te openen, nu eerst Chroesjtsjow nog de gelegenheid wil geven zijn gezicht te redden. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Oct. 1862: Te Deventer is een nieuwe klok voor de kerk aange komen, doch de Parijse ouvrier kwam nog niet om de klok op te hangen. Thans slaat een arbzider ieder uur. met het horlogie in de hand. op de klok en geeft zoo de tijd aan. De Gemeenteraad van 's Hage heeft in behandeling genomen het voorstel tot af schaffing der plaatselijke be lasting op de turf, doch sta king der stemmen van 14 te gen 14 is de beslissing uitge steld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1