AVIA asliingtoii houdt meer en meer ekeniiig met komst Cliroesjtsjow DE GAULLE dreigt weer met aftreden OPENBAAR DEBAT IN POLEN MET AMBASSADEUR VAN V.S. CNV - bestuurders niet gelukkig met nieuwe stijl in loonvorming Doyers actie tegen „naturopaat" Bron loopt nu ten einde rwmiko zwijgzaam na zeer lang bezoek aan Kennedy RA U ORLOSIEMAKER KAAPSTAD A DIE BESTE ORLOSIE, IS IE ANTWOORD, v&m NAAR SAMEN DE FILM... JA, GEZELLIG „ln een hartelijke sfeerA Wetsontwerp: kiezen van 21 jaar af noem een zanaan Nog aanklacht in Nijmegen ericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 oktober 1962 Derde blad no. 30785 ADVERTENTIE aag een irloger Kaapstad het bests irloge, st antwoord luidt, net onbreekbare veer iuropees parlement kil bevoegdheden let Europese Parlement heeft de gesteld dat de rechten die de 'leiDcnten van de zes EEG-lan- bij de bekrachtiging van het G-verdrag hebben afgestaan, bin- afzienbare tijd aan het Euro- Parlement worden overgedra- b> een resolutie, waarmee het fopese Parlement gisteren het 'de jaarverslag van de EEG-com- ssii heeft goedgekeurd, verklaar- n de afgevaardigden, dat de de- •eratische principes deze over- kht eisen, vooral waar het wet ende bevoegdheden betreft. Een ^verhouding tussen de economi- t ontwikkeling van de gemeen- ÜP en de interne opbouw zou de G in moeilijke tijden kunnen prikken. kwestie is het vóórnaamste geweest van het debat dat de («vaardigden uit de zes landen «bsciag en donderdag aan het too jaarverslag van de EEG-com- •Bie hebben gewijd. Over de hou- "2 van de EEG-commissie tegen- er het parlement waren zij wel spreken, maar zij verweten de mi- ''"raad dat hij dikwijls bij be- Jp'jke zaken geen rekening had «ouden met de adviezen die de 'fopese parlementsleden over ont- .'"Pvrrordeningen hadden uitge- Rht. Voortzetting Wat gisteravond in Washington plaatsvond, leek het meest op een voortzetting van de reeks oriënteren de gesprekken, die de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, met zijn Russische collega Gromiko heeft gevoerd. Officieel was dit een soort af scheidsbezoek van Gromiko aan Kennedy, voor hij naar Moskou ver trok, maar behalve de Amerikaanse president waren alle aanwezige on- (Van onze Amerikaanse correspondent) Washington wordt de verwachting dat premier Chroesjtsjow november of december naar Amerika zal komen, steeds alge- ner, maar Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse ken, wenste zich over dit onderwerp niet uit te laten, nadat hij opvallend lang bezoek van twee uur en twintig minuten aan sident Kennedy had gebracht. idert augustus heeft Chroesjtsjow van zijn bezoekers de indruk ten dat hü voornemens zou zijn de VN-assemblee in New York amen. Kennedy heeft geruime geleden op een persconferentie t te kennen gegeven dat hij bij gelegenheid een gesprek met «sjtsjow hoopte te hebben. Maar egint men meer en meer op «jtsjows komst te rekenen, men eert nog geheel in liet onzekere de bedoeling van dit bezoek. p Amerikaanse regering moet op minst met twee mogelijkheden ping houden. De eerste is veel Ier aantrekkelijk dan de twee- Premier Chroesjtsjow zou naar liington kunnen komen met een waarvan hij weet dat deze niet |t ingewilligd, namelijk de ont- ing van West-Berlijn door de terse troepen. Met een nul op rest zou hij dan naar de assem- kunnen gaan en daar betogen te hebben gedaan om de kwes- lerli.m op te lossen. En na al- voor een internationaal forum landen in onschuld te hebben issen, zou hij een vredesverdrag Oost-Duitsland kunnen gaan en, met vroeg of laat ernstige eo.uenties voor de vrije toegang West-Berlijn. Kleine winst i: dergelijke gang van zaken zou in Washington uiteraard ern- achten. Gelukkig ziet men ook een andere mogelijkheid. Nog I kan Chroesjtsjow in de Ber- affaire bepaalde regelingen ge- krijgen, die hem aangenaam Hij had die kleine winst eerder de wacht kunnen slepen, doch dat tot dusverre niet gewild, zou er opnieuw worden onder- fleld, dan lijkt het mogelijk om imen tot een internationaal con- •orgaan voor de toegangswegen West-Berlijn. In zulk een or- ^bizou ook Oost-Duitsland een rol ter. krijgen en dit kan een klei- stap verder zijn in de richting een feitelijke erkenning van de Verder zou de instelling van ander VN-orgaan binnen Ber- mogelijk zijn en ook daarvoor d de Russen weieens belangstel- De winst voor Chroesjtsjow zou heiden zijn, maar hij zou zelfs kwart ei beter kunnen achten en lege dop. derhandelaars over Berlijn met een jarenlange ervaring: aan de Russi sche kant Gromiko, Semjonow, Do- brinin, de Russische ambassadeur in Washington, en aan Amerikaanse ziide minister Rusk, Thompson en Hillenbrand. Gromiko was zichtbaar vermoeid na deze bespreking van twee uur en twintig minuten. Hij had zelfs moei te zijn stem te verheffen, toen de journalisten hem een verklaring vroegen. De president en hij. aldus Gromiko, hadden van gedachten ge wisseld o.a. over een vredesregeling voor geheel Duitsland. Gromiko was van mening dat het gesprek nuttig was geweest. Over een eventueel be zoek van Chroesjtsjow had hij op dit moment niets te zeggen. Van het Witte Huis vertrok men naar het State Department, waar Dean Rusk zeven Rassen en zeven Amerikanen aan de dinertafel had genodigd voor verdere besprekin gen Kennedy was daar niet van de partij. Tijdens dit „werkdiner" dat viei uur en twintig minuten duurde, werd „geen enkele waarneembare vor dering" in de richting van een op lossing gemaakt, aldus na afloop een Amerikaanse woordvoerder. Campagne voor referendum (Van onze Parijse correspondent) -^1 Generaal De Gaulle heeft gistermiddag in een rede voor radio en televisie over het komende referendum opnieuw gezegd, dat hij „onmiddellijk en definitief" zal aftreden wanneer de door hem voor gestelde grondwetswijziging wordt verworpen of wanneer de meer derheid van ja-stemmers te bescheiden of middelmatig mocht blij ken. Algemeen meent men in politieke kringen, dat de president nu zichzelf als minimum eis heeft gesteld dat de meerderheid van het kiezerscorps en dus niet slechts van de uitgebrachte stemmen hem zondag over een week het ja-woord zal geven. „Zonder het warme vertrouwen van het volk" zou De Gaulle, die zichzelf in zijn korte toespraak weer tot tweemaal toe als „de gids van Frankrijk" omschreef zich niet lan ger van zijn „zware taak" kunnen kwijten. Hij zei er echter van over tuigd te zijn dat ook deze keer de Fransen zich wel weer in groten ge tale achter hem zullen plaatsen. Enig concreet nieuws bevatte de rede niet, die weer volgens het geijk te zwart-wit-schema was opgebouwd. Een schema dat het met de waar heid dan ook niet steeds al te nauwe nam. en zo werden alle opposanten of ze hun bezwaren nu tegen de inzet van het referendum, de grond wetswijziging of tegen de onconsti tutionele procedure richten zon der omhaal in dezelfde zak gestopt van hen die het verafschuwde regi me aer Vierde Republiek zouden wil len restaureren. Een demagogische truc, waarmee De Gaulle zijn per soonlijk aanzien beslist niet verhoogt en die hij bovendien nauwelijks no dig lijkt te hebben. Want zelfs zijn tegenstanders re kenen nu al bijna zeker op een over winning voor De Gaullle, een over winning die bij het laatste opinie onderzoek van deze week op 2 ja's tegen 1 neen werd geschat. Doch bijna even unaniem zijn de voor spellingen. dat de gaullisten by de Kamerverkiezingen, die in novem ber op het programma staan, een gevoelige nederlaag staat te wachten. Om die nederlaag af te wenden of tenminste te verkleinen wordt mo menteel de minister van Cultuur André Malraux, het voornemen toe- beroepen. De Gaulle, die in de poli tieke arena voor de Kamerverkiezin gen tot dusver nooit persoonlijk wil de afdalen, heeft Malraux zijn fiat echter nog niet gegeven. Men ver moede, dat hij eerst de uitslag van het referendum wil afwachten alvo rens eventueel zijn afkeer te over winnen tegen een persoonlijke stel- lingname in een strijd die hij de po litieke partijen het liefst alleen zou zien uitvechten. geschreven ook alle Xamerkandida- ten van het ja-woord binnen en buiten de gaullistische partij in een „kartel" te verenigen. In hun cam pagne zouden zij zich dan op de of ficiële steun van de generaal kunnen Fatlfaromiade Goedronde Geursen en Koppige Krijns in fel duel op bombardon en hoorn. Instrumenten verdwijnen met de stille trom. Twee dirigenten in hetzelfde schuitjeMomenten uit Haanstra's hartveroverende filmkomedie „Fanfare". Bijna 2| miljoen bezoe kers ondergingen de weldadige werking van eenvoudige goede film. Film haaltU uit de sleur van alledag; geeft vreugde of span ning. Daarom gaan elke dag meer dan 140.000 mensen naar de bioscoop. Want van goede films kunt U alleen in de bioscoop genieten. U vindt iedere week Uw keus uit tintelende kome dies, pakkende drama's, adembenemende thrillers. BOC CACCIO 70, CARTOUCHE, PHAEDRA, RIFIFI IN AM STERDAM. SPARTACUS. Op defensief gebied BRITS-FRANSE SAMENWERKING Dc Britse en de Franse minister van Defensie hebben overeenstem ming bereikt over middelen om de militaire en technische samenwer king voor defensie-doeleinden op te voeren, zo wordt in een gezamen lijk communiqué gezegd. De Franse minister, Messmer, en zijn Britse ambtgenoot, Thorney- croft, hebben in Parijs gedurende twee dagen besprekingen over deze aangelegenheid gevoerd. In het com muniqué, dat gisteren .ia afloop van deze besprekingen is uitgegeven, wordt verklaard: „De gedachtenwis- seling betrof een aantal gemeen schappelijke defensievraagstukken, zowel op het politieke als het bewa- peningsvlak. De beide ministers na men lopende overeenkomsten voor militaire en technische samenwer king tussen hun landen voor defen sie-doeleinden opnieuw onder de loep. Zij spraken hun goedkeuring uit, over deze overeenkomten en wer den het eens over de wijze waarop deze doeltreffend kunnen worden toegepast". Voorzichtige woordkeus De Amerikaanse ambassadeur in Polen, John Cabot, heeft woensdag avond te Radom, 110 kilometer ten zuiden van Warschau, als eerste Wes telijke ambassadeur deelgenomen aan een openbaar debat in dit land. Op de bijeenkomst, die georganiseerd was door het plaatselijke communis tische dagblad en de lokale afdeling van de Poolse Vereniging voor Alge mene Ontwikkeling, waren onge veer 400 mensen aanwezig. Volgens waarnemers was het twee uur du rende debat soms fel, maar werd het in een hartelijke sfeer gevoerd. Cabot zei ln antwoord op vragen tot zijn gehoor o.m. dat West-Duits- J lias gescalpeerd Een Londense dubbeldeks- bus, niet op haar gewone l route, reed onder een viaduct door en kwam er aan de an- dere kant gescalpeerd weer t onder vandaan. De doorrij- l hoogte bleek net niet vol- doende te zijn geweest, zo- dat het dak van de bus tegen f de onderrand van het via- j duet stiet en er als het deksel van een sardineblikje vanaf gescheurd werd. Van de in- zittenden liep niemand letsel op. Het waren vijftig I buschauffeurs en hun vrou- t wen, een dagje-uit. (Van onze Utrechtse correspondent) Hoe moeilijk een realisering van het deze zomer uitgebrachte meer derheidsadvies van de Sociaal-Eco nomische Raad over een loonpolitiek nieuwe stijl zal worden, bleek giste ren op een studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Utrecht, waar de CNV-secretaris. de heer C. A. Bakker, een inleiding hield over dit SER-advies. Het afwijzend commentaar volgde onmiddellijk. De nieuwe voorzitter van de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, de heer Van Da len, meende, dat het bedrijfsleven nu een eigen overheid zou moeten gaan scheppen en dat de aangesloten bon den, „het parlement", zoals de neer Onbekende steekt vrouw met mes Een 40-jarige getrouwde vrouw uit Zevenaar is gisteravond op een afge legen gedeelte van de Babberichse- weg in Zevenaar onverhoeds aange vallen door een onbekend gebleven man, die haar vier messteken in de rug heeft toegebracht. Hij is daarna gevlucht. De vrouw, die per fiets van Babbe- rich kwam, was al enige tijd achter volgd door de onbekende. Ter hoogte van de hervormde begraafplaats kwam h(j naast haar rijden. Hij trok haar van de fiets en stak haar vier keer in de rug. De vrouw werd niet levensgevaarlijk gewond. Over de ooi-zaak van het optreden van de onbekende man tast men in het duister. Van aanranding of roof was geen sprake. Het reeds door minister Toxopeus aangekondigde wetsontwerp, waarin da Tweede Kamer wordt uitgenodigd zich te verklaren voor een wijziging van de grondwet, waarbij de kiesge rechtigde leeftijd voor het actief kiesrecht wordt gebracht van 23 op 21 jaar, is gisteren verschenen. In de toelichting op het ontwerp wordt opgemerkt, dat met de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd o.m wordt beoogd een aansluiting te bewerkstelligen bij de in het alge meen in West-Europa geldende kies gerechtigde leeftijd. Zulks in verband met eventuele Europese verkiezingen. Doordat tussen de verkiezingen vele jaren verstrijken komt het bij de thans geldende regeling voor. dat men pas op zesentwintigjarige leef tijd voor het eerst aan stemmen toe komst. De regering vindt, dat hier door een ongunstige invloed wordt uitgeoefend op de politieke belang stelling van de jonge staatsburger. En dit, terwijl de ontwikkelingskan sen voor de jeugd, ook op politiek ge bied. door het voortgezet onderwijs, radio en televisie veel groter zijn dan vroeger Van Dalen zei, pas achteraf worden geraadpleegd. Hij vroeg zich af of het psycholo gisch aan de leden te verkopen Is hen te binden van bovenaf. Het toetsings orgaan wordt een soort pbo-lichaam. verklaarde hij, dat tegenwoordig toch al in diskrediet is. Het SER-advies dit orgaan bovendien nog binden aan de overheidsmacht, aldus de heer Van Dalen. Een hele seriebestuur ders van CNV-organisaties kwam deze kritiek tegen het SER-rapport, dat inmiddels in grote lijnen door het dagelijks bestuur van het CNV is aanvaard, steunen. De heer G. J. Kooyman, bestuurs lid van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale, verklaarde: „Totnutoe konden we staatssecretaris Roolvink de schuld geven. In de toekomst wordt de interne coördinatiecommis sie het mikpunt". Het bestuurslid van de Christelijke Beambtenbond, de heer F. de Vries, geloofde ook, dat invoering van het door de SER bepleite stelsel de aan trekkingskracht van de vakvereni ging zal verminderen. „Het overleg moet terug naar de bedrijfstak", zo verklaarde hij. Een aantal andere bestuurders meende, dat het aanleg gen van de algehele economische toe stand als criterium voor de loonsver hogingen tot onredelijkheid aanlei ding zal geven in de gunstige be- I drijfstakken. CNV-secretaris C'. A. Bakker con cludeerde uit de kritiek, dat de vak beweging de vergrote verantwoorde lijkheid blijkbaar niet aandurft. land „geen fascistische staat is". „De regering van de Bondsrepubliek is bij volledig vrije verkiezingen gekozen dat is het tegenovergestelde van fas cisme", zo zei hij. Op vragen over de herbewapening van West-Duitsland zei hij: „Hiermee willen wij trachten te voorkomen, dat de vrijelijk geko zen Bondsregering ten val zal wor den gebracht. Toen wij, een aanzien lijk aantal jaren na de oorlog, begon nen met de bewapening van de Duit se federale republiek, had een andere staat in Duitsland zich al bewa pend". In zijn antwoorden vermeed Cabot de Sowjet-Unie of Oost-Duits land rechtstreeks te noemen. De Amerikaanse ambassadeur zei voorts desgevraagd, dat de Verenigde Staten de overeenkomst van Pots dam, waarbij de westelijke grens van Polen langs de Oder-Neisse wordt vastgesteld, erkennen als een voorlo pige grens in afwachting van een definitief vredesverdrag. De Amerika- KATWIJK Scooter in brand Ir. de schuur aan de Rijnstraat ontstond brand. In de schuur stond een scooter die benzine had verlo ren De eigenaar van de scooter had dit vermoedelijk niet bemerkt, want bij het. aansteken van een sigaret en het wegwerpen van de lucifer vatte de weggelopen benzine vlam. De scooter brandde geheel uit. De schuui liep geen schade op. ZN2NNNAAM nen geloven in het recht op zelfbe schikking voor de Duitsers, zo zei hij voorts. „Ik weet dat dit standpunt in Polen niet zo populair is, maar ik vraag u wel, eraan te denken dat wij dit standpunt ook innamen toen Polen tussen twee landen was ver deeld". Chinese aanval bij Dliola De Chinezen hebben woensdag avond op twee plaatsen bij de post Dhola aan de noordoostgrens Indiase stellingen aangevallen, zo heeft een woordvoerder van het Indiase minis terie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. De Indiase troepen hadden het vuur beantwoord en geen verlie zen geleden. Over de berichten uit Peking, dat Indiase troepen in de afgelopen 24 uur diverse malen Chinese stellingen hadden aangevallen, zei de woord voerder, dat de Chinezen de feiten verdraaien. Niet de Indiërs maar de Chinezen waren tot aanvallen over gegaan, zo zei hij. Ambtenaar voelt zicli bedreigd (Van onze Niimeegse correspondent) Nog is Nijmegen niet bekomen van de beschuldiging van de ex-ambte- naar Van Mil en reeds is een nieuwe aanklacht ingediend. Deze komt van de heer F. Savi, ambtenaar bij de Plantsoendienst in Nijmegen. Hij heeft gisteren bU de Nijmeegse poli tie een aanklacht ingediend tegen da heer A. J. van Beers, technisch hoofdambtenaar bij de Plantsoen dienst. die hem maandagmiddag zou hebben bedreigd. Volgens de aanklacht stond Savi maandagmiddag om vijf uur op het trottoir bij de uitgang van de kwekerij met enkele collega's te praten. Op dat moment zou de heer Van Beers in zijn auto met zeer hoge snelheid docr de bocht van de Heyendaalse- weg en de Houtlaan zijn gekomen, daarbij de op het trottoir staande mannen rakelings passerend. Dat hij met zijn auto op het trottoir zou zijn gekomen, wordt door de getuige ontkend. Niettemin voelde Savi zich be dreigd, temeer daar Van Beers hem al eens eerder telefonisch zou heb ben medegedeeld, dat hem iets te wachten stond. Dit naar aanlei ding van een getuigenis, die Savi drie jaar geleden had afgelegd tegenover de politie, die toen een onderzoek welke bij de Plantsoendienst zouden zijn gepleegd. Dit onderzoek heeft ïn- dertijc niet tot strafvervolging geleid. Niettemin is de sfeer bij de Plant soendienst sindsdien zeer gespannen gebleven. Deze nieuwe aanklacht, in gediend drie dagen nadat Savi zich dooi Van Beers bedreigd heeft ge voeld, is hiervan nog een uitvloeisel. De gevierde oud-actrice Rika Hopperdüz a.s. woensdag 85 I jaar hoopt te worden. Zij is her stellende van een ernstige ziekte. (Van onze Haagse correspondent) „Ik laat me door die kerel in geen geval sommeren". Dat was de nijdige reactie van „naturopaat" Johannes Bron uit Ede, toen hy deze dagen een deurwaarder aan huis kreeg, die hem bü exploit kwam aanzeggen de plaats van een aardstraal te bepalen. De bedoeling was, dat de Asser ir. C. Doyer dan zou aantonen, dat de beweringen van de heer Bron om trent aardstralen niet deugen. Jo hannes Bron ontving ook een uitno diging om vanmiddag op Schiphol aanwezig te zijn bij de aankomst van ir. C. Doyer, met de apparatuur, die hij nodig heeft om het bewijs te leve ren dat aardstralen niet bestaan. Of Johannes Bron naar Schiphol zou gaan? „Geen sprake van", zei hij gisteren met de meest mogelijke nadruk. Johannes Bron was er dus niet bij toen ir. Doyer zijn zelfgebouwde aardstralen-onthuller demonstreerde. Accu's, aan en uitgaande lampjes, een bandrecordertje, een stel meters met ingewikkelde draadjes, alles te zamen gebracht in een fraai beschil derde ouderwetse kolenkit, vormen het scherts-apparaat, waarmee hij de „naturopaat" Johannes Bron schaakmat wil zetten Vanmiddag op Schiphol werd zijn „vondst" aan de openbaarheid prijsgegeven. Scherts De heer Doyer heeft een hele ver toning gemaakt, van zijn toestel, dat afgezien van alle scherts in staat is om één ding feilloos te onthullen: accu's lopen als ze op een aardstraal staan, niet in één nacht leeg. Maar Johannes Bron heeft bij di verse gelegenheden beweerd, dat ac cu's boven een aardstraal geplaatst, wél in één nacht leeglopen en met deze bewering hoopt ir. Doyer hem stevig de das om te doen. De Asser fabrieksdirecteur is er op uit om zoals hij zelf zegt Johannes Bron tot oplichter te bestempelen. Dat hij daarbij zijn ontmaskeringsapparaat tot een fraai technisch grapje heeft gemaakt, doet aan dat voornemen niets af. De geheimzinnig flikkeren de lampjes, schorre geluiden uit het inwendige van de kolenkit, waar twee van sigarettenpijpjes gemaakte antennes glimmend omhoog steken, horen tot de scherts. „B on-bron", zegt het toestel zelfs e.i het laat, compleet met spookachtige gilletjes, de mummies van Wiewerd aan htt woord. „Je moet humbug met humbug be strijden", zegt ir. C. Doyer, „Maar als Bron kans ziet om de accu van dit apparaat boven een aardstraal In één nacht te laten leeglopen, dan kan hij tot vanavond bij mü die hon derdduizend gulden komen halen". Hij noemt zijn actie een dood-ern- stige „practical joke". Bijstand Inmiddels heeft de heer Doyer aan de landbouwer B. Zijlstra in het Friese plaatsje Zweins juridische bij stand aangeboden by een gerechte lijke actie tot terugvordering van de dertien mille, die hy in mei aan Bron voor een aantal „correctors" heeft betaald. Dat Johannes Bron geweigerd heeft om na overhandiging Van een deurwaarders-exploit een aardstraal aan te wyzen. teneinde zyn bewerin gen aan de feiten te toetsen, merkt de heer Doyer aan als een duidelijk bewijs van onbekwaamheid. Zijn geheel particuliere gevecht tegen de kastjes is met deze stunt ten einde. De juridische actie, die eventueel ten behoeve van de heer Zijlstra zal worden ontketend, moet het officiële besluit vormen van dit hoogst merkwaardige touwtrekken tussen de heren Doyer en Bron. met meer dan alleen maar die honderd duizend gulden als inzet. De goedge lovigheid van de mensen, de angst voor bovennatuurlijke verschynsc- len, d-> handigheid van een niet te controleren exploitant. dat alles speelt een rol in deze affaire. Helaas moet daarbij worden toegegeven, dat in Nederland voldoende mensen wo nen, die zich door handige praatjes laten overbluffen en het is dubbel triest dat zelfs een gemeentebestuur dat van Waddlnxveen zich heeft geschaard onder de eenvoudi- gen van geest, die de achtergrond van 's heren Brons immer stygende wel stand vormen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5