Leiden aan schenkt steen Leiderdorp Leiderdorp geen bezwaar Drastische beperking K.L.M.-dienst op Biak Teheran enthousiast over Prinses Beatrix Bewijs van goed nabuurschap Drs. v. d. Beugel kondigt aan: De grenswijzigingen Veel geredden Noors schip Hoiideninvasie in het Gooi BEURS VAN AMSTERDAM OapericV 1 maart 1860 Maandag 22 oktober 1962 Tweede blad no. 30787 Leiden en Leiderdorp kunnen het goed met elkaar vinden. Als bewijs van goed nabuurschap overhandig de B en W'. van Leiden vanmorgen in het Leiderdorpse raadhuis een (Leidse) gevelsteen aan de gemeente Leiderdorp. Hiertoe waren beide ge meentebesturen bijeengekomen. De burgemeester van Leiderdorp, mr. Gallas, heette zijn buien van harte welkom. De loco-burgemeester van Leiden, de heer S. Menken, vertelde dat de steen afkomstig is van een gebouw aan een van de singels. Het stadsbestuur van Lelden heeft over wogen de steen als grafsteen over te dragen, maar het heeft hier toch maar van afgezien omdat dit te somber zou z|jn. Ook de mogelijk heid van ruilobject werd verworpen en dus werd de steen zonder meer, als getuige van de goede relatie tus sen beide gemeenten, vergedragen. Men heeft zich wel afgevraagd, wat Leiderdorp met een steen moet doen, waarop sleutels zijn afgebeeld. Terloops vermeldde de heer Menken nog, dat Leiden nog meer stenen aan gemeenten zal schenken. Mr. Gallas vertelde, verheugd te zijn over dit blijk van goed nabuurschap en stel de dit gebaar zeer op prijs. Leider dorp zal de steen niet als grafsteen gebruiken, maar als bouwsteen die bindt. Het gemeentebestuur overweegt de De gemeentesecretaris van Leiden mr. J. Bool. de. beide Leidse wethouders C. Piena en S. Menkende burgemeester van Leiderdorp mr. R. M. Gallas en zijn gemeentesecretaris Hobo (v.l.n.r.) geschaard rond de ge velsteen (Foto L.D./Holvast) steen te plaatsen op de te bouwen brug of hem een plaatsje te geven in het nieuwe gemeentehuis. Nadat de steen officieel was overgedragen, werd het officiële gedeelte van de feestelijke bijeenkomst beëindigd. LEIDERDORP Jaarvergadering van „Eerste Hulp" Tijdens de Jaarvergadering van de afdeling Leiderdorp van de Konink lijke Vereniging voor EHBO her dacht de voorzitter, de heer H. Brinksma in zijn openingswoord wij len mej. zuster T. de Geus. die van af de oprichting in 1939 bestuurslid en commissaris van materiaal is ge weest. Zij is voor de EHBO een stuwende en grote kraoht geweest. De jaarverslagen van de secre taresse en de penningmeester gaven beide een gunstig beeld van de ver eniging. Bü de bestuursverkiezing werden de heren A. F. Bakker en Th. J. C. Schmid herkozen. In de vacature mej. G. Los werd mevr. J. Sterk van Helmondt gekozen. De diploma-cursus, onder leiding van dokter P. van 't Woud eindigt in december a.s. Binnenkort zal hij een demonstratie van kunstmatige ademhaling door „beademing" ge ven. Onder leiding van de heer Schmid werden na het officiële gedeelte nog enige leuke wedstrijden gehouden. Het bestuur is thans als volgt somen- gesteld: H. Brinksma. voorz.; mevr. J. Sterkvan Helmondt secr.: mevr. S. E. Schipper—Westmaas comm. v. materiaal; A. F. Bakker penn.; Th. J. C. Schmid; D. de Jong en W. de Jong leden. Burgerlijke Stand Geboren: Robert J.. z. van H. B. M Kraaijvanger en W E. M. Padberg; Lucia C. M... d. van J. T. van Bemme- len en M. W. van Schle; Christel M d van B .van Krieken en A. van der Horst. Ondertrouwd- P. A Krommenhoek, 31 j. en M. E. de Vries, 28 J.; A. J. Kersbergen, 23 J. en T. Haljes. 23 J. OEGSTGEEST Koninklijk goud voor C. Bouman De heer C. Bouman uit Oegst- geest, gezagvoerder bij de Holland- Amerika Lijn, kreeg zaterdag een koninklijke onderscheiding In de vorm van een gouden eremedaille behorende bij de Orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding werd de gezag voerder uitgereikt tijdens een bij eenkomst van het KNMI in „Espla nade' te Utrecht. Tal van gezagvoer ders, stuurlieden en radio-officieren vande Nederlandse scheepvaart maatschappijen werden tijdens deze bijeenkomst eveneens onderscheiden VOORSCHOTEN Huisvrouwen quiz Voor de leden van het R.-K. Vrou wengilde werd in het Bondsgebouw een huishoudquiz gehouden. De bij eenkomst trok grote belangstelling. De aanwezigen, die in twee groepen werden verdeeld, kregen vele vragen te beantwoorden op het terrein van de huishouding. Quizleidster was me vrouw De Gier uit Den Haag, mede- werKster van de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande. "Aan de winnaressen werden aardige prijsjes overhandigd. Aan het slot van deze leerzame avond spraken de dames onder lei ding van de presidente, mevrouw P. Kleys-Dielwart over het komende Jaarfeest. De heer H. J. M. Megens is geslaagd voor het doctoraalexamen rechten (vrije studierichting) aan de r.k. universiteit te Nijmegen. WARMOND R.-k. gezinszorg in moeilijkheden Het algemeen bestuur van de plaatselijke Stichting „Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp" kwam in een bijzondere vergadering bijeen. Deze vergadering was nodig i.v.m. de financiële positie der Stichting, die dermate slecht is geworden, dat maatregelen genomen moeten wor den. Besloten werd om m.l.v. 5 no vember de retributies voor daadwer kelijk ontvangen gezinszorg of -hulp te verhogen. Deze retributie be draagt vanaf die datum minimaal f 3 per dag. Dit bedrag wordt hoger al naar gelang het inkomen van het ge zinshoofd of de hoofdkostwinner. Deze verhoging is de eerste sinds 1957. Tydens de vergadering werd nog de aandacht gevestigd op het KAB- gezinszorgfonds. Door zich bij dit Fonds aan te sluiten (waartoe voor een ieder de mogelijkheid bestaat), kan men tegen een geringe premie de kosten van deze retributies voor een groot gedeelte op dit Fonds af wentelen. Voorts werd nog stil ge staan bij het feit, dat op 11 novem ber de Stichting officieel 12% jaar be staat Hetgeen in deze 12% jaar be reikt kon worden vaak met veel moeite stemt tot dankbaarheid. In vele gevallen kon door de Stichting, wanneer een moeder om medische of sociale redenen niet in staat was haar taak te vervullen, de helpende hand worden geboden, door het be schikbaar stellen van een gezinsver zorgster of -helpster. Voor het ove rige werd nog een aantal huishoude lijke zaken behandeld. Tweede lustrum Vrouwengilde 19 oktober 1962 Je tweede lus trumviering van het R.-K. Vrouwen gilde kan mede dank zy de enor me opkomst bijzonder geslaagd worden genoemd. De presidente, me vrouw Stol, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de bur gemeester van Warmond en zijn echtgenote en de burgemeester van Voorhout en zijn echtgenote, die de eerste presidente van het Vrouwen gilde is geweest. Over het wel en wee van het vrou wengilde zei de presidente het vol gende. Toen de vereniging dank zij de medewerking van de St.-Agnes- vereniging op 14 oktober 1952 werd opgericht gaven zich 50 dames op als lid. Dit ledental is In de loop van de afgelopen tien jaar gestegen tot ruim 100. Drie leden van het bestuur de dames Beugelsdijk, de Vroomen en Weijers hebben reeds vanaf de oprichting zitting in het bestuur. Een woord van waardering en dank voor het vele werk, dat zij in die tijd hebben verricht is hier zeker op zijn plaats, aldus spreekster. Mevrouw von Fisenne, die vóór mevrouw Stol presidente is geweest schreef een hartelijke felicitatiebrief. Een telegram was ontvangen van de afdeling Oegstgeest, terwijl de St. Agnesvereniging voor ten bloemen hulde had gezorgd. De heer B. van Hest was bereid gevenden op deze avond op te tre den. Deze voordrachtskunstenaar bracht op voortreffelijke wijze „De groene verhuiswagen" van H. Böll en na dt pauze „Gesprek in de trein" van Graham Greene en „Het elixir van Pater Gaucher" van Alphons Daudet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 oktober. Leidse Coöp Groente- en Fruitveiling. Andijvie 25 33; pronkbonen 6595; snijbonen 168197; stam-bonen 137165 kroten, gekookt 35; boerenkool 1016; rode kool 1118; gToene kool 1522; pos telein 4064; prei 17—28; spinazie 3265; spruiten A 1564, tomaten A STADSNIEUWS JUBILEUM BIJ GEM. WERKPLAATS. Vandaag werd in de Gemeentelijke Werkplaats op feestelijke wijze het feit herdaoht dat de heer J. van den Hoed 25 jaar geleden als werkmeester in dienst trad van de toenmalige blindenwerkiniricbting in de Groene- sieeg alhier. Deze bl indenwerki nrieh ting werd in 1948 een gemeentelijke tak van dienst en heet sindsdien de Gemeen telijke Werkplaats. De jubilaris werd 's morgens met zijn echtgenote aan de werkplaats verwelkomd door de Wethouder van Sociale Zaken, die hem namens het Gemeentebestuur de oorkonde voor 25 jaren tirouwe dienst overhandigde en in een korte toespraak het een en ander over diens loopbaan memo reerde. Fiema volgden toespraken en het overhandigen van geschenken door de directeur, collega's en de geplaat sten, waarna velen van de gelegen heid gebru'k maakten om de jubila ris en familie persoonlijk geluk te wensen. Kettingbotsingen en veel vertraging op drukke rijksweg Het fraaie herfstweer heeft giste ren velen naar buiten gelokt. De we gen hadden een grote drukte te ver werken. Zo ook rijksweg 1. de verbin ding van Amsterdam met het Gooi en het oosten van het land. 's Mor gens was er een onafgebroken file naar het Gooi en in de namiddag terug uit het Gooi. Men neemt zelfs aan dat het de drukste dag van het jaar is geweest. De Rijkspolitie van Muiden had de handen vol. omdat deze drukte niet zonder aanrijdingen is gebleven. Te Muiden, waar door een verkeerd uitgevoerde manoeuvre een auto uit Wijk aan Zee bij het inhalen van een auto uit Amsterdam deze aan de linkerzijde raakte. Beide wagens sloegen over de kop en wer den ernstig beschadigd. In de eerste auto zaten vijf personen, die allen licht gewond werden, evenals de be stuurder van de andere auto. Een 34-jarige dame werd uit die wagen geslingerd en moest met ernstig let sel aan de hersenen naar het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam worden overgebracht. Haar toestand is zeer zorgelijk. Enige uren later werd de Rijkspolitie te Muiden weer gewaarschuwd voor een aanrijding op de Merwedebrug. Hierbij bleken drie auto's te zijn betrokken. Doordat een der bestuur ders plotseling moest remmen, vlo gen twee achter hem rijdende auto's tegen elkaar en tegen zijn auto. Het bleef bij materiële schade en een grote chaos op dit drukke uur. Een uur later reden weer twee auto's op rijksweg 1 tussen de Merwedebrug en d? Vechtbrug op elkaar. Behalve materiële schade, ook nu weer stremming van het buitengewoon drukke verkeer. Nu de meeste Nederlanders uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken en er nauwelijks nog mensen behalve dan met vliegtuigen van de „Garoeda" vanuit Indonesië het land binnenkomen zal de KLM haar diensten op Biak drastisch gaan beperken. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de lijn op Biak tegen het eind van het jaar geheel wordt opgeheven. De president-directeur van de KLM, drs. E. van der Beugel zei dit zaterdag tijdens zijn bezoek aan Hollandia. Hij zei voorts, dat de Kroonduif de binnenlandse diensten wel tot mei van het volgend jaar zal blyven on derhouden. Wat daarna met de dochtermaatschappij van de K.L.M. zal gebeuren, was de heer Van der Beugel nog niet bekend. Hij zei. dat de kwestie ongetwijfeld ter sprake zal komen by de onderhandelingen, die de heer Van Konijnenburg op het ogenblik in Djakarta voert. Het bezoek van de heer Van der Beugel aan Nieuw-Guinea had ten doel de medewerkers van de K.L.M. in Biak en Hollandia persoonlijk te bedanken voor de enorme hoe veelheid werk die werd verzet tij dens de evat natie van de Neder landers uit ïleuw-Guinea. Ook in Bangkok, waar de heer Van der Beu gel donderdag is geweest, heeft hij het K.L.M. personeel gecomplimen teerd met de wijze, waarop het werk werd verricht. De heer Van der Beugel merkte nog op, dat Biak in de toekomst wellicht nog opgenomen blijft als tussenlandingsplaats op de lijn naar Sydney, maar dat de twee vluchten, Een van de twee grote televisie stations van Teheran heeft vrijdag avond, toen Prinses Beatrix in de Perzische hoofdstad aankwam, een journaalfllmpje van tien minuten over het leven van de Prinses uitge zonden. Dit filmpje bevat delen van vele oud, maar ook van meer recente journaals van Polygoon. Op verzoek van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er zwart-witjournaals van Beatrix' leven gemaakt. Delen hier van zullen tevoren naar de landen worden gezonden, die de Prinses zal bezoeken. Op deze manier hoopt men de bevolking van deze landen enig inzicht te geven in de toestanden in Nederland en het leven van de ko ninklijke familie. Deeerste uitzending in Teheran is met zo'n enorm enthousiasme ont vangen, dat het televisiestation za terdagavond het journaal nogmaals heeft vertoond. Maar nog steeds stro men er telefoontjes bij het station binnen met het verzoek het journaal nog een keer te draaien. De Perzen, die het filmpje gezien hebben, wa ren zeer verwonderd over het feit, dat de Kroonprinses enkele jaren geleden naar school fietste. In Teheran zijn rond 50.000 televisietoestellen. Alleen in Teheran en enkele gemeenten in de buurt kunnen de televisie-uitzen dingen ontvangen worden. Zaterdag was Prinses Beatrix lang durig op bezoek bij Keizerin Farah Dibah, met wie zij de lunch gebruikte, 's Middags bezichtigde onze Kroon prinses het instituut voor maatschap pelijke werk en de opleidingsschool voor maatschappelijke werkers, 's Avonds had zij een gesprek met enkele heren van de Rode Leeuw en Zonverenlging, het Perzische Rode Kruis, over de hulpverlening aan de door aardbeving geteisterde gebieden. Vandaag zou de Prinses een bezoek brengen aan dit gebied. Gisteren woonde zij een dienst bij ln de kerk van de Amerikaanse Evan- Het voorstel betreffende de ge meente-grenzen is zeer uitgebreid. Het behandelt o.m. de voorgeschie denis sinds 1958. De voorgestelde grenscorrecties zyn meermalen in ons blad behandeld en mogen als voldoende bekend worden beschouwd. B. en W. stellen tenslotte de raad voor G.S. mede te delen: a. dat tegen het voorontwerp van de wet met concept-memorie van toe lichting met inachtneming van de wijzigingen als bedoeld in het schrijven van G.S. van 19 septem ber 1962 geen bezwaren bestaan; Tegen het middaguur is ln Noor wegen officieel bekend gemaakt, dat de ramp met de Sanct Svithun levens heeft gekost; 48 opvarenden r-Un ge red. Tot nu toe zyn vijf reddingbo ten en een vlot geborgen. Nog steeds wordt met vliegtuigen e*i enige klei nere boten gezocht. 25—65; uien middelfijn 22—10, mld- delgrof 2060; winterpeen 11; witlof 75111. Per 100 stuks, bloemkool A 1757; komkommers A J237; sla A 3501430. PeT 100 bos: bospeen 15 —34. Rotterdam, 22 oktober Veemarkt. Totale aanvoer 1928, vette koelen en ossen 1403, varkens 525. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kwal.) vette koelen (ln ets per kg) 260-285, 220-260, 200-220, varkens (lev. gew.) (In ets per kg) 172, 170. 168. Handel: vette koelen aanvoer groot, handel slepend, prijzen teruglopend; varkens (lev. gew.) ruimer, redelijk, gemiddeld Iets stijver voornamelijk bij aanvang der markt. Prima vleesvar kens boven notering. Slachtzeugen f 1.37 tot f 1.43 per kg. b. dat de raad geen bezwaren heeft tegen de gesuggereerde grenscorrec tie met Leiden, voorzover deze grens is gelegen in het midden van de Zyl en de Oude Rijn, en dat als gevolg daarvan het zgn. Zi.jleiland hij de gemeente Lelden behoort te worden gevoegd. c. dat een grenscorrectie tussen de gemeenten Leiderdorp en Zoeter- woude. voorzover lopende door de Oude Rijn, niet meer behoeft plaats te vinden. LEIDERDORP Ds. J. P. Honnef heeft gisteren in de avonddienst van de Ned. Herv. Gemeente tot ouderling bevestigd mevrouw E. H. van Dijk-de Meyer en de heren K. A. Erkelens en B. van Klaveren. VOORSCHOTEN Nu ook filmliga in Voorschoten In navolging van andere gemeen ten ln ons land is ook in Voorscho ten een filmliga opgericht. In het dagelijks bestuur hebben twee film critici zitting genomen, terwyl ook in de Raad van Beheer een „man van het vak" zitting heeft. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren: A. B. A. Bruinhor, voorz., J. F. Nieuwenhuizen, le secr., en A. J. M. Pieters, 2e secr./penn. De Raad van Beheer is als volgt samenge steld: mevr. B. Tideman, en de he ren A. J. van Aartsen. mr. S. A. C. Begeer, dr. J. F. Sirks. F. J M. To- nlno, H. L. Trap, M. W. C. F. Veld huizen van Zanten en T. de Wit. Er zullen belangrijke reprises wor den gegeven en de leden zullen kun nen kennismaken met cinematogra fische meesterwerken. Ieder week gelische Gemeenschap in Teheran. Vele in Perzië woonachtig Neder landers zag men met fototoestellen gewapend rond de ingang drommen, toen de Prinses aankwam. De kerk was propvol. Direct na de dienst maakte Prinses Beatrix een rit en een wandeling door het centrum van de stad. Geheel onverwacht bezocht, zij de grote moskee. Daarna zag zij het tentoonstellingscentrum van de Perzische tapijtenindustrie. Ze was opgetogen over hetgeen ze daar zag. Op haar tocht door de stad werd ze vergezeld door de Nederlandse am bassadeur in Perzië, dr. H. J. Levelt. Gistermiddag bezocht de Kroon prinses het grootste en modernste weeshuis van Perzië, het „Farah Pahlevi Instituut". De driehonderd weesjongens in dit tehuis applaudis seerden enthousiast, telkens als zij de Nederlandse Prinses zagen. Daarna begaf zij zich naar het Toreza Pah- leviziekenhuis, waar zij een korte rondwandeling maakte. Verder stond er voor deze vermoeiende middag nog een ontvangst in de Nederlandse ambassade op het programma, waar na zij later op de avond eregaste was op een officieel diner, dat de sjah en zijn gemalin in hun privéverblijf gaven. Het diner werd gevolgd door een soiree, opgeluisterd met muziek. Het Gooi heeft gisteren een In vasie beleefd van Amsterdammers, die met hun hond naar het Goois natuurreservaat kwamen om daar hun huisdieren vrij te laten rond lopen, nu dat in de hoofdstad niet meer mogelijk was. Hf t werd zelfs zo druk, dat zowel de politiekorpsen van Laren en Bla- ricum als de directie van het Goois natuurreservaat extra personeel in dienst moeten laten komen om de hondeninvasie tegen te gaan. Er wa ren agenten, die meer dan 90 hond- eigenaiten moe6ten aanhouden, bij an dere liep het in de tientallen. Aan de eigenaren werd verzocht hun hond aan de lijn te houden en ermee naar Amsterdam terug te keren. Aan dit verzoek werd vaak niet welwillend voldaan. Velen voel den zich benadeeld, omdat Goolse bewoners hun honden wel en zij hun dieren niet los rond mochten la ten lopen. Naai wy vernemen ligt het in het voornemen, dat de burgemeesters var. Laren en Blaricum een bespre king met de commissaris der Ko ningin zullen hebben voor verdere maatregelen om te verhinderen dat Amsterdammers hun honden buiten de hoofdstad brengen. Overigens was het een zeer druk ke dag in het Gooi. Het was niet minder druk dan op een zomerse hoogtijdag in het seizoen. Russische astronauten hadden geen last van derde stralingsgordel De Prawda heeft vandaag een ar tikel van vier kolommen aan de ruimtevaart van Nikolajew en Popo- witsj gewijd, waarin geeegd wordt dat na de lancering van de Wostok IV dit ruimteschip zich op 6.5 kilo meter van de Wostok III bevond. Deze afstand vergrootte zich gelei delijk. zodat bfj de landing beide ruimteschepen 3.000 km verwijderd waren. Het blad schrijft dat uit het feit. dat een geoefend man volkomen in staat is de toestand van gewicht loosheid honderd uur lang te onder gaan, kan worden opgemaakt dat vluchten van verscheidene honder den uren mogelijk zijn geworden. De ruimtevaarders hebben zo weinig kosmische straling opgevangen dat hun gezondheid op geen enkele ma nier gevaar loopt. De nieuwe stralingsgordel, die na de Amerikaanse kernproef op grote hoogte op 8 juli was ontstaan, was zover verzwakt dat de belde Wostoks er geen enkel nadeel van hebben on dervonden, aldus de Prawda. vertoont de Filmliga ln het Green- way-theater een film. Op 23 en 24 oktober worden ken nismakingsavonden voor belangstel lenden gegeven. De heer Bruinhof zal een inleiding geven op de te ver tonen films. Vertoond worden de films „De eerste stappen" een docu mentaire over de geboorte van de film en „De nachten van Cabiria' een van de beste films van de Itali aanse regisseur Frederico Fellini. die wekelyks over de noordpool vla Anchorage en Tokio naar Biak wor den gemaak t wel spoedig zullen worden opgeheven. Over de kansen voor de K.L.M. om in de toekomst Djakarta weer in het lynennet te kunnen opnemen, zei de heer Van der Beugel vrywel niets te weten. Vooral nu de lyn op Biak verlo ren gaat, zou de K.L.M. mogelijk heden in die richting evenwel met beide handen aangrypen. De heer Van der Beugel vertrok vandaag van Biak naar Nederland. BEURSOVERZICHT Internationals flauw Amsterdam, 22 oktober. Het weekeinde heeft het Damrak geen goed gedaan. De stemming op de Amsterdamse effectenbeurs was beslist zwak voor de internationale waarden. De koersverliezen, ten op zichte van de voorgaande slotkoer- sen, namen voor deze groep van aan delen forse afmetingen aan. Het is voornamelijk de internationale po litiek met Amerika/Cuba, China/In dia etc. die de kopers de lust ont neemt in de markt te stappen. Van verkopen op grote schaal was zeker geen sprake. De beroepshandel meen de er vandaag goed aan te doen tot blanco verkopen over te gaan met de bedoeling, dat stukken morgen goed koper te kunnen terugkopen. Dit aanbod was reeds voldoende tot forse koersverliezen. In Hoogovens kwam hier nog licht buitenlandse aanbod bij. Hierdoor daalde dit fonds bij de opening op 460 liefst 26 punten ver geleken met de slotkoers van vrijdag. Later werd zelfs 452 gedaan. Hierop volgde een licht herstel. Men vond dit koersverlies voor de Hoogoven waarden abnormaal doch men kon slechts met het feit rekening hou den. Aku min 7 punten op 334. Phi lips f 5 lager op f 126.80, Unilevers min f 2 op f 120.10, terwijl Kon. Olies f3 lager opende op f 137,40. De flauwe stemming werd ln de hand gewerkt door de forse koersdaling vrijdag in Wall Street. Aldaar daalde het Dow Jonesgemtddelde voor de Industrie-aandelen 8 punten tot 573,29. Ook de Nederlandse hoofd fondsen lagen op de Newyorkse beurs zwak. KLM vormde een uit zondering door hoger te sluiten. De Westduitse beurzen waren van daag laeer M deze factoren droegen tot dp mineur stemming op het Dam rak bij. Later leidden geringe lokale verkopen tot verder* koersverliezen. Aku daalde tot 329%. Philips tot f 125.50, Unilevers tot f 119,90 en Kon Olie tot f 137.—. De hoofdfondsen verlieten de markt op bijna het laag ste punt van de dag. In de scheep vaartsector werden koersverliezen van 1 tot 3 punten geleden. Aandelen Kon. Pakket Mij. opende echter een half puntje hoger op 132 „Volksonderwijs" nam afscheid van mr. A. de Roos Minister mr. J. M. L. Th. Cals (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen» was zaterdagmiddag in Amsterdam de eerste spreker, die hulde betuigde aan mr. A. de Roos, bij diens afscheid als voorzitter van de vereniging „Volksonderwijs". De bewindsman, die de na veertien Jaar scheidende voorzitter een strijdbaar leider en een trouw onderwijsman noemde, was verheugd, dat mr. De Roos ook in de Raad van State het onderwijs kan blijven dienen. In zijn dankwoord huldigde mr» De Roos de minister voor zijn bin dend en verzoenend optreden („wee moedige gedachten vervullen ons, dat u niet meer op de ministerspost zuil terugkeren"). De tijdelijke voorzit ter van „Volksonderwijs, de heer J, J. Feringa. wierp een terugblik op het voorzitterschap van mr. De Roos. die door het algemeen bestuur tot erelid is benoemd. Het hoofdbestuur bood hem een televisietoestel aan. Bovendien werd aangekondigd, dat een geschilderd portret van mr. Da Roo* in de vergaderzaal van de ver eniging een plaas zal krijgen. Vriendelijke woorden werden ooH nog gesproken door vertegenwoordi gers van talrijke bevriende organi saties. Tydens de vergadering is de heer L. Doorn Ned. hervormd predikant te Heilo, benoemd tot algemeen se cretaris van „Volksonderwijs". HU volgt de heer J. J. Feringa op. die wegens het aftreden von mr. A. de Roos (hij is lid van de Raad van State geworden) tot de algemene ver gadering van 1963 als tijdelijk voor zitter zal optreden. Antisemitische grafschennis in Krefehl In Krefeld heeft een 17-Jarlge schildersknecht 20 grafstenen op een joodse begraafplaats ondersteboven geduwd en vervolgens twee grote marmeren gedenkplaten kapot ge slagen. I>e jeugdige grafschenner werd in zyn antisemitische wanda- den daadwerkelijk gesteund door een j 19-jarige vriend. De schildersknecht is door de politie gepakt. Zijn mede plichtige, een loswerkman, is voort vluchtig. Stenen en traangas Oostduitse grensbewakers hebben vannacht stenen gegooid naar auto's die in de WestberRjnse grens- straat Bernauerstrasse roden. Toen Westberlijnse grenswachten acht traangasgranaten naar hen wierpen hielden zij op met gooien, aldus een mededeling van de Westberlijnse po litie. Sinds twee dagen wordt een Oost- berlijnse uitkijkpost by de Bernauer strasse door Russische milftalren be- mana. die waarschyniyk de gang van zaken op deze plaats nauwkeu rig moeten volgen. py Van de leidende cultures werden certificaten Deli f 3.lager geadvi seerd op f 132—, De stemming voor Amsterdam Rubbers en HVA was ge drukt Op de Staatsfondsenmarki*. was de stemmink wat gemakkelijker. Ook de lokalp afdelingen vielen m^- Dit op een mogeiyke samenwerking rendeels koersdalingen te constate- tussen Indonesië en deze maatschap- ren. Maandag 22 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige 81otkoers koers v heden Ned *58 4% 101 lOOtl Ned '59 4% 101 1001» Ned '60-1 4% 101 1001» Ned '60 n 4% 101 1001» Ned '59 4V4 99% 991» 5 Ned '60 4Vi 99H 99% Ned '61 4V4 99H 94 %X 99% Ned '53 3% 94% Ned Gb obi 3% 78% b Ned '47 3% 91H5 91% Ned '51 3% 95% 95% Ned '53 i-n 3% 94A 94% Ned '50 I-II 3y« 93% 93% Ned '56 3% 87H 871» Ned '48 3Y4 84 Ned bel cert 3V4 87tf 87% Ned '54 I-II ZV* 89% 89% Ned '55 I 3y4 89% 89% Ned '55 n 3V< 91H 91% Ned •37 3 91% 91% X Ned G.b obi *46 3 92% 5 91% x Ned dol In '47 3 88% 99 89 Ned Inv cert. 3 98}» Ned 62-64 3 100 99% Indië *37 3 99% Indlë "37 A 3 94% 94 A Ned won b 1 '57 6 106 HI 106% Ned w b.l '58 4% 101% 100 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 102% 100% Ver HVA-my. 116% 115% A.K.Ü 341% 327 Dell My cert. 135* 132 Hoogovens cert. 485% 454 Philips gem bez 131 90 125.40 Unilever cert 122.— 120.10 lordtse Petr 646 625% Kon P (50 éi f 20) 140 60 136.80 Holl Amer UJn 117% 110% Java China Pak 131% 130% KX.A4 47 47.50 Kon Ned. St.boot 134% Kon Paket My 131% 129% Stoom My Ned 132 132 x Niev Goudr cert 105% 102% v. Ommeren cert 231% 103% Kon Rott Lloyd 123* 122 x N Scheepsv Unle 120% 117% NIET ACTIVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.lenlngen A'daro '47 3Vh3 Idem 48 (3%).. R'dam -52-1 (4%) ld *37 I-n (3%) Z-Holl '55 4%.. Bankwezen Bb N Gem 58 5V< ld NWB'52 (4V«) BVG rsbr f 500 BVG rsbr *53 Industr Obligaties Philips DoU *51 94% 94% 99 95 98% 103% 98% 213 145% 94% 94% 92% 98% 103% 98% 213 145 89% 89 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en Dieden Gedaan en laten Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam 56 12% A'dam '56 n 2% A'dam *56 UI 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag'52 12% Idem n 2% R'dam '52 12%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen vorige Slotkoer» koers v. heden. 109% 109% 84% 84% 84% 83% 87% 88% 88% 88 84 84% 81% 81% 81% 91% 91% 93% 93b 88% 96 88 87% 86% 105% 103% Interunle f50.-.. 172 Robeco 196 Unitas 150.- Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert. Ned Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Senembah 450 115.50 364% 31 222 339 345 303 350 170.50 194 438 114 359% 30% 220 330 338 300 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. ElectrolasmH K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur v B.ny. Internatte v Kemp en Beg Kon. Zout Ketjen Leidse Wolspdj Müller en Co N.B. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd My Ver. Touwfabr. Walvisvaart Weralk's Betmy Wilton Feyenoord v Wflk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Blliton 2de r436 Kon Petr (f20) 138.- Amerlk. fondsen Canad Pacific R Intern NtckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genera) Motors.. Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 567 560 210 200 67 636 625 530 515 250 242 150 148 x 442 430 179 175 x 187% 185 156% 153 690 670 385 375 301% 299% 471 465 x 53.90 51.50 390 385 x 392% 389 88% 87 184% 183% 250 240% 79 114 113 420 134.20 20 H 20% 58% 57 36f| 36% 28% 27% 46% 45% 53% 59 60A 59% 30% 30 31A 30% 29A 39% 38%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7