SCHEEPSDRAMA AAN DE NOORSE KUST JONGEN (16) STERFT AAN HONDSDOLHEID Hevige strijd India China Zestig opvarenden van Sanct Svithun nog niet gevonden OPNIEUW CRISIS Bij DE A.V.R.O. Ziekte veroorzaakt ook dood van kat Militaire hulp van Amerika aan India? (§ud Tv-sectie nam haar ontslag Bankschandaal in Berlijn Tweede slachtoffer in Amsterdam Haagse honden aan de lijn WEERBERICHT Ranger ging langs maan Russische kunstmaan Spanning in Washington Sikkens Ketjen teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 OKTOBER 1962 No. 30787 LEIDSCH Au, DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Van dc ongeveer negentig opvarenden van het Noorse schip „Sanct Svithun" (2172 ton), dat bij de Vikna-eilanden voor de kust van midden-Noorwegen aan de grond is gelopen, worden er zestig vermist. De politie maakte bekend, dat zeventien over levenden zijn gered en dat acht doden zijn geborgen. Drie red dingboten hebben het schip kunnen verlaten, waarvan er één zoek is. De Sanct Svithun is later vlot gekomen, maar had een lek. Sedertdien heeft het schip niets meer van zich laten horen. Meer dan een dozijn schepen en vissersvaartuigen zoeken naar het vermiste schip. Er staat in het gebied een in kracht toenemende zuidwester. Een Catalina-vliegtuig zou ten westen van de vuur toren Nordöyan wrakstukken hebben waargenomen. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de derde maal in één Jaar is „1 Berlijn een bankschandaal ont dekt. Naar pas nu bekend werd heeft de begin oktober gesloten Algemeiner Wirtschaftsbank een schuld van mil- oener. marken. In verband hiermee 5 president-commissaris, dr. Reusin- ge», gearresteerd. De man, die samen met hem gemanipuleerd zou hebben met chèques en wissels, een zekere Helmuth Kronenberg, is voortvluch tig Hij zou gewapend zijn en zelfs een lijfwacht bij zich hebben. De Algemeiner Wirtscshafsbank had een aandelenkapitaal uitstaan van slechts 300.000 mark. De omzet van de bank was klein. Aangenomen wordt daarom dat een deel van de manipulaties, waardoor meer dan 15 miljoen is „verdwenen", over andere banken is gelopen. Nog geen jaar geleden, in novem ber 1961, werd Berlijn opgeschrikt door een ander groot bankschandaal, toen de Thyssenbank plotseling 17 miljoen bleek te missen door wissel- manipulaties van employees. De bank werd hierna geliquideerd. Ons nieuwe vervolgverhaal „Het geheim van Potter's Pool" Hoofdinspecteur Mandale van Scotland Yard, een hartstoch telijk hengelaar, heeft een wel- 1 verdiende vakantie genomen in I het dorpje Bamfylde. Die va- I kantie is echter van korte duur, want al heel spoedig wordt hy gewikkeld in het onderzoek van een raadselachtige zaak. f Zijn collega, de onverstoor- bare sergeant Bullfinch, komt 0 1 uit Londen om hem te assiste- f ren. Bullfinch krijgt dikwijls de a i meest wonderlijke voorgevoelens, a I die tot onverwachte ontdekkin- J I gen leiden. I Gedurende het onderzoek le- f ren de beide Londense politie- 0 mannen vele interessante dorps- 0 typen kennen, zoals de ontzag 0 inboezemende juffrouw Crabtree jj I en dr. Clive Honeydew, een man a I met een bijzonder gecompliceerd a karakter. J i De zaak neemt een onver- i wachte wending/- waardoor Man- f dale in allerijl naar Londen 0 reist. In die tussentijd zit Buil- 0 finch, die in het dorp achter- 0 blijft, niet stil. i Het griezelig verleden van de a 1 familie Crowmere werpt dan zijn I boze en sinistere schaduw over het dorpje. Oprijzend uit het i moeras van Blackmoor, een plek f i die door de dorpsbewoners angst- vallig gemeden wordt, doemt de 0 ruïne van het kasteel Crowmere 0 uit de mist op. i 1 Als het duistere familiegeheim a 1 aan het licht wordt gebracht, 1 bereikt de zaak een dramatisch i hoogtepunt. Ben Bella terug De Algerijnse premier Ben Bella, die een bezoek van twee wekenaan de Verenigde Staten en Cuba heeft gebracht, is zaterdag in Algiers te ruggekeerd. (Van onze H'versumse correspondent) By de A.V.R.O. is weer een crisis uitgebroken. Thans in verband met de mogelijke snelle benoeming van één directeur in de vacature, die is ontstaan na de dood van de heer D. Repko. Acht stafleden uit de televisiesector hebben hun functies beschikbaar gesteld, omdat zij menen, dat een eenhoofdig directoraat voor de AVRO. niet dienstig is. De t.v.- sectie immers en dat is geen ge heim heeft een eigen directo raat. De stafleden zijn Siebe van der Zee, Ger Lugtenburg. Karei Prior. Jef de Groot. Jean Smits, W. van de Brakel. J. Dubbelboer en W. van der Kamp. Het heeft verwondering en verontwaardiging gewekt, dat de dagelijkse bestuursleiding van de AVRO tijdens de vergadering van zaterdag geen melding heeft ge maakt van acht ontslagaanvragen, maar alleen heeft gezegd, dat Siebe van der Zee zijn functie wilde neer leggen. Vanochtend was men by de AVRO- leiding nog niet voldoende op de hoogte, aldus de verschi lende secretarissen van de afdelingen (en die zyn er voldoende) om enige in lichtingen over de nieuwe crisis- affaire te kunnen verstrekken. De betrokkenen waren allen in e'en ochtendconferentie bijeen. Ver wacht werd. dat na afloop een communiqué zou worden verstrekt. „Aanmoediging tot opstand" De Franse regering heeft zaterdag meegedeeld, dat de uitspraak van de Franse staatsraad, volgens welke een speciaal militair hof onwettig is. „een aanmoediging is tot opstand en moordpogingen". De Franse regering zegt, dat zij zal voortgaan, de leiders van misdadige activiteit tegen de staat en personen te vervolgen en te treffen. De OAS-leider André Canal „Zwarte monocle") is in beroep ge gaan tegen het doodvonnis, dat vo rige maand door het onwettig ver klaarde militaire hof over hem is uit gesproken. Dezer dagen worden in ver schillende plaatsen in ons land kerstgroeten van familieleden voor militairen overzee opgeno men op de band. Een beeld van de opnamen in het Katholiek Militair Tehuis in Den Haag. (Van onze Amsterdamse correspondent) De hondsdolheid in Amster dam heeft het afgelopen week einde twee gevolgen gehad, die de ernst van de situatie onder strepen. 1. Een 16-jarige jongen is zaterdagmorgen overleden, na dat hij enige weken geleden door een hond was gebeten. Het staat vast, dat de knaap aan honds dolheid leed. 2. Het onderzoek op het lichaam van een donderdag nacht gestorven kat, heeft uit gewezen, dat hondsdolheid de doodsoorzaak is geweest. Dit is de eerste kat, waarvan vaststaat dat hij aan deze ziekte is over leden. De jongeman, wiens naam op verzoek van de ouders niet wordt vrijgegeven, werd woensdag jl. in het YYilhelmina Gasthuis opgenomen. Zijn toestand was zeer ernstig. Hoe wel de ziektesymptomen deden den ken aan hondsdolheid, was het niet mogelijk op korte termijn een juiste diagnose te stellen, temeer daar de jongen niet in staat was iets te zeg gen over zjjn contact met honden. Wel stond vast, dat hij enkele we ken geleden door een hond was ge beten. Nadat de jongeman zaterdagmor gen was gestorven, is sectie toegepast. In de avonduren deelde het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht mede. dat laboratoriumproe ven hebben uitgewezen, dat de jon gen inderdaad aan hondsdoelheid is gestorven. In samenwerking met twee oude re broers van het slachtoffer, on derzoekt de politie, welke honden de jongen de afgelopen weken heeft ontmoet. Omdat hij in de Spaarn- dammerbuurt woonde, wordt het niet uitgesloten geacht, dat hij is gebe ten door het witte hondje, dat ook de dood van de 3-jarige Adrie Egt- huizen heeft veroorzaakt. Dit dier is namelijk gesignaleerd op de Wes- termarkt. niet ver van de plaats waar het tweede slachtoffer woon de. Zieke kat beet In de nacht van donderdag op vrijdag is een kat van een fami lie aan de Reinier Vinkeleskade in Amsterdam gestorven onder omstan digheden, die deden denken aan hondsdolheid. Het dier had enkele dagen voor zijn dood gevochten met enkele honden en katten en was daarbij gebeten. Het lichaam van de kat is de afgelopen dagen on derzocht op het laboratorium van het Rijksseruminstituut te Rotter dam. Gistermiddag had men de ze kerheid, dat hondsdolheid de doods oorzaak is geweest. Het uit vier personen bestaande gezin, van 'wie er twee door de be smette kat waren gebeten, zijn gis teravond door de G.G. en G.D. on der medische behandeling en obser vatie gesteld. Bij deze dienst zijn thans 129 Amsterdammers onder dagelijkse controle. Gedurende het weekeinde hebben alle surveillancewagens van de Am sterdamse politie voortdurend gepa trouilleerd. De bevolking bleek' de oproep om de honden te muilkorven en aan de lijn te houden voorbeel dig op te volgen. Men heeft de in druk, dat de hondenbezitters zich niet nodeloos met hun dier op straat begeven. Ook het aantal loslopende honden bleek gering. De politie heeft tot gisteravond met behulp van de spe ciale vangapparatuur 25 honden van de straat gehaald. Onder deze honden bevond zich een zwarte poe del. wiens gedrag deed denken aan hondsdolheid. Het dier, dat reeds naar het gebouw van de Honden- geleidedienst aan de Riekerweg was overgebracht, wordt nu nader on derzocht. In afwachting van het re sultaat van dit onderzoek, is het ter rein aan de Riekerweg afgesloten en worden de 23 aldaar vastgehou den honden geisoleerd. De na het nemen van deze maatregel gevangen honden worden voorlopig op de po litiebureaus gehuisvest. Gisteravond zaten drie honden in de cellen van de bureaus. Zij zullen vermoedelijk vandaag met eventueel nog andere op te pakken honden worden over gebracht naar een loods op het ter rein van de Westergasfabriek, die als opvangcentrum is aangewezen. 0 Slot pctg. 2 Ofschoon zich in Den Haag nog geen gevallen van hondsdolheid heb ben voorgedaan, heeft de politie de burgerij medewerking verzocht om een eventuele ongunstige ontwikke ling te voorkomen. Aan eigenaars van honden is verzocht hun dieren aan de lijn te willen houden, óók op plaatsen, waar de honden los mogen lopen, zoals bijv. in het Haagse Bos. Er zal een scherpe controle op los lopende honden worden ingesteld. Dieren, die los op straat worden aan getroffen. zullen worden opgevangen en ergens (vermoedelijk in het Slachthuis) worden ondergebracht. In Den Haag staan ongeveer 20.000 honden geregistreerd. Ook de gemeente Utrecht treft voorzorgen. Men heeft in een post van de gemeentereiniging aan de Meridiaanstraat een aantal quaran taineblokken ingericht. De Utrechtse politie beschikt over een vangstok om eventueel tegen gevaarlijke hon den op te treden. De Noorse tanker „Boheme" na de aanvaring op de Missis sippi bij Lutcher. Zeker tien op varenden vonden de dood door de aanvaring en de daarop vol gende brand, terwijl negen men sen worden vermist. Plaatselijk ochtendmist De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist of lage wolken. Overigens weinig bewolking. Zwakke tot matige oos telijke tot zuidoostelijke wind. Koude nacht, morgen overdag ongeveer de- telfde temperaturen als vandaag. (opgemaakt te 11.15 uur) 23 oktober Zon op: 7.17 uur: onder: 17.31 uur. Maan op: 1.32 uur; onder: 16 11 uur. Hoogwater fe Katwijk te 12.06 uur. laagwater te 7.28 en 19.44 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Het Amerikaanse ruimteschip Ranger V, waarmee men opnamen van de maand had willen maken, doch dat, doordat de zonnebatterijen niet functioneerden, geen gegevens meer verschaft, is zondag de achter zijde van de maan gepasseerd en in een baan om de zon terechtgekomen. Doordat een kleine vijftien milli watt zender in het pakket, dat op de maan terecht had moeten komen, is blijven doorwerken, kon men horen, dat de Ranger de maand passeerde. De signalen bleven enige tijd weg en werden weer gehoerd toen het ruimtevaartuig achter de maan te voorschijn kwam. De opsporingssta tions in Goldstone, Woomëra en Jo hannesburg zullen de signalen ge durende twee uur per dag opvangen om dc baan van de Ranger te bere kenen. De Sovjet-Unie heeft zaterdag een nieuwe aardsatelliet. de „Kosmos- XI". gelanceerd, aldus een bericht van Tass. Alle instrumenten aan boord func tioneren naar behoren. De Kosmos-XI is uitgerust met een veelkanalige telemetrische uit rusting. die het de aardsatelliet mo gelijk maakt tegelijkertijd vier soort- gegevens uit te zenden. Deze gegevens betreffen de in de ruimte voorkomende stromen kosmi sche deeltjes, het magnetische veld van de aarde, de in de ionisfeer voorkomende elektronen en foto's van wolkenvelden. Brandende tanker op Mississippi: 19 slachtoffers Een brand op de 13.500 ton meten de Noorse tanker „Boheme", die za terdag op de Mississippi in aanva ring kwam met een sleep aken. heeft aan zeker tien opvarenden het le ven gekost. Er zijn voorts nog negen vermisten, onder wie een vrouw. Brandweerlieden zijn sinds zaterdag in touw om het vuur op het fel brandende schip onder de knie te krjjgen. Hot zag er gisteravond naar uit, dat de brandweer in haar blussings- pogingen zou slagen. Toen woedde nog een kleine brand in een koel ruimte Met snijbranders probeerde men de huid van de tanker open te scheuren, zodat men in de be manningsruimte kan komen. Men heeft echter weinig hoop nog overle venden aan te treffen. Eenendertig opvarenden van de Boheme heeft mer, kunnen redden, hoewel acht van her in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Zware verliezen aan beide zijden In het noordoostelijk grens gebied tussen India en China werd vanochtend hevig gevoch ten. Volgens het persbureau „Nieuw China" zijn Indiase troepen een zware aanval be gonnen tegen de Chinese grens wacht bij Hisialikoeng aan het oostelijke einde van de Mac- Mahon-lijn. De Chinese grens bewakers waren gedwongen terug te slaan, aldus Nieuw- China. De Indiase bladen voorzien een langdurige strijd met China. Er heerst in Washington op hoog niveau een grote activiteit. President Kennedy, die op reis was in verband met de cam pagne voor de komende Con gresverkiezingen, is plotseling naar de Amerikaanse hoofdstad teruggekeerd. Officieel omdat hij verkouden was, maar vol gens de „Washington Post", omdat er een grote beslissing op internationaal terrein voor de deur staat. Het blad maakt mel ding van grootscheepse bewe gingen van Amerikaanse mari niers in het zuiden, hetgeen verband zou houden met de Cubaanse kwestie. In Washing ton zijn vergaande veiligheids maatregelen genomen, zodat de journalisten niet te weten kon den komen wat er precies aan de hand is. Het ministerie van Defensie heeft echter laten weten, dat de troepenbewegin gen geen verband houden met Cuba. Het zou slechts om een oefening gaan. Veertig Amerikaanse schepen, 20.000 man en talrijke vliegtuigen nemen deel aan manoeuvres, die thans in het Caraïbische gebied wor den gehouden. Zes landingsvaartuigen zfjn uit Norfolk (Virginië) vertrokken om zich bfj de strijdkrachten te voegen, die op het ogenblik aan de manoeu vres deelnemen. Een eskader tank- tuigen die in Virginië zijn gestatio neerd. is met onbekende bestemming vertrokken. Naai wfj vernemen is een vol doend aantal aandelen Sikkens Groep NV ter omwisseling in aan delen c.q. certificaten van aandelen Koninklijke Zout-Ketjcn NV aange meld zodat het desbetreffende aan bod gestand wordt gedaan en de om wisseling binnenkort zal worden opengesteld. De „Indian Express" (partij* loos) brandmerkt China als India's vijand nummer één. Dc eveneens partijloze „Times of India" zegt, dat „gepraat over onderhandelingen terwijl onze soldaten zware verliezen lijden", capitulatie is. Het hoofdkwartier van het Indiase leger te Srinagar in Kasjmir meldde gisteren, dat de Chinezen 13 vooruit geschoven stellingen van de Indiërs in het gebied van de rivier de Tsjap Tsjap in noord-Ladach hadden aan gevallen. In het gebied van het Pan- gong-meer stonden v(jf Indiase pos ten aan aanvallen van de Chinezen bloot. Volgens het persbureau „Nieuw- China" hebben de Chinezen zeven posten in het oosten van de omstre den grensstreek in de Himalaja op de Indiase troepen „heroverd". Verder hadden de Chinese troepen de In diërs verdreven uit „diverse bolwer ken" in het westen van deze streek. Een samenvatting van Reuter gaf gisteren het volgende beeld: Onder druk van de Chinezen heb bende Indiase troepen zich zondag teruggetrokken op een nieuwe ver dedigingslinie aan de grens in de Hi malaja. De Indiase minister van e- fensie, Krisjna Menon. verklaarde gisteren, dat Chinese troepen nog twee Indiase posten in Lad ach aan het westelijke front hadden bestormd en in het noordoostelijke grensgebied verder naar het zuiden waren door gestoten. In dit gebied waren de In diase verdedigers van een stelling „min of meer vernietigd". Aan beido zijden, zo zei Menon, zyn zware ver liezen geleden. Ondanks de verliezen aan Indiase kant zal India toch weer stand blijven bieden. Ook het Chinese ministerie van Defensie maakte melding van zware verliezen. Het voegde hier echter aan toe dat de Chinese troepen na hevige gevechten terrein hadden gewonnen. China heeft intussen bij de Indiase ambassade „zeer krachtig" geprotes teerd tegen de „waanzinnige aanval len van de Indiase troepen". De bladen in Peking hebben veel plaats ingeruimd aan berichten vol gens welke India militaire hulp van de Verenigde Staten zou trachten te krijgen. India beschikt over in Engeland gebouwde „Hunter-Vampire"- en „Gnat"-straaljagers en over Franse „Mystêre"- en „Ouragan"-gevechts- vliegtuigen. Het heeft voorts Britse „Canberra"-straalbommenwerpers. De Indiase luchtmacht heeft ook Amerikaanse „Dakota"- en Earchild Packets-vervoersviiegtuigen en zware Sowjetrussische „An-12"-transport- toes tellen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een verklaring de Chinese aanvallen op Indiase stellingen in de Himalaja veroordeeld als een „gewetenloze aan val". De Verenigde Staten voelen zich geschokt door de „gewelddadige en agressieve" acties van China, aldus het ministerie. Volgens Amerikaanse functionaris sen zal de regering verzoeken van India om militaire uitrusting „roet sympathie beoordelen". 0 Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van oo i ofio 22 Oct. 1862: Mme Warnots, die Vrijdag l.l. te Leiden in de opera le Trouvère de rol van Arucena vervulde, is door de Haagsche jury algewezen als première forte chanteuse.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1