Bezoek aan Willem Andriessen: op 25 oktober vijf en zeventig w MAN STAK VROUW EN DOCHTER DOOD Nog volop actief Sneller leren door rationeel denken MUZIEK HOUDT EEN MENS JONG Wil van ophouden niet weten Winfield...smaakt zoals't hoort! B' Succesvolle methode Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 oktober 1962 Tweede blad no. 30787 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Lezers schrijven. Advertentie «iHiiiiHiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiriii 1 De Stadsgehoorzaal (Van onze Kunstredactie) WILLEM ANDRIESSENnestor onzer pianisten 75 jaar! Wie hem ziet zou het niet geloven! Generaties heeft hij verblijd met zijn spel en nog steeds is hij actief, optredend tijdens Kunstkringconcerten, jeugdconcerten. bij Volks universiteiten. waarvoor hij lezingen met muzikale illustratie houdt, evenals voor de K.R.O. Van ophouden wil Andriessen gelukkig nog niet weten! Waar zou Andriessen anders wonen dan in de onmiddellijke na bijheid van de muziektempel aan de Van Baerlestraat, het Con certgebouw te Amsterdam, dat hij nog geregeld met de grootste interesse bezoekt, ook al om zich op de hoogte te houden van de nieuwste muzikale ontwikkelingen. Wij bellen aan en horen flarden van Ravels „Jeux d'eaugelijk wij indertijd tijdens een bezoek aan de componist Alban Berg in zijn Schubertachtig huis in de Weense voorstad Hitzing, flarden van een Bachfuga opvingen. naar nieuwe wegen zoeken en men weet nooit, waarheen die wegen lei den. Een samensmelting van „mu ziek" en „soniek" behoort zeker niet tot dc onmogelijkheden. Laten wij daarop vurig hopen!" zo zegt hy. Opleidingen aanleg „Ja" zegt Andriessen by onze bin nenkomt, „ik studeer nog regelmatig. Je moet op peil blijven en ik voel het air een roeping, om, zo lang als het nog kan, met mijn werk door te bly- ven gaan. Ik wil nog altijd graag spelen: zo bracht ik in mei jl. het Derde Pianoconcert van Beethoven in Haarlem en voor het komend sei zoen wachten mij nog verschillende concerten, speciaal voor de jeugd, dit Jaar voornamelijk in Brabant. Het schoolconcert heeft mijn spe ciale voorliefde!" Wij dachten: „Heerlijk moet het zijn op deze leef tijd nog steeds met zoveel enthou- Biasme bezield te zijn!" Wat hij deed Andriessen heeft ondanks zijn vele pedagogische werkzaam heden, een succesvolle solisti sche loopbaan in binnen- en buiten land achter de rug. Hoevele malen hebben wij indertijd met, van zijn romantisch spel genoten! Hij verliet in 1908 het Amsterdam se Conservatorium met de „Prijs van Uitnemendheid". Toen kwam voor het eerst zijn Pianoconcert in Des door hem zelf gespeeld tot uit voering. Na jarenlange werkzaam heid als leraar aan het Haagse Con servatorium volgde in 1937 zijn be noeming tot directeur van het Am sterdamse Conservatorium, welke functie hy tot 1953 bekleedde. En nog steeds heeft zijn leerlingen, zij bet in beperkte mate, omdat An driessen zijn aandacht uitsluitend en alleen aan vergevorderden wijdt. Componeren deed hij veel minder dan zijn broer Hendrik, maar toch verschenen van zijn hand in 1934 r.og een Pianosonate, voorts een ker kelijke mis (later voor koor. soli en orkest omgewerkt), verschillende lie deren en o.a. muziek voor het open luchtspel der Utrechtse studenten „Willem van Holland". Muziek en soniek Al spoedig zitten we midden in tal van muzikale problemen. Zo over het. verschil tussen „muziek" en „soniek" een woord van de pianist Hans Henkemans. die sinds de intrede van de elektronische muziek aan deze laatste uitdrukking de voorkeur geeft. De geïnteresseerde leze het vakkundige artikel er eens op na, dat Wouter Paap over dit pro- i bleern in het julinummer van „Mens en melodie" schreef. Andriessens voorkeur gaat vanzelf sprekend uit naar Beethoven, Schu mann en Brahms, Chopin en Franck. in het bijzonder ook naar Bach, voor wie de huidige jongeren zoveel méér liefde betonen dan in zijn tijd. Ook Debussy en Ravel heeft hy steeds in zijr. hart gesloten. Dit neemt niet weg, dat hij ge lijk hierboven reeds aangetipt het allernieuwste graag biyft volgen. Daarover is hy, in het algemeen ge sproken. niet bijster enthousiast. „Maar wie weet, wat er uit deze ..zij tak" der muziek groeien kan?". Hy is het met ons eens, dat wanneer het verstand het hart verdringen gaat, dit tot „ontmenselijking" kan., leiden en de gang van zaken op den duur dood loopt. „Maar met onze beoor deling moeten we erg voorzichtig zijn. De jongeren zyn als padvinders, die de pianistische opleiding be treft komen wij ook te spre ken over de sterke aandacht, welke bijv. een Marguérite Long spe ciaal aan de techniek wijdt. „In ons land worden ook de andere vakken heel grondig bestudeerd, maai wij zouden toch al die zoge naamde „theoretische ballast" niet graag willen missen. W j zijn nu een maal anders ingesteld dan de Fran sen en de Belgen. Vergeet U ook niet. dat de Fransen dikwijls al op de conservatoria komen, als ze nog kin deren zyn: ook met een Debussy en Ravel was dat, naar ik meen, het ge val. Ook in ons land worden de metho des steeds meer geperfectioneerd tevens wordt er in psychisch opzicht veel dieper dan vroeger gegraven zodat ik wat de pianistische ontwik keling der jongeren betreft, bepaald optimistisch gestemd ben. Talent is overvloedig aanwezig". Zelf heeft Andriessen een serie begaafde leer lingen afgeleverd, zij spelen nu een belangrijke rol in het muziekleven. Merkwaardig daarbij is, dat enigen van hen dirigent geworden zijn, zo als bijv. Hein Jordans en Jan van Epen huy sen. Andriessen gelooft beslist aan de muzikale erfelijke aanleg: „Wy heb ben deze gekregen van onze vader, die organist was. Mijn broer Hen- dril: en diens beide zonen Jurriaan en Lcuis ontvingen die cok van hem. Er zyn nu eenmaal bepaalde muzi kale families, denk aan Bach, Brandts Buys. Vrancken, Stotyn en nog zo veel anderen. Mijn moeder was volkomen a-mu zikaal. maar zy had schildersbloed in de aderen. Van haar heeft mijn broer Mari vermoedeiyk zyn talent voor beeldhouwen." Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300... T. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Gróte keuze in alle prijzen «n merken Officiële publikatie AANWIJZING VOORRANGS- KRUISINGEN Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluiten van 9 oktober 1962 hebben aangewezen als voorrangs- krulslng: 1. Het kruispunt Lage Ryndljk-Zljl- poortsbrug - Schryversbrug - Heren singel. met dien verstande, dat het verkeer op de Lage Ryndljk en de Zyipoortsbrug moet stoppen en voor rang moet verlenen aan het verkeer op de Schryversbrug e~ de Heren singel. 2. Het kruispunt Turfmarktbrug - Beestenmarkt - Oude Singel, met dien verstande, dat het verkeer op de Beestenmarkt en de Oude Singel voorrang moet verlenen aan het ver keer op de Turfmarktbrug. Afschriften van deze besluiten zijn gezonden aan de Hoofdingenieur-Di recteur van de Rijkswaterstaat ln Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Advertentie |H BIJZONDERE FILMVOORSTELLINGEN 12000 jaar geleden ESSKiiEïütóï Stadsgehoorzaal - Leiden Heden- en morgenavond 8 laatste 2 voorstellingen. Vele bezoekers van het K. en O.- concert. gegeven door het R'dams Philharmonisch Orkest op 18 okt. 1.1., die voor de eerste maal na de ver bouwing de Stadsgehoorzaal betra den. zullen alleszins tevreden zyn geweest met de aangebrachte veran-1 derineen. Deze bezit thans de sfeer die zo weldadig aandoet, als men een avond uit is. Onze stad bezit thans een concertzaal, die er qua interieur zyn mag! Het is een goede gedachte I geweest om een van de twee kleine I foyers beneden een plaats te geven, waarmee men de run naar boven voor een deel opgevangen heeft. Met de run naar binnen is men nog niet zo ver. Toch ïykt dat ook wel te ver helpen, als men in de vestibule beide deuren opent inplaats van één. Men bereikt daarmede dat het publiek niet buiten behoeft te wachten (het geen bij regen geen pretje is), de garderobe op volle capaciteit kan werken en last not least het concert op tijd kan beginnen. In het onder havige geval begon het 10 minuten te laat. hetgeen ten gevolge had dat enige bezoekers die van buiten kwa men. voor het einde de zaal verlie ten, hetgeen zeer storend was. Abonné. Onze muziekredacteur tekent hier- by aan; Ons was op dit concert ook reeds opgevallen, hoe moeilijk het publiek kon binnenkomen, omdat slechts één deur geopend bleek te zijn. Toen wij de pachter van de Stadsgehoorzaal daarover een opmerking maakten, heeft hii echter te kennen gegeven, dat hierin in den vervolge verande ring gebracht zal worden en zeker j twee deuren geopend zullen zijn, zo dat er geen opstoppingen meer ver wacht behoeven te worden. ..Al doen- de leert men". Wij hebben daar goe de nota van genomen. TOASTED AMERICAN In vlaag van verstandsverbijstering Een 52-jarige heeft zaterdag in zijn huisje aan de Kerklaan in Zwagerveen bij Kollum zijn 48-jarige echtgenote en zijn 15-jarige dochter in een vlaag van verstandsverbijstering van het leven beroofd. Studie te over WILLEM ANDRIESSEN Wy nemen afscheid en ik ben voor 1 dc zoveelste maal in mijn overtui- escheiden als hij is. spreekt An- driessen slechts terloops over zijn „gijzelaarsperiode" in de tweede wereldoorlog. Zeven maanden t 1e5terkt' „jong" bracht hij door in Haren en St. Mi- cbielsgestel. Zondags hield hij voor l Me.n h?eft er Andriessen maar op zijn medegevangenen lezingen over i muziek - geïllustreerd met «ün spel fbe»u5 daarvan gelukkig! - - en daaruit is ziin lietde voor dit in "1« ™or u, werk hem bijgebleven. "DJenkt om Andriessen op de valreep, „myn vrouw en ik Andriessen's bureau ligt vol met zyn op mijn verjaardag 25 okto- betikte papieren: voorbereiding tot de her beslist niet thuis. Iezingenserie. die hij binnenkort voor Dat zou teveel drukte geven! de radio over Beethoven gaat hou- Fn mevrouw Andriessen. de grote den. steun van deze grote pianist sluit Studie te over. maar Andriessen zich hierbij van harte aan! doet het met liefde! h. Volgens het negenjarige zoontje, dat gespaard bleef, had hy 'soch tends ruzie gehad met zyn vrouw en dochter over het féit. dat hij in bed bleef liggen. Toen zyn vrouw het dorp inging en zijn zoontje buiten ging spelen, zou hy zijn dochtertje hebben doodgestoken met een aard appelmesje. Toen de jongen binnen kwam en naar zyn zusje vroeg, stak zijn vader ook naar hem. Het knaapje vluchtte op het toilet, waar zijr. moeder, die juist thuis kwam. hem hoorde roepen. Toen de vrouw vervolgen binnen kwam. doodde de man ook haar. De jongen zag kans door het toiletraampje weg te ko men. De dader is kort daarop naar de vliering van het huisje gegaan, waar hij getracht heeft de hand aan zich zelf te slaan. Hy werd enkele uren later niet ernstig gewond aangetrof fen en gearresteerd. Hy verkeerde in overspannen toestand. De dader werd een jaar geleden enkele maanden in een psychiatrische inrichting verpleegd. Ook de laatste tyd vertoonde de man tekenen van gestoordheid. Volgens de buren was hy erg stil. Toen er in de overigens rustige huishouding zaterdagmorgen ruzie hetonwerker Iontstond, ging de buurman kyken. De 'Hy vond de deur gesloten en keerde onverrichter zake naar huis terug. Hij besloot dr. C. A. Ehrenburg uit KÓllumerzwaag te waarschuwen. Toen deze in de woning kwam trof hij de dader in de gang aan. De man maakte een rustige indruk. Hij zei tijdens het gesprek, dat zyn vrouw nie. thuis was. Vast staat, dat de man toen reeds zyn vrouw en doch- tei had vermoord en de stoffelijke resten in de kelder had verborgen. Dc arts viel niets bijzonders op. Ook op de rode cocosmat, die in de gang lag, zag hij niets. De cocos mat van de keuken hsd de dader opgerold en achter het huis gezet. De keuken had hij gedweild. Toen de ontvluchte jongen, die van de moord niets afwist en n ar de buurman was gegaan, kort na twaalven niet werd geroepen voor het eten, kreeg de buurman weer argwaan en waar schuwde opnieuw de dokter. Toen deze in huis kwam en er niemand vond ging hy op onderzoek uit en vond de lichamen in de kel der. Dr dader werd pas enkele uren la ter gewond op zolder gevonden. Hy liet zich door de gewaarschuwde po litie gewillig wegleiden Première „De nacht van de Leguaan" Josephine van Gasteren maakte de vertaling en speelt een hoofd rol in „De nacht van de Leguaan" van Tennessee Williams waarvan de première zaterdagavond in Rotterdam werd gegeven door het Nieuw Rotterdams Toneel. Naast haar treden in dit stuk op Pim Dikkers als de verlopen dominee reisleider en Caro van Eijck, die met regisseur Richard Flink een vreemd zwervend paar klein dochter en 97-jarige grootvader vormt. Het stuk speelt aan de westkust van Mexico waar Josephine van Gas teren allias Maxine Faulk als een weinig eerzame weduwe een dubieus hotel dryft. Het is een drama van eenzame gestrande mensen. Het decor van Wim Vesseur en de geluidseffecten werken zeer mee tot de zware tropische sfeer, die dit stuk kenmerkt. Nederlandse expositie in Bretagne De Nederlandse consul te Saint Malo, M. L. F. Martin, heeft za terdag namens de Nederlandse Am bassaderaad voor pers- en culturele zaken te Parys en hoofd van het „Institut Neerlandais", S. de Gorter, in Rennes een tentoonstelling van Delfts aardewerk en andere Neder landse kunst geopend, die is georga niseerd door het „Institut Neerlan dais". Talrijke burgerlijke en mili taire autoriteiten benevens velen uit de wereld van kunst en letteren, woonden deze openingsplechtigheid by. Conferentie C.H. en A.R.-jongeren Dit weekeinde is in jeugdcentrum „De Haven" in het Wassenaarse Ryksdorp een conferentie gehouden van christelijk historische jongeren uit de provincie Zuid-Hollalid. Het studie-week-einde begon zaterdag middag met een samenkomst met 'n aantal anti-revolutionaire jongeren. Tijdens een besloten vergadering werd door mr. B. van Haersma Bu- ma. voorzitter van de federatie van CH Jongeren en door dr. A. Veer man. lid van de Tweede Kamer voor de AR Partij en oud-voorzitter van ARJOS de vraag aan de orde ge steld „Waarom naast elkaar, AR CH?" Zondagmiddag was bij de CH Jongeren de heer D. van der Kwaak uit Leiden te gast, lid van het college van Gedeputeerde Staten, die een interessande inleiding hield over de Randstad Holland. Spreker gaf een hoeveelheid cijfermateriaal. waaruit duidelijk bleek welke dynamische ontwikkeling de provincie Zuid-Hol land en het gehele Westen van het land doormaakt, terwijl hy ook een aantal problemen besprak, die deze ontwikkeling voor de provinciale en gemeentelijke overheid met zich meebrengt. Afscheid J. C. Elsgeest In het bericht, dat wij zaterdag publiceerden over het afscheid van de heer J. C. Elsgeest, districtsin specteur van de ..Eerste Rotterdam- sche" is een kleine onjuistheid ge slopen. De afscheidsreceptie vindt niet morgen in het bijkantoor Ra penburg 8 plaats, doch eerst op de dag woensdag 31 oktober dat de heer Elsgeest de dienst met pen sioen verlaat. Rectores magnifici wensen toezicht op ontgroening Hei college van rectores magnifici dei Nederlandse Universiteiten en Hogescholen heeft zich in zyn te Utrecht gehouden vergadering bera den over wat zich in de afgelopen we ken heeft voorgedaan m?t betrekking tot de ontgroening van studenten, zo deelt het mee. Het college spreekt met nadruk uit, dat het iedere vorm van geestelijke krenking en lichame lijke kwelling daarbij veroordeelt. Het is voorts van mening, dat de be voegde organen der Universiteiten en Hogescholen dienen toe te zien op de gang van zaken in de groentyden en kennismakingsperioderi zy beho ren daartoe normen te stellen en indien deze niet worden nageleefd, krachtige maatregelen te treffen, eventueel inhoudende het afbreken van de betrekkingen met de desbe- Lezing dvs. R. Zonneveld Drs. W. Zonneveld hield voor de leden van K. en O. in het Bo- naventuralyceum voor een groot aantal belangstellenden een voordracht over het onderwerp: „Snel leren en goed onthouden". Nadat prof. dr. H. Berkhof spreker en aanwezigen welkom had geheten namens het bestuur van K. en O. was het woord aan drs. Zonneveld, die als psycho loog verbonden is aan het „Twents Bedrijfsinstituut". Onder leren aldus drs. Zonneveld wordt in dit verband verstaan: het opdoen van kennis, die later gerepro duceerd kan worden, met het ken merkende karakter, dat er een nieu we activiteit ontstaat. Het onthouden wordt gedefinieerd als: het bewaren van deze activiteit (het leren) en zo danig dat men het kan reproduceren. Als meest eenvoudige vorm van een leerproces noemde spreker het feit, dat een zuigeling veelal een vierkan te fles weigert, wanneer hy gewoon is uit een ronde te drinken. Het kind is gewend geraakt de ronde fles te gebruiken en heeft dit geassocieerd met het lessen van de dorst. De her senen worden verdeeld ln „gewoonte" (mechanisch gedeelte) en Inzicht (rationeel gedeelte). Naarmate de leerstof meer afgestemd is op het me chanische vermogen van de hersenen, moet er meer herhaald worden; men treffende verenigingen. Alles onver minderd de toepassing van het uni versitaire tuchtrecht. Het college van rectores magnifici zal het beraad omtrent de praktische uitvoering van het bovenstaande in de komende maanden voortzetten.N moet dus trachten de leerstof zo te doceren, dat er inzicht wordt verkre gen. er behoeft dan niet of nauwe lijks herhaald te worden. Voor het goed verlopen van het leerproces is het nodig dat de leerling de studie accepteert en de mate van zijn intel ligentie wil ontwikkelen, hy moet zich kunnen aanpassen aan een nieu we situatie. Er moet getracht worden, zyn concentratievermogen te vergro ten. Spreker deed een methode aan de hand, die in de praktyk zeer bruik baar is gebleken. Men laat een leer ling de letters a, horizontaal, en de letters o, vertikaal doorstrepen op 'n pagina gedrukte tekst. In 't begin zal het moeilijk zyn de aandacht er bij te houden, maar nadat hy enkele bladzyden heeft „bewerkt" bemerkt men dat zijn snelheid toeneemt. Voor allen, die studeren of dit nu studen ten of leerlingen van middelbare scholen zyn, adviseerde drs. Zonne veld, direct na de lessen te trachten te resumeren wat er behandeld is. In dien men dit puntsgewys opschryft, vloeien er de volgende voordelen uit voort: de dwang om op te letten, de kracht van de herhaling en een con centratieoefening. By het maken van huiswerk is het belangryk dat men bij goede verlichting werkt en dat er een normale kamertemperatuur heerst. Hoe tegenstrydig het ook moge klinken, een gesprek op de achter grond, radio-muziek of andere gelui den indien zy maar op de achter grond biyven, werken stimulerend by het huiswerk maken. Spreker liet door middel van licht beelden enkele grafieken zien, die de uitslagen van de Amerikaanse proe ven toonden, op grond waarvan spre ker zyn gegevens baseerde. Prof. Polak volgt prof. v. Poelje op Prof. dr. G. A. van Poelje heeft het voorzitterschap van het Insti tuut voor Bestuurswetenschappen neergelegd. In aansluiting daarop is hem vanwege de vele verdiensten die hy voor het instituut gehad heeft het ere-voorzitterschap aangeboden Als opvolger van prof Van Poelje is benoemd prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar aan de Leldsc Universi teit. Auto dreef in Galgewater Politieagent redt automobiliste Aan het resoluut optreden van de Leidse agent van politie, de 25-jarige D. Graveiand, heeft een 42-jarige lerares van een huishoudschool haar leven te danken. By het wegryden van haar aan het Galgewater geparkeerde auto. trapte de lerares op een gegeven moment het gaspedaal in toen zu van de rem gebruik moest maken, tengevolge waarvan de auto in het water reed. De auto bleef dTyven. doch kwam steeds verder van de kant te liggen. De heer Graveiand in burger en op de fiets was de plaats van het ongeluk reeds honderd meter gepas seerd en hoorde toen een plons in hef water Onmiddellyk keerde hy terue en sprong te water. Hy zwom naar de auto en gaf de bestuurster te kennen dat zy rustig moest biy- ven. Al zwemmende wist hij de auto naar de kant te krygen, waarna enige omstanders dP wagen vastgrepen om zinken te voorkomen. Men wist het portier te openen en de lerares die slechts een paar natte voeten had gekregen op het droge te brengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Karin. dr. van C. Boere en J. M C Bennlng; JaquelVne, dr. van C. Hen driks en C. J. Hoogerbeets; EemlJ, dr. van J van Santen en E Wassenaar; Maartje ,dr. van J. Rlngelberg en W. Glesen; Eduaxd, an. van D. J. van Beek en E. v. d. Veek; Elly, dr. van J. Vermeulen en O. Helmink. ONDERTROUWD. B K. ter Haar en W. L. Hemerlk; J .Cornellase en E. van Deventer J.W P van Marwijk en J M Braskér; A van Tongeren en J. Aarts; G. van de Wetering en E Zeegers; P Souhoka en S Leget, W. J M. de Graaf en E H. G. M Burgmeljer; W. J van der Veer en H. J. G. Gillissen; N. Taverne en E C. Stlgter; P. Kuljper en J M. Loen. G. J. Vrlellnk en B Nieuwe wika voor „Noord"' Tijdens de gistermorgen in een overvolle Hooglandse Kerk gehouden Jeugddienst, waarin ds. Lamping voorging, werd mevrouw H. C. Re- nes—de Bruyn als wika bevestigd. Haar arbeidsterrein ligt in het noor den van Leiden. Mevrouw Renes is de tweede wika. die als zodanig na mens de Leidse Herv. Gemeente werkzaam zal zyn. Haar functie is jeugdwerkleidster. Ds. Lamping preekte in deze dienst over Marcus 10 vers 43. 44 en 45: .Maar wie groot wil worden onder u zal uw dienaar zyn. en wie onder u de eerste wil zyn, zal aller slaaf zyn. Want ook de Zoon des mensen is niet gekomen om zich te laten die nen, maar om te dienen en zyn le ven te geven als losprys voor velen". Het onderwerp van de preek was ..Is het dienen van medemensen in stryd met ons zelfrespect?" Ds. Lamping wees erop. dat het in dienst stellen van een wika niet moet worden gezien als een vrystelling voor de gemeente: zy moet juist des te harder medewerken. Er is nu een tweede jeugdhonk in Leiden-Noord geopend waar wika Renes haar werk zal beginnen. Ds. Lamping zag in zijn tekst de grondwet voor de hulp aan de medemens. Na de bevestiging van wika Renes in haar bediening zong de gemeente het tweede vers van gezang 100: '"t Is Godes zaak waarvoor gij strijdt". Na afloop van de dienst was er in het jeugdhuis weer gelegenheid een kop koffie te drinken. Aan de dienst van zondag 18 no vember zal voor het eerst het eigen Jeugddienstkoor medewerking verle nen. Nog geen opheldering inzake vermist jongetje Sinds de radio-oproep van Jl. don derdagmiddag. waarin opsporing werd eevraagd van het vermiste Leidse jongetje de 2-jarige Freddie van Gelderen en de daarop gevolgde publikatie van de foto van het ventje, bereikten de Leidse politie tal van meldingen, welke opheldering in deze verdwijning zouden moeten verschaf fen. Daaronder ziin vele mededelin gen. welke reeds by een eerste onder zoek op pure fantasie bleken te be rusten en die de politie dan ook geen enkele aanwijzing geven. Hoewel men nog steeds voornameiyk rekening houdt met het feit, dat het jongetje verdronken is zyn speelfietsje werd aan de waterkant gevonden stelt de politie een onderzoek in alle richtingen in Ook vandaag is de om geving van de Poelwetering weer af- gedregd. terwyi morgen vermoedelijk opnieuw kikvorsmannen zullen wor den ingeschakeld-- Er is evenwel geen enkele betrouwbare aanwyzing. welke het onderzoek in een bepaalde richting zou sturen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zUn geslaagd voor het doet. ex. II genees kunde mej. E. A. L. Maartense (Den Haag), mej. C. M. F. van Schotten (Voorhout), mevr. K. Shaw-Smael (USA) en de heren W. Dahmen (Leidschendam), I. Fishman (USA), D. Flohr (Rotterdam), G. J. Itjes- horst (Den Haag), J. G. M. Kom man (Zoetermeer), A. Th. Overgaag (Leiderdorp), W. A P. Sprengers (Ryswyk), N. F. Steggerda (Den Haag), doet. ex. Ned. recht de heren A. P. Spaanderman (Amsterdam), N. J. M. Vermeulen (Voorburg) en G. A. P. de Kort (Wassenaar), kand. ex. Ned. taal de heer Ch. M. T. Meijme- rinkx (Pynacker), kand. ex. klass. lett. de heer J. M. van Weelen (Schiedam). Strelt. GEHUWD. M. A. Kaashoek en W. E. J. Bakema. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Goudswaard (toez.) J. Vroeglndewey. kand. te Blelswyk. OEREF. KERKEN (vr^gern.) Aangenomen naar Gramsbergen- Lutten a. d. Dedemsvaart D. Berghuis te Grootegast-Stroobos. I Open Weg kalender foto's en meditaties Het is al weer oktober. Het Jaar loopt ten einde. De kalenders voor het nieuwe Jaar, 1963, worden nu &1 in de winkels te koop aangeboden. Tussen al die kalenders bevindt zien die van „De Open Deur", de „Open Weg"-kalender. Het is een aantrekkelijke verzame ling foto's geworden, aan de hand waarvan vyf gereformeerde en her vormde predikanten korte meditaties schreven. De Open Weg-kalender 1963 is sa mengesteld door het Open Deur-werk van de Nederlands Hervormde Kerk ln samenwerking met de Ev. Lutherse Kerk in Nederland en de Bybel Kiosk Vereniging. De predikanten J. Blase uit Dor drecht. Okke Jager uit Haarlem, G. P. Kiyn uit Driebergen, J. H. W. Sandyck uit Leeuwarden en H. Toor- man uit Den Haag verleenden hun medewerking door de meditatua te schrijven.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3