„Hoofdstadoperette" behaalde veel succes Planten en dieren zoeken in Turkije De nieuwe Ford Taunus 12 M „TUNNEL" VROUWENSTEEG ELAM Ook Leidse jongeren kunnen naar Amerika Romantiek en élan P. Nijhoff over expeditie: Groot succes Broek of jas naar de maan! BAKEN OP LEVENSZEE Bovenal.... economisch aantrekkelijk - meer auto voor Uw geld\ UITWISSELINGSPROGRAMMA Amerikanen naar Europa SMYRNA LOPERS IN EINER KLEINEN KONDITOREI Prof. Mare Kac hoogleraar op Leidse Lorentz-leerstoel igericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 oktober 1962 Tweede blad no. 30785 Voor een zeer talrijk gehoor bestaande uit leden van de Kon. Med. Natuurhistorische Vereniging, afdeling Leiden, heeft de heer P. Nijhoff gisteravond in de collegezaal van het Rijksmuseum voor Nat. Historie een lezing gehouden over: Een biologische expeditie in Turkije". Aan de hand van een groot aantal fraaie kleurendia's gaf de heer Nijhoff een zeer leerzame en interessante beschouwing over de grote verzamel-expeditie, die een team van 6 zoölogen en biologen onder zijn leiding in de maanden maart tot en met juli 1959 in Turkije heeft ondernomen. Htf begon zijn expeditie-verslag met een algemene beschouwing over het eigenlijke doel van deze unieke ver- zameltocht. Er leven, zo vertelde de heer Nijhoff, op onze aardbol ca. 1 miljoen diersoorten en een kwart miljoen plantensoorten, welke aan tallen echter ieder jaar weer met enkele duizenden nieuw ontdekte worten toenemen. Voor het onderzoek zijn uiteraard grote collecties planten en dieren nodig die worden bewaard in de bo tanische en zoölogische musea. Dit verklaart tevens, aldus spreker, dat b.v. het grootste herbarium ter we reldzin Ken» ruim 5 miljoen planten heeft (terwijl er dus een kwart mil joen soorten zyn) en dat ook Leiden ca. 2 miljoen exemplaren ter be schikking heeft. Spreker gaf een uitvoerig verslag van de uitrusting van de expeditie zelf. Op vaak geestige wijze vertelde spreker hoe een en ander in zijn werk ging en welk een grote hoeveel heid materiaal nodig voor het onder zoek en de preparatie ter plaatse de grote RAC-vrachtauto moest ver voeren over een afstand van enkele duizenden kilometers. Tot de uitrus ting behoorden o.m. twee grote Advertentie Aan de „kledingbescherming" van de fietsen van veel kinderen hapert nog al eens wat. Hoe vaak ziet men geen fietsen zonder kettingkast of Jasbe- schermer. Om van de andere gevaar lijke haperingen nog maar te zwijgen. De jongelui laat het onverschillig. De fiets in de gaten houden is echt wel een taak van de ouders. De vak man - de fietsenhandelaar - heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe - al is het maar voor controle. Er zjjn al honderden mensen ge weest die in grote geestelijke of ma teriële nood verkerend de telefoon opgenomen hebben om nummer 182266 in Den Haag te bellen. In de eerste gevallen mensen aan de andere kant van de lijn dan te woord gestaan door mevr. Van Luijck-Beekman. Zij was gisteren in een van de bo venzalen van de Bevrijdingskerk om de leden van de afdeling Leiden Z.W. van de Nederlandse Christen Vrou wenbond over haar werk te vertel len. Nummer 182266 is het telefoon nummer van SOS, een dienst die open staat voor alle mensen'in nood. SOS, aldus mevr. Van Luijck, wil een baken zijn op de levenszee voor die mensen die dreigen te stran den. Slechts weinigen hebben er een idee van hoe eenzaam men in de grote stad kan zijn, zo eenzaam zelfs, dat op een gegeven moment zelfmoord de enige oplossing lijkt. In die gevallen doet SOS zijn ze genrijk werk. Reeds velen zijn van wanhoopsdaden weerhouden, nadat zij de weg naar SOS gevonden had den. „Het grote geheim van ons werk zo zei mevr. Van Luijck, „is het ge bed". De opstandingskracht van Christus op Golgotha moet voor ons een voorbeeld zijn. SOS bestaat nu drie jaar en heeft reeds vele men sen kunnen helpen. Aan het slot van haar betoog vertelde mevr. Van Luijck iets over gevallen, die zy ge durende de drie jaar van SOS neeft meegemaakt. BOUW VAN FABRIEKSINSTALLAT1ES IN BENELUX De Vamac, waarin o.a. deelneemt de Leidse Apparatenfabriek N.V., heeft met een Brits ingenieursbureau te Londen, een associatie aangegaan met het doel orders te verwerven voor het ontwerpen en bouwen van I fabrieksinstallaties in de Benelux. Het Britse ingenieursbureau heeft een staf van 750 personen. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Êrnst Jan. zn van H. W. A. E. Jong kind en C. J. van Butselaar; Sara Hen- drika Anastasla, dr van J. Schouten en J. Distelvelt; Gerardus Cornells Joseph, zn van J. J. C. M. van Hoorn en A. M Janson; André Hermanus. zn van C. A. Corijn en J. v. d. Bent; Maria dr van J. Strijd en M. van Nieuwen- huyzen. GETROUWD H. Z. Ktihn en J. W. Segaar; R. Pau- lus en C. W. J. van der Steen; J. Els- hove en O. E. van Traa; L. J. Zitman en F, J. Smittenaar; B. Stapper en I: E. Serlie. OVERLEDEN N. G. Herfst, 76 Jr. vrouw; J. van Westbroek, 84 Jr, man; D. Knetsch, 59 Jr. man: A, P M. Degenkamp, 55 Jr, e.v. m. Vlaar; m. Azier, 90 Jr. w.v. J. van Tongeren. droogstoven, 3 melkbussen gevuld met alcohol, enige honderden grote en kleine glazen potten, 300 kg oude kranten, een grote werktent en werktafel en enkele tientallen dozen waarin de, gedroogde planten moes ten worden vervoerd. Tijdens de expeditie werden vanuit basiskampen dagtochten ondernomen. Op deze wijze werden grote hoeveelheden on derzoekingsmateriaal verzameld in de omgeving van Istanboel, de Mid- dellandsezeekust, het stroomgebied van de Eufraat en Tigris, het Ar menische Bergland en de Zwartezee- kust. Dat de oogst niet alleen zeer groot was o.m. 7.000 planten doch ook zeer belangrijk voor de we tenschap moge o.m., aldus spreker, blijken uit het feit, dat b.v. van de krab- en kreeftachtigen in totaal 708 soorten werden gevonden waarvan bijna de helft nog niet uit Turkije bekend was en waaronder zich twee geheel nieuwe dus nog onbekende soorten bevonden. Van de 25 ver zamelde zeenaaktslakkensoorten wa ren vele geheel nieuw voor het Mid- dellandsezeegebied. Soortgelijke re sultaten worden eveneens zowel by de insektensoorten als bij de plan tensoorten verwacht, hetgeen echter eerst na een grondige bestudering zal moeten blijken. Na de pauze hield de heer Nijhoff zijn gehoor geruime tijd nog bezig met de projectie van een groot aantal kleurendia's met kijkjes in Istanboel, opnamen van Turkse landschappen, planten en dieren en een groot aantal cultuurhistorische bezienswaardigheden die de leden van de expeditie tegenkwamen. Advertentie ROEPT U NAAR ONZE SHOWROOMv Hij is er! Hij staat er! De nieuwe Ford Taunus 12M. De grootste auto-gebeurtenis van het jaar! Uitgerust met een revo lutionaire 50 PK (SAE) V4-motor en voorwielaandrijving, garandeert deze wagen U kracht, doelmatige schoonheid, ruimte en comfort, maar bovenal... economie! Economie aan alle kanten: prijs, onderhoudskosten, verbruik (100 km op 7.5 liter benzine), wegen belasting, verzekering. Kom hem zien, kom hem rijden... de fan tastische nieuwe 5-persoons Taunus 12M. J? CKK C lndeprijsisallesinbegrepen:o.a.verseluchtverwar- J. ODDD.-ming, stuurslot, ruitesproeier, grootlichtsignaal, af fabriek volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak. N.V. Off. Forddealer voor Leiden e.o. en de bollenstreek HAARLEMMERWEG 2—4 LEIDEN TEL. 01710—33141 Academische examens. Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd: voor het kand. ex. Ned. recht de heer A. E. Jaarsma te Arnhem. The Youth for Understanding Teen-Age Exchange Program, in het kader waarvan, naar men zich herinneren zal, enkele maanden geleden het Michigan Youth Chorale een concert gaf in de Pieterskerk te Leiden, no digt Nederlandse jongelui tussen 16 en 18 jaar uit te solliciteren naar een beurs in de Verenigde Staten. Elk jaar gaan honderden Jongens en meisjes uit vele Europese landen voor een jaar naar Michigan, onder auspiciën van The Michigan Concil of Churches. Elke zomer komt een zelfde aantal Amerikaanse scholie ren naar Europa. Kort geleden is men begonnen met de nieuwe werving voor het komen de jaar. Ondanks het bezoek van het koor uit Michigan is het aan tal aanvragen om een beurs uit Lei den zeer gering gebleven. Zij die be langstelling voor het uitwisselings programma hebben kunnen zich richten tot de heer L. Bodde Bou man. Oranjelaan 30 Oegstgeest. Bin- tingsmiddag over de uitwisseling in Den Haag worden gehouden. Youth for Understanding Teen- Age Exchange Program stelt zich ten doel Europese kinderen, die mid delbaar onderwijs volgen, gedurende een jaar bij een Amerikaans gezin onder te brengen en de gelegenheid te bieden een High School te bezoe ken. Het programma biedt de mo gelijkheden aan middelbare-scholie- ren het Amerikaanse gezins- en gemeenschapsleven te leren kennen, hen in staat te stellen de Ameri kaanse leefwijze te leren begrijpen door hen in contact te brengen met het High School-, gezins- en kerke lijk leven en hen vertrouwd te ma ken met denk- en werkwijze van Amerikaanse scholen en verenigin gen. De kosten van levensonderhoud, administratiekosten en geneeskun dige hulp zijn voor rekening van de Michigan Council of Churches. De kosten die voor rekening van de ouders komen bedragen ongeveer 600 dollar. In zeer speciale gevallen kan over de wijze van betaling na der overleg worden gepleegd. Het programma Is bedoeld voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar. Zij moeten goede leerlingen zijn, actief in het schoolleven. Zij moeten be langstelling hebben voor mensen, bereid zijn zich te prepareren op het verblijf in de Verenigde Staten en verantwoording te dragen voor het eigen gedrag. De Engelse taal is ver- nenkort zal een speciale voorlich- eist in woord en geschrift. Jongetje nog niet gevonden Ondanks alle gisteren ingestelde pogingen men is o.a. vrijwel de gehele dag aan het dreggen geweest is de politie, in samenwerking met manschappen van de Koksschool, er nog niet in geslaagd enige ophelde ring te brengen in de sinds woens dagmiddag vermiste 2-jarige Freddie van Gelderen. Vanochtend zijn kik- vorsmanncn, manschappen van de Kon. Landmacht uit Gorinchem, be gonnen aan het afzoeken van de Poelwetering. BEVESTIGING HERV. JEUGDZORGLEIDSTER In de zondagochtend in de Hoogl. kerk te houden jeugddienst, waarin ds A. J. Lamping zal voorgaan, zal Wika H. A. Renesde Bruyn tot jeugdzorgleidster worden bevestigd. Mevr. Renes is de nieuwe leidster van het jeugdzorgwerk in de honken in Leiden-Noord. CORRESPONDENTIE H. J. den O. te L. Wij zijn het geheel en al met U eens, maar laten wij de bepaling van de strafmaat toch maar liever aan de bevoegde autoriteiten overlaten! De heer H. van Hooidonk is op 23 oktober a.s. 40 jaar in dienst als pianostemmer-techniker bij de fa. N.V. C. C. Bender, een pianohandel aan de Hogewoerd te Leiden. Het feit wordt bij de firma Bender in besloten kring gevierd. VOOR TRAP EN GANG. 57 cm. breed f 22.60 70 cm. breed f27.55 Een grote sortering bij WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Zoals bekend is in het wegenschema een plan uitgewerkt om het verkeer ter hoogte van de Vfouwensteeg via 'n tunnel onder de Breestraat door naar de Langebrug te leiden. Een plan, dat eerst in de derde fase van het wegenschema is opgenomen en dat o.i. zeker niet voor het jaar tweeduizend is gerealiseerd. De brand in de Sociëteit Minerva" heeft Leiden op deze plaats echter eerder aan een ..tunnel" geholpen, dan verwacht werd, zij het dan ook. dat deze door- gang" maar van tijdelijke en weinig comforta bele aard is. Teneinde geen enkel risico te nemen bij de af braak van ..Minerva" is de Vfouwensteeg thans over een grote lengte overdekt. Een voorzorgs maatregel. welke hier zeker op zijn plaats is. doch o.i. nog vraagt om deze ..tunnel" ook van een goede verlichting te voorzien. Thans is het een duister „geval" 95 99 DE romantiek vierde gisteravond weer hoogtij bij het traditio nele jaarlijkse bezoek aan onze stad van de Hoofdstad Operette". Al was dan de Schouwburg niet tot de nok gevuld, de liefheb bers van een probleemloze, vrolijke avond zij het dan vermengd met een tikje melancholie hebben waar voor hun geld gekregen! Want met de opvoering van ,,In einer kleinen Konditorei" slaag de dit gezelschap er ook ditmaal weer in om de opgaande lijn, die zich duidelijk op alle onderdelen van deze lichte muze manifesteer de ,te handhaven. Leo Ascher componeerde de mu ziek met gebruikmaking van me lodieën van Johann Strauss die door het orkestje onder leiding van John Brookhouse McCarthy met élan werd gespeeld. Fini Gaudenzdorf en Prinses Eli sabeth vonden in Martine Kox en Lizzi Schöffmann, die beiden be halve over zeer goede vocale midde len ook over voldoende speeltalent en charmes beschikken om de uit beelding van deze rollen zeer aan trekkelijk te maken. Beproefd recept De tekst van Julius Brammer en Alfred Grünwald is volgens een be proefd recept geconcipieerd. Zij om vat de liefdesgeschiedenis van Fini, de dochter van een eenvoudige be ambte, die mis dreigt te lopen doch door bemiddeling van Peperl Ge- schwandner, de muziekleraar van Fini in het rechte spoor wordt geleid door aan haar aanbidder Aloisius Strampfl de nodige geldmiddelen te verschaffen om een kleine Kondito rei over te nemen. Peperl, die vast overtuigd is dat hij zal benoemd worden tot Hofkapel- meester, ziet zich de aanstelling ontgaan wegens gebrek aan invloed rijke voorspraak. Geheel gedesillu sioneerd bezweert hij geen muziek instrument meer ter hand te zullen nemen en verhuurt zich als kelner in de kleine Konditorei van Fifi en Aloisius. In deze hoedanigheid ontmoet hij een charmant meisje, Lizzi, die zich zijn attenties graag laat welgevallen, en wij zien de goedhartige Peperl zijn hart verliezen aanPrinses Elisabeth, die streng incognito, vóór haar huwelijk nog éénmaal als ge woon mens onder de mensen wil verkeren. Zij leveren de romantische stof voor het tweede „Liebespaar" waarvoor de vooruitzichten uiteraard minder rooskleurig zyn, zfj het dan dat zyn uiteindelijke benoeming tot Hofkapelmeester een pleister op de wond is. Mej. N. G. Herfst overleden In de leeftijd van 76 Jaar is geheel onverwachts overleden mejuffrouw N. G. Herfst, die van 1907 tot 1941 als onderwijzeres, verbonden was aan de openbare lagere school aan de Aalmarkt, aanvankelijk tijdens het hoofdschap van de heren M. van Wa- melen en W. A. Kriest, later onder dat van de heer P. A. Wisse. Voorzover wij ons herinneren had „juf" Herfst altijd de leerlingetjes van de eerste klasse onder haar hoede en zij was daarvoor de ideale figuur. Rustig, begrijpend en onein dig geduldig gaf zij leiding aan de jeugd in haar eerste schooljaar, de voor vele peuters zo moeilijke over gang tussen de vrijheid van de speel kamer in het' ouderlijke huis en de gebondenheid en discipline van het klasselokaal. Gedurende bijna 35 jaar heeft zij deze moeilijke taak volbracht, tot dat zij zich ln 1941 wegens gezondheids redenen genoodzaakt zag ontslag te vragen, hetgeen haar op de meest eervolle wijze werd verleend. Maar nog altijd wonen er ln deze stad vele vaders en moeders, die met grote dankbaarheid terugdenken aan wat mejuffrouw Herfst hun in hun prille jeugd heeft meegegeven. Bij het vernemen van haar over lijdensbericht zullen ongetwijfeld dezer dagen vele vriendelijke en goe de gedachten aan haar worden ge wijd De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal morgenoch tend om halfelf geschieden op de be graafplaats „Rijnhof". Jan Handerson was niet alleen vocaal maar ook acterend een sym- patieke Peperl die door sober spel do sentimentele klippen wist te omzei len. De vierde hoofdrol, Aloisius door Hans Taube, bewoog zich op het zelfde niveau. Claire Clairy als Sali, Marga Graf als de hofdame. Herman Valsner als Plunderer en Karei Frey in de dub belrollen Gaudenzdorf en Graf Bendl bewezen opnieuw ras artiesten in dit genre te zijn. Décors een lust Het gemengd dubbel kwartet be staande uit goed geschoolde krach ten, produceerde meer dan voldoende geluid om een groot koor te doen vergeten. De regie was ditmaal toevertrouwd aan Walter Kochner van het Stadt- theater st.-Gallen. Hij gaf op over tuigende wyze blijk zijn vak te ver staan. De décors waren eenvoudig maar smaakvol, de kostuums een lust voor het oog! Enkele nummers werden door het aanhoudend applaus gebisseerd. Aan het slot een ovatie van het opgetogen publiek. B.H. Bij K.b. is voor de periode van 1 april tot 30 juni 1963 benoemd op de Lorentz-leerstoel in de theoretische natuurkunde aan de Leidse Universiteit prof. dr. Mare Kac, hoogleraar aan het Rocke feller Instituut te New York. Prof. Kac, die in Polen ln 1914 is geboren, en op 23-jarige leeftijd pro moveerde tot doctor in de wis- cn natuurkunde te Lwow. was van 1939 tot 1961 in verschillende wetenschap pelijke rangen verbonden aan Cornell University. Nieuwe concilie verkiezingen Het tellen van de 400.000 stemmen zal, naar het zich laat aanzien, spoedig kunnen worden beëindigd. Verwacht werd dat de Paus vandaag zou beslissen over het voorstel van kardinaal Ottaviani om by de eerste verkiezing met eenvoudige meerder heid te volstaan. De Romeinse pers schrijft, dat er weinig kans is dat de Paus dit voorstel aanvaardt. Wanneer de Paus het afwijst, zul len er twee nieuwe verkiezingen no dig zyn, waarvan de eerste zaterdag en de tweede volgende week zal wor den gehouden. In kringen van con cilievaders meent men dat de beraad slagingen van het concilie hierdoor niet zullen worden vertraagd. Met de behandeling van hit agendapunt liturgie zal in ieder geval maandag worden begonnen. Om hun werkzaamheden te coör dineren hebben de bisschoppen van Afrika een algemeen secretariaat op gericht onder voorzitterschap van kardinaal Roègambwa, aartsbisschop van Boekoba in Tanganyika. Voor de eerste maal bij een in ternationale conferentie op wereldni veau gaan Noord-Afrika en overig Afrika samen. Tot nog loe werd tus sen beide gebieden onderscheid ge maakt. Zuid-Afrika heeft zich on voorwaardelijk bij de overige epis copaten van Afrika gevoegd. De Poolse primaat kardinaal Ste fan Wyszynski is benoemd tot lid van het speciale secretariaat voor buitengewone zaken. Dit secretariaat word, geleid door de kardinaal- staatssecretaris Cicognani en behan delt belangrijke kwesties, die door de concilievaders alsnog naar voren worden gebracht. Gistermorgen lag het plein in Ro- Sedert het vorig jaar ls prof. Kac, die een zeer groot aantal studies, o.a. over de waarschijnlijkheidstheorie en de wiskundige analyse, heeft gepubli ceerd, werkzaam op het Rockefeller Instituut te New York. FBI „steunt" de communisten Een vroegere agent van de Ameri kaanse geheime dienst (de FBI) schrijft in een weekbladartikel, dat deze dienst een belangryke financiële steun betekent voor de Amerikaanse communistische partij! De FBI heeft namelijk vijftienhonderd spionnen in de 8100 leden tellende partij. Volgens de agent, Jack Levine, waren de be talingen aan deze spionnen een zo grote last op de begroting van de FBI geworden, dat Edgar Hoover, de lei der van het bureau, in 1960 bepaald bad dat hij geen „tipgevers" meer nodig had. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Papendrecht (vac. H. C. Bultman) J. van Wier te Putten voor Oldebroek (vac. Joh. Verwellus) J, J. Poot te De Bilt voor Llsse (vac. G. Pettlnga) (toez.) j. P. van Roon te Ermelo voor Brugge (Prot. Evang. Kerk) J. E. L. Brummelkamp te Kethel. Beroepen te Reitsum G. j. Hintzbergen te Zwljndrecht te Tho- len B. M. Meyndert te Waarder. Aan genomen naar Oostwold (Westerkwar- fcier) S. den Blaauwen, vlc. te Axel. G2REF. KERKEN Beroepen te Rilland-Bath en te Vlanen F B. Fennema. kand. te Mar- rum te Alkmaar (vac. A. Reen) D. Pasman te Harden berg. me, waar woensdag anti-Franco de monstraties zijn gehouden, bezaaid met honderden pamfletten waarop de leuze „Lang leve anti-communistisch Spanje" stond gedrukt. De pamflet- ter. waren getekend door de FNG 'Nationale jeugdfederatie) Nieuw Europa, een uiterst rechtse organi satie.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3